Waterweg 11 Grond Stadsgehoorzaal is vervuild Henriëtte neemt Monique over Minister kiest kant van PvdA en D66 in burgemeestersruzie Verbouwing theater loopt vertraging op en wordt duurder Thuiszorgers dreigen met hardere acties Oranje-Bertus in de rouw Record-Abraham voor politiebaas Hessing Shoarma-zaak dicht na schietpartij Vrouw door neef gegijzeld Demonstraties en ontbijt op Hoekse Havendagen Milieuvriendelijk koffiedrinken: Maassluis kiest voor porcelein Waterpistool verboden Man valt van steiger Wateroverlast wasmachine Speelautomaat gestolen Autokraken Bereikbaarheid Spaland baart D66 zorgen Raad herdenkt twee oud-leden Rotterdams Dagblad Dinsdag 23 juni 1992 Regio Waterweg Westha venplaats 22 3131 BT Vlaardingen tei 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Met een Abraham van 12 meter lang en 2,40 meter breed heeft de Vakschool voor Bakkery en Hotelpersoneel uit Rotterdam het Guinness Book of Records gehaald. Hoofdcommissaris Rob Hessing van de Rotterdamse politie werd er vanmorgen de trotse eigenaar van. Hessing viert vandaag zijn vijftigste ver jaardag, waar traditioneel een Abraham bij hoort. Twéé jeugdvrienden van de korpschef traden op als offi ciële getuigen. De record-Abraham is in de loop van de dag gebracht bij de Dr. Daniel den Hoedkli niek, het verzorgingstehuis Antonius, het bejaardente huis Atrium en het gezinsver vangend tehuis De Schuil plaats. Voor het maken van de recordpop werd 216 kilo kruidcakemix, 38 kilo boter, 1300 eieren, 54 kilo rozijnen, 40 kilo hazelnootstukjes en 48 kilo marsepein gebruikt. Het oude record was tien meter lang en 2,06 meter breed. Die immense pop was gemaakt voor een 5Ö-ja- rige uit Nieuw Vennep. De pop van Hessing werd in stukken naar het hoofdbureau gebracht, waar tien leerlingen van de vakschool gisteren de hele dag en avond bezig zijn geweest om de stukken aan elkaar te zetten. Het initiatief voor de recordpoging ging uit van de afdeling Communicatie van de Rotterdamse politie. Hessings verjaardag werd in het korps uitgebreid ge vierd. De hoofdcommissaris werd vanmorgen vroeg bij zijn huis onthaald op een aubade van de politie harmonie waarna hij door de rivierpolitie werd mee genomen voor een korte vaartocht. Met een oude C10, de vroegere surveillance-auto van de politie, werd de totaal verraste Hessing vervolgens naar zijn 'zwembad', zoals het nieuwe hoofdbureau wordt ge noemd, gebracht. Commissa ris Hessing wachtte een dag vol verrassin gen ter ge legenheid van zijn vijf tigste ver jaardag. Archieffoto Schiedam - De shoarma-zaak King David in Schiedam, waar dit weekeinde bij een schietpartij een dode en een zwaar en een licht gewonde vielen, is gisteren op last van de gemeente gesloten. Dat heeft mede te maker met de overgang van de zaak naar de huidige eigenaar. Bij die verkoop waren niet alle bijbehorende papieren in orde gemaakt, zo heeft de politie bevestigd. De schutter, een 35-jarige Rotterdammer, is vanmor gen aan de officier van Justitie voorgeleid. De man vuurde 22 maal, merendeels in het wilde weg. De po litie wil nog geen mededelingen doen over de toe dracht van de schietpartij. Geld of drugs zouden daarbij geen rol spelen, zo is eerder meegedeeld. Hoornaar - Een 66-jarige vrouw uit Hoornaar is vannacht tot half vier in haar woning gegijzeld door haar neef, een 31-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Een arrestatieteam van de politie maakte een einde aan de gijzeling zonder dat hierbij gewonden vielen. De man was gisteravond even voor negenen met een taxi naar de Oudendijk in Hoornaar gereden, voor de woning van zijn tante. Nadat problemen ontstonden over de betaling aan de taxichauffeur was de ver dachte bij zijn tante naar binnen gegaan en had hij deze