Waterweg 13 Stagnatie bij aanleg 30 km-zones Kou kondigt komst aan Vele kunstenaars werken aan 'Montmartre van Schiedam' Afgang wethouder Houtenbos Voorstel is alleen nog maar knelpunten in verkeer aan te pakken Wethouders: stel Elf Atochem onder curatele Thuiszorg bezorgd over effecten belastingfraude Gaslicht verklaart zichzelf overbodig 'Dat ze vrij is, geloof ik pas als ze hier is' Psychiatrische patiënten gaan beschermd wonen Ontheemden onderweg naar Vlaardingen Milieuramp bij oliehandel Dief trekt mes Kinderen naar bureau gebracht Koper blijkt dief Fietsers gewaarschuwd Klappen voor verkoper Onder invloed Rotterdams Dagblad Woensdag 16 september 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 VI aardingen - De milieuwet houders van Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis vinden dat het chemisch bedrijf Elf Atochem onder curatele moet worden gesteld. Aan gedepu teerde ir. J. van der Vlist is voorgesteld een groep 'prak tijk-deskundigen' aan te wij zen die de onderneming moet begeleiden bij het op orde brengen van de bedrijfsuitvoe- ring. Elf Atochem heeft in de afgelo pen maanden enkele malen voor stankoverlast in het Rijn mondgebied gezorgd. Eerder al drong de Vlaardingse wet houder K. van der Windt bij de DCMR Milieudienst Rijnmond aan op maatregelen. De mi lieudienst onderzoekt het be drijf nu 'diepgaand'. De aanlei ding voor het verzoek/voorstel aan. Van der Vlist is 'de aanhoudende reeks van inci denten'. Elf Atochem, zo vinden de wethouders, moet aan een kritische beoordeling worden onder worpen, omdat het aan de bedrijfsvoering schort, met name wat de (bedrijfsinterne) milieuzorg be treft. Rotterdam - Thuiszorg Rotterdam is bezorgd over de effecten van het nieuws over belastingfraude in de thuiszorg. De organisatie vreest dat bij het pu bliek en bij klanten het beeld kan ontstaan dat alle leveranciers van thuiszorgprodukten betrokken zijn bij het ontduiken van belastingen. Het gaat in de berichtgeveving echter over verpleeg kundigen en verzorgenden die bemiddeld worden door particuliere bureaus, benadrukt de instelling. Thuiszorg Rotterdam betreurt dat de werkwijze van een aantal van deze particuliere bureaus schade toe brengt aan het imago van erkende organisaties in de thuiszorg die al jaren lang volgens landelijke richtlij nen diensten leveren aan een groot publiek. Ook wordt hierdoor schade toegebracht aan de reputatie van de medewerk(st)ers en aan het vertrouwen dat de klanten in Thuiszorg Rotterdam hebben. Thuiszorg Rotterdam zorgt voor de overdracht van belastinggelden en premies aan de overheid. De or ganisatie is verplicht haar medewerkers te informe ren over het betalen van belastingen en premies. De retributies en contributies die de klanten van de in stelling betalen, zijn wettelijk vastgesteld. Gedeputeer de J. van der Vlist is door enkele wet houders ge vraagd zich over Elf Atochem te buigen. Archieffoto Karei VereeckeiVSijthoff Pens Rotterdam - De stichting Gaslicht heft zichzelf op. Het bestuur heeft tot deze stap besloten omdat het Gemeente Energiebedrijf Rotterdam (GEB) het be leid ten opzichte van zijn klanten dermate heeft ver beterd dat de stichting Gaslicht meent haar doel te hebben bereikt. Samen met de consumentenorga- nistie Konsumentcn Kontakt dringt Gaslicht er bij het GEB op aan een verbruikersraad in te stellen. Gaslicht werd begin 1987 opgericht om de belangen van klanten van het GEB te behartigen. Veel klanten van het energiebedrijf werden destijds geconfron teerd met onterechte afsluitingen, torenhoge oude rekeningen, administratieve vergissingen en een klant-onvriendelijk benadering. Dat Gaslicht zichzelf