Waterweg 13 Schiedam tijd zonder theater Plan van aanpak voor Hoogstraat Onverbeterlijke inbreker bepaalt zelf z'n straf m Nieuwbouw niet direct gereed na stoop in Passage Jeugdland heeft koude, maar drukke start Open dag bij opgravingen Vrijkaartjes voor CHIO Henkespand wordt gerestaureerd Binnenschippers vrezen concurrentie Betuwelijn 'Op de koffie' loopt gesmeerd Tentoonstelling over 'Loods 24' Onderzoek naar groep zigeuners Zwarttan kei- in de val Boete voor hardrijder Inbrekers slaan toe Directie Degens naar de rechter Speelautomaten minder lawaaiig Rotterdams Dagblad Dinsdag 28ju!i 1992 Regio Watenveg West havenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-234005^'fax 4349754 Rotterdam - Voor de eerste dag van het CHIO, het paardenpsortevenement in het Kralir.gsebos, dat op donderdag 20 augustus begint, zijn vrijkaartjes be schikbaar. Zo lang de voorraad strekt zijn ze af te ha len bij het bespreekbureau van deze krant aan de Westblaak 180 in Rotterdam. Er kan gekozen worden uil het middag- en avondprogramma van die dag. Ook Recreatie Rotterdam beschikt over vrijkaartjes. Die kunnen maximaal 2 per persoon - worden afge haald aan de HIC-balie in de bibliotheek aan de Hoogstraat 110. Rotterdam - Het Henkespand aan de Voorhaven in Delfshaven zal worden gerestaureerd. B en W zijn akkoord gegaan met een vergunningaanvraag in het kader van de Monumentenwet. Eerder al had de mi nister van WVC zich positief uitgelaten over het ver bouwplan. De Bewonersorganisaties Bospolder-Tus sendijken en Delfshaven hadden bezwaren aangete- - kend tegen het plan, maar die zijn ongegrond ver klaard. Zo had men gevraagd het aantal vierkante meters horeca aanzienlijk terug te dringen. De voor genomen 385 vierkante meter achtte men al meer dan het bestemmingsplan beschermd Stadsgezicht Delfshaven zou kunnen verdragen. Rotterdam - De organisaties in de bir penvaart zijn bang dat de aanleg van de Betuwe-goederenlijn zal leiden tot oneerlijke concurrentie. Volgens de schip pers zijn er uit het verleden voldoende voorbeelden van 'tariefpolitiek' waarmee vervoer per spoor op on eigenlijke wijze aantrekkelijker werd gemaakt dan vervoer over water. Negen organisaties van schippers verwoorden dit standpunt in een gezamenlijke inspraakreactie op de Betuwelijn. Hoofdpunt in hun slellingname is dat de Betuwelijn „niet gebruikt mag worden om de na tuurlijke voordelen van de binnenvaart teniet te doen". Onaanvaardbaar vinden zij het plan zes mil joen ton lading over te hevelen van de binnenvaart naar de spoorwegen. De projectnota over de betuwe- lijn houdt met deze optie rekening. Om te voorkomen dat de Betuwelijn een bedreiging wordt voor de schippers, willen zij met de overheid afspraken maken over stimulering van zowel het spoor als de binnenvaart. Dat moet dan wel gebeuren vóór tot aanleg van de goederenlij n wordt besloten. Rotterdam - De campagne 'Op de koffie' loopt gesmeerd. De huiskamergesprekken tussen wethou ders of voorzitters van deelgemeenten en groepen burgers verlopen openhartig. Dit blijkt uit een tus sentijdse rapportage van het project, dat in het voor jaar ingang is gezet. Iedere Rotterdammer, die negen andere burgers bij elkaar kan brengen, kan een wethouder of deelge meentevoorzitter 'op de koffie' vragen. Doel hiervan is een rechtstreeks contact en het openhartig bespre ken van knelpunten. Onder de initiatiefnemers tot een gesprek bevinden zich tot op heden slechts wei nig jongeren of migranten. Kwesties die veelvuldig aan de orde komen zijn onder meer de onveiligheid, vprnaiippring dp rpiglie tussen migranten en au tochtonen en het functioneren van de gemeentelijke diensten. Men klaagt dat de diensten als regel traag reageren op de problemen die tijdens de gesprekken worden gesignaleerd. Rotterdam - Vijftig jaar geleden, op 30 juli 1942. be gonnen de deportaties van joodse Rotterdammers. In ongeveer een jaar tijd stelden de Duitsers tiendui zend tot twaalfduizend joden op transport, hoofdza kelijk naar Westerbork. Van deze joodse stadgeno ten overleefden ongeveer tweeduizend de oorlog. In het Hulp- en Informatie Centrum aan de Hoogs traat 110 is met