Rotterdam 17 !B, Valse start nieuw regionaal politiekorps Polio-vaccinatie eerst voor kinderen Openbaar Ministerie laakt traagheid van Justitie Benoeming districtschefs zet kwaad bloed; 'wij-gevoel' ontbreekt nog Nieuwe auto Rode Kruis kan zelfs 'knielen' Doktersassistenten worden verpleegkundigen Uitbreiding golfbaan Stoffelijk overschot schipperszoon gevonden Nieuwe actie voor meer personeel bejaardenzorg Dit zijn de nieuwe chefs Twaalf jaar cel geëist voor coeaïne-smokkel Rotterdams Dagblad Woensdag 23 september 1992 Rotterdam - Het Rode Kruis in Rotterdam heeft er een nieuw voertuig bij. De auto, een zogenoemde P. A. M. (personen-, ambulance- en materiaalwagen) is een verlengde en verhoogde versie van een Merce des 208 D/33. De vragen is geschikt om gehandicapte of chronisch zieke mensen, die gebonden zijn aan rolstoel of bed, te vervoeren. De nieuwe auto is voorzien van luchtvering, stoffen wandbekleding, grote thermopane getinte ramen, royal class stoelen, een speciaal verwarmingssys teem. een geluidsinstallatie en aansluitmogelijkhe den voor medische apparatuur. In de wagen zijn mo derne communicatiemiddelen als mobilofoon en au totelefoon aangebracht. Omdat de wagen kan 'knielen', waardoor de instap- hoogte met de helft vermindert, is het in- en uitstap pen voor gehandicapte passagiers een stuk makke lijker. De wagen heeft een inklapbare oprijbaan en is dus geschikt voor bet vervoeren van mensen in een elektrische rolstoel. Voor het laden en lossen van zware materialen is een lier aangebracht die een ge wicht van 1,5 ton kan trekken. Rotterdam - Doktersassistenten kunnen in Rotter dam een verkorte opleiding volgen tot A-verpleeg kundige. De School voor Gezondheidszorg Rotter dam-Zuid werkt hierbij samen met het Sint Clara Ziekenhuis en het Zuiderziekenhuis. Twintig doktersassistenten met een MGDO-diploma starten 1 oktober een twee jaar durende aangepaste opleiding. Het praktijkgedeelte krijgen ze in de twee ziekenhuizen. De School voor Gezondheidszorg neemt de 320 theorie-uren voor haar rekening. Nor maal moeten doktersassistenten die de verpleging in willen de gehele opleiding van drie jaar en tien maanden volgen. De ziekenhuizen en de school willen op deze manier iets doen aan het groeiend personeelstekort in de sector. Bovendien hebben veel doktersassistenten volgens hen behoefte aan betere carrièreperspectie- Albrandswaard - Het Natuur-en Recreatieschap IJs- selmonde heeft zes mmi-holes aangelegd m de buurt van de 18-holes golfbaan De Oude Maas aan de Veer- weg in Rhoon. Dit naar aanleiding van de groeiende vraag naar accommodatie m de vorm van speel- en oefenruimte. Bovendien wil zij de golfsport voor ie dereen toegankelijk maken. Vandaar dat beginnen de- en geoefende golfers kunnen genieten van deze nieuwe golfvoorziening. Diegenen die nog nooit een golfclub gehanteerd heb ben, is aan te raden om eerst een paar golfiessen te volgen. Zo leert men tegelijkertijd de regels. Een rondje mini-holes duurt ongeveer anderhalf uur en kost twaalf gulden. Golfclubs zijn te huur bij de Golfshop op het terrein. