Waterweg 13 I Laat eerbetoon voor verzetshelden Rood licht-controle vanachter struikgewas Beroep tegen het afsluiten van sluiproute afgewezen 'Luide' bakker weigert dwangsommen te voldoen Oost blijft vragen om hondepoepzuiger De bomen kunnen beter worden beschermd RnrnkemHsitnAm. Prognose: sterke groei allochtonen Rotterdam EuroPan kiest Rotterdam voor architectuurfeest Dode gevonden Mogelijk tweede verzetsheldenbuurt, plaquette en tentoonstelling Dreiging van ontslagen bij Degens van tafel Stadsgehoorzaal zeer in trek Dode vogels geteld langs rijksweg 20 Vrouw beroofd Grote opbrengst sponsorloop Hennepvangst Rookwaar weg Krakers betrapt Auto snel terug Rotterdams Dagblad Woensdag 22 juli 1992 Regio Waterweg Westhavenpla&w 22 3131 BT Vlaai dingen tel 010-2340055'fax -13-19754 ÖMMBf58B6igi8Sef, Rotterdam - Om bomen in Rotterdam beter te be schermen. wil het college van burgemeester en wet houders de procedures voor bouw- en rooivergun- nmgen aanscherpen. Ook zal nadrukkelijker dan nu het geval is de afgifte van rooivergunningen in pu blicaties bekend worden gemaakt. Daardoor hebben mensen die tegen het kappen van bomen willen pro testeren een betere kans een beroepsprocedure aan te spannen. Het college denkt met deze maatregelen tegemoet te komen aan de wensen van PvdA-raadslitl Kuijper. ïn een motie, die door de gemeenteraad is aanvaard, stelde zij voor een gemeentelijke 'monumentenlijst' voor bomen aan te leggen. De bomen op deze lijst zouden een 2elfde rechtsbescherming moeten krij gen als gemeentelijke monumenten. Volgens het college geeft plaatsing van bomen op een monumentenlijst geen toegevoegde waarde. Het is. zeggen B en "W, beter de bestaande instrumenten ter bescherming van bomen strakker te hanteren en de procedures die nodig zijn voor het rooien van bomen aan te passen en te verbeteren. Zo zullen in de nieuwe voorstellen bestemmings plannen worden bekeken op beeldbepalende en mo numentale bomen. In de initiatieffase van een bouw plan moet een inventarisatie van het bomenbestand worden gemaakt. Bij de aanvraag voor een bouwver gunning zullen eisen worden gesteld ten aanzien van bomen op het.bouwterrein en eventuele aan grenzende terreinen. Campagne De voorstellen van het college komen morgen in de gemeenteraad aan de orde en sluiten aan op een campagne, die de Bomenstichting vandaag in Rot terdam en omgeving is gestart. Op diverse plaatsen zijn grote posters op billboards geplakt. Daarop is een baby met zuurstofmasker te zien en de begelei dende tekst 'Een boom meer of minder, waar maken we ons druk om*. Volgens een woordvoerder van de slichting moeten bevolking en gemeentebestuur ders zich bewust worden van het belang van bomen. „Bomen dreigen op diverse plekken te verdwijnen om plaats te maken voor kantoren, winkels en par keerplaatsen. Ze krijgen geen kans om oud te wor den en nuttige functies te vervullen." Rotterdam - Het aantal mensen van Turkse her komst dat in Rotterdam woont, zal de komende acht jaar met 65 procent toenemen. Bij de groep Marok kanen wordt een bevolkingsgroei verwacht van bijna 60 procent. Dit blijkt uit een gisteren door Gedepu teerde Staten aanvaard rapport met prognoses over de bevolkingsgroei van Zuid-Holland in het jaar 2000. Vermoedelijk zal de provincie tegen de eeuwwisse ling 115.000 mensen van Turkse herkomst tellen. Nu zijn dat er 66.0Q0. Hel aantal Marokkanen stijgt tot 30.000 tnu 49.000). De groei zal zich vooral voordoen in dc twee grootste steden van Zuid-Holland, waar nu al de meeste al lochtonen wonen. Rotterdam blijft de stad met de hoogste aantallen buitenlanders. De verwachtingen voor de eeuwwisseling komen voor deze stad neer op een groei tut 62.000 Turken (nu 37.300} en30.200 Ma rokkanen (nu 19.000). Volgens het provincie-rapport wordt de toename enerzijds veroorzaakt door nieuwkomers naar Ne derland (in het kader van de gezinshereniging}, en anderzijds doordat deze - overwegend jonge mensen een groter aantal kinderen krijgen. Marok