Waterweg 13 Te weinig vertrouwen in politie 'Naar de hemel hoef ik niet. Die heb ik hier al' Vergeefs protest tegen woningbouw in Dijkpolder Bouwprogramma Liesveld ligt klaar, bewoners boos Slechts helft van bevolking Schiedam doet aangifte van delicten Grote hennepkwekerij in kas in Pijnacker Guns N' Roses dankt 'soepel' Rotterdam Hasj hond vaker actief in Hoek van Holland Dode man gevonden in bovenwoning Buschauffeur beschoten 'Zaimhaven perfecte plek voor hoogbouw' De Palmboom is bijna klaar Voetganger gearresteerd Familieruzie: steekpartij Fietsers beboet in De Loper Inbrekers op de vlucht Zonnebrillen gestolen Nachthoreca aan banden Rotterdams Dagblad Woensdag 8 juli 1992 Regio Waterweg Westhavenpla?*s 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Pijnacker - De politie heeft gisteren in Pijnacker drie Rotterdammers en een Capèllenaar gearres teerd na een inval in een kas waar 10.500 hennep planten werden verbouwd. De oogst heeft een ge schatte opbrengst van 600.000 gulden. De planten zijn in beslag genomen en worden op last van de offi cier van Justitie vernietigd. Vorig jaar werd er in Pijnacker ook een hasj-kas ontdekt. De oogst was toen veel kleiner. Rotterdam - De Amerikaanse rockformatie Guns N' Roses is zó blij met de soepele opstelling van de di rectie van het Stadion Feijenoord en de gemeente Rotterdam bij hel twee weken geleden uitgelopen concert, dat de band een aanzienlijk bedrag beschik baar stelt vooreen goed doel. Van concertorganisator Mojo Concerts krijgt burgemeester Peper komende vrijdag symbolisch het bedrag overhandigd. Peper zal na ontvangst het bedrag direct verdelen over en kele Rotterdamse organisaties. Het concert van Guns N' Roses op 23 juni in de Kuip liep meer dan een uur uit. Zanger Axl Rose begon op het podium een scheldkanonnade aan hel adres van de gemeente en de politie toen de formatie werd ge wezen op de mogelijke gevolgen van het uitlopen van het concert: problemen met het vervoer naar huis van het publiek en overtreding van de vergun ning die tot elf uur geldig was. Rose dacht dat de po litie het concert wilde verbieden. Toen hij er tijdens een tussenstop back-stage even later achterkwam dat dit zeker niet de bedoeling was. bestempelde hij vervolgens politiecommissaris Jaap de Leeuw, die daar de leiding had, voor een uitverkochte Kuip tot 's werelds beste politieman. Blijkbaar heeft de band nog een daad willen stellen. Hoek van Holland - De brigade Hoek van Holland van Koninklijke Marechaussee krijgt de laatste tijd regelmatig hulp van een hasjhond. Het inzetten van spcurbonden bij. 1 ic t opsporen van verdovende rnio- delenis voor Hoek van Holland betrekkelijk nieuw. Door de toenemende stroom van verdovende midde lenkan de marechaussee niet meer volstaan met al leen steekproefsgewijze controles. Politieman nen inspec teren de 'buit': 10.500 hennep planten in een kas in Pijnacker. Foto IJapko de Keus Rotterdam - tn zijn bovenwoning aan het Mathenes- serplein is gistermiddag het stoffelijk overschot van een 28-jarige man gevonden. Volgens de politie is hij om het leven gebracht. Het slachtoffer werd gevon den door een familielid. De politie, die een recher cheteam heeft geformeerd, kon vanmorgen geen verdere mededelingen doen over de toedracht. Het is het 29ste dodelijke slachtoffer van een misdrijf dit jaar in Rotterdam. In heel 1991 zijn in de Maasstad 26 mensen vermoord. Schiedam - Een buschauffeur is gistermiddag rond half ^.ijf in Schiedam beschoten door een