9 Maassluise VW moet deur sluiten Marokkanen openen tweede moskee Officiële uitreiking Blauwe Vlag van de baan Commissaris Spel verlaat Vlaardingen Zwemfanaten 60 jaar getrouwd Werner en Van der Waal willen Weeshuis kopen 'Leg kikkervijver aan in Hof Schiedam en Vlaardingen reageren verontwaardigd op plan college Protest tegen afsluiten van buitenwegen T:. gggp^ #ssl Door plas en tegen paal Bommelding vals Duif dood Vechtpartij Vrouw in rug geschoten Computerspel afgepakt Fietser in Beneluxtunnel Papier en kleding branden Vechtersbaas opgepakt Te dronken om te blazen Rotterdams Dagblad Dinsdag 9 junj 1992 Maassluis - Zij had een groene trouwjurk aan want ze had een hekel aan wit, Hij droeg een net pak en had, niet te vergeten, een hoge hoed op. Netjes ge kleed stapten Jo Hummelman en Carel Jacobs, afge lopen maandag precies 60 jaar geleden, in het huwe lijksbootje. Zij hadden elkaar bij de reddingsbrigade in Rotter dam leren kennen. Zwemmen heeft altijd een be langrijke rol gespeeld in het huwelijk vande familie Jacobs. Allebei werkten zij in een zwembad. De eer ste tien jaar was dat in Rotterdam, maar daarna werkten Jo en Carel in het zwembad van Maassluis. „Ze dachten dat het zwembad van ons was. Dat was natuurlijk niet zo. Het was van de gemeente, maar ■mijn man was er badmeester en ik regelde de finan ciën en gaf zo nu en dan ook zwemles. Ik weet nog wel dat het zwemgeld een keer met een dubbeltje werd verhoogd. De mensen zeiden: 'Dat is ook ge meen van jullie, maar het kon ons natuurlijk geen zier schelen wat ze betaalden. Dat geld was niet voor ons," vertelt de 82-jarige bruid. Wanneer het over zwemmen gaat, kan hel stel blij ven praten. De 87-jarige Carel Jacobs pakt een enve lop met foto's en medailles. ..Kijk. hier was ik aan het schoonspringen. Toen was ik jonger, dat doe ik nou niet meer," vertelt hij. De bruidegom herinnert zich dat hij heel wat keren in de modder van het openluchtzwembad heeft ge graaid om kwijtgeraakte spullen te zoeken. „Gebit- jes, brillen, ringen. Alles dook ik op. Ik vroeg altijd eerst: "Waar stond je toen het in het water viel?' Ik dook dan vanaf die plek en ik vond het." Toen het echtpaar twee zonen kreeg, leverde dat geen problemen op voor de werkende ouders. ..We namen ze gewoon mee naar het zwembad. Wat dat betreft hebben onze jongens een fijne jeugd gehad. Ze zaten altijd in het zwembad." De familie is inmiddels uitgebreid met vijf kleinkin deren. Carel Jacobs is blij dat er tijdens de veertig jaar dat hij badmeester is geweest nooit iemand ver dronken is in 'zijn1 zwembad. „Ik lette altijd heel goed op. Het is wel een paar keer gebeurd hoor dat ik mensen van de bodem kon opduiken en beademen. Maar gelukkig is het altijd goed gegaan en daar ben ik blij om. Ik was altijd heel serieus, maar maakte ook weieens geintjes. Zo ging ik weieens met een gietijzeren emmer op m'n kop het zwembad in. Dat was grappig, joh! Met zo'n emmer kon je lang onder blijven want er zat genoeg lucht onder. Ik bleef heel lang onder en zong dan 'Ouwe taaie, jippie, jippie jee' of 'Over 25 jaar'. Ja, dat was altijd leuk." Vlaardingen - Bij de gemeente Vlaardingen hebben zich negen serieuze kandidaten gemeld voor ge bruik en de daaraan gekoppelde verbouwing van het Weeshuis. Morgen zal worden getoond welke plan nen die kandidaat-kopers voor het gezichtsbepalen de gebouw hebben ontwikkeld. De Weeshuis-plannen worden tot en met 23 juni tij dens een expositie in de gemeentebibliotheek aan de Waalstraat tentoongesteld. De negen kandidaat-ko pers zijn Bouwbedrijf Van der Waal en