materiaal van de Nederlands Israëli tische Gemeente een tentoonstelling ingericht die deze geschiedenis weergeeft. De tentoonstelling is een initiatief van de Stichting Comité Loods 24, be staande uit gemeenteambtenaren en vertegenwoor digers van de joodse gemeenten in Rotterdam. Loods 24 was indertijd gelegen op het Gemeentelijk Handelsterrein aan de Stieltjesstraat. De tentoon stelling 'Loods 24' is van 31 juli tot en met 28 augus tus te zien van dinsdag t/m vrijdag 9.00-17.00 uur en op maandag van 12.30-17.00 uur. Rotterdam - De deelgemeente Noord gaat mogelijk maatregelen nemen tegen ongeveer zestig zigeuners die met hun caravans staan geparkeerd op het ter rein van de Energiehal aan de Abram van Stolkweg. ,.We zijn aan het uitzoeken of ze van plan zijn om daar lang tc blijver, staar.. Als dat zo is. moeten we een oplossing zoeken." zegt woordvoerder Frits Bor- chers van de deelgemeente. De zigeuners die voor een begrafenis in Nederland zijn, overtreden door hun verblijf het '^stemmingsplan en de Algemene Politie Verorde;.j;endeWoonwagemvet. Schiedam - In het seizoen 1993- '94 zullen Schiedsmse theaterlief hebbers moeten uitwijken naar omliggende steden. Dooreen ver traging in de ontwikkeling op het Stadserf is de nieuwe schouw burg waarschijnlijk nog lang niet klaar als het oude Passage-thea ter volgend jaar wordt gesloopt. In een eerdere tijdplanning ging de gemeente er nog vanuit, dal de nieuwe culturele voorziening open zou zijn op het moment dat het Passage-theater zou worden gesloopt. Om verschillende rede nen is dit niet langer mogelijk. De ontwikkeling van het Stadserf loopt anderhalf jaar achter op schema. Daarentegen is project ontwikkelaar MAB met haar voor bereidingen voor de bouw van een groot winkelcentrum in en bij de Passage juist sneller dan ver wacht. Reeds deze maand presen teerde de architect van ontwikke lingsmaatschappij MAB een vrij gedetailleerd schetsontwerp van het nieuw e overdekte winkelcen trum. dat dt Hema als grootste trekker krijgt. ,.De MAB gaal plezierig voorva rend" zegt wethouder Chris Zij develd 'Stadsontwikkeling). „Het punt ia echter dat ze nog met de totale plannen hebben gepresen teerd. Er zijn al gedetailleerde te keningen voor de winkels, maar de bijbehorende woningbouw plannen hebben we nog niet ge zien. Aan die laatste ontwikkeling hechten we veel belang, want het gebied tussen deBroersvestende Hoogstraj; it m één keer wor den ontwikkeld Op de combina tie van woningbouw en winkels was de eerste aanbieding van de MAB ook gebaseerd." Levendigheid De snelle ontwikkelingen rond de Passage plaatst de theater-direc tie en de ambtenaren van Cultu rele Zaken voor een probleem. De grootscheepse nieuwbouw van onder meer een theater, een bi bliotheek. een archief en een be stuurscentrum op het Stadserf is bedoeld om de levendigheid van het stadshart te vergroten. De vrees bestaat nu dat het Schiedam se theater klanten zal verliezen als de stad gedurende langere lijd zonder voorziening zit. Zijdeveld heeft zijn ambtenaren gevraagd in de vakantie over dit risico na te denken. ..Het is be langrijk dat we de mensen ook in de tussenliggende periode aan de stad kunnen blijven binden. We denken er aan theater de Teer- stoof in deze periode een lekkere impuls te geven. Voor de thea termedewerkers heeft deze volg orde ook voordelen. Zij kunnen veel tijd besteden aan de techni sche invulling van het nieuwe theater.'1 In hel besloten gedeelte van de commissie cultuur heeft architect Hans Ruijssenaars onlangs de aanzetten voor zijn voorlopig ont werp voor het Stadserf getoond. ..Hij gaat lekker tekeer. Hij blijkt goed te hebben geluisterd naar de aanbevelingen, die op twee hoor zittingen naar voren zijn ge bracht. Ik verwacht dat het voor lopige bouwontwerp in het najaar kan worden gepresenteerd," zegt Zijdeveld Vertraagd De bouw van het 40 miljoen gul den kostende complex is inmid dels flink vertraagd. Ruijssenaars kreeg de opdracht in maart vorig jaar. Toen uitte Zijdeveld de ver wachting. dal het Stadserf eind 1993 kon worden opgeleverd. Nu is de verwachting, dat aan het ein de van het volgend jaar de lijd pas rijp is voor het