nu opheft, betekent niet dat de relatie tussen het energiebedrijf en de kleinverbrui kers in alle opzichten optimaal te noemen is, zegt het bestuur van de stichting. Daarom zou een verbrui kersraad invloed moeten kunnen uitoefenen. Door Miranda Megens Rotterdam - Halsoverkop heeft de Nederlandse am- bassade in Athéne het vertrek van Ursula geregeld. Als alles volgens plan is verlopen, heeft het Spijke- nisser meisje na een jaar Griekse cel vanmiddag weer een voet op eigen bodem gezet. „Ursula was overgelukkig en vreselijk blij," zegt consulair mede werkster H. Donker die gisteren bij het proces aan wezig was. „De rechtszaak was een emotionele toe stand. Ursula's jonge leeftijd, de duizenden mensen die haar kaartjes hebben gestuurd en iedereen die heeft geloofd in haar onschuld, hebben er toe bijge dragen dat ze is vrijgesproken." Over de levenslange veroordeling van de Rotterdammer zegt ze: „Dat is verschrikkelijk voor hem, maar we hielden er reke ning mee." Ursula's moeder die haar dochter het afgelopen jaar verschillende keren bezocht, kon gisteren nog niet geloven dat ze haar weer in Nederland terug ziet. „Ik heb alleen maar gehoord dat er positief bericht is," zegt Come van Hoof terughoudend. „Of ze vrij komt: ik weet het niet. Dat geloof ik pas als 2e hier is. Het positieve bericht vat ik op dat ze in elk geval niet tot 25 jaar is veroordeeld." Het Spijkenisser gemeenteraadslid Anita Hajiioan- nou reageert uitbundig op het nieuws. „Ik vind het heerlijk voor haar," zegt ze opgelucht. „Maar ik maak me ook zorgen. In welke situatie verkeert ze geestelijk na alles wat ze heeft meegemaakt?" Ursula en haar reisgenoot vertrokken een jaar gele den naar Turkije. Nadat de de jongen in Istanboel een dag alleen is geweest, constateerde het meisje dat het toilet en de tafel uit de camper waren verdwe nen. Hoewel het meisje dat vreemd vond, zo vertelde zij tegen de Griekse politie, reisde ze met de jongen verder. Volgens Ursula's verklaring passeerden zij de Turks-Griekse grens 's nachts zonder te stoppen. Enkele kilometers verder stopte het reizende tweetal om te gaan slapen. Nadat de politie hen terug stuur de naar de grensovergang bleek bij de douanecontro le dat de heroïne, met een geschatte straatwaarde van ongeveer 16 miljoen gulden, in het dak van de camper verborgen zat. Volgens de Amsterdamse advocaat mr. J. M. Rammelt, rontacoersoon van Ursula's familie, is het meisje vrijgesproken omdat de Rotterdammer altijd bij zijn ontlastende verklaring is gebleven. De be schuldiging dat het Spijkenisser meisje iets met de smokkel te maken zou hebben, zoals haar Griekse advocaat in mei vertelde, blijkt nooit te zijn afgelegd. Vlaardingen - De invoering van 30 kilometer-zones in Ylaardin- gen 1 oopt vertraging op. De sector Verkeer en Vervoer van de ge meente heeft de noodbel geluid omdat de plannen haast niet van de grond komen. In een ambtelijk stuk wordt ge steld dat het met uitvoering van de plannen zó langzaam gaat dat de geloofwaardigheid van de ge meente op het spel komt te staan. Voorgesteld wordt de invoering van de verkeersveilige zones he lemaal stop te zetten en alleen nog knelpunten op te lossen. Het heeft alleen nog zin om in twee gebiedjes in Holy-Noord en eentje in de Babberspolder 30 km-borden te plaatsen en andere verkeersremmende maatregelen te nemen, aldus het betreffende stuk. Daarvoor is 90.000 gulden nodig en dat is er nog net in het betreffende potje. Vlaardingen trekt jaarlijks niet meer 25.000 gulden uit voor in voering van dergelijke zones. Dat leidt „helaas tot een bijzonder laag uitvoerings tempo van hoog uit één zone per jaar", aldus de ambtelijke