Waterweg 13 Sociale werkplaatsen gaan fuseren m •A W Meerderheid van de PvdA wijst sloop in Nieuwland af Massa clowns viert feest in school Coalitie wil betere inspraak Kort geding drukker Cauwe afgeblazen nrn Betere afstemming nodig voor ouderenhuisvesting WD vraagt om inspraak Einde dreigt voor markt in Westwijk 'Grote vier' eisen totale budget stadsvernieuwing Advies: alle vuile grond weg uit Gerdesiagebied Blijdorp leent Suriname een verdovingsgeweer Extra concert The Cure Dukdalf, BGS en Toeleveringsbedrijf Vlaardingen samen sterker in de markt' Huis vergeefs belegerd [isSsï ipg» -iasallil I Politie zoekt bezoekers van shoarma-zaak Overvallers opgepakt Collectant aangehouden Bromfietster botst op auto Met 94 km/uur over Deltaweg Rotterdams Dagblad RW Donderdag 25 juni 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Den Haag - Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht willen tot het jaar 2005 elf miljard gulden voor stadsvernieuwing. De vier steden maken hier mee aanspraak op het totale bedrag dat staatssecre taris Heerma van volkshuisvesting tot dat jaar voor stadsvernieuwing uittrekt. Heerma reserveert in zijn in april verschenen nota Belstato elf miljard gulden voor stadsvernieuwing. Bijna de helft van dit bedrag wil Heerma naar de gro te steden laten gaan. De 'grote vier' hebben echter berekend dat landelijk gezien voor stadsvernieu wingtwintig miljard gulden nodig is. Ook de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) acht dit be drag reëel, zoals eerder bleek uit een reactie op de plannen van Heerma. Bij de presentatie van een gezamenlijke nota maak ten de wethouders volkshuisvesting van de vier gro te steden gisteren aanspraak op een jaarlijks bedrag voor stadsvernieuwing van minimaal 700 miljoen gulden. Heerma wil elk jaar 46-1 miljoen uittrekken voor de grote steden. De wethouders stellen dat zij lot 2005 samen tien miljard gulden nodig hebben voor renovatie en één miljard voor nieuwbouw in de binnensteden van Amsterdam en Rotterdam. De bestuurders vinden overigens dat voltooiing van de stadsvernieuwing niet alleen nodig is om de woonkwaliteit te verbeteren. Ook voor andere 'speer punten' in het rijksbeleid op het terrein van ruimte lijke ordening, miiieu, verkeer en vervoer en sociale vernieuwing is de stadsvernieuwing van belang, be nadrukken zij. Rotterdam - Het Gerdesiagebied bij het terrein van ae voormalige gasfabriek van Kralingen, moet geheel worden ontgraven. Dat adviseert de project groep bodemsanering aan B en W van Rotterdam. Het voordeel van totale ontgraving is, dat alle vervui ling van het terrein wordt verwijderd, zodat het scho ne gebied voor allerlei doeleinden kan worden ge bruikt. Bovendien denkt de projectgroep, dat totale onlgraving weliswaar duur is, maar op de langere termijn toch goedkoper zal blijken dan een gedeelte lijk schoonmaken met daarna jarenlange nazorg. Ook voor de Vlinderbuurt heeft de projectgroep tota le ontgraving van de vervuilde grond geadviseerd. Dat geldt niet voor het gebied tussen Dagpauwoog en Koningsmantel. Voor dit gebied is nader onder zoek nodig, omdat er te weinig metingen zijn uitge voerd om een gefundeerd advies te geven. In sep tember zal het advies voor dit gebied in de project groep aan de orde komen. Dan moet de projectgroep ook een saneringsadvies voor het overige, noordelijk gedeelte van het voormalig gasfabriekterrein vast stellen. Als ook het gemeentebestuur achter de adviezen staat, moet het ministerie van Vrom het nog overne men. Het rijk betaalt negentig procent van de