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met het Natuur- en Re creatieschap IJsselmonde, Achterzeedijk IB in Ba- rendrecht, telefoon: 01857-2366 of met de golfbaan Oude Maas, telefoon: 01890-18058. De 'knielbus* voor het Rode Kruis werd gisteren uit de garage 'gesleept' door een wel heel kleine ambulance. Foto Ingrió van Beek/Rotterdams Dagblad Dordrecht - De rijkspolitie te water heeft gistermid dag op de Oude Maas ter hoogte van de voormalige Barendrechtsebrug het stoffelijk overschot gevon den van de 21-jarige schipperszoon R. P. uit Hein- kenszand. De man was donderdag op dezelfde plaats vanaf het motortankschip 'Rhodina 1' in de Oude Maas gevallen. Den Haag - In het noordelijk deel van Zuid-Holland krijgen 39 verzorgingshuizen en 7 verpleeghuizen vanaf volgende maand samen meer dan een miljoen gulden subsidie, om vijftig mensen aan het werk te heipen. Van dat geld zal ook cursus-materiaal wor den ontwikkeld, om de nieuwkomers bij te scholen. Slaagt die opzet, dan kan ook de met een fors perso neelstekort kampende bejaardenzorg in steden als Den Haag en Rotterdam ervan profiteren. Dat is gisteren gezegd door de ZuidhoSlandse gede puteerde J. Pool (D66). De nieuwe aanpak richt zich in eerste instantie op de bollenstreek en de regio Lei den. Een groep van 46 bejaarden- en verpleeghuizen bleek er bereid om de handen ineen te slaan voor een gezamenlijke benadering van het gebrek aan perso neel. Pool: „In plaats van mensen bij elkaar weg te lokken, willen ze nu de vijver waaruit wordt gevist groter maken." Het plan richt zich met name op het aantrekken van herintredende vrouwen en mensen van buitenland se herkomst. In november krijgen ruim vijftig bewo ners uit de streek tonder wie twintig allochtonen) een leer/werkovereenkomst. Via speciaal te ontwik kelen cursusmateriaal zullen zij worden ingewerkt in de bejaardenzorg. Het is de bedoeling dat ze dat afronden met een examen en een erkend diploma. Voor de verpleeghuizen wordteen geheel nieuwe op leiding opgezet, die van Verzorgings-assistent'. Gedeputeerde Pool heeft Provinciale Staten van Zuid-Holland voorgesteld om 130.000 gulden bij te dragen. De rest van het miljoen komt met name van de regionale arbeidsbureaus, het Europees Sociaal Fonds en van de bejaarden- en verpleeghuizen zelf. Door Martij n Verwaaijen en Marcel Potters Rotterdam - De benoeming van de districtchefs in de nieuwe politieregio Rotterdam-Rijnmond verdient volgens het perso neel, op z'n zachtst gezegd, niet bepaald de schoonheidsprijs. De ene commissaris loopt gefrustreerd rond omdat hij de door hem geambieerde stek aan zijn neus voorbij zag gaan, andere hoge politiefuncionarissen dreigen de boot zelfs helemaal te „De schade," zegt voorzitter W. van Lankeren van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP), ,.die door dit geklungel is opgelo pen, is met name m kwalitatieve zin veel groter dan verwacht. Het is overal beter gegaan dan hier." Voorzitter J. Enngaard van de Ne derlandse Politiebond (NPB): „Ik heb de logica niet kunnen ont dekken. Formeel ging het erom het wij-gevoel te bevorderen, de regiogedachte erin te brengen. Prima, maar de manier waarop dat ging heeft echter veel kwaad bloed gezet. Terwijl je juist, in zo'n grote reorganisatie, rust no dig hebt." De politie reorganiseert, rijkspoli tie en gemeentepolitie worden één, het korps beslaat voortaan het gebied van Hoek van Holland tot en met Krimpen aan den IJs- sel, en van Bleiswijk tot Goede reede. Aan de top staat korpschef R. K. Hessing, nu nog de baas van de Rotterdamse politie, met bur gemeester Peper aan zijn zijde. Wat vroeger een versnipperd ge bied was met politiekorpsjes, kleine groepen van de rijkspolitie en enkele grotere politie-organi- saties, gaat op in de enkele dui zenden politiemensen tellende regio Rotterdam-Rijnmond. Op 1 april volgend jaar zou de re giopolitie 'van de kant' moeten, een datum die volgens de