notitie. ..Vaak zal een grotere zone zelfs over twee jaar verdeeld moeten worden. Het is zeer de vraag of de gekozen bena deringswijze dan nog wel accepta bel is voor de bewoners van de be trokken gebieden. Hun geduld wordt namelijk wel zeer op dc proef gesteld en het is helaas on mogelijk om op een redelijke ma nier in te spelen op actuele pro blemen en terechte acties vanuit de bevolking." Hier en daar zijn er al wrijvingen geweest, 20 wordt gemeld. En ver dediging van het gemeentelijk standpunt is ook niet altijd even gemakkelijk, valt tussen de re gels te lezen. Anders besteden Het beschikbare geld moet dus anders worden besteed, aldus de sector Verkeer en Vervoer. Geko zen wordt voor knelpunten, zoals zich voordoen in de buurt van scholen en bejaardenhuizen of daar waar sluiproutes zijn. Voor gesteld wordt volgend jaar maat regelen te treffen aan achtereen volgens de Van der Duyn-Van Maasdamlaan, Schumanring, Burgemeester van Walsumlaan, Olivier van Noortlaan. Ambon- laan/Menadolaan. Sportlaan/Kie- vitlaan/Kwartellaan/Lijsterlaan/ Merelleen en Parkweg en in 1994 aan de Hoge!aan, Groen van Prin- stererstraat en 's Cravendijk- plein. Er is op het stadhuis nog ever, ge dacht dat verkeersremmende maatregelen kosteloos zouden kunnen worden ingevoerd waar normaal (onderhoudskverk aan wegen wordt uitgevoerd, maar dat blijkt praktisch niet mogelijk te zijn. Schiedam - De Pameijerstichting wil aan de Westvest in Schiedam een beschermd woonprojekt bouwen voor 24 uitbehandelde chronisch psychiatrische patiën ten. De onderhandelingen met de gemeente Schiedam over dit bouwplan lopen nog. Het kan ge realiseerd worden als de grond onder het leegstaande bedrijfs pand dat de stichting op het oog heeft niet ernstig verontreinigd blijkt. Het is de bedoeling dat het tehuis de definitieve woonplek wordt voor mannen en vrouwen meteen leeftijd van ongeveer dertig jaar en ouder. De stichting streeft naar een zo hoog mogelijk zelf standigheidsniveau onder de toe komstige bewoners. Zij zullen er onder begeleiding - zelf moeten koken en de huishouding voeren. Een enkeling zal overdag gewoon naar het werk gaan, het meeren- deel van de bewoners krijgt in een dagactiviteiten centrum an dere bezigheden aangeboden. Volgens Johan Willemse, direc teur sociale psychiatrie bij de Pa meijerstichting, gaat het niet om een uniek experiment. In Rotter dam beheert de stichting al een twaalftal vergelijkbare tehuizen. Ook in Vlaardingen en Maassluis bestaan dergelijke beschermde woonprojekten al. „Wel nieuw is dat we hier samenwerken met een psychiatrisch ziekenhuis, in dit geval Joris, en dat het gaat om een grote groep bewoners dan an ders." Zie ook pagina 15 De temperatuur Steeg gisteren weer even naar aangename waarden. Maar de Randstad werkt weer. Het strand van Hoek van Holland bleef uitgestorven, de ligstoelen onverhuurd. Het is nog nipt zomer, maar een lange koude winter kondigt zijn komst al aan. Foto Sacha Pieterse Maasland - De kritiek op zijn be leid inzake de gang van zaken rond de gemeentegarage was bij kans vernietigend, maar de Maas- landse milieu-wethouder P.G.M. Houtenbos behoeft daaruit geen politieke consequenties te trek ken en mag hij gewoon zijn func tie blijven vervullen. Aan de vooravond van de intro ductie van de 'Week van het Mi lieu' ging de Maaslandse porte feuillehouder behoorlijk onder uit. Het was immers nog maar een paar uur geleden dat de politie op bezoek bij de gemeente was ge weest. Op last van de provincie werd proces-verbaal opgemaakt omdat Maasland bij het aanbren gen van voornamelijk milieu- voorzieningen in de gemeentega rage aan de Molenweide in gebre ke was gebleven. Met