13 Nieuwe burgemeester: van 'JSSrSto parfum- naar Pernislucht Kinderen Ieren dat politiek zaak van compromissen is Afrikaan wil op stage in Schiedam 'Ik ben gewoon een keer in Vlaardingen gaan ruiken' Kunstestafette op komst Vastenactie enorm succes Klachtenlijn raadsleden Cursisten tonen werk Excursie langs Oranjeplasjes Zwemmen voor goed doel Van Lier: 'Ik gun hem dit van harte' Weer barrière in Van Beinumlaan 229. Heel college slaat eerste paal voor GWB I Rotterdams Dagblad Donderdag 9 juli 1992 Naast Delft. Leiden, Gouda. Dordrecht en VIaardin gen neemt ook Schiedam deel aan de Kunstestafelte die deze maanden in Zuid-Holland wordt gehouden. Tijdens deze manifestatie staat de beeldende kunst centraal, maar er worden ook tal van andere activi teiten georganiseerd. Schiedam geeft in hel kader van de Kunstestafelte samen met de kunstenaarsgroep 'Kunstwcrkt' vorm aan een speciaal weekend in september. Tol hel einde van die maand zijn er in het Stedelijk Museum, galerie Het Spectrum en galerie Bothof Modem Art allerlei exposities te zien. In ruim öO MU- Pi's verdeeld over de stad worden door de Stichting Kunstwcrkt kunstwerken geplaatst. De vastenactie die door de werkgroep Oecumeni sche Vastenactie Schiedam-Noord onlangs voor de Braziliaanse sleden Embu en Cuiaba is gehouden, heeft alle verwachtingen overtroffen. Met 31.252 gul den werden de resultaten van voorgaande vastenac ties ruimschoots overtroffen. De eerste actie in 1936 leverde ruim 15.000 gulden op en die van vorig jaar bracht 25.000 gulden in het laadje. De opbrengst van de actie voor Brazilië wordt ver deeld over twee projecten, te weten het jongeren werk in Embu en hel opbouwwerk in drie krottenwij ken van Cuiaba. Het record-bedrag werd niet alleen ingezameld met collectes maar werd mede bereikt door de opbreng sten van een tentoonstelling, een fancy-fair en ver schillende projecten. Vlaardingen De raadsfractie Burger Belangen wil bij zijn werk zaamheden in en buiten de gemeenteraad meer re kening houden met hetgeen onder de Vlaardingse bevolking leeft. Daarom is er als verlengstuk op de onlangs in het le ven geroepen Advies en Begeleidings Service ge start met een klachtenlijn. Mensen met klachten of nare ervaringen met betrekking tol de gemeente en haar instellingen, kunnen tegenwoordig ook hun grieven kwijl door le bellen naar de Advies en Bege leidings Service (43-17938). De lijn is elke dinsdag tussen 9.00 en 16.00 uur beschikbaar. In galerie De Duig aan de Landstraat 29 wordt zater dag om 14.00 uur de jaarlijks terugkerende expositie van werk van cursisten geopend. De tentoonstelling omvat aquarellen, tekeningen, kleurpotloodtekenin gen en olieverfschilderijen. Aquarel is bij de leerlingen van de kunstenaars Aad Hofman en Dik Kats die hun lessen in de galerie ge ven. de meest gebruikte techniek maar er wordt ook steeds meer met olieverf gewerkt. De stijl waarin wordt gewerkt, is realistisch. Vrije expressie en ab- straktie wordt niet behandeld. Na de opening is de expositie tot en met 29 augustus elke zaterdamiddag van 13.30 tot 16.30 uur te zien. Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie houdt zaterdag een excursie langs de Oranjeplasjes. De wandeling slaat onder leiding van Annie Holland en Kees Koppenol en begint om 10.10 uur bij hel NS- station Maassluis-West, De deelnemers worden verzocht een verrekijker mee te nemen want in het waterrijk natuurgebied langs de Nieuwe Watenveg zijn vele vogel- en eendensoor ten te zien. De wandeling duurt ongeveer 2,5 uur. Hoek van Holland In zwembad Hoek van Holland wordl aan de Cordes- straat van 14 tot en mei 17 juli voor de laatste keer de zwemvierdaagse gehouden. Het bad wordt na het zo merseizoen gesloopt waarna op dezelfde plaats een nicuw /.wemparauijs wurdi gebouwd Tijdens de vierdaagse worden in en rond het bassin allerlei activiteiten ontplooid. Zo is ci een spingkus- sen, een discotheek, een mechanische rodeo-slier, een play back-show. vinden er clowns- en goochelop- tredens plaats, en worden diverse demonstralies ge geven. Met het aanta; baantjes dat de deelnemers trekken, kunnen ze geld inzamelen voor hel Ronald Mac Do nald Fonds door zich te laten sponsoren. Naargelang de opbrengst krijgt iedere zwemmer een waardebon die in de Mao Donalds-restaurants besteed kan wor den. Agenda Schiedam donderdag 9 juli North Si.'ü Jazzfestival-expositie foto's, etsen, gemengde tirhnie- kenI, galerie De Essentie, Korte Kerkstraat 9. lot en met 31 juli. •Jamsessie. Podium, 21.00 uur. vrijdag 10 juli Presentatie Pupschool. Podium, 'J 1.30 uur zaterdag 11 juli Sul id Snul. Podium. 22.30 uur. zondag 12 juli Zomerconeert Martienerkoor. zaal de Noord. Kerk weg 4(1. 11.00 uur. West einder Plosloclil (fietstocht Toerclub Rijnmond!, vertrek: Wielerbaan Schiedam. Sportpark Har ga. 0.00 uur. maandag 13 juli Informatie-avond voor aanstaande ouders. Magnolia Dei kerk. Al- bardastraat 67.2U.K) uur. dinsdag 14 juli Orgelconcert Bram Beekman. Grote Kerk. 2U.15 uur. Vlaardingen donderdag 9 juli Zuiduvftorkiop, startpunt: schoolplein OBS De Zuidwes ter, Van Maerlantlaan 10. 18.30 uur. vrijdag 10 juli Historische stadswandeling, stanpunt: YYY-kantoor o|j Grote Markt. 19.15 uur. zaterdag 11 juli Excursie door eendenkom A al keetbuiten, vertrekpunt: Br'-^kpoldvrtvcg. 10 m:r. Wandelen na-rt. Gi dinsdag 14 juli Informatie-avond vooraanstaand! 20.00 uur. Maassluis donderdag 9 juli Zomerbriuge. Koningshof. 19-45 u Kerk. 15.00-17.00 uur. de ouders. Emi Door Jan Bootster Vlaardingen/Schagen - Van de parfum- naar de Pernislucht, zo zou de carrière van LAV, Stam. vanaf 16 september de nieuwe burgemeester van Vlaardingen, kort en met gevoel voor allite ratie kunnen worden samengevat. Het ene luchtje ingewisseld voor het andere, want Stam weet van zijn vroege jeugd wat fa- brieksluchtjes zijn. ,.lk ben geboren Zaan ka nier. kom uit Koog aan de Zaan. en heb daar de levensmiddelenindustrie gekend. De zetmeel fabriek van Honig, de cacaofabriek en een parfumindustrie. Jazeker, dal ruikt ook Hink want dal spul Vlaardingen - „Kij is de una nieme keus van de vertrou wenscommissie uit de ge meenteraad en dat betekent dat hij welkom is. Dat gun ik hem van harte. Bovendien, hij krijgt in Vlaardingen een leu ke stad." Zo reageert burgemeester Fred van Lier op de benoe ming van L.W. Stam tot zijn opvolger. Desgevraagd wil Van Lier ook wel zeggen wat de be langrijkste problemen zijn waar de nieuwe burgemeester mee te maken krijgt. „Ten eerste is dat de vormge ving van het nieuwe regionale bestuur en de rol van de ge meente daarin. Dat zal van de burgemeester een heel belang rijke bijdrage en inleving vra gen. Ten tweede speelt hier het reeds in ontwikkeling zijn de structuur- cn volkshuisves tingsplan. Bevraag is hoe daar verder invul li tig aan moet wor den gegeven. Op dat gebied moeten nog de nodige vragen bean twoord worde n Burgemeester Van Lier wenst zijn opvolger veel succes. „Ui