sane- ringskosten, de gemeente Rotterdam de overige tien procent. Rotterdam Een arrestatieteam van de Rotterdamse politie is gisteravond een wening aan de Wolphaerts- bocht binnengevallen in de veronderstelling dat zich daar een man bevond, die eerder op de dag betrok ken was geweest bij een overval op een supermarkt aan de Schiedamsevveg. Daar kwamen aan het eind van de middag twee mannen met vuurwapens bin- nen en dwongen het personeel de dagopbrengst af te geven. Met enkele duizenden guldens vluchtte het tweetal in een auto, die later bij de Wolphaetsbocht werd ge signaleerd. De twee mannen vluchtten afzonderlijk van elkaar een woning in. Eén van hen kwam even later weer naar buiten en gaf zich over. Omdat de tweede zich niet liet zien en omdat hij gewapend was, zette de Rotterdamse politie een arrestatieteam in. In de woning werd de bewoner van het pand aange houden, maar die heeft volgens een woordvoerder niets met de overval te maken. i i it r*® Het arres tatieteam maakt aan stalte het parui aande haerts bocht bin nen te gaan. Foto John de Pater Rotterdam - Een verdovingsgeweer van Diergaarde Blijdorp moet het mogelijk maken om een in Surina me ontsnapte jaguar weer te vangen. Het dier kon zondag ontkomen uit de dierentuin van Paramaribo en houdt zich op in een beboste buitenwijk van de stad. Hoofd levende haw Kuno Bleijenberg van Blijdorp kreeg het verzoek naar Suriname te komen om de ja guar te helpen vangen. Door een verminderde perso neelsbezetting in de Rotterdamse diergaarde zag hij geen mogelijkheden om te gaan. Maar een verdo vingsgeweer van Blijdorp moet nu uitkomst bieden. In Suriname was een dergelijk wapen niet voorhan den. Rotterdam - The Cure geeft donderdag 1 oktober een extra concert in Ahoy'. De Britse band rond zan ger Robert Smith en Mojo Concerts hebben hiertoe besloten na de vlotte verkoop de afgelopen week van kaarten voor het optreden een dag later in hetzelfde sportpaleis. De kaartverkoop voor het toegevoegde concert be gint volgende week zaterdag. Voor de beide Kuip- concerien van Michael Jackson in de Kuip (30 juni Na Kriss Kross is Rozalla is tweede voorprogramma - aangetrokken. Vlaardingen - De directies van de bedrijven voor sociale werk voorziening in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam zijn be sprekingen begonnen over een fusie. Het bureau VB Advies is ingeschakeld om de mogelijkheden van een samengaan te on derzoeken. Het adviesbureau zal omstreeks juli verslag uit brengen. De directeuren van de Bedrijfsge- meenschap Schiemond in Schiedam. Toeleveringsbedrijf Vlaardingen en Dukdalf Meu belen in Maassluis verwachten grote bedrijfs-economische voor delen van een fusie. Samenwer king wordt gezien als een min of meer logisch vervolg op de ont wikkelingen die al enkele jaren aan de gang zijn in de WSW. De trend is dal de overheid de so ciale werkvoorziening probeert te dwingen tot een professionele, marktgerichte aanpak. Dat bete kent ondermeer verhoging van de prestaties, want de sociale werk plaatsen moeten hun concurren tiepositie met gewone bedrijven verbeteren. Samenwerking in de drie Waterwegsteden zou dat ver gemakkelijken. zegt directeur Wob van der Veen van de BGS in Schiedam. ..Met z'n drieën staan we sterker in de markt." Ook het personeel, dat van de fu sieplannen op de hoogte is ge steld, zou volgens Van der Veen gebaat zijn bij de reorganisatie. De drie bedrijven, die elk hun ei gen specialisatie hebben, zouden medewerkers kunnen uitwisse len en op die manier bereiken dat de juiste man/vrouw op de juiste plaats