13 Vrachtverkeer centrum toch geweerd Tellingen leren dat zwaar verkeer met 78 procent is gedaald Brievee Roodenburgs uit oorlogstijd veilig gesteld Ontwikkelingsgeld gaat naar Hongarije STAATSLOTEN Drinkwater duurder Buurtconcifc, ge blijft Weigeren huurverhoging Kiwanis fietsen Laan deels afgesloten Archeologisch onderzoek Omroep zoekt vrijwiliggers Vert o-wandel mars Andersou wint ondernemersprijs Geen interesse Rijk voor nieuw natuurgebied Gezocht: bruidsfoto's Rotterdams Dagblad Dinsdag 23,uni 1992 Als gevolg van de gestegen inkoopkosten van drink- watei heeft hei ONS. dal hel water aan de Schiedam - se huishoudens levert, het dnnkvvaterlarief ver hoogd. Nu betaalt men 1,90 gulden perkuheke me ter. Dat wordt mjuli 2.01 gulden. Hel aardgastarief van 44.5 cent per kubieke meter daarentegen wordt met drie cent verlaagd. Dat heeft te maken net de gunstige ontwikkeling van de prij zen op de ga sol ie markt Liset van Berkel. de buurtconcierge van Schiedam- Noord. mag voorlopig tot i maart 1.994 haar functie blijven uitoefenen. Van Berkel werd bij wijze van proef aam ankehjk voor een bepaalde tijd als buurt concierge op het Johan Strauss plein geïnstalleerd. Omiiai er in de componistenbuurl in het kader van het buurtbeheer nog heel wat karweitjes moeten worden opgeknapt, is haar arbeidscontract wederom verlengd. Sinds haar komst is er het een en ander veranderd op en rond net Straussplein. De kinder boerderij werd door de bewoners zelf opgeknapt, er zijn veegpioegen samengesteld en er worden regel matig speelmiddagen voor de kinderen georgani seerd. Het laatste succes werd een maand geleden geboekt toen de bewonerscommissie een cheque in de wacht sleepte oor de aanschaf van nieuwe speel toestellen. Die worden terzijnertijd geplaatst. Ook dit jaar biedt de Bewonersvereniging Schicaam-Oost de huurders in de wijk weer extra service in verband met de trendmatige huurverho ging. Alle huurders ontvangen een huurverhogings krant en kunnen vanaf 29 juni tot en met 9 juli gratis deskundige hulp en advies krijgen bij het indienen van een bezwaarschrift tegen de huurverhoging. Voor informatie kan men terecht m het gebouw van de bewonersvereniging aan de Franklinstraat 11. Daar wordt van maandag tot en met donderdag tus sen 13.00 en 1Ö.30 uui spreekuur gehouden. Vlaardingen De Kiwaniscluu .laardingen organiseert zondag 28 juni een 29 kilometer lange fietspuzzeltocht om "daarmee geld in te zamelen voor mindervaliden. Deelname kost tien gulden maar voor die prijs krijgt men koffie met koek, maakt men kans een rond vlucht boven Vlaardingen te winnen én wordt het goede doel gesteund. De start vindt om 13.30 uur plaats in de aula van hel verzorgingstehuis Vaart land aan de Dillenburgsingel. De Kiwanisclub be staat uit een groep mensen die met verschillende ac tiviteiten geld inzamelt om daarmee verstandelijk en lichamelijk gehandicapten en mindervaliden te helpen. Eerder verleenden zij al financiële onder steuning aan de looptuin van verpleegtehuis de DrieMaasStode in Schiedam en het Logeerhuis van het Brandwondencentrum te Beverwijk. Schiedam Het vrachtautoverbod dat sinds 15 april inde bin nenstad van Schiedam van kracht is, is toch succesvol geble ken. Aanvankelijk werd de nieuwe verkeersregel massaal over treden maar daar is een duidelijke kentering ingekomen. Dat heeft een in mei door een onafhankelijk bureau uitgevoerd ver- keersonderzoek