15 'Wustrow moet vertrouwen kunnen herwinnen' Bert van Zanten verwezenlijkt een oude droom m Aankopen Stedelijk Museum te zien EHBO-diploma halen Wijkwerkplaats elders Geen nachtdient meer Hartpatiënten sporten Brobbe! exposeert Oude kleren in Schilpen Russisch meisjeskoor Winterseizoen kerken Driedelig PvdA rekent wethouder mislukte reorganisatie niet persoonlijk aan 'Cultureel fort' in oud haringpakhuis aan Vlaardingse haven Gft-afval compostbedrijf alleen onder voorwaarde Rotterdams Dagblad Woensdag 2 september 1992 In het Stedelijk Museum worden van 12 september lot en met 11 oktober de recente aankopen van de ar- toteek getoond. Evenals vorig jaar is er figuratief werk aangekocht, vaak met krachtige beelden over schoonheid en dood. Verder zijn cr abstracte werken in de collectie opgenomen, waarbij het toeval van de gebruikte techniek een grote rol speelt. De artotcek heeft een collectie van ongeveer achthonderd kunst werken van hedendaagse kunstenaars. EHBO Nederland. Vereniging Kethel. begint woens dag 16 september een beginnerscursus eerste hulp bij ongelukken. De lessen zijn alleen op woensdag avond in gebouw De Tamboerijn aan het Faasscn- plein. De cursus kost ƒ125.-. Vlaardingen De Wijkwerkplaats verhuist met ingang van 7 sep tember naar de Van Maanenstraat 4. Het telefoon nummer verandert ook en wordt 4717540. Ambtenaren die 55 jaar of ouder zijn hoeven geen nachtdiensten meer te draaien, zo is met de bonden overeengekomen. B en W zijn met de afspraak ak koord gegaan. In de recreatiehal aan de Oosterstraat, achter het vroegere wijkgebouw. is begin deze week de sportin- stuif voor ex-hartpatiënten gestart. Deelname kost ƒ2.50: er zijn fysiotherapeuten aanwezig. In Koningshof hangen van 4 september tot 12 okto ber schilderijen van Henk Brobbel. Er hangen zowel stillevens als schepen. Brobbel. die in 1944 ging schilderen, vindt veel inspiratie tijdens zijn boot tochtjes over Hollandse plassen. Daar prent hij alles in zijn geheugen om thuis aan de slag te gaan. De expositie toont een gevarieerde collectie en is op werkdagen van 12.00 tot 22.00 Ic bezichtigen. Op za terdag en zondag is dat van 09.30 lot 13.00 uur. Maasland Museum De Schilpen in Maasland wil in oktober een tentoonstelling houden van de in deze streek gedra gen klederdrachten en gebruikskleding van boeren en burgers uit liet begin van deze eeuw. Het museum beschikt zelf over een kleine kollektie. Het aanwezige materiaal is echter nog te weinig om een expositie in tc richten. Het museumbestuur gaat er vanuit dat er op zolders en in kledingkasten vc-el meer aanwezig is. Het museum zal originele stukken graag voor deze tentoonstelling in bruikleen ontvan gen. Het gaat daarbij ook om bijpassende sieraden, mut sen. hoeden en schoeisel. Ook wordt gedacht aan af beeldingen, zoals foto's van klederdrachten en dan bij voorkeur van Maasland se afkomst. Het informa tienummer voor bijdragen is 01899-13959 of 12391, of op zaterdag tussen 10 en 17 uur in het museum aan de s'-Hcren straat. Hoek van Holland Oecumenisch jongerenkoor Together in Hoek van Holland heeft lot 8 september bezoek van een Rus sisch meisjeskoor uil Minsk in Wit-Rusland. In het kader van een uitwisseling zijn de 35 meisjes oen week lang te gast in Hoek van Holland. Hel koor geeft een concert in Rotterdam en zal ook enkele ke ren optreden samen met Together. Op zondag 6 september beginnen de Hoekse kerken weer aan het nieuwe winterseizoen, met een opon- luehtkerkdienst op het terrein van 'Bos en Duin' aan de Kerk hofweg om 10 uur. Vorig jaar werd dal voor liet eerst gedaan. Dominee Henk de Bruijn van de Gereformeerde kerk verwacht dat dergelijke openluchtdiensten vol gend jaar mogelijk kunnen plaatsvinden in de zo mermaanden. 