onder bedreiging van een mes gegijzeld. Hij dreigde vervolgens zichzelf en zijn tante om te bren gen. De politie besloot hierop de omgeving van de woning af te zetten en probeerde aan de hand van telefoni sche contacten de man ertoe te bewegen zijn actie op te geven. Omdat dit niet lukte, besloot ze om half vier vannacht in te grijpen. De man had zich met zijn tante teruggetrokken op één van de slaapkamers en werd volledig verrast door de aanhouding. Hij ver keerde onder invloed van alcohol en kon geen duide lijk motief voor zijn daad geven. Volgens de politie is de man eerder in aanraking geweest met de politie wegens mishandeling en staat hij bekend als geeste lijk instabiel. Rotterdam - Of het weer meezitis nog maar de vraag, maar dat de Hoekse Havendagen spectaculair wor den, staat vast. Vrijdag 3 en zaterdag 4 juli kunnen de bezoekers zelf zien hoe de verschillende diensten en instellingen, zoals de Reiningsdienst (Roteb), Greenpeace en de Rivierpolitie, zich inzetten na een eventuele ramp. Daarnaast heeft de VW ook voor een vrolijke noot gezorgd in en rond de Berghaven. Vrijdagavond kan iedereen vanaf achttien jaar gratis een gooi naar 'roem en rijkdom' doen in de wedstrij den vlaghijsen. Degenen die het beste zakken zand in de tien meter hoge mast hijsen, worden voor de landelijke finale uitgenodigd. De overige bezoekers kunnen tot 's nachts één uur hun energie kwijt bij de Top 40 Drive Inn Show, die de avond afsluit. Tijd om uit te slapen is er niet. Om negen uur kun nen de bezoekers van de Hoekse Havendagen gratis aanschuiven aan de grote tafels, waarop een luxueus ontbijt zal worden geserveerd. De officiële opening wordt zaterdag door een freestyle-skiteam ingeluid. Om 11.00 uur barsten de overige activiteiten los. Een demonstratie van de gemeentelijke Havendienst, snelvaren en een rondrit met een paardentram zijn maar een paar van de onderdelen waarvan de bezoe kers kunnen genieten. 's Avonds zijn er optredens van onder anderen Sas- kia en Serge. Romantici kunnen een anderhalf uur durende avond- of nightcruise maken op het schip Orca. De kaarten hiervoor zijn te koop bij de Hoekse VVV. Voor de 'landrotten' wordt een openlucht bioscoop opgetrokken. In het voorprogramma draait een pro- motiefilm over de Rotterdamse haven. De film be leeft op het scherm van twintig bij tien meter in de Berghaven zijn première. Voor het geluid dienen de bezoekers zelf te zorgen door een radio mee te ne men. Omdat er geen auto's rond de Berghaven ge plaatst kunnen worden, moeten de filmliefhebbers ook hun eigen zitplaats regelen. Een groot vuurwerk sluit liet weekeinde om 23.60 uur af. Vlaardingen - De vondst van licht verontreinigde grond heeft de verbouwing van de Stadsgehoorzaal behoorlijk in de war geschopt. Het werk heeft tien dagen stil gelegen en aannemer Van der Lugt zal haren op snaren moeten zet ten om de verloren tijd in te halen. Wil het aanbrengen van de staalconstructie vol gens schema op 6 juli kunnen plaatsvinden, dan zal er de ko mende tijd zowel 's avonds als in de weekeinden moeten worden doorgewerkt. Zowel milieu-ambtenaren van de gemeente Vlaardingen als thea terdirecteur Marten Putman be nadrukken dat er geen sprake is van ernstige vervuiling. De grond aan de Schiedamseweg zou slechts licht verontreinigd zijn met onder meer PAK's. De ge meente kan de grond niet meer voor andere doeleinden gebrui ken en laat die afvoeren naar de stortplaats in de Oostabtspolder in Rotterdam. Oorzaak „Grond met deze vervuilings- waarde wordt praktisch overal in de Vlaardingse binnenstad aan getroffen," zegt een ambtenaar van het Werkverband Milieu. De oorzaak van de vervuiling is niet Het werk bir de Stadsge hoorzaal. die een modern aanzien moet krijgen, heeft