11 Maaslandse bodem geeft geheimen prijs 'Terugdringen autogebruik nog in kinderschoenen' Archeologen reconstrueren levenswijze van keuterboeren uit de Ijzertijd Vier bruggetjes veiliger Demonstratie schoonspringen Nieuw logo PW PATRIMONIUMS WONINGSTICHTING BioBox (2) Wm Rotterdams Dagblad Woensdag 12 augustus 1992 De Dienst Gemeentewerken gaat in ae week van maandag 17 tot en met vrijdag 21 augustus een vier tal voetgangers- en rietsbruggetjes voorzien van een antisliplaag. Het betreft de bruggen nabij de Hargsingel. het De la Marplein, de Smetanalaan en het Foldereyaarlpad. Bij nat weer zijn ze vrij glad en uit veiligheid voor de gebruikers worden ze opge knapt. Tijdens de uitvoering van de werkzaamheden zijn de bruggetjes voor de fietsers en voetgangers slechts gedeeltelijk toegankelijk. Vlaardingeri De Vlaardingse Zwemciub (VZQ start in de laatste week van augustus met schoonspringlessen die elke zaterdag van 14.15 tot 15.15 uur m het Kolpabad wor den gegeven. Om eventueel geïnteresseerden alvast kennis te talen maken met de sport wordt morgen middag vanaf vier uur een demonstratie en een in troductieles gegeven. Belangstellenden die willen deelnemen aan de schoonspringlessen kunnen één maal gratis een les meedoen. Voor meer informatie: Frank Deijs, 4352403. vlaardingen 'Patrimonium vernieuwt zich' luidde de kop van een bericht in onze krant van 16 juli. maar abusievelijk werd daarbij niet het nieuwe, doch het oude logo van de Vlaardingse woningbouwvereniging afgedrukt. Erg zichtbaar werd de vernieuwing van PW daardoor niet. Hierbij alsnog een afbeelding van de nieuwe 'vlag' van Patrimonium. Met daarbij de uitleg van de ont werper. De basis van het logo wordt gevormd door twee vierkante elementen, diagonaal doorsneden. De bovenste horizontale lijn van de constructie-ach- tige vormen eromheen stelt het maaiveld voor, „Al les onder deze lijn heeft betrekking op visie, diep gang en een solide fundering. Alles erboven heeft be trekking op constructief denken en toekomstper spectief." De nieuwe huisstijl is ondermeer terug te vinden op het briefpapier en in folders van de woningbouwver eniging. Schiedam -woensdag 12 augustus Bingo, dienstencentrum de 4Molens, Nieuwe Damlaan 768,13 30 donderdag 13 augustus Vismaaltijd voor 55-pIussers(deelname ƒ6.50), dienstencentrum de Woudhoek, Heijermansplem 35,13 00 uur. vrijdag 14 augustus Zomerklaverjastoemooi, dienstencentrum deWoudhoek, Heijer mansplem 35,13 00 uur Vlaardingen donderdag 13 augustus Lunchconcert. Grote Kerk, 1315 uur. Vhetentocht. vertrekpunt kade aan de Vaartweg, 13 00 uur Maassluis donderdag 13 augustus "Bridge dnve-in. Koningshof, 19.45 uur. Jarenlang zeulen wij flatbewoners met vuilniszak ken door de gang en de slaapkamer naar het balkon of de kelder waar ze gedurende de rest van de week staan te geuren. Nu is dat probleem verholpen en ja hoor, Nederland zal Nederland niet zijn ais er niet een paar kankerpitten wat te zeuren hebben. ..Mijn BioBox is te klem/' zegt een mevrouw. Wat een onzin. Mijn gezin bestaat uil drie personen en heeft te maken met veel GFT-afval. Toch hoeft de BioBox bij ons maar om de twee a drie dagen te wor den geleegd. Trouwens, er zijn ook grotere afvalem mers te koop. In het artikel van het Rotterdams dagblad van 7 au gustus lijkt het wel of heel Holy-Zuid uit invaliden bestaat. Kijk, aan elke goede oplossing zit een nega tieve kant. Het is net als met nieuwe auto's. Die heb ben ook kinderziektes. Die moeten er eerst uit. Maar wat is nu mooier dan datje elk moment van de dagje huiswil kwijt kunt? Of vinden de mensen die in het artikel aan het woord komen, de opgestapelde ber gen huiswil die vroeger op dinsdagavond op de stoep werden neergezet, beter? Vaak stonden de zakken nog open ook en stonken ze behoorlijk. Ik vind het artikel een trap in de rug van Dick van de U'erf. voorzitter