aangetoond. Na het onderzoek is vast komen te staan dat het aantal vrachtauto's dat overdag de Broersvest passeert, met 78 procent is verminderd. Op verschillende punten in het centrum is dagelijks van 's och tends zeven uur tot 's avonds ze ven uur het aantal passerende vrachtauto's geteld. Eén van de meetpunten binnen dat onder zoek was de Broersvest. Daar re den in 1990 per dag 1492 vracht wagens. In de afgelopen maand werd daar slechts 323 maal voor bijkomend vrachtverkeer geteld. Een afname dus van 1189 vracht auto's per dag en een verminde ring \an 78 procem. Tijdens de nachtelijke uren is een afname van 41 procent geconstateerd. Ontheffing Alleen vrachtwagenchauffeurs met een ontheffing hebben vanaf april toegang tot de binnenstad. Om het overige vrachtverkeer uit de binnenstad to weren zijn in april in het centrum 22 verbods borden en op de belangrijkste in valswegen aanduidingsborden geplaatst. Omdat de bestuurders eerst m de gelegenheid gesteld moesten worden te wennen aan de gewijzigde situatie, heeft de politie zich de eerste weken cou lant opgesteld jegens ovei iieders. Het langdurig controleren op ver gunninghouders is sowieso een moeilijke zaak want dat veroor zaakt op de drukste verkeersader van het centrum verkeersopstop pingen. Daarom wordt er nage gaan op welke wijze het vracht verkeer dat nog wel ongeoorloofd door het centrum rijdt, moet wor den aangepakt. De tellingen die zijn gedaan had den betrekking op alle passeren de vrachtwagens, inclusief die met een ontheffing. Dat kan ook niet anders want de vergunning houders zijn van buitenaf niet als zodanig herkenbaar. De politie is er namelijk nog niet uit of er ge werkt moet gaan worden met stickers op de voorruit of dat er een andere oplossing moet wor den gezochi. Negenenzestig be drijven hebben inmiddels voor éen of meerdere van hun wagens een ontheffing aangevraagd. Steekproefsgewijs voert de poli tiecontroles uit. Ook de nieuwe verkeerssituatie op de Polderweg die alleen nog maar toegankelijk is voor eestend mingsverkeer. heeft positieve re- sulaten opgeleverd. Na het in gaan van de wijziging werd de Polderweg nog enige tijd door tientallen automobilisten ais sluiproute gebruikt maar daar 13 door politie tegen opgetreden. Er. moesten weliswaar legio bekeu ringen aan te pas komen maar hei resultaat is er dan ook naar De verkeersstroom is aanzienlijk verminderd. Door Ben van Haren In verband met de plaatsing van een rioolleiding vanaf het gemaal nabij het Holy-ziekenhuis naar Ho- ly-Noord in de rijbaan van de Willem de Zwijgerlaan moet het verkeer de komende weken rekening hou den met omleidingen. In fasen wordt de Willem de Zwijgerlaan afgesloten zodat doorgaand verkeer ge bruik moet maken van een noodweg vanaf de Holy- singel naar de Prinses Beatrixlaan. Hel bejaardente huis de Meerpaal en het benzinestation aan de Holy- singel blijven bereikbaar. Degenen die aan de achterzijde van het Holy- ziekenhuis moeten zijn. moeten gebruik ma ken van de Polistraat die jn twee richtingen berijdbaar zal zijn. Om dat le bewerkstelligen wordt aan de westelijke zijde van de Polistraat een parkeerverbod ingesteld. Maasland In de Duifpolder in Maasland wordt in de maan den juni, juli en augustus een archeologisch vervolgonder zoek gehouden naar een woon plaats uit de derde eeuw voor Christus. Het eerste onder zoek werd vorig jaar gehou den. Toen weiden ae resten