het schaamrood op de kaken probeerde Houtenbos het inci dent te weerleggen. Hij slaagde daar echter niet in. Zelfs zijn ei gen partij, de dorpspartij Open Groepering, spaarde de wethou der niet. Fractievoorzitter D, Hanemaaijer: „Dit kan gewoon niet." Een controlebezoek van de pro vincie aan de gemeentegarage eind oktober 1991 had uitgewezen dat naleving van de hinderwet voorschriften te wensen overliet. Bijna een jaar later blijkt nog steeds niet aan alle eisen te zijn voldaan, Met als gevolg het uit schrijven van ccn proces-verbaal voor de gemeente. Dat gebeurde enkele uren voor dal de gemeenteraad bijna 21.000 gulden voor het oplossen van de problemen beschikbaar moest stellen. Zodat ook de procedurele gang van zaken Houtenbos en zijn mede-collegcleden niet in dank werd afgenomen. De com missies waren niet geïnformeerd, zodat zij bjj het beschikbaar stel len van het krediet voor een ge dwongen feit werden gesteld. Zowel het CDA als de Open Groe pering, maar zeker de PvdA. had den geen goed woord voor het be leid van Houtenbos over. „Ik wil hieraan geen politieke jas ophangen," maakte W. Gouma (PvdA) duidelijk het aanblijven van Houtenbos te tolereren. „Maar ik begrijp deze gang van zaken niet. We hebben als over heid toch een voorbeeldfunctie." Ook zijn collega-raadslid P. de Jong (CDA) had zich al zorgelijk uitgesproken over de geloofwaar digheid van het Maaslandse ge meentebestuur als regelgever ovor hot bedrijfsleven. „Dit is nimmer in de commissies ge weest, terwijl de situatie toch een beetje uit de hand is gelopen. We staan nu voor een voldongen feit, terwijl het al een jaar loopt." De raadsfracties waren niet onder de indruk van het verweer van Houtenbos. In de commissies moet dc portefeuillehouder nog wel met de billen bloot, want de raad eist opheldering over de gang van zaken. Zijn partijgenoot Hanemaaijer wil vooral de organi satie en uitvoering van Gemeen tewerken doorgelicht zien. De kleurende en zich haperend ver dedigende Houtenbos, beloofde de gemeenteraad al in oktober met een evaluatierapportage op de problematiek terug te komen. Schiedam - De komende twee weken staat het in de Schiedam- se binnenstad bol van de activi teiten, want naast het uitgebrei de programma van de Branders feesten wordt in de week van 19 tot en met 27 september een kunstestafette gehouden. De es tafette die dit jaar op initiatief van de Culturele Raad van de provincie Zuid-Holland voor het eerst wordt gehouden, heeft als doel zoveel mogelijk mensen met kunst in contact te brengen. Sehiédamse kunstenaars en kunstkenners geven op verschil lende manieren vorm aan deze kunstestafette, In de week dat de glazen estafettestaf, ontworpen door de Vlaardingse kunstenares Winnie Tesmacher, aan Schiedam wordt gegeven, is er in de Sint Janskerk een tentoon stelling te zien van kunstenaars uit alle deelnemende steden. De kerk biedt een overzicht van beeldende kunst uit de gemeen ten Leiden, Delft, Vlaardingen, Gouda, Dordrecht en Schiedam. De andere activiteiten zijn meer op kunst in de Jeneverstad ge richt. Zo kunnen mensen op de zondagen 20 en 27 september bij meer dan 20 Schiedamse kunste naars een kijkje in hun ateliers nemen. De route die langs de ate liers is uitgezet, heet 'De Omloop van het Volk'. Sommige kunstenaars zullen hun werkruimte aan kant maken en werk exposeren, anderen zul len juist laten zien hoe zij tewerk gaan. Van de laatste categorie is Adrianus van Otterloo een voor beeld. Hij laat zien hoe een zeef druk tot stand komt. „Ik ben een beetje educatief be zig. Ik wil bezoekers in mijn ate lier alle drukgangen laten zien. Dus het witte tot en met het vijf de vei." Hoewel