slaan van de eerste paal. „Er js zeer i ndi ingend naar de be stekken gekeken." somt Zijde veld een reden voor de vertraging op. „De eisenpakketten van de in stellingen hebben uitvoerig op de snijtafel gelegen. Voor het nieuwe theater is er bijvoorbeeld een uit gebreid onderzoek gedaan door een bouwtechnisch adviesbu reau. Er bestaat de verleiding om hard te gaan hollen, maar we heb ben er voor gekozen om de zaken langzamer, maar degelijker aan te pakken."' De vertraging in de voorbereidin gen voor het nieuwe gemeentelij ke complex heeft ook gevolgen voor de ontwikkelingen op een ander deel van het Stadserf. Voor dit gebied tekent architect Kees Rijnboutt op dit moment een combinatie van winkels en wo ningen. Projectontwikkelaar Am- stelland gaat echter pas bouwen als de gemeente haar planfase ook heeft afgerond. Maasland - De archeologen die bezig zijn met oudheidkundig on derzoek in de Duifpolder in Maas land houden vrijdag 31 juli een open dag. Het publiek kan dan getuige zijn van de pogingen om resten van een nederzetting uit de Ijzertijd (circa de 3de eeuw voor Christus) bloot tc leggen. De opgravingen gingen vorig jaar van start. Toen werden de resten getroffen. De vindplaats wordt dit jaar verder onderzocht, vooraf gaand aan de verlaging van het waterpeil in de polder die verdere opgravingen onmogelijk maakt. Onder de waterspiegel zijn de uit mest en rxet opgebouwde vloeren en ook palen bewaard gebleven, evenals resten van huisdieren en voedselgewassen. Uit de polder- grond zijn tot nu toe fragmenten van honderden aardewerken pot ten, enkele maalstenen en spin- schtjfjes naaT boven gehaald. Ket onderzoek wordt geleid door me dewerkers van de rijksuniversi teit Leiden.De open dag duurt van 11.00 tot 15.30 uur. Het opgra vingsterrein ligt aan de Kwakel- weg, ter hoogte van nummer 19. Jeugdland draait weer op volle toeren. Gisteren gaf wethouder Bart de Leedehet startsein voor het jaarlijkse, drie weken durende vakantiespektakel in Schiedam. Op het Stadserf liet de wethouder een ballonnetje op dat snel werd meegevoerd door de harde wind. Ondanks het gure weer klommen de Rosnikovs vervolgens onbevreesd naar de top van hun trapeze om daar enkele bloedstollende acrobati sche toeren uit te halen. „Zonder vang net," stelde het jonge publiek vast en veel monden zakten open van verbazing. Het was razend druk op het met vlagge tjes versierde feestterrein achter het stadskantoor. Jeugdland-baas Joop van Broekhoven had voor de openingsdag dan ook weer een ieuk en gevarieerd pro gramma verzorgd. Kabouter Gijs blies ballonnen op, twee Minnie Mousen deel den vrolijke petjes uit, een sneltekenaar portretteerde in hoogtempö de ene be zoeker na de andere en bij de zweefmolen stond al direct een lange rij. Aan de voet van attractie nummer éér, 'iet grote springkussen, lagen tientallen paren kin derschoenen. Vanaf vandaag trekt Jeugdland door de Schïedamse wijken. Het creatieve sport en spelprogramma wordt afgewisseld met toneelvoorstellingen, puzzeltochten en een viswedstrijd. Vrijdag 14 augustus komt de karavaan tot stilstand in het Bea- trixpark, waar een Oosters getint slot feest met echte ka melen op stapel staat. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - Architecten- en projectontwikkelaarsbureau Bas van oud-wethouder Bas Goudriaan heeft een plan ge maakt voor de bebouwing van de braakliggende grond op de hoek van de Peperstraat en de Hoog straat. Volgens een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen is de kans groot dat het ontwerp, dal uitgaat van winkets met wonin gen erboven, zal worden gereali seerd. Verschillende ontwikkelaars heb ben hun tanden stukgebeten op deze lastige locatie. Veel bouw plannen bleken onhaalbaar door de hoge kosten. Daarnaast kon met de gemeente geen overeen- stemm;: worden bereikt over de erfpachtkosten. Bureau Bas is er in geslaagd deze moeilijkheden te overwonnen. Het ontwerp dat er nu ligt is grotendeels gebaseerd op een eerder bouwplan, dat ook schipbreuk leed. Eind dit jaar zal de gemeente meer plannen voor de 'upgrading' van de Hoogstraat bekendmaken. