ll1 jHSlI 'Agadir was buitenbeentje in Delfshaveif 2 Bedrijfsleven iaat gesubsidieerde kinderopvang in steek Smurrie bedekt wegdLk na klapband Kamer v. Koophandel: Betuwelijn in tunnel Laatste uren van sleper Restaurant-eigenaar na spectaculaire inval opgepakt voor verboden wapenbezit w 1 Vergissing: uienlucht waait over Nieuwerkerk Ambtenaren vergeten zieke vleermuis Onveilige chemie mikt op aandacht van scholen Militair na sprint gepakt Ultimatum voor groep zigeuners Overval op bakkerswinkel Vertraging bij Kleinpolderplein ■MÉM Onverwachte zorgen rond Rotterdamse spoortunnel Rotterdams Dagblad Zaterdag 1 augustus 1992 t f 2. Wie koopt nou in vredesnaam dit oude vaartuig en waarom zo vroegen wandelaars langs de Schie in Schiedam zich gisteren in gemoede af. Noch bij omliggende bedrijven noch bij de poli tie wist men het antwoord. Een werknemer van een naburig metaalbedrijf gaf uiteindelijk het verlossende antwoord: het gaat om een oude marinesleper die aangekocht is voorde sloop. foto Jaap Rozema Nieuwerkerk aan den IJssel - Bij Bentum Recycling Centrale in Nieuwerkerk is per vergissing een con tainer met vervuild puin gestort waarna omwonen den klaagden over een 'vreselijk smerige geur'.Het puin bleek afkomstig van Elf Atochem Rotterdam i BV in het Botlekgebied. Bij dit laatste bedrijf heeft een uitslaande brand gewoed waarbij een opslag loods in de as werd gelegd en stoffen vrijkwamen als zwaveldioxide en zoutzuur. Bij de hieropvolgende sloop van de loods en de grote schoonmaak van het terrein werd het puin in twee soorten containers gedaan: één voor schoon en één voor vervuild puin. De containers werden vervolgens verwisseld waarna de verkeerde naar de puinbreek- installatie aan het Nieuwerkerkse Kortenoord werd gebracht. Chemicaliën De omwonenden van het Nieuvverkerks bedrijf klaagden gisteren over een scherpe uienlucht die uitwaaierde over de bebouwing achter het Korten oord. De snei ingesch kelde DCMR trof hierna een tiental chemicaliën tussen het puin aan. De combi natie van de stoffen veroorzaakten de uienlucht maar vormen geen gevaar voor de volksgezondheid, aldus de DCMR. Als noodmaatregel werd de berg puin ingepakt en la- Ier op de dag teruggebracht naar de Botlek. De mi lieudienst gaat nu uitzoeken hoe de verwisseling van de containers kon gebeuren en wie hiervoor aanspra kelijk is. Rotterdam - De Vogelklas Karei Schot zit opge scheept met een zieke vleermuis, omdat het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij het beest steeds maar niet ophaalt. „We hebben in Ne derland allerlei wetten en regels tegen hondsdol heid," zegt woordvoerder Koos van Donk van de Vo gelklas Karei Schot. „We hebben alle mogelijke pa pieren ingevuld, maar als puntje bij paaltje komt, laat het ministerie het afweten." Het zieke beest werd gisteravond gevonden aan de Rosestraat. Hij kan niet meer vliegen. Vleermuizen kunnen lijden aan hondsdolheid. Daarom moet elke zieke vleermuis bij het ministerie gemeld worden. Rotterdam - Een informatiecentrum over het haven en industriegebied van Rotterdam behoeft niet in de eerste plaats een toeristische trekpleister te worden, zo vindt de vereniging Europoort Botlek Belangen (EBB). Het zai allereerst een educatief karakter krij gen om schoolklassen en andere belangstellenden te informeren. „Want zodra het toeristen moet trekken, krijgen we met bedragen met zes nullen te maken en daarmee vallen de plannen al bij voorbaat in het wa ter," zegt ir. C. H. Doorakkers van de EBB, Doel Doel van het infocentrum is de voorlichting over de chemische industrie, het havengebied en de veilig heid te verbeteren. De EBB denkt aan een