er niet veel werk van de kunstenaar te zien is, omdat het merendeel op het moment in Leiderdorp is tentoongesteld, heeft hij een bijzondere zeefdruk te koop voor belangstellenden. In samenwerking met galerie houder Henk Bothof en de ge meente maakte hij speciaal voor de kunstestafette zo'n zeefdruk. Het is een abstract expressionis tisch werk geworden waarin de Schiedamse kleuren (zwart/geel) voorkomen. Evenals in andere werken van Van Otterloo is iets Aziatisch in de zeefdruk te ontdekken. Het kunstwerk is in een oplage van 50 door de kunstenaar zelf ge drukt en heeft vijf kleuren. Tij dens de estafetteweek is het te koop voor de sterk gereduceerde prijs van 150 gulden, daarna voor 195 gulden. Henk Bothof die in april van dit jaar in een monumentaal pand aan de Sehie Galerie Bothof Mo dern Art opende, verkoopt de zeefdruk ook en is te spreken over het idee. „Op deze manier, haal je mensen uit het postercir cuit. Echte kunst voor een kleine prijs. Zelfs iemand met een uit kering kan het betalen. Ik vind het een prima idee om mensen op deze manier kennis met kunst te laten maken. Normaal betaal je voor zo'n kunstwerk al gauw 400,500 gulden," Stedelijk In de galerie zijn naast de zeef druk ook schilderijen van Nico Gillesse te koop. De andere Schiedamse galerieën. Moesman en Het Spectrum, bieden respec tievelijk werk van Schiedamse kunstenaars en keramiek van Viola Schol cn tekeningen en schilderijen van John Lathou wers. Het Stedelijk Museum laat werk uit de eigen collectie en aankopen in 1992 van de arto- teek Schiedam zien en heeft in het kader van-de naderende kin derboekenweek de expositie 'Er toch is de aarde plat' opgesteld. Tijdens de kunstweek zijn ook de beroemde molens artistiek aangekleed. De afgelopen weken beschilderden 16 kunstenaars 16 molenzeilen. Op de wieken van molen De Walvisch, De Drie Koornbloemen, De Vrijheid en De Noord worden de zeilen ge spannen zodat ze voor een apart aanzien zorgen. Ook de Lange Kerkstraat, waar op het moment gesloopt wordt, zal worden opgevrolijkt met kunsu Kunstenaar Frits Klop pers maakt van de schutting voor het bouwterrein een kunstwerk waarin hij kindertekeningen van de kindertekenwedstrijd op 19 september, inpast. Op de zondagen 20 en 27 septem ber vertelt Iris van Wijtvliet- Grimm in Het Spectrum het een en ander over zijdebeschilderen en keramiek en op de laatste zon dag wbrdt de estafette afgerond met een kunstmarkt Op de mérkt die onder de naam 'Mont martre in Schiedam' wordt ge-, houden, presenteren kunste naars hun werk en doen aan 'ac tion-painting*. Vlaardingen - Nog deze maand, is de verwachting, zullen de eerste ontheemden uit het voormalige Joegoslavië onderdak krijgen in Vlaardingen. De woningbouwcor poraties hebben acht huizen ter beschikking gesteld. Deze wor den de komende weken ingericht. Voor de opvang van de vluchtelin gen en de coördinatie van de hulp wordt ceri werkgroep gevormd, die onder leiding komt te staan van wethouder Aart Kool. Onder meer de Vereniging Vluchtelin genwerk Vlaardingen, het Riagg en dc GSD worden erin vertegen woordigd. Voor de opvang cn be geleiding is honderdduizend gul den beschikbaar gesteld door de gemeente. De vluchtelingen zullen worden gehuisvest in drie- en vierkamer- woningen in de Babberspolder. Dat zijn zogenaamde wissel-wo ningen die zijn gebruikt voor tij delijke huisvesting bij renovatie problemen. In elke woning kun nen vier tot vijf mensen terecht. Er wordt nog naarstig gezocht naar vrijwilligers die bij de op vang willen helpen. Zij kunnen contact opnemen met Ingrid Breek va n de Vereniging Vluchte lingenwerk Vlaardingen. tel. 4346728. Ook materiële hulp is