teraard. En ik wens hem ook sterkte." wordt ontzettend verdund voor het wordt gebruikt. En tijdens de produktie ruikt dal niet altijd even lekker." Vandaar dal Stam kan zeggen dal hij we! wat gewend is. Maar die wetenschap, en het beeld dat Vlaardingen nog steeds akun in den lande heeft als stinkstad. was dat aanleiding om eerst eens rond te kijken in de stad waar hij wilde gaan werken. „Ik ben er. om het maar eens po pulair te zeggen, gewoon een keer gaan ruiken. Met de auto ernaar toe. wat wijken doorgereden. Ho ly heet dat geloof ik. en wat rond gewandeld in het centrum. Sa men met mijn vrouw. Het beeld dat we kregen viel erg mee. Aan het einde van die dag hebben mijn vrouw en ik besloten dat ik zou solliciteren.1" Stam was niet gevraagd om dat te doen. Hij reageerde op een adver tentie in de Staatscourant. De kennis die hij van Vlaardingen bezit, bestaat uit dat ene bezoek en een telefoontje met wat Vlaar dingse familie van een kennis. ..Daar heb ik ook geïnformeerd. Voorzichtig natuurlijk, want er moesten geen slapende honden wakker gemaakt worden. Ja, die informatie leverde ook een aan trekkelijk beeld op van de stad." Stam kreeg bovendien de infor matie, die iedere sollicitant ter hand werd gesteld, opgestuurd door de provincie. .AVat ik van Vlaardingen weet, komt dus ook uit dat infopakkcl. waarna er bo vendien een gesprek met de CdK (Commissaris van de Koningin - JBt is gevolgd. Dan heb je een wat uitgebreider beeld. Daarna is het gesprek met de vertrouwenscom missie uit de gemeenteraad ge volgd en ben ik bovenaan de voor dracht gezet. Wat daarbij de over wegingen waren, weel ik niet." L. W. Stam. vanaf half september burgemees ter in V aar dingen. Archieffoto Interesse Stam heeft voor Vlaardingen ge kozen omdat hij nog één keer de stap naar een grotere gemeente wilde maken. „Daarom heb ik voor Vlaardingen gekozen. Het is een dynamisch gebied en kent een aantal bestuurlijke ontwikke lingen die mijn interesse hebben. Hier ben ik tien jaar voorzitter ge weest van een regionaal samen werkingsverband. En in Rotter dam en omstreken gebeurt het nu." De nimVe burgemeester is. zoals gezegd, geboren in Koog aan de Zaan. Hij volgde het gymnasium, deed scheikunde aan de universi teit van Amsterdam en studeerde er in 1964 af. Daarna ging hij als leraar schei- en wiskunde het on derwijs in. In 1970 werd Stam PvdA-raadslid in Castricum en in 1974 wethouder. Zijn ambities "ingen verder, want al na twee jaar solliciteerde hij met succes naar het burgemeesterschap van Wielingen. Zes jaar later, in 1982, werd hij eerste burger van Scha- gen. dat 17000 inwoners telt. Schagen heeft echter een regio nale functie, wat aan de voorzie ningen te merken is. Zo is er bij voorbeeld een winkelapparaat dal op 70.000 a 80.000 inwoners is af gestemd. Stam hoorde het nieuws van zijn benoeming gisteren rond hel middaguur. Hij wist ai een beetje dal de benoeming eraan zal te ko men, Hij gaat nu eerst zijn wo ning proberen te verkopen en een nieuw huis in Vlaardingen kopen. De nieuwe burgemeester denkt zijn bestuurlijke carrière in Vlaar dingen te beëindigen. „Ik ben nu 54, ik verwacht dat dit mijn laat ste plaats als burgemeester wordt." Bruggenbouwer De vertrouwenscommissie uit de Vlaardingse gemeenteraad is te vreden met de benoeming. „Stam voldoet aan het door de raad ge- schelste pro (iel." zegt PvdA-frac- tievoorzitter Bert Kandel namens de vertrouwenscommissie. „Wij zien in hem een bruggenbouwer, die zeker