13 Toezicht op 'enge' metrostations Drie vrouwen vastgebonden bij bankoverval Traditioneel raadsdebat over macht en privatisering RET mag plan voor verbetering van sociale veiligheid uitwerken 'Typisch vrouwelijk' Peper zegt gesprek met Patijn over taxi's af Puin in de Kralingse Plas Garonor in Dordrecht: minimaal 4.000 banen PvdA bezorgd over tempo arbeidsbeleid Eerste woning 'huiszwamvrij' 'Conducteur moet terug op tram' Samenwerking brandweer Natuurlijke dood gestorven Voorproefje zomercarnaval Dieven gepakt Rotterdams Dagblad Vrijdag 24 juli 1992 jjrnrsz-- Het ziet eruit ais een paadje, om een (ongetwij feld glibberige en halsbrekende) oversteek mogelijk te maken. Het is echtereen puinstort in de Kralingse Plas, aangelegd in opdracht van Recreatie Rotterdam. Hiertoe is overgegaan omdat versterking van de oevers noodzakelijk wordt geacht. Dit tot grote woede van de water sporters. Zij kunnen niet over de stenen varen en zien naar hun zeggen zeker vierduizend vier kante meter recreatiegebied verloren gaan. Die onvrede resulteerde twee maanden gele den al in een heuse blokkade. Het werk is ech ter, toont deze foto, hervat en zorgt in ieder ge val voor een bijzonder beeld. Foto Cees Kuiper Dordrecht - De komst van de Franse onderneming Garonor naar Dordrecht levert over enkele jaren mi nimaal 4. 000 arbeidsplaatsen op. Dit zei de Dordtse directeur stadsontwikkeling H.W. Struben gisteren bij de ondertekening van de intentie-overeenkomst tussen de gemeente en dit bedrijf. Garonor wil op een bedrijventerrein in Dordrecht een logistiek centrum bouwen dat alle mogelijke fa ciliteiten biedt voor transport-, opslag- en distribu tiebedrijven. Met de bouw is een bedrag van één tot anderhalf miljard gulden gemoeid. Volgens Struben is het logistiek centrum uniek voor Nederland en aantrekkelijk voor bedrijven. „Zij kunnen zich volledig concentreren op de produktie en hoeven zich niet mei andere zaken bezig te hou den." zei hij. Struben verwacht dat het centrum vier- of missschien wel vijfduizend arbeidsplaatsen zal opleveren. De werkgelegenheid geldt vooral onge schoolde arbeid, maar er zal ook vraag zijn naai' tech nisch en dienstverlenend personeel. Het centrum, dat in de laatste fase een oppervlakte van 100 hectare zal beslaan, moet in de toekomst een belangrijke distributiefunctie gaan vervullen voor de havens van Rotterdam en Antwerpen. Rotterdam - De PvdA-fractie in de Rotterdamse ge meenteraad maakt zich ernstig zorgen over het tem po en de inzet waarmee het college van burgemees ter en wethouders vorm geeft aan het werkgelegen heidsbeleid. PvdA-fraclieleider J. Janse zei gisteren dat er meer politieke wil moet zijn, om het bedrijfsle ven waarmee de gemeente zaken doet te interesse ren voor de positie van kansarme groepen op de ar beidsmarkt. Janse verlangt dat de resultaten dit na jaar rechtstreeks naar de gemeenteraad worden ge stuurd. niet eerst langs de commissies, om tijd te winnen. Dit nadrukkelijke verzoek werd overigens niet gesteund door coalitiepartner WD. Waar nemend fractieleider W. van Dam zei dat de raads commissies er niet voor niets zijn. Ook van de andere coalitiegenoot, het CDA, hoeft Janse waarschijnlijk geen steun te vei wachten, daar het een CD A-wethouder was, Smit, die zei deze haast van de PvdA niet goed te kunnen plaatsen. Voor Jan se speelt onder meer mee. dat de discussie over con tract compliance binnenkort weer actueel wordt (het beding dat contractpartners van de gemeente over gaan tot positieve actie ten aanzien van kansarme groepen) en dal de helft van de vierjarige periode van deze gemeenteraad al verstreken is, terwijl de resultaten wat achterblijven bij de in 1990 geuite ver wachtingen. Rotterdam - Onder hel motto 'In de strijd tegen de huiszwam telt ieder succes' is vanmorgen in de wijk Spangen de eerste 'huiszwamvrije' woning op feeste lijke wijze opgeleverd. Directeur Kuenzli van het Ge meentelijk Woningbedrijf Rotterdam kwam speciaal naai- de Multaiulistraat om het echtpaar Helmich de sleutel officieel te overhandigen. De woning is als een van de eerste door het GWR op huiszwam aangepakt. In totaal wacht honderd hui zen in Spangen een dergelijke