Aannemings bedrijf Werner uit Vlaardingen, Onniré Projectont wikkeling uit Willemstad, de Stichting 'Eigen Wo ning Straks' uit Arnhem, Spant Projectontwikkeling uit Rotterdam, Aannemingsbedrijf gebr. Koudijs uit Oud-Beijerland, de Pameijerstichting uit Rotter dam. Siokker Vastgoedontwikkehng uil Zoetermeer en Aan de Stegge uit Goor. Het Weeshuis staat officieel op de nominatie ge sloopt te worden. De gemeente heeft geen geld om het op te knappen, een karwei dat een paar miljoen gulden kost. Daarom worden alsnog particulieren gezocht die dat willen doen. Ze krijgen dan bet ge bruik van het Weeshuis, zo hoeft wethouder mr. Ton van der Steen (Stadsontwikkeling) weten te regelen. Hij opent de expositie woensdag. Vlaardingen - Een kikkervijver in het Hof en speel tuinen elders in de Vlaardingen, dat willen de schoolkinderen die hebben meegedaan aan het pro ject 'Overleven in het centrum'. De plannen zijn vrij dag overhandigd aan wethouder John Ranshuijsen. Met „fijn dat jullie zoveel belangstelling hebben ge toond voor het project," verwelkomde de wethouder de kinderen in de Burgerzaal van het stadhuis. Want ook kinderen hebben het tegenwoordig druk. Van de vier deelnemende scholen konden er slechts twee bij het in ontvangst nemen van de kinderplannen aan wezig zijn. Zowel de Dr. H. Bavinckschool als de Sint Willibrordusschool waren beide verhinderd vanwege respectievelijk een schoolfeest en een schoolkamp. Degenen die wel aanwezig waien vervingen hen in ieder geval voortreffelijk de voorstellen worden door leerlingen van de andere scholen voorgelezen. Het eerste spreekstertje, Judith, vertelde dat er bij de Erasmusschool een speelplaats moet komen waar kiimrekken en glijbanen te vinden zijn. De kosten worden geschat op 4300 gulden. Brenda, waarneemster voor de Ravinckschool. zei dat deze school eveneens een speelterrein in gedach ten heeft, met als verschil dat dit aan hel Schraven- dijkplein moet komen. De Sint Willibrordusschool heeft, na een fietstocht door de Broekpolder bedacht, dal er een ktkkervij- ver in het Hof moet komen. „We misten die geluiden in de stad," schreven ze. En de Van Kampenschoo! heeft een speeltuin voorgesteld op de hoek van Hoogstraat en Peperstraat De leerlinge», alk.uins.tig uil de groepen 7 en 8 van genoemde scholen, komen op 8 juli aan de orde in een kindergemeenteraad op het stadhuis, die zal worden voorgezeten door burgemeester Van Lier. Daarvoor zullen de kinderen een echte gemeenie- ?rgadering bezoeken. Jo en Carel Ja cobs: 'ze dachten dat het zwembad van ons was'. Foto Roel Dijkstra 'yi - Maassluis - Het voortbestaan van de VW in Maassluis hangt aan een zijden draadje. In de Voorjaarsnota van de gemeente Maassluis, die over twee weken wordt gepresenteerd, gaat het col lege van B en W de sluiting van het plaatselijke kantoor voorstel len. Woordvoerders van de toeristi sche bureaus in de regio en de Ka mer van Koophandel reageren verontwaardigd op de plannen. De discussie over het voortbe staan van de VW is onlangs in kleine kring gevoerd tijdens en kele in het Brabantse Oisterwijk belegde studiedagen. Samen met de ambtelijke hoofden van dienst werd het afsloten van de VW als beleidsvoornemen aangenomen. De maatregel vloeit voort uit de takendiscussie, die op dit mo ment in de tnp van het stadhuis wordt gevoerd. Door hel college wordt het VW-werk niet langer als een gemeentelijke taak ge zien. „Er is nog met beslist hoe en wan neer deze operatie moet plaats vinden," zegt de Maassluise ge meente-voorlichter Ype Kramer „Maar in principe is inderdaad het voornemen geuit