Waterweg 9 Schiedam krijgt derde 'jeneverbeeld' Gerard Beijn wil complete architecten afleveren 'Proef met GIT-afval krijgt geen eerlijke kans1 ppUCffTCR 1 Schoevers verhuist naar Rotterdam Eastman: keuze voor Rotterdam nog niet zeker Na jetski-ongeluk vermiste man gevonden Aanpak drugsrunners begint in september Ram's Tours failliet; hoop voor gedupeerden A Na Brandersknecht en Zakkendrager nu beui t aan Distillateur Nieuwe directeur Spaarbank Drinker steelt bij de pomp Oplichter op pad Hardrijders: bonnenregen Winkeldief aangehouden Koningshof in Disneysfeer Kunstmarkt in 't Hof Rotterdams Dagblad Woensdag 12 augustus 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen te! ülG-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Het Amerikaanse concern Eastman Chemical Company heeft nog niet besloten of zijn nieuwe chemie-coinplex zal worden gebouwd in Rot terdam of in Moerdijk. Woordvoerder Tom Dickens van Eastman spreekt de berichten tegen dat East man al zou hebben gekozen voor Rotterdam. Adjunct-directeur mr. W. K. Scholten van het Ge- -meentelijk Havenbedrijf Rotterdam zei deze week in een uitzending van Radio Rijnmond dat hij goede hoop heeft dat Eastman definitief zal kiezen voor de locatie die hij het concern heeft aangeboden: 100 hectare op de Kop van de Beer, bij de Maasvlakte. Die 'wens' van Scholten is door verschillende kran- '.""ten uitgelegd als een definitieve keuze voor Rotter dam, maar daarvan is volgens Dickens geen sprake. Znalc deze krant vorige week al meldde, heeft East- de keuze enkele maanden uitgesteld. Naar ver wachting zal de knoop eind deze, begin volgende maand worden doorgehakt. Europoort en Moerdijk zijn beide nog in de race voor de investering, die in de komende tien jaar oploopt tot rond twee miljard gulden. Havendirecteur Scholten zegt echter dat hij ..niet bang is dat Eastman alsnog afhaakt". In januari maakte Eastman Chemical, een divisie van Eastman Kodak Company, bekend dat ons land is uitverkoren voor de bouw van een nieuwe indus trie die vijfhonderd tot duizend nieuwe banen ople vert. Aan deze selectie is een diepgaande studie van bijna twintig potentiële vestigingsplaatsen in ver scheidene Europese landen voorafgegaan. Met een eigen produktiebedrijf in Nederland - operationeel in 1995 - komt Eastman Chemical dichter bjj afne mers in Europa, Midden-Oosten en Afrika te zitten. Hardinxveld-Giessendam - De 20-jarige man uit Noordeloos, die sinds zondag werd vermist na een -aanvaring tussen twee jetski's op de Boven Merwede rn Hardinxveld-Giessendam. is gisteravond leven loos aangetroffen door een passerende binnenvaart schipper. De schipper zag het lichaam van de man drijven ter hoogte van Boven-Hardinxveld, op zes ki lometer van de piek waar de aanvaring heeft plaats gevonden. Hij waarschuwde de rijkspolitie te water in Gorinchem die het lichaam heeft geborgen. De man uit Noordeloos dreef zondag, op het moment van de aanvaring, in een opblaasband achter één van de twee jetski's. De bestuurder van de andere jetski had de opblaasband niet gezien en voer bovenop de band. Een zoektocht naar het slachtoffer, dat geen zwemvest droeg, leverde zondag niets op. Rijsbergen - De extra politiepost tegen drugsover last bij de grensovergang Hazeldonk langs rijksweg A16 (Antwerpen-Rotterdam) wordt in de tweede week van september in gebruikgenomen. Burge meester N. de Jaeger van Rijsbergen, waar Hazel donk onder valt. heeft dat bekendgemaakt. De drugstoeristen zorgen voor grote overlast rond de grenspost: inbraken in bedrijven en auto's, diefstal len bij pompstations en restaurants, berovingen en overvallen. De politiekorpsen ten noorden van de Moerdijk hebben vorige week al aangekondigd dit najaar strenger op