14 Bliksem zoekt laatste dertig meter zijn weg BLIKSEM Shipping benut alle ruimte dankzij inventieve studenten rnmop Schaap Engineering berekent het risico van blikseminslag GeldG^Goed WMgi.Mggm -ISIS!WêêÊ-'MSsêèê - fa** Donder indirecte inslag Slachtoffers Aantal onweersdagen in Nederland KCTc_ EG wordt ingewikkeld, riskant én interessant Zaterdag Rotterdams Dagblad I augustus 1992 1 Niet iedere Nederlander ïs bang voor onweer. Maar echt heiemaa! veilig voelen we ons nu ook weer niet ais de donderbuien over ons huis trekken. Niet helemaal onte recht, want tijdens de 'honds dagen' van de afgelopen weken sloeg geregeld de bliksem in bij be drijven en woningen. Wanneer je een blikseminslag moet vrezen valt te berekenen. Het bedrijf Schaap Engineering in Hoogvliet is daarin gespecialiseerd. Door Yvonne Keunen Rotterdam - ..Het verhaal datje niet bang hoeft te zijn voor blik seminslag wanneer er een lan taarnpaal of kerktoren naast het huis staat is meestal niet waar. Bliksem zoekt de laatste dertig meter voor inslag nog zijn weg. Meestal zit wel een grotere af stand tussen een gebouw en bij voorbeeld een lantaarnpaal." ,.In Nederland slaat honderddui zend maal per jaar de bliksem in." vertelt J. van den Bergh van de af deling marketing van Schaap. ..Dat betekent dat per jaar per vierkante kilometer de bliksem twee of drie keer inslaat. De bloe menveiling in Aalsmeer bijvoor beeld benadert qua oppervlakte die vierkante kilometer. Zij on dervinden dan ook meerdere ma len per jaar schade." Naast de afmeting van een ge bouw speelt oak de constructie een belangrijke rol bij het bepa len van de kans op blikseminslag. De schade aan een woonhuis met een rieten dak is over het alge meen groter dan aan een geheel stalen gebouw, zoals bijvoorbeeld een opslagloods. L-, In Nederland slaat honder duizend maal per jaar de bliksem in. Foto Schaap Verantwoord ..Technisch kun je een gebouw voor honderd procent inslagveilig maken. Financieel gezien is dat echter niet noodzakelijk. Als bij voorbeeld een beveiliging van tachtig procent 10.000 gulden kost en de laatste twintig procent kost nog eens zo'n bedrag, zegt een bedrijf als snel 'laai dat laat ste maar zitten'. De eerste vijftig procent is met vrij eenvoudige middelen te beveiligen, daarna gaat de prijs heel snel omhoog." Schaap Engineering hanteert daarom een berekeningsmethode die ervan uitgaat dat het aanbren gen van een bliksemafleider-in stallatie financieel verantwoord moet zijn. De kosten van de in stallatie op jaarbasis moeten klei ner zijn dan de schadekans over dezelfde periode. „Bij de beveili ging van een kerncentrale zat niet moeilijk gedaan worden over geld. daar zal de honderd procent hee! dicht benaderd worden. En ook de petrochemische industrie bijvoorbeeld, stelt hele hoge eisen. Maar dat is een gevaarlijke bran che als het om blikseminslag gaat. Andere bedrijven zullen wel een gokje wagen." Koperslager Bij de risico-analyse wordt eerst berekend hoe groot de kans op een inslag is, en daarna hoeveel schade er te verwachten is. De computers van Schaap houden rekening met de gemiddelde in slagfrequentie in Nederland, de afmetingen van hel pand, de om- geving, de bouwkundige contruc- tie en de waarde van hel pand en de inboedel. De aard van het bedrijf Schaap is in de loop der decennia nogal ver anderd. In 1779 vestigde oprich ter Schaap zich als koperslager m Deventer. Vanaf die tijd dateert ook de aanleg van blikseïnaflei- derinstallalies en aardingssysle- men. Zon veertig jaar geleden be gon het bedrijf ook met het ver strekken van advies en liet ver richten van inspecties. „Vroeger bood een bliksemafleider afdoen de bescherming. Dat is nu niet meer het geval. Ook met een blik