13 Politie Vlaardingen zwemt in gevonden voorwerpen Atlantikwall maakte De Hoek onneembare vesting één kwartje! HOOFD ADMINISTRATIE m/v wmmmêmmmsms' i mm mM I' - Mcnijoiii c^,e,n TRANSPORT TRADING BOON BV fi 'Er is hier zelfs een keer een kunstbeen binnen gebracht' BioBox (4) Krant niet bezorgd? «B83M igr WÊÊÈSmÊSmm Rotterdams Dagblad Vrijdag 21 augustus 1992 Door Sander Sonncmans Vlaardingen - Vraag op de politiebureaus in Schiedam. Vlaar dingen en Maassluis aan de betrokken medewerkers naar de top drie van gevonden voorwerpen en eensgezind luidt het ant woord dat de onbetwiste koppositie wordt ingenomen door huis- en autosleutels. Op een goede tweede plaats komen de portemonnees, gevolgd door juwelen die de gedeelde derde plaats innemen met betaalpasjes en abonnemer.tsbewijzen. De vondsten worden keurig gere gistreerd en het is dat daar tegen woordig computers voor worden gebruikt, anders zou het aanleg gen van het gevonden voorwer- pen-bcstand onherroepelijk gi gantisch in de papieren lopen. Ondanks het gebruik van de ver fijnde apparatuur heeft het poli- tie-personecl er een behoorlijke taak aan om alleen al de op het bureau ingeleverde voorwerpen vast te leggen. Van de als vermist opgegeven voorwerpen wordt daarom bij de politie van Vlaardingen en Schiedam al niet eens meer een lijst aangelegd. „Dat is echt niet te doen. Dan komen we niet meer aan het andere werk toe." klinkt het daar aan de balie. De politie Maassluis daarentegen heeft wél een bestand van zowel de aangif ten van vermissingen als de bin nengebrachte voorwerpen „Zo gauw we een aangifte van een vermissing krijgen, kijken we in het bestand van gevonden voor werpen of er iets in zit dat er op lijktvertelt Wendy de Jongste, receptioniste van het politiebu reau in Maassluis. ..Hebben we het idee dat het gemiste voorwerp bij ons aanwezig is, dan zoeken we het op en bellen de vermoede lijke eigenaar." Aangifte verplicht Met de invoering van de Boeken 3. 5.6 en (een gedeelte van) 7 van hot Nieuw Burgerlijk Wetboek op 1 januari van dit jaar is de rege ling op het gebied van de gevon den voorwerpen fundamenteel veranderd. De wijzigingen hou den onder meer in dat de vinder van een 'onbeheerde zaak' ver plicht is aangifte te doen. Na de aangifte is de vinder vrij of hij de vondst op het politiebureau in be waring geeft of mee naar huis neemt. Wanneer de eigenaar zich niet meldt, wordt de vinder een jaar na zijn vondst eigenaar van het voorwerp en kan de oorspron kelijke eigenaar geen aanspraak meer maken op zijn verloren ei gendom. Heeft de vinder zijn vondst op het bureau in bewaring gegeven, dan moet hij zelf in de gaten houden wanneer hij het zich toe mag eige nen. Hij moet zich dan binnen een maand na het verstrijken van hel jaar melden op het bureau. Gebeurt, dat niet. dan wordt het voorwerp verkocht, weggegeven of vernietigd. In vele gevallen komen zowel de eigenaar als de vinder van het ge vonden voorwerp niet opdagen. Daardoor is op het bureau in Maassluis het aantal sleutels enorm gegroeid, puilt de bak met portemonnees uit en ligt een keur aar. juwelen en horloges opgesla gen in het archief. Ook tassen, kleding en wieldoppen zijn in aanzienlijke hoeveelheden voor radig. „De mensen zijn kennelijk te lui om hun eigendommen op te ha len." heeft de Maassluise het idee. „Portemonnees en rijbewijzen zijn in de regel weer snel terug bij de eigenaar, maar we hebben eens iemand gehad die zijn porte monnee met daarin een aantal pasjes en 200 gulden gewoon niet kwam ophalen. Ook niet na een tweede telefoontje. Een tijdje ge leden werd hier zelfs een hond binnen gebracht. Dat beest heeft de hele dag bij ons gelegen, omdat zijn baasje geen tijd zei te hebben om 'm op te halen. Zo ligt hier ook een al een tijdje een disc- man zonder dat iemand er zich voor heeft gemeld. Sleutels is een verhaal apart. Die worden bijna helemaal niet meer opgehaald." Het arsenaal gevonden voonver- De receptio nistes van het Maassluise politiebureau Wendy de r* Jongste en Miranda Groen tonen een deel van de schat aan gevonden