Rotterdam 11 Maassluis wacht het faillissement 'Staking gezinsverzorging bewijst actie-bereidheid' Wulpse Flora als symbool voor 'warm' Plaza-complex Onrust in wijk na mogelijk seksueel misbruik kinderen Bewoners Steendijkpolder claimen 25 miljoen vermogensschade na gif-affaire Het antwoord op de Chippendales Reden storingen tijdens DSM-ramp onduidelijk Schoten in binnenstad Atochem Agri mag toch lozen Dood door overdosis Uitbreiding Zuidplein Rotterdams Dagblad Zaterdag 13 juni 1992 Stuk voor stuk boven de 120 kilogram; de heren van de Blobendaies. Foto d am.e. Rotterdam - Het kon eigenlijk niet uitblijven en hier zijn ze dan ook: The Blobendaies. Het antwoord op de London Knights, de Chippendales en andere ge spierde jongens die damespubliek in vervoering brengen met hun glimmende tors. Voor minder dan 120 kilo de man doen The Blobendaies het niet. De zes kwabbige kerels presenteren een kort maar be- *vig programma, waarin zij de draak steken met de valse glimlach van de showbiz in het algemeen en met mooie jongens in het bijzonder. Eerder deze .week was het buikige zestal al te zien in in de Rotter damse bar-dancing Hallo, maandagnacht treden zij aan in Gay Palace aan de Schiedamsesingel. Rotterdam - De storingen in de communicatie tij dens de DSM-ramp op 13 december zijn in elk geval niet enkel en alleen te wijten aan het feit dat de ethersystemen van de hulpverleningsdiensten heb ben gestoord. Dat bleek gisteren bij een test op het DSM-terrein. „Maar een directe verklaring kunnen we dus niet geven," zegt W. van der Ros, coördinator bij de Rotterdamse brandweer. Op 13 december van het vorig jaar hadden alle hulp verleningsdiensten te kampen met ernstige verbin dingsproblemen: etherverbindingen werden ge stoord, mobilofoonverkeer werd van tijd tot tijd on derbroken en ook was er veel ruis te horen in de wal kie-talkies. „Daar waren drie mogelijke verklarin gen voor," zegt Van der Ros,, „de auto's van de hulp verleners die te dicht bij elkaar stonden, het drukke autotelefoonverkeer in de buurt en het mobilofoon verkeer bij de omliggende bedrijven. „Bij de oefe ning hebben we ons volledig gericht op de auto's van de hulpverlenende instanties," aldus Van der Ros. Het is algemeen bekend dat mobilofoon-verbindin gen achteruitgaan op plaatsen waar veel etherver- keer is in een klein gebied. Gisteren werd bekend dat het ministerie van Vërkeer en Waterstaat jacht maakt op illegale draadloze telefoons, omdat deze apparaten het radioverkeer dwarsbomen. Op het DSM-tefrein namen de wagens van de politie, brandweer, GGD, Havendienst. DCMR Milieudienst Rijnmond gisteren ongeveer dezelfde positie in als op de fatale dag in december. Er deden zich geen noemenswaardige storingen voor. „Pas toen we dicht bij elkaar kropen, was er sprake van lichte sto ringen," aldus Van der Ros. „Het is dus iri elk geval niet zo is dat de etherverbindingen van de hulpverle ningsdiensten elkaar bovenmatig gehinderd heb ben. We kunnen geen volledige verklaring geven." De conclusies van het onderzoek zijn bestemd aan de projectgroep Rampenbestrijdingsplannen, die in juli met een eindrapportage wil komen. Rotterdam - Twee groepen jongeren zijn gister avond op de Korte Lijnbaan in de Rotterdamse bin nenstad met elkaar op de vuist gegaan. Er brak pa niek uit onder het winkelpubliek toen er schoten klonken. Er is niemand geraakt. De politie, uitgerustmet kogelvrije vesten, arresteer- •- de zeven jongeren. In de auto van één van hen vond de politie een wapen. De achtergrond van de vecht partij is nog onbekend. Rotterdam - De lozingsvergunning voor bestrij- dingsmiddelenproducent Atochem Agri B.V. in Rot terdam wordt niet geschorst. De Raad van State