15 WBÊL Hagenaar Van Lier blijft tljn in Vlaardingen wonen r m Jeugdkamp in Leusden Wandelen in Beatrixpark Concert in Grote Kerk Zomeravondconcert Kassa theater Sater open Jeugdbrandweer te gast Buurthuis de Haven dicht Afvalberg Scheidende burgemeester: 'Als ik verhuis, is het naar een bejaardenhuis' Rotterdams Dagblad Woensdag 29 juli 1992 Schiedam Zeven dolle dagen. Dat kunnen de kinderen die zich opgeven voor het jeugdkamp van de CJV. verwach ten. Het kamp wordt van 15 lot en met 22 augustus gehouden in clc bossen van Leusden en biedt tai van activiteiten. Op het programma staan onder meer een dropping, een dagtocht naar het Hensehoter- meer en sport- en spelevenementen. Deelname kost ƒ147.50 per kind. Voor meer informatie en/of aanmel dingen: Ton van der Leije (4703746). Natuurliefhebbers kunnen zaterdag 1 en zondag 2 augustus terecht in het Beatrixpark. Daar wordt op heidedagen een excursie gehouden. Zaterdag begint de wandeling door het park om 10,00 uur op het grote parkeerterrein en zondag kan men deelnemen aan de excursie in en rond de heemtuin. Onder leiding van een bioloog worden hoofdzakelijk de waterdie ren onder de loep genomen. De excursie begint om 14.00 uur. In de Grote of Sint Janskerk aan de Lange Kerk straat wordt zaterdag 1 augustus door organist Jan de Bloeme een inloop-concert gegeven. Op het pro gramma staan werken van Bach, Stanley, Handel en Guilmant. De toegang is gratis en het concert begint om 15.00 uur. waardingen In orgel cent i'um De Kapel aan de Willcmoordseweg 3, nabij de grens met Schipluiden, geeft de Haagse organist Jaap Hi Hen zaterdag 1 augustus een orgel concert. Aan hel concert dat om 20.00 uur begint, ver lenen de solisten Marie en Henri Blacknon mede werking. Een toegangskaartje kost vijf gulden en de koffie is gratis. Met ingang van het nieuwe theaterseizoen zijn de openingstijden van de kassa van de Stadsgehoorzaal gewijzigd. In het vervolg kan men er iedere dinsdag tot en met vrijdag terecht van 9.30 tot 15.00 uur. Op zaterdag is de kassa van 12.00 tot 15.00 uur geopend. In verband met de verbouwing van de Stadsgehoor zaal is de kassa pas op maandag 28 september voor het eerst open. De Vlaardingse jeugdbrandweer trekt deze week op met de jeugdbrandweer uit de Duitse plaats Neu- reut. Vanaf 25 juli tot en met 1 augustus bivakkeren de jonge brandweerlieden mei eikaar op het scou tingterrein aan de Broekpolderweg. De Duitse gas ten bezoeken tijdens de kampweek verschillende be drijven in Vlaardingen en omgeving. Donderdag 30 juli ontvangt burgemeester Van Lier de Duitse spuit gasten vergezeld van hun commandant en de burge meester van Neureut in het stadhuis. In verband met de vakantie van de medewerkers van buurthuis De Haven worden de wekelijks terugke rende activiteiten van 27 juli tot en met 4 september stop gezet. Tijdens de zomersluiting wordt achter de schermen echter wel doorgewerkt aan de voorbereidingen voor de vakantiespeelweek en de in september uit te brengen activiteitenkrant. De speelweek vindt plaats in de laatste week van de zomervakantie, van 31 augustus tot en met 4 septem ber. en wordt georganiseerd in samenwerking met andere instellingen en Welzijn '90. Agenda Vlaardingen woensdag 29 juli Cariilonconcorl Addio de Jong. Grolt Kerk. 20.15 uur. donderdag 30 juli VHetentcdil. vertrekpunt: kade aan de Vaarlweg. 13.00 uur. Maassluis woensdag 29 juli 1 Gilde. Koningshof. 