behandeling. Eerder deze week werden tussen GWR-district West, de bewonersorganisatie en de spciaal ingestelde werkgroep Huiszwam in aanwezigheid van wethou der Vermeulen (Volkshuisvesting) diverse afspra ken gemaakt over de bestrijding van de huiszwam. In september moet er een uitgewerkt plan liggen. Begrafenis- en Crematieverzorging SP. A. VAN DER WAAL EN ZN. sinds 1931 Van Blom mest eyn weg 46 Telefoon 429-00.02 (dag en nacht) *ttv*«rt¥®rx •keringen depeeitofonde Rotterdam - Op een beperkt aantal metrostations zal RET-per- soneel permanent toezicht gaan houden, ook in de avonduren. Het toezichthoudend personeel wordt onderverdeeld in drie groepen: controleurs, metrobeheerders en speciale RET-poli- tiewachten. Er komen maximaal 125 politiewachten, en geen 225, zoals de RET eerder beweerde. Deze 'openbaar-vervoerpolitie' lijk toezicht in de treinen en de wordt getraind en opgeleid door de politie, maar de mensen zijn gewoon in dienst bij de RET. Ze krijgen opsporingsbevoegdheid en handboeien. De politie levert een projectmanager. De commissie verkeer en vervoer is gisteren akkoord gegaan met deze hoofdlijnen van het aange paste plan ter verbetering van de sociale veiligheid. Het plan wijkt op een beperkt aantal punten af van de eerste versie, en de finan ciering is nog onzeker. De ver voersmaatschappij mag de plan nen verder uitwerken. Op papier zet de RET 560 tot 570 mensen in: 140 controleurs, 307 metrobeheerders en 115 tot 125 politiewachten. In de praktijk blijven er van die 307 metrobe heerders niet veel over voor feite stations. Netto zijn er daarvan 110 beschikbaar voor het stationsbe- heer. 'Huismeester/Gastheer' worden deze mensen genoemd. De toezichthouders opereren in groepen ('clusters') die voor de veiligheid op een aantal stations verantwoord elijk zijn. RET-directeur liet gisteren al di rect blijken dat het nog zeer onze ker is of er voldoende geld be schikbaar is voor dit plan (Model II) dat de veiligheid in de metro stations moet verhogen. ..We kun nen niet garanderen dat hel lukt. maar we zullen het zoveel moge lijk proberen." Waarop raadslid mevrouw mr. E.A.M. de Bok-van der Berg vroeg of Kunst kon zeg gen hoeveel het plan precies gaat kosten, en welke bussen of trams er precies gaan verdwijnen als de Rotterdam - De conducteur moet terugkomen op de tram. Dat is althans het unanieme standpunt van de commissie verkeer en vervoer van de ge meente Rotterdam. De proef met de conducteur moet begin nen op lijn 2 in Rotterdam-Zuid, vindt de commissie. Het college van B en W voelt niets voor de suggestie. „Als het experiment een succes worclt, schep je verwachtingen voor de hele stad. En die kun je niet waarmaken, omdat het geld ont breekt," zegt wethouder mr. RET Model II precies wordt uitge voerd. Daar wilde de RET-direc- teur niet aan. „Nee," zei Kunst. „Maar we streven ernaar om uw wensen uit te voeren. Het is voor ons als bedrijf een uitdaging." Campagne De belangrijkste verandering van het nieuwe plan ten opzichte van JH.A. van den Muijsenberg. Het bemannen van alle trams met conducteurs kost 25 mil joen gulden per jaar. Door de aanwezigheid van de conducteur op de tram wordt het zwartrijden teruggedrongen en wordt de tram veiligerheid. De medezeggenschapscommis sie va n de RET vindt daarom dat de trams weer bemand moeten worden met conducteurs, te be ginnen bij lijn 2. Ook de actie voerende controleurs hebben in mei aangedrongen op het aan stellen van conducteurs. het vorige pakket maatregelen is de permanente bezetting van een aantal risico-stations. Hel is nog niet bekend welke stations pre cies beveiligd gaan worden. Als de raadsleden hun zin krijgen, zit er altijd iemand achter de loket ten in de stations, die onveilig worden gevonden door personeel en reizigers. Een goedkopere va riant is het permanent bezetten van de als onveilig bekend staan de stations Rijnhaven. Maasha ven, Zuid plein en Slinge. De RET voelt voorlopig niets voor het aanbrengen van draai hekjes op de stations. De bestudeerde systemen kosten betrekkelijk veel in verhouding tot het magere rendement. Het zwartrijden wordt er nauwelijks door vermin derd. zegt de RET. Ook voelt de