om hel VW- werk in Maassluis te beeindigen. Het voorstel vormt een onderdeel van de Voorjaarsnota en die wordt volgende week dinsdag m het col lege van B en W behandeld." De sluiting vormt een streep door de rekening van de VWs in de omgeving. „We zijn juist bezig met het verbeteren van de regio nale samenwerking." zegt direc teur Karin Hoilegien van de Vlaardingse VW. „Schiedam, Vlaardingen Maassluis en Hoek van Holland onderzoeken op dit moment of ze elkaar op het toeris tische vlak kunnen helpen. Iede re stad heeft op dit moment een te beperkt toeristisch produkt om buitenstaanders lang aan zich te kunnen binden. Samen zou het wel kunnen lukken." Volgens Hoilegien zou de sluiting zeer sneu zijn voor haar collega's in de eerste stad aan de Water weg. „Ze zijn altijd zeer actief ge weest. Zo was Maassluis zo'n beetje de eerste stad met de walk man-stadswandelingen. De VW heeft ook een belangrijke functie voor de Maassluizers zelf. Dat merken we op zaterdagen, als in Maassluis de VW dicht is Heel wat Maassluizers komen dan bij ons hun kaartjes kopen." De sluiting van de WV vormt dinsdag het belangrijkste agen dapunt tijdens een overleg van de regionale VWs. Tijdens die ver gadering bekijken Karin Hoile gien. de Schiedamse directeur Ruud Pillard en Henk van de Meeberg van de Maassluise VW wat zij tegen de dreigende slui ting kunnen doen. Woordvoerder C. Vrijdag van de Kamer van Koophandel heeft aangekondigd, dat hij de kwestie zal opnemen met de middenstand en andere ondernemers in Maas sluis. „Als gemeentelijke afdeling is de Maassluise VW altijd een vreemde eend in de bijt geweest. Wij kunnen ons best voorstellen dat de VW net als in andere ge meenten wordt verzelfstandigd, maar sluiting zou een hele slechte zaak zijn. Het is toch belangrijk dat bezoekers in Maassluis op zijn minst op een beperkte WV-func- tie kunnen terugvallen." De bezuinigingsoperatie bedreigt de werkgelegenheid van vier me dewerkers van de gecombineerde balie van het VW en het stad huis. Voor hun baan wordt niet ge vreesd. want de gemeenteraad heeft beslist dat de afslankings operatie van het gemeentelijk ap paraat niet tot gedwongen ontsla gen mag leiden. Den Haag/Schiedam Een in woner van Schiedam heeft bij de Raad van State beroep inge steld tegen de afsluiting van gedeelten van de Polderweg, de Kerklaan en de Joppelaan in Kethel. Deze polderwegen zijn sinds mei alleen nog open voor be stemmingsverkeer. Bewoner C. A. Roos is het daarmee niet eens. Bij de gebruikelijke hoorzit ting bij de Raad van State Het hij overigens verstek gaan we gens vakantie. Zodoende kwam alleen het standpunt van de gemeente aan bod. In de zaal waren bovendien en kele omwonenden aanwezig die juist blij zijn met de afslui ting voor doorgaand verkeer. De woordvoerder van de ge meente liet dan ook weten dat de afsluiting op verzoek van de bewoners is ingesteld en dat er voldoende alternatieve routes zijn voor het doorgaand ver keer. Hoe de Raad van State er over denkt, wordt al snel bekend gemaakt Vlaardingen - De chef van het Vlaardingse politiekorps A. Spel vertrekt naar Brabant. Commis saris Spel wordt Hoofd Politiële Bedrijfsvoering en plaatsvervan gend chef van het te vormen regiokorps voor Midden- en West- Brabant. De juiste datum van zijn overgang is nog niet bekend. Ton Spel. die vijftig jaar geleden in Amsterdam werd geboren, heeft tien jaar de leiding gehad van het Vlaardingse politiekorps. Hij volgde Ben van Toledo op, die in 1982 met functioneel leeftijds ontslag ging. Spel begon zijn poli tieloopbaan in 1065 als adjunct inspecteur