8 X Migranten in Rotterdam: meer bewegingsvrijheid Zomercarnaval danst door de stad 'Spitsuur' op de Stadionweg Kapotte klep oorzaak van lek in tankwagen Dure honden gestolen Tevopharm wil zestig werknemers ontslaan Mystery Jackpot levert peperdure Mazda op Gewonde springt bij brand uit raam Verzorgster besteelt bejaarde De langste straatparade van Europa brengt Rotterdam in exotische sferen Overval op tankstation Steekpartij na ruzie om drugs Onderzoek naar dood Fransman Beroofd van geld en jurk Drugsoverlast metrostation Rovers gepakt Gemeente werken zet jaarverslag op de video Is S< di Maandag 27 juli 1992 Rotterdams Dagblad Tentharingen, een pompje voor het luchtbed of een nieuwe gas fles... Hetzijnzovandiedingendiejewel eens kunnen ontschie ten. En dan zitje in de Pyreneeën of op de Drentse hei toch mooi in de problemen. Hele volksstammen kwamen zaterdag tot de ontdekkingnogietstezijn vergeten en koersten naareenvan de vele 'vrijetijdswinkels' aan de Rotterdamse Stadionweg. Daar konden ze alvast wennen aan de drukke heenreis naar warmer oorden: even na elf uur in de ochtend was het op de Stadionweg al 'spitsuur'. Foto Cees Kuiper Dordrecht - Een technisch mankement aan een vei ligheidsklep is er de oorzaak van dat vrijdagmiddag op Rijksweg A16 een tankwagen geladen met acetvl- chloride ging lekken. Een eerste technisch onder zoek heeft dit uitgewezen, aldus zaterdag de rijkspo litie district Dordrecht. Hoe het mankement is ontstaan is nog niet bekend. Het onderzoek hiernaar wordt voortgezet. De stremming van de rijksweg heeft geduurd tot za terdagochtend 4 uur. Toen was de provisorisch ge dichte afsluiter inmiddels verslpeet naar een terrein op het havenschap Moerdijk. Daar is de inhoud over gepompt in een andere tankwagen. Rotterdam - „Ongelooflijk," zegt dierenhandelaar C. Huigen uil wiens winkel aan de Derde Pijnacker- slraat drie jonge Yorkshire terriërs werden gestolen. „Ik begrijp niet hoe ze dat voor elkaar hebben gekre gen, in een volle winkel, met drie man personeel. Ik kan er met mijn pet niet bij." Hoe hel precies is gebeurd, zal wel nooit meer wor den achterhaald. Zeker is in elk geval dat twee vrou wen opvallend lang heen en weer tussen de schap pen en de kassa sjouwden, zonder werkelijk iets te kopen. Waarschijnlijk hebben de vrouwen de aan dacht van de verkopers afgeleid, terwijl een man aan de haal ging met de hondjes, Eén keer eerder heeft Huigen zoiets meegemaakt. „Dat was vijftien jaar geleden," herinnert de direc teur van dierenwinkel J. van den Hoven zich. „Ie mand stak een hondje in zijn tas, maar hij werd be trapt omdat het beestje begon te piepen." De dief van de hondjes moet heel wat werk verzei hebben. Door een verbouwing stond er tijdelijk een hok met andere dieren voor de opening van het hon denhok. „Ja,", verzucht Huigen, „Ieder zijn vak." De dief heeft overigens een fikse slag geslagen. De drie rashondjes brengen naar schatting samen 1500 gul den op. Schiedam - De directie van Klöckner Hansel Te vopharm in Schiedam heeft collectief ontslag aange vraagd voor zestig van de driehonderd werknemers. De personeelsinkrimping is onderdeel van een in grijpende reorganisatie, waarmee de directie het be drijf voor de ondergang wil behoeden. Tevopharm, fabrikant van verpakkingssystemen voor de voedingsmiddelen-industrie, heeft de omzet de afgelopen maanden sterk zien teruglopen. Voor naamste oorzaak is dat in de eerste helft van dit jaar minder grote orders uit het buitenland zijn binnen gehaald. Er waren wel wat meer kleine orders, maar die konden hel verlies niet goedmaken. Volgens directeur J. Meerman speelt vooral de con centratie in de zoetwarenwereld het bedrijf parten. „Veel bedrijven gaan samen, waardoor wij minder klanten overhouden die ook minder machines nodig hebben," aldus Meerman, die verwacht dat de omzet dit jaar 20 procent zal achterblijven