m 9 Streekmuziekschool vreest Maassluis -SS Verdwijnen bushalte Maassluis dupeert Rozenburg Duizenden bezoeken droog Zomerfestival Lely Industries vreest uitbreiding Maassluis PvdA-voorman verwijt D66 'goedkoop stuntwerk' bij Spaland-ontsluiting Zijdeveld regio-lijsttrekker? Parkeren bij Visbank niet strenger aangepakt CD-uitleen terug naar twee weken VVD vreest toch komst van meubelboulevard Medisch centrum naar dorpsplein in Maasland Sam-Sin onderscheiden Overval op snackbar Auto's vernield Insluipingen in bejaardenhuis Brand in huis aangestoken Vrouw schrikt van inbreker Illegale zender weggehaald Prenten voor fietsers Inbraak in woningen 'Onverzekerde' botsingen Vlaardingen en Schiedam voor hoge uitgaven als buurgemeente afhaakt 1 I Rotterdams Dagblad Maandag 6 juli 1992 De Jonge Socialisten (JS) ten westen van Rotterdam vragen zich af, of Bram Peper wel zo'n geschikte trekpleister zou zijn voor de PvdA, in het geval er over twee jaar regionale verkiezingen komen en hij lijsttrekker zou zijn. De JS zijn alleen al wantrouwend, omdat het CDA als concurrerende' partij hem Veren in de kont' heeft gesto ken. De Rotterdamse CDA-fraetieieider Dirk Dekker had namelijk gezegd helemaal geen bezwaren te zien als de Rotterdamse burge meester PvdA-lijsttrekker wordt, integendeel bijna. In het blad Rotweiler van de JS in de westelijke Rijnmond wordt ge constateerd dat het verleden en ook het heden van Bram Peper te gen hem werkt. „Eroseentra. mislukte jubileumfeestjes, niet in de hand te houden mariniers, taxichauffeurs en voetbalsupporters, het plan Noordrand: het is maar een kleine greep uit mislukte projecten of acties waarvoor de burgervader voor een groot deel verantwoorde lijkheid heeft gedragen. Of de populariteit van Bram er groter door geworden is, mag betwijfeld worden." Wie dan wel? Rotweiler zou graag André van der Louw zien als PvdA- lijsttrekker voor het toekomstige regiobestuur, maar helaas, Van der Louw heeft Rotweiler al eens verteld niet terug te willen naar het re gionest. En daar komt bij. dat Van der Louw binnen de PvdA melaats is verklaard, aldus het artikel, waarin de hand valt te herkennen van de provinciale PvdA-bestuurder Menno Siljee uit Schiedam. Wonderwel tipt Siljee niet de Zuidhollandse gedeputeerde Hans van der Vlist als PvdA-lijsttrekker voor de Rotterdamse regio. Hij komt wel met een andere Schiedammer op de proppen: wethouder Chris Zijdeveld, „de enige die echt aan alle criteria voldoet". Waarom? „Onderscheiden met diverse milieu-awards, wethouder op zo'n beetje alle terreinen geweest in een middelgrote gemeente, bij na twintig jaar wethouder." Zijdeveld zou alleen nog een mediatrai ning nodig hebben. Maar Rotweiler c.q. Siljee vergist zich. Zijdeveld is tegen rijksweg 19. tegen een Rotterdams vliegveld en tegen autotunnels onder de Nieuwe Waterweg, en dat zijn meningen die hem bij een deel van de PvdA in Rotterdam nagenoeg onaanvaardbaar maken. KOR KEGEL Vlaardingen - De politie zal niet vaker dan nu optre den tegen foutparkeerders op de Westhavenkade te genover de Visbank in Vlaardingen. Daarvoor ont breekt de tijd en de mankracht. Het college van B en W antwoordt op schriftelijke vragen van het D66-raadslid Leo den Hoedt dat het bij de gebruikelijke parkeercontroles blijft. Die los sen echter het probleem van de vele fout geparkeer de auto's niet op. heeft de Democraat geconstateerd. Den Hoedt heeft gehoord dat er door die toestand re cent problemen zijn geweest toen de brandweer voor een brandmelding moest uitrukken. Uit de informa tie van het college blijkt dat