heeft het verzoek daartoe van de Zuidhollandse Mi- r lieufederatie afgewezen. De Milieufederatie heeft grote bezwaren tegen de lo zing van verontreinigd spoel- en schrobwater door het bedrijf. Volgens haar had de minister van Ver keer en Waterstaat, die de vergunning verleende, de belangen van het milieu bij haar beslissing moeten betrekken. Het is de eerste keer dat een dergelijke belangenaf weging van de minister wordt gevraagd. „Atochem is de grootste pesticidenproducenl van ons land. Het bedrijf produceert twint», liljoen kilo per jaar. Daarom beginnen we nu bij Atochem. Een deel van die stoffen wordt bovendien de komende jaren in Nederland verboden omdat ze onaanvaardbare risi co's geven voor de volksgezondheid. Daar had de mi nister rekening mee moeten houden," zei H-Muiler- man van de Milieufederatie eerder deze week tijdens de behandeling van het schorsingsverzoek. De Raad van State is het blijkens de uitspraak niet met de Mi lieufederatie eens. Op verzoek van Atochem versoepelde de Raad van State de termijn waarbinnen het spoel- en schrobwa ter van drie van de vier fabrieken van Atochem via een biologische zuiveringsinstallatie geloosd moe ten worden. Atochem moet nu voor september 1994 een door de minister goed te keuren plan opstellen voor de lozing van die afvalstoffen. Rotterdam - Een 34-jarige Engelsman, die gister middag in de Oldenbameveithoi' in het centrum van Rotterdam werd gevonden, is later in het Dijkzigt- ziekenhuis overleden aan een overdosis drugs in combinatie met alcohol. De Rotterdamse politie heeft dit bekend gemaakt. Een Nederlander, die naast de Engelsman lag, verblijft nog in het zieken huis. Door Care! van der Velden Den Haag/Maassluis - In een zwaarwegend advies aan de Hoge Raad heeft de procureur-generaal van dit hoogste rechtscollege gesteld, dat het gemeentebestuur van Maassluis aansprakelijk is voor de vermogensschade in de met giftig havenslib opgespo ten Steendijkpolder. Het advies kan grote gevolgen hebben voor de gemeente, want volgens schattingen van het gemeente bestuur zelf is de gezamenlijke waarde van de woningen in de gifwijk gedaald met ongeveer 25 miljoen gulden. Bij een negatieve uitspraak dreigt voor Maassluis de artikel-19 sta tus. De eens zo rijke gemeente heeft zich reeds vastgelegd op een bijdrage van 11 miljoen gul den in de saneringskosten van diezelfde Steendijkpolder. Als de bewonersclaim van 25 miljoen gulden wordt toegewezen, is Maassluis failliet. Als armlastige gemeente wordt zij dan vermoe delijk onder curatele van het Rijk geplaatst. In cassatie doet de Hoge Raad op 9 oktober uitspraak. In de meeste gevallen conformeert het rechts college zich aan het advies van de hoogste baas van het openbaar ministerie. „Dit is een belangrij ke stap voorwaarts," zegt de na mens de bewoners optredende advocaat mr. F. Legger. „De kans dat we de zaak winnend afsluiten is aanzienlijk toegenomen. Maar we mogen niet juichen voordat de beer is geschoten." De slepende juridische procedure rond de vermogensschade in de Steendijkpolder startte in 1988. Vier bewoners van de in opper vlakte grootste gifwijk van Neder land dienden toen elk een schade claim in van enkele tienduizen den guldens. Zij stelden, dat de waarde van hun huis als gevolg van de gif-affaire flink is vermin derd. Volgens onafhankelijke taxateurs is de waardedaling 15 tot 25 procent van de gangbare marktwaarde. Van deze bewoners zijn er drie die hun woning inmiddels met ver lies hebben verkocht. De vierde woont nog immer in de wijk. Zijn zaak dient om te bekijken, of ook zittende bewoners kans maken op schadevergoeding. Giftig slib De polder in het westelijk deel werd in de jaren zeventig opge spoten met