14.00-16.00 uur. Minister Hans Alders heeft besloten z'n falend be- l<ad,eeuwigheidswaarde te geven. De milieuminister die in Rio nog zo'n opgeruimde kijk had op de mon diale milieuproblematiek, bevuilt nu het eigen nest op weergaloze wijze. Tegen het advies van de Raad van State in en tegen de wil van de Vlaardingse bevolking en gemeente raad, heeft hij besloten een gigantische afvalberg te situeren in het natuur- en recreatiegebied de Licke- baert tussen Vlaardingen en Maassluis. Een gebied overigens waar natuur- en milieuwaar den al bedreigd werden door de dioxinewalm van de AVR, de plannen tot aanleg van de Blankenburglun- nel. de tolpleinen van Maij-Weggen en assimilatie- verlichting in de tuinbouw. Wat ooit een groene buffer had moeten worden in 't drukste gebied van Nederland wordt geen tuin voor randstedelingen maar een gecamoufleerde opslag voor narigheid. Waar zeldzame planten- en diersoorten leven, zullen ih de visie van PvdA-minister Alders en PvdA-mi- Heugedeputeerde Van der Vlisl binnenkort voor een periode van minimaal 15 jaar bulldozers het afval op hopen tot een hoogte van 40 tot 60 meter. Daarna volgt hel Coupépolder-scenario: de afvalberg wordt afgedekt met een dunne laag aarde en gras en ver volgens omgedoopt tot 'recrealieheuvel'. Het vuil on der het kleed geveegd! Waarschijnlijk tot het mo ment dat iemand erachter komt dat er te betreuren fouten in het toezicht zijn gemaakt, het grondwater ernstig is vervuild en de hele zaak voor een astrono misch bedrag moet worden gesaneerd. Zoals veel impopulair beleid wordt het toevalliger wijs afgekondigd in de vakantieperiode, zodat de kans op oppositie gering is. Nico Koffeman, Maassluis „Mijn opvolger moet niet denken, dat Vfaar- dingen kom ik wei effe doen. Zo simpel is het niet. Het is geen gemakkelijke stad om burge meester te zijn. Wel een fijne stad om te wo nen." Fred van Uer is bijna 65 jaar en yertreki per 1 september als burgemeester van Vlaardin gen, waar hij overigens wel blijft wonen. Hij is al bezig met een afschefdstoernee en kijkt verlangend uit naar de laatste dag. Hij is blij met zijn pensionering. Ben van Haren Vlaardingen - „Wat dacht je? Bij elkaar heb ik 46 jaar gewerkt. Eerst in het bedrijfsleven, later als ambtenaar, vervolgens als wethouder in Den Haag en sinds 1982 hier als burgemeester. Het lijkt me heerlijk om straks niets meer te hoeven. Die vrijheid. Geen pieper meer nodig. Geen te lefoon meer 's nachts. Mijn eigen dagindeling maken. En gewoon zelf de kleding bepalen, die je aan wil. Heerlijk." Denk niet dat Fred van Lier, die op 20 augustus 65 wordt, uitge blust is. Integendeel, de aan zijn spraak herkenbare Hagenaar van oorsprong heeft nog allerlei plan nen en blijft actief als voorzitter van de Culturele Raad Zuid-Hol land en van het RO-Theater in Rotterdam. Andere hem aangebo den functies heeft hij afgewezen. Hij wil voorlopig eerst samen met zijn vrouw Ineke van Lier-te Flierhaar met volle teugen genie ten van hun 'vrijheid'. En daarvoor vluchten ze niet de stad uit. „Oh neen. we blijven fijn in Vlaardingen wonen. Ten eerste hoef ik niet te verhui zen, omdat ik niet in een ambtswoning zit. Ten tweede hebben we een aardig huis en wo nen we hier in Vlaardingen heel prettig. Ik heb tijdens mijn burge meesterschap bijvoorbeeld zel den meegemaakt, dat ik op straat of in een winket zakelijk aange sproken ben. In die tien jaar is het misschien twee keer voorgeko men, dat iemand tegen me begon te klagen. In het algemeen kan ik gewoon als burger door de stad lo pen. Verder vind ik van Vlaardin gen prettig, dat hier alles hand zaam bij elkaar zit. Bovendien wonen we vlakbij het station en liggen de grote steden Rotterdam en Den Haag dichtbij. Trouwens, ik heb hier tien jaar een goede bo terham verdiend, waarom zou ik dan elders mijn geld gaan uitge ven?" Voorgangers redeneerden anders en gaven bijvoorbeeld als motief, dat ze hun opvolger niet voor de voeten walden lopen. „Ach," rea geert Van Lier, „daarvoor hoeft mijn opvolger niet bang te zijn. Alle functies waarvoor ik in deze stad ben gevraagd, heb ik bij voorbaat afgewezen. Ook wil ik bijvoorbeeld straks niet meer op de voorste rij in de Stadsgehoor zaal zitten. Ik zal zeker nog hier naar voorstellingen gaan. en graag, maar zit niet meer vooraan. Ik