15 'Wat Janson kan, is 60 man naar verdommenis helpen' 'Een terrasje pakken op de Noordvliet' P Viaardingen: geen haast met plan voor vuilstort Maassluis geeft na drie jaar groen licht voor terrasboot EHBO-cursus Bewonersvereniging jarig Wie helpt Wereldwinkel? Jan Prins toont kunsten Peuterburg en Olleke Bolleke verhuizen Buitenschoolse opvang Hogere winst DCC Buurtbus weer opstarten? Plan voor scheepswerf Figee wekt woede bij oud-werknemers JTT! W'.JjLJl Rotterdams Dagblad Vrijdag 4 september 1992 Schiedam Wie zich wil opgeven voor deelname aan de begin nerscursus Eerste Hulp Bij Ongelukken van de EH- BO-al'deiing Kethel. die op 16 september begint, kan zich aanmelden via telefoonnummer 4706328. De lessen worden gegeven op woensdagavond in ge bouw De Tamboerijn aan het Faassenplein in Groen- oord. De Bewonersvereniging Schiedam Zuid is op 24 ok tober jarig. De BVSZ viert die dag het 20-jarig be staan. Het jubileum zal opgeluisterd worden met een groot feest (waarvan het programma nog niet be kend is gemaakt). Om het geld voor dit feest bij elkaar te krijgen heeft de vereniging een aantal be drijven aangeschreven en een speciale bankreke ning geopend. Verschillende sponsors hebben hun medewerking al toegezegd. Viaardingen De Wereldwinkel Viaardingen zoekt medewerkers. Wie daarover informatie wijt, is welkom op donder dag 10 september als cr 's avonds een informatie avond wordt gegeven in het pand Hoogstraat 39, van af 20.00 uur. De medewerkers zijn nodig omdat de Wereldwinkel een groei doormaakt. Ook het assortiment neemt ge stadig toe. Er wordt met name gezocht naar mensen voor de winkeldiensten, de pubiiciteitsgrocp. de ctu- lage/tentoonstellingsgroep en er is een klusjesman/ vrouw nodig. Van 4 tot en met 26 september exposeert Jan Prins in Galerie/artoteck in Cultureel Centrum Hollandïa et sen. Hij maakte ooit omslagen voor boeken van Ge rard Reve. Maassluis De peuterspeelzaal Peuterburg en de halve dagop vang Olleke Bolleke moeten na een jaar inwonen in de Meester Blomschoo aan de Spechtstraat weer ver huizen. De fusie van de Blomschool met de Neil Armstrongsehool is hier de oorzaak van. Peuterburg gaat voorlopig voor een paar maanden naar 't Kompas aan de I Jsvogelstraat en de halve da gopvang van Olleke Bolleke krijgt onderdak in de voormalige Neil Armstrongsehool aan de Burge meester Schwartzlaan. De Stichting Kinderopvang Maassluis biedt thans ook buitenschoolse opvang, bestemd voor basis schoolkinderen in de leeftijd van 4 toten met 11 jaar. Het gaat om opvang tussen en na schooltijd. Van be paalde scholen kunnen kinderen worden afgehaald. De financiële bijdrage is gerelateerd aan het inko men. De opvang wordt gegeven van 08.06 uur tot 18.00 uur. ook tijdens vakanties. Informatie is verkrijgbaar bij Jeanne van Bakel, 01899-17247/15948. Maasland Het Duyverman Computer Centrum heeft in het eer ste halfjaar van 1992 hogere omzet- en winstresulta ten geboekt. Het centrum, verzelfstandigd onder deel van het ministerie van Defensie, zag haar omzet met 17 procent stijgen tot zeventig miljoen gulden, ten opzichte van de eerste helft van vorig jaar. De omzetstijging van het computerbedrijf is opmer kelijk, omdat onlangs een forse tariefsverlaging js doorgevoerd. Naar verwachting daalt het resultaat in het tweede halfjaar als gevolg van forse investerin gen en enkele vervroegde afschrijvingen tot circa vier miljoen gulden. omzet vaI dit jaar waarschijnlijk uitkomen op 143 miljoen gulden. Ten opzichte van de planning van DCC betekent dit een meeromzei van vijftien mil joen gulden. Hoek van