7 Mooier station voor minder bussen Monumentenroute Iaat ook jonge panden zien Vijftig tekstborden overhandigd 'Gemeente Schagen te klein voor Stam' Bij bushalte Maasland komen coffeeshop en bewaakte fietsenstalling m Overval in Lijndraaijer No Problem verhuisd Schoolkinderen vormen twee kettingen Kinderdagverblijf klaar met langdurig werklozen Voorwaarts geeft Hofconcert Start bedrijfsgebouw Herinrichtingsplan voor ïrenelaan teruggedraaid Galerie voor amateurs Nachtelijke vechtpartij Automobilist siaat jongens Binnenbrand Bus vernield Autokraker Man zit klem 'Militairen' opgepakt Weggesleept Auto's vernield Honden gepakt Rotterdams Dagblad Maandag 14 september 1992 lp Schiedam - Het leer/werkproject No Problem voor meisies er. jonge vrouwen is verhuisd van de Passa ge naar het Broersveld 142. Het telefoonnummer is hetzelfde gebleven: 4730770. No Problem helpt bij het opnieuw aan het werk ko men. Daartoe worden cursussen georganiseerd over onder meer de consequenties van (weer) gaan leren en gaan werken. Er is ook informatie over geldzaken, kinderopvang en vaardigheden verwelven als telefo neren. solliciteren en informatie inwinnen. Er is begeleiding bij het maken van keuzes. Er is elke dinsdag en donderdag van 13.00-16.00 uur spreekuur. De openingstijden van No Problem zijn van dinsdag t/m vrijdag van 09.00 tot 14.00 uur. Viaardingen - Kinderen van de nieuwe basisschool Het Prisma in de Vlaardingse Babberspolder vormen morgen om half drie twee lange kettingen op de Van Hogendorplaan. Met die daad wordt de fu sie van de basisscholen De Meidoorn en De Doorlo per. waaruit Het Prisma is ontstaan, symbolisch tot stand gebracht. Onderwijswethouder drs. Kees van der Windt verbindt de twee kettingen. Nfa deze handeling zal het naambord op het gebouw aan de Van Limburg Sthumstraat feestelijk worden onthuld. Het Prisma is gevestigd op twee lokaties: de Van Limburg Slirumstraat en de Meidoornstraat. In bei de gebouwen zijn de groepen 1 tot en met 6 onderge bracht. De groepen 7 en 8 zitten in het hoofdgebouw aan de Van Limburg Stirumstraat. Die twee gebouwen worden van elkaar gescheiden door de drukke Van Hogendorplaan. Daarom is er elke dag een eigen oversteekdienst' van de school en worden leerlingen van de groepen 7 en 8 gehaald en gebracht als zij of de ouders dat willen. Hoek van Holland - Twee leegstaande lokalen van De Duinpiepcr aan de Van Spilbergenstraat te Hoek van Holland zijn omgebouwd tot een kinderdagverblijf met plaats voor 24 kinderen. Eind vorige week is het project opgeleverd. De verbouwing is tot stand gekomen via het werker varingsproject van de dienst Recreatie Rotterdam van dc gemeente Rotterdam. Dat project probeert langdurig werklozen werkerva ring te laten opdoen zodat ze later gemakkelijker aan werk komen. De deelnemers houden zich bezig met klussen die te klein zijn voor reguliere aanne mingsbedrijven. Het huidige werkeivaringsproject bestaat uit één timmerploeg en twee schiïderploe- gen. Zij zijn gestart met het maken van hun eigen gereedschapskisten en hebben nu het project De Duinpieper afgerond. Viaardingen - De Muziekvereniging 'Voorwaarts' verzorgt vanavond een optreden in de muziektent op het grote veld van het Oranjepark in Viaardingen. In tegenstelling tot eerdere berichten begint dit om half acht. Voorwaarts' hoopt met het optreden ook mensen te interesseren vuur de vereniging. De 23 leden zouden graag vooral houtblazers en klarinettisten verwelko men. Ook andere instrumentalisten zijn welkom. Er wordt op maandagavond van 19.45 tot 21.45 uur gere peteerd in het gebouw Surinamesingel 101. In het Oranjepark worden vanavond onder meer Ita liaanse filmmelodieën, evergreens en Balkanmu- ziek gespeeld. Het publiek wordt aangeraden zelf