Rotterdam 9 4 Bond tegen wildgroei politiewachten Meteen al conflict over vorming taxi-werkgroep 'Uitbreiding van bevoegdheden is een heilloze weg' Westlands transport Fotograaf zorgt voor verwarring Massale vechtpartij in Schiedam Honkballers doen verhuizing lopend Aanhoudingen na overval Onderzoek naar reisbureau Efes Thelonious sluit deuren Klachten over stank 'Schurft is ondercontrole' Aanhouding in moordzaak Rotterdams Dagblad Zaterdag 25 jul 11992 Rotterdam - Eigenlijk hadden ze veel liever op Var kenoord gebleven. En werd alleen al om die reden, de definitieve scheiding van tafel en bed tussen de voet- en honkballers van Feyenoord, menig traantje geplengd. Na iets meer dan 37 jaar heeft de honk- en softbalvereniging de bijvelden van de stadionclub vaarwel gezegd. In Beverwaard, Rotterdams supersnel groeiende nieuwbouwwijk, beschikt Feyenoord vanaf vandaag over een accommodatie die klinkt als een klok: een schitterend clubgebouw met terras, een fraai honk- balveld en een apart softbalveld. De totale kosten be dragen circa 1.4 miljoen gulden. Alle mogelijkheden om uit te groeien tot een groot en hecht bolwerk zijn derhalve voorhanden. Gisteravond werd definitief afscheid genomen van het gezellige 'hoekje' op Varkenoord. Bijna twee maanden later dan gepland, want nadat Wim Jansen donderdag 12 december de eerste paal had geslagen, zou Feyenoord in eerste instantie per 1 juni naar de Beverwaard verhuizen. De 'volksverhuizing' had plaats in stijl. Vrijwel alie leden legden gezamenlijk te voet de afstand van Varkenoord naar de Edo Bergsmaweg 12 in de Beverwaard af, waar het plaat sen van de oude honken op het nieuwe veld een sym bolisch getinte openingshandeling vormde. Van daag krijgen alie plichtplegingen een officieel tintje. Vlaardingen - De Vlaardingse politie heeft gisteroch tend drie mannen aangehouden die ervan worden verdacht even eerder een overval op een rookwaren- en tijdschriftenkiosk aan de Van Baerlestraat in de Vlaardingse Westwijk te hebben gepleegd. Het trio ging er na een onbekend aantal sloffen siga retten te hebben buitgemaakt in een auto met een Hongaarse nummerplaat vandoor richting het Lick- ebaertbos aan de Maassluisedijk. Die werd aan weerszijden in Vlaardingen en Maassluis afgezet. Op de Maassluisedijk, ter hoogte van de riool- en water zuiveringsinstallatie De Groote Lucht, werden de mannen tot stoppen gemaand. Omdat het niet bekend was of de overvallers in het bezit waren van wapens zochten de vier met de arres tatie belaste agenten met getrokken pistolen dek king achter de autoportieren en sommeerden zij de mannen met de handen in de lucht uit te stappen en op hun knieèn voor de auto te gaan zitten. Nadat ze waren ingerekend werden ze voor verhoor meegeno men naar het politiebureau. Het is de tweede keer deze week. dat de politie in ac tie komt bij het Lickebaertbos. Woensdag werden er bij een tijdelijk woonwagenkamp aldaar al twee wa gens weggesleept omdat die waren gebruikt bij een door veertien personen uitgevoerde overval op een winkel in Schiedam. Rotterdam - De Rotterdamse politie stelt een onder zoek in naar de verantwoordelijken achter het Rot terdamse reisbureau Efes aan de Weslblaak. Hon derden Turkije-gangers zijn gedupeerd door de praktijken van de reisondernemer. De clienten heb ben wel betaald, maar naar hun vliegtickets kunnen ze fluiten, omdat de eigenaar met het geld aan de haal is gegaan. Bij de politie zijn vier klachten binnengekomen over deze affaire. „Wij kijken of er strafbare feiten zijn ge pleegd." zegt woordvoerder Hans Stoop van de Rot terdamse politie. ..De winkel is dicht, wij zijn nu op zoek naar de eigenaar." De politie zoekt uit of er sprake is van oplichting. Rotterdam - Hei jazz-eentrum Thelonious onder de Lijnbaan bij Ter Meulen is vanavond voor het laatst geopend. Het is de bedoeling dat de meeste activitei ten medio november elders worden voortgezet. De sluilmg komt voor velen als een verrassing, omdat niet was gedacht dat een verhuizing al zo snel zijn beslag zou krijgen. Thelonious heeft, met tussenpo zen. zo'n zes jaar op deze plek gezeten. De Rotterdamse Kunststichting wide het centrum al langer op een andere plek