Holland De deelgemeente Hoek van Holland gaat overleg voeren met de plaatselijke taxi-onderneming over de komst van de buurtbus. In de deelraadscommissie Welzijn werd onlangs duidelijk dat men in twee jaar tijd eigenlijk nauwelijks iets is opgeschoten. De commissie toonde zich echter niet erg optimistisch over het resultaat, van het overleg met de taxi-onder neming. Schiedam zalerda g 5 se pte mber Open day Stichting Mikaal. Lanee Haven 8£l. 12 00-16.01) uur. Willem Vel n Vt-itihuyzcn. Grf/tc- Kerk. 15.01) uur. - uponL-: Interbuok I: p Tonnetje Steken. Kerkplein Kelln-l. .00 uur. n Maya Wi !d«-vur en Bert Kif.viel Viaardingen Opening expositie van etsen van 20.00 uur. Pronienadeconccrt Haring- .-r, Bierfeest m de liaver.. zl.OCruur. zaterdag 5 september Verknop afycschruven b<teken, üibliuthei-k Wufdstiaat. vanaf 10. Of) uur. Insëclenwandelin» Bommei-r. 10.30 uur. VVV. lurintr- en Bierfeest Pos Ueyei beurs. Shell-sportpark Vijisluizen. 11-Ou uur Nachtviir.d«tocht. Bomrrif-er. 21.30 uur. Politieke avond met DW. Lijndraajtr, 19.45 uur. Maassluis zaterdags september Orpjlconctut Grote Kerk. J Redactie Waterweg: Jan Booïster Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Caret van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Viaardingen Postbus 4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Peter de Lange Viaardingen - „Ik kan op dit moment zo 60 mensen aan werk helpen. Maar geschoold personeel is in de metaal bui tengewoon moeilijk te vin den." Bram Janson, directeur van Jan son Beheer in Viaar dingen. zei dit afgelopen week in deze krant naar aan leiding van zijn plan een scheepswerf te beginnen aan de Koningin Wil helminaha- ven. Zijn uitlating is bij de voormalige werknemers van de failliete machinefabriek en constructiebedrijf Ooste land BV slecht gevallen. Hun woedende reactie: ..Het enige wat Jan son kan is 60 mensen naar de godverdomme hel pen." Dc werknemers die dit zeggen kwamen bij hel faillissement van Oosteland in juli op straat te staan. Dat gebeurde drieëneen halve week nadat Bram Jan son het bedrijf aan de Koningin Wil lie! mina'nu ven had overgenomen. Dat liet slecht ging met Oosteland wist iedereen, maar dat de nieuwe eigenaar de zaak zo snel zou laten doodbloeden, dat had niemand verwacht. Door de ondergang van Ooste land verloren 45 man hun baan. Het meest onverteerbare voor de werknemers was echter dat Jan son hen daags tevoren had verze kerd dal hel allemaal wel los zou lopen. „Vrijdags zei hij dat er niets aan de hand was. en zater dags vonden we dc ontslagbrief op dc mat." Een verwijt dat wordt onderschreven door distri ets be stuurder Gé Frieiink van do In dustriebond FNV. Frieiink gaat niet zover als som mige ex-werknemers. die Bram Janson afwisselend ..een lijken pikker. een smerige hond. een plaatboef en een bloedzuiger" noemen. Maar ook de vakbonds bestuurder heeft de indruk dat hel er hij het faillissement op z'n zachtst gezegd niet netjes aan toe is gegaan. „Wij als bond kregen geschetst hoe het er financieel voorstond, maar we kregen ook te horen dat de bank voldoende vertrouwen had. Op mijn verzoek om dc- situ atie ook uit te leggen aan de men sen in het bedrijf ging Janson niet in. Dat heeft hij consequent ge weigerd. hij heeft ook dc onderne mingsraad gewoon genegeerd." Volgens Frieiink ontkende Jan son dat hij van plan was mensen te ontslaan. ..Hij bleef voortdu rend stellen: wc komen er wel uit. Maar hij heeft nooit een reorgani satieplan laten zien." Van de 45 voormalige Oosleland werk nemers zitten er nog onge veer 15 zonder werk. Circa