klapstoelen mee te nemen. Viaardingen - Op de hoek van dc 4e Industriestraat en de Mercuriusstraat is dc bouw begonnen van hel bedrijfsverzamelgebouw Mercurius. Het zal bestaan uit acht bedrijfsunits met elk 220 vierkante meter bedrijfsruimte, waarvan zestig vierkante meter kan toorruimte. Met de bouw wordt geprobeerd te voor zien in de behoefte aan kleinschalige bedrijfsruim tes. In Viaardingen en omgeving zijn weinig moge lijkheden voor kleine bedrijven en startende onder nemers voor eigen huisvesting. Bij dc start van de bouw, die vorig week plaatsvond, was al de helft van de ruimten verkocht. Medio maart 1993 is de oplevering. Maasland - Het herinrichtingsplan van het gebied tussen de Prinses ïrenelaan. Huis te Veldelaan en Langetaam in Maasland is voorlopig teruggedraaid. In plaats van de voorgenomen bouw van 34 huizen, ligt er momenteel een vrijblijvende en flexibele schets de tekentafels, waarvan de definitieve invul ling nog geheel open staat. Be gemeen leraau van Maasland is nuuil gelukkig ge weest met het aanvankelijk door het college gepre senteerde plan. onder meer omdat de financiering onduidelijk was. Het al dan niet doorgaan hing voor al af van de van de provincie te verwachten subsidie. In samenwerking met diezelfde provincie is er nu een nieuwe stedebouwkundige opzet tot stand geko men. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Viaardingen Postbus 4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Viaardingen - Jacqueline du Mortier opent donder dag 26 september een galerie voor amateurs. Dat doet ze aan het Van Sehravendijkplein 11 en onder de naam 't Podium. De eigenaresse heeft in haar omgeving flink wat kennissen die als amateur zeer bezienswaardige din gen maken. Hun werk werd veelal alleen door fami lie en kennissen bekeken en daarin moet verande ring komen, vindt Jacqueline du Mortier. Ze biedt, tegen een onkostenvergoeding 'die geen drempels op zal werpen', een ruimte in genoemd pand aan het Van Sehravendijkplein voor die kunstuitingen. Als eerste exposeert Jeroen Neyssol foto's met als thema 'koude'. Dat doet hij vanaf 26 september, als de galerie om 19.30 uur wordt geopend, 't Podium is elke zaterdag van 11.30 tot 14.00 uur voor het publiek geopend. Maasland - De bouw van een fraai busstation bij het rijksweg viaduct in Maasland, tegen Maas sluis aan. komt steeds dichterbij. Dit ondanks het geringer aantal bussen dat Maasland aandoet door de bezuinigingen bij maat schappij Westnederland. Mogelijk kan al dit jaar met de bouw worden begonnen. Dit hangt nog af van de subsidiever lening door het rijk. Busmaat schappij Westnederiand heefteen half miljoen gulden aangevraagd. In oktober zal de Maaslandse ge meenteraad een beslissing ne men over de vereiste planologi sche ontheffing van het bestem mingsplan. Het busstation komt tegenover de huidige perrons, aan de overzijde van de Oude Veiling. Deze per rons, waar sinds kort abri's zijn geplaatst, voldoen niet. De bus sen moeten er voor omrijden en bovendien worden bij de fietsen stalling jaarlijks bijna negentig rijwielen gestolen. Het nieuwe station krijgt een be ter aanzien dan de huidige haltes. Er komen verschillende haltes voor de buslijnen 132 (Maassluis- Pen Haag) en 124/126 (Den Haag- Rotterdam/Marconiplein). Ir. de buurt van het station komt een coffeeshop en een bewaakte fietsenstalling. De gemeente Maasland is momenteel in onder handeling met enkele mogelijke exploitanten van de coffeeshop annex fietsenstalling. Westnederiand heeft hoge ver wachtingen van het station. Vol gens de streekvervoerder zullen straks meer passagiers van de bus gebruik gaan maken. Door het makkelijker aanrijden van de bussen wordt bovendien een tijd winst geboekt. ..We venvachten de onkosten