dit niet het geval was. Het college hoopt wat tegen het foutief parkeren te kunnen doen door het in de avonduren bestemmen van de los- en laadplaatsen voortaxigebruik. Vlaardingen - De uitleenperiode voor CD's wordt door de Vlaardingse bibliotheek weer gebracht op twee weken. in verband met bezuinigingen moest de uitleen in ja nuari terug van twee naar één week De verwachting was dat de omloopsnelheid van de uitgeleende CD's groter zou worden. Er werd zo ook op meer inkom sten gerekend. Maar de maatregel leidde juist tol minder uitlenen. Een enquête leerde dat 52 procent van de leden onte vreden was over de maatregel. Ook besloten abonne menthouders hun abonnement op te zeggen omdat ze de maatregel te gortig vonden. Vlaardingen - Het WD-raadslid Lenie van Halteren- Schilder vreest dat de gemeente Vlaardingen alsnog besluit tot de inrichting van een 'meubelboulevard'. Daarvoor waren al plannen ontwikkeld door wethou der Agnes van Ardenne-van der Hoeven (Economi sche Zaken), maar die moest ze wegens gebrek aan belangstelling afblazen. Voor die ontwikkeling had Van Halte ren-Schilder al gewaarschuwd. Voor haar was de concurrentiepositie van de huidige meubelzaken, met name in het centrum van Vlaar dingen, de belangrijkste reden om zich tegen de komst van een meubelboulevard te verzetten, Van Ardenne-van der Hoeven heeft haar inmiddels de verzekering gegeven dat het 'stadscentrum het be langrijkste blijft'. Ze gaf wel toe dat er gedachten wa ren gewee't nm elders alsnog een meubelboulevard te realiseren. Maasland - De bebouwing rond het nieuwe dorps plein Tavenu op de hoek van de Slot de Houvelaan en de Diepenburchstraat in Maasland, wordt een me disch centrum. In plaats van de aanvankelijk voor genomen woningbouw, komen er praktijkruimten voor twee huis- en twee tandartsen. Burgemeester en wethouders van Maasland komen met dil voorstel terug op het aanvankelijke plan, om rond het pleintje enkele huizen te bouwen. Uit finan cieel oogpunt was dit voor de gemeente het meest aantrekkelijk. Stedebouwkundig onderzoek leerde het college echter, dat een beperkte bebouwings- dichtheid een mooier plein oplevert. Volgens het college moet de bebouwing rond het pleintje meer in de sfeer van de dienstverlening wor den gezocht. De huisartsen H. B. F. Derksen en M. C. T. Human-Breedveld en de tandartsen A. Mo lenaar en J. F. M. de Groot zijn geïnteresseerd om er in een beneden- en bovenbouw hun praktijkruimten te vestigen. Vlaardingen - Ferdinand Sam-Sin, directeur van de openbare basisschool Jan Ligthart is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij verlaat 3 augustus het onderwijs in verband met jet bereiken yan de VUT-iceftijd Sam-Sin was begin dit jaar veer tig jaar bij het onderwijs. De koninklijke onderscheiding is ook toegekend omdat Sam-Sin onder meer actief is geweest in de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, in dc Culture le Raad, bij de voetbalclub VFC en de Stichting So ciale Belangen Surinamers. Volgens zijn werkgever, de gemeente, is hij een innemend persoon geweest, die altijd voor anderen klaar stond. Door Peter de Lange Maassluis - Rozenburgse gebrui kers van het openbaar ver/oer hebben bij hun gemeentebestuur ongerust geïnformeerd naar het verdwijnen van de bushalte bij het NS-station Maassluis-Cen trum. Vervoersmaatschappij Westnederland vil de halte met ingang van januari 1994 verplaat sen naar station Maassluis-West. Daarmee verdwijnt voor reizigers uit Rozenburg een gunstige op stapplaats voor vervoer in de rich tingen Rotterdam en Den Haag. De gemeente Rozenburg, die