bij de 60 miljoen gulden van 1991. Om de continuïteit van het bedrijf te waarborgen zijn ingrijpende maatregelen nodig. Belangrijkste onderdeel van het reorganisatieplan is het schrappen van zestig arbeidsplaatsen. „We wil len nu een stap terug doen om later, na het aantrek ken van de markt, weer te kunnen groeien." aldus di recteur algemene zaken J. van Kogelenberg. Tevopharm, onderdeel van het Duitse Klöcknercon- cern, zal zijn manier van werken veranderen. De markt zal „indringender worden bewerkt" en er zal worden gestreefd naar standaardisatie van produk- ten en produktieprocessen. De vakbonden en de on dernemingsraad zijn om advies gevraagd over de re organisatieplannen. De directie hoopt dat met deze maatregelen de weg omhoog weer gevonden wordt. Rotterdam - In het Rotterdamse Holland Casino is zaterdag de Mystery Jackpot gevallen. De winnares uit Rotterdam sleepte hierbij een Mazda RX 7 in de wacht ter waarde van ƒ154.795,--. De bezoekster had ingezet op de Blauwe Wimpel Race toen het zwaai licht en de andere toeters en bellen afgingen. De prijs kan op elke willekeurige machine in de Jackpot Club vallen. Rotterdam - Een 17-jarige jongen, die al een gebro ken been had, is zaterdag aan dit been nog erger ge wond geraakt toen hij bij een brand op de eerste ver dieping van zijn ouderlijk huis uit het raam sprong. De 58-jarige moeder van de jongen had ademha lingsmoeilijkheden. Beiden zijn opgenomen in het IJssellandziekenhuis. Rotterdam - Een 24-jarige be jaardenverzorgster heeft over een periode van anderhalfjaar 9000 achterovergedrukt bij een bejaarde vrouw uit Rotter dam, bij wie ze enkele ochten den per week werkte. De vrouw is door de politie aange houden. De verzorgster ging mee naar de bank als de be jaarde vrouw geld ophaalde. Terwijl de oudere dame op een stoel bleef wachten, nam de verzorster elke keer enkele honderden guldens meer op dan haar was opgedragen. Ze liet haar slachtoffer vervol gens tekenen en slak het reste rende geld in eigen zak. Ook roofde de verpleegster geld uit het huis van de oude wouw. Rotterdam - Migranten in Rotterdam ervaren in hun vrije tijd minder bewegingsvrijheid dan ze zelf willen. Vaak worden landgenoten opgezocht om samen de vrije tijd mee door te bren gen. Vooral migranten met een gebrekkige kennis van de Ne derlands taal hebben die behoefte. De oudere moslimvrouwen verkeren vaak in geïsoleerde positie en brengen hun tijd hoofd zakelijk binnenshuis door. Dat zijn in grote lijnen de uitkom sten van een in opdracht van de Dienst Recreatie Rotterdam ge houden onderzoek naar de be hoeften van migranten met be trekking tot hun vrijetijdsbeste ding. Het rapport speelt een rol in het gemeentelijk migrantenbe leid. dat 'inburgering' van alloch tonen in de Nederlandse samen leving hoog in het vaandel heeft. Het onderzoek concentreert zich op de vier grootste minderheids groeperingen: Antillianen. Suri- namers, Marokkanen en Turken. De uitkomsten zijn weinig op zienbarend: zo is opnieuw gecon stateerd dat de oudere generatie sterk aan tradities vasthoudt. De jongeren, vooral Surinaamse meisjes, vertonen 'moderner ge drag', In al ie groeperingen voelen vooral de mannen zich belem merd in hun manier van vrij etijdsbesteding. De conclusies vormen voor de Dienst Recreatie Rotterdam een aanzet om op die behoeften in te spelen. Voorlichting Zo wil de dienst meer informatie en voorlichting gaan geven over Nederlandse sportverenigingen. Sportfaciliteiten moeten straks op welke manier is nog onduide lijk - beter toegankelijk worden voor migraten. Ook de zogenoem de openbare buitenruimten moe ten anders ingericht worden, zo dat het gemakkelijker wordt om elkaar te ontmoeten. Daarnaast wordt gedacht aan het bouwen van een hamam. een oosters bad huis. voor Turken en Marokka nen. Verder denkt de dienst aan on dersteuning en scholing van mi