aan het oude bureau Boezemsingel in Rotterdam, waar hij verschillende functies in het gemeentekorps doorliep tot hij in 1976 de leiding kreeg van het toen pas gevormde eigen korps van de snelgroeiende gemeente Capelle aan den IJssel. Vlaardingen gaal bij de grote re organisatie van de politiekorpsen in Nederland op in het regiokorps Rotterdam-Rijnmond. Daarvan krijgt de huidige Rotterdamse hoofdcommissaris R. Hessing de leiding. Deze week werd bekend dat in de top van dat regiokorps verder de hoofdcommissaris C. Commissaris Spel; Brabant coto Roei Dijkstra Ottevanger (nu plaatvervangend korpschef in Rotterdam; en com missaris C.K. Bakker van hel korps Ridderkerk als directeuren voor politiezaken zijn benoemd. Voor een derde directeur, die be last wordt met de sociaal-econo mische leiding, zal binnenkort een sollicitatieprocedure starten. De aanwijzing van districtchefs en chefs voor de centrale diensten wordt komende week verwacht. Dan wordt waarschijnlijk ook be kend wie de leiding zal krijgen in het district Vlaardingen-Maas- sluis. El Hajjami bladert in de gebedsruimte de koran door. Foto Roei Dijkstra Door Nathalie Lans Maassluis - Na zo'n anderhalf jaar bouwen is de Marokkaanse moskee aan de Burgemeester Za- neveldstraat in Maassluis af. Van af afgelopen zaterdag kunnen is lamieten kiezen of zij in de Turk se Moskee aan de Westlandseweg of in de Marokkaanse moskee tot Allah willen bidden. „De Turkse moskee is niet te klein voor de islamieten in Maas sluis," zo legt A. El Hajjami, se cretaris van de Marokkaanse Isla mitische Groep, uit waarom de is lamieten een tweede moskee in Maassluis wilden. „Het gaat ook niet om de ruimte of over het met elkaar bidden. Marokkanen spre ken en schrijven Arabisch. Het is natuurlijk wel zo dat alle toespra ken in de moskee in het Arabisch zijn, maar verder wordt er in de Turkse moskee weinig Arabisch gesproken. Een moskee is niet al leen een plek om te bidden. Voor islamieten is een godshuis meer een ontmoetingscentrum. We praten er met elkaar, drinken er koffie, hebben er trouwfeesten en geven er cursussen. Voor ons is het vooral belangrijk dat we in de Marokkaanse moskee Arabisch kunnen geven." De totale kosten van de bouw van de nieuwe moskee bedragen 900.000 gulden. De Marokkaanse gemeenschap bracht het geld bij elkaar. Aan alle 75 Marokkaanse gezinnen in Maassluis werd een bijdrage van 3000 gulden ver plicht gesteld. Dat geld is er gekomen en veel van de gezinnen hebben meer ge schonken. De rest van het bedrag werd door andere Marokkaanse moskeeen bijeen gebracht. Mos keeën uit Nederland, België en Frankrijk zorgden ervoor dat er voldoende geld was om de bouw te bekostigen. Het resultaat is een modern ge bouw met alle mogelijke voorzie ningen. Er is een ruimte waar jong en oud met elkaar kunnen praten en er zijn verschillende ruimtes voor mannen en vrou wen. Zo zijn er voor mannen en wouwen afzonderlijke wasruim tes waarde voeten gewassen moe ten worden voor het betreden van de gebedsruimte en ei zijn twee aparte gebedsruimtes. Mannen luisteren beneden en vrouwen een verdieping hoger naar de Arabische toespraken. In de moskee ligt prachtig tapijt. Je zou zeggen dat het een enorm kleed is dat met de hand is ge maakt. E! Hajjami verklapt ech ter dat hij het gewoon bij de Maas sluise tapijtmeester Jan Jonge- breur heeft besteld. De Marokkanen zijn blij met hun moskee, maar het is niet zo dat de Marokkanen alleen nog maar naar hun moskee gaan en Turken naar de moskee aan de Westland seweg. El Hajjami zegt dat ook hij nog vaak naar de Turkse moskee