Waterweg 13 Meer agenten op straat Brandweer helpt koe uit 'bad' Vijf maanden cel voor afperser Katholiek armenarchief vult leemte in historie Smulboetiek vecht tegen de concurrentie Bestemmingsplan voor groene long in de maak Monument als spartelhadje Klachten over Van Speyk Vrees voor escalatie van schippersconflict Ministerie wil Capelse ambtenaar ontslaan Jongetje komt om bij aanrijding in Dordt Rotterdam wil alsnog simulatiecentrum Groot aantal vacatures politiekorpsen Vlaardingen en Schiedan i opgevuld f 0 ig}£ Rechtszaak om vakantiehuisjes Bezorging? 010 4004.444 Inbraken in auto's Winkeldief gesnapt Dief bekent Gestolen auto teruggevonden Maassluis wordt Olympische stad Rotterdams Dagblad Woensdag 1 juli 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Komend weekeinde hoeft het niet op deze manier, want dan is er aanzienlijk meer kans op neerslag dan in de afgelopen periode. Maarzo langde verfrissende buien nog niet neerda len zoeken velen zo op hun eigen manier verkoeling. Zoals deze twee kinderen, die op de Nieuwe Markt in Rotterdam een monument tijdelijk tot spartelbadje hebben verheven. Foto N«els van der Hoeven Rotterdam - Omwonenden van het dagverblijf voor daklozen Van Speyk in Rotterdam hebben 350 hand tekeningen ingezameld tegen de overlast die de dak lozen veroorzaken. De bewoners willen dat het te huis dichtgaat. Ze hebben geklaagd over injec tiespuiten op straat. Ook zouden daklozen na slui tingstijd van het tehuis poepen en plassen in por tieken in de omgeving. En er gaan geruchten dat er drugs aan kinderen worden aangeboden. Projectleidster Anny Meuldijk van Van Speyk zegt dat na de eerste klachten maatregelen zijn genomen. „We hebben containertjes geplaatst voor de vuile spuiten," zegt zij. „Er is een dag en nacht bereikbaar telefoonnummer voor klachten." Vorige week zou de leiding van het tehuis overleggen met de bewoners maar dai ging niet door. „De beworers willen alleen maar over sluiting praten," zegt Meuldijk. Het is nu de bedoeling dat er aanstaande maandag onder lei ding van de politie alsnog een gesprek komt. Rotterdam - De rijkspolitie te water houdt vandaag een extra oogje in het zeil in en om de Volkerakslui- zen, om te voorkomen dat het conflict onder binnen schippers uit de hand loopt. Gisteren verbood de rechtbank in Breda de Vereniging Toerbeurt Noord- Zuid zich nog te bemoeien met de ai weken gaande actie bij de Volkeraksluizen, die gericht is tegen schippers en bedrijven die zich op de route Rotter- dam-Belgiè niet houden aan het toerbeurtsysteem. Volgens de president van de Bredase rechtbank, mr. J. Mendlik, heeft Toerbeurt Noord-Zuid geen enkel recht schepen te controleren die niet via haar vrijwil lige schippersbeurs zijn bevracht. Den Haag - De 41-jarige Capelse ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken, die wordt ver dacht van oplichting met exportsubsidies, is sinds maandag geschorst. Het ministerie wil hem ont slaan, zegt woordvoerder J. Tonnon. De inwoner van Capelle aan den IJssel werd in het weekeinde aange houden. Hij bekende de beschuldigingen en werd daarop weer op vrije voeten gesteld. De oplichtingsaffaire is bij het ministerie hard aan gekomen. De manier waarop de beleidsmedewerker subsidiegeld via nepbedrijfjes aan zichzelf over maakte. is moeilijk te achterhalen Hij kende de re gels goed," zegt EZ-woordvoerderTonnon., „Het is nu door vermoedens op het ministerie in een vroeg stadium uitgekomen. Maar het zou zeker later ook zijn gebeurd, bij de controle en verantwoording van de projecten." De affaire is voor het ministerie geen directe reden de regelgeving aan te scherpen of te veranderen. Die is op zich goed, vindt de woordvoerder. Het laatste woord over de oplichting is op het ministerie nog niet gevallen. Tonnon sluit niet uit dat in de toe komst toch ook steekproeven worden uitgevoerd naar bedrijven die exportsubsidie aanvragen. Dordrecht - Een 11-jarige jongen uit Dordrecht is gistermiddag in zijn woonplaats om het leven geko men nadat hij op de kruising