voorwerpen. Wieldoppen, bromfïetshel- men, kleding en sleutels in overvloed. Ook een bont jas en een kunstgebit worden niet afgehaald. Foto Roel Dijkstra pen is in Maassluis zeer gevari eerd. In het 'rommelhok' bevin den zich naast een serie cd's ook tassen vol met kleding waaronder een bontjas, een aanzienlijke hoe veelheid schoolboeken, klapstoe- len en bromfietshelmen. Ergens in een doos moet ook nog een kunstgebit liggen. ..Die hebben wij ook." zegt één van de drie baliemedewerksters van het bureau in Schiedam waar evenals in Maassluis de aangiften aan de balie worden verwerkt. „Protheses krijgen wc vjak. Er is zelfs een keer een kunstbeen bin nengebracht," lacht ze. Schiedam steekt wat betreft het aantal in de maand juli gevonden sleutels '104) ver boven Vlaardin gen (74) en Maassluis uOl uit. maar wint het ook op het gebied van eigenaardige vondsten. De baliemedewerksters van het bu reau aan het Bijdorpplein hebben er duidelijk schik in als ze enkele 'bizarre' zaken uit de kaartenbak vissen. „Laatst nog werden hier zes zak jes hasj gebracht." vertelt een van hen. „Gevonden bij het huisvuil op straat. En wat dacht je van een set SM-attri buten compleet met handboeien'.' Hebben we ook bin nen gekregen. Er is zelfs eens ie mand geweest die een tas met in- brokersspullen kwam brengen. Die tas was vermoedelijk achter gelaten door een inbreker die op de vlucht was geslagen." Raadsel Ook op hel politiebureau in Vlaar dingen verbaast men zich erover dat veel van de enorme hoeveel heid gevonden voorwerpen nooit wordt afgehaald. In de opslag ruimte van de afdeling Gevonden Voorwerpen liggen talloze siera den en horloges keurig geordend in de laatjes te flonkeren. ..De mooiste sieraden liggen hier," zegt Fabie Torsy die de voorraad vondsten beheert. „De eigenaren denken waarschijnlijk dat hun fraaie sieraden toch niet worden teruggebracht. Ook brillen en portemonnees hebben we hier in overvloed. Dat is mij een raadsel." Met grote verbijstering lees ik in uw krant de artikelen over de Bio Box. Zoals laatst het stuk over de heOi De Jong. die kosten koppelt aan milieuproblematiek. Die heb ben we nog niet gehad. Vele regeringen buigen zich over het milieuprobleem. Iedereen was het erover eens dat een beier milieu geld gaat kosten, maai" dat hoeft in een welvarend land als Nederland geen probleem te zijn. zo bleek uit opiniepeilingen. Er werden oplossingen gezocht en de vervuiler moest betalen. Dit klinkt heel logisch. We kun nen onze tkleinkinderen niet on ze rotzooi laten opruimen. Vlaar dingen wilde zeker niet achter blijven, volgde het voorbeeld van vele gemeenten en besloot over te gaan lot het ophalen van geschei den afval. Dit was een goed idee. Moet de knip werkelijk openge trokken worden, dan is het ineens niemands probleem. Zou de heer De Jong klagen over containers zelf. dan heb ik daar vrede mee, want het is niet watje noemt toparchitectuur. De heer De Jong ziet zich ook al graven onder de sneeuw met zijn BioBox in zijn armen. Je lacht je toch slap. Hij vergeel even dat de volle vuilniszak minstens vijf keer meer weegt dan dc BioBox, maar hoorde u toen iemand klagen over uitglijden? Nee. toen klaag den we alleen maar over het mi lieu. Toen vonden we het zo'n fijn gezicht als dc zakken openge scheurd op de stoep lagen. Voor de heer De Jong is dit blijkbaar een probleem voor de toekomst, voor zijn (kleinkinderen, als hij begraven ligt onderzijn BioBox. M. van der Have, Vlaardingen Bel OIO - 4004,444 en 't komt in de bus! Niet een inwoner van Hoek van Holland, maar een Middelburger heeft de historie van de bunkerbouw en het ontstaan van de Atlantik Wall in de Hoek geboekstaafd. Onder detiteCFestung Hoek van Holland, een pa rel van de Atlantik Wall aan de Nieuwe Waterweg' heeft Hans Sakkers zeer minutieus alle gegevens over de onneembare muur, de bunkers aan de kust, in het achterland, op Rozenburg en de tankgrachten in de omgeving vastgelegd. Naast tal van namen van bekende en beruchte Duitsers die Hoek van Holland in de Tweede Wereldoorlog bezochten, heeft Sakkers vooral aandacht geschonken