welkom. Er kan bijvoorbeeld meubilair worden gebruikt. Daar voor moet de GSD gebeld worden tussen 14.00 en 15.00 uur, tel. 4350244 tst 145 of 175. Maassluis - Een onbekende heeft, waarschijnlijk opzettelijk, een kleine milieu-ramp veroor zaakt op het terrein van oliehan del Laura aan de Nijverheids straat in Maassluis. Het bedrijfs terrein is verontreinigd door on geveer 14.000 liter afgewerkte olie. Die stroomde weg nadat ie mand een afsluiter van een tank had opengedraaid. Het incident vond gisteravond omstreeks elf uur plaats. De olie zocht via ccn kabelgoot zijn weg naar een lager gelegen gedeelte van het terrein en kwam terecht in de bouwput waar de fundering wordt gelegd voor een nieuw be drijfsgebouw. De aansluiting op het gemeenteriool kon tijdig wor den afgesloten. Een groot deel van de rommel kon worden opge zogen. De schade aan de bodem is nog niet vastgesteld. De DCMR Milieudienst Rijn mond en de politie zijn een onder zoek gestart naar de dader. Vol gens de politie, die zich baseert op een verklaring van een werkne mer van Laura, kan het ongeluk niet gebeurd zijn door vergeet achtigheid. „Wij vermoeden kwa de opzet." aldus een politiewoord voerder. De politie houdt er reke ning mee dat de dader een buiten staander is, die op de één of ande re wyze kans heeft gezien het ter rein te betreden. Schiedam - Een nog onbekende man heeft gisteravond rond elf uur op de Rotterdamscdijk in Schiedam met een mes of iets dat daar op leek gedreigd toen dc diefstal van een bromfiets mis lukte. De eigenaar stond namelijk aan de overkant van de straat en probeerde de diefstal te voorko men. Dat lukte wel. maar de da der kon er, met steekvoorwerp. vandoor in de richting van de 's- Gravesandcstraat. De dief heeft lang zwart sluik haar, mager, pok dalig gezicht met snor, mager postuur, lengte 1.75 a 1.80 m. Hij droeg een donkere jas en een vale spijkerbroek. De Schiedamse politie heeft gis termiddag in de Eduard van Bei- numlaan een 17-jarige Schiedam meraangehouden in verband met een vechtpartij in de Nieuwe Damlaan omdat daar ook met een mes was gezwaaid. De toedracht van de vechtpartij wordt nog on derzocht. Schiedam - Twee knap" - van 11 en 12 jaar zijn gistermic door een groep Schiedammer. op het politicbureau afgeleverd omdat het duo, onder meer op de Swam- merdamsingel en mogelijk ook op de Van Swindcnsingel. diverse auto's had beschadigd. De twee gaven toe uit verveling met schroevedraaiers dc vernielingen te hebben gepleegd. De politie zoekt nog mensen van wie de auto aldaar bekrast is. Vlaardingen - De verkoopster van een surfpak aan de Biois van Treslongstraat mist sinds gister middag "eld cn een horice. De vrouw ontving in haar woning een belangstellende voor het pak. De man paste het kledingsstuk, maar kocht het niet. Later consta teerde ze de diefstal. Vlaardingen - Een bon hebben ze nog niet gekregen, maar dc Vlaar dingse politie heeft gisterochtend wel tientallen waarschuwingen uitgedeeld aan fietsers die de ver keersregels negeren. Op de Holy- singel bleek menigeen door het rode verkeerslicht te rijden. Vlaardingen - Een verkoper van een winkel in De Loper heeft gis termiddag klappen gekregen van twee klanten. De man sprak de jongens aan toen zij een boek niet wilden betalen. Hierop gaf één van hen de man een harde klap in het gezicht. Vlaardingen - Een dronken auto mobilist is vanochtend om kwart over drie op de Hofsingel bijna tegen stilstaande politie-auto ge botst. De agenten waren op dat moment bezig met de routine controle van een andere automo bilist. De 46-jarige Vlaardinger werd meegenomen naar het bu reau.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2