binnen tien jaar te hebben terugverdiend." zegt een West neder land-woor cl voer de r De gemeente staat zeer positief tegenover het stationsplan. ..Ver keerswethouder Houten bos is al een paar jaar geleden bezig ge weest met de reconstructie van de Oude Veiling." aldus een woord voerder. Als de gemeenteraad in oktober akkoord gaat met een ontheffing van het bestemmings plan. kan mogelijk nog dit jaar worden begonnen met de bouw werkzaamheden. Van de omwo nenden zijn op het gemeentehuis geen bezwaren ontvangen. Het busstation zou in een eerder stadium gepaard gaan meteen re mise. een stalling voor bussen. Westnederiand hoc-ft dit plan op het laatste moment echter laten varen. Door bezuinigingen is het aantal bussen v:n de maatschap pij teruggelopen en de stalling overbodig geworden. Schiedam - „Het gebouw waarin tegenwoordig Amec is gevestigd, is in 1927 gebouwd en ontworpen door de beroemde architect Du- dok. Het oprichten van de Plan tage was in 1769 een werkelozen- project. De grond tussen de Lan ge Nieuwstraat en de Tuinlaan lag lange tijd braak voordat er een Franse tuin werd aangelegd. La ter is er overigens een Engelse tuin aangelegd." De Schiedamse gids kletste zater dag aan één stuk door. De man vertelde de wetenswaardigheden in een antieke paardetram die be langstellenden via de Oranje straat van het ene monument naar het andere reed. „Wat ook, voor de dames, leuk is te vertellen is dat Albert Heijn op de hoek van de Lange Nieuw- straat/Oranjestraat de eerste zelf bedieningszaak var. Heijn in Ne derland inrichtte," ging hij weer verder. Hoewel weinig particulieren hun deuren openden tijdens de Open Monumentendag was er in Schiedam een leuke route uitge zet. Niet alleen de bekende eeu wenoude panden, maar ook heel bijzondere gebouwen van recen tere datum werden aangedaan. Wanneer men de volgorde van de routebeschrijving aanhield, start te de tocht in de Westwijk bij de oudste 'sociale woning' in Schiedam. Na bekeken te hebben hoe een arbeiderswoning er aan het begin van deze eeuw qua bouw en interieur uitzag, maak ten vele mensen gebruik van de gratis paardetram. De tram zat elke rit stampvol en wanneer de gids twee tellen zijn mond hield werd er gezellig met elkaar gekletst. Een oudere dame wist haar medepassagiers te ver tellen dat in de tijd dat de Hema nog in het pand van C&A was ge vestigd, alles een kwartje kostte. „Het werd later natuurlijk duur der, maar er bleven eenheidsprij zen. Alles was bijvoorbeeld één, twee. drie of vier kwartjes. Daar na werd het weer duurder en nu weet ik dc prijzen niet meer uit m'n hoofd." Het eindpunt van de paardetram was de Rotterdamsedijk. Bij het De dobbelstenen zijn gegooid, het werk is verdeeld. De zakkendragers kunnen aan de slag. Foto's Roel Dijkstra drinkwaterpompstation, een ge bouw dat in het begin van de ja ren twintig is gebouwd, bekeken bezoekers hoe zeventig jaar gele den de waterdruk nflar en in het waterleidingnet op peil werd ge houden. Smakbak De eerste twee 'jonge' monumen ten kregen veel bekijks, maar ook de meer bekende monumenten zoals de molens, de korenbeurs het zakkendragersgildehuis en het stadhuis werden druk be zocht. Bij het al meer dan 250 jaar oude zakkendragersgildehuis na men veel bezoekers pauze en ke ken met of zonder drankje naar een sxuk Schiedams volkstoneel. Rondom het oude pand aan de Schie voerde het St. Antoniusgil- de een schouwspel op. Het gilde liet zien hoe ^oeger gebruik werd gemaakt van de zogenaam de smakbak. De bak werd ge bruikt voor het gooien met dob belstenen. De zakkendragers 'smakten' met dobbelstenen om het werk eerlijk ie verdelen. Het gegooide aantal ogen bepaalde wat je die dag voor werk had. Wanneer het werk was verdeeld begonnen de zakkendragers cén