automobi list. Er werd door de politie een putje in een raam ge constateerd, zodat aangenomen wordt dat er geen echt vuurwapen is gebruikt De buschauffeur was op de automobilist én de be stuurder van een bestelbus gestuit nabij het Sta tionsplein, op een stuk weg waar eenrichtingsver keer geldt. De personenauto en de bestelbus hadden een gesloten-verklaring genegeerd. Toen de auto's tegenover elkaar stonden werd er uitgestapt, maar na een woordenwisseling, waarbij de buschauffeur werd bedreigd, kozen de twee 'verkeerde' automobi listen toch eieren voor hun geld. Ze reden achteruit de weg af. Even later, op de busbaan van de Hor* vathvveg, reden ze de bus echter klem en schoten er op. Rotterdam - De gemeente Rotterdam peinst er niet over om af te zien van demping en bebouwing van de Zalmhaven. Joost Schrijnen, sectorhoofd Ruimtelij ke Ordening van de dienst Stedebouw en Volkshuis vesting: „Het gebied is behoorlijk karakterloos. Het is een perfecte plek voor hoogbouw." Schrijnen zei dat gisteren tijdens de behandeling van het ontwerp- bestemmingsplan Het Nieuwe Werk. waar ook de Zalmhaven onder valt, in de raadscommissie Ruim telijke Ordening en Economische Ontwikkeling. Tn het plan wordt uitgegaan van hoogbouw met zo'n 400 woningen. Dat is nodig om de grondexploitatie slui tend te maken. Hij en de commissieleden zijn niet tevreden over de eerste schetsen van die bebouwing. „Over de architectuur zal er nog een hele discussie met waarschijnlijk het ABP moeten worden ge voerd." Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds is de voornaamste gegadigde om het plan te financie ren en te ontwikkelen; De woningen in de Zalmha ven zijn onder meer bedoeld voor de huidige bewo ners van de Willemspleinflat. die te dicht bij de afrit van de nieuwe stadsbrug zou liggen en daarom moet worden gesloopt. De Raad van State oordeelde vori ge week, dat pas met demping mag worden begon nen op het moment dat het bestemmingsplan Kop van Zuid door de Kroon is goedgekeurd. De gemeen te Rotterdam is hier tegen in beroep gegaan. Schiedam - De bevolking van Schiedam heeft te weinig ver trouwen in de politie. Dat is één van de conclusies die in het rap port 'Veiligheidsmonitor Schiedam* wordt getrokken. Jaarlijks worden in Schiedam naar schatting 30.000 inwoners het slachtoffer van een misdrijf, maar van ruim de helft van de de licten wordt geen aangifte ge daan. Volgens veertig procent van de slachtoffers die geen aangifte hebben gedaan, helpt het aange ven van een misdrijf toch niets. Van het aantal Schiedammers dat er wél melding van maakt, krijgt minder dan een kwart van de poli tie advies om herhaling te voorko men. De Veiligheidsmonitor is een va riant op de Politiemonitor, een onderzoek dat in 25 politieregio's in Nederland is gehouden om te komen tot een beoordeling en meeting van de dienstverlening. Bij het formeren van de Veilig heidsmonitor is gebruik gemaakt van een telefonische enquête die in maart en april van dit jaar on der zeshonderd Schiedammers is gehouden. Het onderzoek wordt beschouwd als een instrument waarmee de effecten van het ge meentelijk- en politiebeleid op het gebied van de openbare orde en veiligheid kunnen worden ge meten. Aan de hand van het onderzoek is een schatting gemaakt van het aantal in Schiedam gepleegde misdrijven. De vermogensdelic ten scoren het hoogst (23.400), op de Ureede plaats komen de auto inbraken 19.000) en de fietsendief stallen (5.400) nemen de derde plaats in. Daarna volgen de aan