tien dagen stil gelegen in af wachting van de analyse van grond monsters. De verloren tijd moet worden ingehaald met over werk. Foto Roel Dijkstra bekend. Mogelijk zijn de olie tanks die aan de overzijde van de Schiedamseweg hebben gelegen de bron. In elk geval ligt op die plaats een vervuilde lokatie die bij de provincie is aangemeld om te worden gesaneerd. De ongeveer 180 kubieke meter onbruikbare grond is gisteren af gevoerd. Marten Putman heeft bij de gemeente een extra budget van 40.000 gulden aangevraagd om de kosten te bestrijden. Van dit geld zal ook het overwerk van dc aannemer moeten worden be taald. Putman noemt de vertra ging een vervelende bijkomstig heid. De verbouwing van de Stadsge hoorzaal moet in september zijn voltooid. Dan is er onder meer een nieuwe entree aangelegd en een verdieping boven de vroegere kantoorruimte gerealiseerd. Vlaardingen - Trouwjurken voor de halve prijs. Het opval lende stuntje zal zeker de aan dacht trekken van aanstaande bruidjes. Trouwen is duur, dus een forse besparing op een grote kostenpost als de witte japon is zeer welkom. Maar waarom verkoopt bruids- huis Vlaardingen (voorheen Mo nique) aan de Kuiperstraat de collectie tegen atbraakprijzen? Aan klandizie kan het de winkel toch niet ontbreken. Zelden was trouwen zo populair als in de ja ren negentig. De reden, legt Aad van den Ak ker uit, is vrij simpel Bruids huis Monique heeft een nieuwe eigenaar, want de vorige kwam -ondanks de huwelijkshaus se-in financiële problemen. Wat Van den Akker, ook eige naarvan Bruidsmode Henriëtte aan de Westhavenkade, doet is de oude voorraad van zijn win keldochter verkopen, zodat er ruimte komt om een nieuw as sortiment op te bouwen. De overname van Monique heeft Van den Akker wel enige hoofdbrekens bezorgd, want de vorige eigenaar, zegt de hande laar in huwelijkskledij, liet nog al wat gedupeerde bruiden ach ter. „Er waren meisjes bij die een jurk in maat 40 meekregen, terwijl ze een 36 hadden besteld. Of ze kregen een vuile, bijna zwarte jurk mee naar huis." Van den Akkers opgave was die plooien weer glad te strijken. Hij liet de japonnen vermaken en desnoods ook wassen. De Irouwlust zorgt momenteel voor een goede markt, zegt Md van den Akker. „Maar in deze branche staat of valt je succes met goede service. Als je dat ver waarloost, red je het niet." Maassluis - De ambtenaren op het Maassluise stadskantoor gaan op een milieuvriendelijke manier koffiedrinken. Althans, dat ho pen zij. Want de deskundigen zijn het er niet over eens. Sommigen beweren juist dat de Maassluise ambtenaren op milieugebeid een stapje terug doen. Het Maassluise ambtenarenkorps heeft de plastic koffiekopjes in de ban gedaan en gaat voortaan ste nen bekeia gebmiken. Om net nut van deze omschakeling goed te laten uitkomen zijn de bekers voorzien van het opschrift 'een schoner milieu begint bij het kop- pie\ Ook koffiedrinkende bezoekers van het stadhuis zullen een bij drage leveren in de strijd om het milieu, zeggen burgemeester en wethouders in een verklaring. Op plaatsen waar regelmatig veel gasten in het stadhuis worden ontvangen, wordt straks koffie Vlaardingen - In Vlaardingen zijn enkele waterpistolen in omloop die wettelijk verboden zijn, heeft de politie meegedeeld. Het speel goed lijkt teveel op echte wapens. Ze zijn verkocht via een winkel in de Verheijstraat. Het betreft wa terpistolen van het merk Hong Kong Toy Centre. Ze zijn zwart en hebben een bruinkleurige hand greep. Op de loop staat de aandui ding 'Model.44 Magnum'. De wa terpistolen kunnen worden inge leverd bij de afdeling Bijzondere Wetten van de politie. Er is overi gens meer speelgoed dat om bo vengenoemde reden verboden is. De Rotterdamse officier van Jus titie