9 Ziekenfonds voert 'slimme kaart' in 'Vroeger was hier nog een zwembadje' Bij hulpverlening geen nota, bij dienstverlening wel D66»vragen over fout parkeren bij Yisbank Strijd om de markt in Maassluis duurt voort HAUTIK WATERSPORT Vlaardinger over kop DSW werkt mee aan 'behandelcentrum' Scheur in museummuur GGD week onbereikbaar Stroomstoring bij centrum Bij succes komt smart-card ook in Schiedam en Vlaardingen ÏR Brandweer blust droogautomaat Kinden varen in de haven Koeien los Turken terug Caravans gestolen Tal van inbraken 'Trio-botsing' Man overvallen Aanrijding onder invloed Vuurwerk Vuur in park Rotterdams Dagblad Maandag 15 juni 1992 Een 26-jarige Vlaardinger is vrijdag met zijn au to over de kop geslagen op de kruising Holysïn- gei/Burgemeester Heusdenslaan. Dat ge beurde na een botsing met een 39-jarige auto mobilist uit Delfzijl, die waarschijniijkdoor rood Jicht was gereden. Er deden zich geen ernstige persoonlijke ongelukken voor. Foto Roet Dijkstra Schiedam - Het ziekenfonds DSW m Schiedam gaat samen met een ziekenhuis en een verpleeghuis een dagbehandelcentrum in het Westiand financieren. Voor de bouw is 7,5 miljoen nodig en voor de inventa ris 5 miljoen. Het is de bedoeling dat in november in Naaldwijk de eerste paal wordt geslagen en dat het centrum medio 1993 open gaat. Dit is bekend gemaakt op een persconferentie bij DSW. Het centrum wordt gebouwd door een stich ting waann het ziekenfonds, het Reimer de Graaf Gasthuis m Delft en het verpleeghuis De Naaldhorst in, Naaldwijk participeren. De initiatiefnemers wil len met het behandelcentrum de zorg dichter bij de bevolking brengen en voorkomen dat in de regio een wildgroei van poliklinieken ontstaat, ïn de toekomst zullen patiënten alleen naar het zie kenhuis in Delft moeten komen voor opname en hooggespecialiseerde verrichtingen. Alle overige zorg kan dan in het behandelcentrum worden gege ven. Over de inrichting ervan is overleg gepleegd mei de huisartsen in het Westiand. Het centrum krijgt vier poliklinieken waarin artsen uit vijftien specialismen spreekuur gaan houden, onderzoekskamers (rönt gen, echografie e.d.), een behandelkamer voor kleine ingrepen, een laboratorium," twee volledig ingerichte operatiekamers en acht dagverplegingsbedden. Op grond van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen heeft een ziekenhuis toestemming nodig om te bouwen of verbouwen. Deze procedure vergt erg veel tijd. Medisch specialisten mogen wel zelf privé-kh- nieken starten. Voorwaarden zijn dan dat de kwali teit van de zorg wordt gegarandeerd, dat de zorg voor iedereen toegankelijksis>en-dat de totale kosten niet stijgen'. Daarom is gekozen voor een stichting die bouwt en die vervolgens ruimte en faciliteiten verhuurt aan het Reinier de Graaf Gasthuis en anderen. Er zijn al afspraken met een kraamcentrum dat ruimte wil hu ren. Er lopen ook gesprekken met de Bloedbank, verloskundigen en een psycholoog. Gezien de lange wachttijden voor operaties kunnen oogartsen en kaakchirurgen operatiekamers huren voor extra in grepen. Verder wordt gedacht aan het uitvoeren van bedrijfs- en sportkeuringen. Schiedam - Tijdens de herstelwerkzaamheden aan het Stedelijk Museum zijn medewerkers van de dienst Gemeentewerken gestuit op een flinke scheur in de ondermuur van het bordes. Omwonen den die de ontwikkelingen op het Museumplein nauwgezet volgen, dachten dal de scheur was on- staan tijdens de graafwerkzaamheden en vermoed den dat het museum als gevolg van het graafwerk aan het verzakken was. Het