te treden tegen runners en drugs toeristen onder het mom van controle op technische gebreken. - i a rw v-»-1 i t" '®3r- 3*3v; «s 411954/1 Rotterdam - Er is nog hoop voor de circa 150 mensen Met een die een reis hadden geboekt bij Ram's Tours. Vol- spuitbus heb- gens de curator in het faillissement van het Rotter- ben gedu- damse reisbureau, mr. Bouma, bestaat er een gerede peerden dui- kans, dat het bedrijf met inbegrip van de boekingen delijk ge wordt overgenomen. maakt hoe zij Het eenmansbedrijfje aan de 3e Middellandstraat over de enga ging op 22 juli failliet en sloot de deur, met achterla- naar van het ting van een briefje met de tekst "Wegens omstandig- reisbureautje heden gesloten. Wij hopen op uw begrip'. Dat dat er denken. Foto niet was blijkt uit het met een spuitbus op de etalage- Jaap Rozema ruit geschreven 'Oplichter'. Zo'n 150 mensen hadden volgens Bouma al aanbetalingen gedaan voor een bedrag van rond 170.000 gulden. Zij hadden vooral vakanties geboekt naar Suriname. In het TV-programma 'De Vakantieman' deed een aantal hun beklag. Eén vrouw zei zelfs voor een klei ne tienduizend gulden in het schip te zitten. Volgens presentator Frits Bom was de eigenaar naar Amerika gevlucht en had hij het zelfs na het faillissement nog geld geïnd. Curator Bouma: „Dat is voor zijn verantwoording. De zaak. is na het faillissement meteen dicht gegaan en ik sta regelmatig in contact met de eigenaar.Vol gens hem is er een goede kans, dat een ander het be drijf overneemt. „En daar zal dat verlies dan bij moe ten zitten." Het is de bedoeling, dat de gedupeerden het restant van het verschuldigde bedrag betalen en dan alsnog op reis kunnen. Als alles volgens het plan Van de curator verloopt zullen de getroffenen binnen enkele weken worden uitgenodigd voor een bijeen komst, waarop hen een voorstel wordt gedaan. Ram's Tours was niet aangesloten bij het Garantie fonds Reisgelden. Bouma: „Daardoor zijn alle pro blemen ontstaan. Het blijft onbegrijpelijk, dat men sen er clan toch boeken. Het is echter een kleine hechte Surinaamse gemeenschap, waarbij men elkaar toch vertrouwd." Volgen? een woordvoerder van de Rotterdamse poli tie is door niemand aangifte gedaan, "En dan onder nemen wij ook niets." Schiedam - De Tilburgse kunstenaar Theo Stevens is de maker van de Distillateur, het derde beeld dat de herinnering aan het Sehiedamse jeneververleden levend moet houden. Stevens' schepping krijgt een plaatsje voor de Korenbeurs, vlakbij de twee eerste 'jeneverbeelden': de Brandersknecht van Frits Henderiekx en de Zakkendrager van Jan ''an der Plas. Het nieuwe beeld wordt onthuld tijdens de Brandersfeesten op 26 september. Opdrachtgever van Stevens is het comité Sehiedamse Branders knecht, ei k het initiatief nam voor de v oj ïge twee beelden. Het geld voor het standbeeld, dat on geveer 70.000 gulden kost. is vol gens comitélid Frans Geerdes bij eengebracht door distillateurs uit heel Nederland. Veel moeite om fondsen te werven had het comité niet. zegt Geerdes: ..Er zat nog een heleboel geld in een bepaald potje." Geerdes wil niet in details treden over de wijze van financieren. Er zou nog een klein tekort zijn op de begroting. Dit gal hoopt het co mité te dichten met de verkoop van replica's van de Distillateur. Ook van de Brandersknecht en de Zakkendrager zijn indertijd bron zen replica's verkocht. De ge meente Schiedam heeft geen fi nanciële bijdrage geleverd, maar neemt wel de plaatsingskosten voor zijn rekening. Het beeld is een hommage aan de distillateur, dc ondernemer die lange tijd bepalend was voor het straatbeeld van de Lange Haven en dan vooral rond de Koren beurs, waar het graan voor de je never werd verhandeld. De distil lateur was duidelijk