giftig slib uit de Rot terdamse havens. Maassluis ver kocht de bouwrijpe grond vervol gens voor 20 miljoen gulden aan Pak-woningen, die de wijk bouw de en de woningen van de hand deed. Pas in 1983 werd bekend, dat de Steendijkpolder op giftig slib was gebouwd. Dat gebeurde kort nadat de laatste huizen in de wijk waren opgeleverd. Voor de Rotterdamse rechtbank werd de claim van de bewoners toegekend. De gemeente ging vervolgens in hoger beroep. Voor het Haagse gerechtshof voerde de gemeentelijk advocaat mr. P.J.L.J. Duijsens aan, dat Maas sluis in de jaren zeventig door de gemeente Rotterdam niet was in gelicht over het giftige karakter van het slib. Hiermee wilde Maas sluis de verantwoordelijk door schuiven naar de gemeente Rot terdam. De bewonersadvocaat stelde in dit hoger beroep, dat Maassluis zich niet zo gemakkelijk aan de zaak kon onttrekken. „Reeds in 1976 stond er in de krant dat de Vlaardingse Broekpolder onge schikt is voor de verbouw van knolprodukten. Ga je dan op ver gelijkbare grond woningbouw plegen?" Het arrest gaf de advocaat gelijk. Volgens de rechter pleegde de ge meente een onrechtmatige daad door de havenstiblokatie aan te wijzen als woningbouwgebied. „De toen voor hande zijnde gege vens waren zo in het oog sprin gend, dat die de gemeente niet kunnen zijn ontgaan. Maassluis had een nader onderzoek moeten instellen of de kopers moeten waarschuwen." aldus het arrest. Als laatste uitvlucht tekende Maassluis vervolgens cassatie aan. „We moeten alle mogelijkhe den aangrijpen om de schade voor de gemeenschap zo klein mogelijk te houden," verklaarde burgemeester Van És de stap. De procureur-generaal meent nu, dat de circa twintig ingediende be zwaren tegen de uitspraak van liet Hof ongegrond zijn. Deze be zwaren zijn uitsluitend van juridi sche aard. In de cassatie buigt de Hoge Raad buigt zich niet over de schuldvraag. Er wordt slechts be keken, of het recht goed is toege past. Deze patiente staat achter de werkon derbreking vandegezins verzorging. Haar hond is, getuige het bord, solidair Foto Coes Kuiper door Oiga Blaauw Rotterdam - „Samen gaan ook wij naar een goede CAO," riep Hans Schuurman van de AbvaKa bo gisteren tijdens de werkonder breking van de Stichting Thuis hulp Rotterdam. Het was voor de eerste keer, dat gezinsverzorgers in Nederland in actie kwamen. Zo'n achthonderd medewerksters protesteerden tegen de toezeg ging van drie procent loonsverho ging en eisten 4,5 procent. Tij dens de twee uur durende onder breking ging alleen de zorg voor terminale patiënten door. „Dit is het bewijs dat de actie-be reidheid in de gezinsverzorging groot is," aldus Leny Hitzert van het actiecomité. „Vroeger waren het vooral huisvrouwen die dit werk erbij deden. Zij waren niet zo te porren voor acties, je kreeg ze niet bij hun patiënten vandaan. De laatste jaren zijn er echter meer jonge, hoger opgeleide vrouwen bijgekomen en zij pik ken de hoge werkdruk en de lage salarissen niet langer," verklaart Hitzert. Dit in tegenstelling tot de wijkverpleegsters van het kruis werk, die slechts één keer na af loop van het ultimatum een ludie ke actie hebben gevoerd. Het ulti matum van de thuishulp liep woensdag af. De patiënten geven de gezinsver zorgsters groot gelijk. Zij werden door een brief van de AbvaKabo op de hoogte gesteld van de werk onderbreking. „Voor die paar rot- centen is het logisch dat ze sta ken," zegt een vrouw. Om haar nek hangt een bord met de tekst: „Mijn helpende steunt mij. Nu wil ik haar steunen. Werkgever, rege ring schaam U!" „Ik heb vaak ge noeg meegemaakt dat een ver zorgster helemaal niet gemoti veerd was, maar dat krijg je na tuurlijk van dat onderbetaald werk. En door het hoge ziektever