terecht komt. De medewer kers zouden een grotere keuze uit bezigheden krijgen. Met een produktverandering wordt voorlopig geen rekening gehouden. De sociale werkplaats in Schiedam heeft een drukkerij, een afdeling tuinonderhoud en afdeling waar houten meubels worden gemaakt. Vlaardingen is gespecialiseerd in assemblages en verpakkingen, terwijl Dukdalf stalen meubelen maakt. Bij de drie bedrijven werken in totaal 800 mensen, de ambtenaren op leidinggevende posten meegere kend. In de onderzoeksopdrach t aan VB Advies zijn enkele harde voor waarden opgenomen. De belang rijkste eis is dat er bij een fusie geen gedwongen ontslagen mo gen vallen. De drie ondernemin gen willen ook proberen zo veel mogelijk van hun eigen identiteit en bedrijfscultuur overeind te houden. Van der Veen gaat er van uil dat de bedrijven op de huidige loka- lies gehuisvest blijven. Het bouwen van een nieuw, gemeen schappelijk bedrijfspand wordt vooralsnog niet overwogen. Daar voor is de laatste jaren teveel in de bestaande gebouu:en geïnves teerd. De besturen van de drie onderne mingen zijn akkoord gegaan met het onderzoek door VB Advies. De medezeggenschapscommissie van Toeleveringsbedrijf Vlaar dingen heeft zich sceptischer op gesteld. Daar vraagt, men zich af of een fusie wel verstandig is. De bedrijfsresultaten van de drie partners verschillen nogal, en uit overzichten is gebleken dat Vlaar dingen zeker niet de slechtste van de drie is. Meer dan honderd clowns, 119 om precies te zïjn, hebben giste ren feest gevierd in de katholieke basisschool Pax Chrïsti in Vlaardïngen-Holy. Het waren mini-clowns, dat wel, maar de pret was er niet minder om. Wie goed keek, want de clowntjes waren grondig geschminkt, zag dat ze in werkelijkheid leerlingen wa ren van de school. Er werd feest gevierd omdat Pax Christi 25 jaar bestaat en kort geleden de aanbouw voor de eerste twee klassen gereed is gekomen. Foto Roel dijkstra Schiedam - PvdA, D66 en Groen Links in Schiedam wil len de inspraak van de bevol king op gemeentelijke plan nen verbeteren. De bestaande inspraakprocedure is volgens de drie partijen een dode Iet- ter. De huidige regeling legt het initiatief bij burgemeester en wethouders. Als die niet zelf voorstellen de verorde ning toe te passen, gebeurt dat ook niet. Ook is volgens PvdA, D66 en Groen Links onvol doende duidelijk welke vorm van inspraak bij welke gele genheid hoort. Een bonte vari atie van allerlei inspraakpro cessen is het gevolg. De drie partijen hebben nu voorge steld dat de gemeenteraad voortaan elk najaar een lijst opstelt met onderwerpen die het volgende jaar de inspraak in gaan. Volgens dit voorstel komen er drie inspraakni- veau's: licht, zwaar en bijzon der. In de nieuwe regeling wil len de partijen enkele zekerhe den inbouwen, zodat de rech ten van de bevolking zijn ge- Wjrborgd. PvdA, D66 en Groen Links vormen samen het dagelijks bestuur van Schiedam. Omdat het college er niet op eigen kracht in slaagde een betere inspraakre- geling tot stand te brengen, hebben de fractievoorzitters nu het initiatief genomen. Vlaardingen - Het wordt tijd dat de gemeente Vlaardingen een evenwichtige visie op de huisves ting van ouderen ontwikkelt, zo dat het aanbod beter aansluit op de vraag. Dit zei Marie José Da vids van de Raad voor het Oude renwerk Vlaardingen gistermid dag bij de presentatie van een programma van eisen voor senio ren won in gen. aanleunwoningen en woningen voor rolstoelers. De woningmarkt voor ouderen is behoorlijk in beweging, hield mevrouw Davids de wethouders Ton van der