hebben en verbond daar ook het al dan niet toewijzen van subsidie aan. Deze week werd een akkoord bereikt over een verhuizing naar een nieuw onderkomen in de Witte de With- straat. Het is de bedoeling, dat daar een nieuw jazz- centrum, met regelmatig concerten, komt. Voor an dere activiteiten die m Thelonious plaats hadden (Theatersport en workshops van De Kweekbak) wordt nog een oplossing gezocht. De mogelijkheid bestaat, dal deze evenementen in 'de Lijnbaan-kuil' kunnen blijven en dat ook het 'rondreizend podium' De Vlerk er een plekje vindt. Dat zou de voorkeur van de Kunststichting hebben, maar het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam denkt aan de mogelijkheid er winkels onder te brengen. De pachter van Thelonious is hoogst ontstemd over de volgens hem zeer plotselinge opzegging van de miur (per 1 september). Hij heeft gisteren meteen een advocaat in de arm genomen. Het laatste concert in Thelonious wordt vanavond overigens gegeven door een, rond Rathe Malik geformeerde, Ameri kaanse jazz-formatie. Rotterdam - Bij de DCMR Milieudienst Rijnmond zijn gisteren zestig klachten binnengekomen over een benauwde of chemische lucht. De meeste klach ten kwamen, nel als tijdens de aflaire Elf Atochem, weer uit Vlaardingen en Schiedam. De DCMR zoekt nog naar de oorzaak van de stank. De knup pels gingen gister avond mee als 'hand bagage' toen de veelal jeugdige honkbal lers van Feyenoord naar hun nieuwe on derkomen in de Bever waard ver huisden. Foto Fred Ernst/ Cor Vos Rotterdam - De Algemene Christelijke Politiebond (ACP) vindt de verruiming van bevoegdheden voor stadswachten een heil loze weg. De politievakbond wil daarom op korte termijn met minister Hirsch Baliin van Justitie gaan praten over deze ten dens. Het fenomeen van de politiewacht, politiesurveillant en stadswacht moet ondergebracht worden bij de normale politie zorg. vindt de politiebond. Volgens de ACP proberen gemeen ten via de hulp-politie op voordelige wijze de politiezorg in stand te houden. ^3 politie in Rotterdam maakte deze week bekend dat het korps hulppolitie daar als 'politiesur veillanten' door het leven gaan. Deze agenten hebben opsporings bevoegdheid, in tegenstelling tot stadswachten. Het ministerie van Justitie heeft daarvoor toestem ming gegeven. De ACP is er tegen dat ook stadswachten mogen be keuren. „Ais je iemand op de bon slingert, kan dat agressie opwek ken", aldus Hennie Kuipers, lid van het dagelijks bestuur van de ACP. „Straks wordt een stads- waci t daar het slachtoffer van en voor je het weet klinkt de roep om ook hen maar een wapen te laten dragen. Dat is een volstrekt ver keerde gang van zaken". Parkwachten Politiesurveillanten zijn politie mensen met een beperkte oplei ding: de scholing van een vergt slechts een jaar, terwijl de echte agent twee jaar op school zit „Wij zagen niets in stadswachten", al dus woordvoerder Hans Stoop. „Dat zijn burgers, die verder ook mets mogen. Die staan voor joker als er iets gebeurt. Dan moeten ze de politie bellen". Stadswachten worden dikwijls aangesteld in het kader van werk loosheidsprojecten, waarbij ar beidsbureaus een deel van de fi nanciering voor hun rekening ne men, terwijl gemeenten ook vaak een beroep doen op fondsen voor sociale vernieuwing. Hervorming Volgens Kuipers is de wildgroei aan „stadswachten, parkwachten, politiesurveillanten of hoe ze ook maar mogen heten" in flagrante tegenstrijd met de hervorming van het politie-apparaat. Hij wijst erop dat de huidige samenvoe ging van gemeente- en rijkspoli tie juist is bedoeld om de her kenbaarheid te vergroten. ..Er wordt zelfs overlegd om een dienst als de Fiscale Inlichtmgen- en Opsporingsdienst (FIOD) in de pohtie-orgamsatie onder te bren gen. En dan ga je aan de onder kant van de politiezorg allerlei verschillende groepjes krijgen Dat kun je toch niet gedogen", al dus de ACP-bestuvrder Kuipers vindt ook dat door de wildgroei aan stadswachtprojec ten voorde burger rechtsonzeker heid ontstaat In de ene gemeente heeft de stadswacht wee andere bevoegdheden dan elders. ..Daar door weet de burger met waar hij aan toe is en dal is een slechte zaak" In het Westlandwerdenvroegervoordeveilingbestemde