grantenverenigingen. Concrete voorstellen volgen de komende maanden. De straatparade, die een uur nodig had om voorbij te trekken, was een kilometers lang lint van vro lijkheid. Rotterdam - Gebakken bloed worst, Surinaamse pom en drink- yoghurt met vruchtjes. Die com binatie kan alleen op het jaarlijks Zomercarnaval, als zakelijk Rot terdam het driedelig grijs voor één dag verwisselt voor exotische en vooral luchtige zomerkledij. Een dag waarop zwart en wit op eens de handen ineen kunnen slaan om samen een kleurrijk feest te bouwen. Gerda Veerman uil Gouda heeft zich even na twaalven, zaterdag middag. een comfortabel plaatsje lussen twee bloembakken langs de Coc/lsingel toegeëigend. Het is haar eerste kennismaking met het Rotterdams spektakel, maar als geboren en getogen Brabantse heeft ze de camavalsgekte in het bloed. ..Carnaval is het feest van de vrolijkheid." vertelt ze. „Even alle zorgen opzij zetten om com pleet uitje dak gaan. Dat is in de ze tijd met al die stress en ellende gewoon nodig. Het verschil tus sen dit feest en het Nederlands carnaval is vast niet zo groot. Drinken, dansen en plezier ma ken: dal doen wij ook. Dit is wel een stuk exotischer en iedereen ziet er fantastisch mooi uit." De 35-jarige Surinamer Bisessar gaat schuil achter een berg gevil de cocosnoten. Razendsnel 'ont hooft' hij de viuchten met een vlijmscherp bijltje. Het is de be doeling dal ue verfrissende cucos- melk eerst met een rietje naar binnen wordt geslurpt, daarna resteert het vruchtvlees. Tussen het hakken door vertelt Bisessar dat het Zomercarnaval voor hem Een bijna symbolische foto van publieken deel nemer, die elkaar lijken te bedanken voor het schitterende Zomercarnaval. Foto's Cees Kuiper het moment van weerzien is. „Ik zie altijd zoveel bekenden, vrien den. kennissen. Het is heerlijk om elkaar op zon dag te ontmoe ten." Adieu vlees Het wéér werkt volledig jucc. Door de meeste toeschouwers wordt een wolkje of een zijde zacht briesje zelfs met open ar men begroet. Tussen do kraam pjes met knuffelbeesten, rasta cassettes en kleurige t-shirts waait een verrukkelijk barbecue- luchtje. Want op het. oorspronke lijk voor vastenavond gehouden carnaval (letterlijk: came vale. of tewel: vlees, adieu!) wordt heel wat naar binnen gewerkt. Boven de vuurtjes krijgen kebab, shoar ma. kruidige spareribs en kippe- poten iets onweerstaanbaars. De Haagse Sandra Doesburg, die over een gloei en dhete wok gebo gen staat, heeft het dan ook druk. Voorde kinderen langs de kant was het niet alleen een vrolijke boel, maarook behoorlijk indrukwekkend, zo valt van de gezicht jes afte lezen. Tumba's en calypso's, ze werden in vele uitvoeringen vanaf de langsrijdende praalwagens over de hoofden van de toeschouwers uitgestrooid. Door Joïar.dc var. der Graaf De straatparade van het Zomercarnaval ten voeten uit: feest voor deelnemers en toeschouwers. Voor haar betekent carnaval voor al hard werken. „Met veel genoe gen, hoor," zegt ze. „We kijken er al weken naar uit." Dan breekt hét moment aan. Een onvervalste samba verraadt dat de langste straatparade van Euro pa in aantocht is. En masse be weegt het publiek - *de politie schat het totale aantal bezoekers op een half miljoen - zich naar vo ren. Elk stukje asfalt, elke troit- toirtegel en elk bushalte-dak of trappenhuis wordt ingenomen. Boven de hoofden ontwaren we nog net een nors kijkende agent van de bereden politie, die met zijn grote vos de weg simpeltjes weet vrij tc maken. Zwaaiend Daar staat ze dan, op een tot praalwagen omgetoverde aan hanger: de tot Koningin van het Zomercarnaval gekroonde Haydi Kluivert. Vriendelijk zwaaiend in haar witte jurkje en de met veren afgezette koninklijke cape. Naast Haydi pronken de prinsessen en een glitteren de wereldbol. De da mes genieten zichtbaar van de eer om de parade te mogen openen. Een uur lang volgt een bonte stoet met zich