's Middags om vijf uur is er een afslui tende zangdienst in de gereformeerde kerk. In uw kram van 21 augustus meldde u in het artikel 'Socialistisch Jongerenblad rouwt niet om val van PvdA' ons inziens enkele punten die niet juist zijn. 1). Het opinieblad Rotweiler wordt niet op kleine schaal verspreid, maar heeft een niet al te grote opla ge. JS'crs van Heerlen tot Groningen en van Den Haag tol Enschede ontvangen het blad. Een grotere schaal van verspreiding is binnen Nederland haast niet mogelijk. 2). De huidige wethouders van de PvdA zouden vol gens u in ons blad bestempeld zijn als 'ouwe zakken en fantasieloze driedelige kostuums'. Eer goede le zer van het artikel in Rotweiler weet dat we het niet hadden over de PvdA-wcthoudors, rnaar over Bart de Leede's mede-Schiedammers die na het verschijnen van Bart bij officiële openingen in spijkerbroek en t- shirt hun schande daarover hadden uitgesproken. De PvdA-wethouders zouden we juist geen ouwe zakken in fantasieloze kledij willen noemen: had Chris Zij devoid geen zalmroze kol ben aan bij de nieuwjaarsbijeenkomst en staat Aad Wiegman niet bekend als de bestgeklcdc- wethouder in het Rijn mondgebied? Niet bepaald fantasieloos en oud dus! Wij stéiler, het op prijs als het Rotterdams Dagblad aandacht besteedt aan artikelen uit ons opiniebjad, maar een wat preciezere weergave van het geschre vene stellen wij wel op prijs. iMenno Siljée Door Jan Booister Maassluis - De Maassluise wethouder Anton Wuslrow (PvdA) hoeft niet te wezen dat hem de portefeuille Personeelszaken wordt afgenomen, althans wat zijn partijgenoten in de gemeen teraad betreft. De mislukte reorganisatie van het ambtenaren korps wordt hem niet persoonlijk aangewreven. ..We hebben er allemaal bijgeze ten toen hij zijn beslissingen nam." neemt PvdA-fraclieleider Robert Punt hem in bescher ming. ..Zeker, hij is politiek ver antwoordelijk. maar het is beleid geweest van het hele college en nagenoeg de gehele raad. Nie mand heeft tegen Wustrow ge zegd dat hij op de verkeerde weg was." Punt heeft behoefte alsnog tc rea geren op de recente berichten over reorganisatie van het ambte narenkorps op het stadhuis en bij de diensten. Wegens vakantie kon hij dat niet eerder doen. In een zee]1 kritische rapport wordt geconstateerd dat er bij de twee jaar geleden in gang gezette reor ganisatie sprake is geweest van onder meer vriendjespolitiek bij de benoeming van topambtena ren. Verder zou er een eilandjes geest heersen, grensgeschillen worden uitgevochten en moeten twee stafbureaus toch maar weer hij ambtelijke afdelingen worden ondergebracht. Hel gevormde man age ment steam is. populair gezegd, onder curatele geplaatst. Toch. Wustrow hoeft niets te vre zen. ..Wc vinden als PvdA-fractie dat er alle reden en aanleiding is de wethouder de kans te geven het vertrouwen te herwinnen." zegt Punt. De PvdA-f'ructielcider heeft, naast alle kritiek, ook behoefte om de positieve punten te accentueren. ..Er is bereidheid getoond door ambtenaren om zaken te veran deren," somt hij onder meer op. ..Ze willen een streep zetten on der het verleden." Verziekt Onder dat verleden verstaat Punt meer dan alleen de reorganisatie. Volgens hem was er vijfjaar gele den al op een aantal plaatsen sprake van een verziekte sfeer. '•^sgg Wethouder v«| Anton Wus- YB trow: niets te vrezen. Foto Jacques Zorgman ..Zonder reorganisatie zou het on derzoeksrapport er ook niet veel anders uit hebben gezien." is