semafleider blijft een zekere kans op schade bestaan. In ieder ge bouw bevindt zich we) electroni- sche apparatuur. Die kan volledig ontregeld raken door een blik seminslag. maar zelfs ook door ontladingen in de omgeving. Te gen dat verschijnsel, inductie of spanningsversleping, helpt een bliksemafleider niet. Daarom is zogenaamde inpandige beveili ging noodzakelijk. Bedrijven la ten op dat gebied echter vaak een groot risico zitten." Dal is ook het geval met het RBGD-gebouw in Hoogvliet waarin Schaap zelf is gevestigd. „Hier is aan inpandige beveili ging niets gedaan, terwijl op iede re verdieping toch heel wat appa ratuur staat. Maar het pand is niet van ons. In ons hoofdgebouw in Deventer zijn wel de nodige voor zieningen aangebracht." Schadevergoeding Hel bedrijfsleven is overigens wel steeds meer geïnteresseerd in het beveiligen van electronische ap paratuur binnen het gebouw. „Dat komt vooral omdat verzeke ringen moeilijk gaan doen," ver telt Van den Bergh. „Verzeke ringsmaatschappijen keren jaar lijks kapitalen uit aan schadever goedingen als gevolg van blik seminslag. Daarom hebben zij te genwoordig vaak een clausule op genomen waarin staat dat geen indirecte schade meer verzekerd wordt." Alleen als de bliksem op het eigen gebouw is ingeslagen wordt de schade nog vergoed. Schade door inslag bij bijvoor beeld de buren, wat ook de nodige nadelige gevolgen kan opleveren, valt buiten de schade-uitkering. „Gevolg is dat wanneer de aftrek post verzekeringen kleiner wordt, de balans sneller door zal slaan naar beveiligen." Het maken van een risico-analyse kost tussen de twee- en vijfdui zend gulden. De prijs is de reden dat met name het bedrijfsleven dat in een dergelijke koslen-ba- tenberekening is geïnteresseerd. „In de particuliere sector worden niet vreselijk veel maatregelen getroffen. Zij nemen het risico vaak voor lief. Particulieren be veiligen, of niet. Maar ze laten geen berekeningen maken. Een installatie kost een paar duizend gulden. Vooral bezitters van vrij staande huizen schaffen die aan, of mensen die veel kunst of an tiek in huis hebben. Een tijd te rug hebben we een particulier huis in Zeeland beveiligd, waar van de bewoonster zo bang was voor onweer dat de kinderen haar een bliksemafleider cadeau heb ben gedaan. Ze hadden geld bij eikaar gelegd om hun moeder een paar rustige laatste jaren te ge ven." Schaap Engineering heeft in de twee eeuwen dat het bedrijf be staat tienduizend installaties aan gebracht in heel Nederland. Dat zijn er jaarlijks zo'n vijftig. Vol gens "Van den Bergh is er op het gebied van bliksembeveiliging nog heel wat te doen. „Er is ont zettend veel in hel land nog niet beveiligd. Alleen kerktorens zijn allemaal van een bliksemafleider voorzien. Hoogstens het haantje wil nog wel eens wegsmelten." Door Markus van Tol Schiedam - De goederenloods oogt voor de leek op z'n zachtst gezegd onoverzichtelijk. Her en der staan dozen, vaten en bruine zakken slordig neergezet. Op de goederen geven grote etiketten de verste bestemmingen aan: Hong Kong. Suriname. Gambia, Lagos. Om de chaos compleet te maken is een heftruckchauffeur bovendien voortdurend bezig pal lets te verplaatsen. De ioods is één van de drie plek ken waar het Schiedamse bedrijf AJ Shipping de goederen over slaat. Het 'groupagebedrijf laadt vrachten van verschillende klan ten samen in een container, om kosten te besparen. Pieter Offers (24) uit Voorburg en Micnèle Hofland (23) uit Den Haag ontwikkelden tijdens hun studie aan de RK Technische Ho geschool in Rijswijk een systeem vaannee de ruimte in de magazij nen op de meest economische wij ze gebruikt kan worden en de goederen bovendien ook makke lijk zijn te vinden. De afstudeeropdracht werd