rijdingen (3.700), de gewelddelic- ten (2.800) en inbraken of pogin gen daartoe (2.000). Het is opvallend dat de politie hel doen van aangifte in slechts ge ringe mate aangrijpt om de slachtoffers te wijzen op demoge lijkheden om toekomstig slacht offerschap te voorkomen. Slechts 22 procent van de slachtoffers in Schiedam, die melding hebben gemaakt van een misdrijf, ont vangt preventie-adviezen .,De service van de politie kan in derdaad beter," geeft Wim Klein- huis van de gemeentepolitie Schiedam toe. ..Echt geschrok ken van de cijfers in het rapport zijn we niet. maar het is duidelijk dat wc meer aandacht aan de aan giften moeten geven. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan het ver sturen van berichten aan slacht offers om hen te informeren over de afloop van de zaak waar ze bij betrokken zijn geweest." Schiedam - „Kom je als ik 200 jaar ben geworden weer langs? Ik vind het wel gezellig als ik visite krijg." Marinus de Reuver mag dan doof en vergeetachtig zijn, voor de rest is de Schiedammer gezond, welbespraakt en regelt hij zelf zijn zaakjes. Met een flin ke dosis humor op zak stapt de bewoner van verzorgingsflat Thurlede aan de Nieuwe Dam- laan door het leven. Honderd jaar werd hij zondag, maar van een feestje wilde de ge boren Capellenaar niet weten. Doch, toen hij door het personeel werd gewekt met ontbijt op bed. zijn familieleden hem verrasten met een boottocht en hij van de Thurl ede-direct ie een diner voor de hele familie kreeg aangebo den, genoot hij met voile teugen van de feestelijkheden. „Ik heb er vreselijk van genoten." toont de 100-jarige geen spoortje van vermoeidheid. „En vandaag is de burgemeester ook nog langs geweest. Ik heb eerst wel even uitgezocht of hij de zelfde burge meester is die mij heeft getrouwd. Dan had ik hem alsnog een pak op zijn donder gegeven," lacht hij om zijn eigen 'gebbetje'. Grappen en grollen. Daarmee bedient de levenslustige Thurlede-bewoner zich dag-in, dag-uit. „Wat moet je anders? Ik ben niet zo als die mensen die zitten te wachten totdat ze doodgaan. Die lui die de dagen af gaan zitten tel len maken van het restant dat ze nog voor de boeg hebben een hel. Ik denk niet aan de dood en hoef nog lang niet naar de hemel. De hemel heb ik hier. Ik woon fantas tisch en geniet nog elke dag van het leven." Marinus de Reuver praat aan één stuk door. En na gezegd te heb ben dat alles gevraagd mag wor den als het maar niet om geld is, - -s,.y Marinus de Reuver: 'Ik denk niet aan de dood en hoef nog lang niet naar de hemel. De hemel heb ik hier.' Foto Roei Dijkstra gaat hij weer serieus verder. „Nee hoor, laat mij maar iachen. Dat is het mooiste wat er is. Ik laat me ook niet betuttelen. Ik kan ai die meiden die hier werken, nog met blote handen aan. Ik doe mijn ei gen boodschappen, wandel vee) en mag graag een keutje leggen. Maar ja. de animo voor een potje biljarten is bij mijn medebewo ners ver te zoeken. Daarom biljart ik niet meer zo vaak." Het geheim van zijn goede ge zondheid kan hij niet prijsgeven omdat hij dat niet heeft. „Ik heb altijd hard gewerkt. Ook toen ik de 65 jaar was gepasseerd. Op z'n tijd nam ik een borreltje en een si gaartje. Misschien dat ik daar door zo oud ben geworden. Die dingen Iaat ik nu wel staan. Prui men is het enige dat ik nog doe. Dat hoort ook een beetje bij een ouwetjevan 100 jaar." Maassluis - De gemeente Maas sluis gaat een onderzoek instellen naar woningbouw in het Maas- landse deel van de Dijkpolder. Ondanks de aanwezigheid