centrum naar een voorbeeld in Antwerpen, waar jaarlijks 15.000 scholieren worden voorgelicht. Het zou in sa menwerking met het Gemeentelijk. Havenbedrijf en. de Scheepvaart Vereniging Zuid (SVZ) tot stand kunnen komen. „We willen dat het zo snel mogelijk van de grond komt, zonder grote studies," aldus Doorakkers, verwijzend naar de veel te ambiteuze en geflopte plannen van de afgelopen jaren, zoals bij voorbeeld het Wereldhaven Centrum. Het infocentrum is een van de plannen die de EBB presenteert om de voorlichting over veiligheid en ge zondheid te verbeteren. Verder wil de EBB met de vakbeweging gesprekken gaan houden met de vak organisaties en de Arbeidsinspectie over de veilig heid in de regio. Een eerste gesprek met de vakcentrales FNV, CNV en VHP vond gisteren plaats aan de hand van de no titie "Veiligheid en Communicatie', een votgens Doorakkers „historisch gesprek", omdat de partijen nog niet eerder rondom de tafel hebben gezeten over hel onderwerp veiligheid. Spijkenisse - Twee 19-jarige mannen uit Rhoon zijn afgelopen nacht rond kwart voor vijf in Spijkenisse aangehouden toen ze op de Raadhuislaan geld uit de muur wilden halen. Tijdens een routme-controle door een poütie-surveillance namen de twee opeens de benen. Na een korte sprint kon het duo echter in de kraag worden gevat. Uiteindelijk bleek de wagen van de twee in Rhoon te zijn gestolen. De bestuurder var. de wagen is overgedragen aan de marechaussee omdat het een militair betrof. Rotterdam - De 36-jarige eigenaar en drie klanten (onder wie een vrouw) van restaurant Agadir, die gisteren zijn gearres teerd aan de Voorhaven, blijven voorlopig vast zitten op verden king van wapenbezit. Volgens getuigen hebben zij gisteren tij dens een ruzie in het café met een wapen gedreigd. De politie zoekt nog naar wapens in het restaurant. Om ongeveer zes uur gisteroch tend kreeg de politie de melding dat er ruzie werd gemaakt in het café. Daarbij zouden wapens ge bruikt zijn. Later bleek dat het ging om onenigheid om een vrouw. De overige klanten zijn na verhoor naar huis gestuurd. Ook de drie buikdanseressen en de kok, die zijn opgepakt na een spectaculaire inval door een team Bijzondere Aanhouding en Op sporing. zijn weer vrijgelaten. De 30-jarige Fransman, die door het politiecordon wilde breken om drugs af te leveren bij het restau rant, zit nog vast. De eigenaar van restaurant Ag adir is een belangrijke man in de Rotterdamse Marokkaanse ge meenschap. Hij drijft niet alleen een exclusief restaurant voor wel gestelde Marokkanen, hij is ook de uitbater van een bedrijf aan de Zeemanstraat in het Scheep vaartkwartier. Daar. op een steen worp afstand van het Marokkaan se consulaat heeft de restaurant houder een eethuis annex bemid delingsbureautje. Bij dit bedrijf kunnen Marokkanen hulp krij gen bij de administratieve afwik keling van aanvragen voor ver blijfsvergunningen, paspoorten en dergelijke. Het bedrijf levert ook pasfoto's. Maar de eigenaar was gistermiddag niet aanwezig, zo meldden twee medewerkers van het bemiddel ingskanloor. ..Hij zit in het politiebureau," is alles wat ze over hem weten te vertellen. Bestuurslid Wouter Berttink van de Stichting Histo risch Delfshaven noemt restau rant Agadir 'een buitenbeentje in Delfshaven' .,Op de eerste de beste vergadering van ons be stuur zal er zeker over gesproken worden." verklaart Berttink stel lig. „Er zullen stappen onder nomen worden tegen deze onder neming, dat weet. ik zeker." Wel ke stappen, dat weet het be stuurslid nog niet. „Misschien kunnen we iels met de Hinderwet doen," veronderstelt hij voorzich tig. „We zullen in ieder geval moe ten nadenken