van bewonersorganisa tie De Toek' -t van de Sperwer-. Specht- en Toren valklaan. Hij neeft geheel belangeloos zijn tijd erin gestoken om onze wijk een beter leefmilieu te geven en daar zijn de containers een onderdeel van. Ik had dan ook graag een vrat objectievere mening gezien. U had ook eens mensen kunnen ondervra gen die er wel positief over denken. Wat mij. zeker gezien de vele positieve reacties om me heen, betreft hadden deze containers er al jaren eerder moeten staan. Ik zeg niet dat de containers een schoonheids prijs verdienen, maar dat is de zorg van de gemeente die daar in de toekomst misschien nog wat aan kan doen. Voorlopig vind ik deze aanpak prima, al is het jammer dat we meer moeten gaan betalen terwijl we de reinigingsdienst meer werk uit handen nemen. Het vreemde is dat je daar niemand over hoort kla gen. J.R.P. Volkers, Vlaardingen. Tijdens hei buurtonderzoek is objectie/en steekproef sgewijs mei bewoners van Holy-Zuid gesproken. Geen van de ondervraagden hield er een positieve mening op na. Redactie ;-r Door Peter de Lange Maasland - Tientallen keren heeft Wim Boekestijn er zijn spa in de grond gestoken. De Maaslandse veehouder, in middels in de zeventig, dacht het weiland op zijn duimpje te kennen. Hij vergiste zich. Met verbazing en bewondering bekeek boer Boekestijn on langs de bemodderde voor werpen die een groepje arche ologen uit de drassige bodem naar boven heeft gehaald. De meeste lagen vlak onder de oppervlakte, op minder dan een meter diepte. „Zo leer je elke dag weer nieuwe dingen over je eigen omgeving/' stel de de geboren en getogen Maaslander verwonderd vast. Andere bezoekers van de open dag bij de opgravingen in de Duif polder reageerden al even verrast. Maar voor Peter van den Broeke. de oudheidkundige die het arche ologische onderzoek leidt, is het al lang geen geheim meer dat de Maaslandse grond sporen bevat '\..i bewoners van circa 2300 jaar geleden. In de Foppenpolder wer den enkele jaren terug al de res ten van zes houten boerderijen uit de derde eeuw voor Christus opgegraven. Midden-Delfland wemelt van de vindplaatsen, de bodem is feite lijk een grote schatkamer. In 1981 werd een inventarisatie gemaakt van niet minder dan 300 voor oud heidkundigen belangwekkende plekken, verdeeld over drie perio den: de Ijzertijd van 700 voor Christus tot het jaar 0, de Romein se tijd van het begin van onze jaartelling tot 400 en de iate Mid deleeuwen, van circa het jaar 1000 tot 1500. Sommige van die vind plaatsen zijn inmiddels met suc ces onderzocht. Ze brachten tal van tot dan toe onbekende gege vens aan het licht over de oudste bewoners van deze streken. Kommer Het onderzoek in de Duifpolder, waarmee vorig jaar een begin werd gemaakt, beeft betrekking op de Ijzertijd. Op het terrein langs dè fCwakehveg liggen drie lokaties waar in een ver verleden boerderijen'hebben gestaan. Eén van die drie plaatsen is helaas niet meer te onderzoeken: daar staat sinds enkele jaren een tuin bouwkas. De overige twee plek ken bleken evenwel zeer de moei te waard. Aan de hand van de tot nu toe ge- Archeoloog I Peter van derj Broeke: 'Aam vankelijk !j dachten we dat dit een vrij inferieur woongebied was.' Foto Gerrlt' de Heus/Roel Dijkstra dane vondsten kan een aardig beeld worden geschetst van de Maaslandse boerenbevolking van ruim tweeduizend jaar geleden en hun bestaanswijze. Volgens Van den Broeke leidden deze mensen een kommervol bestaan. Er zijn bijna geen sieraden of luxe ge bruiksvoorwerpen opgegraven, en dat duidt op eenvoud, waar schijnlijk zelfs op armoede. De middelen van bestaan waren beperkt. De moerasachtige bo dem leende zich niet voor akker bouw. met uitzondering mis schien van tarwe, en er kon dus alleen wat vee worden gehouden: runderen, schapen, geiten. Waar bij Van den Broeke aantekent dat koeien in die tijd beduidend min der melk gaven