museum is gebouwd op de resten van het voormalige Sint Jacobs Gasthuis en is met onderheid. „Dat is niet helemaal waar,'' brengt E.C. de Wit van Bouw- en Woningtoezicht klaarheid in de 2aak. „Die scheur zit er. Dat is duidelijk. Maar of die er al zat of is veroorzaakt doordat er met een graafwerktuig te gen de muur is getikt, weten we niet. We hebben wei ontdekt dat er vroeger ook al eens iets gedaan is met de trappen van het bordes Het museum zal onge twijfeld wel verzakken want alle oude gebouwen in Schiedam verzakken. Uiteraard zijn we op dat punt wel extra alert." Toen vrijdagmiddag de scheur werd ontdekt besloot men om bouwput dicht te gooien met zand. „Dat is gedaan om in het weekeinde eventuele problemen te voorkomen. Momenteel wordt bekeken of en hoe de muur gerepareerd kan worden," aldus De Wit. Vlaardingen - De tijdelijke verhuizing van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord krijgt deze week zijn be slag. In verband daarmee is de GGD een week lang (ook telefonisch) onbereikbaar, en wel van woensdag 17 juni tot en met dinsdag 23 juni. Voor spoedgeval len moest Schiedam (tel. 4734100) worden gebeld. De GGD Nieuwe Waterweg-Noord verhuist naar het Cincinnati-gebouw nabij de Mr. L.A. Kesperweg, achter het station Vlaardingen-Oost. Twee jaar later zo is de bedoeling, wordt opnieuw, maar dan defini tief, een pand,betrokken. De bedoeling is dat. dit de nog te bouwen' kantoorlokatie voor het station Vlaar dingen-Oost wordt De verhuizing heeft geen invloed op de taakuitoefe ning van de ambulancedienst of de vestigingen te Schiedam en Maassluis. Die zijn op de gebruikelijke wijze bereikbaar. Vlaardingen - Een stroomstoring heeft vanmorgen een half uur het gedeelte van Vlaardingen tussen centrum en Maasboulevard van stroomvoorziening afgesneden. Onder meer het stadhuis en het Delta- hotel werden gedupeerd. Bij het Delta-hotel ging automatisch het brandalarm af, wat de nodige schrik veroorzaakte. Ook de kassa's en de computers vielen uit. De schade valt mee. Schiedam - Het ziekenfonds houdt nog een slag om de arm, maar het kan haast niet anders of de oude vertrouwde zieken- fondskaart maakt binnen afzienbare tijd plaats voor een elek tronisch verzekeringsbewijs. Op het hoofdkantoor van zieken fonds DSW aan de 's Gravenlandseweg in Schiedam wordt op dit moment hard gewerkt aan de invoering van deze zogenoem de smart-card. De voordelen van deze kaart worden vanaf het laatste kwartaal van dit jaar uitgetest op de Delftse bevolking. Het ziekenfonds voor Delfland, Schieland en het Westiand (DSW) behoort met de fondsen in Gro ningen en de Zuidhollandse ei landen tot de wegbereiders van de automatisering in de wereld van de zorgverzekeraars. Het mi nisterie van Economische Zaken heeft in totaal 1 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het ver nieuwende project. In Europees verband loopt Neder land allerminst voorop met de medische chipkaart. In landen als Duitsland. Frankrijk, Engeland en Finland hebben reeds tiental len miljoenen mensen met dit fe nomeen kennisgemaakt. In technisch opzicht verwacht DSW geen problemen, maar vol gens informatie-manager F. ten Brink heeft het project organisa torisch de nodige voelen m de aarde. „Er zijn veel partijen bij be trokken. Verder is de medische sector in elk land anders georga niseerd. Het moet blijken of de klanten net als in andere landen de kaart zullen accepteren." In het verzorgingsgebied van DSW gaan ook particuliere verze keraars als Ohra en Nationale Ne derlanden de kaart