Oranjelaan/Noorden- dijk door een auto was aangereden. Een 34-jarige Dordtse automobilist kon het overstekende jongetje niet meer ontwijken. Den Haag - De Hogeschool Rotterdam heeft giste ren bij de Raad van State geprobeerd alsnog rijks- steun te krijgen voor de vestiging van een maritiem simulatiecentrum. De instelling eiste dat de subsidie van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen voor zo'n simulatiecentrum in Terschelling wordt vernietigd. De Hogeschool meende dat het ministe rie niet serieus heeft gekeken naar de mogelijkhe den om de onderwijsvoorziening in Rotterdam te vestigen. De rijksubsidïe voor het simulatiecentrum bedraagt 3,5 miljoen gulden. Het instituut is bedoeld voor studenten van de zeevaart-opleidingen. Door Ben van Haren Vlaardingen - Er komt straks meer politie op straat. Zowel in "Vlaardingen als in Schiedam. Dat zegt de per september uit Vlaardingen vertrekkende korpschef Ton Spel vandaag in een interview met het Rotterdams Dagblad. De politiecommissaris, die tien jaar in Vlaardingen de korpsleiding had, wordt waar nemend chef van het te vormen regio-korps voor Mid den- en West-Brabant. De komst van tientallen nieuwe agenten maakt het mogelijk om meer agenten de straat op te stu ren. Na jarenlang tevergeefs zoe ken naar geschikte kandidaten voor de door toegestane uitbrei dingen en vertrek van politieper soneel ontstane vakatures, heb ben de korpsen van Vlaardingen en Schiedam nu elk ruim twintig mensen in opleiding op de politie scholen. Te beginnen met dit na jaar stromen de nieuwe agenten de gemeentekorpsen in, die vol gend jaar opgaan in het regio korps Rijnmond. Spel: „In 1993 zal er meer politie in het straatbeeld te zien zijn. Niet alleen door de de komst van een groot aantal nieuwe agenten, maar ook door de inschakeling van burgerpersoneel bij bepaalde taken, zoals in de meldkamer. Was het tot vorig jaar vrijwel on- mogelijk om geschikte nieuwe mensen aan te trekken, sinds eni ge tijd is de situatie ten gunste veranderd. Vlaardingen heeft mo menteel 25 mensen in opleiding." Spel kan niet uitleggen waar die ommekeer aan te danken is. „We werven wel actief, maar niet met speciale acties zoals vorig jaar toen er nauwelijks geschikte kan didaten kwamen. Nu komen ze wel en waardoor? Ik zou het echt niet weten. Ook Schiedam en an dere korpsen in de buurt kennen dat verschijnsel. In 1993 komen die nieuwe krachten van de oplei ding en dus in het straatbeeld." Hoofdinspecteur Kees Buijnink bevestigt dat Schiedam, waar hij waarnemend korpschef is, nu 21 mensen in opleiding heeft. „De eersten komen in oktober bij ons en vervolgens elk kwartaal later volgen er meer." Wel voegt hij er aan toe: „Het blijft overigens moeilijk om van elders ervaren politie-mensen hier naartoe te ha len. Dat lukt gewoon niet." Zie ook pagina 15 li Een Vlaardingse koe, kennelijk bevangen door de hitte, nam gistermiddag een duik in een sloot. Na het bad kon het beest niet meer op eigen kracht op de wal komen. De brandweer moest er aan te pas komen om het runddier weer op het droge te krijgen. De red dingsactie in de Zuidbuurt trok veel bekijks. Zonaanbidders van de nabijgelegen surfplas stroomden naar de rand van het weiland om de brandweerlieden aan te moedigen. Foto Roel Dijkstra. Maasland - De kantonrechter in Rotterdam bepaalt binnenkort of de twaalf vakantiehuisjes aan de rand van de Foppenpolder mogen blijven of niet. De reconstructiecommissie wil de bouwsels bij de Delftse jachthaven aan het Bommeer weghalen, omdat de polder an ders niet volgens plan onderwater kan worden gezet De eigenaren vinden dat hun zomerhuisjes best kunnen blijven staan, als de pol der onder water wordt gezet. Het meningsverschil lussen de bewoners en de reconstructiecom missie bestaat al langer. In eerste instantie moesten de eigenaren hun huisjes al per 1 mei ontruimen. De twaalf hebben dat geweigerd en spanden een schorsingsprocedure aan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Deze zaak loopt nog. De reconstrucliecommissie Midden-Delfland