écn van zijn stellingen. De politicus erkent dat cr kansen zijn gemist. ..Maar er zijn ook be wuste keuzes gemaakt, waar ie dereen bij heeft gezeten. Nog maals. het is beleid van het hele college geweest én van 22 van de 23 raadsleden." Dof tokt ongetwijfeld het R'ririjü wit dut men iu de politiek elkaar de hand bonen het hoofd houdt. Punt: ..Er is een traject uitgezet. Als collectief. En als er dan een hapering is. en in dit geval een ernstige, dan maken we ook één front. Er is collegiaal bestuur. De vraag is overigens of een andere aanpak beter zou zijn geweest." De PvdA-fractieleider wijst er ook op dat er de laatste jaren nogal wat over de ambtenaren is uitge stort. Hij noemt de inkrimping van twee procent, het aantal ta ken dat is verminderd, de privati sering. de automatisering en her automatisering („die niet vlekke loos verliep") en de versnipperde portefeuilleverdeling. „Als je dat optelt is het te begrijpen dat er wat gebeurt." Punt zegt geen enkele behoefte te hebben om de zaak te bagatellise ren. „Het is verrekte ernstig. Ik erken de feiten wel. uiteraard, maar vijfjaar geleden was er oek al veel mis. Veel ook van wat er nu in het rapport staat. De sfeer was al slecht." Moed Dc fractieleider wijst erop dat Wustrow ook is geprezen voor zijn moed om de toestand binnen hel ambtenarenkorps aan te pakken. „Politiek is er ook geen gewin te halen met een reorgansiatie. con stateer ik als ik de zaken in een redelijke context probeer te plaat sen." 1 Een legertje vrijwilligers werkt keihard om de expositieruimte vóór vrijdag enigszins toonbaar te maken. Dan bijt een Japanse fotograaf het spits af in Maddox. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra Door Peter de Lange Vlaardingen - Een tijdje geleden nog dacht Bert van Zanten dal hij het wel had gezien in Vlaardin gen. Nu loopt hij rond met verf- vlekken in zijn kleren en stapels rekeningen in do borstzak: van de electriciën, de bouwmarkt, de loodgieter. Deze week legt hij. ge holpen door een legertje vrijwilli gers. voorlopig de laatste hand aan een Vlaardings kunstcafé. Van het waanidee dat zoiets al leen in Rotterdam kan is hij voor goed genezen. ..Daar vind je nooit zo'n prachtig pand." In het Repetitiehuis. gevestigd in een voormalig haringpak huis van de Doggers Maatschappij aan de- Koningin Wilhelminahaven. heeft de 37-jarige Var. Zanten twee verdiepingen gehuurd om een oude droom te verwezenlij ken. Er wordt keihard gewerkt om dc eerste van die twee etages vóór vrijdag enigszins toonbaar te maken. Want dan moet de ten toonstelling over een andere droom van start. D reuins of Tokyo van de Japanse fotograaf Noriio- shi Hirakawa. Met het exposeren van Hiraku- wa's werk levert Bert van Zanten een bijdrage aan de over 25 loka- ties verspreide Rotterdamse foto- biënnale "Wasteland". Een bijdra ge waar hij trots op is. en die in één klap duidelijk maakt waar Van Zantens stichting Art Mad dox staat in het culturele spec trum. Dichtbij de lop, in elk geval redelijk in de buurt van de Kwali teit. Want wat er in de toekomst ook gaat gebeuren in Maddox. liet moet wel artistiek verantwoord zijn. „Met kwaliteit valt of staut dit hele project." aldus Van Zan ten. Muziek „Maar." haast de ondernemende Vlaardinger zich daar aan toe te voegen, „laten we de kunst nou niet meloen weer naar dat onbe reikbare niveau tillen. Ik weet er zelf ook weinig van. dat geef ik eerlijk toe. Ik hou er van. maar ik ben in de verste verte geen ex pert. Onze bedoeling is juist mo derne beeldende kunst voor een breed publiek toegankelijk te ma ken. Op een verteerbare