15 PvdA: verkoop huurhuizen Nieuwland 'BeurszaaP in Holystaete Individuele brilaanpassing. Negentig procent van de bewoners is tegen sloop in de wijk Gorzen nodigt heel Schiedam uit op M aasbouleva rd-feest 'Heb je ooit zo'ii trouwe minnaar gezien?' Dromerig landschap tussen bloemen Zomerfeest tussen dieren Inbraakpreventie Wijkexpositie geopend Collecte bij vierdaagse De Hollandse Hoek Financiële beeld in Maasland blijft somber Martien en Bertus Starrenburg vieren briljanten bruiloft Snookeren? Thurston 010 - 436 37 19 (tv aanwezig) Rotterdams Dagblad Dinsdag 16 juni 1992 Door de geschilderde landschappen van Jose de Goeijen-Engelhard zou je uren kunnen dwalen. Uren achtereen zonder je een moment te vervelen. In gedachten zwert'je door de ongerepte natuur. Struinend door een wild begroeid, dromerig landschap of zittend op een steen middenin een woeste zandgrond. In geen velden of wegen is iemand tebekennen. De olieverven van deze Vlaardingse schilderes ademen rust uit en roepen de sfeer van verlatenheid op. Het landschap is zo mooi dat al leen daarvan al een ontzagwekkend gevoel uitgaat dat doet vragen om meer. Maar wie wegdroomt en alleen afgaat op het fraaie vergezicht op de uitnodiging komt ietwat bedrogen uit. Het is niet enkel natuur- pracht wat Jose de Goeijen ons voorschoteld. Slechts enkele werken plaatsen ons middenin de natuur en voeren ons mee naar buiten, de rest stelt daarom wat teleur en spreekt verder voor zich. De witte muren in galerie Pervelle zijn behangen met olieverven, aquarellen en pastels van verschillende onderwerpen. Een parkje met brug, een boerenschuurtje, rijstvelden, een aandoenlijk tafereel van kinderen in de derde wereld, een hortensia in een bloempot. De kleuren die zij kiest zijn helder en dan weer bedeesd. Bloemen overheersen, dat wel. Wie de ruimte onder de drukwinkel betreedt, wordt meteen gegrepen door drie opvallende doeken. Het zijn olieverven van bloemen, waar we als toeschouwer met onze neus bovenop zitten. Een klaproos, een aronskelk en een blauwe iris. Los jes op het doek gezet met oog voor al het prachtigs in de natuur. Jose de Goeijen heeft hier goed gekeken naar de Amerikaanse kunstena res Georgia O'Keeffe, die dergelijke 'portretten' van bloemen maak te. De expositie van Jose de Goeijen-Engelhard is nog tot en met 20 juni te zien in galerie Pervelle in de Fransenstraat, in het souterrein van de gelijknamige drukwinkel. MARIETTE OLSTHOORN De dieren van de kinderboerderij in het Beatnxpark zullen zaterdag niet over aandacht hebben te klagen. Dan wordt van twaalf tot vier uur het jaarlijks terug kerende zomerfeest gevierd met activiteiten voor jong en oud. De bezoekers kunnen onder andere zien hoe scha pen worden geschoren, de vachten tot wol worden gesponnen en de wol tenslotte wordt geverfd. Er wor den demonstraties geiten melken en geitenkaas ma ken gegeven, men kan van alles te weten komen over bijen en hun produkten en de kinderen kunnen zich amuseren met het beschilderen van eieren. Le den van de Knotgroep Schiedam tonen hoe ze in de wintermaanden de knotwilgen onderhouden. Tijdens het zomerfeest wordt ook volop aandacht be steed aan de natuur in het park en de stad. Indien er interesse is voor een wandeling door de heemtuin, verzorgen vnjwilliggers van de heemtuinexcursie- groep op verschillende tijdstippen wandelingen. In samenwerking met Bewoners Vereniging Schiedam-Oost houdt de gemeentepolitie van Schiedam-op-woensdag 17 juni een voorlichtings avond over het voorkomen van inbraken. Vooral in de vakantieperiode wordt bij afwezigheid van de be woners regelmatig ingebroken in woonhuizen. Tijdens de bijeenkomst in Kluphuis Oost aan de Ga- lileistraat 86 die om 18.30 uur begint, wordt uitge legd wat de mensen zelf kunnen doen om inbraken te voorkomen. Vanzelfsprekend bestaat de mogelijk heid om vragen te stellen. Viaardingen Allesverzamelaar Jan Anderson opent vrijdag 19 juni om 16.00 uur de wijkexpositie in buurthuis De Ha ven. Op die tentoonstelling zijn werken te vinden van creatieve amateurkunstenaars en hobbyisten uit het hart van de stad die hun kunststukken monde ling toelichten. Tijdens de expositie die op vrijdag 19 van 16.