Steen stadsontwik keling) en Aart Kool (ouderen werk) voor. Huizen op een slechte lokatie blijven bijvoorbeeld on- verhuurbaar, want ouderen wor den steeds kritischer. Een ander opvallend verschijnsel is hel ge mis aan woningen voor senioren met een wat bredere beurs. Bovendien begint het onder scheid tussen gewone huizen en huizen die speciaal bedoeld zijn voor ouderen te vervagen. Er be staat een zekere weerstand tegen de term 'ouderenhuisvesting', omdat bejaarden daarmee in een uitzonderingspositie worden ge plaatst terwijl dat vaak niet nodig is. Er komt steeds meer belang stelling voor gespreide, zelfstan dige huisvesting in plaats van in een groot complex. De Raad voor het Ouderenwerk gaat er vanuit dat er in Vlaardin gen niet veel seniorenwoningen nieuw gebouwd zullen worden. Daar zijn nauwelijks lokaties voor te vinden. De aandacht zal vooral motten uitgaan naar het verbou wen van bestaande wooncom plexen. zodat die geschikt worden voor mensen op leeftijd. Mevrouw Davids pleitte ook voor duidelijke regels om de zoge naamde tweeduizendgulden-re- geling toe te passen. Deze rijks subsidie voor het aanbrengen van ouderen-voorzieningen in be staande woningen wordt naar de smaak van de raad nu nog te vaak lukraak besleed. Schiedam - Het kort geding tus sen drukker Bruno Cauwe en de gemeente Schiedam is van de baan. liet geding zou vandaag dienen voor de Rotterdamse rechtbank met als inzet de eis van Cauwe dat de gemeente de slui ting van zijn bedrijf ongedaan maakt. De advocaten van beide partijen proberen de kwestie nu onderling op te lossen. Volgens de drukker heeft de ge meente dringend verzocht het ge ding in te trekken. ..Ze hebben de witte vlag gehesen," zegt Cauwe triomfantelijk. De gemeente ont kent dit. Daar wordt slechts ge zegd dat men een civiele procedu- i l' niet Jl- juiste w eg inch Oi.i nét geschil op te lossen. „De admini stratieve rechtspraak is de aange wezen weg." aldus een woord voerder. Cauwes drukkerij werd enkele weken geleden gesloten omdat hij weigert een hinderwetvergun ning aan te vragen. Volgens de drukker ging de gemeente daar bij buiten zijn boekje, omdat zijn zaak nog onder de rechter is. Er loopt een herzieningsaan vraag te gen een uitspraak van dc* Raad van State, die heeft bepaald dat Cauwe hinderwetplichtig is. De ondernemer zegt echter dat de Grondwet drukkers vrijstelt van de hmder.vetplicht. Hoewel de stroomtoevoer naar zijn bedrijf is afgesloten, blijft Cauwe gewoon drukken. Hij legd en betrekt nu elektriciteit vanuit zijn woonhuis boven de zaak. Door Carel van der Velden Schiedam - De PvdA gaat de poli tieke discussie over de toekomst van Nieuwland in met het stand punt dat de sloop van 520 wonin gen in de wijk in eerste instantie moet worden afgewezen. De meerderheid van de ledenverga dering stelde zich gisteravond bo vendien op het standpunt dat er een onderzoek moet worden inge steld naar de verkoop van een rleel van de woningvoorraad in de wijk. Op dringend verzoek van fractieleider Hans Bakker werd de mening van de afdeling echter niet in een motie vastgelegd. ..Er is binnen de coalitie goed overleg over het Beheerplan Nieuwland. We steunen een groot deel van de voorstellen. Het zou jammer zijn als we met een motie legen sloop de indruk wekken dat we tegen het beheerplan zijn. Het is zaak dat we ons genuanceerde stand punt goed naar buiten brengen." De sloop van 520 woningen is het meest omstreden onderdeel van het Beheerplan Nieuwland, dat onder verantwoordelijkheid van D6G-wethouder Adri Reijnhout tot stand is gekomen. Doel