invoeren. Op vrijwillige basis wordt de kaart m de proef bij vijftien Delftse huis artsen verstrekt. Door de samen werking met Ohra en Nationale Nederlanden kan per praktijk een groot percentage van de inge schreven deelnemen. Dit is een voorwaarde om zo realistisch mo gelijk praktijkervaring met de proef te doen. De in Delft opgedane ervaringen zullen bepalend zijn of de andere klanten de kaart ook krijgen.,.We hopen dat er vóór het eind van het jaar tussen de 20.000 - en 30.000 mensen deelnemen. Als er posi tief wordt gereageerd, kan de kaart daarna ook snel in steden als Schiedam en Vlaardingen worden ingevoerd." Toestemming De elektronische kaart krijgt niet alleen een functie als verzeke ringsbewijs. Met toestemming van de patiënt kunnen op de kaart ook medische gegevens worden ingevoerd. Te denken valt aan de bloedgroep, sos-gege* vens, allergieën, chronische ziek ten en verwijderde organen. De gegevens worder .'evoerd door de huisarts, die c: arteard ook uitreikt Dat Delft is uitgekozen als proefgebied, wordt volgens Ten Brink onder andere ver klaard uit het feit dat alle Delftse artsen zijn geautomatiseerd. „Zij kunnen de medische gegevens met een simpele handgreep zo op de kaart copieren." Als voorbereiding op de invoering van de chipcard in het Waterweg gebied gaan veel artsen, tandart sen en fysiotherapeuten deelne men in een automatiseringspro ject, dat wordt verzorgd door het regionale EDi-nelwerk in Delft. Dit netwerk gaat onder meer het regionale medische berichtenver keer verzorgen. In de toekomst kunnen in deze databank na toe stemming van de patient ook de gegevens van de smart-card wor den opgeslagen. Door Loes Elshof Vlaardingen - „Ik had niet ge dacht hier ooit nog eens te ko men." zegt een oudere dame, wanneer de bus het terrein van het voormalige Havenbedrijf Vlaardingen Oost oprijdt. Zij zit ineens kaarsrecht: „Ik ken hier elke vierkante meter. Ja, ik ben hier heel vaak geweest. Mijn man heeft 53 jaar bij bet havenbedrijf in de scheepsreparatie gewerkt. Hij liep over die dwarsverbindin gen tussen die hoge kranen." De Historische Vereniging Vlaar dingen hield afgelopen zaterdag enkele busrondritten voor stads bewoners. Deze activiteit vond plaats in het kader van het 25-ja- rig bestaan van de vereniging. Met een 'historische' autobus uit 1958 werden de passagiers, hoofd zakelijk ouderen, langs oud en nieuw Vlaardingen gereden. „We wilden mensen wel eens laten zien hoe de stad is veranderd de afgelopen jaren," aldus voorzitter W. den Breems. De historische monumenten in Vlaardinger Ambacht maken wei nig reacties los, maar de passa giers leven helemaal op bij de aanblik van het oude scheepster- rein. De oude sleepboten, de lood sen, het hobbelige wegdek, door sneden met rails. Het doet kenne lijk iets van een industrieel hart sneller kloppen en roept superla tieven op als 'prachtig' en 'in drukwekkend'. Met een 'historische' autobus uit 1958 werden de passagiers, hoofdzakelijk ouderen, langs oud en nieuw Vlaardingen gereden. Foto Gernt de Heus/Roef Dijkstra Bij het naderen van de 'dwarshel- lingeri, waarlangs de schepen aan wal worden getrokken, zegt Vlaardingen - De fout geparkeer de auto's ter hoogte van de Vis- bank in Vlaardingen zijn ook het D66-raadslid Leo den Hoedt een doorn in het oog. Omdat het kwaad zich steeds verder ver spreidt en er kort geleden onge lukken hadden kunnen gebeu ren, heeft de democraat schrifte lijke vragen gesteld aan het colle ge van burgemeester en wethou ders. Den Hoedt verwijst met name naar een