hoe we deze zaak een andere wending moeten ge ven." Vroeger zat in het huidige pand van Agadir een Jocgosla- visch restaurant. Een gezellige tent, herinnert Berttink zich, waar de buurtbewoners graag een hapje en een drankje kwamen ha len. Maar die tijd is allang voorbij. Eerst kwam er een andere Joegoslaaf m, die in een mum van tijd allerlei criminele elementen aantrok. En toen de zaak na een dubbele moord in 199C in op spraak kwam, was de loop er uit, en werd het pand aan de Voorha ven verkocht aan de huidige eige naar. ..Nee, ik ken die man met," zegt Berttink. „Dat zegt genoeg over zijn plaats in de wijk. Maar ja. het is particulier eigendom, het is niet zo gemakkelijk om dat te beïnvloeden. We hebben als stichting wel gezegd dat er alleen nog culinaire horeca bij mag ko men, en geen kroegen meer." Maar er is ook nog een lichtpuntje voor de bewoners en de midden stand van Delfshaven. „De drugs overlast is minder geworden sinds wij hier een delegatie van burgemeester en wethouders op de koffie hebben gehad," zegt Berttink stellig. „Het leek hier Perron Nul wel. met alle junks uit dealpanden aan de Schoonderloo- straat en omgeving. Maar nu heb ben we een goed contact met de politie van Marconiplein. Als we bellen, komen ze vaak snel. Dat was in het verleden wel anders." Rotterdam - De zigeuners op het terrein van Energiehal aan de Abram van Stolkweg moeten aan staande maandagmiddag om twaalf uur weg zijn. Zo niet, dan zal de politie het terrein ontrui men. Dit staat in een brief die de deelgemeente Noord gisteravond aan alle zigeuners persoonlijk heeft uitgereikt. „Ze hebben nu al twee keer met de hand op het hart beloofd dat ze weg zouden gaan, en toch blijven ze steeds." zegt woordvoerder Frits Borchers van de deelge meente. Het verblijf van de zigeu ners is illegaal. De exploitant van een fitness-centrum bij de Ener giehal zegt dat hij veel overlast van de zigeuners heeft. Rotterdam - Twee gewapende jongens van 17 en 18 jaar hebben gisteren geprobeerd een overval te plegen op een bakkerswinkel aan de Eerste IJzerstraat in Delfs haven. Ze bedreigden het perso neel met een vuurwapen en eis ten geld. Toen de kassalade dicht bleef, sloegen de jongens op de vlucht. Later heeft de politie ze ingerekend. Rotterdam - Door wegwerkzaam heden moet het doorgaande ver keer volgende week rekening houden met vertraging op de A20 Gouda - Hoek van Holland, ter hoogte van het Kleinpolderplein. De waarschuwing geldt voor bei de rijrichtingen. Er wordt zowel overdag als 's nachts gewerkt. Brandweerlieden verwijderen de laag dieselolie op het wegdek bij de Heinenoordtunnel met behulp van brandstof-absorberende korrels. Foto fox Barendrecht - Een lekgeslagen, met 400 liter gevulde brandstof tank van een eonlainervrachtwa- gen hpeft gisteren bij de Heinen oordtunnel een forse opstopping veroorzaakt. De wegvloeiende brandstof bedekte alle rijstroken inclusief de vluchtstrook met een laag dieselolie. De politiekorpsen van de Hoeksche Waard en Ba- rendrechl rukten massaal uil en sloten, geassisteerd door motor agenten van de Rotterdamse ge meentepolitie, alle rijbanen rich ting Rotterdam geheel af, De schoonmaakactie die hierop volgde, nam ongeveer een uur in beslag. De files waren inmiddels uitgegroeid tot een lengte van vijf kilometer. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur van de vrachtwagen, een 23-jarige inwoner van West maas, èèn van zijn banden hoorde klappen. Vermoedelijke oorzaak: een op de weg liggende metalen pin die ook zijn brandstoftank lek slceg. De man zette daarop zijn met puin geladen wagen op de vlucht strook aan de Barendrechtse kant van de tunnel. Vervolgens vloeide detank grotendeels leeg. Het hele wegdek werd daarbij bedekt met een laag dieselolie. De brandweer ging de smurrie te lijf met absorberende korrels, maar bleek daarvan met voldoen de bij zich te hebben. Vanuit een depot van Rijkswaterstaat in Nu- mansdorp moest een nieuwe voorraad worden aangevoerd. hetgeen tot vertraging bij de schoonmaakwerkzaamheden leidde. Een woordvoerder van het politie bureau in 's-Gra ven deel, dat de coördinatie in handen had, schreef de 'meevallende lengte van de file' toe aan het gunstige tijdstip van het ongeval buiten de spits) en de vakantieperiode. Tijdens de opstopping ontston den ook file" op de provinciale weg 43 vanuit de richtingen 's- Gravendeel en Oud-Beijerland. Rotterdam - De nieuwe spoor tunnel in Rotterdam die straks de Willemsbruggen gaat ver vangen. wordt weken of moge- lijk zelfs maanden later in ge bruik genomen dan was voor zien. Oorspronkelijk zou de tunnel op 6 juni volgend jaar opengaan. De NS komt naar verwachting ook in de knel met andere grote spoorprojec- ten zoals de uitbreiding van het Utrechtse Centraal Sta tion. Aanleiding voor de pro blemen: pech met het nieuwe computer-gestuurde beveili gingssysteem voor wissels en seinen (EBS) dat het huidige moet vervangen. Fabrikant Siemens tobt met de software programma's voor het nieuwe beveiligingssysteem dat een investering van vele miljoenen vergt. NS en Siemens zoeken momenteel koortsachtig naar een oplossing, ook voor do fi nanciële gevolgen. Een NS- woordvoerder zei gisteravond dat het nog te vroeg is om te praten over schadevergoeding. Maar niet is uitgesloten dat het daar wel op uitdraait als de vertraging echt uit de hand zou gaan lopen. „Contract is contract," zegt de NS-woord- voerder. „Overigens hebben we er alle vertrouwen in dat het zo'n vaart niet zal lopen." Het EBS-systeem is vor de verkeersleiding veel overzich telijker en makkelijker te be dienen dan het huidige elek trische relaissysieem. De Duit se en de Zwitserse spoorwegen werken al met de Siemens-ap- paratuur. Dordrecht - Het is absoluut nood zakelijk dat de Betuwe goede renspoorlijn lussen Zwijndrecht en Alblasserdam worden aange legd in een tunnel. Ook het tracé tussen Schelluinen en Go- rinchem moet ondergronds ko men te liggen. Dat vindt de Ka mer van Koophandel in Dor drecht. In een brief heeft secretaris drs. S.P. Huizinga aan het kabinet hei dringende verzoek gedaan te be sluiten tot de bouw van een spoor tunnel in het Drechtstedengebied en bij Gorinchcm. De Dordtse Kamer van Koop handel ziet het economisch be- lang van de Betuwelijn m en on dersteunt de aanleg. Maar tegelij kertijd zal het Sophiatracé, voor welk de regering een voorkeur heeft, aanzienlijke schade veroor zaken aan de regionale economie en het milieu. Als ue goederentreinen boven gronds door het Drechtstedenge bied gaan rijden, dan worden twee belangrijke bedrijfsterrei nen doorsneden, te weten Ter Steeghe in Zwijndrecht en de pol der Nieuwland tussen Papen- drecht en Alblasserdam. De ont wikkelingsmogelijkheden van deze bedrijfsterrein worden door bovengrondse aanleg van de Be tuwelijn ernstig beperkt. Ook be lemmert de goederenspoorlijn de ontwikkeling van het nieuwe be drijfsterrein Gorinchem-noord. Daarnaast zal de belasting van het milieu toenemen door de voorbijdenderende goederentrei nen. Ook betoogt de Dordtse Ka mer van Koophandel dat de aan leg van de Betuwelijn niet ten koste mag gaan van investerin gen die de binnenvaart bevorde ren. Het goederenspoor zou in de toe komst volgens de Dordtse Kamer van Koophandel mogelijk ge bruikt kunnen worden voor per sonenvervoer op een