door hun examinatoren beloond met het cijfer neger,. Pieter is boven dien bij AJ Shipping in dienst ge treden als stafmedewerker. Het tweetal had drieëneenhalve maand de tijd om de klus te kla ren. Toen was al bekend dat het bedrijf vergevorderde plannen had om een nieuw onderkomen te betrekken in het Dïstrïpark in het Bot lek gebied. Daar moest een kantoor plus een loods van 4300 vierkante meter met plaats voor 3000 pallets verrijzen. Het huidi ge complex aan de Nieuw Mathe- nessestraal in Schiedam was veel te klein geworden. Pure winst Pieter: ..Aan de hand van de maat van de vaste produkten. zoals kunststofkorrels (een grondstof voor plastics), onderdelen voor landbouwmachines en alumini um poeder hebben we bepaald waar de leggers moesten komen. Met het toepassen van een stel ling konden we de loods in de hoogte efficiënter benutten. In de nieuwbouw kunnen we tot 8,50 meter gaan, terwijl we nu maar tot 1 of 5 meter komen. Verder hadden ze hier al besloten tot de aanschaf van speciale heftrucks, die 8.50 meter halen en boven dien een hele kleine draaicirkel hebben, zodat ze in smalle gange tjes kunnen keren." ..Verder moest er een nieuw sys teem komen waarmee eenmaal weggezette pallets ook weer mak kelijk te vinden zijn. want nie mand heeft het geheugen van een olifant. Om dat nn ie los^n. heb ben we de nieuwe versie van een ai bestaand computerprogramma uitgetest, dat de palleis een piek je in dc loods geeft en alarm slaat als de chauffeur ze op de verkeer de plek zet. Dat systeem werkt met streepjescodes op de vracht en op de betreffende plek in de loods," zegt Pieter. Na het afronden van de opdracht kreeg hel tweetal te horen dat hun systeem met een paar kleine aanpassingen zou worden inge voerd. We moeten er vanuit gaan dat het allemaal klopt, want we hebben zelf geen tijd om het te controleren, liet de directie nuch ter weten. Adjunct-directeur W. G. Pleyte: „Bij grote bedrijven verdwijnen dit soort afstudeeropdrachten wel eens in de één of andere bureaula, maar daar is onze onderneming te klein voor. Als een stagiaire voor ons werkt, moet daar iets uitko men. Invoering van een nieuw lo gistiek systeem was een bittere noodzaak, anders zoeken onze mensen zich straks in de nieuw bouw helemaal de blaren. Met dit systeem geven we onze mensen goed gereedschap in handen," al dus de adjunct-directeur, die ver wacht dat zijn bedrijf naast de nieuwe loods binnen afzienbare tijd nog een even grote hal kan bouwen. Voor Pieter Offers gaat het werk door. Hij is bij AJ Shipping in middels coordinator voor de nieuwbouw en de automatisering geworden. Het is hier wel zalig werken. Het gaat hier op z'n Rot terdams: iedereen zegt gewoon wat 'ie ervan vindt, of dat nou goed is of slecht." O Warme, vochtige lucht stijgt op en koelt af, Op hoogte van 3 tot 10 km ontstaan ijskristallen, die terugvallen. Doe»" wrijving met lucht en botsing met onderkoelde waterdruppels ontstaat spanning. De wolk raakt elektrisch geladen: iware, negatief geladen deeltjes komen onderin, de lichtere (positief geladen) bovenin. De negatieve deeltjes dalen, met een snelheid van 50 m per milliseconde, stapsgewijs af naar de positief geladen aarde. ^■9^ Als de negatieve deeltjes de aarde naderen (10 tot 50 meter), vliegen positieve stroomdeelljes naar boven. Zodra deeltjesstromen elkaar ontmoeten, volgt de hoofdonttading dus-deeltjes vliegen van de aarde naar de wolk. Duur bliksemstraal varieert van één tienduizendste tot één seconde. Temperatuur in het ontladingskanaal loopt op tot 30.000 graden. Geluid gaat mef. snelheid van 1 km per 3 seconden;. Dus na- elke bliksemschichten donderslag valt afstand;, van onweer te bepalen; Zij-inslag, De bliksem slaat in het hoogste