heeft nu een ontrui- mingsbeve! gevraagd aan de kantonrechter in Rotterdam. Als het verzoek wordt toegewezen, krijgen de eigenaren volgens de recon structiecommissie nog geruime tijd de gelegenheid om hun zomer huisjes leeg te halen. Vlaardingen - Hoe kwam een arm katholiek gezin in Vlaardingen in de vorige eeuw het leven door? Weinig was er tot nu toe bekend over de sociaal-economische om standigheden van deze betrekke lijk kleine bevolkingsgroep in het overwegend protestante Vlaar dingen. Dankzij een schenking van het Katholiek Documentatie centrum in Nijmegen is daar ver andering in gekomen. Bij het Vlaardingse gemeente-ar chief werden onlangs 15 dozen bezorgd met daarin het archief van de R.K Armenraad van de pa rochie St. Johannes de Dooper. Het beslaat de periode 1811 tot 1967. Hoe deze Vlaardingse pape rassen ooit in Nijmegen terecht zijn gekomen vindt archivaris Hans Matthijssen van onderge schikt belang; interessanter is, dat het KDC ze wilde afstaan en dat ze weer terug zijn in de stad. Ze beschrijven een bladzijde van de Vlaardingse geschiedenis die tot nu toe nagenoeg blanco was. Het RK Armenbestuur verleende vanaf begin vorige eeuw financië le steun aan behoeftige parochi anen. Deze steun werd voorname lijk bekostigd uil de opbrengst van de collecte in de kerk. De fondsbestuurders stelden eerst een onderzoek in, voordat zij met geld over de brug kwamen. De uitkering eindigde, zodra de be deelde weer werk had gevonden. Uit het archief wordt duidelijk hoe de uitkeringen waren samen gesteld. In 1821 bijvoorbeeld kreeg een noodlijdend gezin 1 gulden en een alleenstaande 45 cent. De nood moet overigens groot zijn geweest in dal jaar. Van de 203 katholieke gezinnen in Vlaardingen, kregen er maar liefst 31 een uitkering van de kerk. Matthijssen noemt het ar menarchief een belangrijke aan winst. „Van de protestanten we ten we heel veel over dezelfde pe riode. Kennis van de omstandig heden van de katholieken ont brak voor een belangrijk deel." Volgens de archivaris kan het ar menarchief een interessante in formatiebron zijn voor onderzoe kers. MaaT ook mensen die hun stamboom uitpluizen kunnen er hun voordeel mee doen. „Wij zeg gen altijd: aan namen en jaartal len alleen heb je niet veel. Dat is niet meer dan een skelet. Wil je meer weten over je voorouders, dan heb je ook vlees nodig. Dat is in dit archief voIod te vinden." Bel voor na bezorging op maandag t/m vrijdag van 18,00-19,00 uur Op 2aterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Adressen en overige tcl.nrs. zie pagina 4 Den Haag - De gemeente Maas sluis meet met twee maten. Dat verweet ondernemer C. Harteveld van de 'Smulboetiek Harteveld' de gemeente gisteren tijdens een spoedprocedure bij de Raad van State in Den Haag. In die proce dure verzocht Harteveld de Raad van State de standplaatsvergun ning van collega J. N. van der Vlugt te schorsen. Van der Vlugt staat op het parkeerterrein aan de Dr. Jan Schoutenlaan voor de flat aan de Burgemeester Wesselink- straat. Harteveld stelt dat de gemeente in de loop der jaren nogal wat ei sen heeft gesteld aan zijn cafeta ria, dat eveneens aan de Jan Schoutenlaan is gevestigd 7,o moest hij onlangs nog meebeta len aan vier parkeerplaatsen voor zijn deur. Ook moesten er op last van de gemeente speciale vetop- vangbakken komen. In totaal zou de ondernemei op last van de ge meente drie en een halve ton heb ben moeten investeren. Aan de activiteiten van Van der Vlugt zou de gemeente veel min der eisen stellen. Van der Vlugt zou op deze wijze de mogelijkheid worden geboden op een oneerlij ke wijze met de Smulboetiek te concurreren. „Hoezeer ik de bezwaren van de firma Harteveld ook begrijp, het is juridisch gezien niet mogelijk de standplaats vei gunning aan d° heer Van der Vlugt te weigeren wegens het feit dat de firma Harteveld een concurrent in de nabijheid krijgt," aldus gemeen tewoordvoerder P. Koedood bij de Raad van State. De gemeente zat in deze affaire met een lastig pak ket. Maassluis gaf Van der Vlugt in juni 1990 