rail-nngver- binding tussen de Drechtsteden. Barendrecht De provincie gaat overigens een poging wagen om Barendrecht te rug aan de onderhandelingstafel over de Betuwelijn te krijgen. In de loop van komende week zal ge deputeerde T.F.J. Jansen in een gesprek met r'e burgemeester M.Th. van de Wouw trachten de Barendrechtse onvrede weg te nemen. Het gemeentebestuur stapte vori ge week uit het gebundeld be stuurlijk overleg, het overlegor gaan van alle gemeenten in Zuid- Holland die met de Betuwelijn te maken krijgen. Barendrecht is zwaar teleurgesteld over de in spraakreactie van de Provincie op de kabinetsplannen voor de goe derenspoorlijn. Op geen enkele wijze heeft de provincie volgens de gemeente rekening gehouden met de belangen van Baren drecht. De aanleg van de Betuwelijn heeft grote gevolgen voor deze ge meente, maar in de inspraak reac tie van de provincie is daar niets van terug te vinden, aldus de Ba rendrechtse gemeentebestuur ders. Die vinden het niet langer zinvol in het gebundeld bestuur lijk overleg te zitten als er toch niet naar hen wordt geluisterd. Rotterdam - Het Nederlandse be drijfsleven heeft onvoldoende plaatsen in kinderdagverblijven gekocht. Tot 1 juli was zeventig procent van de plaatsen in kin derdagverblijven speciaal gere serveerd voor het bedrijfsleven. Uit een nog mei gepubliceerd evaluatie-rapport van het minis terie van WVC blijkt dat die ze ventig procent lang niet is ge haald Het ministerie maakt een eindr- t dat in oktober wordt behar, !<ior de Tweede Ka mer. De overheid i«t idi voorde periode van 1 januari 1990 tot 1 januari 1994 290 miljoen gulden beschik baar gesteld om kinderopvang te stimuleren. Het geld is verdeeld over diverse gemeenten. Nu blijkt dat werkgevers onvoldoen de hebben gereageerd, moeten gemeenten de plaatsen weggeven aan mensen die wachten op een gesubsidieerde plaats. De reserveringen in kinderdag verblijven voor hei bedrijfsleven zijn inmiddels opgeheven. Diver se gemeenten geven werkgevers echter voorrang als ze alsnog een plaats in een kinderdagverblijf willen kopen, omdat ze er anders te veel geld bij in schieten. Een bedrijf betaalt namelijk vijftien duizend gulden per jaar voor een plaats voor een kind. De gemeen te legt zelf tweeduizend gulden bij. De ouderbijdrage voor parti culieren varieert van drieduizend tot zesduizend gulden per jaar. De gemeente krijgt jaarlijks echter 5300 gulden voor een kindplaats van het Rijk en moet dan voor een particulier het overige geld uit ei gen zak betalen. Een kindplaats kost jaarlijks zo'n vijftienduizend tol achttienduizend gulden. In Rotterdam laten de bedrijven het ook afweren, Zo'n zeven van de tien gesubsidieerde kinderop vangplaatsen worden bezet door kinderen met werkende ouders. De werkgevers leveren geen bij drage aan de opvang. De gemeen te Rotterdam heeft echter niet te maken met gereserveerde plaat sen voor bedrijven. Vorig jaar april heeft de gemeente een con venant met werkgevers en werk nemers gesloten waarin staat dat bedrijven en instellingen hun verantwoordelijkheid dienen te nemen als het gaat om kinderop vang. Gestreefd wordt naar ruim negenhonderd gesubsidieerde plaatsen tegenover ruim 1600 be- drijfsplaalsen eind volgend jaar. Kopen de bedrijven niet, dan moet Rotterdam de lege plaatsen toch opvullen met 'gesubsidieer de' kinderen. De voorlichlingsmedewerlcster van Sociale en Economische Za ken zegt echter dat er een 'cultu rele' omslag nodig is. ..De emanci patie is nog nieL zo ver doorge voerd als we dachten. Maar we hebben goede hoop. Heel lang zaam zal hel nieuwe toelatingsbe leid slagen." Spijkenisse Rotterdam handhaaft vanaf 1 sep tember