bonden nu al onhaalbaar lijkt. Voorzich tig wordt nu uitgegaan van 1 okto ber, terwijl zelfs data daarna wor den genoemd. Duidelijk is, stel len de vertegenwoordigers van het personeel vast, dat de start - de benoeming van de chefs in de twaalf politiedistricten en wat al gemene diensten - allesbehalve hoopgevend is. In feite had iedere politieman in de regio de mogelijkheid om mee te dingen naar de hoogste plek in een district. Maar, zo legt NPB'er Eringaard uit, het bleek na ver loop van tijd dat de huidige dis trictschefs over het algemeen voor hun eigen gebiedje opteer den, terwijl de korpschefs even eens redelijk honkvast bleken te zyn. „Er volgde een tweede ge spreksronde," zegt hij, „waarbij de korpsleiding de kandidaten de gewenste richting opstuurde." Elk district telde twee vertrou wenscommissies. één ambtelijke samengesteld uit het politieper soneel, en één bestuurlijke met daarin de burgemeesters of deel gemeenteraadsvoorzitters én een officier van Justitie. Die ver wachtten echter met méér kandi daten te worden geconfronteerd, zegt Eringaard, en met met slechts ééntje. Reden waarom bij voorbeeld een vertrouwenscom missie in het centrum zijn op dracht teruggaf, en men in 'west' (Marccniplein) en 'zuid' (Groot- IJsselmonde) slechts informeel met de kandidaat wilde spreken. De Witte van de regionale dienst commissie: „We hebben op een gegeven moment ingegrepen. Eén kandidaat, dat heeft natuur lijk niet zoveel om het lijf." Onzekerheid Ook de Vereniging van Middelba re en Hogere Politieambtenaren (VMHP) constateert onvrede, eveneens over de gevolgde proce dure. Landelijk voorzitter Arie van der Ven: „Vanaf het begin is tussentijds steeds een andere koers gevaren. Bovendien wor den in dit geval de basisprincipes niet gehanteerd: geef de mensen die worden afgewezen in elk ge val meteen een alternatief. Je brengt nu veel mensen onno dig in onzeker heid." Een aantal be trokkenen zegt de dupe te zijn geworden van allerlei duistere machtsspelle tjes op hoog ni veau. „Ik kan me niet aan de indruk ont trekken dat er bij de selectie spelletjes zijn gespeeld tus sen de burge meesters on derling die hun korpschef op die manier weg konden werken," zegt een van de sol licitanten, die Jaap de Leeuw: van Groot-IJs- selmonde naar Marconiplein door korpschef Hessing was uit genodigd om te solliciteren maar uiteindelijk door de vertrouwens commissie werd afgewezen. Volgens hem gaat het in dit geval om de burgemeesters van Schiedam, Capelle aan den IJssel en Ridderkerk. „Voor mij is dui delijk dat diverse belangen een grote rol hebben gespeeld bij de toewijzing, maar het is moeilijk te traceren wat er precies achter zit. Eén ding is zeker: sommige men sen zijn zeer ontevreden met hun nieuwe werkplek en vragen zich af waarom ze niet konden blijven waar ze zaten. Een paar hebben zelfs de stellige overtuiging dat zij zijn overgeplaatst omdat zij openlijk kritiek hebben geuit op korpschef Hessing." Peter van Zunderd: van Capel le naar Groot-IJsselmonde Voor de verliezers van de regiona le stoelendans is het even slik ken. Zoals in het geval van Mare Keizerwaard, nog niet zo gek lang korpschef van de politie in Spij- kemsse, die zijn plaats kwijtraakt aan Theo Prenen, de hoogste man bij de rijkspolitie district Dor drecht. Het personeel reageert te leurgesteld op deze keuze. Im mers, nog geen anderhalfjaar ge leden laaide de discussie hoog op over de benoeming van de opvol ger van oud-korpschef Adema. Plaatsvervangend korpschef Born had