aan de bunkers zelf. De verschillende doelen van de bunkers, plattegronden en allerlei details zijn in het 84 pagina's feilende boek op A4-formaat opgenomen. Ook zijn veel unieke foto's afgedrukt. Sakkers heeft in Duitse en Nederlandse archieven zijn gegevens verzameld. De schrijver heeft met hulp van sponsors het boek ïn eigen beheer uitgegeven. Het is gedrukt bij Drukkerij Meulenberg in Middelburg en kost ƒ29,50. Belangstellenden kunnen het bestellen bij Hans Sakkers, Prinsen hove 130,4336 HE Middelburg. Dooi' Leen van Ooijcn Hoek van Holland - Het verhaal gaat clat de eerste Duitse officier die in 1940 in Hoek van Holland arriveerde naar de overkant van de Nieuwe Waterweg wees en con stateerde dat Engeland binnen handbereik lag. „Daar zullen we ook binnen twee dagen voet aan land zetten", zei hij optimistisch. Op dat moment waren zijn land genoten al aanwezig op wal toen nog het vogeleiland De Beer was, een onlosmakelijk deel van Hoek van Holland. In de jaren '60 en *70 veranderde het in het huidige, immense Europoort-havencom plex. Toen pas verdween in Hoek .van Holland en op Rozenburg gelei delijk de Atlantikwall, een beton nen muur met duizenden bun kers die tijdens de Tweede We reldoorlog de hele Westcuropesc kust moest beschermen tegen in vasies van de geallieerde legers. De Atlantikwall had in eerste in stantie ook een offensieve func tie. Ze moest dienen als basis voor dc grootscheepse invasie in Enge land, na het voorbereidende werk van de Luftwaffe. Voordat de Duitsers Nederland binnenvielen, was Hoek van Hol land al een verdedigingswerk van het Nederlandse leger. De kustar- til lerie beschikte er over vier bat terijen, twee op de noordelijke oe ver en twee op het eiland Rozen burg, Ze werden op 10 mei 1940 niet ingezet tegen een verwachte aanval uit zee. Kust batterij en en 1 Steviger Briljanter Glanzender A 4*1 77"\4Ar\/'M lf Wnkelcerfrum Oaslerhci Rone'dati-AlenandetDOloet leleioor. QiC-4553428 aHeen in augustus en september het fort werden ingezet tegen Duitse luchtlandingstroepen, die eigenlijk per ongeluk waren ge land in de omgeving van het Sta- elduinsebos. Luchtaanvallen Nadat was gebleken dat de inva sie in Engeland minder gemakke lijk was dan verondersteld, werd in december 1941 een begin ge maakt met dc aanleg van de Ncue Westwall, later omgedoopt tot At lantikwall. Hoek van Holland werd in staat van verdediging ge bracht tegen aanvallen vanuit zee. Maar ook werd rekening ge houden met luchtaanvallen en zelfs een aanval vanuit hel ach terland werd niet uitgesloten ge acht. Langs de landzijde, de Nieuwe Waterweg en de Noordzeekust werd in eerste instantie een prik keldraadversperring aange bracht. Binnen dit gebied werden in hoog tempo tientallen bunkers gebouwd voor personeel, mitrail leurs en anti-tankgeschut. De bunkers hadden een wanddikte die varieerde van 80 tot 150 centi meter, afhankelijk van het doel waarvoor zij bestemd waren. In juni 1942 werd bovendien nog een tankgracht rond Hoek van Hol land aangelegd, omdat bij een in val de tanks gemakkelijk door weilanden en polders zouden kunnen binnenvallen. In de herfst van 1942 kreeg Hoek van Holland dc status van Vertei- digungsbereich. Dat betekende dat ook het eiland Rozenburg in volledige staat van paraatheid werd gebracht, op dezelfde ma nier als op de noordelijke oe ver was ge beurd. Mijnen Rond het hele gebied werd nog een extra tank gracht gegraven in een straal van •enkele kilome ters. Het strand van Hoek van Holland werd volkomen afge grendeld door betonnen palen. Aan een aantal daarvan waren mijnen beves tigd. Deze mijnen maakten alleen na de oorlog slachtoffers. Eén mijn, die niet was gelokaliseerd, ontplofte tijdens opruimings werkzaamheden. Daarbij kwa men drie mensen om het leven. Ook na 1942 gingen de Duitsers door met het bouwen van bun kers in allerlei vormen. Sommige van de verdedigingswerken wer den aan de buitenzijde voorzien van een steenlaag of van beschil deringen. waardoor ze op gewone woonhuizen leken. Vooral ten be hoeve van eventuele gewonden waren er tal van