Waterweg Iji Degens-personeel blokkeert bedrijf cW 'We hoeven zelfs niet af te wassen' Oud-directeur verbijsterd over faillissement Oosteland Atochem stinkt nog heel even fïTÏÏÏTÏÏÏÏèlTTH Auto's geplet door heipaal Verhuizing CL zonder grote consequenties Bakstenen gooien na lachen om lekke band JPendrechtse populieren hebben langste tijd gehad Achttien roeiboten naar Azië gestuurd Scheepsbemanning van boord gehaald Directie trekt ontslagaanzegging voor 20 man personeel in Bouw- leerïingen winnen prijs Nil OP TENNISMODE Ontevreden flateigenaren Liesveld nemen een advocaat in de arm Autodief trekt stuur kapot Bon voor veel te hoge snelheid Enorme schade bij snelkraak Inbreker gesnapt Geld uit huis weggenomen Patrimonium vernieuwt zich Rotterdams Dagblad Donderdag 16 juli 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardmgen tel 010-2340055/fax 4349754 Een uit een hijskraan gevallen houten heipaal heeft gister middag aan de Hooikade in Dordrecht drie auto's totaal ver nield. Er vielen geen gewonden. Aannemingsbedrijf Kraaijeveld uit Barendrecht was bezig met de paal, die zou moeten worden gebruikt als aanmeer- paal voorde veerpont. De drie ton wegende paal zat niet goed vast en viel dwars over drie geparkeerde auto's, waaronder een van het aannemingsbedrijf. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. FotoEtienneBusiou Rotterdam - De mogelijke verhuizing van Credit Lyonnais naar de nog te bouwen Blaak Office Tower hoeft geen consequenties te hebben voor de plannen die de gemeente Rotterdam met de Kruiskade heeft. Daar is de bank thans nog gevestigd in een pand dat pok aan de Coolsingel en het Stadhuisplein grenst. „Er komt daar dan gewoon nog wal extra ruimte vrij. We hadden voor de Kruiskade al diverse scenario's klaarliggen en die worden nu verder uitgewerkt," al dus een laconieke woordvoerder van de dienst Ste- debouw Volkshuisvesting (dS+V) van de gemeen te Rotterdam. Daar is men overigens blij dat de bank in ieder geva! voor de Maasstad behouden blijft. Credit Lyonnais Bank Nederland, zoals het concern volledig heet, wil na een interne reorganisatie de twee andere grote vestigingen (in Arnhem en Am sterdam) naar Rotterdam overhevelen. In totaal zou den hier zo'n twaalfhonderd mensen moeien wer ken. Aanvankelijk werd eraan gedacht nabij het hui dige onderkomen uit te breiden. De gemeente hield daar in de plannen ook nadruk kelijk rekening mee. In de favoriete legpuzzel van de dS+V zou de bank extra ruimte kunnen vinden op de plek van het op een grotere omvang azende Luxor Theater, dat naar de overkant van de Kruiskade ver huist. De bioscopen daar verdwijnen immers door dat op het Schouwburgplein een mega-bioscopen- complex moet verrijzen. Dat plan dient nu iets te worden aangepast, maar volgens de gemeente is dat geen probleem omdat tot dusverre (het contract met Cannon over de super-bioscoop is nog niet getekend) toch alle opties waren opengehouden. Credit Lyonnais heeft overigens nog niet definitief besloten naar de Blaak Office Tower te verhuizen. De verwachting is dat binnen een maand de knoop wordt doorgehakt. De toren aan de Blaak, een ont werp van de Amerikaanse architect Jahn, zal begin 1995 kunnen worden betrokken. De eerste paal van het 27 verdiepingen hoge. en qua oppervlakte ruim dertigduizend vierkante meter bestrijkende, com plex gaat dit najaar de grond in. Rotterdam - Met een lekke band aan je auto thuis komen en dan door je