in staat zal zijn de brug naar de Rijnmondregio te slaan." Schiedam - Club- en buurthuizen moeten zich in de toekomst ook gaan bezighouden met jeugd hulpverlening. Die eis stelt een brede politieke commissie in een nota over de toekomst van hel jongerenbeleid in Schiedam. Wil len deze gesubsidieerde instellin gen ook in de toekomst geld van de plaatselijke overheid krijgen, dan zijn zij gedwongen om een sa menwerkingsverband aan te gaan met een nog op te richten steunpunt voor jeugdhulpverle ning. Dit steunpunt moet in het cen trum van de stad verrijzen. In eer ste instantie is 215.000 gulden ge reserveerd voor personeelskosten en geld voor activiteiten. Hel steunpunt wordl gemodelleerd naar het voorbeeld van SJIP (Steunpunt Jongeren Informatie) in Noord. Naast hulpverlening moet hel centrum zich gaan be zighouden met signalering van problemen en informatiever strekking. De nota uver het jongerenbeleid Schiedam - De Eduard van Bei numlaan in Schiedam is vanaf vandaag ontoegankelijk voor ver keer dat er niet hoort. Er is een vcrkeerssluis aangelegd, die ai- leen nog maar grotere wagens van de brandweer en de vuilnis ophaaldienst doorlaat. Rond het middaguur heeft wethouder Chris Zijdeveld (Verkeer) samen met de buurtbewoner E. Pegels en enkele kinderen uit de wijk de barrière officieel in gebruik geno men. Het was ook de heer Pegels die bij de wethouder over de situatie op de voormalige busbaan klaagde. Hij had gezien, en met hem vele buurtbewoners, clat automobilis ten regelmatig de paal in het weg dek. die ongewenst verkeer moest voorkomen, weghaalden om toch over de weg te kunnen rijden. Op de weg word! veel door kinderen gespeeld. Het duurde even voordat de vcr keerssluis er kwam - kort geleden toonden buurtbewoners hun on geduld middels hel overhandigen van een handtekeningenlijst - maar dat konu omdat eerst over leg mei onder meer politie en brandweer nodig was. Door Loes Elshof Vlaardingen - De 36 jeugdige raadsleden, leerlingen van vier basisscholen uil de Vlaardingse binnenstad, hadden het er wel moeilijk mee. Tijdens de eerste Vlaardingse kindergemeenteraad leerden zij een wijze maar ook voor volleerde politici vaak bitte re les: niet iedereen kan zijn zin hebben, Scheidend burgemeester F. van Lier moest praten ais Brugman om de vier fel uithalende 'fracties' te verzoenen. Na een persoonlijk overleg met de vier fractievoorzit ters ging de hele raad uiteindelijk unaniem akkoord met het combi- natieplan voor een 'hangspeel'- plek annex paddenpoel in de bin nenstad. In hel kader van het project 'Over leven in het centrum' van het Sioc (Scholen Instellingen Overleg Centrum) is de kind er gemeente raad in hel leven geroepen. Leer lingen uit groep zeven en acht van de vier scholen mochten een eigen plan verdedigen om het le ven in het centrum le verbeteren. De Sl. Willibordusschool opperde een padden-kikkerpoei in 'i Hoi', de Bavïnckschool bepleitte een speeltuin aan het Van Sehraven- dijkplein. de Erasmus school wil de een verbeterd speelplein met een 'gl ij huisje' naast de school en de Van Kampen school stelde een speel/ha nglu in' voor. „Ons plan vinden wij wel een beetje het beste." zei de zeer over tuigde Marines van de St. Willi- brordusschool in de vergadering, waar vrijwel het complete 'echte' Vlaardingse college van B en W aanzat. Hun plan bleek eerder fa- De handen gaan omhoog, de school kinderen stem men. 