toestemming op de hoek Westeinde/Dr. Jan Schou tenlaan te gaan staan. Vanwege hinderwettechmsche problemen moest de patatbakker daar weg. Hel parkeerterrein voor de flat aan de Burgemeester Wesselink- straat leek daarop de beste loka- tie. De Raad van State laat zo spoedig mogelijk weten of de gemeente gerechtigd was die lokatie als standplaats voor een patatbakker aan te wijzen. Vlaardingen - De 23-jarige Schiedammer die in december 1990 betrokken was bij de afper sing van een man uil Lekkerkerk, is er voor wat betreft de strafbepa ling in vergelijking met de drie mededaders genadig van afgeko men. Zijn companen moeten, na dat er tegen hen achttien maan den gevangenisstraf was geeist. een jaar achter de trahes. De jong ste van het viertal, de enige die tijdens de zitting van twee weken geleden in alle toonaarden ont kende en een onvoorwaardelijke celstraf van éénjaar hoorde eisen, kreeg gisteren een gevangenis straf van vijf maanden opgelegd. „Ik ben er wel bij geweest maar dat was meer uit naïveteit. Een wapen heb ik niet in mijn bezit gehad. Een aandeel in de zaak heb ik niet." het de Schiedammer op 18 juni voor de rechtbank we ten. Omdat de verklaringen van zijn handlangers en het slachtof fer daar lijnrecht tegen in gingen, hechtte rechtbankpresident mr. J. W. Heijman er weinig ge- 'oof aan. Hoewel officier van justi tie mr. H. Moraal afpersing bewe zen achtte, bleef hij hardnekkig ontkennen. Gokschulden Op 18 december 1990 werd de Schiedammer door drie vrienden opgehaald waarna ze naar Lekkerkerk reden. Waarom, ver klaarde de verdachte, wist hij niet. In Lekkerkerk bracht het viertal een bezoek aan de vader van een kennis van de Schiedam mers, De jongen zou bij één van de vier mannen gokschulden hebben van rond de drie ton. Te gen de vader werd geicgd dat er doden zouden vallen als er niet zou worden betaak. Onder be dreiging van vuurwapens werd een afspraak gemaakt om 's avonds in een Rotterdams café de rekening te vereffenen De Lekkerkerker kwam echter niet opdagen maar had wel de politie ingeschakeld die een dag later de Schiedammers oppakte. Schiedam/Vlaardingen - Vijf mel dingen van opengebroken auto's bereikten gisteren de politie in Schiedam. De aangiften zijn af komstig van de Parkweg, Burge meester Honnerlage Grelelaan. Lange Haven, Tuinlaan en de Laan van Spieringshoek. Gesto len werden radiocassetespeiers, zonnebrillen en een autotelefoon. Op de Oosthavenplaats in Vlaar dingen verdwenen uit een auto een zonnebril, een radio en een paar stuks dameskleding. Schiedam/Vlaardingen - Bij de Hema in Schiedam is gistermid dag wederom een winkeldief ge snapt. De man, een 35-jarige Rot terdammer, probeerde zonder te betalen twee dozen batterijen mee te nemen. Hij werd overge dragen aan de politie. In een supermarkt in het centrum Vlaardingen heeft een 32-jarige vrouw uit Vlaardingen tweemaal haar slag geslagen. Ze deed daar boodschappen zonder af te reke nen. De tweede keer werd zij be trapt. In totaal had zij voor 50 gul den gestolen. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteren een onderzoek naar een diefstal afgesloten met een arrestatie. Een 37-jarige Vlaardinger werd aangehouden. Hij werd verdacht van diefstal van een brommer aan de Holysin- gel op 21 juni. De man bekende. De bromfiets wordt aan de eige naar teruggegeven. Vlaardingen - In Maassluis is gis termiddag een auto aangetroffen die op 27 juni in Vlaardingen was gestolen. De auto is eigendom van een bewoner van de Renesse- hoeve. De wagen werd vanuit Maassluis naar Vlaardingen te ruggebracht met de takelwagen van de politie. Maassluis - Het Gemeentemu seum in Maassluis heeft iets met sport. Ooit was er een tentoonstel ling te zien over de marathon en vanaf volgende week wordt er een expositie gehouden over de Olympische Spelen. Conservator Marjan Groen heeft daar een goede reden voor, want twee Maassluizers nemen dit jaar deel aan het meest tot de verbeel ding sprekende mondiale sport evenement. Het zijn de judoka's Chantal Han en Anthonie Wurth. Deze leden