weet uit mijn Haagse tijd, waar Kolfschoten na zijn pensionering nog steeds dc volle aandacht kreeg, hoe hinderlijk zoiets kan zijn. Overigens geloof ik, dat de mensen straks toch vanzelf naar de nieuwe autoriteiten kijken." Vitaal We hebben het afscheidsinter- view met Fred van Lier in de bur gemeesterskamer van het stad huis op een moment, dat nog niet bekend is wie nieuwe eerste bur ger zal worden. Van Lier had ge dacht dat het een vrouw zou wor den, maar zoals bekend is onver wacht snel een man, de 54-jarige burgemeener drs, L. W. Stam uit Schagen, unaniem voorgedragen en benoemd. Veel wil Van Lier tij dens het interview niet zeggen over zijn opvolging. Wel zou hij de toevoeging, dat de kandidaat uit het westen moet komen, zelf niet in het door de gemeenteraad ge schreven profiel hebben gezet. „Ik vind dat wat te zwaar. Er speelt hier wel eer speciale pro blematiek, maar van kandidaten voor het burgemeesterschap van Vlaardingen mag je een bredere kijk verwachten. In het algemeen is het nadeel van zo'n pro fielschets toch, dat men ervan uit gaat een Gouden Nelis te krijgen, die precies op maat geknipt is. Neem nu de leeftijd. Natuurlijk zijn levens- en bestuurservaring gewenst en dan kom je snel op een middelbare leeftijd, maar hoe ontwikkelt iemand zich.Dat is altijd afwachten. Zelf ben ik vi taal gebleven, maar in die leef tijdsfase kan het natuurlijk ook mislopen." Lang in dezelfde functie zitten, vindt Van Lier niks. Voor autori teiten acht hij het zeker onjuist. „Nog nooit heb ik ergens zolang bewerkt als hier. Dat heeft te ma ken met de afspraken, die vooraf zijn gemaakt met de selectiecom missie. Zij wilden iemand, die de rit uit zou zitten. Daarom heb ik ook twee aanbiedingen afgewe zen, die ik kreeg toen ik 61 was. Een kwam uit het bedrijfsleven en de ander was een overheids baan. Toch geloof ik dat net als bij een wethouderschap een periode van tien jaar tegen het maximum aanzit. Je moet oppassen dat het geen routinewerk wordt." Fit en bij de les blijven, is wat Fred van Lier zijn hele leven heeft nagestreefd. Daarom zit hij ook ieder avondvergadering om klokslag negen uur een appel te schillen en te verorberen. „Ik rook niet en snoepen is ook niet goed voor de gezondheid, dus neem ik een appeltje halverwege zo'n vergadering. Dat zijn zo van die gewoontes om even de zinnen te verzetten. Zo gingen we ook een tijdlang met het college eens in de week zwemmen, maar dat is verwaterd met de komst van het nieuwe college. Daarin zijn de leeftijdverschillen groter." Macht Fred van Uer heeft uitgesproken denkbeelden over het burge meesterschap. De macht van bur gemeesters wordt volgens hem sterk overschat. „De mensen ken nen een burgemeester veel meer macht toe dan hij heeft. Natuur lijk kun je weleer.5 êc-n geslulen deur open krijgen, maar er zijn evengoed gevallen waarvoor geen deur te vinden is. Een burge meester is geen politieke figuur. Hij heeft geen politieke verant woording af te leggen en kan niet worden weggestemd. Daarom Fred van Lier kijkt uit naar zijn pensionering met meer tijd voor zijn hobbies: 'Heerlijk. Straks hoeft niets meer. Geen pieper meer nodig. Geen telefoon meer 's nachts. Mijn eigen dagindeling maken. En gewoon ze ff de kleding bepalen, die ik aanwil.'FotoRoetDijkstm kan hij ook geen politieke porte feuilles hebben." redeneert Van Lier. Hij heeft deze ook prompt geweigerd toen Vlaardingen en kelejaren geleden in een wethou- derscrisis terecht kwam en Rien Lensvelt (SGP) hem enkele porte feuilles wilde toeschuiven. „Het burgemeesterschap is boei end, omdat het zoveel verschil lende facetten heeft. Je bent voor zitter van de groep die de stad be stuurt. maar kan daarbij niet alles echt uitdiepen. Het was zeker niet eentonig. Het ene college is het andere niet en dat maakt het tel kens weer nieuw. Het werk in de raadscommissies