zal gaan. „Ik woon toevallig dicht in de buurt van de Turkse moskee. Het is dan onzin om naar de ande re moskee te gaan om te bidden. Wij bidden vijfmaal per dag; om 5.00 uur, 14.00 uur, 18.00 uur, 22.00 uur en 24.00 uur. Het is niet verplicht om in de moskee te bid den, je kan dat ook thuis of op de werkvloer doen, maar het is wel het beste als je naar de moskee gaat. Je ..ebt niet altijd evenveel tijd en het is daarom natuurlijk handiger om in de dichtstbijzijn de moskee te bidden." Voor wat betreft de activiteiten zullen de Marokkanen we! veel naar hun eigen moskee gaan. Ma rokkaanse kinderen kunnen er terecht voor Koran- en Arabische les. Het is de bedoeling dat in de toekomst ook Turken en Neder landers les in Arabisch kunnen krijgen. De Marokkanen willen een goede verstandhouding met de buurtbe woners houden en vinden het daarom niet nodig via luidspre kers vijfmaal per dag aan te kon digen dat de moskee open is. „Vroeger was dat nodig. Mensen die ver weg woonden konden dan horen dal het tijd was om te gaan bidden. Tegenwoordig is dat toch niet meer nodig. Iedereen heeft toch een horloge?" Hoek van Holland - De redding boot werd afbesteld, de gasten af gebeld en de sleepboten en ber ging svaartui gen van Smit Inter nationale bleven eind vorige week in de have" of deden ge woon hun werk. De show rond de toekenning en uitreiking van de Blauwe Vlag, die in Hoek van Holland zou wor den gehouden, ging namelijk met door. Een aantal voorwaarden dat door het hoofdbestuur van de Federa tion for Environmental Education in Eulupe (FEEENj is luegevüegu aan de bestaande regels, is de Ne derlandse vertegenwoordigers van de organisatie in het verkeer de keelgat geschoten. „Het bete kent dat slechts vijf Nederlandse gemeenten in aanmerking ko men voor de Blauwe Vlag," zegt woordvoerder B. Bovenkerk van de Nederlandse tak van hel FEE- EN. Welke die gemeenten zijn, mag hij nog niet zeggen. De toeken ning van de vlaggen gaat wel door. Alleen het officiële deel wordt geschrapt. Het is dit jaar de derde keer dat aan kustgemeenten de Blauwe Vlag wordt toegekend. Een bad plaats moet daartoe aan een aan tal voorwaarden voldoen. Niet al lee» cc» Sdiuu» aiiallü tJüaChuuii zeewater zijn belangrijk, er moet ook een milieu-educatief voor beeld van de badplaatsen uitgaan en men dient een een speciaal programma op dit gebied te heb ben. Kort geleden zijn er twee nieuwe voorgaarden toegevoegd. Ten eerste zijn bij het nemen van wa termonsters de eisen aange scherpt. Omdat bij Rijkswater staat, dat de monsters laat onder zoeken, die nieuwe eisen niet be kend zijn, is er op de oude manier bemonsterd. Dat is voor het FEE- EN, dat in Denemarken de hoofd zetel heeft, aanleiding om een aantal plaatsen dat vorig jaar de Blauwe Vlag mocht voeren, uit te sluiten. Een tweede extra eis is ddt de slrandexpiüi talies moeten zijn aangesloten op de centrale riolering. Verzameltanks zoals die op de meeste stranden wor den gebruikt, zijn niet meer toe gestaan. De dienst Recreatie in Hoek van Holland, en daarmee ook de deel- gemeenteraad, wordt het zwaarst gedupeerd door de weigering van het Nederlandse comité om mee te werken aan een officiële uitrei king. Hoek van Holland zou van daag gastheer zijn van het feeste lijke gebeuren. „Nu slechts vijf gemeenten de Blauwe Vlag mogen voeren, is misschien wel sprake van een strengere selectie, maar aan de andere kant is het voor veel kust gemeenten onmogelijk nu aan de voorwaarden ie voldoen. Voorai het aanbrengen van riolering op de stranden zou in sommige ge vallen een investering van miljoe