herkenbaar als 'heer var. stand': hij droeg een geklede jas en een hoge hoed. Terwijl de Brandersknecht en de Zakkendrager duidelijk maken hoe zwaar het werk van de arbei ders destijds was. laat de Distilla teur de andere kant van de me daille zien' dat er dankzij de jene ver door :^,nmigen ook in wel stand ..eleefd kon worden. Stille getuigen van die welvaart voor een Kleine groep Schiedammers zij'i ook de patriciërshuizen aan de Lange Haven. Inmiddels worden voorbereidin gen getroffen voor de plaatsing van een vierde jeneverbeeld: de Kuiper. De onthulling daarvan is gepland voor 1905. wanneer dis tilleerderij De Kuyper 300 jaar be staat. Door Loes Elshof Maassluis Het kunstzinnige as pect krijgt in de huidige architec tuur-opleidingen te weinig aan dacht. Daar zal zijn zojuist opge richte particuliere architectuur opleiding verandering in bren gen. 'Uit het veld' heeft de Maas- sluisse architect-beeldend kun stenaar Gerard Beijn voorname lijk positieve reacties gekregen op zijn initiatief. „Sommigen ver sleten mij voor gek: dat ik de energie had om zoiets te begin nen. Maar velen hadden zoiets van: eindelijk." Het spiksplinternieuwe Instituut voor Bouw-Kunst Ontwikkeling van Beijn wordt een luis in de pels van de huidige architectuur opleidingen, die zich volgens hem teveel op de techniek rich ten: „Een paar uur kunstgeschie denis" is alles wat studenten aan de Bouwkunst-academies en de Technische Universiteit in Eind hoven krijgen. Volstrekt onvol doende. vindt Beijn, die zelf ook een tijdje aan de genoemde uni versiteit heeft gedoceerd. Beijn wil zijn studenten opleiden tot bouwkunstenaar: architecten die oog hebben voor de 'plastici teit' en het kunstzinnige van ge bouwen. In de zeven jaar durende opleiding wordt twee dagen per week lesgegeven. Naast bouw kunst en techniek zullen colleges worden gegeven in de schilder kunst, film, dans en muziek. De rest van de week doet de student ervaring op in de praktijk. „Voor stageplaatsen zal ik mijn uiterste best doen," belooft Beijn. Al jarenlang leefde bij hem het idee voor de opleiding. Eén jaar geleden kregen zijn plannen defi nitief vorm. „Ik heb een groepje architecten en kunstenaars bij elkaar geroepen en mijn plannen ontvouwd. Ze waren enthousiast, maar niet iedereen had tijd om mee te werken. Uiteindelijk is een groepje van twaalf overgeble ven, die lessen zullen gaan ver zorgen." Het aantal aanmeldingen be draagt nog steeds slechts één. Dit hangt mogelijk samen met de hoogte van het cursusgeld (4750 gulden per jaar). Van dit geld moet de, overigens bescheiden, vergoeding aan docenten, atelier- huur en administratie worden be kostigd. „En ik werk zo lang als Architect Gerard Beijn bekijkt de dingen graag op zijn eigen manier. Sommigen vinden hem te di- rekt, te brutaal, te kunstzinnig. 'Ik wilgeen bemoeienis, ik wil vrij zijn.' Foto Roei Dijkstra. hei kan voor niets. Onze begro ting is gebaseerd op een mini mum aantal van 25 studenten. Maar we starten hoe dan ook. zelfs met eén student. Dan iyuen we dus honderd procent verlies, maar dat geeft met." Het instituut krijgt geen subsidie. Hoewel de architect graag financiële over heid sssteun zou ontvangen, is hij allergisch voor de voorwaarden en wetten die eraan vastzitten. ..Ik wil geen bemoeienis, ik wil vrij zijn," zegt hij beslist. ..Het rijk stelt bijvoorbeeld dat je een bepaald aantal uren, gedurende een jaar. aan wiskunde moet be steden. Maar als ik weet dat ik - met mijn manier van lesgeven - die kennis in één week kan bij brengen, dan wil ik dat doen." Beijn volgde zelf een opleiding tot timmerman, scheepsbesehie- ter (meubelmaken op een schip). Haalde alsnog een middelbare school-diploma, studeerde af aan de Academie van Bouwkunst