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur valt te bezichtigen, kan men de exposanten aan het werk zien. Ook zijn er werkstukken gemaakt door kinderen, woonachtig in het centrum, te zien. Ze hebben met teken- en schilderplaten en plakwerken hun wensen en ideeën over het onderwerp 'Leven in het centrum van Viaardingen' gestalte gegeven. Tijdens de laatste wandeling van de avondvierdaag se die donderdag plaatsvindt, wordt op straat gecol lecteerd voor Afrika waar mensen met de honger dood worden bedreigd. Deze week wordt met de na tionale actie voor Afrika geld opgehaald maar het idee om donderdagavond langs de route van de avondvierdaagse met de collectebussen rond te gaan, is afkomstig van scheidend burgemeester Van Lier. De collecte wordt uitgevoerd door vrijwilligers van de Vlaardingse afdeling van het Nederlandse Rode Kruis en Unicef. Maassluis Het Zuidhollandse Landschap heeft een plan opge steld om de natuur en het landschap tussen Hoek van Holland en Maassluis te herstellen en waar mo gelijk te ontwikkelen. De visie op De Hollandse Hoek, zo wordt het gebied door het Zuidhoiiands landschap genoemd, wordt zaterdagochtend om half twaalf in de Koningshof gepresenteerd door drs. J.C. van Duin, voorzitter van het Zuidhoiiands land schap. \an Duin is van mening dat in het gebied, inge klemd tussen de kassencomplexen van het Westland en Europoort, de samenhang tussen het natuurge bied en de kenmerkende planten- en diersoorten verloren dreigt te gaan. Tijdens de bijeenkomst zal bij een aantal stellingen poneren waarop door ver schillende genodigden gereageerd kan worden. Schiedam jfinstlag 16 juni Jamsessie, Podium, 2100 uur woensdag 17 juni Spicckum CNV, ae ituurnui. Fajssenpiem 2i)3,14 UU-lo 00 uur Bndge-drive, clubhuis Excelsior'20, sportpark Thurlede. 19 3D Uur Viaardingen dinsdag 16 juni Bijeenkomst Scholen Instellingen Overleg Schiedam, buurthuis de .laven. Weeshuisplein 18,16 00 uur Crhiorlnm 77arv L-n-art iron ria Pirra 7flflO u Maasland - Ondanks aanzienlijke incidentele in komsten, blijft het toekomstige begrolingsbeeid voor de gemeente Maasland somber. Door het aan wenden van de reserves en het fonds dorpsuitleg kon de begroting tot dusver steeds sluitend worden gemaakt. Voor dit jaar kon het nadelig hegrotings- saldo van 39.000 gulden worden gedekt door aan wending van een deel van de algemene reserve. Nog voor de eerste helft van dit jaar doet zich door diverse wijzigingen in de begroting opnieuw een negatief saldo voor. Het gaat om 25.300 gulden. Het college wil dit ten laste brengen van de post on voorziene uitgaven, waarin dan nog 44.000 gulden resteerk-Voor 1993 en de meerjarenbegroting tot en met 1995 blijft het'financiële beeld van'Maasland somber. Eerder incasseerde de gemeente extra op brengsten uit de verkoop van de ambtswoning, de lokatie van het voormalige Doelpunt en het pand van voormalige jeugdvereniging Pollepol. Te ver wachten inkomsten komen er uit de grondverko- pen van de lokaties Kerkweg (voormalige land bouwschool), Woelige Halte en het dorpspleintje bij het Tavenu. Terwijl