RET er niet veel voor om kaartjes te laten verkopen door toezicht houders op de stations, wat de commissie graag wil. De reiziger vindt het niet erg dat er op sta tions geen kaartjes gekocht kun nen worden aan een loket, zolang er maar genoeg kaartautomaten zijn en de reiziger duidelijk weet waar hij aan toe is, is de mening van de REI1. Heel tevreden is de commissie met het plan van de politie en de RET om een campagne op zetten waarin de burger wordt duidelijk gemaakt dat ongewenst gedrag niet getolereerd wordt in hel openbaar vervoer. Schiedam - Bij een gewapende overval op een filiaal van de Bondsspaarbank in Schiedam hebben twee mannen gisteren een aanzienlijk geldbedrag buit gemaakt. Hel gaal orr. tenminste er.kele tienduizenden guldens. De daders zijn ontkomen, maar van één van hen kenl de politie de identiteit. De overval op de bank aan de Rembrandliaan vond rond rond half vijf plaats. Twee mannen drongen de bank binnen en bon den de drie vrouwelijke perso neelsleden vast. De overvallers waren gewapend. Ze hadden een vuurwapen bij zich, en waar schijnlijk een bus gas en een mes. Zij propten geld in plastic tassen en verlieten de bank nadat zij de deur op slot hadden gedraaid, de geboeide personeelsleden achter latend. De daders vluchtten ieder een andere kant op. Vaste klant Een van de overvallers is door een personeelslid herkend als vaste kia- van de bank. De mannen waren niet gemaskerd. De politie voerde gistermiddag direct een spoedhuiszoeking uit op het adres van de Schiedammer, maar trof daar niemand aan. Er werd ook geen geld gevonden. De politie ontdekte pas in een laat stadium dat er een overval aan de gang was. Blijkbaar heeft het per- Een van de vrouwelijke personeels leden van de bank wordt na haar bevrij- dinggetroost. Foto Roe! Dijkstra son eel geen kans gezien meteen het alarm in te schakelen. De overval werd gemeld door een omwonende, die het vreemd vond dat de deur plotseling was geslo ten en dat er niemand naar bin nen kon. Pas daarna kwam de melding binnen via het alarm. Hoewel de politie meteen surveil lance-auto's in de buurt posteer de, konden de daders niet worden achterhaald. Door Kor Kegel Rotterdam - Dreigt de overheid macht en betekenis te verliezen, als het beleid inderdaad in de richting gaat van privatisering en verzelfstandiging van gemeente diensten? De politieke partijen in Rotterdam kijken er verschillend tegenaan. Ter linkerzijde maken de PvdA en Groen Links zich zorgen over het gewicht van een ingekrompen overheid, maar voor hel CDA en de VVD geldt meer het adagium 'hoe kieiner, hoe fijner'. De twee coalitiepart ners van de PvdA bleken gisteren helemaal niet benauwd dat een afgeslankte overheid minder te vertellen zal hebben. CDA-wethouder René Smit, ver antwoordelijk voor personeelsza ken en bestuurlijke vernieuwing: „Het gaat tenslotte om de kwali teit. Het is niet zo dat als de over heid groter en dikker is, ze dan ook meer ingebed is in de samen leving en meer vrouwen of mi granten aan het werk kan helpen. Ik geloof ook niet dat de overheid het zo veel beter doet dan het be- drijfsleven, als het bijvoorbeeld gaat om het terugdringen van ziekteverzuim of afkeuringen waardoor mensen in de WAO be landen." Vrij onverwachts ontspon zich een waarlijk raadsdebat over de risico's van privatisering van ge meentediensten, en dat kwam door een doorwrochte beschou wing van CDA-raadslid Rob Bec- qué. De ene deskundige na de an dere citerend, kwam Becqué tot conclusies dat topambtenaren meer aangesproken moeten kun nen worden op hun handelwijze en dat het soms zinnig kan zijn om het bestuur op grotere afstand te brengen van de maatschappij. Deze opmerkelijke stelling 'be wees' Becqué aan de hand van de positie van het bovenlokaal ope rerende bedrijfsleven, dat beter zaken kan doen met een regio naal bestuur dan inet een - ge ografisch beperkt - gemeentebe- C DA-raadslid Rob Becque krijgt bijval van zijn frac tievoorzitter Dirk Dekker. Foto Jaap Rozema stuur. Onmiddellijk na Becqués filoso fisch getoonzette verhandeling vloog PvdA-fraclieleidér Jan Jan se op, om hem even uitvoerig van repliek te dienen en te waarschu wen voor „de al te modieuze