dan tegenwoor dig. Honderd liter per jaar toen, tegen gemiddeld 7000 nu, „Het waren keuterboeren/' ty peert de archeoloog. „Ook hun huisvesting was eenvoudig." Hij toont een afbeelding van een boe- derderij uit de Ijzertijd, een re constructie die gemaakt werd na opgravingen op Voorne-Putten. De hoeve is niet meer dan een uit plaggen en houten palen opge trokken hut zonder ramen. Boer derijen van een zelfde type zou den op de veengronden in Mid den-Delfland hebben gestaan. Dichtbevolkt „Zulke huizen gingen niet lang mee, 25 jaar was al veel," zegt Pe ter van den Broeke. „Door de slappe ondergrond verzakten ze voor ■'urend. Dit was een buiten gewoon nat gebied, ongeveer van het type van de huidige vlietvlan- den. We hebben ook kunnen vast stelen dat de vloer geregeld werd opgehoogd met mest, riet of as. Veel vloeren zijn goed bewaard gebleven." Hoeveel mensen de nederzetting in de Duifpolder hebben be woond, valt niet precies te zeg gen. Er zijn verschillende boerde rijen gevonden, maar dat bete: kent nog niet dat die allemaarge- lijktijdig werden bewoond. Het kan ook zijn dat een gezin een nieuw huis bouwde naast het ou de, wanneer dat was ingestort of verzakt. Toch was de polder waarschijnlijk een zeer dichtbevolkt gebied. Van den Broeke schal de bevolkings dichtheid op 30 tol 40 mensen per vierkante kilometer. (Een nor maal gemiddelde in de Ijzertijd was 3 a 4). „Oorspronkelijk dach ten we dat dit een vrij inferieur woongebied was. Maar het blijkt dat men sen juist bij voorkeur hier gingen wonen. Waarom, is niet precies bekend. Misschien zijn ze hier naartoe gekomen toen hun vorige leefgebieden onder water kwamen te staan. We weten al leen dat er ook in het duinenge bied en op de oeverwallen langs de Maas mensen hebben ge woond." Handel Al deze kennis komt letterlijk uit de grond. Waar leken de grootste moeite hebben de ene grondlaag van de andere te onderscheiden, leest Van den Broeke de bodem als een boek. De ouderdom van de klei- en veenlagen kent hij uitzijn hoofd, kleurverschillen, verzak kingen en breuken kan hij pro bleemloos verklaren. Hij kent de motieven waarmee de boeren hun aardewerk versierden en de func tie van alle gebruiksvoorwerpen. Opvallend zijn de maalstenen die in de polder werden gevonden. In West-Nederland komt van nature geen steen voor. De maalstenen zijn gemaakt van tefriet, een vul kanisch gesteente uit de Eifel. Dat doet vermoeden dat de boe ren op de een of andere wijze han del dreven. Mogelijk hebben ze hun eigen produkten - leer, kaas. wol - geruild met reizende kooplui. Het transport verliep vermoedelijk via het water, waar aan in dit deel van Nederland geen gebrek was. Een ander bijzonder voorwerp is een pot van grauw aardewerk, waarvan nagenoeg alle stukken zijn teruggevonden. Volgens Van den Broekes reconstructie is de pot op de een of andere manier in elkaar gedrukt. „Waarschijnlijk gaat het om een bouwoffer," al dus de archeolooog. „Hij werd bij de deur neergezet als offer aan de goden. De pot is denkelijk gebro ken toen er een nieuwe vloeriaag op de oude werd gelegd." Noodopgravhig Het onderzoek duurt nog enkele weken. De archeologen van de Rijksunivesiteit Leiden hopen in de resterende lijd nog meer be langwekkende vondsten te doen, zodat gaandeweg de stukjes van de puzzel bij elkaar kunnen wor den gelegd om het beeld van Vroege Maaslanders' te comply teren. Er is wel enige haast bfó want binnen enkele jaren wordt het waterpeil in de Duifpoldéf verlaagd. Veel vindplaatsen gaan dan voorgoed verloren. „Eigenlijk doen wij alleen nood zakelijke opgravingen. Dat is het nadeel van ons werk," zegt Peter van den Broeke. „Je bent een soort vliegende keep, je rent van de ene noodopgraving naar de an dere. Als we konden kiezen, zou den we ons concentreren op één project, maar daar hebben we nu geen tijd voor. Deze lokatie is nog redelijk