van het plan is. het sociale en econo mische draagvlak van de wijk met bijna 7000 portiekwoningen te vergroten. De plannenmakers in Nieuwland denken dit onder meer te berei ken door de bouw van 800 koop woningen. Duizenden woningen zouden een rigoureuze opknap beurt moeten krijgen en 520 hui zen zou der, tegen de vlakte moe ten om ruimte te maken voor een gezinswoningen en groenvoorzie ningen. De sloop van goedkope huizen is i echter tegen het zere been van de j PvdA'ers. die zich behoorlijk op- I wonden over enkele uitlatingen. die wethouder Reijnhout gisteren in het Rotterdams Dagblad deed. Helmbout betichtte de PvdA- 1 fractie met haar anti-sloopsland- punt van'goedkoop populisme', j Volgens Gé Brouwer is daar aller minst sprake van. „In ons verkie zingsprogramma staat dat we ui terst voorzichtig moeten om springen met de goedkope wo ningvoorraad. Sloop is alleen ge wenst voor een goede stedebouw- kundige doorbraak. Massale af braak van goede en goedkope huizen wijzen wij echter af." Het indienen van een motie was volgens partijlid Menno Siljee no dig om de ontstane onrust in de wijk weg te nemen. Nieuwlandbe- wnner Guus Klppke turfde, dal negentig procent van de bewo ners van het te slopen wijkje tus sen het Wibautplein en de Vlaar- dingerdijk tegen is. „Die mensen hebben recht opeen duidelijk standpunt van cle PvdA," meende Siljee. „Anders gaan er weer maanden overheen. Het is zaak dat we de ontstane on rust bij deze mensen wegnemen. Vooral ook omdat een fractielid heeft verklaard dat hij met de sloop kan instemmen." Siljee doelde op Arie van Loenen., die gisteren als dissident opnieuw hel beheerplan verdedigde. Hij herinnerde eraan dat de plannen om de eenzijdige opbouw van Nieuwland te doorbreken mede het werk van de PvdA zijn. „Onze wethouder Van Kleef liet in 1987 weten, dat sloop van woningen niet kan worden uitgesloten." Gewezen raadslid Jacob Wiersma vroeg zich af, of de PvdA niet erg laat is met haar verzet tegen sloop. „Uit de uitlatingen van Reijnhout begrijp ik. dat de voor lopige plannen reeds in juli '91 in de commissie zijn geweest. Als zijn informatie klopt, heeft de PvdA toen geen kritiek geuit." Gé Brouwer stelde dat er destijds slechts sprake was een voorlopig concept, waar sloopplannen slechts in theorie een onderdeel van vormden. „De plannen zijn opgesteld door een projectteam, dat de vrije hand had om haar plannen op te stellen. Als politiek hebben wij uiteraard de vrijheid en het recht om dergelijke plan nen bij te sturen." Bij de PvdA leeft ook veel kritiek op de financiële onderbouwing van het beheerplan, dat op een begroting van 250 miljoen gulden een gat van 30 miljoen vertoont, „Mensen worden nu warm ge maakt voor plannen die mogelijk niet of slechts gedeeltelijk kun nen worden gerealiseerd. We moeten de mensen geen rad voor ogen draaien," meende Gé Brou wer. die verkoop van een deel van de woningvoorraad als een moge lijke oplossing voor de Financiële problemen ziet. Vlaardingen - De VIT) vindt dal het college van B en W betere inspraak moet geven bij de plannen voor de veranderingen op de Westhavenkade in Vlaardingen. Daarom heeft het raadslid Henk Roijers schriftelijke vragen gesteld. Hij meldt daarin op een bijeenkomst in buurthuis De Pijpelaar te zijn geweest waarin de plannen zijn besproken. Daar kwam veel onvrede naar voren, onder meer van omliggende bedrijven, aldus de liberaal. Daarom vraagt Rovers aan het college nu duidelijk te maken welke plannen er precies worden ontwikkeld en te garanderen dat er goed overleg met alle betrokkenen