was het leukst van het politieke werk. Verder be- lijken. Elke groep mensen heeft zijn eigen aanhang en dat brengt je op heel verschillende gesprek ken. Zo kom je aan alle stukjes van de hele grote legpuzzel, die zo'n stadsgemeenschap is. Je hoort telkens dingen, die nieuw voor je zijn." De manier waarop burgemeester Bram Peper wordt gepresenteerd, als De Koning van Rotterdam, past helemaal niet in de taakop vatting van burgemeester Van Lier. „Je bent een slecht burgemeester als je de pretentie hebt jouw stad een bepaalde duw te kunnen ge ven. Je mag nooit op de stoel van ee-n wethouder gaan zitten, maar moet mei je eivaring en het ver trouwd worden wat zetten geven in denkontwikkelingen en plooi en gladstrijken. Kortom wat rich ting, leiding geven om samen er gens toe te komen. Je moet oppas sen om met je buik vooruit te lo pen. Je mag dan wel hel boeg beeld zijn, zeker in een grote stad als Rotterdam, maar alles wat be reikt wordt. is hel wei'k van velen. Negentig procent is altijd al gere geld als de burgemeester eraan te pas komt." „De burgemeester moet zorgen voor de smering. Op tijd een druppeltje olie op de juiste plek deponeren. Hij moet dus van alles op de hoogte blijven en mag zeker niet het niet-hebben van bijzon dere puilt:feuiiies aangrijpen om te vluchten in een gedrag van veel reizen of andere banen. Burge meesters krijgen van alles aange boden. maar moeten gewoon neen zeggen tegen bijvoorbeeld een congres in Barcelona. In dit werk moet je gericht bezig zijn en dan is het hebben en bijhouden van relaties, een netwerk, veel be langrijker." Randje De stormen in de plaatselijke po litiek gingen nog al eens hoog in de afgelopen jaren, maar volgens Van Lier kun je niet zeggen dal Vlaardingen onbestuurbaar was. „Neen, onbestuurbaar is het nooit geweest. Ja, de politiek is ei- wel- eens over het randje gegaan, want het is natuurlijk van de gekke als je gezamenlijk geen kans ziet om een college samen te stellen. De politieke verhoudingen worden hier soms erg scherp gesteld. Dat heeft te maken met de enor me machtspositie die mijn eigen partij (PvdA) hier heeft gehad. Men is niet altijd verstandig met die macht omgegaan. Een college moet volgens mij een afspiege ling zijn van de gemeenleraad, anders werkt het niet. De burgerij moet zich in zijn stadsbestuur herkennen, anders ben je minder democratisch bezig." Van Lier waarschuwt potentiële opvolgers om niet te gemakkelijk over Vlaardingen te denken. „Na tuurlijk. onze stad heeft een laag werkloosheidscijfer en weinig cri minaliteit. als je het met andere steden van deze grootte verge lijkt. Verder heb je hier veel vrij willigers en organisaties, die veel doen. Toch is het geen gemakke lijke stad om burgemeester te zijn. Je krijgt wel de kans, maar bijvoorbeeld het voorzitten van de gemeenteraad is moeilijk. Daarbij speelt de aanwezigheid van extremisten in de politiek ze ker een rol." PvdA Fred van Lier was 24 jaar toen hij loetrad tol de Partij van de Ar beid. Het was in 1951 en hij was juist als dienstplichtig militair uit Indonesië teruggekeerd, waar hij om zijn uitgesproken socialisti sche ideeën een strafoverplaat- sing had gehad- Hij was trouwens niet de enige zoon uit het Haagse roomskalhoüeke ambtenarenge- zin. die voor de PvdA koos. Zijn oudste broer, die onlangs op 76-ja- rige leeftijd overleed, was jaren lang kamerlid en secretaris van die partij. „Het is mijn partij nog wel," zegt de vertrekkende burgemeester veelbetekenend voorzichtig. Hij heeft de laatste tijd met sommige 'incidentele' beslissingen van de PvdA moeite gehad. De achteruit gang van die partij betreurt hij, maar vindt hij ook verklaarbaar. „Er is een aantal waarden verwor ven, dingen zijn bereikt. Op zo'n moment moet een politieke partij zijn doelen herijken, anders wordt ze overbodig. De staatsman Van Riel zei het