mr. R.A.F. Gerding bevestigt dat het waterpistool van uit l.vpe verboden is, omdat het teveel lijkt opeen echt wapen. geschonken in kartonnen bekers. De nieuwe wijze van koffie serve ren kost de gemeente 4000 gulden voor de aanschaf van alternatief drinkgerei. Verder is jaarlijks 3500 gulden nodig, onder meer voor de aanschaf van de karton nen bekers. Ondertussen zijn de experts het er niet over eens of koffie uit een plastic bekertje misschien toch niet beter is voor het milieu. Want wegwerpöekertjes kunnen wor den gerecycled, terwijl stenen be kers telkens moeten worden afge wassen, waardoor er vervuilende chemische stoffen m het water te recht komen. TNO heeft ooit uitgezocht dat het voor het milieu geen verschil maakt, maar die opvatting wordt bestreden door milieugroeperin gen. die zeggen dat plastic een grote vervuiler is. Het milieu-on derzoeksbureau Touw Intra Con sult uit Deventer zegt daarente gen dat bekertjes van polystyreen altijd beter voor het milieu zijn dan drinkbekers van porcelein. Het Openbare Nutsbedrijf (ONS) in Schiedam besloot enige tijd ge leden na een lange discussie het gebruik van plastic bekertjes toch te handhaven. De gebruikte be kertjes worden opgeslagen in een container. Geregeld komt. een koerier de bekertjes van de ONS en die van het stadskantoor in Schiedam en een ambtelijk bij kantoor. ophalen pm ze vervol gens naar het vprwerkingsbedrijf Retech in te brengen. Jaar lijks ga^Knet om ongeveer 200 grotetïozen. Retech, dat ook pet-flessen recy clet. maakt het plastic schoon en levert het ais grondstof aan weer andere bedrijven, die cr nieuwe produkten als serveerbladen, kof- fiebekerhouders en klerenhan gers van maken. De gemeente Maassluis is overgestapt op por celein omdat er, zegt een woord voerder, nog geen bedrijven zijn die plastic bekers recyclen. Maassluis - Ondanks hun neder laag in de raad hebben PvdA en D66 hun gevecht om een voor keursbehandeling van vrouwen bij de benoeming van een nieuwe burgemeester in Maassluis toch gewonnen. In de door het minis terie van Binnenlandse Zaken ge publiceerde vacature staat ver meld, dat vrouwelijke kandidaten bij gelijke geschiktheid de voor keur krijgen. Een raadsmeerder- heid van CDA, WD en RPF/SGP keerde zich onlangs tegen een dergelijke passage in de adver tentie. De ruzie in de vertrouwenscom missie voor de opvolging van bur gemeester Hans van Es blijkt ach teraf een tamelijk overbodig ka rakter te hebben gehad. In de ver trouwenscommissie stelden de tegenstanders van positieve dis criminatie onlangs "dat een voor keursbehandeling van vrouwen bij de burgemeestersbenoeming uit den boze is. PvdA en D66 pleitten wei voor po sitieve discriminatie en dienden in de gemeenteraad een amende ment in, dat met slechts één stem verschil werd verworpen. Achter af blijkt men te hebben gestemd over een zaak, die in eerste in stantie de minister van Binnen landse Zaken raakt. In het personeelsbeleid van het Rijk is er bij burgemeestersbe noemingen sinds enige tijd spra ke van een positief actiebeleid. Vanwege de ondervertegenwoor diging van vrouwen in het hoog ste gemeentelijke ambt gaat de voorkeur bij gelijke geschiktheid volgens de directie communicatie van het ministerie tegenwoordig in alle gevallen uit naar een vrouw. Kandidaten voor het burgemees tersambt hebben nog tot 10 juli de tijd om bij het ministerie te solli citeren. De benoeming vindt plaats op voordracht van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Schelto Patijn. De commissa ris komt begin september naar Maassluis om de wensen van de vertrouwenscommissie en de ge meenteraad aan te horen. Door Carel van der Velden Vlaardingen - Mensen die werken in de thuiszorg staken niet. Op deze regel maakten duizend me