van de oude schepen in de Schie te lossen. Gekleed in originele zakkendragerspakken speelden de mannen v.m het huidige gilde het ritueel na en gooiden met veel rumoer de zware zakken graan op hun nek. De monumentendag diende echt 'tot lering ende vermaak'. Tijdens een rit met de paardetram en een wandeling in de binnenstad leer den heel wat mensen de werk- en woonsituatie van Schiedamse voorouders kennen. Viaardingen - Op zich waren de woorden van wethouder Kees van der Windt, zaterdagmorgen tij dens de Open Monumentendag, misschien niet zo erg bijzonder. „Met een goede kennis van het verleden, kan men zich scherper richten op de toekomst," zei hij. Maar volgens de Historische Ver eniging Viaardingen was dat ai heel wat. Oprichter Jan Anderson: „Einde lijk erkent de gemeente het visse rij-verleden van de stad." De vijf tig monumentenborden konden dus niet op een beter moment aan Viaardingen worden overhan digd. De bruinhouten borden, met uit gebreide beschrijvingen over de oorsprong van de diverse monu menten, zijn een geschenk van de historische vereniging, die dit jaar 25 jaar bestaat. Vanaf deze week moeten ze aan de buitenmu ren van elk monument hangen. Ze zouden bestand zijn tegen vandalisme en tegen de oer-Hol- landse weersinvloeden. Als het aan een aantal fanatieke leden van de vereniging had gelegen, moeten wel hondervijftig gebou wen in Viaardingen tot monu ment worden gepromoveerd en worden behangen met een daar bij behorend bord. Wethouder Van der Windt (Cul tuur) mocht gisteren, heel symbo lisch, een bord van het Weeshuis in ontvangst nemen. Over dat ge bouw. dat al vele keren zou wor den afgebroken en inmiddels de finitief de status van monument verworven lijkt te hebben, zei voorzitter Wout den Breems: „Het lijkt nu 99 procent zeker dat het blijft staan. Wees er zuinig op. Mocht het onverhoopt alsnog worden gesloopt, dan moet u dit bord boven uw bed hangen." Wethouder Kees van der Windt (midden) neemt met genoegen de tekstborden in ontvangst. Maar het Weeshuis hoeft het Vlaardingse college, zo leek het zaterdagmorgen, niet langer te wezen. Van der Windt hield een pleidooi voor de monumenten in Viaardingen. „We hebben mis schien niet zoveel als steden als Leiden en Gouda. Maar wal we hebben is zeer Vlaardings en daar moeten we zuinig op zijn." Vol gens Jan Anderson is zo'n besef pas iets van de laatste jaren. „Het Vlaardingse visserij-verleden is jaren door de gemeente verdron gen. Nu nog kost het de Histori sche Vereniging Viaardingen veel moeite om die mentaliteit weg te werken. Maar gelukkig denken ze tegenwoordig een paar keer na, voordat ze iets atbreken." Viaardingen was gisteren, net als Leiden overigens, het speerpunt in het aanbiedingsprogramma voor de provincie Zuid-Holland. De jaarlijkse Open Monumenten dag mag zich nog altijd in een groeiende belangstelling verheu gen. Vorig jaa: namen 700.000 Ne derlanders ueel aan één van de activiteiten. Vooral ouderen, in veel mindere mate jongeren, zou den elk jaar 'trouw' meedoen. Afgelopen zaterdag hield de his torische vereniging onder meer stadswandelingen, een tocht per 25 jaar oude RET-bus langs dc Vlaardingse monumenten en een kunst en kitsch-veiling. En omdat deze keer het thema was 'De ha ven rond', vertrok bijna ieder uur vanaf het oude Hollandia-gebouw een rondvaartboot. Door de Oude Haven, via de schutsluizen bij de Galgkade, naar de Waterweg. Goed voor een tochtje van een klein uur. De gids van de historische vereni ging: „Wist u dat bij de aanleg van de Westwijk, sporen van neder zettingen zijn gevonden uit 2025 voor Christus?" Of: „'s Avonds ais het donker wordt, is de Nieuwe Waterweg met al die lichtjes nog mooier." En: „Het is belangrijk dat de pakhuizen hier aan de ka de goed worden