binnen het korps de voorkeur, maar ook de in Helle- voetsluis gestationeerde Keizer waard solliciteerde. Na lang on derhandelen en uitvoerige dis cussies hakte het ministerie van "«Jewi'/BomschenhoaK De politiechefs in de regio Rijnmond hebben het ge bied verdeeld In twaalf dis tricten, die weer zijn on derverdeeld in 34 secto ren. Dit voorstel wordt bin nenkort voorgelegd aan de burgemeesters van do be trokken gemeenten. Piet van den Hengel: weg uit Schiedam. Foto's Politie Rotterdam Binnenlandse Zaken de knoop door: het werd Keizerwaard. „Met dat alles in je achterhoofd vraag je je af waarom hij dan nu weer moet vertrekken." peinst voorzitter Cas Schrammeijer van de dienstcommissie. „Een derge lijke maatregel veroorzaakt bin nen het korps veel ongeloof. Het is toch niet zo dat Keizerwaard tn die anderhalf jaar zo slecht, heeft gefunctioneerd dat hij nu moet opkrassen. Integendeel, het is een man die een korps aantrof dat leek op een schip zonder kapitein en stuurman. In korte tijd gaf hij duidelijkheid, ook bevelen en ging zelf aan het roer staan." Spek en bonen Tot hun genoegen constateren zowel de dienstcommissie als de bonden dat zij niet voor spek en bonen mee-diseussieren. Zo heb ben ze naar hun mening de korps leiding er van weten te overtui gen dat de wijze, waarop dc 'hoge heren' de reorganisatie aanpak ten, niet de juiste was. „Elke pieuwe districtschef," zegt Eringaard, „heeft het vertrouwen van het personeel gekregen. Zo loyaal is de politie dan ook wel weer. Die nieuwe chef is er nu eenmaal, redeneert men, laten we nu maar aan dc slag gaan." Ofschoon de korpsleiding en de districtchefs nu bekend zijn, wordt het korps Rotterdam-Rijn mond verder van onderaf opge bouwd. Eerst wordt de zogenoem de basispolitiezorg, zeg maar dc onderste lagen van de korpsen, nader omschreven. De gewone burger, wil De Witte nog kwijt, zal van dat alles niet veel merken. „Want," besluit hij, „tijdens dc verbouwing gaat de verkoop ge woon door..." De volgende mensen zijn van middag door korpschef R. H. Hessing geïnstalleerd: Distriet 1 (Vlaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland): Henk de Jong. afkomstig van bureau Gost. District 2 (Schiedam, Cen trum-noord, Spaansepoldcr): Eric van der Horst, afkomstig uit Krimpen en opvolger van Piet van den Hengel. District 3 (Marconiplein): Jaap de Leeuw, afkomstig van bu reau Groot,-IJsselmonde en op volger van Tjibbe Reitsma. District 4 (Centrum): Theo Brekelmans, die daar al werk te. District 5 (Schiebroek. Hille- gersberg, B-driehoek): Piet van den Hengel afkomstig uit Schiedam, opvolger van Èelco Taconis. District 6 (Oost): nog geen kandidaat voor gevonden. District 7 (Capelle, Krakngse- veer, Krimpen): Willem Lende- ring, afkomstig uit Ridder kerk, opvolger van Peter van Zunderd (Capelle) en Eric van der Horst (Krimpen) District 8 (Ridderkerk. Bever waard, Albrandswaard, Baren- drecht): Eugène in 't Veld, af komstig van Bureau Recher che Ondersteuning, opvolger van Willem Lendering (Rid derkerk). District 9 (Groot-I Jsselmonde) Peter van Zunderd, afkom stig uit Capelle, opvolger van Jaap de Leeuw. Distriet 10 (Zuidplein, Botlek, Rozenburg, Europoort, Hoog vliet-noord): Jaap Karei, die daar al werkte. District II (Spijkenisse, Briel- le, Oost-FIakkee, Helle- voetsluis): Theo Prenen, com mandant van de rijkspolitie Dordrecht, opvolger van Mare Keizerwaard (Spijkenisse) en Ruud Meijer (Hellevoetsluis) District 12 (Rivierpolitie): Ar jen Noordzij, die daar al werk