Waterweg 13 Vlaardingen eist overleg met Atochem Markt-advocaat beticht gemeente van wanbetaling 'Bedrijf moet maatregelen nemen om stank te voorkomen' CDA'er wil kermis aan Broekweg en jachthaven in Buizengat wm Achttien maanden voor hulp bij overval Genieten bij Sarrasani Zeven aanhoudingen bij onderzoek bankoverval Slotenmakers nijdig over broodroof klusjesmannen 'Problemen in Palmboombuurt worden na de zomer opgelost' Foutparkeren aangepakt Bromfietser maakt val Aanrijding Brandend gras Centrum Schiedam krijgt schoonmaakploeg Rotterdams Dagblad Woensdag 29 juli 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT VI aardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Door Maarten de Jong Rotterdam - Zelden zal een circus in Rotterdam een première hebben beleefd zoals Sarrasani gister avond op de Müllerpier overkwam. Een bomvolle tent genoot zó overduidelijk van de voorstelling, dat de artiesten een tandje hoger leken te schakelen. Het werd - dankzij dal enthousiaste publiek - een circusspektakel waar de vonken vanaf vlogen. Een klein fenomeen eigenlijk in Rotterdam, dat in circuskringen nou niet bepaald bekend staat als een makkelijke stad. En ook al, omdat je proefde dat het publiek in deze eerste voorstelling niet via een mas sale 'vrijkaartenregie' op de banken terecht was ge komen. Een dergelijk premièrepubliek verraadt zich gewoonlijk vrij snel door plichtmatig applaus en be leefde aandacht. Maar bij Sarrasani was het op deze Rotterdamse première gewoon feest. Een flinke opsteker voor dit circus, dat bij voorbaat de concurrentie aan moet met het Italiaanse Circus Darix Togni, dat volgende maand neerstrijkt op het terrein van het voormalige zwembad De Plompert, achter Ahoy'. Want wat te verwachten was is inder daad gebeurd. De affiches van deze onderneming hangen inmiddels, ruimschoots op tijd. in de stad. Met een voorstelling zoals die van gisteravond geeft Sarrasani het antwoord. Herkenbaar circus, opge bouwd uit een grote variëteit aan goede acts. Daar voor tekenen vooral artiesten en groepen uit Oost- Europa. Want sinds het daar met de staatscircussen is misgelopen kunnen Westeuropese eircusdirecties in die 'artiestensupermarkt vol aanbiedingen' naar hartelust winkelen. Vandaar nog tot en met 9 augustus bij Sarrasani: Russische clowns (en leuke), een Russisch paar aan de trapeze (al eens eerder in Nederland toen het Rus sische Staatscircus nog écht achter het IJzeren Gor dijn vandaan kwam), poedels en een oogstrelende vrijheidsdressuur met gitzwarte paarden en sneeuw witte pony's van Monika en Hasso Mettm (voorheen Oostduits staatscircus), acrobatengroepen in diverse samenstellingen uit Mongolië, waar ook de indruk wekkende slangenmeisjes Byamba en Basuren van daan komen, een hooia-hoopfenomeen van Russi sche afkomst, een andere Russin aan de trapeze... Het is dat Sarrasani, naast de poedels, paarden en heren, ook nog de kamelen, hogeschoolpaarden en olifanten van de Italiaans-Duitse familie Foieo-A!t- hoff heeft geëngageerd. Anders had er sprake kun nen zijn van een compléét caleidoscopisch circus beeld uit Oosteuropese staatscircussen. Genieten by Sarrasani kan tot en met zondag 9 au gustus. De Mon- acrobaten Batsaihan voerden aan een tien meter hoge mast diverse on mogelijk geachte kunstjes Foto Jaap Rozcma Rotterdam/Schiedam - De politie van Schiedam heeft vanochtend vroeg rond half vijf in Rotterdam de hoofdverdachte opgepakt van de gewapende overval die afgelopen donderdag op het Bondsspaar bankfiliaal in Schiedam werd gepleegd. In verband met de overval werden in totaal zeven aanhoudingen verricht. De hoofdverdachte, een 42-jarige Schiedammer, werd door een personeelslid herkend als vaste klant. Een huiszoeking op het adres van de Schiedammer leverde geen resultaat op. Bij zijn aanhouding in Rotterdam werden een revolver en een paar duizend gulden aangetroffen. Ook bij de aanhoudingen van een 38-jarige Schiedammer en twee Sebiedamse vrouwen, respec tievelijk 25 en 28 