onderhouden. Want als ze flink zijn verwaar loosd, kan dat voor de gemeente weer een reden zijn om te slo pen." Door Ben van Haren Schagen - De nieuwe burge meester van Viaardingen. drs. L.W. Stam. heeft zeer grote be stuurlijke kwaliteiten. Politici uit alle delen van de Kop van Noord- Holland hebben dat tijdens het officiële afscheid van Stam als burgemeester van Schagen bij herhaling onderstreept. „Zijn promotie naar een (ruim viermaal) grotere stad. als Viaar dingen is. hadden we eigenlijk ai eerder verwacht. Voor een man van zijn kaliber is Schagen te klein." Alle fracties van de gemeenteraad van Schagen begonnen Mijdag- middag m een buitengewone ver gadering, die ook door wethouder Aart Kool en gemeentesecretaris Trees van Miltenburg-Kraakman uit Viaardingen werd bijgewoond, ten van Stam. De WD had het over zijn ..gran dioze kennis van zaken en uitste kende leiding." Hel CDA in Scha gen is ervan overtuigd, dat Viaar dingen zeer snel tevreden zal zijn met deze nieuwe burgemeester. „TJ staat voor uw principes." De PvdA had na het voorbijgaan van benoemingen in grote Noord hollandse gemeenten als Zaan stad en Purmerend niet meer op het vertrek van de 54-jarige Stam gerekend. Woordvoerder Hoek stra sprak over „een ramp voor Schagen en vooral ook voor liet gewest Kop van Noord-Holland.", Hij prees voorts Stams werklust en aandacht voor iedereen D(i6 wees terug naar de standvastige opstelling, die Stam had gehad bij de maatregelen tegen drank-uit- wassen. ..Geen eenvoudige taak. want in Schagen buitensporig al coholgebruik aanpakken is moei lijker dan de verwarming in de hel uitdraaien." De PvdA-burgcmecster Bert Stam zelf dankte de Sc hagen se raad voor de ruimte, die hij had gekregen om na zijn benoeming, tien jaar geleden, het zes jaar eer der in Wieringen begonnen regio nale werk, onder meer als voorzit ter van de gewestraad, voort te kunnen zetten. Ook verklapte hij al jaren geleden in het college van burgemeester en wethouders ge pleit te hebben voor het vergroten van hel diaagvlak van Schagen, ..De wethouders wilden echter geen uitbreiding van de gemeen te en daarom heb ik er vanaf dat moment niet meer over gespro ken. Wel verwacht ik. dat het als nog over u heen zal komen." Later op de druk bezochte officië le afscheidsreceptie voor geno digden in restaurant Igesz in Schagen, met 17.000 inwoners na Den Helder (65.000) de tweede ge meente in dc Kop van Noord-Hol land, waren het weer vooral politi ci, die lof over Stam uitstrooiden. Verschillende burgemeesters van de gemeenten uit de omgeving noemden zijn kwaliteit ais voor zitter en bereidheid om het regio nale belang te scheiden van het gemeentelijke belang. Veel spre kers lieten voorts blijken aan het eind van zijn carrière het vertrek van een van de schoonste gebie den van Nederland naar de stin kende industriestreek Rijnmond niet te begrijpen. Stam pareerde: ..Ik ben een ge luksvogel, dat ik zo'n kans nog op deze leeftijd krijg. En dc vooroor delen over stankovorkM in Viaar dingen zijn misleidend. Het is v«_cl minder dan wij iuti den ken." Voorts nodigde hij zijn col lega-burgemeesters uit voor een bezoek aan zijn nieuwe stad. Van de 's avonds geboden gele genheid voor burgers van Scha gen om afscheid tc nemen van het echtpaar Stam, maakten minder mensen gebruik. Een kleine 150 personen bezochten het oude res taurant Igesz op de Markt. Een verrassing was overigens, dat hel comité van de Paasveetentoon- steiiing Stam tot erelid benoem de. Immers, hun feest was het eerste dal vorig jaar werd getrof fen door de maatregelen van Stam tegen overmatig drankge- bruiK, waardoor onder meer op straat bier tappen werd verboden. Viaardingen - In café De Lijn draaijer aan de Baanstraat in Viaardingen is