te. Projectbureau regionalise ring: Eelco Taconis, afkomstig van district Schiebroek, Hille- gersberg en de B-driehoek. Operationele Ondersteuning: Tjibbe Reitsma, afkomstig van bureau Marconiplein, opvol ger van Eugène in 't Veld. Centrale Diensten: Henk Jan sen, die daar al werkte. Rotterdam - Twaalf jaar cel eiste officier van jus titie mr. M. Witteveen gisteren tegen een 29-jarige Rotterdammer voor zijn rol in de import van 357 kilo cocaïne uit Suriname. De drugs zaten ver stopt in een lading tropisch hardhout, die in mei 1991 met het zeeschip 'Elizabeth Boye' in de Rot terdamse haven aankwam. Van daaruit werd het hout naar een bedrijfsterrein bij Breda gebracht, waar de drugs werden gelost. De partij, volgens mr. Witteveen een van de grootste die ooit in de Rotterdamse haven werd aangevoerd, werd in Breda in beslag genomen. Volgens de officier van justitie is de verdachte de grote organisator ach ter de drugssmokkel, die hij naar zijn eigen zeg gen in opdracht van een niet met name genoemde groep mensen uitvoerde. Vast staat volgens de of ficier dat de Rotterdammer de partij hout impor teerde en op alle cruciale momenten in Suriname was om het transport voor te bereiden. De ver dachte bleef echter volhouden dat hij tot het mo ment dat het hardhout werd uitgepakt in de ver onderstelling was dat er valse dollars in de lading zaten. Drie broers(van de verdachte en de eige naar van het teirein in Breda werden eind vorig jaar tot achttien maanden cel veroordeeld. Volgens advocaat mr. C. J. Noppen is het heel goed mogelijk dat de bundels hout met de cocaïne erin pas op het laatst aan boord van het schip zijn gebracht. Toen het spul er in Breda uitrolde kon zijn cliënt niet anders dan ermee doorgaan. Dat is hooguit een overtreding en daar staat maximaal zes maanden op. Uitspraak 6 oktober. Rotterdam - De GGD in Rotterdam richt zich met het vaccinatieprogramma tegen polio in eerste in stantie op kinderen, en in mindere mate op volwas senen, die om principiële of godsdienstige redenen niet zijn gevaccineerd. Zij vormen op dit moment de grootste risicogroep. De GGD benadert deze groep actief via de scholen met een lage vaccinatiegraad. Vaccinatie, via een suikerklontje, is mogelijk bij de GGD in de eigen regio of bij de GGD in Rotterdam aan de Schiedamsedijk 95. Vanochtend heeft de GGD een vaccinatiepunt in het gebouw aan de Schiedamsedijk geopend. Het is toegankelijk tot acht uur 's avonds. Omdat het vac cin op dit moment beperkt beschikbaar is, wordt al leen gevaccineerd bij twee groepen personen. Het gaat om kinderen en volwassenen die om principiële of godsdienstige redenen in het geheel niet zijn ge vaccineerd en om alle kinderen tot en met achttien jaar die niet de polio-vaccinaties hebben gehad die bij de leeftijd horen. Normaal gesproken worden kinderen zes maal mgeent tegen polio, vier keer in het eerste jaar en daarna nog een keer op hun vierde en hun negende jaar. Overleg is nog gaande over hoe de andere bevol kingsgroepen in de gelegenheid worden gesteld om de ncdige vaccinatie te ontvangen. Zoals door het ministerie van WVC meegedeeld, gaat het dan om personen die met of onvolledig zijn ingeent en die na 1930 zijn geboren. De GGD benadrukt dat voor deze groepen ongerustheid met nodig is. Het speciale in formatienummer van de GGD (06-0994499) is van 's morgens acht uur tot 's avonds acht uur bereikbaar. Door Marcel Potters Rotterdam - Het Openbaar Mi nisterie in Rotterdam is zwaar te leurgesteld in de houding van het