kaanse vrouwen in Nederland krijgen gemiddeld 4,9 kinderen. Turkse wouwen 3,2 kinderen. Het kinder tal van Nederlandse vrouwen ligt gemiddeld op 1,5. De provincie verwacht dat deze aantallen onder bui tenlandse vrouwen zal dalen, maar dat net aandeel van kinderen uit Turkse en Marokkaanse ouders zal stijgen tot 12 procent van het totaal aantal geboorten in het jaar 2000. Rotterdam - De Nederlandse EuroPan-organisatie mag in 1994 in Rotterdam de eindmanifestatie orga niseren van de derde EuroPan-architectuurprijs- vraag. Een grote meerderheid van deelnemende lan den aan EuroPan. heeft de voorkeur uitgesproken voor het Nederlands Architectuurinstituut en het nieuwe Rotterdams Museumpark. EuroPan is een samenwerkingsverband van Europese landen dat de uitwisseling van ideeën en ervaringen op gebied van architectuur en woningbouw in Europa bevordert. EuroPan organiseert ieder twee jaar prijsvragen in ruim tien Europese landen, die jonge talentvolle ar chitecten de kans bieden bekend te worden bij op drachtgevers. De derde EuroPan prijsvraag heeft het thema 'thuis in de stad, verstedelijking van woonge bieden'. Vanaf januari 1993 kunnen architecten jon ger dan veertig zich inschrijven. Voor meer informa tie: 020-522.1182. Rotterdam - Voorbijgangers hebben vannacht om half drie in de berm van de Kreekhuizer.laan een do de man gevonden. Ze waarschuwden de politie, die eerst nog mond-op-mond beademing heeft toege past. De man bleek echter al overleden te zijn. Hij had een hoofdwond. De doodsoorzaak is nog niet bekend. De politie sluit een misdrijf niet uit. Hel slachtoffer Ss ongeveer der tigjaar oud. De Bomen- stichting heeft deze posters op diverse bill boards in en rond Rot terdam la ten plak ken. Foto Frank Moons Schiedam - Schiedammers die tijdens de Tweede Wereldoor log in het verzet zijn omgekomen en die daarvoor nooit officieel zijn geeerd, zullen waarschijnlijk alsnog postuum worden ge huldigd. Dit meldt De Spot, het blad van Groen Links in Schiedam. Op aandrang van oud-CPN'er Wim Jacobs komen er wellicht een tweede verzetsheldenbuurt in Schiedam, een plaquette bij het monument i-n de Plantage, een tentoonstelling en misschien een boekje over de illegaliteit in Schiedam in de jaren '40*'45. Jacobs kent de namen van zes Schiedamse communisten die door de Duitseis zijn omgebracht, maar die op geen enkele manier in hun stad worden herdacht. „Ei genlijk zouden er straten naar hen vernoemd moeten worden. Ook al is het nog zo lang geleden, vooi de nabestaanden zou dat een belangrijke erkenning zijn van hun leed." aldus Jacobs. Ondertussen is volgens de ge meente gebleken dat er we' meer Schiedammers vanwege hun ver zetsverleden recht hebben op enig eerbetoon. Momenteel wordt gewerkt aan het samenstellen van een namenlijst. Het meest waarschijnlijke is dat deze namen vermeld zullen worden op een plaquette die nog voor mei vol gend jaar klaar moet zijn. Voor dit idee maakt vooral CDA'er Ton Seis zich sterk. Hoewel de straatnamen commis sie daar aanvankelijk op tegen was. is het vernoemen van de Schiedammers in een tweede ver zetsheldenbuurt ook niet uitge sloten. heeft burgemeester Rei- nier Scheeres gezegd. De eerste ver. iimrt bevindt zich in Wc,'k. De straten daar zijn verr.' .ud naar Nederlanders die in de oorlog op de Waalsdorper- vlakte werden geëxecuteerd. On der hen waren ook leden van het uit deze regio afkomstige Geu zen verzet. Aanvankelijk had de straatnamencommissie niet veel trek om nog een keer straten naar verzetshelden te noemen. Maar nadat de politiek zich ermee ging bemoeien keerden de kansen. Met name Groen Links gaf Wim Jacobs de gelegenheid zijn visie in een raadscommissie toe te lich ten. Vlaardingen - De plannen om bij het Vlaardmgse bedrijf Degens (specerijen en sauzen) twintig man expeditie- en magazijnper- soneel te ontslaan zijn van tafel, Maar absolute zekerheid dat het werk gegarandeerd blijft, is nog met gegeven door de directie van hel bedrijf, waar zo'n tachtig