produkten (bloemenen groenten) vaak per boot aangevoerd. Of dat hier op de grens van Rotterdam en Capelle aan den IJssel nog steeds het geval is iet worden betw.jfeld. Er ligt weliswaar een platbodem afgemeerd bij een (als tuincentrum fungerende) kas, maar iets essentieels ontbreekt. Juist. Het water. Foto Jaap Rozema Rotterdam - Het Rotterdamse I verzorgingstehuis Hagonourg i v,aar deze week bieen an de be- 1 "toners schurft werd geconrta- 1 teerd. zegt alle vonrzorgsrnaatH- i gelen te hebber getroffen opdat de besmettel :j> uuiiziekte zich niet \erder kan. - ei spreiden Ook andere bewoners die klaagoen over hevige jeuk, zijn inmiddels preventief beitandeld met ren zalf die de mijten en eitjes doodt De laatste jaren is schurft, sca bies. behooilijk m opmars De ziekte, die veelal onterecht wordt geassocieerd met een gebiek aan hygiene, openbaart zich op plaat sen weer veel mensen .-.amen.ko men Mensen mei. weinig weer stand lopen een \eihougd iisiuj om de huidziekte te krijgen. ..In fectieziekten en cuieren onder meer in kazernes, ziekenhuizen of scholen." zegt C F Engelhard arts op de afdeling infectieziek ten van de GGD in Rotterdam „Scabies wordt vaak aangetroffen in verpleeg- en verzorgingstehui zen waar kwetsbare palienlen wo nen De ziekte heeft mets met ge brek aan hygiene te maken Zo kan een fysiotherapeut die per fecte hygiene toepast gemakke lijk besmet raken." Bijkomend probleem is het feit dat de diagno se scabies met altijd evc-n eenvou dig is te stellen Veel oudere men sen hebben aandoeningen waar door de huid er toch al anders uit ziet dan normaal en jeuk kan op treden. Zijn deze patiënten ook nog eens besmet met scabies, dan wordt het moeilijker om de diag nose te stellen De ziekte is vnj eenvoudig te behandelen, maar dat betekent wel dat de 'omge ving' moet meewerken ..En dat gebeurt met altijd," zegt Engel hard. „Hetzelfde /.ie je eigenlijk met hoofdluis Als dat zich op een school openbaart, moet je alie kinderen, vriendjes, ouders en docenten zo ver zien te krijgen dat ook zij de lotion gebruiken Zie dat maar eens voor elkaar te krijgen." Vorig jaar werden 218 gevallen van schurft bij de GGD aangemeld. Dit jaar zijn tot nu toe 86 gevallen bekend geworden. Het werkelijke aantal, behandeld door huis- of huidartsen en met aangemeld bij de GGD. is volgens Engelhard vijf tot tien keer gro ter. Rotterdam - De politie van Leeu warden heeft gisteren in die ge meente een man gearresteerd die verdacht wordt van het neerste ken van een bewoner van het Ma- thenesserplcin in Rotterdam. De verdachte, een 21-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats heeft nog met bekend Hel slacht offer werd op 7 juli aangetroffen in zyn huis. Later werd zijn auto teruggevonden in een buitenwijk van Groningen Twee weken gele den werd deze moord/aak behan deld in het televisieprogramma Opsporing Verzocht. Rotterdam - Een Rotterdamse fotograaf heeft gis teravond voor de nodige consternatie gezorgd, hij wilde voor een nieuwsjaarskalender in opdracht van de dienst Gemeentewerken beelden vanaf de Willemsbrug maken en was daarvoor, met enkele medewerkers, in een van de pijlers geklommen. De politie vertrouwde het niet en dirigeerde, na tips van omwonenden, enkele wagens naar de Wil lemsbrug. Er werd een schijnwerper op de perso nen gericht en men ondernam een poging even eens naar boven te klauteren. Nadat duidelijk was waar het om ging mocht de fotograaf het werk ver volgen. Het verkeer over de brug was enige tijd ge stremd. Door Peter Louwerse Rotterdam - De Rotterdamse taxibranche is verdeeld over het plan voor een werkgroep die de problemen in de taxi-wereld gaat onderzoeken. Burgemeester Pe per en commissaris S. Patijn zijn dat gisterochtend overeengeko men. Vooral het feit dat gedepu teerde Jansen voorzitter wordt van de werkgroep is verkeerd ge vallen bij de Rotterdamse taxi wereld St. Job. „Ongelooflijk." zegt bestuurslid Martin Bouman van de taxicen trale St. Job. „Wij hebben altijd gepleit voor een onafhankelijke commissie die het taxi-beleid van de provincie beoordeelt. De heer Jansen is niet deskundig en ook ook niet onafhankelijk." Officieel heeft St. Job nog mets gehoord, en