13 Schiedam schrapt 80 banen pS* Huurders met goedkoop huis: meer kans op nieuwe woning DALUREN TENNIS PIJN IN UW RUG IIJ HET OPSTAAN 'S MORGENS? HP Bezuiniging op personeel bedraagt 4,5 miljoen gulden KW-school inzet geding Bouwmaterialen blokkeren fietspad langs Vaart 'Liesveld-besluit is rijp om vernietigd te worden' r w %f Burgemeester verbiedt concert nazi-skinheads Kamer wil meer geld voor stadsvernieuwing Ook Schiedam krijgt een eigen biertje 'Snel goede kandidaten voor regiobestuur' Dijkzigt en 'Leiden' doen levertransplantaties regio ken- Groen Links: herzie besluit vuilstort Busbaan rustig Glaasje op: verder lopen Gestolen auto boven water Stoplicht genegeerd Trein vertraagd SPORT- EN EVEMENTENHAL MARGRIET o m O s pp Rotterdams Dagblad Vrijdag 25 september 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Hoewel nog volstrekt onduidelijk is waar het voor morgen geplande 'concert' van skin heads wordt gehouden heeft de Rotterdamse burge meester dr. A. Peper er bij voorbaat een verbod opge legd. Peper deed dit. omdat Hoek van Holland mor gen de verzamelplaats is van de rechts-extremisten. De politie zal extra mensen inzetten om de naar ver wachting honderden neo-nazi's uit Groot Brittannië en Nederland op te vangen. Om hoeveel extra men sen het gaat wilde politiewoordvoerder H. Stoop niet zeggen. ,.In ieder geval genoeg. Bovendien houden wij een peloton Mobiele Eenheid achter de hand," zegt Stoop. De woordvoerder bevestigde dat ook de politie vol slagen in het duister tast naar de plaats waar het 'concert' gehouden zal worden. Den Haag - De Tweede Kamer wil dat de vier grote steden volgend jaar twintig miljoen gulden extra krijgen voor stadsvernieuwing. Een motie daartoe van D66 werd gisteren door PvdA, VVD en Groen Links aanvaard. In totaal is er volgend jaar vijftig miljoen gulden extra te verdelen voor stadsvernieu wing. Het gaat om een bedrag dat oorspronkelijk be doeld was voor verbetering van particuliere huurwo ningen, maar dat door staatssecretaris Heerma Volkshuisvesting) is toegevoegd aan het Stadsver nieuwingsfonds. De Kamer vindt dat die vijftig miljoen gulden geheel ten goede moeten komen aan de grote steden, omdat daar de grootste behoefte aan dat geld bestaat. Vol gens Heerma is dat onmogelijk, omdat hij het bedrag al heeft verdeeld: dertig miljoen gulden gaat naar de grote steden, de rest is aan de overige gemeenten toegezegd. Volgens de motie van D66 moet de staatssecretaris dat probleem maar fmancieel-teehniseh zien op te lossen op de begroting van 1994. Heerma zal bij de behandeling van zijn begroting voor volgend jaar la ten weten of dat mogelijk is. Schiedam - Schiedam mag dan wereldwijd bekend staan om z'n jenever, volgens Piet Raaien uit West maas wordt het hoog tijd dat er in de Brandersstad ook eens iets aan de plaatselijke biercultuur wordt gedaan. Raaijen, van beroep verpleegkundige maar in zijn vrije tijd bierbrouwer, presenteert morgen in restaurant de Noordmolen een. nieuwe, door hem ontwikkelde biersoort dat alleen in Schiedam ver krijgbaar is. Burgemeester Scheeres valt de eer ten deel als eerste een glaasje zogeheten Griffioen bier te consumeren. Capelle aan den IJssel - De besturen van politieke partijen moeten nu al kiezen welke kandidaten zij naar voren willen schuiven voor de komende verkie zingen van het nieuwe regiobestuur van de Rijn mondregio. Dat zegt de Capelse burgemeester J. Ver- bree, tevens vice-voorzitter van het Overleg Orgaan Rijnmond (OOR). „De plaatselijke besturen van poli tieke partijen moeten worden wakker geschud," zegt Verbree, „Ze moeten er als de donder voor gaan zorgen dat ze mensen op de lijst krijgen die vol doende bekend zijn in de regio. Dat is een enorme klus. Ze hebben daar nog twee j aar de tijd voor." Ver bree vindt dat de bJang- rijkste kandidaten zich nu al moeten gaan profileren in de regio. Verbree vindt verder dat iedere partij een kiesver eniging moet oprichten voor de hele Rijnmondre gio. Nu zitten er in zulke verenigingen ook mensen uit plaatse^ die niet aan de regiovorming van Rijn mond meedoen. Hij signa leert verder een risico dat mensen bij de verkiezin gen voor het regiobestuur niet meer kijken naar de partij van de kandidaat, maar naar de plaats waar hij Burge- vandaan komt. Hoeveel mensen er in het regiobe- meester