in het zweet spelen de steel bands, swingende, met struisvogelveren. gliUertjes en kraaltjes uitgedoste mannen, vrouwen en kinderen en kleurrij ke, versierde vrachtwagens die de meest uiteenlopende thema's uil- beelden. De muziek is vrolijk, opzwepend, soms sensueel. In elk geval is het onmogelijk om als een houten klaas te blijven staan. Maar dat is dan ook de bedoeling: op het Rot terdams Zomercarnaval is mee bewegen verplicht. Rotterdam - Een 43-jarige pomp bediende uit Hoogvliet is zater dagavond om tien uur, even na sluitingstijd, het slachtoffer van een roofoverval, Hij werd be dreigd door twee mannen die een pistool en een kapmes bij zich hadden. Nadat de pompbediend een paar duizend gulden had r ,e- geven, bleven de overvallers toch aandringen. Het slachtoffer moest op de grond gaan liggen, terwij] de indringers nog vergeefs een kast doorzochten. Daarna na men zij de benen. Rotterdam - Een 34-jarige man is zaterdag in een pand aan de Witte de Withstraat neergestoken na ru zie om drugs. Zijn opponent, een 34-jarige Rotterdammer, stak hem in zijn rug en zijn gezicht. De messetrekker is gearresteerd. In het huis vond de politie een partij drugs en hvee vuurwapens. Rotterdam - De politie stelt een onderzoek in naar de doodsoor zaak van een 29-jarige Fransman uit Montpellier. De man overleed zaterdag in het Dijkzigt-zieken- huis. Eerder in de week is hij be wusteloos aangetroffen op de hoek van de Witte de Withstraat en de Zwarte Paardenstraat. Hoe wel in het ziekenhuis geen uiter lijke tekenen van geweld zijn ge constateerd. wordt er voor alle ze kerheid toch sectie verricht op het lichaam van dc man. Rotterdam - Een 31-jarige Gha- nees is zondagmiddag op de Lin ker Rottekade in Crooswijk be roofd van zijn portemonnee met enkele honderden guldens en een kledingstuk, een "Ghanese jurk'. Het slachtoffer werd bedreigd door drie mannen, die hem een nies tussen zijn ribben duwden. De Ghanees is behandeld in hel Sint. Franeiscus Gasthuis. Rotterdam - De politie pakt de openlijke drugshandel in metro station Rijnhaven aan. Er zijn twintig verslaafden en drie dea lers opgepakt. Verder heeft de po litie gestolen kleding en een vuurwapen in beslag genomen. Ook de komende weken za! de po litie alert zijn op drugsoverlast in en rond het metrostation. Omwo nenden en reizigers hebben veel geklaagd over de overlast. Rotterdam - De politie heeft van ochtend Lvee straatrovers in de kraag gegrepen, die even te voren in de Witte de Withstraat een 49- jarige man van zijn gouden ket ting hebben beroofd. De daders, twee illegale Marokkanen van 24 én 29 jaar, zitten vast op het poli tiebureau. Het slachtoffer heeft zijn ketting terug. Rotterdam - De Rotterdamse dienst Gemeentewerken heeft het jaarverslag 1991 op een vi deoband gezet. De band is vo rige week verspreid onder het personeel, oud-werknemers en relaties. „Zie het als een nieuw commu nicatiemiddel," zegt een woordvoerster van de dienst. „Je blijft zoeken naar moge lijkheden om zoiets als een jaarverslag zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dat is nu dus een video geworden. Onze indruk is, dat mensen zoiets toch eerder bekijken". De band laat in een kleine twintig minuten onder meer diverse activiteiten zien, die hel afgelopen jaar door de dienst Gemeentewerken zijn ontplooid. De opnamen zijn- beschikbaar gesteld door Stads TV. Volgens de woordvoerster zijn dc reacties over het algemeen positief. „Maar er zijn er ook, die het helemaal niets vinden. Omdat ze geen videorecorder hebben bijvoorbeeld." O] Ma. Ma 'vijf larr roe der Tur de t 'De uur en met ëve Toe kef klol doo kef "zich Schi deu: part ven, The Dee Kroi dev is vt ner£ daar Ded The hier voor en p een i Tori men uit u disct hous publ dans niet: Tijde gezo. beek zoek Japa overt tend sfeer tiiem hope zond, kome

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1