mensen werken. De ontslagplannen van de De- gens-directie leidden vorige week tot een door personeel uit gevoerde blokkade van het be drijf. De bedrijfsleiding wilde elf van de twintig mensen onder brengen bij een ander bedrijf dat het takenpakket zou overnemen. Voor de rest zou dan geen werk meer zijn. De poortblokkade had nieuw overleg met de Dienstenbond FNV tot gevolg. Gisteren kwam daarbij een gedetailleerd voorstel van de bond voor de langere ter mijn op tafel om alle werk bij De gens te behouden er. de betreffen de afdelingen op orde te brengen. Dat was niet acceptabel voor de directie, die daarop met een te genvoorstel kwam. Dat houdt in dat tot 1 januari bij wijze van proef de elf man bij een ander bedrijf aan de slag gaan. De resterende negen mensen zouden voorlopig bij Degens in dienst blijven, in ieder geval tot 1 janua ri. Districtsbestuurder Wim van den Bremen constateert dat aldus van ontslag voorlopig geen sprake is. Hij overlegt vandaag met het per soneel over het tegenvoorstel van de directie, die mettertijd zal be oordelen of het experiment ge slaagd mag worden genoemd of niet. Voorlopig houdt de bond het ei gen voorstel achter de hand voor het geval het personeel de oplos sing van de directie afwijst. Verscholen achter struikgewas controleert de politie vanuit een auto of andere automobilisten zich we! aan de regels houden, indit geval het stoppen voor rood licht op het kruispunt Churchill weg/Laan van Bol'Es/Prinses Beatrixlaan in Schiedam. In de afgelopen weken is er al enkele malen, ook aan het einde van de middag, op de bewuste plek gecontroleerd, wat tot tientallen prenten heeft geleid. De controle zal regelmatig worden herhaald. Foto Roei Dijkstra Schiedam - De Polderweg en Joppelaan in Schiedam blijven af gesloten voor doorgaand verkeer. Het verzoek om het wetsartikel waarin de afsluiting is vastgelegd, te wijzigen, is niet gehonoreerd. Dat verzoek was door ccr. bewo ner van de nieuwe wijk Spaland bij de Raad van State gedaan. Meerdere Spaland-bewoners wa ren tegen de nieuwe verkeersre gel. Enkelen van hen protesteer den dan ook toen wethouder Chris Zijdeveld het verbodsbord onthulde dal het doorgaande ver keer van de polderwegen moet weren. Een enkeling. Jan Paluda- nus. zocht het echter hogerop en ging bij de Raad van State in be roep. Handtekeningenactie „Achteraf gezien had ik mis schien eerst een handtekenin genactie moeten houden om een betere kans van slagen te heb ben,' reageert de bewoner van het Koolwitjehof in Spaland op de afwijzing. „Als ik het zo eens in schat zijn ongeveer 150 Spaland bewoners tegen de genomen maatregel. Aar. dc andere kant betwijfel ik of we dan sowieso een kans hadden gehad want je wint het nu eenmaal niet zo snel van de gemeente." Paludanus is niet zozeer tegen de afstuiting van de Polderweg en de Joppelaan en heeft begrip voor de polderbewoners, die klaagden over de aanzienlijke verkeers stroom die dagelijks aan hun deur voorbijtrok. Volgens de voorzitter van de afdeling geschil len van bestuur van de Raad van State beschikt Spaland over vol doende onlsluitingsmogehjkhe- den. Hij stelt dat de hoofdwegen- verbinding. die aansluit op de A20, ook andere mogelijkheden biedt om verschillende bestem mingen in de richting Rotterdam te bereiken zonder noemenswaar dige omwegen en/of tijdverlies. Paludanus: „Dat is natuurlijk niet waar. Ik werk in het bedrijfspark Noord-est en ben ér op uc fiets binnen tien minuten. Maar ben ik genoodzaakt de auto te nemen, dan heb ik al twintig minuten no dig om Spaland uit te komen. On derweg naar de oprit van de rijks weg kom ik vijf verkeerslichten tegen die niet op elkaar zijn afge stemd. Met het openbaar vervoer hoef ik al helemaal niet le gaan want dan ben ik langer dan een uur onderweg. Ik heb tegen de be slissing van de gemeente gea geerd omdat er voorlopig nog geen alternatief voor handen is. Er wordt wel een nieuwe wijk uit de grond gestampt maar men ver geet goede toegangswegen aan le leggen." Schiedam - Si'oel Basaran, de ei genares van de Turkse brood- en banketbakkerij Turkiyem Firini aan de Parkweg hangt een straf rechtelijke vervolging boven het hoofd als ze niet binnenkort 7000 gulden overmaakt naar de afde ling financiën van de gemeente Schiedam De vrouw heeft al drie maal een dwangsom opgelegd ge kregen omdat ze zich met houdt aan de eisen die haar zijn opge legd. Bewoners van de flat boven de bakkerij hebben geklaagd over geluidsoverlast die er 's nachts wordt veroorzaakt. Daarop voerde de politie verschillende onderzoe ken uit. Die loonden aan dat er m strijd mei de hinderwetvergun ning. waarin is bepaald dat er tus sen elf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends met mag worden ge bakken. toch tot in de kleine uur tjes op volle toeren werd gewerkt. Omdat er ook na een proces-ver baal 's nachts werd doorgewerkt, heeft de eigenares een dwangsom van 1500 gulden opgelegd gekre gen. ..Om een of andere reden weigert tx uit it br'uucii til dt bukktlij s nachts stil te leggen," legt een woordvoerder van DCMR Milieu dienst Rijnmond uit „Inmiddels heeft ze nog twee dwangsommen, éen van 4500 gulden en eén van 1500 gulden, opgelegd gekregen maar nog altijd is er niets overge maakt. Het totaalbedrag dient binnen een maand te zijn vol daan. Zo niet, dan wordt de offi cier van Justitie ingeschakeld en kan ze volgens de Wet Economi sche Delicten worden gestraft." Sibel Basaran is wegens vakantie in het buitenland onbereikbaar voor commentaar. Volgens een van haar personeels leden gaan de ovens tegenwoor dig s middags uiii Mei Uit en heeft zij een advocaat m de arm genomen om haar belangen te be hartigen. Waarom Basaran wei gert de opgelegde dwangsommen te voldoen is bij het personeel niet bekend. Schiedam - Alle hondebezitters zijn in Schiedam bij verorde ning verplicht om de uitwerpse len van hun viervoeters op de openbare weg zelf op te ruimen. In theorie behoort het honae- poepprobleem daarmee tot het verleden, maar de bewonersver eniging Schiedam-Oost heeft andere ervaringen. In de wijk ligt nog steeds veel poep op de sloep en daarom doet voorzitter Cees Kroone een herhaald be roep op de gemeente om een zo genoemde hondepoepzuiger aan te schaffen. Een dergelijk apparaat was vo rig jaar voor het eerst in Schiedam te zien. Toen grepen de bewonersvertegenv/oordi- gers een bezoek van wethouder Adri Reijnhout (wijk- en buurt beheer) aan om hem een honde poepzuiger 'aan te smeren'. De fabrikant van de enorme 'stof zuiger zette de vraag kracht bij door zijn uilvinding te demon streren. Binnen korte tijd ver dwenen er veel hopen in de gro te stofzuigerzak. Bij die gelegenheid zegde de ge ïmponeerde wethouder toe dat hij alles in het werk zou stellen om een dergelijk apparaat aan te schaffen. Met de aanschaf van het nieuwe apparaat is 50.000 gulden gemoeid. Voor het sala ris van de bestuurder van het apparaat en het onderhoud is jaarlijks ongeveer 70.000 gulden nodig. Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS), dat het appa raat zou moeten kopen, heeft Reynhuul duidelijk gemaakt dat hij zelf voor de financiering moet zorgdragen. In mei kwam de wethouder vervolgens in zijn raadscommissie met het idee op de proppen om de kosten uiteen verhoging van de hondenbelas ting te betalen. Een aantal com missieleden was daar fel op te gen, Zij eisten van de welhouuei dat hij een andere geldbron zou aanboren. De bevvonersvereniging Oost en verschillende hondebezitters vinden de opstelling van de poli tici eigenaardig. Zij vinden het vreemd dat de hondebezitters zich strikter aan de regels moe ten houden, terwijl de gemeente het in het geval van de honde poepzuiger zelf laat afweten. De hondebezitters en de bewo nersvereniging stellen dat een groot deel van de opbrengst van de hondebelasting nu voor an dere doeleinden wordt besteed. Volgens hen wordt het tijd dat dit geld wordt ingezet voor het voeren van een goed hondenbe- leid. De aanschaf van een hon depoepzuiger hoort daar