ministerie van JustLtie. dat tot dusver de mogebjkheid heeft ge dwarsboomd om in grote Rotter damse drugszaken onderzoek te doen in Suriname. „Ondanks alle moeite van onze kant," zegt offi cier van Justitie mr. M. R. Witte veen, „is zelfs iets eenvoudigs als het horen van getuigen in Surina me tot nu toe onmogelijk geble ken. De toestemming van het mi nisterie is nooit gekomen, brie ven bleven onbeantwoord." Officieel was het advocaat mr. C. J. Noppen, die m augustus vo rig jaar in een grote drugszaak - de smokkel van 357 kilogram co caïne - het verzoek tot onder zoek m Suriname aan de Rotter damse rechtbank richtte. Hij be toogde daarbij dat er in dat land voldoende feiten bijeen konden worden gegaard, om zijn 29-jange van drugssmokkel verdachte cli ent vrij te pleiten. Officier van Justitie mr. Witte veen zag eerst geen brood in een dergelijke trip, maar bleek later toch voor onderzoek m Suriname te porren. „Met de wetenschap in het achterhoofd," zegt hij. „dat er hier regelmatig grote partijen drugs vanuit Suriname opduiken. In het verleder, hebben meerdere strafzaken, als gevolg van het on derscheppen van zo'n zending, nooit een bevredigende afloop ge had." Het Openbaar Ministerie en de Rotterdamse politie hadden gehoopt dat via het horen van di verse getuigen in verschillende drugszaken meer te weten te ko men over de organisaties die ach ter de florerende cocaïnehandel zitten. Tot dusver werden alleen de "importeurs' van drugs in Ne derland gestraft, niet degenen die de transporten vanuit Suriname op touw zetten. De douane nam vorig jaar 1580 kilo cocaine in Rotterdam in beslag, tegen 'slechts' 103 kilo in 1990. Officier van Justitie mr Witte veen had eerder dit jaar het uit 1961 stammende Enkelvoudig Rechtshulpverdrag van de Ver enigde Naties uit de kast gehaald, om toch m de '357 kilo-zaak', die gisteren voor de rechtbank werd behandeld, naar Suriname tc kunnen afreizen. Op basis van dat verdrag verzocht hij het ministe rie van Justitie toestemming te geven voor het horen van getui gen m Suriname, maar het depar tement heeft dat verzoek nooit via Buitenlandse Zaken aan Suri name doorgespeeld „En dat terwijl de Surinaamse ad vocaat-generaal, die op dit gebied bevoegd is. zei bereid te zijn aan mijn verzoek uitvoering te geven, mits het via officiële weg zou bin nenkomen. Het ministerie hoefde het maar door sturen, en de zaak was op gang gekomen," aldus mr. Witteveen. die de moeizame gang van zaken wijdt aan de 'traagheid van ambtenaren van het ministe rie van Jusititie'. Hij wijst erop dat reeds in april overeenstem ming was bereikt over het herstel van het rechtshulpverdrag tussen Nederland en Suriname Ai voor de zomer werd het protocol, waar in het in ere herstellen van het m 1982 opgeschorte verdrag is gere geld. door minister Kirsch Balhn (Justitie) goedgekeurd. Onderzoek in Suriname kan mo gelijk mouw licht werpen op de rol van hoge Surinaamse militai ren m drugszaken. De naam van Ivan Graanoogst, legcicomman dant en plaatsvervangend bevel hebber. dook al meerdere malen op in dossiers van giotc drugson derzoeken, zoals die naar de smokkel van de 357 kilo cocaïne in mei 1991. Justitie m Rotterdam heeft inmiddels een 'verlanglijst je' van zaken die men in Surina me verder wil uitspitten Honderden mensen stonden vanmorgen vroeg al in de rijbij de GGD aande Schiedamsedijk in Rot terdam. Binnen werd het polio-vaccin oraal toegediend. FotoCees Kuiper/Rotterdams Dagblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1