van een kleine honderd protesteren de medewerkers van het bedrijf Lely Industries ging de gemeen teraad gisteravond unaniem met dit voorstel akkoord. Afhankelijk van de stedebouwkundige invul ling zouden in de Dijkpolder tus sen de tweeduizend en vijfdui zend huizen kunnen worden ge bouwd. Een groot deel van het beoogde landbouwgebied aan de zuidkant van rijksweg 20 is in bezit van Leiy Industries. Deze producent van land- en tuinbouwmachines verzet zich op voorhand tegen een eventuele onteigening. Het be drijf, met 250 werknemers, ge bruikt de uitgestrekte gronden rond haar bedrijf voor het testen van de gefabriceerde landbouw machines. Wethouder Wustrow (ruimtelijke ordening) stelde gisteravond dat de gemeente als gevolg van de de mografische ontwikkelingen ge dwongen is om buiten de ge meentegrenzen naar nieuwe bouwlokaties te kijken. Maassluis zelf is zo goed als volgebouwd. Omdat het gemiddeld aantal be woners per huis nog steeds daalt, bevindt ook het bevolkingsaantal zich in een neerwaartse spiraal. Volgens het college leidt dit op den duur tot een onaanvaardbare aantasting van het voorzienin genniveau. Maassluis denkt het tij te keren met een zogenoemd twee-sporen- beleid. In eerste instantie zal Maassluis trachten hel inwoner tal te stabiliseren. Een beter be heer van ue bestaande woning voorraad en bebouwing van de van de schaarse bouwlokaties vormt in de ogen van wethouder Wustrow een eerste aanzet. De tweede, op groei van het bevol kingsaantal gerichte doelstelling, is pas haalbaar als Maassluis over de grenzen gaat bouwen. Ten westen en oosten van de gemeen tegrens liggen er volgens het col lege geen mogelijkheden meer, waardoor de Dijkpolder als meest serieuze bouwplek wordt be schouwd. Bejaardenoord „Dat twee-sporenbeleiri is pri ma," vertolkte CDA'er Gert-Jan Enzerink de mening van de gehe le raad. ..Als we niks doen wordt Maassluis een bejaardenoord naast een elektriciteitscentrale. Pieter Hoogenraad (PvdA) zei dat de eventuele bebouwing van de Dijkpolder geen zelfstandige be slissing van Maassluis zal zijn. „Het nieuwe regionale bestuur OOR zal daarover moeten gaan beslissen. Vast staat, dat de regio tot het jaar 2000 minimaal 50.000 nieuwe huizen nodig heeft." De gemeenteraad vindt dat de eventuele woningbouw in de Dijkpolder niet ten koste mag gaan van de positie van Lely In dustries. De woningen zouden op de plaats van het proefterrein moeten komen. De produktiehai met de 250 werknemers kan in deze optie blijven staan. „Voor Van der Lely zijn er voldoende al ternatieven voorhandig," meende WD'er Leen de Zeeuw. ..Het be drijf bezit ook een groot aantal hectares ten noorden van rijks weg 20. Ook daar zal men proef kunnen draaien." Voorafgaande aan de raadsverga dering stelde inspreker J. Ham van Lely echter dat het bedrijf niet zonder de bestaande proef- i velden kan functioneren. „Ken- j neiijk heeft u die boodschap nog j sleedsniei begrepen, aiuusden- j nancieel directeur, die zegt dat er j geen toekomst meer is weggelegd j voor zijn bedrijf als de voonie- j mens bewaarheid worden. Voor de territoriale aanspraken i van Maassluis heeft hij geen en kel begrip. „Maassluis heeft zich financieel zwaar in de nesten ge werkt met de milieuproblema tiek. Ten koste van een milieu vriendelijk bedrijf probeert men zich nu te redden van de onder gang. Maassluis wil alleen meer huizen omdat het dan meer geld van het Rijk krijgt." Schiedam - De wederopbouw van molen De Palmboom nadert zijn voltooiing. Eind