gunstig: het werk is goed gepland en we hebben de tijd. Maar soms kom je op nieuwbouw- lokaties, waar je snel moet gra ven, omdat de aannemer aan de slag wol. Op zulke plaatsen zien z'e archeologen liever gaan dan ko men. Zij houden de boel alleen maar op." Vlaardingen/Den Haag - Gerard en Aad de Winter maken deel uit van het groeiende leger van car poolers, van mensen die samen in één auto naar hun werk gaan. Het bevalt hen prima. Vlaardinger Gerard de Winter, werkzaam bij de dienst Verkeerskunde van Rijkswaterstaat, doet het al een jaar of drie. Rijkswaterstaat, met de dienst verkeerskunde en met het rayon kantoor Zuid-Holland-Zuid ge vestigd aan de Maasboulevard in Rotterdam, kent een flink aantal carpoolers en is dat ook een beet je aan zijn stand verplicht. Maar het biedt de carpoolers ook voor deel. „We hebben een gereser veerde parkeerplaats in het ge bouw," zegt Gerard de Winter. „Dat maakt het aantrekkelijk, ze ker als het parkeren aan de kade straks moeilijker wordt. De ge meente wil die vrije parkeerplaat sen van meters voorzien. Dan is een eigen plaats in het gebouw geen overbodige luxe." De De Winters wonen in Vlaardin- gen-Holy en rijden dagelijks met één auto naar en van het werk. „We wonen op een kilometertje afstand van elkaar. Driejaar gele den kwamen we op het idee om carpoolen eens te proberen. Alle bei met de auto heen en weer was eigenlijk onzin. En het openbaar vervoer bood geen echt aantrek kelijk alternatief." zegt Gerard. „Voor de bus moeten we een flink eind lopen en die doet er dan weer vrij lang over om naar het station te rijden, of dat nu Vlaardingen- Oost of Schiedam-Nieuwland is. En in Rotterdam brengt het open baar vervoer je ook niet echt aan de deur op de Maasboulevard." Aad en Gerard hebben allebei een auto en gaan er ook apart mee naar het werk als ze hem voor een afspraak 'buitenshuis' nodig heb ben. „Dat komt een paar keer per maand voor, maar erg is het niet. Problemen over het carpoolen maken we nooit, maar misschien komt dat ook omdat we broers zijn." De overheid probeert het bewuste gebruik van de auto, zoals de Vlaardingse broers dat in praktijk brengen, te stimuleren. Zo is het in vijf maanden ïjd gelukt om één op de tien Zuidhollandse pro vincie-ambtenaren niet langer met de auto naar het werk te laten rijden. Ze pakken nu de trein, bus, tram of fiets. Of ze carpoolen. „Geen slecht begin, maar we zijn er nog lang niet," is het nuchtere oordeel van Frank van der Burg. Hij is baas van 'De Halte', een clubje van drie mensen dat een ei gen, kleine reis-organisatie van de provincie vormt. Hun taak: in vier jaar tijd het autogebruik van het personeel met 20 procent te rugbrengen. De doelgroep be staal uit 2200 ambtenaren. De resultaten over de eerste vijf maanden stemmen tevreden, al dus Van der Burg. Gemiddeld is er bijna 10 procent minder auto gereden. Dat lijkt heel wat. Zeker als wordt bedacht dat volgens ver- keersdeskundigen het Neder landse file-probleem volledig is opgelost, als het totale autoge bruik met 4 tot 5 procent wordt te ruggedrongen. Toch vindt Frank van der Burg het nog lang geen tijd om 'hosanna' te roepen: „Je moet de maatregelen voortdu rend blijven pushen, anders zakt de animo weer in." Vervoerplan Bureau 'De Halte' zetelt in de hal van het Provinciehuis. Het is een bus- en treinlcket tegelijk, en meer dan dat. Ambtenaren kun nen er niet alleen kant en klare openbaar-vervoerkaar len kopen, ze kunnen er ook contracten slui ten voor fietsvergoedingen en carpool-regelingen, of een af spraak maken voor gebruik van één van de dienstfietsen of dienstauto's. 'De Halte' is een symbool van de nieuwe aanpak van de provincie Zuid-Holland, die met een eigen vervoersplan een voortrekkersrol wil vervullen m het terugdringen van het autogebruik. Gerard (rechts) en Aad de Winter hebben In drie jaar tijd nog geen problemen gehad over het car poolen. 