bi andmelding op don derdagavond 28 mei in een wo ning aan de Abraham van der Lin- denplaats :n de buurt. Daarbij werd meegedeeld dat er nog kin deren in het pand waren. „De uit rukkende brandweervoertuigen ondervonden veel hinder van de dubbel geparkeerde auto's op de Westhavenkade, waardoor kost bare minuten verloren zijn ge gaan," aldus Den Hoedt. „Geluk kig zijn er dit keer geen slachtof fers gevallen; achteraf bleek dat het een valse brandmelding be trof." Toch is de verontrusting bij het D66-raadslid gewekt. Daarom vraagt hij het college of het ook vindt dat het verkeerd parkeren tot gevaarlijke situaties kan lei den en wat het denkt hiertegen te gaan doen. Den Hoedt deelt bij de vragen nog mee dat het verkeerd parkeren al eens in een ïaads- commissie aan de orde is geweest. Daar is toen door de politie mee gedeeld „dat zij met constant met dit probleem bezig kan zijn". Ver der verwijst de vragensteller naar de paaltjes die indertijd ter hoog te van de Vishank zijn neergezet, juist om dat parkeren tegen te gaan. Den Haag/Maassluis - De ge meente Maassluis heeft bij de Raad van State een poging ge daan om alsnog gelijk te krijgen in de zaak over de verplaatsing van de weekmarkt. De gemeente ging in beroep tegen de uitspraak van Raad van Staie-rechter mr. P. Boukema. De rechter besloot in oktober dat de gemeente er fout aan had gedaan om de markt van Maassluis te verplaatsen. In verband met werkzaamheden aan De Markt verplaatste de ge meente Maassluis de weekmarkt ruim een jaar geleden naar de Nieuwstraat. De verplaatsing zou tijdelijk zijn, maar werd uiteinde lijk definitief. Dit. aanvankelijk, tot woede van de Ondernemers Federatie Maassluis (OFM). De weekmarkt trekt veel mensen aan en wanneer hij verplaatst wordt verliezen we een aanzien lijk aantal klanten, zo stellen de winkeliers aan de Markt en omge ving. Ze stapten vorig jaar naar de Raad van State om tegen de ver plaatsing te protesteren en kre gen gelijk. Rechter Boukema vond dat de gemeente Maassluis het rapport 'Verbeteringsplan voor de binnenstad' in haar be sluit had moeten meenemen. Dit door het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf vervaardigde rap port beschrijft de winkelsituatie in het centrum van Maasluis. De gemeente zei vorige week tij dens de zitting dat het rapport niet van betekenis is voor het v er- plaatsen van de weekmarkt. „De locatie en de positie van de markt komen er helemaal niet in voor," aldus raadsman P. Duijsens. Vol gens raadsman J. van de San de van OïM is dit pertinent onjuist. Als blijkt dat de gemeente de markt onterecht verplaatst heeft, bestaat er een kans dat de winke liers schadevergoeding eisen, zo stelt Van de Sande. Het zou vol gens hem gaan om enkele miljoe nen. De rechtspraakafdeling hoopt eind juli uitspraak te doen een man, haast plechtig: „Je kunt het ruiken; je ruikt het staal." Ook hjj werkte vroeger bij het Ha- venbedrijf. Ooit was er op dit ter rein een zwembad en „zelfs een strandje om te zonnen". „Dat kun je je nu niet meer voorstellen," zo houden de passagiers de voorzit ter van de historische vereniging voor. Omdat de motor van de bus een oorverdovend geluid produceert er- de geluidsinstallatie het laat afweten, vangen de passagiers achterin weinig van de uitleg op. Maar dit blijkt geen probleem: uitgebreid bediscussiëren ze met elkaar het stedelijk landschap dat aan hen voorbij glijdt: de histori sche bedrijfsgebouwen aan de Koningin Wilhelminahaven, het vissersmonument, het Hollandia- gebouw en de oude woonhuizen