niet van de plannen op de hoogte was gesteld, heeft bij het stadsbestuur in Maassluis opheldering ge vraagd. Het besluit van Westne derland was in Maassluis al wel bekend. Het blijkt dat de klap in de Eerste Stad aan de Waterweg Schiedam - Hans Mulder, di recteurvan de Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord, is flink geschrokken van de houding die de ge meente Maassluis inneemt bij de begroting voor 1993 van de Streekmuziekschool. De financiële toestand van Maas sluis zou het niet toestaan het subsidiebedrag te verhogen. terie van Binnenlandse Zaken be paalt de stijging van de kosten van het personeel. En de kosten van de Streekmuziekschool zijn opgebouwd uit 78 procent perso neelslasten en 13 procent huis vestingskosten. Dat zegt ge noeg." Hoe het in het minst gunstige ge val verder moet met de Streek muziekschool, die bij de drie ves tigingen in Vlaardingen. twee in Schiedam en één in Maassluis to taal 50 personeelsleden in dienst heeft, weet Mulder nog niet. „Daar houd ik me nu ook nog maar niet mee bezig. Ik wacht eerst de reacties van Vlaardingen en Schiedam af." Schiedam - PvdA-fractieieider Hans Bakker uit de Schiedamse gemeenteraad heeft zich bijzon der gestoord aan uitlatingen van D66-fractieIeider Marcel Hout kamp over de ontsluiting van de wijk Spaland. De socialist verwijt Houtkamp goedkope zieltjeswin- nerij. „En ik dacht dat dat een ou de vorm van politiek was die we juist aan het verlaten waren." Spaland. maar ook Groenoord en Kethel worden alleen door de Churchillweg ontsloten. Daar morren veel bewoners over en de ze week verklaarde Houtkan.p in het Rotterdams Dagblad het met die kritiek eens te zijn. Hij vindt dal wethouder Chris Zijdeveld de aanleg van een tweede onlsiui- tingsweg moet bespoedigen. Dat nu heeft Bakker gestoord. Niet omdat hij het oneens is met Houtkamp, maar omdat nou juist iets minder hard is aangekomen dan in Rozenburg. ..Het verdwij nen van een bushalte is nooit leuk. maar er is een zekere com pensatie doordat vanaf medio 1993 de treinen een kwartier- dienst gaan rijden op Maassluis- West," aldus de gemeentelijke voorlichter. Vervoersdeskundige Peter Dub- beiing van Westnederland geeft toe dat de wijziging een verslech tering betekent voor passagiers uit Rozenburg. Maar. legt Dubbe ling uit, de vervoersmaatschappij kon om verschillende ree en geen andere keuze maken. Bij station Maassluis-Centrum doen zich al jaren problemen voor bij de aansluiting van de bus op de trein. Struikelblok is de spoor wegovergang, waarvan de slagbo men altijd net dichtgaan op hel moment dat de bussen van West- Maasland - Lely Industries, een bedrijf dat is gespecialiseerd in het vervaardigen van land- en tuinbouwmachines, zegt zonder proefterreinen in de Dijkpolder geen toekomst meer te hebben. Daarmee reageert de onderne ming op de wonmgbouwplannen die steeds nadrukkelijker voor dat gebied worden gepresenteerd door Maassluis. Het Overlegor gaan Rijnmond (OOR) steunt die plannen. De aantasting van de Dijkpolder door woningbouw, houdt volgens Lely Industries direct al een ver lies van 250 arbeidsplaatsen in. „Het is net als bij een importeur van groente en fruit." vergelijkt de D66'er niet de eerst aangewe zene is om op dit punt kritiek te uiten. „Want," verklaart Bakker, „het is juist D66 geweest die nooit voor de aanleg van Spaland is geweest. En dan klimmen zij nu in de boom, dat is voor mij mm of meer een gotspe." Inhoudelijk heeft Bakker uiter aard ook kritiek op Houtkamp. De PvdA-voorman. „Er loopt een spoorbaan tussen Spaland en de 's-Graveiandseweg. Die