medestraatbewoners uilgela chen worden was gisteravond laat teveel voor een 19- jarige bewoner van de Tieflandstraat in Hoogvliet. Hij wond zich zodanig op over het groepje lachers, dat hij erop af vloog. Er vielen klappen, hij werd nog bozer en ging thuis bakstenen halen. Daarmee beko gelde hij detachers. Een van hen. een 20-jange man. kreeg een baksteen tegen zijn hoofd en moest voor behandeling naar het Ruwaard van Putten Zieken huis in Spijkenisse. De boze automobilist is door de politie meegenomen om af te koelen. Rotterdam De deelgemeente Charlois heeft een plan klaar liggen om in de komende vijf jaren in de wijk Pendrecht 181 bomen te rooien en 129 nieuwe te planten Directe aanleiding is de stormschade van februari 1990, waarbij een aantal van de 157 Italiaan se populieren werd geveld. De bomen zouden ook een bron van ergernis zijn voor een groot aantal be woners, omdat de bomen de lichtinval in de huizen belemmeren. De dienst Stedebouw en Volkshuisves ting heeft overigens bedenkingen tegen het rooien van de bomen. Daarvoor worden redenen van stede- bouwkundige aard aangevoerd. De deelgemeente denkt door zorgvuldige heraanplant aan die bezwa ren tegemoet te kunnen komen. De deelraad beslist in de vergadering van maandag over hel bomenplan. Rotterdam - De PISA, de internationale roeibond, heeft gisteren achttien roeiboten vanuit Rotterdam naar Singapore gestuurd. De boten - zes skiffes, zes tweeën, vijf vieren en twee achten - zullen in Singa pore gedistribueerd worden naar Vietnam. Maleisië, Taiwan, de Filipijnen en mogelijk Bangladesh. Dit initiatief van de honderdjarige sportbond is onder deel van het beleid het roeien zo "er mogelijk te ver breiden in de wereld. De F1SA stuurt niet alleen roei boten naar ontwikkelingslanden, maar organiseert ook regelmatig roei- en coachcursussen in dergelijk landen. Rotterdam - De politie moest woensdagavond uit rukken voor een ontploffing, gevolgd door een schoorsteenbrandje aan boord van het schip Scho- terland. Het schip lag in de Waalhaven te bunkeren, toen de ontploffing zich in de machinekamer voor deed. Uit vooizorg zijn alle opvarenden van boord gehaald en elders ondergebracht. Er raakte niemand gewond. De oorzaak van"de klap wordt nog gezocht. Vlaardingen - De directie van Degens BVfspecerijen en sauzen) in Vlaardingen is in conflict gekomen met het personeel. Dat heeft tot een blokkade van het bedrijf geleid. Die actie duurde enkele uren en leidde ertoe dat directie en Dienstenbond FNV weer met elkaar praten. Dat overleg is gistermiddag gestart en vanmiddag voortgezet. De actie volgde op de ontslagaan- dewerkers over te nemen, zegging voor alle twintig mede- ..Maar ook voor die elf was het werkers van het magazijn en de niet direct aantrekkelijk," aldus expeditie. De directie voerde als reden voor het ontslag aan dat „de betreffende medewerkers er niet in zijn geslaagd de belegerin gen van de klanten uit te voeren volgens redelijk daaraan te stel len voorwaarden". De Degens-directie maakte afge lopen maandagmiddag voor het eerst melding van het plan de twintig medewerkers te ontslaan. Het plan was het hele vervoer en de verzameling van orders af te stoten naar een ander bedrijf, dat bereid was elf van de twintig me- districts bestuurd er Wim van den Bremen van de Dienstenbond FNV. .,Er zou onder meer op nieuw over arbeidsvoorwaarden onderhandeld moeten worden." Van den Bremen is vervolgens naar het betrokken personeel