in Rotterdam en liep verscheidene stages bij beeldend kunstenaars. Zijn ideeën over bouwen zijn con troversieel. „Ik ben eigenlijk stijl loos. Mijn opdrachtgevers vinden mij onvoorspelbaar, ze weten niet wat ze aan mij hebben, een op drachtgever zei zelfs dat ik te moeilijk was." Beijn is „te bru taal, te direkl of te kunstzinnig". Regelmatig zijn ontwerpen van hem afgekeurd. „En toch," her neemt hij. „probeer ik er altijd precies achter te komen wat de opdrachtgever wil. Dat is ook wel lastig, want mensen weten niet al tijd precies wat ze willen." Zo oordeelde de welstandscom missie in Den Haag negatief over zijn ontwerp voor een diensten centrum met woningen erboven. De kritiek was dat het zou conflic teren met de omgeving. Onzin, vond Beijri. „Vanaf de eerste ver dieping springt het gebouw op een van de hoeken lichtjes naar voren. In dit erkertje kwamen keurige ramen, leuk voor de be woners. Verder had hij voor ogen een verbinding tussen de muziek en de architectuur tot stand te brengen. Dit realiseerde hij als volgt: hij liet de componist Jan- Bas Bollen de contouren van het gebouw kopiëren naar de noten balk. Tegen het negatieve advies heeft de Maassluisse architect zich met succes verzet. Het lukte hem de opdrachtgever, de ge meente, te overtuigen en het ge bouw werd neergezet. Wat vrij uniek is, volgens de architect. Beijn ziet de toekomst vol ver trouwen tegemoet: „Ik venvacht dat wij studenten gaan afleveren die completer zijn opgeleid dan degenen die nu aan de Techni sche Universiteit studeren. Het huidige niveau is niet om te jui chen. En ik beu niet de enige die daar zo over denkt." Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Een flink aantal be woners uit Holy-Zuid reageert verbaasd op de ervaringen die buurtbewoners zeggen te hebben opgedaan met de proef met het gescheiden inzamelen van huis vuil. Flatbewoners van de Sper wer-, Specht- en Torenvalklaan begrijpen niets van de uitspraken die vorige week door hun mede buurtbewoners in deze krant wer den gedaan. Zij zijn juist zeer in hun nopjes met het nieuwe sys teem. Ruim twee weken geleden wer den in de wijk de zogenoemde BioBoxen uitgereikt en op ver schillende punten blokcontainers geplaatst. Diverse bewoners van de Zwaluwenlaan, Rietgansstraat en Sperwerlaan lieten weten geen heil te zien in het experiment. Ze moeten nu meer moeite doen om hun huisvuil kwijt te raken. Ze vinden de BioBox te klein, de kos ten te hoog, de blokcontainers het aanzien niet waard en ze voelen er weinig voor elke keer als het plas tic vuildoosje vol is, de straat op te moeten om het in de containers te legen. „Het experiment is nauwelijks anderhalve week oud en iedereen loopt al te schelden dat de BioBox te klein is en stinkt," veroordeelt Dick van de Werf. voorzitter van bewonersorganisatie De Toe komst (Sperwer-, Specht- en To renvalklaan), de negatieve uit spraken. „Men weet kennelijk niet dat bij Blokker en de Hema voor rond de 40 gulden een grote kunststof bak voor gescheiden huiswil te koop is. Dat is dé oplossing voor grote re gezinnen. Het is een kwestie van wennen aan de nieuwe situ atie. Men moet moeite willen doen om de proef te doen slagen." Van de Werf begrijpt niet dat het gebruik van de BioBox zoveel weerstand oproept. Voordat het experiment in Holy-Zuid begon belegden Herman Berkhout, mi lieu-coördinator van de reini gingsdienst, en de bewonersorga nisatie twee inspraakavonden. „Op de eerste avond waren zo'n zestig belangstellenden aanwezig en kregen we geen enkele klacht te horen," zegt Van de Werf. „Tij dens de tweede bijeenkomst wa ren er twee oudere echtparen die wél bezwaren hadden. Al die an dere mensen met klachten zijn dan zeker met bij de inspraakbij eenkomsten