manier. Kwaliteit is belangrijk, maar je moet oppassen voor dat oeverloze gelul over kunst. Er wordt veel te Het organiseren van tentoonstel lingen heeft Van Zanten dan ook uitbesteed aan een kenner, de Amsterdamse kunsthistoricus Henk Slager ijk moet het van enthousiasme hebben, maar Henk heeft er ook nog verstand van"'. Hetzelfde geldt voor de muzikale optredens, do tweede poot van Maddox. Luc Staub is aangetrokken om optredens te verzorgen van groepen uit Afrika. Zuid-Amerika en andere verre windstreken. Op het podium van Maddox komt de nauruk te liggen op nict-Euro- pwe muziek, met uitzondering dsn van de klassieke concerten op zondagmiddag. Een afwijkend pop-repertoire is ook dringend gewenst, om niet te zeggen nood zakelijk. want één verdieping ho ger zetelt het Repetitie-huis. en daar wordt louter Europese mu ziek gemaakt. Twee rock podia die in één huis eikaars publiek moe- ter. delen, dal zou net iets teveel zijn van het goede. Floor Het idee voor zijn 'culturele fort' kreeg Bert van Zanten al ruim twintig jaar geleden. Dat was torn Vlaardingen nog bescb ik te over fë KA 'i lyck aan de Oosthavcnka- de. .-'Aen dacht ik al. zo'n pand zou ie moéten hebben. Beneden een gezellige kroeg, boven een galerie en een grafische werk plaats en daar weer boven een ruimte voor je zelf. om lekker te wonen." Maar in die tijd was Bert van Zanten nog niet toe aan een gesetteld leven. Hij voer als eer ste stuurman op coasters. Achter het varen zette hij pas een jaar of drie geleden een punt. Na wat om- zwervingen kwam hij terecht in de horeca. In hel Rotterdamse theatercafé Floor, een zeer cultu reel getinte gelegenheid met een smaakvolle inrichting en muziek- optredens op de zaterdagavond. Daar kwam het oude ideaal weer boven. Met een café. een tentoonstel lingsruimte en een podium is de droom van Bert van Zanten nog niet compleet. Want wat is tegen woordig een café als je er niets kunt eten? Dus komt er ook een keuken voor kleine hapjes, en la ter. op de verdieping boven het café, een restaurant met uitzicht op de haven. En weer wal later, „maar dan zijn we waarschijnlijk al oen paar jaar verder", mis schien een galei'ie. En een bio scoop met 49 stoelen. Geld Ambitieuze plannen, geeft dc ini tiatiefnemer ruiterlijk toe. Het zal wel even duren voordal de twee reusachtige verdiepingen tot de laatste vierkante meter zijn inge richt. Geld is het grootste pro bleem: tot nu toe worden alle kos ten opgebracht door Van Zanten zelf en een groepje enthousiaste medewerkers. Dat is niet lang vol te houden. De verzekeringspre mies en do vervoerskosten voor kunstwerken bijvoorbeeld zijn nu al nauwelijks op te brongen. In de toekomst moeten sponsors en do nateurs voor de inkomsten gaan zorgen. En niet te vergeten de be zoekers van dc exposities en dc bar. Hel Vlaardingse uitgaanspu bliek moet de basis gaan vormen van Maddox' vaste klantenkring. Maar Bert van Zanten denkt dat voor zijn zalen zeker een regiona le functie zal zijn weggelegd. „Misschien hebben musea wel in teresse om hier exposities te hou den. Het is tenslotte een prachti ge ruimte." En verder is een combinatie van uitgaansmogelijkheden zoals Maddox biedt zeldzaam in "Vlaar dingen en omstreken. „Ik ver wacht bert een hoop publick Het mooiste van alles is natuurlijk dat we maar drie minuten lopen van het slation zitten." De'wethouder is veel krediet kwijt onder zijn ambtenaren. Punt: „Ik denk dat het nog ernsti ger is. Ik denk dat het geldt voor het hele college." Maar hef verwijt van vriendjespo litiek geldi toch in de eerste plaats de wethouder? Die komt toch niet de