dewerkers in Rotterdam vorige week voor het eerst een uitzonde ring en de kans bestaat dat de ge zin sverzorgers uit Vlaardingen en Maassluis volgende week het voorbeeld van hun collega's gaan volgen. Net als de verpleegsters in het ziekenhuis en de bejaar denhuizen eisen de verzorgers dit jaar een loonsverhoging van 4,5 procent. Nadat de bonden met de werkge vers voor het afgelopen weekein de een akkoord bereikten over een nieuwe CAO leken de acties in de gezondheidszorg tot een einde gekomen. Schijn bedriegt echter, want de werknemers in het kruiswerk en de thuiszorg moeten het nog immer zonder een collectieve afspraak over een loonsverhoging stellen. „Net als de werknemers in het ziekenhuis willen we een loons verhoging van 1,5 procent," liet Erica de Baan van de Gezinsver zorging Stichting Vlaardingen gisteren tijdens een informatieve bijeenkomst van het personeel weten. Met vijfentwintig collega's besprak zij de mogelijkheden om in actie te komen als de werkge vers de eisen van het personeel in het begin van de volgende week nog steeds niet hebben ingewil ligd. Of hel zover komt, valt echter nog te bezien. Na de doorbraak in het ziekenhuiswezen (een loonsver hoging van 4,5 procent m 1992) en de bejaardenzorg (4,1 procent voor dit jaar) heeft de AbvaKabo de verwachting dat de onderhan delingen ook in de thuiszorg tot een goed einde worden gebracht. Tegelijkertijd beseffen de werk nemersvertegenwoordigers goed dat ze de druk op de onderhande lingen kunnen vergroten door te dreigen met acties. Traditioneel is de actiebereidheid onder de thuiszorgers nihil, maar de met duizend deelnemers zeer succes volle werkonderbreking in Rot terdam geeft ook de Vlaardingse aclieleiders moed. „Maar toch zullen we moeten af wachten of het ook hier gaat luk ken." 2egt Ine Rieu van het actie comité. Vandaag zijn hier vijfen twintig mensen, maar in totaal werken er 300 mensen bij de thuiszorg. De vraag ts of we al die mensen kunnen bereiken. Als de acties geen draagvlak hebben, kunnen we weinig uitrichten." Volgens SP-raadslid en partici pant Bertie Vugts-Middelkoop van het actiecomité is de afloop van de acties van vitaal belang. Zij stelde gisteren dat de gezins verzorgers er in vergelijking met de werknemers in de ziekenhui zen en het bejaarden wezen slecht afkomen. „De CAO van nu is ui teraard heel belangrijk maar er moet ook worden gewerkt aan een functieherwaardering. Als de lonen niet structureel omhoog gaan, zullen steeds meer werkne mers afhaken." Bij het voorbereiden van acties wordt de werknemers in elk geval geen strobreed in de weg gelegd door de directie. De leiding van de gezinszorg in Vlaardingen steunt de salariseisen van het personeel. De kosten kunnen zij echter al leen dragen als het Rijk over de brug komt. Als de actie wordt doorgezet, moeten hulpbehoe vende Vlaardingers het volgende week vermoedelijk een ochtend zonder hun 'huishoudster' stel- Pompbediende Bertus Helderop van hetTexaco-tankstation aan de Westhavenkade in Vlaardingen is in de rouw. Wie deze dagen bij hem aande pomp isgekomen heefteen vrolijke Bertus gezien, van top tot teen jubelend over de verrichtingen van de Michels-brigade. Waarde uitschakeling van Oranje heeft ookbij hem sporen achter gelaten. De oranje-oufït is ingewisseld voor zwart. Helderop, in het Vlaardingse centrum beter bekend als Bertus van de pomp, volgt het voetbalnieuws op de voet en speelt alle actuele informatie door aan zijn klanten. Van huisuit is Bertus een Feijenoord-fan maar momenteel voert Oranje de boven toon. Zijn ketelpak ging deze week niet aan, of het moest er één met een aangepaste kleur zijn. Gehuld in een oranje t-shïrt, dito stropdas en met een rood-wit- blauwe hoed op zijn hoofd bediende hij zijn