nen vergen," zegt Bovenkerk. W. Hamer van de Hoekse dienst Recreatie verwacht wel dat Hoek van Holland dit jaar de Blauwe Vlag zal mogen voeren. „Het feit dat wij gastheer zouden zijn is na tuurlijk al een goede indicatie. Maar officieel worden de plaatsen in de loop van de dag pas bekend gemaakt; al gebeurt dat nu dus schriftelijk en zonder enig ver toon." Hij vreest overigens dat de com motie over de nieuwe voorwaar den wel eens het einde kan bete kenen van het hele idee rond de Blauwe Vlag. „Het is natuurlijk goed om te selecteren. Maar wan neer men de eisen te scherp gaat stellen, dan zal de interesse - ze ker als het veel geld gaat kosten - bij de kustgemeenten afne- Schiedam - Een automobilist reed gisteravond op de Burge- meester van Haarenlaan dooreen dusdanig diepe plas dat hij de macht over het stuur verloor. De man kwam met zijn auto tegen een lantaarnpaal terecht. Vlaardingen - Bij de Lijnbaanhal is zaterdagavond, tijdens een Turkse bruiloft, een bommelding binnengekomen. Bij zowel de po litie, de brandweer als de feest vierders werd om elf uur per tele foon gemeld dat er om half twaalf een bom zou afgaan. Na ontrui ming van de hal en omliggende panden werd niets verdachts aan getroffen. Schiedam - Een ongeveer IS-jari- ge jongen heeft zaterdagmiddag aan de Westvest een duif doodge trapt. Toen een passerende fietser daar iets van zei, werd deze door twee andere jongeren met een tak geslagen. Hij liep verwondingen aan oog en neus op. De politie zoekt getuigen. Schiedam - Op de Hoogstraat is zaterdagavond een vechtpartij ontstaan nadat een man een na- maakpi stool had getrokken. Drie anderen dachten dat het echt was en probeerden het wapen af te pakken. Daarbij ontstond een vechtpartij waarbij uiteindelijk zo'n tien mensen in de weer wa ren. Er zijn drie aanhoudingen verricht. Schiedam - In de Gordon straat te Schiedam is vannacht een vrouw met vermoedelijk een luchtdruk pistool in de rug geschoten. Ze stond op het balkon te praten met de buren. Schiedam - Een Schiedamse jon gen uit de Amperestraat is gister middag zijn computerspel kwijt geraakt aan twee andere knapen die hem hadden meegelokt om cassettes te ruilen. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft zondagochtend een 25- jarige Engelsman uit de Benelux tunnel moeten halen omdat hij d2ar fietsend doorheen wilde. Schiedam/Vlaardingen - Het door mensen van de Emauskerk in Vlaardingen ingezamelde oud pa pier is zaterdagochtend vroeg in de brand gegaan. Het vuur in twee papierconiainers was aange stoken. Aan de Madridweg moest zaterdagmiddag in een kelderbox een hoeveelheid kledingstukken worden geblust. In Schiedam is een brandje ge weest in een fabriek aan de Nieuw Mathenesserstraat waar wat verf* resten smeulden die voor flink wat rook zorgden. Aan de Rotter- damsedijk raakte behang in brand door een kaars. De bewo ners waren niet thuis. Vlaardingen - Een 23-jarige Vlaar- dinger is zondagavond door de politie aangehouden wegens mis handeling. De man had in een ca fé aan de Hoogstraat onenigheid gekregen met een andere bezoe ker en hem een kapotgeslagen bierglas in het gezicht geduwd. De verwondingen van het slacht offer vielen mee. Vlaardingen - OpdeHolysingelis gisterochtend om 5.00 uur een 24- jarige Vlaardinger uit zijn auto gehaaid omdat hij te veel alcohol houdende drank had genuttigd. De man slaagde er met in goed op het ademanalyseapparaat te bla zen. Een 29-jarige stadgenoot werd drie uur eerder op dezelfde plek betrapt op het rijden onder invloed.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1