geweest. Natuurlijk kleven er ook nadelen aan het plan, maar er zijn ook veel goede oplossingen te bedenken." „Dc papieren zakjes die in de Bio Box moeten, kosten 35 cent per stuk. Dat is belachelijk. Maar die zakjes zijn niet echt noodzakelijk. Men kan er ook een plastic zak m doen, het ding eruit halen als 'ie leeg is, de inhoud in de GFT-con- tainer gooien en het zakje in de container ernaast deponeren. Het verhaal over steeds maai' weer de deur uit moeten om de BioBox te legen vind ik ook overtrokken. Men gaat toch wel minstens twee keer per week de deur uit om boodschappen te doen. Nou. dan neem je gelijk het zakje mee en gooi je het in de container." Van de Werf zelf is bl ij met het feit dat hij eindelijk van de slinkende vuilniszakken op zijn ba!kon af is. „Er zijn mensen die beweren dat de blokcontainers ondingen zijn voor invaliden of mensen die slecht ter been zijn Maar hoe de den de rolstoelers het dan vroeger met hun vuilniszakken? Die brachten ze toch ook niet op hun schoot naai' de rand van de stoep? „Ook over de plekken van de con tainers wordt geklaagd." gaat de Vlaardmger verder. „Als die men sen bij de inspraakavonden wa ren geweest hadden ze kunnen weten dat de containers eventu eel verplaatst kunnen worden als de vakantievierders bij thuis komst bezwaar hebben tegen de locatie. Die containers komen met in aanmerking voor een schoonheidsprijs dat geef ik toe. Maar ook daar valt een mouw aan te passen." „Als de omwonenden het op prijs stellen kunnen 6* containers in de kleur van de naburige flat wor den geverfd. Maar zoals blijkt doet men weinig moeite doen om aan het experiment mee te wer ken." Vlaardingen - Instituut Schoe vers heeft zijn filiaal aan het Ver- ploegh Chasséplein in Vlaardin gen ontruimd. Schoevers Vlaar dingen en de hoofdvestiging \an het instituut aan de Mathenesser- laan in Rotterdam betrekken de ze week gezamenlijk een nieuw onderkomen aan de Karei Door manstraat. De samenvoeging steil het insti tuut. dat administratieve oplei dingen verzorgt, in staat efficiën ter tc werken. Aan dc Land Duui- manstraat krijgt het instituut dne etages tot zijn beschikking. Ruimtegebrek begon Schoevers de laatste jaren steeds meer par ten te spelen. Zelfs een drastische verbouwing van het pand aan de Mathenesserlaan enkele jaren ge leden bracht onvoldoende soe laas. Schoevers Vlaardingen was sinds mei 1954 gevestigd in een villa aan het Yerploegh Chasse- plein Ook dit pand. waar vele duizenden vrouwen liet seciela- resse-diploma behaalden of een administratieve cursus volgden, voldeed niet meer aan de eisen des tijds. Het markante pand is nu verkocht aan makelaardij SpuijbroekT: mmermam Het pand ótui ut Miilhtue-iTitnddtt werd sinds 1938 door Schoevers gebruikt. Volgens account-mana ger Hans van der Velden gaat het goed met het instituut. Het totaal aantal cursisten bedraagt onge veer 1500. Circa 300 leerlingen volgen een dagopleiding, de ove ngen doen deelcursussen. „Ieder een associeert ons met de secreta resse-opleiding. maar wij doen veel meer marketing en public relations, om maar twee populaire studierichtingen te noemen." al dus Van der Vei den. Ongeveer 20 procent van de deel tijd-leerlingen van Schoevers volgt een opleiding in Vlaardin gen. Het instituut speelt met de gedachte, le zijner tijd weer een pied a ter re m Vinarm n gen tc ope nen Van der Velden: „Maar dat is nog lang met zeker, en misschien ook helemaal niet nudig. De Karei Doormanstraal in Rotterdam i?