de helft van het personeel heeft in middels werk gevonden bij een metaalbedrijf in Spijkenisse dat constructies maakt voor de petro chemische industrie: dezelfde branche als waarin Oost el and ac tief was. Een klein aantal werkne mers werkt nu voor een baas in Brabant. Daags na het faillissement wer den 22 man door Janson opge beld. Ze kregen het aanbod weer bij hem in dienst te treden. Voor zover bekend, heeft niemand daar gebruik van gemaakt. „Er was niemand die hem nog ver trouwde. Hij was voltrekt onge loofwaar di g gevvordc n Van de ontslagen werknemers hebben velen tien jaar of langer bij Oosteland gewerkt. Dc wrok dat het bedrijf niet meer bestaat is groot. ..Er was best een nieuwe start mogelijk geweest. We heb ben gewoon de kans niet gekre gen. Onder de vorige directeur ging hel ook niet al te best. maar de orderportefeuille was redelijk gevuld. Er was behoorlijk wat werk." „Zeker was er werk. Maar niet voor 45 man. Wel voor een stuk of 'twintig." reageert Bram Janson. Hij vrijt de ondergang van het be drijf vooral aan de „absurd hoge salariskosten". Janson: „Ik heb Oosteland overgenomen voor één gulden en er drie weken rondge lopen. Maar de loonkosten waren zodanig dat er 83 gulden per uur aan de klanten werd berekend. Normaal is 55 gulden. Ieder voor stel aan de vakbond en de onder nemingsraad om dat naar een re delijke verhouding terug te bren gen mislukte. Bij dat hoge salaris lag er geen gezonde basis voor het bedrijf. Ik wilde daar geen verant woordelijkheid voor nemen Ter illustratie van de hoge lonen die bij Oosteland werden betaald, noemt Janson het voorbeeld van een lasser. ..Die had het eerste halfjaar met overwerk erbij in to taal 120.000 gulden verdiend. Zo iets hou \c toch niet voor moei lijk?" Het verwijt dat hij zijn mensen van de ene dag op de andere ont sloeg. pareert Janson met de op merking: „Ook meneer Frieiink van de vakbond wist van de cij fers af. Ik heb hem nooit horen zeggen wat er moest gebeuren. Maar hij stond wel op de stoep om met me te praten, één uur nadat ik eigenaar was geworden." Over zijn voormalige werkne mers heeft de ondernemer weinig goede woorden over. De arbeids- mentaliteit in het bedrijf was vol gens hem ver beneden peil. „De melkman leverde elke week voor 300 gulden bier af voor bij het overwerk. Met zulke mensen kun je toch niet werken? Ik zoek se rieuze werknemers." Dat vakbond en ex-werknemers twijfelen aan de haalbaarheid van zijn plan, een scheepswerf te be ginnen in een tijd dat hel slecht gaat in die branche laat Bram Janson koud. „Laat de vakbond zich nou maar met vakbondsza ken bemoeien, dan bemoei ik me wel met zaken die des onderne mers zijn." Door Wessel Penning Maassluis - Hij moet wel oen vol houder zijn. Driejaar duurde het voordat croissanlerie-houder Paul Degen kamp van de gemeen te Maassluis toeslemming kreeg een terrasboot in de Noordvliet. het 'grachtje' in het centrum van Maassluis. Ie leggen. Nu. vele te lefoontjes, gesprekken, briefwis selingen en een hoorzitting tater, geeft B en W wel toestemming. Alleen net iets te laat. het 'buiten- seizoen' voor dc horeca is al bijna voorbij. Degen kamp, eigenaar van crois- santerie 'Monsieur Paul*, zal „voor die paar weken" - de toe stemming van de gemeente geldt slechts voor de periode mei-okto- ner - de terrasbnot niet meer naai* het Maassluise centrum halen. Maar hij belooft dat met ingang van volgend jaar mei de Noord vliet ermee zal zijn opgesierd. „Mijn klanten kunnen dan een "terrasje pakken" op het water, wat al jaren gebruikelijk is in de grachten van Amsterdam en