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten onderzoekt momenteel op welke manieren Vlaardingens oudste winkelstraat kan worden opgepoetst. Het onderzoek - kosten 50.000 gulden - richt zich op de bebouwing van open plek ken, het opwaarderen van gevels, het aanbrengen van modem straatmeubilair en het weer be woonbaar maken van de leeg staande of als opslagruimte in ge bruik zijnde woningen boven de winkels. Dat laatste onderdeel wordt ge zien als een speerpunt van de ac ties om de Hoogstraat een beter aanzien te geven. Bewoonde bo venverdiepingen zouden de straat niet alleen een levendiger, maar ook een veiliger aanzien ge ven, denkt de gemeente. Door de sociale controle die van dc nieuwe bewoners uitgaat,zou de crimina liteit in de winkelstraat dalen. De Dienst Gemeentewerken heeft onlangs de huisvestingsmo- gelijkheden in het plangebied - dat loopt van de Grote Kerk tol de Afrol - geïnventariseerd en kwam tot 18 panden. Het Bouw fonds moet deze bevindingen ver der uitwerken tot een concreet plan van aanpak. Dat zal volgens een gemeentewoordvoerder ove rigens niet meevallen, omdat ie dere winkelier individuele belan gen heeft en vermoedelijk niet ie dereen even enthousiast za! rea geren. Bovendien verwacht de ge meente van de winkeliers dat zij zelf in belangrijke mate in de kos ten zullen bijdragen. De gemeen te is wel bereid subsidies te verle nen. Volgens de gemeente Vlaardin gen heeft het Bouwfonds al in verschillende Nederlandse ste den successen geboekt met soort gelijke projecten. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - Met de be lofte dat hij definitief een eind wil maken aan zijn verslaving aan verdovende middelen heeft de 40- jarige Schiedammer die zich gis termiddag voor de rechtbank moest verantwoorden voor een enorme reeks diefstallen, de offi cier van Justitie min of meer in de richting gestuurd waar hij hem hebben vilde. Omcier mr. J.P. Wittop Koning was voornemens één jaar gevan genisstraf te eisen maar zag daar na de overtuigend uitgesproken voornemens van de verdachte toch vanaf. Hij stemde in met het voorstel waarmee de onverbeter lijke dief zelf voor de dag was ge komen. Mr. Wittop Koning ver zocht de rechtbank dan ook de zaak aan te houden om de man nog één kans te geven. Als het hem lukt in het Amsterdamse In tercultureel Motivatie Centrum af te kicken, kan hij een gevange nisstraf ontlopen en zijn leven op nieuw inrichten. Al was de man al diverse malen eerder met Justitie m aanraking geweest en had hij er wegens en- ke)e apiumvetdehcten. verduis tering en mishandeling celstraf fen variërend van vier weken tot twee j aar opzjften, toch geloofden rechtbankpresident mevrouw mr. M. A. Vermeulen en mr. Wittop Koning dat de verdachte defini tief wil afrekenen met zijn verle den. Van jongsafaan ging het fout met de man. Op school wilde het niet lukken en een baan die hem op hel lijf was geschreven kon hij niet vinden. Ontmoedigd zocht hij zijn heil in heroine en cocaïne. Om de aanschaf van de drugs te kunnen bekostigen begaf hij zich op het dievenpad dat de laatste twee jaar door Schiedam. Vlaar dingen en Rotterdam leidde. Van een erfenis, 43.000 guiden groot, ging binnen een halfjaar 17.000 gulden up aan coke en heroïne. Bij diverse bedrijven stal hij com puterapparatuur en kantoorarti kelen. Uil een woning in Maar- dingen pikte hij een krat bier. in Rotterdamse warenhuizen en winkels ontvreemdde hij keuken machines, schoenen en kleding. Tevens werd hem heling van een auto, diefstal van een mountain bike en een poging tot inbraak in het Shell-complex in Vlaardingen verweten. Alle delicten werden zonder meer bekend maar evenzo openhartig verklaarde de man zelf al aan het werk te zijn ge weest om een plaatsje te regelen in het afkickcentrum in Amster dam. Umaat hem een plaats is toegewezen en de man al twee maanden geen drugs meer heeft aangeraakt liet de officier weten de kans wel te willen wagen. „Ik accepteer mijn straf." sprak de verdachte luid en duidelijk. „maar zou graag zien dat die aan sluit op de opname in het Inter cultureel Motivatie Centrum. Als ik twee weken op straat loop ben ik bang toch in mijn oude ge woonte terug te vallen en dan gaat het weer