ge stapt en heeft gezegd de aanpak van de directie onredelijk te vin den. Dat leidde ertoe dat aan de directie een tegenvoorstel werd gedaan. Om dat voorstel kracht bij te zetten volgde de poort blok kade aan de Industrieweg. Die druk had tot gevolg dat de di rectie de ontslagplannen introk en ook de bond zijn voorstel van tafel haalde. Daarop volgde gis termiddag en -avond hernieuwd overleg. Dat praten verloopt in een goede sfeer, verzekert Van den Bremen. „Ik heb de indruk dat we eruit komen, alhoewel we nog ver van een oplossing zijn." Degens, zo verzekert de vak bondsman verder, draait goed, heeft ook goede produkten. Het bedrijf is eind vorig jaar gekocht door de Suikerunie. die het nu probeert te stroomlijnen. Schiedam - Selma Clasener uit Vlaardingen en Hans Janse uit Schiedam zijn dit jaar de winnaars geworden van de prijs die het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf heeft inge steld voor de beste bouwkun- de-leerlingen. Selma en Hans hebben hun diploma behaald aan het Regionaal Technisch College Rijnmond in Schiedam. De schooi werkt nauw samen mei enkele grote, bij het AVBB aangesloten aannemers in een adoptiegroep. Die heeft tot doel de kwaliteit van het tech nisch onderwijs te vergroten. De prijs, dit jaar 425 gulden per leerling, is bedoeld als sti mulans voor de keuze van een bouwkundig vak. „Want de bouw heeft te maken met een grote leegloop," aldus studie coördinator Theo Somers. De cursusgroep op het Tech nisch College bestond uit acht tien leerlingen. Vijf van hen stroomden zonder het prak tisch jaar direct door naar een HBO-opleiding. Van de der tien praktikanten zijn er twaalf geslaagd. Selma Cia- sener heeft inmiddels een baan bij de gemeente Apeldoorn, Hans Janse is ge vraagd bij zijn stagebedrijven te blijven werken maar moet eerst in militaire dienst. De aardappels kunnen de heer Bosboom (links) nauwelijks bekoren. Desondanks vinden hij en zijn disgenoot de heer De Ridder dat ze niet over de maaltijden mogen mopperen. Foto Gernt de Heus/Roei Dijkstra We mogen Schiedam - „De aardappelen hier vind ik niet lekker. Ze zijn nooit goed gaar. Maar ja, ik kan zelf niet koken, dus wat doe je eraan? Ach. ik moest toen mijn vrouw nog leefde ook eten wat de pot schaf te, dus doe ik het hier ook maar." Smaken verschillen. Ook bij de ouderen die dagelijks aanschui ven bij de Open Tafel van dien stencentrum de 4Molens in Schiedam. Voor 6,75 kunnen Schiedammers van 55 jaar en ou der, die zelf niet kunnen of willen koken, in de eetzaal van het ge bouw aan de Nieuwe Dam laan tussen de middag warm eten. Het wordt er al jaren gedaan maar de laatste weken scharen zich meer en meer mensen rond de dis. Dc meningen over de kwaliteit van de maaltijden lopen uileen maar over één ding zijn de eters het al lemaal eens. Het is ontzettend ge zellig. „Toen ik hier driejaar gele den voor hel eerst kwam." vertelt de 79-jarige meneer De Ridder, „vond ik het eten niet zo lekker. Ik denk dat ze een andere kok hebben want tegenwoordig Vlaardingen - Drie weken gele den maakte hij met een handte kening een einde aan zijn carrière als directeur van constructiebe drijf Oosteland. Na de verkoop van het bedrijf van Transworld Engineering aan Jan son Beheer nam de familie Janson de direc tievoering over. Toen kon P. Schoenmaker naar Zijn zeggen nog niet bevroeden dat het perso neel nu op straat zou slaan. „Het is volkomen onverwacht wat hier is gebeurd." Afgelopen