bedrijventerrein Ooldenhove en na realisatie ook het transportcentrum de ge meente veel geld in het laatje zullen brengen, al leen al door de onroerend-goedbelasting. Eén van de negatieve zaken in de begroting voor dit jaar is de 'Actie Tankslag'. Die gaat de gemeente aan sub sidie rond de 14.000 gulden kosten. Naar verwach ting komen er in Maasland ongeveer 70 opslag tanks voor sanering in aanmerking. Ben Hartendorp begon ooit voor de sport met beleggen, maar nu isdat een serieus onderdeel ge worden van zijn financiële advies- en dienstverlenende bureau. Foto Gemtde Hec Dijkstra Viaardingen - De weg van beleg gen in aandelen is bezaaid met voetangels en klemmen. Je kunt op de Amsterdamse effecten beurs aardige winsten boeken, maar je kunt ook flink het schip ingaan. In Nederland is er een reeks van banken en bedrijven die de 'onwetende' consument ad viseert of helpt bij zijn beLeggin- gen. Een van die bedrijven is het fi nanciële advies- en dienstverle nende bureau Ben Hartendorp in Viaardingen. Donderdag opent het bedrijf in zijn kantoor in Ho lystaete zijn eigen 'beurszaal': in een speciale ruimte met gecom puteriseerde beursinformatie kan een cliënt door een 'on line' ver binding met Beursplein 5 en Op- tiebeurs rechtstreeks zijn beurs orders plaatsen. Dat doet het bu reau in samenwerking met het Noordnederlandse Effektenkan- toor, Ben Hartendorp is het beleggen in aandelen ooit begonnen voor de sport. Maar nu is het een seri eus onderdeel geworden in de be drijfsactiviteiten van het finan ciële advies- en bemiddelingsbu reau op het gebied van assuran tiën, administraties, belastingad- visering en bancaire produkten. Het bureau doet zelfs ook in 'keiharde flonkerende' beleggin gen: diamanten. Het bemiddelt in de aanschaf van gecertificeerd en op microfilm beschreven diamant „met als opbrengst de zekerheid dat daarnaar voorlopig nog een (industriële) vraag zal zijn". In de ze vorm van belegging heeft Ben Hartendorp kennelijk veel ver trouwen: „Het is een langere ter mijn belegging met een hoog ze kerheidsaspect terwijl de rende mentsei fers niet onaantrekkelijk zijn." Zoals de grote Nederlandse finan ciële instellingen als ABN Amro en Assurantieconcern Stad Rot terdam hoofdsponsors zijn van respectievelijk Ajax en Feye- noord, zo is de plaatselijke Ben Hartendorp Groep een belangrij ke sportsponsor voor Viaardin gen. „In de bedrijfsfilosofie neemt sportief gedrag een grote plaats in." steil het bureau. Het treedt onder meer als sponsor op voor de Korfbalvereniging Viaar dingen, het Schiedams Tafelten nis Kampioenschap, de Haven loop Viaardingen en het Vlaar- dings voetbalgala. Schiedam - Een kwart van de circa 7000 woningwetwoningen in Nieuwland mag wat de Schiedamse PvdA betreft worden ver kocht aan de huurders. Op die manier, denkt de partij, wordt de betrokkenheid van de bewoners bij de wijk sterk vergroot. Ver koop is volgens de PvdA in elk geval een goed alternatief voor sloop gevolgd door nieuwbouw, zoals D66-wethouder Adri Reijnhout wil. Door de huizen eerst te renoveren en ze vervolgens aan de huurders te verkopen, zou de gemeente meerdere vliegen m één klap slaan, schrijven de PvdA-raadsle den Cor Huijken en Gé Brouwer in het partijblad Voorwaarts. De dreiging van verpaupering wordt doorbroken, veel huidige bewo ners kunnen in de wijk blijven wonen en Nieuwland krijgt er een aantal koopwoningen bij. De sloop van ongeveer 500 por tiekwoningen, zoais is voorge steld door het Projektteam Nieuwland, vindt de PvdA geen goede oplossing voor de proble men in de wijk. Sloop is kapitaal- vermeting, maken Huijken en Brouwer duidelijk. De eigenaar, Gemeentelijk