in het centrum. Vooral gerestau reerde panden kunnen hun goed keuring wegdragen. Bruggen Behalve oud blijkt ook nieuw Vlaardingen in de smaak te val len: de wit-blauwe bruggen bij de Buitenhaven vormen 'een prach tige eenheid'. Het 'nieuwe1 post kantoor ziet er volgens een mevrouw 'praktisch' en 'mooi' uit. Ze kan niet nalaten te vermelden dat je je in de jaren twintig voor een cent met de pont van Vlaar dingen Oost kon laten overvaren naar het oude postkantoor aan de Westhavenkade. Duidelijk blijkt dat de senioren Vlaardingen het meest interes sant vinden rond de havens, daar waar het water en de stad elkaar ontmoeten. Bij het uitstappen voor het Visserijmuseum, waar het gezelschap pauzeert voor kof fie en een tentoonstelling, stelt een vrouwelijke passagier vast: „Het water blijft toch trekken." Vlaardingen/Rotterdam - De Vlaardingse brandweer mag voor lopig afzien van het in rekening brengen van voorrijkosten bij loos brandalarm, Capelle aan den IJssel houdt nog een slag om de arm. De Rotterdamse brandweer daarentegen heeft al eerder de onmogelijkheid van het in reke ning brengen van gemaakte kos ten voor een loos brandalarm on derkend. De reden is. dat het ministerie van Binnenlandse Zaken ervan uitgaat, dat de wettelijke taak van de brandweer uit de belastingen wordt betaald. Een besluit van B W van Alkmaar was indertijd aanleiding voor het ministerie om in te gnjpen. Het is deze redene ring die nu ook Vlaardingen van het in rekening brengen van uit rukken voor loos alarm heeft af gebracht. Voor de Rotterdamse brandweer is de kous daarmee nog met af. Duidelijk is, dat de wettelijke taak van de brandweer, het red den van mens en dier bij brand, met nogmaals hoeft te worden be taald. Maar naast die wettelijke taak verricht de brandweer ook allerlei diensten, van het leeg pompen van volgelopen kelders, het adviseren op het gebied van brandbeveiliging tot het redden van katten uit bomen en dakgo ten toe. Daarom is de brandweer eind vorig jaar een onderzoek be gonnen naar zaken, die wel m re kening kunnen worden gebracht. Het gaat dan niet om directe hulpverlening, maar om dienst verlening. Alleen is de grens tus sen die twee niet altijd duidelijk. Het voorlopig rapport ligt inmid dels bij de wethouder van bedrij ven en komt naar verwachting de ze zomer in de raadscommissies aan de orde. Onnodig Het in rekening willen brengen van het uitrukken bij loos alarm is vooral bedoeld om onnodige hulpverlening te verminderen. In 1991 waren er m Rotterdam ruim vijftienhonderd alarmmeldingen, waarvan slechts in 46 gevallen sprake was van brand. Bij rond vijfhonderd meldingen kon de oorzaak van het alarm worden achterhaald, maar bij tweederde van de meldingen, zo'n duizend keer, was het alarm geheel ten on rechte afgegaan. „Wij spreken in deze gevallen van loos alarm," al dus een woordvoerder van de brandweer. „Bij vals alarm is er sprake van opzet en in dat geval kunnen de kosten op de dader worden verhaald." De brandweer verwacht overi gens een pittige politieke discus sie over het in rekening brengen van dienstverlening. Het is nog maar de vraag of het uit een boom halen van een kat onder hulpver lening valt of onder dienstverle ning aan de eigenaar van het dier. Discussie is ook mogelijk over de verwijtbaarheid van een loos alarm. Als een alarminstallatie ondeugdelijk uf niet goed oudei- houden is, kosten de alarmmel dingen daarvan de brandweer on nodig tijd en geld. „Wij proberen in overleg met de verantwoorde lijken tot een deugdelijke brand melding