van vier houten boerderijen aangetroffen. De archeologen van de rijks universiteit Leiden willen de ze vondsten nu verder onder zoeken. Binnenkort wordt het grondwaterpeil in de polder verlaagd. Dan is er geen gele genheid meer voor historisch graafwerk. Onder de grondwaterspiegel zijn de uit mest en riet opge bouwde vloeren en palen be waard gebleven, evenals over blijfselen van huisdieren en voedselgewassen. Tot de vond sten behoren verder fragmen ten van vele honderden aarde werk potten, enkele maalste nen en spinschijfjes. De vorig jaar blootgelegde woonplaats vormt er een uit een hele reeks van nederzet tingen die in de ijzertijd in het veengebied van Midden-Delf land moeten hebben gestaan en die nu worden onderzocht. Vlaardingen - „Beste Moeder. Anna en Jaap. Ben ongedeerd, doch krijgsgevangene. Ik maak het goed. Allemaal de groeten van Willem.*' Het slaat geschreven op een met het logo van de RVS (mannetje, vrouw tje, hondje en paraplu) en de tekst 'Ten gebruike van militairen' be drukte briefkaart. Ze is afgestempeld op 18 mei 1940 en gericht aan de familie Roodenburg in de Van de Driftstraal 36 te Vlaardingen. Deze briefkaart maakt deei uit van een verzameling van 390 stukken correspondentie van de overleden Jaap en Willem Roo denburg uit Vlaardingen. die pas geleden landelijk bekend werden toen bleek dat ze een half miljoen gulden hadden nagelaten aan hun voetbalvereniging Zwalu wen. Enkele weken terug vond Jan An derson van het Streekmuseum in Vlaardingen op de populaire vlooienmarkt van de afdeling Vlaardingen van De Verzamelaar de originele Fort-schoenendoos vol met brieven en briefkaarten uit de periode 1939 tot en met 1945. De op filatelistische waarde geschatte verkoopprijs was voor zijn museum te hoog. De Verza melaar erkende echter de histori sche waarde ervan voor de collec tie 'Bezettingstijd' van het Streekmuseum en kocht de doos om hem gisteren aan Anderson te overhandigen. ,.Wij zijn een vereniging zonder winstbejag, maar met ongeveer 25.000 bezoekers per jaar op onze markten in de Lijnbaanhallen, blijft er weieens wal over. Zo de den we eerder schenkingen aan het Visserijmuseum en het Coó- peratiemuseum. Nu leek het ons verstandig deze brievenverzame ling aan het Streekmuseum te ge ven," vertellen voorzitter Krijn Bouman en penningmeester Leen Maat. De vondst is een toevalligheid. De Ziekenomroep in het Holy-ziekenhuis is op zoek naar enkele vrijwilligers die mee willen werken aan het maken van radioprogramma's die te beluisteren zijn in het ziekenhuis en ver schillende bejaarden- en verpleegtehuizen. De werktijden zijn in deeltijd mogelijk en voor eer. opleiding vmrdt ^ez'^gd. Vanwege het vrijwilhgerskarakter ontvangt men geen salaris maar er wordt voor de nieuwe medewerkers wel een verzekering afgesloten. Belangstellenden die willen reageren ol'meer informatie wensen, kunnen schrijven naar VZ- BOV-Radio, Postbus 6022. 3130 DA Vlaardin gen Wande (.sportvereniging VTM (Verenigde Tomvfab rieken Maassluis) organiseert zater dag 27 juni de 37-ste editie van de Verto-mars die door de mooiste stukjes van het Del 11 and voert. De deelnemers kunnen kiezen uil wan delroutes van 5.10 20.30.40 en 50 kilometer en mogen a! vanaf 8 00 uur vertrekken bij de gymzaal aan de Monseigneur Bekkerslaan. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden per per soon en als beloning ontvangt iedere wande laar een medaille. Lieden die daar op geen prijs stellen betalen slechts 2.50 gulden. Schiedam dinsd<ij23juni B'i'SO Kiup'nais, Oost Gniileiïtriiat 86.20 00 uur 's OrjlttoncL-r. Alb-Tt co Klerk, Grote Kerk. 2(115 uur JamaeMit- Pomun 21 01) uur woensdag-24 juni Oper.irïx; meiroe hinsvesting Stichting Maatschappelijk Werk Sclucdarn. Van Swindcnsingc-1 10. 10 00 uur Vlaardingen woensdag 24 juni 4 Cunk-n-coriU'rt Addle de Jong. Grote Kerk 20 15 uur Maassluis woensdag 24 juni 4 Spec-i-o-thec-k, Koningshof 13 30 uu r. Papa clown en Joost Jeroen (kindertheater). De Schuu r- fcerK. H 30 uur VERKOOPADRESSEN Heek van Holland De Boekelier Prins Hendrikstraat 386. Tel. 01747-6327 Hoek van Holland F'. Vervenne Prins Hendrikstraat 265. Tel. 01747-2516 Maassluis Sig.magazijn Hartelust Rembrandtlaan 1. Tel. 01899-13184 Schiedam De Biocktrent Groenelaan 99a. Tel. 010-4730525 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Ton Jaarsma Borobinlaan 58, tel. 010-4703768 Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraat 55. Tel. 010-4267613 Schiedam B. P. H. Janse Broersvest 8a. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek P. J. Troelstralaan 31. Tel. 010-4703037 Vlaardingen Fa. Berco Liesveld 161Tel. 010-4349911 Vlaardingen Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek De Loper 82. Tel. 010-4742997 GEEN MOOIER LOT DAN 'N STAATS LOT Gered „Waarschijnlijk is de doos bij het leegmaken van het huisje aan de Van der Driftstraat bij de vuilnis zakken neergezet en heeft ie mand dat weggehaald in de ge dachte voor de oude postzegels wat geld te kunnen vangen. On gemerkt is daarmee echlei inte ressante informatie van verbran ding in de de AVR-oven gered." vertelt Anderson. „De waarde zit vooral in de bood schappen die men elkaar schrijft tijdens de bezettingstijd. Ik heb het nog maar globaal doorgeno men, maar ben al veel opvallende feiten tegen gekomen. Je kan het hele oorlogsleven terugvinden omdat ze bijvoorbeeld schrijven over prijzen, maatregelen en het vertrek van kennissen naar Duitsland." Op 8 augustus 1943 schrijft zus Anna: „We maken het goed, maar arm. We hebben de laatste tijd geen postwissels ontvangen." Uil de correspondentie blijkt, dat moeder en zus Roodenburg uit Duitsland van Jaap en Willem elk Voorzitter Krijn Bouman (rechts) en penningmeester Leen Maat van De Verzamelaar tonen de ori ginele Fort-schoenendoos en een hoeveelheid brieven, waarin de Roodenburgs tijdens de oorlog schreven over hetleven in Duitse krijgsgevangenschap, maatregelen in Vlaardingen, reacties van Liefde Vrede, enzovoort. Ook natuurlijk aantekeningen over de jeugd van Zwaluwen, kort na de bevrijding. Foto Gemt de Heus/Roel Dijkstra 22.50 Reichsmarken per maand kregen toegestuurd. In diezelfde brief staat, dat het niet best is in Vlaardingen en er een nieuwe burgemeester Hansen is geko men. Een eerste raadpleging geeft aan. dat Willem in 1938 geen baan had en in werkkamp De Schaapskooi in Rockanje werkte. Steenhouwer K. Giezen wil hem en zijn broer voor tien dagen in dienst nemen. Als dienstplichtige stond Willem in 1939 eerst in Den Haag, later in Weert en De urne als lid van de Peeldivisie. Vlak voor de Duitse inval in Nederland schrijn hij nog op donderdag 2 mei met uitge steld verlof te komen. Dat is toen ingetrokken en Willem werd krijsgevangene. Eerst in Deurne, de rest van de oorlog in Kassei waar hij zijn oude werk als steen houwer