jaar, werden geldbedragen gevon den en in beslag genomen- Bij de arrestaties werd assistentie verleend door een aanhoudingsteam uit Rotterdam. Rotterdam - De Rotterdamse sleutel-en slotenspe- cialisten willen niet dat langdurig werklozen gratis of voor een kleine vergoeding sloten gaan monteren bij particulieren. De gemeente Rotterdam subsidi eert zulke preventieprojecten en klussendiensten m onder meer Spangen en IJsselmonde om werklozen aan een baan te helpen. André Toller, vertegenwoordiger van de specialis ten. spreekt echter van 'werkverdringing' en con currentievervalsing'. Hij wil dat de werklozen zich beperken tot advies geven, omdat zijn buitendienst medewerkers anders zonder werk komen te zitten. 0n2in vindt Rob Christiaanse, één van de initiatief nemers van het project 'Spangen Veilig'. „Bij ons ko men mensen die normaal nooit by Toller zouden aankloppen, gewoonweg omdat hij te duur is." Be jaarden en mensen met een smalle beurs kunnen zijn uurloon niet betalen. Het lijkt op concurrentie vervalsing, maar dat is het dus niet." Zie ook pagina 16 Vlaardingen - De Vlaardingse wethouder Kees van der Windt (milieu; wil een hartig woordje wisselen met de directie van Elf Atochem. Hij vraagt de directeur van het petrochemische be drijf maatregelen te nemen die een herhaling van de brand bij Elf Atochem in de Botlek kunnen voorkomen. Als gevolg van de brand op 9 juli van dit jaar werd Vlaardingen dagenlang geteis terd door een stankgoif. Van der Windt reageert met deze stap op brieven van hel Miheu- alarmteam van de SP en Groen Links. Beide partijen eisten on langs dat er maatregelen worden genomen tegen het petrochemi sche bedrijf. Direct na het onge val stelde het milieuteam van de SP bovendien dat de Vlaardingse bevolking beter had moeten wor den geïnformeerd over oorzaak en gevolgen van het ongeluk. Vol gens de Vlaardingse fractie van Groen Links verdiende de direc tie van het bedrijf op zijn minst een alternatieve straf. In zijn antwoord op de brieven schrijft Van der Windt dat de van verschillende zijden verstrekte informatie over het ongeluk ze ker niet onvoldoende is geweest. Wel zegt hij dat de wijze waarop de bevolking over de nasleep is geïnformeerd voor verbetering vatbaar is. Juist toen men dagen na het ongeluk aan het nablussen was. ontstond grote stankover last Veel Vlaardingers konden de stank toen niet in verband bren gen mei het ongeluk. Overleg In het aangekondigde overleg wil Kees van der Windt niet alleen met de directeur van Elf Atochem rond de tafel zitten. Ook de direc teur van de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond (DCMR) is door de Vlaardinger voor het voe ren van overleg uitgenodigd. Cen traal staat de vraag, hoe dergelij ke incidenten in de toekomst kunnen worden voorkomen. De wethouder zat ook op andere wijze uiting geven aan de groeien de verontrusting in Vlaardingen over de werkwijze in het Botlek- gebied. Naast Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland kan ook de Stichting Europoort/Botlekbelan- gen een gepeperde brief tegemoet zien. De brand bij Elf Atochem vormde een onderdeel van een re cente serie incidenten in het grootste petrochemische indus triegebied van Europa. Leo de Sn a ij - er aan het Buizengat: Het water hoeft niet te wachten op de bebouwing van de grond. Denk eens aan het eco nomisch ef fect van een jachthaven. Voor mensen de zee op gaan hebben ze van alles nodig. Die spullen kopen zeinvlaardin gen. Foto Roel Dijkstra. Vlaardingen - Maak van het marktterrein aan de Broekweg een evenementenplein en van het Buizeugat tijdelijk een jachtha ven. Die twee opmerkelijke idee- en heeft CDA-raadslid Leo de Snaijer onlangs gelanceerd in de commissie voor Economische Aangelegenheden. De Snaijer zegt dat Vlaardingen eens wat creatiever moet om springen met zijn ruimtelijke mo gelijkheden. De CDA-politicus vindt woningbouw aan de Broekweg - nadat de weekmarkt naar het centrum is verplaatst - te zeer voor de hand liggen. „Je