Delft." De boot van 'Monsieur Paul' zal twaalf meter iang zijn en minder dan drie meter breed, zodat de vaargeul niet belemmerd wordt. Precies zoals het Hoogheemraad schap Del 11 and wilde. In Delft, dat an den? waterrijke stadje, moet de boot worden opgehaald. Een bedrijf aldaar verhuurt al ja ren terras boten aan ondernemen de horeca-bazen en versleept de vaartuigen naar de bestemming. Voordat de Maassluise Noordvliet is bereikt zal derhalve een tocht via de wateren rond Schipluiden nodig zijn. Degen kamp: „Het heeft geen zin om dat soort kos ten nu al te maken." Hij zegt het niet. maar heel. héél misschien, was het wel fijn ge weest als B en W een paar maan den geleden, net voor het zomer seizoen. haar toezegging had ge daan. De croissanterie-houder wil vriendelijk blijven. Zegt steeds: „Ik wil niet negatief overkomen ten opzichte van de gemeente. Ik waardeer het dat ze uiteindelijk toestemming hebben gegeven en ij, Paul Degen- kamp: .Maassluis zou eigenlijk in Brabant moeten hg- i gen. Dan zou het hier bar sten van de gezellige ter rassen. Foto Roel Dijkstra het is goed dat ze de binnenstad gezelliger wil maken." Maar soms steekt het hem en zou hij wat meer medewerking willen krij gen. Dan weer: „Maar ik heb na tuurlijk alle begrip voor hun mo tieven Gevaarlijk Over de terrasboot. toch een aan winst voor liet Maassluise cen trum. dat bepaald niet bekend staat om zijn vele gezellige terras sen. zegt hij verder: „Driejaar ge leden werd mijn verzoek door B en afgewezen, na een negatief advies van de politic. Voor klan ten en bedienend personeel zou de oversteek, de drie nieter tus sen zijn zaak en de boot, te ge vaarlijk zijn. in verband met auto verkeer. Ik heb toen gezegd: 'Ge vaarlijk? D'r lopen daar toch con stant veel winkelende mensen"," Inmiddels kan hel dus. Hoewel de Raad van Slate in december eindelijk uitspraak zou doen. gaf de gemeente nu wél groen licht. Dcgenkamp: „Het trottoir is nu op gelijke hoogte met dc weg ge bracht en d'r zijn wat paaltjes neergezet, maar meer is er niet veranderd. Dus waarom het nu dan wel kan?" ..Net als dc gemeente heb ik het beste voor met het Maassluise centrum." zegt de croissantterie- houdcr, tegenwoordig ook uitba ter, van de lover van theater het Schuurkerkje, „Heel goed voor Maassluis," vindt hij de plannen van de gemeente om met behulp van herbestrating en ouderwetse lantaarns de binnenstad weer ge zellig temaken. Als voorzitter van de activiteiten- commissie var\dc Maassluise bin nenstad maakte hij het de win kelende bezoekers al naar de zin. Georganiseerd werd dit jaar al de Mirfsunmieniights/wppiiip en voor dc komende maand staan een kindermarkt, een Oudhol landse markt en een vlot-badkui- pcnrace gepland. „Verder moeten wc elkaar als winkeliers 'wakker' houden en steeds ervoor zorgen dat het kwa litatief goed winkelen moet zijn hier in Maassluis. Voorlopig lukt dat aardig. Wekelijks komen ze uit Hoogvliet en Spijkenisse hier winkelen." Weer over zijn laatste plan: „Zo'n terrasboot is toch heel goed voor de uitstraling van het centrum. Dan kunnen Maassluizcrs ook eens in hun eigen stad een terras je pakken. En voor overlast hoeft niemand bang te zijn. We schen ken geen alcohol en we gaan om zes uur dicht." Degenkamp is allang blij dal dc terrasboot er mag komen, hoewel vooralsnog slechts bij wijze var. proef. „Als ik een café zou bezit ten. en dus ook 's avonds open zou zijn, zou mijn aanvraag direct worden afgewezen. Maassluis is een slaapstad. Maassluis zou ei genlijk in Brabant moeten liggen, Dan zou het hier barsten van de gezellige terrassen. Maar dat schijnt hier niet te kunnen. Hier f krijg je al gauw een klacht in de trant van: 'Wat doet die fclerelxwt daar nou'/' zegt Dcgenkamp. j Maar hij wil vooral niet negatief klinken. Vlaardingen/Den Haag - Minister Alders (Ruimtelijke Ordening/' Milieu) heeft de gemeente Viaar dingen geadviseerd zelf het be stemmingsplan Via ard in gen- West aan te passen znria: h vuil stort in het Lickeb;..:.'