klanten. En als ze vroegen wat Nederland ging doen schreeuwde hij het uit: „De Duitsers komen er vrijdag niet aan. We winnen met 2-0 door doelpunten van Van Basten en Gullit." „En," verzekerde hij, „als we verliezen ga ik in de rouw. Dan trek ik alleen nog maar zwart aan." Foto Roei Dijkstra Schiedam - Een 56-jarige Rotter dammer is gisterochtend drie me ter van een ladder gevallen. Dat gebeurde aan de Lange Haven in Schiedam waar de man aan het werk was. Het ongeval gebeurde toen de ladder weggleed. In het Schieland Ziekenhuis is hij be handeld aan een hoofdwond. Vlaardingen - In de Professor Rutgersstraat te Vlaardingen is gistermiddag rond twee uur wa teroverlast ontstaan vanwege ver keerd gebruik van een wasmachi ne. De 21-jarige bewoonster had deafvoerslang in de gootsteen ge legd, maar deze gleed op de grond toen zij was vertrokken. Het wa ter stroomde het huis in. Er ont stond ook overlast voor de buren. Schiedam - In een winkel aan de Boeier in Schiedam is vannacht ingebroken. Daarbij is een speel automaat gestolen. Bovendien werd een ruit vernield. Dakbedekking, hout en cement vormden de buil van een diefstal op een terrein aan de Ouddorpse- slraat. Daarvan werd gisteren aangifte gedaan. Dat gebeurde gisteren ook met de diefstal van een blauwe Hon da-motorfiets (MG-21-JT) aan het Lorentzplein. Schiedam/Vfaardingen - Op meer dere plaatsen in Schiedam is in auto's ingebroken, meestal met de radio als doelwit. Dat gebeurde in de Johan Braakensiekstraat, Burgemeester Knappertlaan, Alphons Ariénstraat, Boterstraat, Colijnstraat, Lange Haven, Goe man Borgesiuslaan en Nassau- Iaan, In Vlaardingen is een auto ge kraakt aan de Boslaan. Schiedam - D66-fractievoorzitter Marcel Houtkamp heeft gister avond in de Schiedamse gemeen teraad vergeefs gepleit voor het versneld aanleggen van een bete re ontsluiting van de woonwijk Spaland. Volgens wethouder Chris Zijdeveld kan dat niet eer der gebeuren dan eind 1994, be gin 1995. Een spoedige aansluiting van Spaland op de 's Gravelandseweg is volgens Houtkamp hard nodig om de drukke verkeersstromen op de Churchillweg te ontlasten. Dat is de route die Spalandbewo ners genoodzaakt zijn te nemen sinds de gemeente onlangs de polderwegen bij Kethel afsloot voor doorgaand verkeer. Houtkamp kon de afsluiting we! billijken (veel polderbewoners klaagden over voorbijrazende au to's), maar betreurde dat er geen alternatieve ontsluiting voorhan den is. Een grote wijk als Spaland aanleggen zonder eerst te zorgen voor een goede verbinding voor automobilisten verdiende vol gens hem bcp&uld niet de schuun- heidsprijs. DG6 maakt zich vol gens Houtkamp ernstig zorgen over de slechte bereikbaarheid van Spaland. Schiedam - Met een korte toe spraak heeft burgemeester Rei- nier Scheeres gisteravond twee onlangs gestorven oud-gemeen teraadsleden herdacht. Mevrouw A. Moll-Lips, die op 4 ju ni op 93-jarige leeftijd overleed, werd door Scheeres gekenschetst als „een heel markante vrouw". Zij maakte als vertegenwoordiger van de WD deel uit van de ge meenteraad tussen 1956 en 1962. Voor de huidige generatie politici is zij nagenoeg een onbekende, maar voor haar tijd gold zij als zeer vooruitstrevend. Mevrouw Mall nam, aldus Scheeres, zelden een blad voor de mond. Zij was een voorvechtster van de vrou wenemancipatie en zette zich on der meer in voor de oprichting van kindercrèches. Aan de op 11 juni overleden Kees Huisman hebben vee) raadsleden wé! herinneringen. Hij zat van 1982 tot 1986 in de raad. „Een in teger en loyaal mens, een over tuigd, maar niet dogmatisch so cialist,' noemde Scheeres de Pv- dA'er die 70 jaar oud werd en die alom bekend stond als een aardi ge en vriendelijke man.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2