fout." Daarop kwam mr. Wittop Koning opvallend mild voor de dag. „Ik kan kiezen uit een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest en het opheffen van de voorlopige hech tenis om te Kijken oi het goed gaat in het afkickcentrum. Ik ben voor het laatste. Mocht het dan onverhoopt toch nog fout gaan. dan kunnen we altijd nog sancties toepassen." Uitspraak 10 augustus. Vlaardingen - Spijt als haren 03 zijn hoofd heeft een 28-jarjgè Vlaardmger van hel verkeerd par keren van zijn auto op de Westha- venkade. Niet alleen omdat de po litie zijn wagen wegsleepte en daan-oor een rekening van 250 gulden presenteerde Veel vervelender voor de automo bilist was, dat de politie ook lasti ge vragen begon te stellen over een akkefietje in Schiedam. De Vlaardmger werd ervan vei dacht dat hij m de buurgemeente op 25 juli benzine had getankt zonder te betalen. De man btken.de. waarna een nieuw proces-verbaai tegen hem werd uitgeschreven. Vlaardingen - Op rijksweg 20 heeft de Vlaardingse politie giste ren een forse boete uitgedeeld aan een hardrijder. De betrapte automobilist was een 23-jarige Belg. Op een weggedeelte waar maar 100 kilomter is toegestaan reed de man met een snelheid van 150 kilometer. De bekeuring bedroeg 350 gulden. Schiedam - Verschillende wonin gen en bedrijven m Schiedam zijn het slachtoffer geworden van inbraak. Ook werden enkele au to's opengebroken Uit een bedrijf aan de Laan van Bol'Es werd een radiocassette ge stolen. Een onderneming in de 's Gravelandsepolder mist een kost bare scope meter. Uit. een ge bouw aan de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan verdwenen een versterker en geluidsboxen. Ver moedelijk kwamen de daders bin nen via een raam. Bij emi woon huis aan de Jan Steenstraat had den de dieven het gemunt op zes sierpotten met daarin verschil lende planten. Uit een keetwagen die aan de Zwaluwlaan slaat werd een laddei gestolen, terwijl een tweede keetwagen aan de Goe man Borgesmslaan werd openge broken om een boormachine buil te kunnen maken. In de Van der Elststraat werd in gebroken in een woning. De voor deur en een raam werden gefor ceerd. Uit een spaarpot verdween een klein bedrag aan geld. Auto-inbraken werden gemeld in de Hoeker, de Edisonstraat en de Westvest. Uit de wagens verdwe nen radiocassettespelers en een koffer met relatiegeschenken. Vlaardingen - De directie van het Vlaardingse specerijen bedrijf De gens wil de rechter inschakelen om een conflict met de Diensten bond FNV op te lossen. De direc tie wil de expeditie van het bedrijf uitbesteden, maar de bond maakt daar bezwaar tegen en heeft ge zegd geen acties te schuwen als de directie haar zin doordrijft. De vakbond is niet bang voor de uitslag van een gerechtelijke pro cedure, laat bestuurder Wim van den Bremen weten. Ze heeft de werknemers van de expeditie op- gprnppen te lalen zien dat de di rectie ten onrechte geen vertrou wen m hen hcel't. De bond heeft het overige personeel van Degens gevraagd klachten over de expe ditie direct te melden. Personeel en dnectie van het, Vlaardingse bedrijf verkeren al enkele weken in conflict Volgens de directie functioneert de afde ling expeditie niet naar tevreden heid. Uitbesteding zou betekenen dat elf mensen worden overge plaatst en dat negen werknemers ontslag krijgen. De Dienstenbond wil dal de bewuste afdeling jn ei gen beheer blijft en heeft een al ternatief plan ontwikkeld. Den Haag/Schiedam - De speelau- tomatenhal aan de Hoogstraat in Schiedam moet aan strengere ge luidvoorschriften voldoen. De Raad van State heeft op verzoek van een omwonende de ge- luidgrenzen in de hinderwetver gunning aangescherpt. De buurman, wiens woning grenst aan het magazijn van de hal, heeft last van lawaai van de airconditioner, die in het maga zijn staat. In de hinderwetvergun ning had de gemeente Schiedam nagelaten maximale geluidgren- zen te stellen voor de achtergevel van het pand. Daardoor golden daar de relatief soepele grenzen voor de voorzijde. De Raad van State maakt dat verzuim nu goed door strenge geluideisen voor de achterzijde in de vergunning op te nemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1