voordrachten? Punt: „Al die benoemingen zijn in overleg met dc fractievoorzitters besproken. Wij vonden dat er goe de zaken werden gedaan met de benoemingen." Waar is het dan fout gegaan Punt: „Ik denk dat de belangrijk ste reden voor het heersende wantrouwen is dat ambtenaren die zijn uitgezocht om de reorga nisatie vorm te geven ook zelf op de beste plekken terecht kwa men. Toen kreeg je iets van: zie je wel. ze zijn alleen voor zichzelf bezig. Dat zegt niets over de kwa liteit van de personen, maar wel over de schade die aan het ver trouwen is toegebracht. Achteraf kun je je afvragen of deze aanpak de beste was, maar hij is wel in dertijd breed omarmd." Geopperd icordt terug te gaan ran vier naar drie wethouders. Punt: „Ik vind dat één van de din gen die des politieks zijn. De kie zers en de politieke verhoudingen bepalen dat." Maar drie rati de vier wethouders vinden dat er ook teruggegaan kan worden naar drie. En trie zou het nou beter welen? Punt: „Dat zou je zeggen, ja. Maar ik vind dat wc met vier wethou ders de rit uit moeten zitten. Dat is beter." Hoek van Holland - Hctcomposte- ringsbedrijf in Hoek van Holland gaat mogelijk groente-, fruit- en tuinafval (gft) venverken. „Maar voor het zover is zal aan een aan tal voorwaarden moeten worden voldaan," verzekert voorzitter J. Waaijer van de Stichting Verver ken Tuinafval Westland (SVTW). Hij staat in principe niet afwij zend tegenover dit idee. „In de eerste plaats zal er een 'geur-re- ductic' moeten plaats hebben bij de huidige aanvoer, die uitslui tend bestaat uit afval van tuin ders. De geur zal beslist niet gro ter mogen zijn dan op dit moment het geval is. Op zichzelf is corn- postering van gft-afval geen pro bleem, want de samenstelling van hel huishoudelijk afval is zodanig dal hul vrij eenvoudig kan wor den meegenomen in het bestaan de circuit." Om de stankoverlast van het com- posteringsbedrijf in Hoek van Holland zoveel mogelijk terug te dringen wordt een voorzuive ringsinstallatie gebouwd. Vorige week is daarvoor de laatste paal geslagen. Doordraai Over het verwerken van de door draai van de veilingen heeft Waaijer meer bedenkingen. „Daar is een rapport over samen gesteld, maar dat heeft nog een lange weg ie gaan." denkt hy. „Er zal allereerst een bestuurlijk draagvlak moeten komen voor j verwerking van doordraai. Bo vendien geeft dat eeri apart koste naspect. Doordraai is nauwelijks te composteren, doordat de mees te produkten voor negentig pro cent uit vocht bestaan." Waaijer benadrukt dat in de eer ste plaats het rendement van het bestaande bedrijf in de gaten wordt" gehouden. Nieuwe activi teiten mogen er niet toe leiden dat de tuinders een hogere prijs moeten gaan betalen. De opslag van steenwol is volgens de voor zitter helemaal van de baan. Het bedrijf aan het Nieuw Oranje kanaal blijft cr overigens naar streven om de overlast lot een mi nimum tc beperken. Daarom wordt er nu een watervoorzuive- ringsinstullatie gebouwd. De hoe veelheid water die uit het afvai van de tuinderijen vrijkomt is na melijk veel groter dan aanvanke lijk werd verondersteld. Dat wa ter wordt afgevoerd naar de riool waterzuiveringsinstallatie Nieu we Waterweg in Hoek van Hol land. Het gevolg is dat daar stank ontstaat. Door dat water te gaan voorzuivcen hoopt men het pro bleem te kunnen oplossen. Volgens een TNO-rapporl worden de toegestane normen niet over schreden. Die conclusies worden onderschreven door de DOM» Milieudienst Rijnmond. -J* geur-emissie is minder drama;f tisch dan vaak wordt beweerd constateert Waaijer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1