Worungbeheer, moet dan geld onttrekken aan de bedrijfsreserves om de kapitaal- lasten van de nog in goede staat verkerende woningen af te schrij ven. Dat gaat weer ten koste van het onderhoud aan andere hui zen. „Aan enige sloop is misschien niet te ontkomen, maar dan wel met een andere dekking en met door een greep te doen in de ge spaarde reserves van de beheer der," aldus Huijken en Brouwer in de Voorwaarts. Verkoop van huurwoningen is een van de stellingen die de PvdA wil voorleggen aan de ledenver gadering op woensdag 24 juni. De leden spreken zich dan ook uit over de sloopplannen. PvdA-lid Guus Klepke heeft inmiddels vastgesteld dat 90 procent van de betrokken bewoners geen voor stander is van sloop. Klepke ging onlangs in Nieuwland de huizen af met een handtekeningenlijst om de namen tegenstanders te verzamelen. groot multicultureel feest in het Beatrixpark. Wellicht was het beter geweest om beide activiteiten wat beter in de tijd te spreiden, maar volgens Henk van Katwijk was daar wat betreft VAGE geen mogelijkheid meer toe. „Deze datum hebben we al verleden jaar in de zomer geprikt." Schiedam - Na het dodelijke mo torongeval van Remco van der Stelt hebben de organisatoren van het Maasboulevard-festival even overwogen het bijltje er bij neer te gooien. Maar ondanks het recente overlij den van hun vriend en mede-ini tiatiefnemer laat de de Vereni ging Aktieve Gorzen Evenemen ten (VAGE) het grote muziek- en sportspektakel toch doorgaan. „Remco zou het niet anders ge wild hebben," motiveert Hendrik van Katwijk de stap. Het jaarlijkse Gorzenfeest is aan staande zaterdag en vormt het be gin van een druk feestweekeinde in Schiedam. Reeds een dag later beëindigt het comité Schiedam mers Van Overal en Nergens haar vriendschapscampagne met een Brilaanpassing door modebewuste opticiens. Deskundig advies en voorlichting. Specialisten in Varilux en extra dunne glazen. Komplete oogmeting met oogdruk-kontrole. Optometrist OV Contactlensspecialist ANVC ROTTERDAM-OOST: Oude Dijk 141-143- Tel. 010-412.23.27 SCHIEDAM'. Passage 18 - Tel. 010-426.64.54 Viaardingen - „Ik was 17 jaar en ging met twee vriendinnen naar het Hof. We waren een beetje uit gelaten en ontmoetten drie jon gens. De volgende dag had ik al een afspraak. Ik fietste samen met Bertus de Nieuwe Haven rond. Het was een leuke lijd. Een tijd waarin je elkaar aftastte. Je keek bijvoorbeeld hoe hu rea geerde als je te laat kwam. Ja, het was de leukste tijd van m'n le ven," vertelt de 88-jarige Martien Starrenburg. Het was liefde op het eerste ge zicht. Bertus en Martien Starren burg kennen elkaar nu 71 jaai en vierden gisteren hun 65ste trouwdag. De nu 88-jarige bruide gom moet lachen als hij aan zijn trouwdag terug denkt. „Ooh, wat ik aan had? Een broek die veel te kort was." Martien valt hem in de rede: ,.Ja, maar dat waren tijden waarin je bel arm had. Mijn jurk was door een tante gemaakt. Het was een mooie jurk mei kant, kijk maar op de trouwfoto. Later heb de jurk zwart geverfd. Ja, zo ging dat in die tijd. Ik gebruikte de jurk gewoon nog een keer." Tot aan haar trouwen werkte Mar tien Starrenburg als dienstmeis je. „Dat beroep bestaat tegen woordig niet meer. Ik was twaalf toen ik voor het eerst ging dienen. Ik had een mooi schort en een kapje voor op m'n hoofd. Dal kap je droeg ik niet als ik naar buiten gmg. Ik was de enige in Viaardin gen die dat nog had. Ik heb ge zegd dat ik dal met meer op m'n hoofd wilde en het is gebeurd, ik droeg het niet meer. In totaal heb ik tot aan m'n trouwen drie dienstjes gehad Het echtpaar kreeg een dochter. Vader verdiend^ de kost als schil der. Vlak voor de