te komen," aldus de woordvoerder. „Maar we rukken bij elke melding uit zonder een rekening achteraf te sturen. Dat uitrukken behoort nu eenmaal tot onze taak." Op nationaal niveau is het afgelo pen jaar een werkgroep aan de slag gegaan om mogelijkheden voor het terugdringen van loos alarm te onderzoeken De eerste resultaten van dit onderzoek wor den niet voor de tweede helft van dit jaar verwacht. uw watersportadres voor; roei-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visboten (Rana) rubberboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B B motoren Div ski's en onderdelen div accessoires Vlaardingen - In een woning in de Cronjéstraat te Vlaardingen heeft vannacht rond kwart voor dne een binnenbrandje gewoed. De bewoner had voor het naar slapen gaan de droogautomaat aangezet en die raakte na een poosje over verhit en m brand. De brandweer bluste het vuurtje. Vlaardingen - Twee Vlaardingse jongens van 7 en 9 jaar hebben gisteravond rond zeven uur aan de Westhavenkade drie roeiboot jes weggepakt en zijn daarmee gaan varen in de haven. De politie heeft ze teruggehaald. Vlaardingen - Zeven koeien zijn gistermorgen tegen elf uur de Ho- lyweg in Vlaardingen opgelopen. De politie heeft de eigenaar geas sisteerd bij het terugdrijven van het vee. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee illegaal hier ver blijvende Turken van 25 en 28 jaar opgepakt en de procedure voor het terug sturen naar huis gestart. Vlaardingen - Op twee plaatsen zijn dit weekeinde in Vlaardingen caravans gestolen. Dat gebeurde aan de Reigerlaan en de Van der Duyn-van Maasdamlaan. Vlaardingen - Op meerdere plaat sen in Vlaardingen is dit weekein de ingebroken. Uit een woning aan de Prins Hendrikstraat ver dwenen zo onder meer kleding stukken en een cd en de buit van een inbraak in een woning aan de Professor Teldersstraat is nog niet bekend. Verder is ingebro ken in fabriekspanden aan de In dustrieweg en de George Ste- phensonweg, waarbij veel is ver nield. Uit kelderboxen aan de Van Hogendorplaan werden een fiets, visgerei, duikuitrusting en ge reedschap gestolen. Schiedam - Op de Vlaardinger- dijk zijn zaterdagmiddag tegen kwart voor vijf twee bromfietsers met elkaar in botsing gekomen. Daarbij raakten ze een 22-jarige Schiedammer, die naar het Schie land Ziekenhuis moest worden gebracht. De ene bromfietser kwam er zonder kleerscheuren vanaf, de andere reed door. De po litie zoekt getuigen. Schiedam - Bij de telefooncel van NS-station Nieuwland, zijde Nieuwe Damlaan, is vrijdagavond rond elf uur een 42-jarige Vlaar dinger overvallen door drie jon gens. De man verweerde zich en liep daarbij onder meer een ge broken voortand en een tand door de lip op. Het verzet leidde er wel toe dat de drie Schiedamse jon gens, van 15 tot 17 jaar oud. later konden worden aangehouden. Schiedam - Op de Nieuwe Dam laan in Schiedam zijn zaterdag avond rond zeven uur een fietser en een automobilist tegen elkaar gebotst. De fietser, vermoedelijk onder invloed, brak zijn linker voet. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteravond op het NS- station Nieuwland twee Maasslui- se jongens van 17 en 18 jaar aan gehouden omdat ze bezig waren vuurwerk af te steken. De jongste bleek bovendien een kwart gram herome bij zich te hebben. Schiedam - Een 22-jarige Schiedammer heeft vannacht ge probeerd vuur te maken in het park naast de Vlaardingerdijk. Aan diverse bielzen ontstond schade. De brandweer moest het vuur Hnvpn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1