in hun ogen zeker bij. Volgens Adri Reijnhout is het idee om de zuiger uit de hon denbelasting te financieren de finitief van de baan. „Belastin gen gaan altijd in de algemene middelen. De raadscommissie wilde niet met deze traditie bre ken. Het koppelen van belas tingverhoging aan specifieke uitgaven acht men niet wense lijk." De komst van de hondepoepzui ger is volgens de wethouder ech ter nog niet definitief van de baan. „We willen in eerste in stantie bekijken of het ver scherpte hondenbeJeid succes neen. In de discussies over de begroting voor 1993 gaan we vervolgens kijken of de aan schaf voldoende prioriteit heeft." Vlaardingen - De Stadsgehoor zaal in Vlaardingen is flink in trek. De belangstelling voor abon nementen is een stuk hoger dan vorig jaar en er zijn ook al meer stoelen 'verkocht'. Na zes weken werving had de Stadsgehoorzaal vorig jaar 675 be stelformulieren voor voorstellin gen uitgezet. Dat zijn er nu ai 7"j Bovendien hebben die belang stellenden meer voorstellingen geboekt. Er zijn 14.140 kaartjes verkocht tegen 11.408 een jaar eerder. Directeur Marten Putman wijst erop dat er nog duizenden plaat sen te koop zijn. Vlaardingen - Beplanting langs Rijksweg 20, ter hoogte van Gaar dingen-West, moet de dood van flink wat vogels tegengaan. Rijks waterstaat en de Vogelbescher ming hebben hiertoe besloten. Er komt tussen de surfplas aan de ene zijde van de rijksweg en de Rijsplas aan de andere kant zoge heten opgaande beplanting, die de vogels dwingt hoger over de rijksweg te vliegen. Nu scheren de dieren, vooral eenden, meer koeten en waterhoentjes, tussen de twee plassen laag over hel voortrazende snelverkeer, wat nogal wat dode vogels op en langs de weg tot gevolg heeft. Om na te gaan of de maatregel ef fect heeft zijn in april tellingen van dode vogels verricht. Na hel plantseizoen zal dat worden hei- haald om achter de verschillen te komen. De maatregel is. ai op meer plaatsen in Nederland door gevoerd, maar nooit is nagegaan wat het effect is. Vlaardingen - Een 50-jarige vrouw uit Vlaardingen is gister middag rond vier uur door twee jongens beroofd van haar tas op de Korboenlaan in Vlaardingen Eén jongen belemmerde de fiet sende vrouw de doorgang, waarna de ander de tas van haar schouder griste. Vervolgens vluchtten de twee op een bromfiets. In de tas zaten een portemonnee met wat geld en enkele persoonlijke be scheiden. Vlaardingen - De sponsorloop die op 15 mei is gehouden m verband met het 125-jarig bestaan van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs heeft maar liefst 93.200 gulden opgeleverd. Aan vankelijk was gehoopt met de op brengst twee onderwijsprojecten in Latijns-Amenka te kunnen be kostigen. Dat worden er nu vijf Er gaat 50.000 gulden naar Ai gen- tin ie en Nicaragua, twee keer een bedrag van 10.000 gulden naar Brazilië en 23.200 gulden naar Ba- colod. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gistermorgen in de Lan ge Nieuwslraat bij een 26-jange Schiedammer zo'n 30 hennep planten van drie meter hoogte aangetroffen. Deze zijn gekapt en zullen worden vernietigd. Schiedam - Uiteen winkel aan de Mgr.Nolenslaan in Schiedam zyn vannacht tijdens een inbraak tweehonderd sloffen rookwaar gestolen. Geld uil de kassa, sham poos en föhns vormden de buit bij een inbraak in een kapsalon aan dezelfde weg. In de Amperestraat is bij een inbraak zo'n 600 gutder. gestolen uil gokkasten. Schiedam - Surveillerende agen ten betrapten gisteravond op het Bachplein rond half twaalf twee autokrakers. Een 21-jarige Helle- voeler en een 29-jarige Schiedam mer werden opgepakt. Auto's zijn verder opengebroken aan de De Hoopstraat. Lange Nieuwslraat. Nolets t raat en Nieuwst raat. Schiedam - De Schiedamse poli tie neen gisteren een gesioien au to kunnen teruggeven aan de rechtmatige eigenaar. Kort nadar de wagen was verdwenen, werd deze gezien in de Colijnslraatmet een 33-jarige Rotterdammer ach ter het stuur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2