september wordt de kap op de molen ge plaatst, een week later krijgt De Palmboom zijn wieken. Dat wordt op zaterdag 26 september gevierd met een feestje. De Palmboom is met geld van sponsors en van de gemeente Schiedam gebouwd naar het model van de molen die tot het begin van deze eeuw op dezelf de plaats aan de Noordvest stond. De oude Palmboom brandde af en er bleef niet meer dan een stompje van over. In de nieuwe Palmboom wordt een molenmuseum gevestigd Als het gevaarte is afgebouwd, be schikt Schiedam over vijf mo lens. Ze worden gerekend tot de hoogste ter wereld. Door Ben van Haren Vlaardingen - Na de bouwvakva- kantie wordt op het Veerplein be gonnen met hel eerste heiwerk voor het nieuwe winkelcentrum in de Vlaardingse binnenstad. Het gaat om de vervanging van het te slopen paviljoen, dat het echtpaar Huisman nu nog op het oude Liesveld drijft. Wil Hartog. hoofd van de afdeling Stadsont wikkeling op de Vlaardingse ge meentesecretarie. deelde dit gis teravond mee aan een groep be woners uit het centrum bij de pre sentatie van het plan 'Centrale As'. Eind november, begin de cember volgen de heipalen voor de parkeerdekken aan Joubert- straat en Schepenstraat en de aansluitende twee flats aan de Markgraafiaan. Het bouwprogramma ligt hele maal klaar, Eind augustus, begin september komt het nog wel in commissies en gemeenteraad aan de orde. maar vooruitlopend daar- Geen van de bewoners heeft nog hoop dat ze het kunnen tegen houden. Vorige week zagen ze al de sloper voor hun deur. die - zo vertelde De Hartog - door een misverstand iets te vroeg begon aan één van de dwarsluifels van het Liesveld. De gemeente heeft hem voor volgende week besteld. Verschillende omwonenden uit ten hun onvrede over de vernieu wingsplannen. Ze hebben het niet zo op de bouw van twee ap partementengebouwen van 18.90 meter hoog op het viaduct en van een torenflat van 65 meter op de kruising van Veerplein en Lies veld. Ergernis is er vooral ook over de totale overkapping van het winkelgebied aan de voet van hun woningen. Bestrijdster van het eerste uur en eigenaresse van een bestaande flat aan de noordzijde van het Liesveld, mevrouw Don, kreeg applaus toen ze zei: „Wij willen uitzicht, zonlicht en privacy hou den en winkelende mensen zien. Met uw plannen verdringt u de gezelligheid uit het centrum. We hebben er 26 jaar met genoegen gewoond en dat willen we niet prijsgeven. Als u zonodig moet bouwen, demp dan het Buizengat maar." Parkeerplaatsen Sjaak van de Kroon, één van de zes bewoners die pal boven de winkels aan de zuidzijde een wo ning bezit, is van meel af aan op de informatieavonden over het nieuwe Liesveld geweest en stoort zich aan de veranderingen, die hij telkens waarneemt. „Eerst zouden er geen auto's op het dek van de winkels komen, nu staan er overal parkeerplaatsen ingete kend. Ook de maatvoering van de overkapping is weer groter ge worden." De belofte van architect Jos Severeijns van AGS, dat die overkapping doorzichtig zal blij ven, ontlokte een ander de vraag of hij al ervaring had in Rijn mond. „Hier wordt alles door de agressieve lucht geëtst. Dus dat is na een maand vies." In de steek gelaten Het ontbreken van raadsleden werd gesignaleerd door de bewo ners, die zich in de steek gelaten voelen: „Waar is nu de politiek?" Voorzitter Hartog had wethouder Ton van der Steen verontschul digd: „Hij kan tot zijn spijt niet aanwezig zijn in verband met va kantie." Verder wees hij de aan wezigen op de uitgestippelde pro cedure