kan je niet zomaar even doorsnijden zonder toestemming van de Spoorwegen en zonder subsidie van het mmistene van Verkeer en nederland volgens de strakke dienstregeling moeten vertrek ken Veel passagiers zien dat dag in dag uit knarsetandend aan. Ja renlang overleg tussen de NS en Westnederland om de situatie te verbeteren heeft evenwel mets opgeleverd. Bij station Maassluis-West doen deze problemen zich met voor. De reizigers hoeven daar niet voor slagbomen te wachten. ..Een goe de aansluiting is daar vanaf 1994 gegarandeerd." aldus Dubbeling. Onder druk Tweede reden voor de verplaat sing is de steeds verder teruglo pende frequentie van buslijn 125. Lijn 125. de 'stadsbus van Maas sluis'. slaat door een tekort aan passagiers al geruime tijd onder druk. In de nieuwe dienstregeling zijn de avondntten al geschrapt; financieel directeur J. Ham van Lely Industries. „Hij kan niet zonder koelcellen. Een bedrijf als het onze kan met zonder de nood zakelijke proefterreinen. Als Maassluis de plannen doorzet, is ons bedrijf gedoemd te verdwij nen." „Er zal een heel grote zak met geld klaar moeten staan, om ons bedrijf elders te kunnen voortzet ten. Dat gaat een paar honderd miljoen gulden kosten. Voor wo ningbouw lijkt me dat onbetaal baar. Als Maassluis of het OOR de plannen doorzet, staat het bedrijf op de tocht. Dan is er straks geen landbouwmachinefabriek meer," aldus Ham. Waterstaat. Dat gaat om giganti sche bedragen." De socialist wijst er in dat ver band nadrukkelijk op dat de ge meente Schiedam zich bijzonder heeft ingespannen om bij de kruising van de spoorbaan met de aan te leggen ontsluitingsweg te zorgen dat er ruimte komt voor een tramverbinding en een toe komstig station. Bakker: „Dat is gelukt. De bedragen ervoor zijn gereserveerd bij de Spoorwegen en Verkeer en Waterstaat. Maar die woiden wel pas aangewend op momenten dat het hen uitkomt. We hebben de planning dus voor de diensten in het weekeinde zul len waarschijnlijk eenzelfde lot ondergaan. Door de verplaatsing van de halte kan lijn 126 een be langrijk deel van de route van lijn 125 overnemen. Voor het 'Rozenburgse probleem* ziet Westnederland voorlopig geen oplossing. Volgens Dubbe ling zijn in het verleden alle po gingen om een betere aansluiting van openbaar vervoer en veer ponttot stand te brengen mislukt. Het probleem bestaat al sinds de bushalte bij de pont vele jaren ge leden werd opgeheven. Een voorstel van West nederland om een tunneltje onder de spoor baan aan te leggen of een voet gangersburg eroverheen, waar door de weg tussen pont en sta tion een stuk zou worden bekort, is door de NS afgewezen. En de gemeente Maassluis voelt, zegt Morgenavond staat de woning bouw in de Dijkpolder op de agen da van de gemeenteraadsverga dering van Maassluis. Ham zal andermaal gebruik maken van het spreekrecht, om de raad te proberen te overtuigen van de noodzaak van het proerterrein voor zijn bedrijf. De Dijkpolder ten zuiden van de A20 is op een aantal hectare na geheel in het bezit van Lely In dustries. Volgens Ham kan het bedrijf van die gTond niets mis sen. „Die zestig tot zeventig hec tare proefterrein (het bedrijf heeft ook circa 30 hectare aan de noord zijde van de A20. redhebben we nodig." een belangrijk deel helemaal niet zelf in de hand. Daarbij komt nog eens dat dat deel van het bedrag dat we wel zelf als Schiedam moeten opbren gen al jaren in de meerjarenbe groting staat. Dat gaal om onge veer een miljoen gulden, ik ken die bedragen niet precies. Dat passeert al jaren onbesproken, ook D66 heeft er jaar na jaar mee ingestemd