'Oké, meester, dan stemmen zeven voor ons plan, en twee voor de Van Kam- penschool.' Foto Roet Dijkstra nui WILSON AKTIEUi Wilson Equalizer 279. IJssetdijk355 Krimpen a'd IJssel 01807-12000 Wilson Profile DTK 72i. 399.- inclusief bespanning, hoes o." feprape 6 km vanuit Roiicdani Enorme Keuze m rackets, scnoeaw, kleding Ultrasnelle bespanstrvec Atfvres door o.a C-sp&ers, testrackets Kortom GOED GROOT IN TENNIS... v o riet onder milieu minnende vol wassenen. Maar de Willibrordus- leerlingen kregen in de wandel gangen de kous op de kop. Hun poging de oppositie te overtuigen vond geen weerklank. „Jullie hebben de hele tijd commentaar op ons," riep een verontwaardig de Bavinck-leerlinge. „Kwaak, kwaak, waarom springen jullie niet weg?" plaagde een ander. Aan de plannen van de Buvinck- en Eras mussen ooi zaten de nodi ge technische haken en ogen. bleek in de loop van het overleg. Maar de kinderen lieten zich. moeizaam vermurwen: „Okee, meester, dan stemmen zeven voor ons plan, en twee voor de Van Kampen school." „Maar daar mee lossen we nog niets op," ant woordde de wanhopige onderwij zer. Teruggekomen in de raadszaal. waar in plaats van de gebruikelij ke koffie glazen cola werden rondgedeeld, stelden ze elkaar kritische vragen. „Wat willen jul lie doen om de l4,iin schoon te houden?" jullie dat zelf nou wel leuk. kikkervij- ver?" Alle fracties hielden elkaar voortdurend hel gevaar van ver nieling voor, ondanks tegen werpingen van de aanmerkelijk optimistischer ingestelde Van Lier. Om toch tot een meerderheid voor een voorstel te komen lan ceerde burgemeester Van Lier een alternatief cornbinatieplan: een paddenpoel. plus 'hang- speelplek' met speelmaterialen uit eerder opgedoekte speeltui nen. De recrealieplek, die maximaal vijfduizend gulden mocht kosten, komt aan het eind van de Maas- si uissedijk. bij het terrein Eigen- raam. De kinderen van de vier scholen zullen meehelpen de re crealieplek op te bouwen en on derhouden. Schiedam - Vusumzi Lande medewerker van de ci vic Dordrecht in Zuid-Afrika, wil drie maanden stage Iepen in Schiedam. De zwarte Afrikaan is geïnteres seerd in het functioneren van de plaatselijke demo cratie. De ervaringen die hij opdoet in Schiedam wil Lande overbrengen op zijn landgenoten. De vereniging Lola (Lagere Overheden Tegen Apart heid) heeft Vusumzi's verzoek doorgespeeld naar het Schiedamse gemeentebestuur. De gemeenterad var. Schiedam besloot ut 1930 een stageplaats be schikbaar te stellen voor dvie-medewerkers. Civics zijn een soort 'zwarte' burgercomités. Zij bereiden zich momenteel voor op de begeleiding van het de mocratisch proces ineen nieuw Zuid-Afrika. Volgens Lota, die optreedt als bemiddelaar tussen de Zuidafrikaanse gemeenschappen en Nederlandse gemeenten, wordt de stage betaald door het ministe rie van Buitenlandse Zaken. kan bij voorbaat veel politieke, steun verwachten, want hij is op gesteld cl oor de raadsleden G.H. van den Akker (D6Gl B. Kap tem (CDA). B. Oomens (Groen Links;. P.A. Stadhouders PvdAs en W.J. van Wijk (WD). Dit vijftal schreef de nota uil onvrede over het be leid van de instellingen zelf. In een projectgroep stelden zij verrie den jaar voor hei jongerenwerk als vanouds wijkgericht te hou den. Volgens de vijf' leden van de com missie Welzijn voldoet deze aan pak niet meer. Met name in de in middels ter ziele zijnde jongeren centra De Dijk in de Gorzen en Ai- ladin in Nieuwland werd in hel verleden veel aan de opvang vun zogc n oe md e ra ndg roe pjo n ge ren gedaan. Dit heeft er volgens de