zuim heb ik nu r.i tien keer een andere hulp gehad." De directie van de Stichting Thuiszorg staat geheel achter de werkonderbre king. Directeur J.A. Kuijpers: „De gezinshulpen móeten wel actie voeren, anders raken zij nog meer achterop. Ten eerste verdienen ze gewoon te weinig als je naar de werkdruk kijkt. Tegenwoordig heeft een gezinsverzorgster drie a vier patiënten per dag, terwijl dat vroeger maar één was. Daarnaast krijgen verpleegsters in zieken huizen en bejaardenoorden voor hetzelfde werk veel meer be taald." De vakbonden schuiven dinsdag weer aan de onderhandelingsta fel. De acties in de ziekenhuizen en bejaardenoorden hebben er al toe geleid dat de regering van de pensioenfondsen afblijft. Maar Hans Schuurman van de AbvaKa bo waarschuwt dat de race voor de gezinsverzorging nog niet gewon nen is. „We blijven actie voeren toi we een goede CAO hebben." Peper als bal on- vlrtuoos even na de officiële opening van net complex. De ballon was van zelfspre kend goudkleu- FOtOFreö Emst/Cor Vos Rotterdam - Sommigen had je geen mooiere attentie ter gele genheid van de opening van het Plaza-complex tegenover het Rotterdamse Centraal Station kunnen aanbieden dan het naar beneden halen van de bladgou den Flora. Niets van dit alles. Project-ontwikkelaar Multi Vastgoed vindt het nog steeds een gouden greep en er zijn er genoeg die het daar volmondig mee eens zijn. Flora blijft de gemoederen bezig houden en heeft daarmee on miskenbaar voor veel publiciteit rond Plaza gezorgd. Directeur Van Veggel ging gistermiddag in zijn speech ter gelegenheid van de officiële opening dan ook uitvoerig in op de symboliek, die van het beeld bij de ingang van het complex en de twee gou den kransen op de hoeken moet uitgaan. Het gaf duidelijk aan, dat dit niet zomaar een kil kan torencomplex was, maar dat het erbinnen bruisend aan toe ging. Een waar ontmoetingspunt was voor mensen, waar de warmte vanaf straalde. Om dit alles nog eens te accentueren kregen bur gemeester Peper en PGGM-top- man Van den Bos (de belegger) ieder.een, in zwart gegoten, mi niatuur-uitgave van Wulpse Flo raleen benaming die de project ontwikkelaar prevaleerde boven het ook al eens gebezigde "Weena-wijf. Flora was overduidelijk aanwe zig bij de opening. Een aantal mime-spelers was goudkleurig gekleed en droeg attributen in de handen, die bij het onder houd van een tuin onontbeerlijk zijn. Ter afsluiting van de ope ningshandeling werd het over dekte winkelgedeelte (het atri um) gevuld met goudkleurige ballonnen en burgemeester Pe per toonde vervolgens aan nog voldoende voetbaltechniek in huis te hebben. De sprekers gingen uitvoerig in op de voorgeschiedenis van het ambitieuze Plaza-project, waar tien jaar geleden al de eerste ideeën voor op papier werden gezet. Vervolgens moesten veel hobbels worden genomen en werd uiteindelijk ook het voor nemen om een luxueus hotel in het plan op te némen, in de ijs kast gezet. Overigens is dat iaat- ste nog steeds niet van de baan. PGGM en Multi Vastgoed zijn afgehaakt, maar de gemeente Rotterdam praat nog steeds.met gegadigden. Er is in ieder geval nog ruimte voor. 2n en rond Pla za is exact te zien, waar nog iets kan worden uitgebreid. Daar is de bestrating in grijs. Dat wat af is,,is oranje gekleurd. Er moet nog het een en ander gebeuren aan het Plaza-com plex. Tot vlak voor de opening werd er nog hard gewerkt en dat zal ook de komende weken waarschijnlijk niet anders zijn. De sprekers wensten het giste ren echter niet over vertraging te hebben, maar noemden het 'een binnenkort te verwachten aanvulling'. Dordrecht - Kinderen in de leef tijd tussen de vijf en de tien jaar uit de Dordtse wijk Oud-Krispijn zijn waarschijnlijk