en de gemeenteraad. D66 moei nu niet doen al°of Zij develd een beetje boter op zijn hoofd heeft. Dat vind ik een beet je raar." Bakker meent dat Zijdeveld „een beetje hel slachtoffer wordt van Dubbeling. m verband met de verkeerssituatie niets voor een bushalte bij de Koepaardbrug. zo dat ook dat voorstel om de weg naar de pont te bekorten in de prullenbak is beland. „Voor de passagiers uit Rozen burg zal op de één of andere ma nier een aanvullende voorziening moeten worden getroffen." meent de vervoersdeskundige van de vervoermaatschappij. Daarbij valt bijvoorbeeld te denken aan een taxi project. Zelf zal Westne- derland geen initiatieven in die richting ontwikkelen. „Wij heb ben vanwege alle bezuinigingen ai mdeite genoeg de eindjes aan elkaar te knopen." De instelling die wel voor de Rozenburgse rei zigers op de bres wil springen, zal volgens Dubbeling „een flinke zak geld mee moeten brengen." Wat produktie betreft is de Maas land se vestiging de belangrijkste. Lely zit ook in Engeland. Frank rijk, Duitsland, Oostenrijk, Italië, de Verenigde Staten en Australië. De omzet in 1990 bedroeg 92 mil joen gulden. De Maaslandse vestiging heeft ook weer enkele tientallen inleen- krachten in dienst. De plannen van Maassluis om in de Dijkpolder te bouwen, be vreemden Ham in hoge male. Tussen het bedrijf en de gemeen te had een grondruil plaatsgehad, die een eind moest maken aan de voortdurende schermutselingen over het grondgebied. zijn eigen succes." De PvdA-frac- tieleider: „We hebben ervoor ge zorgd dat Spaland-West in een veel hoger tempo wordt aange legd dan aanvankelijk de bedoe ling was. Dat was een voorwaarde van staatssecretaris Heerma voor de subsidiering van de bouw in Spaland. We moesten hel in vijf jaar afbouwen. Er. als Verkeer en Waterstaat dan niet eerder over brug komt, houdt het op." Volgens Bakker zijrt er ook tech nische redenen waarom de aanleg van een ontsluitingsweg niet sneller kan. En Houtkamp, aldus de socialist, moet niet doen alsof hij van niet? weet. „Ik heb er zelf met hem over gesproken. En in de raad heeft hij ook antwoord ge kregen van Zijdeveld. Nee, het zou jammer zijn als D66 terugvalt op dit soort stuntwerk." Schiedam - Twee onbekende mannen hebben vrijdagavond rond half twaalf een overval ge pleegd opeen snackbar aan de De Genestetstraat in Schiedam. Het tweetal, met nylonkousen over het hoofd, bedreigde de eigenaar en een aanwezig persoon met een geweer en een pistool en gingen er met geld vandoor richting Al- berdingk Thijmstraat. Vlaardingen - In de Valerius- straat m Vlaardingen zijn zater dagnacht van drie auto's de bui tenspiegels vernield. Dat ge beurde ook met een auto in de In- sulindesingel. Vermeiingen wa ren er ook aan twee auto's in de Mozarllaan. Vlaardingen - Uit een bejaarden woning van De Valkenhof aan de Frank van Borselenstraat in Vlaardingen is zaterdagmiddag geld ontvreemd. Een insluiper was vrijdagavond ook in Hoylede, waar de mar. de benen nam na te zijn betrapt. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft vrijdagavond de bewo ner van een woning aan de FIo- reslaan aangehouden op verden king van brandstichting in zijn huis. De brandweer moest die avond uitrukken om het vuur dat in een bovenwoning woedde te blussen. De man blijft in alle toonaarden ontkennen, zodat er overleg komt met de officier van Justitie over verdere stappen. Maassluis - Een bewoonster van de Damstraat in Maassluis kreeg zaterdagnacht de schrik van haar leven. Zij zat omstreeks midder nacht een sigaretje te roken, toen zij gerammel aan de keukendeur hoorde. In