al, politiek is een golfbeweging. Ook bij de VVD en het CDA hebben ze zoiets meege maakt. De PvdA zit nu in zo'n cri sis. Het ik-gevoel is sterker ge worden dan het wij-gevoel en de PvdA heeft geen visie op die nieu- we samenleving ontwikkeld. Op een zeker moment komt dan de afrekening." Te lief „In mijn begintijd hadden we werkgemeenschappen waarin over van alles wc-rd gesproken. Daar vonden goede kruisbestui vingen plaats. Toen die zaterdag se bijeenkomsten stopten, werd hel een carrièremachine. Daarin Komt dan een afweging tussen wat politiek wenselijk is en hut behoud van de baan." De verschillen tussen de partijen zijn afgenomen. De angst om ver lies in het groeiende aantal peilin gen juist toegenomen. Net als de afkeer van de politiek bij het gro te publiek. Men is te ILei' voor elkaar, meent Van Lier. „Bestraffing in de politiek blijft steeds vaker uit. Tul op liet hoog ste niveau zelfs. Het is toch be denkelijk. dat niemand reageert op wat we lezen over hoe de mi nister-president zijn eigen fami liebedrijf Holiandia bevoordeelt. In mijn partij wordt nog wel daar tegen opgetreden." Partijen zullen zelf moeten inves teren in hun toekomst om jonge ren te interesseren. „Om hun ei gen continuïteit." Het wordt steeds moeilijker, maar helemaal geen partij kiezen vindt Van Lier onjuist. „Dat is het ontlopen van verantwoording. Als iedereen zegt: ze zoeken het maar uit! Dan gaal het fout. Je moet een rol blij ven speten zolang het kan en lid worden van een politieke partij, want geen ander stelsel is beter dan de democratie. Partijen zul len een mengsel moeten vinden van wat de mensen willen en de idealen, die ze zelf hebben." Treinreis Een dieptepunt uit zijn tienjarige burgemees ter «carrière kan V.. Lier niet noemen. „Er zijn geen echte brokken gemaakt." Hoogte punten kan hij zich wel voor de geest halen, maar ook die noemt hij niet. „Het gaai om dingen, die juist zo'n hoge waarde hebben omdat ze binnenskamers gebeu ren en er de zekerheid is. dat ze ook binnenskamers blijven. Daar zal ik nooit over pralen. Dat kan ook niet. omdat anders hel sys teem niet meer werkt." licht hij toe. Hij somt nog wel wat 'beste leuke' dingen op. „We hebben veel ko ninklijk huis en vooraan slaande personen in de stad gekregen en speelden een rol in de regionale imiwikkehng. üp hei geuieti van de politie zelfs voor heel Neder land. Verder hoop ik een rukje aan hel wieltje te hebben kunnen geven om Vlaardingen in de vaart der volkeren voort te stuwen. Het was een fijne tijd." Een comité is momenteel bezig geld in te zamelen voor een af scheidscadeau. Alle Vlaardingers hebben ec-n brief in de 'bus gekre gen met het. verzoek een bijdrage te storten vooreen verre reis. Het woord 'bedelbrief is al gevallen en dat vinden Fred en Ineke van Lier niet leuk. „Het initiatief hiervoor is niet van mij uitgegaan. Ik weeter wel van, omdat het comité kwam vragen wat voor cadeau we zouden willen hebben. Voor ons hoefde het ei genlijk niet, want natuurlijk is dit een goed betaalde baan geweest. Maar het comité wilde graag een antwoord. En. laten we eerlijk zijn, in welke functie ook, het is tegenwoordig gewoonte om bij een afscheid met de pet rond te gaan en wij zijn menselijk genoeg om dan zo'n verzoek positief te bekijken. Daarom hebben ge zegd. wal we al heel lang willen doen: zo'n idiote verre treinreis maken met de Trans-Siberië- express. Heel lang en onderweg echt de lijd nemen om alles te be kijken." Daarna wil Fred van Lier meet tijd besteden aan zijn hobbies wandelen, lezen, mode! trein en verzamelen, theater en goed eten. In en vanuit 'zijn' Viaardingen: „De grote kleine kring, het aquarium, met meer sociale con trole en contact op straat dan in Den Haag, de stad waar ik gebo ren en getogen ben, maar waar het individualisme sterker is."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1