komt. Het college heeft ondermeer het plan om de breedte van de Westhaven kade van negen naar ze? meter terug te brengen en er een historische stadskraan te plaatsen, die afsluiting van de weg noodzakelijk maakt als moet worden getoond hoe de kraan werkt. Al die veranderingen roepen hebben bezwaren opgeroepen. Vlaardingen - Opheffing dreigt voor de wijkmarkt in de Vlaar- dingse Westwijk. De gemeente gaat onderzoeken of het nog wel verstandig is de markt daar te handhaven. De belangstelling van de marktkooplieden voor die plek is zover afgenomen dat er nog maar negen vaste plaatsen worden uitgegeven. De kosten die moeten worden ge maakt door de gemeente blijven evenwel voor een belangrijk deel gelijk en drukken ook op de ex ploitatiemogelijkheden van de overige markten in Vlaardingen. De mogelijke opheffing moet in september aan de orde komen in de Marklcommissie, De dienst Marktwezen van de ge meente heeft opdracht gekregen eens uit te rekenen hoe de kosten zich verhouden tussen de diverse markten in Vlaardingen. Schiedam - De 35-jarige Rotter dammer, die in het afgelopen weekeinde een man doodschoot en twee anderen verwondde in de Schiedamse shoarma-zaak King David, is nog steeds zo verward dat hij geen verklaring voor zijn daad heeft kunnen geven. Dat be moeilijkt het onderzoek in de zaak. Om die reden is de Schiedamse politie op zoek ge gaan naar getuigen. In de shoarma-zaak hebben zich, naar nu is gebleken, nog heel laat mensen gemeld. De politie zoekt daarom bezoekers die die avond in de zaak zijn geweest. De verze kering wordt gegeven dat de in formatie vertrouwelijk zal wor den behandeld. De schietpartij deed zich zater dagmorgen rond half zes voor. Schiedam - Op het Stadserf heeft de politie woensdagmorgen met behulp van een trambestuurder twee mannen aangehouden die een 81-jarige vrouw van haar handtas probeerden te beroven. De mannen wierpen de vrouw te gen de grond en gingen er met de tas vandoor, maar de trambe stuurder heroverde het eigendom van de vrouw. De politie arres teerde de overvallers. Het gaat om een 28-jarige man zonder vas te woon- of verblijfplaats en een 17-jarige jongeman uit Middel burg. Op de Parkweg werd dezelfde ochtend een 28-jarige vrouw het slachtoffer van een overval. Lo pend in de richting van het Bea- irixpark, kreeg zij ter hoogte van het viaduct plotseling een harde duw. Zij kwam met haar hoofd te gen een stenen muur terecht. Te gelijkertijd werd de las van haar schouder gerukt. De dader is spoorloos. Schiedam - Een jongen die onder valse voorwendsels geld liep in te zamelen, is gisteravond opgepakt op het Bachplein. De 15-jarige Rotterdammer belde aan met het verhaal dat hij collecteerde voor een kindervakantieboerderij. Hij kreeg een bekeuring. Schiedam - Aan de Buitenhaven weg is gistermiddag een 19-jarige Schiedamse met haar brommer tegen een auto gereden. De brom mer kwam onder de auto terecht, de vrouw belandde met haar hoofd op het wegdek. Het slacht offer werd naar het ziekenhuis overgebracht. Zij heeft vermoe delijk een hersenschudding. Het ongeluk gebeurde bij een uitrit. De bestuurder van de auto kwam met de schrik vrij. Vlaardingen - Bij een controle op de Deltaweg in Vlaardingen heeft de politie gistermiddag een auto mobilist bekeurd die er met een snelheid van 94 kilomeier per uur reed. Er is daar 50 kilometer toe gestaan. Tijdens de drie kwartier durende controle heeft de politie ook opgetreden tegen een auto mobilist die in een voertuig reed met technische gebreken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2