.-gebied mogelijk wordt. Maar van ge meen lez ij do is voorlopig alleen maar besloten geen haast te ma ken melde plannen. Van het voornemen de vuilstort in de raadsvergadering van ko mende woensdag te bespreken is afgezien. Het onderwerp is ver schoven naar de raad van 30 sep tember. \Jaardingen moet eigen lijk binnen drie maanden met een plan komen, maar eer alles rond is, is het al iur.i volgend jaar. zo is op het stadhuis nagegaan. De collegeleden mr. Ton van dei- Steen en (it's. Kees van der Windt zijn gisteren teleurgesteld terug gekeerd van het gesprek met mi nister Mans Alders over de vuil stort. De minister had een uur uit getrokken voor de Vlaardingse delegatie, waarin ook de meeste plaatselijke raadsfracties verte genwoordigd waren, maar is geen moment een. milimeter van zijn standpunt afgegaan. „Hij heeft zich erg formalistisch opgesteld." klinkt Van der Steen teleurgesteld na het gesprek in Den Haag. „Wij hebben argumen ten aangedragen waarom zo'n stort nou net niet in Viaardingen moet komen, maar Aiders heeft zich achter procedures verscho len." De minister heeft de Vlaardingers laten weten het Lickebaert-gc- bied een uitstekende plaats voor een vuilstort te vinden en heeft erop gewezen dat daarop ook al van het begin af aan is aange koerst. ..Maar op ons argument dut Viaardingen op milieugebied al zwaar belast is. reageert hij niet," aldus Van der Steen. ..Dan zegt hij dat het gebied zo goed ontsloten kan worden en dat soort zaken." Katterig Voorzitter Rien Lcnsvelt van de SGP/GPV/RPF-fractie heeft de zelfde „katterige" gevoelens. „Do minister doet heel vriendelijk, maar zit op de procedurele toer. Wc hebben gezegd dat de stort vlakbij een woonwijk, de Zuid- wijk komt. En dat ook Maassluis en Maasland er last van kunnen hebben als de wind ongunstig staal, maar hij valt dan op proce dures terug. Hij zou als minister meer zijn gevoel kunnen laten spreken en minder zijn juridische hart.' Lens velt heeft gehoord dat de mi nister Viaardingen heeft geadvi seerd zeil' een plan te maken. „Maar als je die discussie ingaat, heb je eigenlijk al een stort geac- Poppe; treuri ge vertoning Foto Cees Kuiper cepteerd. En dat wil ik niet." Welke andere huce is er dan? Lcnsvelt: „Nou. misschien dat de provincie eivoor gevoelig is als de hele raad in zijn geheel..." Maar die heeft al unaniem tegen gestemd. Lensvclt: „Ja, dat is zo. Maar verzinnen ons suf hoe wc de stort kunnen voorkomen. En ik weet niet of wij op de rails gaan liggen, als men in die richting zou gaan denken." Acties Remi Poppc van de Socialisliese Partij denkt wel aan harde acties. „Die heb ik de minister ook aan-f gekondigd, namens de hele Waar- f dingse bevolking." klinkt heil strijdvaardig. „Dat gesprek met; de minister was eigenlijk eflh. treurige vertoning, want hij vtf-f school zich achter formalistisch f standpunten. Hij ontweek inhoud delijke discussies." j Dan had je net zo goed ?iirt ktm-f' neit yuu/i? Poppe: „Nou ja, nu kan men in ie der geval niet met het verwijt ko men dat wc niets alles hebben ge daan om dc stort te voorkomen, voordat we tot actie overgaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1