raadsleden niet toe geleid dat het aantal jongeren met problemen op het vlak van werk. scholing, huisvesting en contacten met jus titie is afgenomen. Ernstige orde-problemen hebben, er inmiddels toe geleid dal de bei de centra zijn gesloten. De hard nekkige groep van ongeveer 200 jongeren is nu uitgezwermd over de stad. In nieuwe on derkon. ens voor deze groep zien de politici echter niet langer een oplossing. Volgens hen is deze groep het meest gebaat bij het opzetten van een stedelijk informatiepunt. Randgroepjongeren zijn in dr ogen van de politici het meest go- baat bij hulpveriening. In de nieuwe visie op het jonge renwerk zal de meeste aandacht uitgaan naar een groep die als 'ri- sicojo nge re n' wordt omseh rev e n. Het gaat hier veelal om tieners met een lage opleiding. Op dit vlak is er volgens de opstellers speciale aandacht nodig voor mi granten. Volgens de politici is het zaak, dal deze jongeren niet in de zelfde positie komen te verkeren ais de randgroepjongeren. Voor het bereiken van deze jonge ren is een belangrijke rol wegge legd voor de buurthuizen. In deze laagctrempeïi ge voorzien i ngen kunnen de beroepskrachten de jongeren snel in contact brengen met instellingen die de zelfred zaamheid van'jongeren bevorde ren. Tc denken valt. aan de basis educatie. leerproject No Problem cn de huiswerkklassen. De betrokken instellingen zijn met onverdeeld positief over du aanbevelingen van de politici. Zo schrijft de stichting Accu, belast met activiteiten en cursussen in Noord, dat ze de gevraagde in spanningen niet kunnen leveren. Buurthuis Nieuwland vraagt zich af of de jongeren het stedelijk steunpunt zullen opzoeken. Tref punt-Oost meldt dal het slechts in beperkte zin jongeren zal kunnen opvangen. Er is slechts één be roepskracht en er is geen budget voor liet opzetten van jongerenac- tiviteiten. Maassluis - Het slaan van dc eer ste paal voor de nieuwbouw van het Gemeentelijk Woningbedrijf kosten. Het gehele college van Maassluis vertrekt op 15 juli naar de hoek van de Troelstruweg cn de Heldringstraat. Hier slaan bur gemeester Hans van Es en de wet houders Snoeck-Schuller. Tim mermans, Wustrow en Storm ge zamenlijk de eerste paal voor hel vijf miljoen gulden kostende on derkomen. De nieuwe behuizing voor de ze ventig werknemers van het wo ningbedrijf verrijst op vrijwel de zelfde plek als hel oude kantoor. Het ontwerp voor dit nieuwbouw project wordt verzorgd door tiet Vlaardingse architectenbureau J. Kaniers. Het wordl gebouwd door aannemingsniaatschappi; Pana- grouil Le i ds ch end am. Het nieuwe gebouw bestaat uit twee delen, krijgt drie verdiepin gen en oen totaal oppervlakte van 2-150 vierkante meter. De kanto ren en werkplaatsen worden door laagbouw met elkaar verbonden. De afdelingen die direct en veel vuldig met het publiek te maken hebben worden gevestigd op de begane grond. Dit zijn de afdelin gen Bewonerszaken en Financi- cel-Economische zaken. De nieuwbouw is noodzakelijk omdat bet GWB niet een nijpend ruimtegebrek kampt. Het be staande gebouw dateert uit 1956 en verkeert in een slechte staat. Inmiddels is reeds de helft van het beslaande gebouw gesloopt, waarmee ruimte is gecreëerd voor de eerste fase van de nieuwbouw. Het kantoorgedeelte wordt ver moedelijk in de zomer van 1993 in gebruik genomen. De medewer kers die gebruik maken van het magazijn en de werkplaatsen moeten dan nog enkele maanden geduld hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1