bena dering dat de private sector supe rieur zou zijn aan de publieke sec tor". De PvdA wil niet mee in de trend om grote delen van het ge meentelijk apparaat om te buigen in de richting van de vrije markt. Janse vreest hiervan maatschap pelijke desintegratie en kreeg bij val van Groen Links. Herman Meijer, communist van origine, onderschreef dat een Hink pu bliek domein (een machtige over heid) wel degelijk invloed heeft op de stabiliteit van onder meel de sociale zekerheid. Tegengolf Janse pleitte voor eerherstel van de publieke taak en zaak. Hij ziel wel dat veel kritiek op het over- heidsfunctioneren terecht is, maai' verwacht dal er na de stro ming van privatisering weer een tegengolf komt. die meer maat schappelijke noden tot de ty pische overheidszorg rekent. D66-fractieleidster Francisca Ravestein zei hierover dat niet al les wat de overheid belangrijk vindt, noodzakelijkerwijs ook door die overheid gedaan moet worden. Dat kan ook in samen werking met derden: het bedrijfs leven of het maatschappelijk 'middenveld' van stichtingen en verenigingen. Janse beaamt dat, hij is niet per definitie tegen overdracht van ge meentelijke bevoegdheden aan private organisaties, maar hij is tegen een automatisme en wil uit drukkelijk 'maatwerk". Janse noemde enkele voorbeelden. De vaststelling van tarieven voor gas. wateren elektra is een taak die de burger gewoonlijk rekent tot het domein van de overheid. Als de nutsvoorzieningen pohler worden geprivatiseerd, staal dat volgens hem haaks op de beleving van de burgers. Janse vreest ook dal een Rotterdam - Behalve over pri vatisering van gemeentedien sten discussieerde de Rotter damse gemeenteraad gisteren ook over de noodzaak om de re gelgeving te vereenvoudigen. Hoe nodig dat is. werd treffend verwoord door WD-raadslid Sandra Korthuis. Zij deed een greep in zeer verouderde regels, die echter formeel nog van kracht zijn. Zo is in 1886 bepaald dat de gemeentesecretaris niet langer dan 24 uur achtereen uit de stad mag zijn. in 1910 dat be lastingambtenaren zich 'be scheiden' behoren op te stellen naar belastingplichtigen en in 1961 dat ambtenaren een week loon krijgen... Korthuis maakte het meest bezwaar tegen een dertig jaar oude bepaling, waar in wordt gerept van 'typisch vrouwelijke, functies' bij de overheid. Het WD-raadslid wil de wel eens weten welke func ties dat dan nog zijn in dit eman- afgeslankte of' wellicht zelfs qua omvang gehalveerde overheid minder zal kunnen doen aan 'po sitieve actie' ten opzichte van kansarme groepen op de arbeids markt. Waar nem o n d WD-fr act ie 1 ei de r Walter van Dam keek daar radi caal anders tegenaan. Hij vond hel irritant dat Janse het privati seren ziet als een 'modieuze' gril. Van Dam: „Het is helemaal niet oneervol voor de publieke sector, als ze tot privatiseren overgaat. Doel is tenslotte liet effectiever maken van het politieke bestuur en dat kan op die manier ook heel goed." Wethouder Smit zag evenmin be zwaren. „De overheid heeft be perkte middelen. De overheid kan ook falen en niet alles pak ken we even handig aan. Hel is goed om af en toe kritisch te herij- cipatietijdperk. Ze vroeg zich af of Amsterdam en Den Haag net zo'n oerwoud van regelgeving kennen als Rotterdam. Al jaren wordt gesproken over deregule ring, zei ze, en het wordt nu tijd knopen door te hakken. Dat werd volledig beaamd door bur gemeester Peper, die de groei aan reglementen en verordenin gen verklaarde uit de 'vergis sing' dat politici denken er met een regeltje te zijn. Hij denkt aan een centrale regie, om ver dere expansie, te voorkomen. Peper hield de gemeenteraad voor dat al die regels wel uit de koker van de raad zelf komen en dat de raad zich moet intomen, wil de complexe regelgeving ge- san eerd kunnen worden. Voor het nieuwe regiobestuur voorziet Peper een grondige op schoning en bekorting van pro cedures. „Ik zou het regioproces mislukt vindén als het rijk zegt: dat doen we niet," aldus Peper. ken waarmee je bezig bent. Mis schien moet je wel een aantal za ken afstoten en aan anderen over laten." Janse concludeerde dat de positie van de overheid, en in feite de maakbaarheid van de samenle ving. nog één