seksueel mis bruikt door een buurtbewoner. Dat heeft de politie gisteravond bekend gemaakt tijdens een bij eenkomst met ouders en hulpver leners. Sinds begin juni is door de ouders van vijf kinderen aangifte gedaan. De politie heeft een ver dachte op het oog. De man is ech ter nog op vrije voeten. Er wordt naar gestreefd om de verdachte zo snel mogelijk aan te houden. Maar om de zaak zo goed moge lijk rond te maken, wil de politie eerst zoveel mogelijk bewijsmate riaal verzamelen. Over de zaak zelf werd daarom gisteren maar heel weinig losla ten. Bezorgde ouders kwamen met veel vragen. Zijn er meer ver dachten? Zijn er foto's en video's van de kinderen gemaakt? Ant woorden gaf de politie niet. De verdachte zou via de pers anders de kans krijgen om zich op voor hand in te dekken tegen lastige vragen. Brief De ongeveer vijftig ouders die zich hadden verzameld in de Bui tenwacht in Krispijn waren maar matig tevreden over dit argu ment. Een aantal van hen hoorde pas afgelopen woensdag wat er speelde in hun buurt. De scholen in de wijk hadden de kinderen een brief meegegeven waardoor de ouders op de hoogte werden gebracht. .Afgelopen week is er nogal wat ongerustheid in de wijk ontstaan omdat een aantal kinderen moge lijk seksueel is misbruikt',' leidde coördinator buurtbeheer Jan Robberegt de bijeenkomst in. Die ongerustheid uitte zich in vragen bij verschillende organisaties in de wijk, waarna besloten werd om een voorlichtingsbijeenkomst te houden. 'Aardige opa' Namens de afdeling jeugdzaken van de politie probeerde Kees Vreugdenhil de ouders zo goed mogelijk te informeren over hoe moet worden omgegaan met het sexueel misbruik van kinderen. Ook gaf liij een typering van een dader. „Het kan die aardige opa zijn van twee straten verder waar de kinderen wei eens boodschap pen voordoen. Of die alleenstaan de man die altijd zo aardig is voor kinderen. Het risico van de man die uit de bosjes springt, is heel erg klein maar spreekt wel tot de verbeelding.' Woordvoerder Harry Wouters van de Dordtse politie legde vervol gens uit hoe de politie in de prak tijk omgaat met aangiften van seksueel misbruik en wat de kin deren op het bureau te wachten staat. Een verhaal dat dnnr He aanwezigen stilzwijgend werd aangehoord. De veelal lastige vra gen kwamen pas na de pauze. ,,lk heb gehoord dat bekend is wie de dader is en dat hij is aangehou den. Om hoeveel gevallen gaat het? wilde een moeder weten. Het antwoord van Wouters („Er is nog niemand aangehouden, of aange houden geweest'.') leidde tot onge loof en boze reacties. Wouters voegde daar aan toe, na dat iemand uit het publiek ie mand met naam en toenaam als dader bestempelde: „Er circuleert een naam. En ja, hij loopt vrij rond. Maar wij hebben contact me.t een meneer gehad waarvan jullie denken dat hij de dader is. Hem is duidelijk gemaakt dat hij beter niet in Dordrecht, en zeker niet in Krispijn moet zijn'.' Die verklaring leidde tot nog meer onbegrip. Er waren toch im mers bewijzen? De kinderen wa ren toch verhoord? Wouters wees de mensen daarom opnieuw op het belang van het nog lopende onderzoek. „Het is van wezenlijk belang dat je je als politie goed voorbereidt op een zaak. Als we de verdachte aanhouden, willen we ook dal hij voor de rechter komt zonder tussentijds vrij te komen. Dat willen jullie ook',' ver dedigde hij de werkwijze van de politie. Rotterdam - Met de uitbreiding van het overdekte winkelcentrum Zuidplein wordt maandagmiddag officieel een aanvang gemaakt. Het startsein zal worden gegeven door deelgemeentebestuurder Van Immerzeel, die in Rotter- dam-Charlois de portefeuille Ruimtelijke Ordening beheert.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1