maandag hoorden de vijfenveertig personeelsleden plotseling dat ze hun baan kwijt zijn. Hel faillissement van Ooste land is aangevraagd door Janson Beheer, de nieuwe eigenaar van het constructiebedrijf Over de re den tast Schoenmaker in het duister. „Er zat een negatief ver mogen in hel bedrijf, maar de za ken draaiden vrij behoorlijk. Hel bedrijf heeft de laatste jaren altijd winst geboekt."1 Oosteland hield zich de laatste ja ren bezig met de produktie van onder meer reactorvaten voor de petrochemische industrie. Ook op dit moment is het aan dc Wilhei- minahaven gevestigde bedrijf nog in het bezit van een redelijk gevulde orderportefeuille. „We werkten voor grote bedrijven als BP en Shell. Sommige klanten hebben al verbaasd gereageerd op wat er aan de hand is." Bij hei pel aimed heeft lï'ifcrii de in druk dat Janson zich van een ster fhuisconstructie bedient. De nieuwe eigenaren zouden van oordeel zijn dat er teveel perso neel in dienst is en dat het pakket aan arbeidsvoorwaarden te duur is. Vertegenwoordigers van het personeel stellen dat Janson van deze zaken ook vóór de aankoop van het bedrijf op de hoogte had kunnen zijn. Het bedrijf werd pas op 17 juni van dit jaar verkocht. Volgens gewezen directeur Schoenmaker liggen de lonen bij Oosteland gemiddeld vijftien pro cent hoger dan het CAO-loon in de constructiesector. „Dat was verantwoord, want het leverde een ploeg goed gemotiveerde mensen op. Zij speelden een be ACuerentie V^^WfLSON AKTIEU: Jar Wilson Equalizer 279- AA?.1 Wilson Profile DTK mcius'el bespanning noes en toptape 6 i,m var,ut: Rotterdam Enorme keu/e ,n rackets scnoenen kleding IJsseldijk 355 Krimpen a'd IJssel 01607-12000 Ultrasnelle bespansewce Advies door o a C-spelers testrackets Kortom GOED GROOT IN TENNIS.,. langrijke rol in het bereiken van het goede bedrijfsresultaat," zegt Schoenmaker. Coordinator G. Frielinck van de Industriebond FNV zegt dal de zaak- Oosteland met tal van raad selen is omgeven. Janson heeft het faillissement aangevraagd voor het constructiebedrijf. De gelieeiue fiirna Oosteiand Beheer blijft bestaan, terwij! Frielinck weet dat in het verleden juist in deze tak de schulden van het be drijf waren ondergebracht. „Vermoedelijk is men gaan schui ven mei die schulden, want je kunt alleen je eigen faillissement aanvragen als je de schulden niet meer kan betalen." schetst Frie linck. die gisteren zijn visie heeft neergelegd bij curator P. J. Stuyt. „Hij is zich op dit moment op het bedrijf aan het orienteren. De cu rator zal de komende weken pro beren het bedrijf te verkopen." De FNV-bestuurder 2iet redelijke kansen op een nieuwe toekomst voor het bedrijf. „In het bedrijf worden kwalitatief hoogstaande produkten gemaakt Als gevolg van een serie ongelukken in de chemische industrie zullen de kwaliteitseisen steeds verder worden aangescherpt. Bij Ooste- land is de know-how aanwezig om de gevraagde kwaliteit te leve ren." Eigenaar Janson heeft de FNV-bestuurder verteld dat de schuldenlast van het bedrijf te groot is om op een verantwoorde wijze verder te werken. „Als we er even vanuit gaan dat dit klopt, dan heeft Janson het toch met netjes gespeeld," zegt Frielinck. „Ik hoorde verleden week ge ruchten over het faillissement Afgelopen vrijdag ontkende hij dat glashard. En maandag stond al het personeel op straat. Liegen tegen een vakbondsvertegen woordiger is nog tot daar aan toe. maar het is niet netjes om je per soneel op een