moet voorzichtig zijn met zomaar alles volbouwen. Het is zonde van zon mooi plein." Woningbouw aan het Buizengat heeft wel zijn instemming. „Maar dat gaat nog jaren duren. Voorlopig kun je het water inrichten als haven voor grotere jachten. Dat brengt nog geld in het laatje ook." Na de Tweede Wereldoorlog is het plein aan de Broekweg jaren in gebruik geweest als evenemen tenterrein, kan de Vlaardingse politicus zich herinneren. „Na de bevrijding stond er een grote mu ziektent. Je kon er dansen en bui ten werden films gedraaid op een groot scherm. Ik weet ook wel dat je die sfeer niet meer terugkrijgt. Maar Vlaardingen heeft duidelijk behoefte aan een terrein voor ma nifestaties. Dan is de Broekweg ideaal." Westwij k Het evenemententerreintje langs het Buizengat. dat onlangs in ge bruik werd genomen, voldoet vol gens Leo de Snaijer maar gedeel telijk aan de eisen, „Het is een tij delijke voorziening. Waar moet bijvoorbeeld de kermis naar toe als daar straks de woningbouw van start gaat? De Westwijk is geen succes gebleken, bij het stadhuis ging het ook niet. En van het Veerplein biijft na het op knappen van het centrum niets meer over. Waar is straks nog plaats voor de Koninginnedag feesten? De Broekweg is volgens mij de enige oplossing." Aan klachten over kermislawaai door omwonenden van het huidi ge marktterrein tilt De Snaijer niet al te zwaar. „Vroeger, in die tijd na de oorlog, was er ook een hoop drukte en herrie. Het zag er zwart van de mensen. Bovendien kun je tevoren onderzoeken of er iets aan de overlast kan worden gedaan. En gaat de buurt soms niet klagen als ze straks huizen voor hun neus krijgen?" „Kijk toch eens beter naar de mo gelijkheden," hield De Snaijer de raadscommissie voor. Hij vindt het onbegrijpelijk dat het Buizen gat er al zo lang ongebruikt bij ligt. „Maak een aanlegsteiger in het midden en laat daar dure jachten afmeren. Een ligplaats le vert een boel geld op. En er is gro te behoefte aan. Onze haven ligt aan de Waterweg. Probeer daar dan een paar centen mee te ver dienen." Maassluis - Het juridische ge vecht rond de locatie van de weekmarkt is tijdelijk verstomd, maar de jurist van de winkeliers is op een ander terrein nog volop aan het bakkeleien met de ge meente. Nadat de Raad van State het bezwaar van de gemeente te gen een vernietiging van een raadsbesluit over de verplaat sing van de weekmarkt had afge wezen, achtte mr. Van der Sande de tijd rijp om zijn onkosten de claratie in le dienen. De gemeen te heeft de rekening echter nog niet betaald. Voor de gemeente moet het een hard gelag zijn. Eerst zag men een raadsbesluit vernietigd en vervolgens dient men op de koop toe ook nog de hoge onkostende* cïaratie van de tegenpartij te be talen. In de ogen van mr. Van der San- de zit er voor Maassluis echter niets anders op. De jurispruden tie stelt volgens volgens hem klip en klaar, dat een overheids lichaam dat één van haar beslis singen vernietigd ziet door de ad ministratieve rechter, de schade moet vergoeden die de tegenpar tij heeft opgelopen. Zijns inziens vallen hier in ieder geval de ad vocaten kosten onder. De uitspraak in dc door dc ge meente aangespannen bezwaar procedure werd gedaan op 11 ju ni. De zaak vormde de nasleep van de juridische procedure, die Van der Sande verleden jaar na mens de Ondememersfederatie Maassluis (OFM) met succes voerde tegen het raadsbesluit, de vrijdagse weekmarkt van de Markt naar een parkeerterrein achter de Nieuwstraat te ver plaatsen. Dit gevecht is nog steeds nietten einde, want dit voorjaar herhaal de de gemeenteraad haar stand punt dat de weekmarkt moet worden verplaatst naar het par keerterrein achter de Niéuw- straat. Ook tegen deze beslissing heeft Van der Sande een proce dure aangespannen. Zijn schor- singsverzoek is inmiddels afge wezen, maar de zes winkeliers namens wie hij de zaak verdedigt hebben de hoop nog niet verlo ren dat ook dit raadsbesluit voor vernietiging in aanmerking komt. Claim Na de uitspraak op 11 juni