nieuwe toelatingscriteria in de gesubsidieerde kinderop vang. Kinderen van werkende ou ders komen in principe niet meer in aanmerking voor gesubsidieer de kinderopvang. Hun werkgever moet voortaan een opvangplaats betalen, a vijftienduizend gulden per kind. Ook ouders zonder werk kunnen hun kinderen niet langer aanmelden. De gesubsidieerde plaatsen wor den gereserveerd voor kinderen van ouders die een arbeidsmarkt gerichte studie volgen en voor kinderen die worden venvezen door de huisarts, maatschappelijk werk, consultatiebureaus en in stellingen voor jeugdhulpverle ning. De gemeente Spijkenisse, die wel gereserveerde plaatsen heeft, on dervindt nog geen financiële ge volgen van bedrijven die het af la ten weten. In deze gemeente zijn 250 kindplaatsen, waarvan er 'slechts' dertig zijn gereserveerd voor het bedrijfsleven. M. Günt- her, beleidsmedewerkster kin deropvang. vertelt dat Spijkenis se hier bewust voor heeft geko zen. ,.We zijn rustig begonnen en hebben onze investeringen niet aangepast aan de nieuwe maatre gelen van het ministerie van WVC. Dat komt omdat Spijkenis se te maken heeft met het Botlek- gebied, waar vooral veel mannen werken. Wij wisten dus dat weinig bedrijven plaatsen zouden kopen. Alleen bedrijven uit de non-pro- fitsector kloppen bij ons aan." Ook de gemeente Dordrecht heeft geen problemen met de gereser veerde kindplaatsen voor het be drijfsleven. Beleidsmedewerker Van den Dam zegt dat de plaatsen zelfs worden uitgebreid. „Voor 1992 waren 64 kindplaatsen be groot, maar er zijn nu al tachtig plaatsen door bedrijven gekocht. Het kan natuurlijk beter, maar vraag en aanbod stemmen nog niet helemaal op elkaar af." Fifty-fifty Jannette Zoutewelle van de Stichting Kinderopvang in Vlaar- dingen houdt zich bezig met de coördinatie voor bedrijfskind- plaatsen in deze gemeente. Vol gens haar gaan de 'zaken* goed. Vaak melden bedrijven zich spon taan aan of vragen ze om informa tie. „We streven naar een Tifty- fifty-basis', honderd van de in to taal tweehonderd kindplaatsen worden gereserveerd voor bedrij ven. Naar mijn mening gaat alles prima. Geen bedrijven die het af laten weten." Deze week publiceerden de eco nomen W. Groot en H. Maas in het vakblad Economisch Statistische Berichten een onderzoek over kinderopvang. Hierin wordt ge suggereerd dat dertig procent van de nïet-werkende vrouwen onte recht gpbruik maakt van een kin derdagverblijf. De onderzoekers concluderen dat de subsidie van de overheid „bij de verkeerde groep vrouwen terechtkomt". Rutjens: „Als het bedrijfsleven nog langer wacht met het kopen van plaatsen, gaan gemeenten een eigen voorkeursbeleid voe ren. Sommige zijn daar inmiddels al mee bezig. Ze geven bij voor beeld voorrang aan kinderen van studerende bijstandsmoeders." Sinds juni 1991 hebben kinderen van studerende bijstandsmoe ders, waarvan de opleiding is goedgekeurd door het arbeidsbu reau, recht op een gratis plaats in een kinderdagverblijf. De kosten worden betaald uit de bijzondere bijstand. Deze vrouwen werken nog niet, maar zijn wel bezig hun positie op de arbeidsmarkt te ver beteren. Koffie Bijleveld: „Het onderzoek sugge reert dat huisvrouwen die thuis koffie zitten te drinken, hun kin deren in een kinderdagverblijf onderbrengen. Dat klopt niet. Het gaat hier vooral om studerende bijstandsmoeders. Als zij hun kind niet naar een kinderdagver blijf mogen brengen, wordt hun kans op betaalde arbeid alleen maar kleiner." „Kinderopvang is bedoeld om de deelname van vrouwen aan hel arbeidsproces te vergroten. En clat geldt natuurlijk ook voor bij standsmoeders."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2