van de weinige gro te meningsverschillen oplevert die er in de Rotterdamse gemeen teraad bestaan. Besluitvorming over privatiseringen vindt overi gens later dit jaar plaats. D66 prees de bijdrage van Becqué, omdat deze heel wat genuanceer der was dan wat CDA-fractielei der Dirk Dekker begin dit jaar zei: dat de gemeente Rotterdam met 13.000 ambtenaren minder kan. Ravestein: „Je kunt niet eerst de omvang bepalen en dan naar de taken kijken Maar Dek ker zei dat hij dat ook bedoeld had. Rotterdam - Burgemeester Peper van Rotterdam heeft gisteren een afspraak afgezegd, die hij voor vanochtend had met de commis saris der koningin in Zuid-Hol land, mr. S. Patijn. Het gesprek was kort tevoren door Patijn aan gevraagd. De commissaris oor deelde dat het dringend noodza kelijk was om eens mei Peper te praten over het taxibeleid. waar over de gemeente Rotterdam en de Zuidhollandse gedeputeerde T.F.J. Jansen sterk uiteenlopende meningen hebben. Peper was aanvankelijk geneigd in te gaan op het verzoek van Pa tijn. De commissaris was bereid naar Rotterdam te komen. De be doeling was om na een half uurtje bijpraten met Peper ook gedepu teerde Jansen erbij te halen. Een en ander was vanochtend vroeg gepland, zodat Patijn en Jansen tijdig terug zouden kunnen zijn in het Provinciehuis in Den Haag alwaar zij een vergadering in hun agenda hadden staan. Bij navraag - want Peper wilde zich we! kunnen voorbereiden - bleek het de Rotterdamse burge meester echter, dat de commissa ris der koningin met lege handen naar het stadhuis zou komen. Dat bevreemdde hem. Volgens Peper ligt gedeputeerde Jansen dwars bij het zoeken naar oplossingen voor de Rotterdamse taxichauf feurs, en hij had dus verwacht dat Patijn met suggesties zou komen om alsnog het vergunningenbe leid bij te stellen. Toen Peper er lucht van kreeg dat hij geen con crete ideeën hoefde te verwach ten, liet hij weten in een praatje voor de vaak geen trek te hebben. Alleen een gesprek om de lucht le klaren tussen Peper en Jansen, had volgens de burgemeester on voldoende praktisch nul, aldus zijn woordvoerster. Vanmiddag gaat Peper met va kantie en vermoedelijk zullen de contacten tussen de provincie en de gemeente over het taxibeleid de komende weken op een zeer laag pitje staan. Peper vindt dat de provincie, na al zijn inspannin gen, nu zelf maar moei puinrui men. De provinciale staten den ken daar anders over. Woordvoer ders van de politieke partijen in provinciale staten hebben giste ren laten weten Jansen te steu nen in zijn taxibeleid. Alleen de fractie van Groen Links is het er niet mee eens. Deze is gevoelig voor het Rotterdamse verwijl, dat WD'er Jansen door diens 'capaci teitsbeleid' heeft bijgedragen aan de gewelddadige conflicten in de Rotterdamse taxiwereld. Rotterdam - De brandweerkorp sen van Rotterdam en Capelie aan den 1 Jssel gaan onderzoeken of zij kunnen gaan samenwerken. Dit zou vooral vruchten moeten afwerpen in Rotterdam-Oost en Capelie. Daar zijn nu twee brand weerkazernes. Onderzocht wordt waar een nieuwe kazerne in het gebied zou moeten komen. Het onderzoek, dat 50.000 gulden kost, is mogelijk geworden door nieuwe regels van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Rotterdam - De 33-jarige man, die dinsdagnacht dood werd ge vonden in de berm van de Kreek- hu izeniaan in Groot IJsselmonde, is een natuurlijke dood gestor ven. Aanvankelijk sloot de politie een misdrijf niet uit. Rotterdam - Als voorproefje op de grote streetparade morgen door de Rotterdamse binnenstad draaien een steel- en een brass band vanavond al warm. Tussen zeven en tien uur spelen de Aru- bian Brassband en de Roadside Steelband op diverse plaatsen in het centrum en Waterstad. Het is de bedoeling dat de twee groepen elkaar omstreeks half tien op het Stadhuisplein treffen. Rotterdam - Met de aanhouding van twee Rotterdammers (29 en 3) jaar) heeft de politie achttien diefstallen in Rotterdam-Zuid op gelost. Het tweetal drong binnen in drie huizen en vijftien kelder- boxen. Van de gestolen spullen is alleen een fiets teruggevonden. De rest is verkocht. De opbrengst is opgegaan aan drugs.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1