doet. Jaap. de jongste van de twee broers Roodenburg, is in 1941 via het concentratiekamp Vught te recht gekomen in Memmingcn in WCirttemberg. in juni Iy45 zijn ze terug in Vlaar dingen. Tussen alle brieven 2at ook een aantekenboekje met op stellingen, uitslagendiagram en notities van reservebeurten van junioren van Zwaluwen. De zo mertijd wil Jan Anderson benut ten om alle brieven door te ne men. Vlaardingen - Jan Anderson is de winnaar van de Vlaardingse on dernemersprijs 1992. De direc teur van de Cency-drogisterijen ontvangt de prijs op donderdag 14 juli uil handen van burgemeester Fred van Lier, de voorzitter van de jury. Anderson, volgens de jury een ..eigenzinnige en bevlo gen ondernemer", werd op voor dracht van de Industriële Kring Vlaardingen, de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Organisatie van Vlaardingse On dernemers gekozen uit negen ge nomineerden. De prijs, groot 5000 gulden, is bestemd voor de ge plande uitbreiding van Ander sons Streekmuseum aan de Ke- thelweg. De Vlaardingse onderne mersprijs werd voor het eerst uil- gereikt in 1987. Volgend jaar krijgt de prijs een ander karakter. Er zullen dan ook eeivolle ver meldingen en aanmoedingspnj- zen voor starters en pechvogels worden uitgereikt. Maassluis - De Maassluise wet houder Liesbeth Snoeck (WD) wil het plaatselijke budget voor ontwikkelingshulp besteden aan Hongarije, dat door velen wordt gezien als het meest welvarende land van hel voormalige Oost blok. Het geld is bestemd om een deel van de kosten van de in ont wikkeling zijnde stedenband met de Hongaarse stad Halvan le be strijden Eind juni reist een Maassluise de legatie naar de Balkan om een vriendschapsverdrag met Halvan te sluiten. Naast leden van het plaatselijke comité stedenband zullen onder andere burgemees ter Hans van Es en wethouder Liesbeth bnueck atreizen. In Hongarije presenteert Maas sluis zich onder meer op de expo sitie Hatvan '92. Op deze beurs hopen de Maassluizers de contac ten met de plaatselijke samenle ving verder uit te diepen. De Maassluise delegatie reist overi gens niet op kosten van het ont wikkelingsbudget In een eerder stadium stelde de gemeenteraad reeds 10.000 gulden beschikbaar voor het ontwikkelen van de ste denband. Het spaarpotje van ontwikke lingssamenwerking wordt in eer ste instantie benut voor de over dracht van een brandweerwagen. In september krijgt het Maasslui se korps een nieuw voertuig. Le den van de vrijwillige brandweer vinden dit een gepast moment om hel oude exemplaar aan de colle ga's in de Hongaarse partnerstad over te dragen. De transportkosten voor de brandweerwagen bedragen 4000 gulden. Verder is er een bedrag van ongeveer 9000 gulden nodig om de boekwaarde van het voer tuig bij de brandweer te compen seren. Voor het resterende bedrag uit hel on twikkel ingspotje staan nog geen projecten op stapel. De laatste jaren werd het budget voor projecten m de ontwikke lingssamenwerking met name in gezet in Ghana. De in Maassluis zeer actieve stichting Orion heeft m dit Afrikaanse land velschil lende projecten opgezet. Voor lichter Ype Kramer gaat niet m op de vraag of de stedenband in Hongarije als een ontwikkelings project kan worden beschouwd. „Het is een interpretatie." Hatvan is met circa 30.000 inwo ners even groot als Maassluis. De stad ligt ongeveer 70 kilometer noordoostelijk van Boedapest. Hatvan is een belangrijk knoop punt in