punt (bijv. een boom) en slaat over naar een persoon die vlakbij de boom staat (menselijk lichaam geleidt beter dan een boomstam). Hoe korter de stroom door het lichaam gaat, des te groter de kans op overleven. Gehurkte houding is de beste preventie. Stapspannlng (zie tekening). Bliksem tref! boom. De stroom verspreidt zich in de grond naar alle richtingen. Hierdoor ontstaan spanningsverschillen in de grond. De koe loopt grotere kans gewond of gedood te worden. Spanningsverschil (tussen zijn voor- en achterpoten) Is bij de koe groter dan bij de gehurkte persoon, Had de persoon op de grond gelegen dan had hij een veel grotere hoeveelheid stroom door het lichaam gekregen. In Nederland slaat de bliksem per jaar per vierkante kliometer 2 a 3 keer in. Elk jaar vallen er ongeveer 11 slachtoffers. Directe inslag komt zelden voor. Wel indirecte inslag. Ongeveer een r derde van alte blikseminslagen in personen zijn dodelijk. Vit Door andere bouwtechnieken en minder arbeidsintensieve landbouw is het aantal ^.slachtoffers gedaald van W gemiddeld 15 per jaar in het begin van deze eeuw tot zo'n 5 in de jaren zestig. Nu zijn dat er ongeveer 4 per jaar. 1909-1918 147 1949-1958 84 1959-1968 49 zomer (msi-aug.) winter (sent-maart) Door Wim van der Meulen De conjunctuur is de indus trieën en dienstverlenen de bedrijven van Neder land op het ogenblik bepaald niet welgezind. De winstontwikkeling is in veel gevallen onbevredigend. Dat er minder wordt gespaard stemt tot nadenken, evenals de voortgaande stijging van het aan tal faillissementen. Er zijn ook andere aanwijzingen dat de industrie en hel dienstenverlenende bedrijf forse problemen heb ben. De kredietbehoefle wordt groter als gevolg van een slechter betalingsgedrag van de afnemers alsme- dede krimpende winstmarges, waardoor mindergeld vrijkomt voor investeringen in duurzame produktie- middelen, grondstoffen en halffabrikaten. Een groot probleem van alle Nederlandse bedrijven is evenwel een zekere angst voor alles wat buitenlands is. Er kan in de een of andere transactie geen partij van buiten de grenzen opdoemen of alle belanghebben den lijken hun stekels op te zetten. De grote multina tionals tobben beslist niet met dit probleem, maar het is de vraag in hoeverre de angst voor buitenlanders vaak in het onderbewustzijn meespeelt: denk aan da Fokker-Dasa transactie. Natuurlijk, als een Neder lands bedrijf in het buitenland wil expanderen, is er geen vuiltje aan de lucht, want dan zijn wij heer en meester van de situatie. Dollarkoers Voorde exporterende industrie wordt de huidige on aangename situatie geaccentueerd door de lage koer sen van dollaren pond sterling, waardoor de op brengst van exporttransacties wordt aangetast. De dollarkoers kan van grote invloed zijn op de resul taten van ondernemingen met aanzienlijke belangen in de Verenigde Staten, denk hier aan bijvoorbeeld Ahold (Albert Heijn). KLM, Philips en Unilever. Daar tegenover staat dat de inkoop van energie en veel be- Iangrijkegrondsioffen weer goedkoper wordU Konin- klijke Shell Groep!). De gunstige effecten van die goedkopere grondstoffen komen echter pas op lange re termijn totuiting in de resultaten. Wee tu wie echter volop van de goedkope dollar profiteren? De Ameri kaanse concerns die de winsten van hun Europese werkmaatschappijen in dollars omzetten. Alarmerend De huidige problemen kunnen nog het beste worden afgelezen aan de groei van de aantallen faillissemen ten. In de eerste vier maanden van dit jaar werden 1.564 faillissementen uitgesproken, 23 procent meer dan in dezelfde periode van 1991. De stijging van 52 procent in april alleen was ronduit alarmerend. Het onaangename van de huidige situatie is uiter aard. dat alle