dien de Van der Sande op basis van de tarieven van de Nederlandse Or de van Advocaten een claim van 55.000 gulden in. Toen de ge meente de rekening niet wilde betalen, verhoogde hij het be drag met 5815.85 gulden incasso kosten. Van der Sande heeft aan gekondigd, dat hij zyn rekening in een nieuwe juridische proce dure gaat vorderen als dc beta ling lang uitblijft. Juridisch medewerkster Kruijt van de gemeente Maassluis vindt dat Van der Sande te onge duldig is. „De zaak ligt genuan ceerder dan hij het voorstelt. De jurisprudentie is op dit punt echt niet zo eenduidig. We zijn de zaak nog aan het onderzoeken. We hopen de benodigde informa tie op korte termijn beschikbaar te hebben. Ik denk dat de zaak binnen vier weken is afgerond." Uit informele bron heeft Van der Sande begrepen, dat de gemeen te moeite heeft met de hoogte van zijn declaratie. Maassluis zou betwijfelen, of de claim van de advocaat in een reële verhou ding staat tot het aantal gewerk te uren. „Ik heb alles zwart op wit staan," zegt de advocaat. „Ik zou weieens willen weten hoeveel tijd de tegenpartij aan deze zaak heeft besteed." Van der Sande heeft inmiddels een beroep gedaan op de Wet Openbaarheid van Bestuur om- deze gegevens boven tafel te krij gen. Ook op dit punt is de ge meente zijns inziens in overtre ding. „Dergelijke gegevens moet men binnen tien dagen verstrek ken. Ik heb ze nog niet, vandaar dat ik maar een aanmaning de deur uit heb gedaan." Volgens de gemeentelijke woordvoerster kan de advocaat de gegevens op korte termijn op de deurmat vinden. Met de beta ling van de vordering mag de ge meente wat Van der Sande be treft nog we! even wachten. „Ik breng de wettelijke rente van 12 procent in rekening. Het is wel een goede belegging. Zoveel ren dement krijg ik bij' geen enkele bank." Schiedam - Na de zomervakantie wil wethouder Chris Zijdeveld de problemen in de Palmboombuurt definitief uit de wereld helpen. Zijdeveld is van plan de buurtbe woners bij elkaar te roepen en eindelijk spijkers met koppen te slaan over klachten die al vier jaar spelen. „Het gaat tenslotte om problemen waar niks aan de hand is," aldus de wethouder. Vooral de bewoners van de Sint Anna Zusterstraat trachten al ja ren de gemeente te bewegen de inrichting van hun straat te vol tooien. Zij zitten nog steeds met een noodbestrating, met een on gemakkelijke stoep, met lan taarnpalen die veel te dicht op de gevel staan en een gevaarlijke verkeerssituatie wegens het ont breken van afsluitingspaaltjes. Volgens de bewoners heeft Zijde veld keer op keer verbeteringen persoonlijk tegengehouden, omdat hij zoekt naar een geschik te bestemming voor bet braaklig gende terrein tussen Sint Anna Zusterstraat en Spinhuispad. De wethouder ontkent dat. Hij zegt het net zo vervelend te vinden ais de buurtbewoners dat alle schet sen van Gemeentewerken om de situatie te verbeteren zijn afge keurd. Volgens Zijdeveld komt dal doordat de buurt geen vaste woordvoerder heeft en iedereen iets anders wil. Het braakliggende terrein wordt tijdelijk ingericht als parkeer plaats wanneer in de binnenstad de grote bouwprojekten op het Stadserf, het Emmaplein en rond de Passage van start gaan. Daarna is het volgens de wethouder de bedoeling er winkels en wonin gen te bouwen. Eigenlijk had dat al veel eerder moeten gebeuren, maar een aantal jaren geleden ketste een bouwplan af omdat de ontwikkelaar geen kopers kon vinden. Vlaardingen - De Vlaardingse po- litie lijkt ernst te maken met ds bestrijding van de parkeerover last aan de West haven plaats. Gis- teravond werden omstreeks kwart over twaalf twee particulie re auto's weggesleept van de taxi standplaats. Tevens werd een be keuring uitgeschreven omdat er een auto op de stoep stond. Ook de afgelopen dagen werden ver schillende keren bonnen uitge deeld. Centrumbewoners klagen al maanden over parkeeroverlast langs de haven. Vlaardingen - Op de Van Hogen- dorplaan is gistermiddag een 44- jarige vrouw uit Schiedam lelijk ten val