Bouman wil daarom ook nog niet zeggen of hij zitting wil nemen in zo'n commissie. Commissaris A. Sies van de groot ste Rotterdamse taxicentrale, RTC. ziet het plan van Peper en Patijn wel zitten „Een prima idee." meent Sies. „Wij zijn blij met elke opening. Ik hoop dat we uitgenodigd worden." Wissewasjes Het akkoord lussen Peper en Pa tijn kwam gisterochtend onver wacht tot stand. De burgemeester had eerst laten weten dat de pro vinciale delegatie niet welkom was, omdat een gesprek 'om al leen de lucht te laten opklaren' geen zin had. Maar later bleek Pa tijn toch met met lege handen te komen en werd hij alsnog ontvan gen op het Rotterdamse stadhuis. „Ja, natuurlijk." zegt een woord voerster van de provincie, „De commissaris kwam daar niet om over wissewasjes te praten. Bij ons is er nooit enige twijfel ge weest over deze bespreking." Al leen gedeputeerde Jansen was niet welkom als de provincie niet met nieuwe vergunningen zou komen. „En wij kwamen niet met nieuwe ideeen." zegt Jansen. „Dus ben ik niet meegegaan. Het enige wat de commissaris heeft gedaan is Peper nog eens herin neren aan een stuk of zes brieven die ik dit vooijaar heb gestuurd." zegt Jansen. Daarin stelde de pro vincie voor te praten over chauf feursvergunningen, afspraken over hel vergunningenbeleid en de waag bij wie het laxi-beieid uiteindelijk terechtkomt. „De commissaris heeft het bureau van Peper gewoon een beetje opge ruimd," beschrijft Jansen. Pretrijders Advocaat mr. D. Vermaal van de taxi-ondernemers met een pro vinciale vergunning i 'pretrijders') kan haast met geloven dat gede puteerde Jansen de voorzitter wordt van de commissie. „Jan sen? Nee, dat geloof ik gewoon niet." zegt de advocaat. „Dat kan met waar zijn." Maar het blijkt toch waar te zijn Mn is gevraagd die kar te trek ken." zegt gedeputeerde Jansen. „De gemeente staat daar ook ach ter. En ik heb er alle vertrouwen m dat het zal lukken." Ook na de kritische kanttekeningen vanuit de taxi-wereld? „Jazeker," zegt de gedeputeerde. „We gaan van te voren niet praten over mislukkin gen." Schiedam - Een café aan de Lan ge Haven in het centrum van Schiedam is gisieravonó bij een massale vechtpartij kort en klem geslagen. Twee mannen raakten gewond en moesten naar het zie kenhuis worden afgevoerd. Een groot deel van het café-interieur en de pui lagen na afloop van de knokpartij op straat. Om de ruzie te sussen moest de Schiedainse politie de hulp van Rotterdamse collega's inroepen. Het gevecht ontstond tussen half acht en acht uur, toen twee groe pen bezoekers van het café on enigheid met elkaar kregen. De eerste groep bestond uit ongeveer vijftien mannen, de tweede uit vijf of zes personen. Voordat zij slaags met elkaar raakten, zou er flink zijn gedronken. Een lid van de kleinste groep haalde plotseling een honkbal knuppel te voorschijn en sloeg daarmee een man van de tegen partij hardhandig op hel hoofd Het slachtoffer belandde tussen de scherven en brokstukken op straat. Hij bleef bewusteloos lig gen en werd later per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Over zijn toestand is mets be kend. Nadat de eerste klap was uitge deeld ontaardde de situatie in een chaos. Een tweede man uit de kleinste groep trok een revolver en schoot daarmee een tegenstan der. die probeerde af te weren, in de hand. De twee mannen rolden vechtend door het café en beland den in het water van de Lange Ha ven. Ze wisten uiteindelijk op ei gen kracht weer aan de kant le klauteren. Een grote groep politieagenten slaagde er met moeite in de ge moederen tot bedaren te brengen. Duikers van de brandweer zoch ten het water van de Lange Haven Een van de slachtoffers wordt per brancard afgevoerd. Foto Roei Dijkstra af om het gebruikte vuurwapen te vinden. Tot gisteravond laat ble ven hun pogingen zonder succes De politie verrichtte vijf arresta ties. De aanleiding van de vecht partij is met duidelijk. Het ge vecht en de nasleep daarvan trok veel publiek. Bezoekers van om liggende cafe-terrassen en voor bijgangers verzamelden zich op de brug over de Lange Haven om de strijd en de verrichtingen van politie en brandweer gade te slaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1