van de vermaarde sportschool Mahorokan van Koos Henneveld openen de tentoonstelling Sport in Beeld op 9 juli. Ter gelegen heid van de opening houdt Bram Leeuwenhoek een korte inlei ding. Hij was chef de mission van de Nederlandse ploeg in 1972, 1976 en 1980. Foto's In het museum wordt onder ande re aandacht besteed aan de op richter van de moderne Olym pische Spelen, de Fransman Pier re de Coubertin. Ook zijn er foto's te zien van de in 1928 in Amster dam gehouden spelen. Met litho's, zeefdrukken en attri buten worden de 22 sporten die m Barcelona worden beoefend in beeld gebracht Uiteraard wordt er veel aandacht besteed aan de judospmt Op een verhoging wordt een overzicht gegeven van de prestaties van de beide Maas- sluise deelnemers aan de spelen. De sportschool Mahorokan wordt apart belicht. Dit ter ere van het 35-jarig bestaan van de interna tionaal vermaarde leverancier van topjudoka's. Schiedam - Het gaat goed met de natuurvoorzieningen in Schiedam. Zo goed zelfs dat er een groenstructuurplan ontwor pen moet worden en er een be stemmingsplan moet komen om de 'groene long' van Schiedam zich verder te laten ontwikkelen. Dat zijn de voornaamste conclu sies uit het rapport 'Mogelijkhe den voor natuurontwikkelingen in Schiedam-Noord' dat door het Instituut voor bos- en natuuron derzoek in Wageningen, de KNNV-afdeling Waterweg-Noord en de hoofdafdeling Plantsoenen van Gemeentewerken is uitge bracht. Het rapport is samengesteld om inzicht te krijgen in hoe de weder opbouw van de natuur, ook in de stad, kan worden uitgevoerd en welke elementen daartoe in de groene delen van Schiedam moe ten worden aangebracht. Tevens beschrijft het rapport wat er in de breedste zin van het woord op na tuurgebied in Schiedam te vin den valt. „En dat is nogal wat," zegt Wil van Meggelen die als amateur- bioiuug verbonden is aan de KNNV. „Er zijn, on maar een voorbeeld te noemen, in Schiedam meer dan 200 planten soorten en er worden nog steeds nieuwe soorten aangetroffen. Daaronder bevinden zich bijzon dere planten als de zwanenbloem, rode ogentroost, duizenguldenk- ruid en grote ratelaar die je elders niet zo snel tegenkomt. Ook op vogelgebied is er veel te beleven. En onder de 60 soorten padde stoelen die in Schiedam-Noord te vinden zijn, zitten enkele zeldza me exemplaren." Van Meggelen is er met andere vrijwilligers van de KNNV regel matig op uit getrokken om voor het rapport de voorkomende die ren en planten te inventariseren. Het grootste gedeelte van Schiedams groene long ligt in het noordelijke deel van de stad. De aaneenschakeling van groenvoor zieningen loopt vanuit het noor den gezien van de Harreweg via het Kethei- en Beatnxparkpark en de Poldervaart en gaat over in sportpark Harga en de omgeving van begraafplaats de Beukenhof. Na een sprongetje over de Burge meester Van Haarenlaan reikt de groengordel vanaf het parkje aan de Vlaardmgerdijk tot de West- frankelandsedijk en het Juiiana- park. De inventarisatie is alleen in Schiedam-Noord uitgevoerd omdat de groenstrook die door Schiedam voert, te groot ss om in éen keer onder de loep te nemen. „We moeten ergens beginnen," aldus de samenstellers. Geografisch gezien heeft de groe ne long de grenzen van het oude stadscentrum net niet bereikt. Door de aanwezigheid van de rijksweg en de spoorlijn wordt dc eenheid van stad en groen verbro ken, al zijn in en rond de woonwij ken beplantingsstroken, vijvers en parkachtige voorzieningen aanwezig. Volgens de samenstel lers van het rapport vormen al die elementen een goede uitgangssi tuatie voor natuurontwikkeling en de fundamenten van een eco logische infrastructuur. Er is ech ter wel een structuur- en beheer- plan voor nodig om dat te realise ren. „In Nederland," beweert Arie Koster van het Wageningse Insti tuut voor Bos- en Natuuronder zoek, „zijn circa 30 steden die op het gebied van giuenvuorzienin- gen gelijk zijn aan Schiedam. Maar alleen in Schiedam is een groenzone van hoge natuurwaar de gecreeerd."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2