> voor iedereen heet gemakkelijk bereikbaar." Schiedam - De NV Bondss paarbank Schiedam/Vlaardin- gen krijgt met ingang van 1 september een nieuwe direc teur. Commercieel directeur J. A. H. J. Kuijs vertrekt naai de Nutsspaarbank in Den Haag en wordt opgevolgd door B. A. M. Verbiest, nu nog werk zaam voor dc spaarbanken in de regio Delft en Gouda. Ver biest gaat de Schiedamsfl/laar- dingse bank leiden samen met de daar al enkele jaren als di recteur werkzame L. L. J. Stra* ver. Vlaardingen - Op de Hoiysingel is gisteravond een 48-jarige VIaar- dinger aangehouden wegens rij den onder invloed. Ademanalyse wees uit dat de man 2.8 promille alcohol in zijn bloed had De drank betrok de Viaardinger waarschijnlijk bij benzinesta tions. De politie zegt dat hij er van wordt verdacht bij verschillende pompstations bier te hebben ge stolen. Daarvan zou aangifte zijn gedaan. De man wordt vandaag verhoord. Schiedam - Een bewoonster van de 's Gravelandseweg is deze week het slachtoffer geworden van een oplichter. De man belde aan en vertelde dat hij 'van de ge meente' was. Hij wilde haar wo ning bekijken. De vrouw liet dc bezoeker bmnen en miste na zijn bezoek een enveloppe met geld. Dc politie onderzocht de zaak en concludeerde al snel dat de man helemaal niet 'van de gemeente' was: het ging om een doodgewone dief. Schiedam - Het regende gisteren bekeuringen aan de Burgemees ter van Haarenlaan. waar de Sehiedamse politie tussen negen en vier uur een snelheidscontrole hield. Bij de controleplaats ter hoogte van de Storkstraat werden 129 bonnen geschreven. De hoogst gemeten snelheid was 87 kilometer per uur. Tijdens de controle probeerde een motorrijder zich aan een pro ces-verbaal te onttrekken. Hij gaf gas en ging er vandoor. De luch- teling werd aangehouden op de Burgemeester Knapperllaan. De bestuurder, een 21-jarige. Schiedammer, bleek niet m het bezit van een rijbewijs. Schiedam - In een winkel aan de Hoogstraat is gisterochtend een winkeldief aangehouden. De da der. een 42-jarige Rotterdammer, had een bestekset weggenomen. Een personeelslid was getuige van de di el stal. Klanten werden te hulp geroepen om de man in te rekenen. Ze vormden een kring rond de dief, die zijn vluchtweg zag afgesneden. Er zat voor hem niets anders op dan wachten op de komst van de politie. De dief die in een winkel aan de Broers- vest twee zijden pyjama's en twee zijden dusters heeft gestolen, is nog steeds voortvluchtig. Maassluis - Wethouder Ruud Timmermans opent op maandag 17 augustus de Maassluise va riant op het Rotterdamse Jeugd land. Twee Disney figuren staan de wethouder bij als hij in de Ko ningshof het startsein geeft voor de Maassluise speehnstuif. De speehnstuif duurt twee we ken. Gedurende die tijd kan de plaatselijke jeugd van maandag tot en met vrijdag tussen tien uur en half één en half twee en vier uur terecht in het ontmoetings centrum aan de Uiverlaan. Dage lijks staan 30 medewerkers klaar om de kinderen op te vangen en wegwijs te maken in zaken als poffertjes bakken, figuurzagen, kleien en schilderen. Kaartjes kosten twee gulden per dag. Op 27 augustus is er een groot slotfeest. Dan worden verschil lende sport- en spelactiviteiten gehouden. De kinderen mogen verkleed op het feest verschijnen en ze kunnen tussen de middag overblijven. Vlaardingen - Het Hof. dat Op za terdag 22 augustus wordt omgeto verd tot het Hof van Spektakel, biedt die dag naast tal van artis tieke optredens, een kunstvrij markt. Er is plaats voor 50 kra men. Amateur schilders, teke naars, grafici, sieradenmakers, keramisten en fotografen krijgen dc gelegenheid hun werk te ver kopen. Kunst kan die dag ook gekocht worden in de ateliers van Vlaar- dingse kunstenaars langs de beel denroute. Over deze route ver schijnt binnenkort een boekje. Op de aanschaf van Vlaardingse 'beroepskunst' geldt op 22 augus tus een gemeentelijke korting van 20 procent, tot een maximum van 750 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2