dergelijke vrij ze te besodemieteren." smaakt het prima, voor die centen mei mopperen. En het is altijd leuker dan in je eentje eten." Zijn tafelgenoot, de heer Bos boom, heeft wel aanmerkingen. De aardappels worden volgens hem met goed gekookt. „Ze zijn bijna altijd hard van binnen. Daarom schrap ik de buitenkant er maar vanaf." De vrouwen zijn wat minder kies keurig. De gerechten die dage lijks in de keuken van Huize Frankeland worden bereid, vallen bij het merendeel van hen goed in de smaak. „Vroeger toen ik zelf nog kon koken, maakte ik wat ik lekker vond. Nu eet ik wel eens iets dat ik voor mezelf nooit zou klaarmaken," lacht een opgewek te vrouw. „Maar nog nooit heb ik iets laten staan. Kijk," wijst ze naar het bakje met jus. ..Er zitten champignons in. Dat deed ik nooit en toch is het lekker. Eigen lijk kom ik hier alleen maar eten omdat je een beetje aanspraak hebt. De muren thuis zeggen echt niets tegen je." Mevrouw Schlebaun is 86 jaar. mankeert nog niets en kan goed voor zichzelf zorgen. Toch stapt ze iedere dag de eetzaal van het dienstencentrum binnen. „Ik kan nog makkelijk koken maar heb er g~v"oon geen zin meer in," windt de welbespraakte dinerganger er geen doekjes om. „Ik heb lang ge noeg in de keuken gestaan. Hier is het gezellig, je ontmoet nieuwe mensen en op het eten valt niets aan te merken. We hebben het goed hier. We eten voor nog geen tientje en hoeven zelfs niet eens af te wassen." Door Ben van Haren Vlaardingen - De komende twee jaar zal het in de Vlaardmgse bin nenstad bruisen van bouwactivi teiten en krijgen bezoekers te ma ken met noodvoorzieningen. Het nieuwe Liesveld komt eraan. Nog een paar vlekjes moet het ge meentebestuur wegwerken. Voor namelijk financieel en procedu reel, maar de planning is dat na de bouwvakvakantie de eerste werkzaamheden aanvangen en over vier a vijf maanden de eerste palen de grond ingaan. De laatste obstakels moeten bin nen enkele weken zijn weggeno men. Zo zal het gemeentebestuur nog met de eigenaar-bewoners van zes woningen op de eerste verdieping van de bestaande flats aan de zuidzijde van het Liesveld tot een akkoord moeten komen. De bewoners hebben zich welis waar in principe bereid verklaard hun huis te verkopen, omdat ze anders vanuit hun eigen woning tegen de overkapping van de nieuwe winkelpromenades zullen aankijken, maar ze zijn het niet eens over de verkoopprijs en de verhuisvergoeding. Daarom heb ben ze de hulp van een advocaat ingeroepen. Naast de, overigens de laatste tijd aardig gestegen, taxatiewaarde zou de gemeente vierduizend gulden verhnisver- goeding willen geven. Deflaleige- naren vinden dat er meer reke ning moet worden gehouden met persoonlijke omstandigheden en de kosten van een vervangende woning. Als zij zich tegen de plannen zul len verzetten is de kans groot, dat de grote verbouwing van het Lies veld m gevaar komt of - in elk geval - ernstige vertraging op loopt. Aan de planonlwikkeling voor het nieuwe Liesveld is lang gewerkt. Vijf jaar geleden nodig de het gemeentebestuur twee projectontwikkelaars uit om met twee verschillende plannen te ko men voor de modernisering van het centrum. Architect Jan Decker van AGS Architecten en Planners uit Heerlen won de wed strijd met een plan. waarin hij de aanwezigheid van het negatief er varen Liesveldviaduct benutte om meer samenhang te brengen tussen de nieuwbouw en de oude historische kern. Zijn plan heeft na twee jaar overleggen nu defini