de verwachting dat haar zoon thuis kwam. keek zij naar de deur, waar echter een man met een bivakmuts over het hoofd verscheen. De vrouw begon te gillen De man koos het haze- pad. Vlaardingen - Uiteen woning aan de Goudenregenstraat te Vlaar dingen heeft de politie vrijdag avond een illegale zender wegge haald. Tegen de bewoners is pro ces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft vrijdagavond actie ge voerd tegens (brom)fi etsers op het trottoir van winkelcentrum De Loper. Dat leverde veertien prenten op, Vlaardingen - In een woning aan de Lijsterlaan in Vlaardingen is zaterdagavond ingebroken. Via hel balkon was men binnengeko men. Er werd geld ontvreemd. Ook is er ingebroken in een ijzer handel aan de Van Hogendorp- laan. Daar werd een etalageruit vernield. Vlaardingen - In de Primulat- straat in Vlaardingen is zaterdag morgen een botsing geweest, waarbij bleek dat een van de au to's. een Mercedes, niet was ver zekerd. Zaterdagavond vond op de Abcoudehoeve een aanrijding plaats waarbij ook een auto, een Fiat, niet verzekerd was. Niet verzekerd was ook de auto van een 19-jarige inwoner uit Hoek van Holland die zaterdag morgen werd gesnapt toen hij zich aan een Controle nabij het Mendelssohnplein wilde onttrek ken. De man had geen rijbewijs. ntuu UIÜUUL Vlaardingen - Op de noordbaan van Rijksweg 20 is zaterdagnacht een Renault door onbekende oor zaak uitgebrand. „Ik had wel geruchten in die rich ting gehoord," zegt Hans Mulder (48), „maar nu het officieel naar buiten is gekomen ben ik er wel flink van geschrokken. Zo erg zelfs dat ik niet zomaar even kan zeggen wat ik er van vind. Laat ik eerst de zaken maar even op een rijtje gaan zetten." Als gevolg van de stijgende perso neelskosten zouden Vlaardingen, Schiedam en Maassluis de subsi diekraan volgend jaar verder moeten opendraaien. Op dit mo ment bedraagt het jaarlijks ex ploitatietekort 1,9 miljoen gul den. De drie steden betalen de kosten van de Streekmuziek school globaal volgens de ver deelsleutel 2-2*1. Het grootste be drag (ƒ776.000) is afkomstig uit Vlaardingen. Schiedam subsidi eert met een bedrag van 730.000 gulden en Maassluis betaalt 382.000 gulden. Mocht vanavond door de Maas- sluise gemeenteraad inderdaad worden besloten om tegen verho ging van het bedrag bezwaar aan te tekenen, dan werkt die bezuini ging vermoedelijk vijfvoudig door op de begroting voor Schiedam en Vlaardingen. Daarin schuilt volgens Mulder, die al der tien jaar de scepter over de mu ziekschool zwaait, het gevaar. „Ik kan me voorstellen dat als Maassluis haar voornemen door zet en bij Gedeputeerde Staten bezwaar maakt tegen de begro ting, dat dan Schiedam en Vlaar dingen weigeren de extra verho ging die daaruit voortvloeit, ook nog eens voor hun rekening te ne men. Als dat gebeurt zijn de pro blemen niet te overzien," klinkt Mulder somber. „Zelf kunnen we er niets aan doen want het minis- S f -Nt mmm De weergoden zijn de organisatoren van het Vlaardings Zomerfestival zaterdag gunstig geweest. Dreigde het op meerdere momen ten van de dagte gaan regenen, Pluvius hield zich uiteindelijktoch maar schuil, zodat duizenden mensen, vaak met kroost, naar het vroegere Hollandiaan-terrein togen om te genieten van artiesten als Corry Konings, ReneFrögeren de uit Vlaardingen afkomstige Rita Young en Martin Eden. Er werd overigens niet alleen gezongen. Het programma vermeldde ook een kinderdraaimolen, een springkussen, een braderie, een rommelmarkt, een trampoline-act en grimeurs voor kinderen. Foto Roel Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1