oorlog begon hij in de Arnold Hoogvhetstraat een eigen zaak waarin hij tot zyn pen sioen werkte. In zijn vrije tijd zong hij bij het Schiedamse man nekoor Orpheus. ..Nu zing ik niet Martien en Bertus Starrenburg, itefde op het eerste gezichten nu 65 jaar getrouwd. Foto Gemtde Heus/Roel Dijkstra meer, maar ik heb dat heel lang gedaan en ben al 63 jaar lid van het koor Het echtpaar woont nog zelfstan dig en vind het heel leuk dat de familie is uitgebreid met twee kleinkinderen en twee achter- kleLnkinderen.,.We zijn gek met die kinderen, maar dal komt mis schien ook omdat het van die lie ve kinderen zijn." Na 65 jaar huwelijk zijn Martien en Bertus nog erg gelukkig mei elkaar. Eigenlijk wasten zij 70 jaar geleden al dat de relatie niet meer stuk kon Martien Starrenburg vertelt lachend: „We gingen nog niet zo lang met elkaar om toen ik op een avond met mijn vriendin m de sneeuw steeds van de dijk afging. Ik zag hem op mij staan wachten, maar ik durfde m'n vriendin niet te zeggen dat het m'n vrijer was. Toen zij weg was, ben ik naar hem toe gegaan. Hij had twee uur lang in de sneeuw op me staan wach ten' HlL jC UOil i'on trouwe min naar gezien?" Bertus reageert onverschillig. „Toen waren de uren anders dan Competentie Van een competentiestrijd tussen beide activiteiten is echter geen sprake. Integendeel zelfs, want het comité Schiedammers van Overal en Nergens heeft één van haar activiteiten ondergebracht aan de Maasboulevard. Vanaf een klein podium aan de Maasboule vard presenteert CDA-raadslid en lady-speaker Nanda Gelderblom een spektakelshow, die de 'Zes kamp der dwazen' is genoemd. De multiculturele invloed heeft ook op de rest van het festival haar uitwerking niet gemist. Ver leden jaar konden bezoekers op het festival slechts patat kopen, nu zijn er hapjes uit Turkije, Grie kenland, Spanje. Marokko en Amerika te verkrijgen. Voetbaltoernooi Het actieve karakter van het feest krijgt met name overdag inhoud. Dan vindt er vanaf half elf onder meer een groot voetbaltoernooi en een schaaksimultaan plaats. Ook de inmiddels traditionele happening Schiedam Roeit is weer van de partij. Inmiddels hebben zich twaalf roeiteams voor de door de Zeekadetten ge organiseerde wedstrijd inge schreven. Volgens Van Katwijk kunnen zich nog meer belangstel lenden aanmelden. Verder zijn er vliegerdemonstra ties, een wedstrijdje karate- schoppen. een demonstratie lim bo-dansen, graffiti-dansen cn hip- hopdansen. Met name voor kin deren is er veel te beleven Mede werker André Wouterse van Kiubhuis-Zuid heeft een kinder dorp opgezet, waar de kleintjes de gehele dag kunnen spelen. „Vol wassenen mogen er niet in." zegt Wouterse. „Het gaat er echt om dat kinderen zelf actief worden. We willen de kinderen op deze dag minder consumptief maken." Kinderfeest Net als bij de andere activiteiten is het kinderfeest niet alleen op de Gorzen gericht.. „Alle Schiedammers zijn welkom," zegt André Wouterse. Zsj krijgen deze week zelfs een persoonlijke uitnodiging in de bus. „Geheel belangeloos gaat de PTT het festi valprogramma huis-aan-huis ver spreiden," zegt Henk van Katwijk verguld. „Dat is een unieke vorm van sponsoring." Hoogtepunt van het festijn be looft het popfestival te worden. Vanaf half zes treedt de in Schiedam zeer populaire Peter de Vries op. De percussiegroep Sandja geeft vervolgens een de monstratie van Afrikaanse nt- mes. Het Dordtse VanDerRubbeR speelt rock roll, waarna Gorze* nees Rini van Willigen met zijn nieuwe groep The Urn gaat spe len. Het Haagse Birma Shave sluit het festival om tien uur af met funky en jazzy klanken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1