gekomen. De vrouw liep een hersenschudding op. Het on geval gebeurde om kwart over twee. De vrouw wilde op haar brommer een 11-jarige fietsenn- halen. Het jongetje sloeg plotse ling linksaf. Een botsing volgde, waarbij de vrouw een behoorlijke smak maakte. Zij werd in hel Ho- lyziekenhuis opgenomen. Schiedam - Op de Westfranke- landsedijk zijn gisterochtend vroeg twee auto's op elkaar ge botst. De bestuurders zijn met on bekend letsel naar het ziekenhuis gebracht. De botsing ontstond toen een 24-jarige Rotterdammer met zijn wagen een uitrit uit kwam, terwijl een 30-jarige Vlaar dinger over de dijk rechtdoor reed. De materiele schade was aanzienlijk. Schiedam - Een 15-jarige jongen is gisteravond in Schiedam aan gehouden voor brandstichting Met behulp van zaagsel en benzi ne had de jongen op verschillen de plaatsen aan de Harreweg het gras in de berm in de brand gesto ken. De politie pakte de knaap op en droeg hem over aan zijn ou ders. De dader wordt voorgedra gen voor een Halt-procedure. Schiedam - De komende weken worden in het centrum van Schiedam enkele aanpassingen doorgevoerd om de toeristische waarde van het stadshart te ver groten. Eén van de ondei delen is het in het leven roepen van een projectgroep, bestaande uit me dewerkers van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS), die er voor moet zorgen dat liet cen trum er schoon uitziet. Het cen trum kampt met welig tierend on kruid en zwerfvuil dat hand over hand toeneemt. Met het inzetten van de schoonmaakploeg moet daar een einde aan komen. Ook in het kader van de toeristi sche ontwikkeling wordt de stadswandeling, nu de restauratie van molen de Palmboom bijna ge reed is, uitgebreid en bewegwij- zei a. Zwan-geei gekleurde siraal- tegels met daarop het WV-logo in hel wegdek geven de route langs de historische plekjes aan. Het schaars verlichte Stedelijk Mu seum. dat alleen bij bijzondere gelegenheden de schijnwerpers op zich gericht krijgt, wordt voor zien van nieuwe, constante ver lichting. Om de toeristen beter te kunnen begeleiden wordt nabij het WV* kantoor op de Buitenhavenweg een parkeerplaats voor autobus sen aangelegd. De parkeergele genheid, die naast de glasfabriek komt te liggen, blijft gehand haafd als straks boven het te bouwen Bas van der Heijden-fili- aal een parkeergarage verrijst Zodoende komen de groepen toe risten tijdens hun wandeling door het centrum vanzelf langs het VW-kantoor en kunnen ze er de nodige informatie inwinnen. Schiedam - Zijn aandeel in de ge wapende overval die op 29 okto ber van bet vorig jaar op het Mars- kramer-filiaal aan de Mgr. Nolen- slaan werd gepleegd, heeft de 31- jarige Schiedammer die het schietwapen leverde, geen deel van de buit opgeleverd maar een gevangenisstraf van achttien maanden. Tegen de man was twee jaar geëist. Op de bewuste dag ging de man aan wie hij het pistool had gegeven met een bi vakmuts op de winkel binnen en sommeerde het personeel de kas sa te legen. Met de buit. slechts een aantal guldens, verdween hij richting Beatnxpark. Daar werd de leverancier van het wapen kort na de overval in verwarde toe stand gesignaleerd. Beide verdachten werden later aangehouden maar de Schiedam mer weigerde een verklaring af te leggpn De man. gebruiker van verdovende middelen, vergat echter dat de uitspraken die hij tijdens een informeel gesprek met een rechercheur had gedaan, als bewijstmateriaal aangevoerd zouden kunnen worden. Hem werd vervolgens diefstal met geweld, afpersing en uitlok king van een overval ten laste ge legd. Zijn advocaat, mr. J.C. Spigt, achtte die feiten niet bewe zen en bepleitte vrijspraak, De rechtbank honoreerde dat ver zoek maar liet over het subsidiair ten laste gelegde, medeplichtig heid. geen enkel mjwer^tand be staan en veroordeelde de Schiedammer, die al meerdere malen in aanraking is geweest met Justitie, tot achttien maan den opsluiting. De overvaller ver dween voor 22 maanden achter de tralies.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2