vrijdagavond gro te consternatie ontslaan omdat een man met een bivakmuts er een gewapende overval pleegde. Hij kwam omstreeks negen uur binnen en bedreigde de aanwezi ge personen. Hij sloeg er één. die kennelijk niet snel genoeg naar zijn zin opzij ging. op het hoofd. Dat deed hij ook bij de beheerder. De overvaller verliet kort daarna hef nand Hij nam enkele honder den guldens mee. De politie zoeki getuigen. De overvaller is tussen de 20 en 25 jaar, 1.80 meter lang. heeft een tenger postuur en was gekleed in spijkerbroek en vermoedelijk een donkerkleurig zogenaamd vlie geniers jasje. j Viaardingen - Op de Churchill- weg in Viaardingen is vannacht rond half drie een flink robbertje gevochten. Dat gebeurde toen een groep van zes wandelende jongens onenigheid kreeg met drie bromfietsers. Er worden door de betrokkenen, die tussen de 17 en 21 jaar zijn. verschillende ver klaringen over de toedracht gege ven. Wel staat vast dat iemand zijn arm heeft gebroken, een ander door een helm is geraakt en er ook flink wat blauwe plekken konden worden geconstateerd. Viaardingen - Een automobilist heeft gistermiddag twee 15-jarige jongens, alkomstig uit Schiedam en Viaardingen. in de Zuidbuurt opgewacht en geslagen. Waar schijnlijk ging het fietsende twee tal niet snel genoeg naar de zin van de automobilist opzij. Schiedam - De Schiedamse brandweer heeft zaterdag twee brandjes geblust. Aan het Jac ques Ürlusplcin moest 's morgens in de keuken een vuurtje worden gedoofd. De bewoner was eten aan het koken, toen dc vlam in de pan sloeg. Aan de 's GraveJandse- weg vloog 's middags een draaien de wasmachine in brand. Oor zaak: kortsluiting. Schiedam - Vrijdagavond laat heeft de Schiedamse politie een 16-jarige Schiedammer opgepakt voor zijn aandeel in het vernielen van een autobus. De arrestant maakte deel uit van een groepje jongeren dat aan de Brederoweg een steen door de ruit van een ge parkeerde bus had gegooid. Een omstander wees de jongen aan als de vermoedelijke dader. De jon gen ontkende dit. maar hij was wel by de vernieling betrokken. Hij krijgt een alternatieve straf. Schiedam - Aan de Tuinlaan in Schiedam is gisteravond een au tokraker opgepakt. De man, een 2ö-jarige Rotterdammer, was be zig met het uitoefenen van zijn 'ambacht' toen dc politie hem in de kraag vatte. Een buurtbewoner had de politie gewaarschuwd. Viaardingen - Een 46-jarige Vlaar- dinger is vrijdagavond bij een be drijf aan de Deltaweg gewond ge raakt toen hij bekneld raakte tus sen een achteruit rijdende hef truck en een bureau. Met beenlet sel is hij naar het Holy Zieken huis gebracht. Viaardingen - Drie in militaire kleding rondlopende personen zijn zaterdagavond in de Maas straat in Viaardingen opgepakt. Vermoed werd dat er met verf was geschoten, het zogeheten paint- ball, hetgeen op straat verboden is. Later bleek het om een grap tc gaan. Viaardingen - Op de Westhaven- kade in Viaardingen is zaterdag avond een auto weggesleept naar het politiebureau omdat er gepar keerd was op de taxi-standplaats. Tegen betaling van de kosten kon de auto later weer worden meege nomen. Maassluis - In Maassluis zijn op meerdere plaatsen dit weekeinde vernielingen aan auto's toege bracht. In de Adriaan Brouwer straat werd een auto over de hele linkerzijde bekrast, op het Fena- coliusplein werden autospiegels gesloopt en aan de Stellingmolen werd de band van een auto lekge- stoken. Viaardingen - De politie heeft vrijdagavond vanwege hun luide geblaf twee honden uit een wo ning aan de Zwanensingel in Viaardingen gehaald. Dat ge beurde samen met personeel van de Dierenambulance. De bewoner was niet aanwezig in het pand. Hij had wel zijn televisietoestel aan laten staan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1