en hun mogelijkheden om daarin de politiek ter verantwoor ding te roepen. Vlaardingen - Een voetganger die gisteren bij de Gedempte Biersloot in Vlaardingen overstak terwijl het licht op rood stond had behoorlijk pech. Aan de andere kant van de zebra liep hij in de ar men van een uiterst waakzame politie-agent. De overtreder trachtte nog te ontkomen, maar de agent was sneller. Na een korte achtervolging werd de 26-jarige vluchter in de kraag gevat. Hij werd meegenomen naar het bu reau en kreeg een bekeuring. Schiedam - Een steekpartij in de De Savornin Lohmanlaan in Schiedam heeft gisteravond ge leid tot drie ziekenhuisopnamen. Twee Schiedammers konden na behandeling weer naar huis. Bij de derde waren de verwondingen aan een arm te ernstig om een op name te negeren. Een ruzie tussen twee families lag aan de basis van de steekpartij. De politie nam vier Schiedam mers in de leeftijd van 23 tot 32 jaar mee naar het bureau. Vlaardingen - De politie heeft gis termorgen negen fietsers en bromfietsers beboet in het Vlaar dingse winkelcentrum De Loper. De weggebruikers reden op een voetgangersgedeelte. Schiedam - De bewoner van een woning aan de Ju liana laan in Schiedam is vannacht rond twaalf uur wakker geschrokken van twee inbrekers, die het meteen op een lopen zetten toen ze door had den dat ze waren betrapt. Het duo nam wel een gereedschapstas en een computer mee. Vlaardingen - De Rotterdamse politie heeft twee mannen aange houden, die vannacht bij een bril- lenzaak aan de Korte Hoogstraat in Vlaardingen zonnebrillen had den gestolen. Het duo ontkent. Schiedam - De nachthoreca in Schiedam wordt aan banden ge legd. Zaken die vooral 's avonds en 's nachts open zijn mogen zich voortaan niet meer vrijelijk in de binnenstad vestigen. Daarvoor worden geen vergunningen meer afgegeven. De bestaande nachtcafés zuilen worden geconcentreerd op twee plaatsen waar het publiek er de minste hinder van ondervindt: rond de Koemarkt en aan weers zijden van de Broersvest op het Hemaplein en het Stadserf. Daar mogen nog wel nieuwe zaken bij komen. Dc uitbaters moeten dan ontheffing aanvragen bij burge meester en wethouders. Dat is in het kort de inhoud van de leefmilieuverordening die de gemeente Schiedam wil opstel len. De verordening is bedoeld om de nachtelijke overlast van ca fés in het centrum te beperken. Maar de gemeente stelt nadruk kelijk dat de betekenis van de verordening beperkt is en dat er geen dwangmaatregelen aan te pas komen. „Het is geen wonder middel," wordt in een verklaring De verplaatsing van de nachtza ken naar de twee 'concentratiege bieden' moet op vrijwillige basis gebeuren. De beoogde afname van het aantal nachtcafés denkt de gemeente te bereiken door simpelweg geduld te oefenen. Een nachtzaak kan bijvoorbeeld verdwijnen als het pand wordt verkocht met de bedoeling er een winkel in te vestigen. Of als de ei genaar besluit er een restaurant van te maken, een koffieshop of een gewoon café. Is die verande ring eenmaal een feit, dan is de nachtvergunning vervallen en mag de situatie niet meer worden teruggedraaid. Behalve de horeca, kan de ge meente met de verordening ook andere bedrijven die voor proble men zorgen (lawaai, parkeerover last) uit de binnenstad weren. De horeca is gistermiddag geïnfor meerd over de gemeentelijke plannen. In september of oktober komt er een hoorzitting voor de bevolking. De verordening zou medio volgend jaar van kracht moeten worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2