het Hongaarse spoorweg net. maar bekender is de stad door zijn rijke aanbod aan cultu rele voorzieningen. Maassluis - Het is niet te ver wachten dat de regering veel geld zal willen steken in het plan van de stichting Het Zuidhollands Landschap voor de aanleg van, een natuurgebied tussen Hoek van Holland en Maassluis. Dal; heeft J. Grijns, topambtenaar van het ministerie van Landbouw en' Visserij, gezegd op een bijeen kom st i n Maasslu is De stichting wil tussen het Staei-1 duinse Bos en de recreatie-plassen bij Maassluis-West 100 hectare' grasland aanleggen, een even, grote oppervlakte aan grasland' speciaal voor weidevogels en' daarnaast nog eens 100 hectare» moerasgrond. Volgens Grijns is de overheid al- geruime tijd bezig duizenden' hectaren landbouwgrond om te- vormen lot natuur. Het gebied] lussen Hoek van Holland en Maassluis heeft daarbij volgens hem zeker geen hoge prioriteit Het komt niet eens op de kaart van de overheid voor, zei Grijm. Alleen als er „een offensief be*' leid" wordt gevoerd, ziet hij wel» mogelijkheden. Maar dan zal er; wel een scheiding moeten komen* tussen de watersystemen van het1, natuurgebied en de tuinbouw. Vlaardingen - Jan en Nelly wilde.i geen lieflijke achtergrond en he ten hun reportage op de Koningin Wilhelminahaven maken, maar zij waren duidelijk een uitzonde ring. Het gros van de Vlaardingse bruidsparen gaat naar het Hof Al jaren. Het park met zijn vijvers en dat ene schilderachtige houten bruggetje is voor velen het ideale decor voor trouwfoto's. Op zonni ge dagen is het er soms zo druk, dal de fotografen elkaar voor de voeten lopen. Henk Horsten, directeur van dc Vrije Academie, is sinds kolt be zig met het verzamelen van bruidsfoto's die in het Hof zijn ge maakt. Hij wil do collectie gebrui ken voor een tentoonstelling, die deel uitmaakt van een serie zo merse activiteiten m en rond het Vlaardingse park. 11 Horsten heeft al vier ex( mplaren, vermoedelijk daterend uit de ja ren zestig en zeventig. Vier foto's is natuurlijk veel le weinig \oor een expositie, maar de Vrije Aca demie-directeur hoopt de hand te kunnen leggen op nog wel ïneer^ geschikte kiekjes. „In albums en"' oude schoenendozen zijn er vast en zeker een heleboel te vinden In zijn privé-archief hoeft Horsten niet te zoeken.Dc enige foto's die hij van zijn eigen trou werij heeft, zijn gescholen op de trappen van hei stadhuis. Het aardige van de tentoonstel ling, mits daarvoor voldoende in zendingen binnen komen, is dat de toeschouwer zich een beeld kan vormen van de bruidsmode in de loop der tijd en van de ver schillen in de manier waarop bruid en bruidegom met elkaar omgingen en -gaan. De expositie is maar één onder deel van de 'historische hoek' die in de Vrije Academie over de ge schiedenis van het Hof zal wor den ingericht. Materiaal daarvoor wordt ook geleverd door het ge meente-archief. Het Hollandiage- bouw aan de Oosthavenkade wordt van 4 juli tot 29 augustus omgetoverd lot Zomermuseutf- waar ook zeven kunstenaars ic- cent werk zullen exposeren In het Hof vinden de hele zomei door allerlei - voornamelijk mu zikale - evenementen plaais Ko mende zondag om drie uur 's mid dags is er een optreden van het jongerenkoor The Messengers Op het programma slaan verder ondermeer een popfestival (zater dag l augustus) en een vrijmarkt voor kunstnijverheid (22 augus tus).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1