'Maar dat komt misschien ook omdat we broers zijn.' Foto Pim Ras/Cor Vos „Alle grote bedrijven worden in de toekomst verplicht zo'n eigen vervoersplan op te stellen." aldus Frank van der Burg. „Wij moeten als provincie een voorbeeld stel len. De financiering van al die maatregelen, waarbij wij trou wens subsidie van het rijk krij gen, en de oprichting van dit ser vice-reisbureau kost natuurlijk wel wat. Maar dat verdien je uit eindelijk met z'n allen terug in de vorm van minder files, en daar door csn bpt°re bereikbaarheid en snellere- levertijden. Ook com mercie. L-drijven zullen moeten beseffen dal dit nodig is, anders loopt het echt mis in Nederland. Het is nu al gigantisch druk op de wegen. Dal wordt alleen maar er ger ais we niks doen." Parkeren Bij de provincie lijkt het nieuwe maatregelen-pakket dus snel ef fect te sorteren, afgaande op die stevige daling van het aantal ge declareerde autokilometers. Toch staat de grote parkeerplaats ach ter het Provinciehuis elke dag tjokvol. Van der Burg: „Dat heeft ons ook verbaasd. Je zou zeggen dat het minder druk moet zijn. maar inte gendeel" omdat wc nu de regel hanteren 'vol is echt vol' en omd.it we een voorkeursbehandeling ge ven aan de mensen die carpoolen, is het parkeerterrein tegenwoor dig zelfs al om kwart o\ er acht af geladen. Terwijl dat vroeger rond negen uur was Hoe dat precies zit hoopt Van der Burg binnenkort aan de weet te komen middels een enquête on der het personeel. Hij schrijft het gedrang op de parkeerplaats voorlopig toe aan de onderlinge concurrentie lussen de 400 (van de 1000) in het hoofdgebouw wer kende ambtenaren, die nog altijd gebruik maken van de auto. De onverminderde parkeerdruk- te komt misschien ook doordat het carpoolen, eigenlijk nog niet zo heel prominent scoort. In to taal maken dertig 'combinaties' gebruik van het sinds dit jaar gel dende vergoedingssysteem. Er zijn 80 tot 90 ambtenaren die nu samen rijden en dat scheelt onge veer dertig auto's per dag richting Provinciehuis, schat Van der Burg. Mooi meegenomen, maar geen uitgesproken succes. Vergoeding Ook hier moet hij gissen naar een verklaring. Die kan zijn, dat de onkostenvergoeding lang niet voor iedereen fiscaal gunstig is. Een ambtenaar uit Alphen aan den Rijn die dagelijks twee men sen meeneemt, krijgt daarvoor 524 gulden per maand. Een Noot- dorpse collega die dagelijks ook zijn vrouw in de buurt van het Provinciehuis afzet, ontvangt als vergoeding maandelijks 104 gul den (52 gulden per persoon). Som migen zijn daar bij de belasting onvoordelig mee uit. krijgt men bij 'De Halte' te horen, Van der Burg vindt dit een gevolg van slechte coördinatie bij hpt rijk. Hij heeft meer kritiek: „Het ministerie van verkeer wil het openbaar vervoer stimuleren, maar tegelijk worden de kaartjes duurder en worden onrendabele lijnen opgeheven. Dan werk je je zelf tegen. Of de belasting loopter met grote benen doorheen: we zien zelfs dal mensen soms met de fteisvergoeding slechter uit zijn. Sommige werkgevers lossen dat op door cadeaubonnen te ge ven, maar dat moet toch eigenlijk niet nodig zijn." Uit deze voorbeelden blijkt, dat het terugdringen van het autoge bruik nog maar in de kinder schoenen staat. „Er moet meer gebeuren. Misschien moeten we straks ook geld vragen voor par keren achter het Provinciehuis, zoals in Groningen al gebeurt, of de parkeerruimte inkrimpen. Maar al met al zijn de eerste resul taten van ons nieuwe beleid - tien procent minder aulokilome- ters - redelijk positief. En het streefcijfer van twintig procent in vier jaar lijd zulten we ook wei h|- Len. Maar we slaan nog pas aan het begin. Als je de mensen |r niet voortdurend van blijft door dringen dat het nodig is om mil der auto te rijden, dan zitten dé wegen straks echt overvol." I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1