negatieve aspecten steeds grotere rim pels in de vijver trekken. De banken worden gecon fronteerd met grotere risico's bij de kredietverstrek king. zodat zij uit hun bedrijfswinsten grotere bedra gen moeten alzonderen lerversterking van de myste rieuze VAR's, de voorzieningen voor algemene be drijfsrisico's waarop vorderingen van twijfelachtig gehalte worden afgeboekt. Kredielverzekeraars als de NCM lopen eveneens grotere risico's dan normaal. Uit talloze pubiikaties blijkt verder dat het bedrijfsle ven buitengewoon oplettend de ontwikkelingen dient te volgen om niet ten onder te gaan. Een voorbeeld: Economische Zaken sch rijft dat de m arkt steeds meer vraagt om toeleveranciers die medeverantwoorde lijkheid'dragen voor produktenontwikkelingen pro duktie van complete systemen. Sinds 1988 bestaal een programma toeleveren en uitbesteden, dat ten doel heeft de internationale marktpositie van de Ne derlandse toeleveranciers te bevorderen door samen werkingsprojecten. Er broeit dus wat. Exportbeleid Samenwerkingsprojecten zijn natuurlijk vooral van groot belang voor het midden- en kleinbedrij f (MKB) mei 600.000 medewerkers in bedrijven met maxim aal 100 mensen. Bij Economische Zaken bestaat inmid dels een krachtig streven om het exportbeleid in ster kere mate dan voorheen te richten op de behoeften van het MKB. 'Het aandeel van hel MKB in de totale export is de laatste jaren sterk gestegen. In 1991 was dat aandeel 27,5 procent, voor 1992wordt een toename verwacht van 4 procent en voor 1993 een van zelfs 6.25 procent. Het theoretisch expnrtpntenrieel van hel MKB bedraagt 17 miljard gulden en dit betekent een groei van 70 procent van de huidige export'. De directies van de exporterende MBK's moeten na- tuurlijfc wel lef. een goede begeleiding en produkten van topkwaliteit hebben om te kunnen profiteren van de kansen die buitenlandse markten bieden. Het Nivra-maandblad 'De Accountant' heeft in zijn jongste nummer over de kansen van hel MKB in de EGondermeergezegd.datditMKBindeeersteplaats komt te staan voor de fundamentele keuze: lokaal of Europees. 'Beide beslissingen zijn zeer eerbaar en. mits goed doorgevoerd, rendabel'. Alvorens de keuze te maken zal het management echter goed moeten na denken over de gevolgen. De optie 'Euro-MBK' bete kent volgens De Accountant dat een lucratieve, maar tevens zware weg wordt bewandeld. Menig bedrijfs onderdeel zal afgestemd moeten worden opde nieuwe uitdaging. Het ergste wat een onderneming kan over komen is te kiezen voor het Euro-MKB, terwijl de ma- nagemenlmethodes, organisatie en logistiek van een typische lokale onderneming worden aangehouden. Geen vat Een onderneming die kiest voor het Euro-MKB zal grote aandacht moeten hebben voor de externe be drijfsomgeving. De markt wordt immers in sterkere mate dan voorheen bepaald door allerlei exogene fac toren (valutakoersen, olieprijzen enz.)waarop Euro- MKB's weinig of geen vat hebben Dit geldt in het bijzonder voor de toeleveranciers on der henZe moeten er enerzijds re ken in g m ee houden dat de keuzevrijheid van de afnemer toeneemt, maar anderzijds dal de positie van de afnemer onder grote druk staat door de toenemende internationale con currentie. Daarbij komt dat een grote afnemer na fusie, overne ming of samenwerking in een andere leverantielij n terecht kan komen. Denk wat dit laatste betreft aan Fokker-Dasa. De Accountant tenslotte: Het Euro-MKB moet in hoge mate flexibel zijn, zodat het snel op economische, maatschappelijke en andere veranderingen kan in spelen. Het leven van de echte ondernemer wordt door de ko mende grote EG-markt wel ingewikkelder en riskan ter. maar ook veel interessanter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1