voorzieningen. Al in het eerste programma van de bunkerbouw werd op beide oe vers van dc Nieuwe Waterweg een bunker voor de gewonden-verzor- ging gebouwd. In het kernwerk Hoek van Holland was uiteinde lijk plaats voor 161 gewonden. Daarnaast was er de mogelijkheid om in het Fort Maasmond nog eens 65 gewonden onder te bren gen. Dit fort, aan het begin van de eeuw gebouwd voor het Neder landse leger, werd door de Duit sers niet meer als zodanig ge bruikt en gedeeltelijk ontman teld. Wel was het in 1944 de groot ste proviand opslagplaats van de Duitsers. Voor de bezetting ten noorden van de Nieuwe Waterweg was er altijd voor 26 dagen voed sel voor 3000 man en voor twee maal zoveel mensen voldoende bakkers voor raad voor 26 dagen. VI's en V2's Het openhouden van de Nieuwe Waterweg was voor de Duitsers van groot belang, omdat veel ge bruik werd gemaakt van de haven van Rotterdam. Daar waren 49 transportschepen en 98 omge bouwde lanaingsboten gestatio neerd. Bovendien vormde de Nieuwe Waterweg een belangrijke uit valsbasis voor de snelle offensie ve Duitse torpedoboten. Bij Poortershaven, tussen Hoek van Holland en Maassluis, werden 16 bassins overdekt met gewapend beton. In ieder bassin konden twee Schnellboote worden afge meerd. De Duitsers beschikten tijdens de Tweede Wereldoorlog over een prille vorm van radar. Die werd in Hoek van Holland door de marine gebruikt voor het vroegtijdig waarnemen van vijandelijk sche pen of vliegtuigen. De experi menten met de radar waren vrij onschuldig. Iets anders waren de proeven van de Duitsers met de eerste raket ten. De VI en later de V2 kregen in Hoek van Holland een lan- ceerinrichting. De bedoeling was om de raketten richting Engeland te sturen. Vooral Londen zou het moeten ontgelden. Inderdaad be reikte een aantal van deze projec tielen de Britse hoofdstad. Maar veel meer vielen in zee en explo deerden daar of zonken naar de bodem. Een aantal VI- en V2-ra- ketten verliet niet eens de basis, doordat ze Ier plekke ontploften. Andere vielen in of rond Hoek van Holland neer cn veroorzaak ten daar veel schade. Zo werd de rooms-katholieke kerk door een VI dusdanig beschadigd, dat het gebouw veranderde in een ruïne. In die periode woonden in Hoek van Holland nog maar weinig Eén van de onderdelen van de Atlantikwall was het fort in Hoek van Holland, Foto Niels va burgers. Eind 1942 besloten de Duitsers dat iedereen die niet dringend nodig was. uit Hoek van Holland moest worden geëvacu eerd. Sommigen vonden een wo ning in het Westland, velen ver trokken naar Rotterdam. Met na me het pas gebouwde tuindorp De Vaan word een Hoekse encla ve in de Maasstad. Toen in 1945 de Duitsers waren vertrokken, was Hoek van Hol land onherkenbaar. Ilele wijken (de Oude Hoek en de Pannen- buurt) waren gesloopt. Ook was het Tweede Zand werk geheel ver dwenen om het schootsveld voor de Duitsers vrij te maken. van der Hoeven De bunkers zijn voor het grootste deel verdwenen. Gesloopt, of on der het zand begraven zodat ze nu dienst doen als ondersteuning voor de duinen. Een aantal is be houden gebleven en er gaan stemmen op om ze te bewaren als monumenten. gevestigd te Hoek van Holland, Kulkweg 102, zoekt op korte termijn een ali-round 7TB maakt deel uit van de TRANSPORT TRADING GROUP, welke thans bestaat uit acht werkmaatschappijen, die alle actief zijn binnen het beroepsgoederenvervoer over de weg, met elk een eigen accent. De totale groep heeft circa 375 eenheden op de weg, met 250 medewerkers en is financieel gezond. Verdere groei wordt voorzien. Uiteraard zoeken wij een duizendpoot. Wij vinden branchekennis een pre doch is niet vereist. Belangrijker vinden wij een SPD-niveau, ruime ervaring met automati sering, uitstekende contactuele vaardigheden en enthousiasme. Primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden zijn geheel in overeenstemming met de zwaarte van de functie. Gaarne uw schriftelijke sollicitatie met CV richten aan: Drs. T. S. Vonk RA, Postbus 6, 3150 AA Hoek van Holland, tel. 01747-82044.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1