tief gestalte gekregen. In het bur- gemeesterioze tijdperk, begin september, zal de gemeenteraad hel eindoordeel geven. Zie ook pagina 13 Schiedam - Een dief die gisteren probeerde een auto te stelen in de Van Heuven Goedhartstraat in Schiedam kwam van een koude kermis thuis. Toen de dader aan het stuurslot wrikte om met de auto aan de haal te gaan trok hij het complete stuur kapot. De auto waar hij zijn oog op had laten val- len was een betrekkelijk nieuwe Opel. De auto staat nog in de straat, de dader is spoorloos. Schiedam - Een snelheid van honderd kilometer op de 's Grave- landseweg, waar 50 de maximum grens is. dat vond de Schiedamse politie toch te gortig. De bestuur der van de voorbij flitsende auto kreeg een bon. Hetzelfde over kwam 44 andere automobilisten die gisterochtend op deze weg de maximumsnelheid aan hun laars lapten. De politiecontrole duurde van elf tot twaalf uur 's ochtends. Vlaardingen - Bij een zogeheten snelkraak in een winkel in De Lo per te Vlaardingen is gistermor gen voor 130.000 gulden schade veroorzaakt. Dat gebeurde toen met een personenauto de winkel pui werd ingedrukt. De buit be stond uit horloges en aanstekers Vlaardingen - De Vlaardmgse po litie heeft vanmorgen rond half vier een 19-jarige Vlaardinger op gepakt in een lenniscentrum aan de Willem de Zwijgerlaan. De in breker was via een klapraam bin nengekomen. Maassluis - Uit een woning aar, de Burgemeester Zaneveldstraat te Maassluis is bij een inbraak geld weggenomen. Gisteren werd daar aangifte van gedaan. Ingebroken is er in Maassluis ook in een clubgebouw aan de Vlaar- dingsedijk en in een woning aan de Jeroen Boschstraat. Een poging in te breken in een flat aan de Van Beethovenlaan mislukte toen de bewoonster in de gaten kreeg wat er gebeurde. Vlaardingen/Schiedam - De inwo ners van Vlaardingen. Schiedam en Hoogvliet waren gisteren nog niet af van de nasleep van de brand bij de chemische fabriek Elf Atochem. In een brief aan de burgemeesters van zeven Rijn mond-gemeenten en de deelge meente Hoogvliet heeft de DCMR Milieudienst Rijnmond geschre ven dat liet schoonmaken van dc vloer ook nog kan stinken. Als al les volgens plan verloopt, moet dit karwei vandaag geklaard zijn. De vloer is bedekt met de chemi sche stof Vul tac. Dit goedje 2at in een aantal vaten die door de brand zijn gaan lekken. De Vullac werd vloeibaar, kwam op de vloer terecht en stolde later. Bij het op ruimen worden neutraliserende stoffen gebruikt om de stankover last te beperken. Bij Elf Atochem aan de Vondelin- genweg brak vorige week donder dag brand uit in een loods me1- chemische stoffen. Bij de DCMR Milieudienst Rijnmond zijn de af gelopen week 707 klachten bin nengekomen over stank die door deze brand is veroorzaakt. Daar van waren er 381 afkomstig uit Vlaardingen, 201 uit Hoogvlieten 125 uit Schiedam. Met dit logo, waarin een P en een W/ijn verwerkt presenteert Patri moniums Woningstichting te Vlaardingen zich vanaf vandaag officieel. De beeltenis zal op alle daarvoor m aanmerking komen de plaatsen worden doorgevoerd. Niet alleen met een nieuwe huis stijl. ook met een betere zorg voor de huurders is men bij Patrimoni um bezig, zo wordt aangekon digd. Eén van de plannen betreft de verbetering van de telefoni sche bereikbaarheid. Verder zal de informatie aan de huurders duidelijker worden. Daarbij zal een aantal nieuwe folders worden gebruikt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1