stuur moeten komen staat nog niet vast. Verbree ver- verbree van wacht dat dit er dertig tot veertig zullen worden. Capelle: 'Als de don der zorgen K nen. Rotterdam - Het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam en het academisch ziekenhuis in Leiden peter gaan samen een centrum voor levectransplantaties Molkenöoer vormen. Een overeenkomst daarvoor is deze week door de raden van bestuur en de betrokken afde lingshoofden van de beide ziekenhuizen onderte kend. Met de oprichting van het centrum stellen Rotter dam en Leiden zich samen kandidaat als centrum voor levertransplantaties in west-Nederland. Op dit moment is het academisch ziekenhuis in Groningen nog aangemerkt als enig centrum voor deze vorm van transplantatiegeneeskunde, Binnen afzienbare tijd zal staatssecretaris Simons van Volksgezond heid een besluit nemen over de wenselijkheid van een tweede centrum. Binnen het levertransplantatiecentrum zullen jaar lijks in de ziekenhuizen in Rotterdam en Leiden een gelijk aantal ievertransj antaties worden uitgevoerd volgens eenzelfde metL 'h protocol. Patiënten die van buiten de twee academische ziekenhuizen ko men, zuilen over beide instellingen worden ver deeld. Leiden en Rotterdam gaart voor Eurotrans- plant een gezamenlijke wachtlijst hanteren. In het kader van de overeenkomst is vorige week vrijdag al een eerste levertransplantatie uitgevoerd. 1 In het academisch ziekenhuis in Rotterdam zijn sinds oktober 1986 in totaal 52 levertransplantaties gedaan. Maassluis - Bewoners van een goedkoop huurhuis in Maassluis krijgen voorrang bij de toewijzing van de woningen die volgend jaar in het noordelijk deel van de Steendijkpolder worden ge bouwd. De gemeentelijke maatre gel wordt gezien als een poging om de doorstroming op de Maas- sluise woningmarkt te bevorde ren. In de stad bestaat een groot tekort aan relatief goedkope huurwoningen. De beslissing van de gemeente raad doorkruist gedeeltelijk de bepalingen in de woonruimtever ordening. Volgens deze regeling hebben mensen die lang staan in geschreven de grootste kans op een nieuwe woning. Ook mensen met een zogenoemde urgentie- verklaring zijn doorgaans sneller aan de beurt. De gemiddelde wachttijd voor een eengezinswo- Schiedam - Een verlaging van de personeelsuitgaven met ongeveer 4,5 miljoen gulden vormt de be langrijkste bezuiniging op de be grotingvoor 1993 van de gemeen te Schiedam. Dat blijkt uit het ontwerp, dat wethouder Aad Wiegman heeft verzonden. De ruim 71.000 inwoners van Schiedam krijgen volgend jaar hoogstens te maken met een trendmatige tariefsverhoging van drie procent om de gestegen kos ten op te vangen, verwacht het ge meentebestuur. De forse bezuiniging op de perso neelskosten vloeit voort uit eer der genomen besluiten tot in krimping van het ambtelijk appa raat. De verlaging met 4,5 miljoen komt neer op het schrappen van ruim tachtig banen. De grootste bijdrage moet van de grootste ambtelijke dienst, gemeentewer ken, komen. Daar zal tien procent van de ruim 360 functies verdwij nen. In andere grote (secretarie, sociale dienst en woningbedrijf) en enkele kleinere sectoren is op een besparing van acht procent gerekend. De voorgenomen tariefsverho ging wordt wel aangekondigd, maar is nog niet verwerkt in de ontwerp-begroting. Evenmin is rekening gehouden met de kor tingen van rijkswege, die eind ju ni en in de afgelopen drie maan den bekend zijn gemaakt. Ze kunnen elkaar mogelijk ophef fen. Overigens zou Schiedam in 1993 wel eens meer uit het Gemeente fonds kunnen gaan ontvangen in verband met de toename van het aantal inwoners, woningen en be drijven. De ontwerp-begroting van wet houder Aad Wiegman geeft een totaalbedrag aan van 307.988.000 gulden. Het grootste deel hiervan wordt besteed aan sociale voorzie ningen (37%). Aan de inkomsten zijde levert het Rijk de grootste bijdrage. Slechts 5,2 procent (bij na zestien miljoen gulden) vloeit via plaatselijke belastingen in de gemeentekas. Vlaardingen - Tegenstanders van de opzet van het vernieuwde Lies veld denken, dat het onlangs door de gemeenteraad genomen be sluit om het winkelcentrum te voorzien van een overkapping en een toren van 21 verdiepingen, voor vernietiging in aanmerking komt. In de omschrijving van het be wuste raadsbesluit staat vermeld, dat er inspraakavonden zijn ge houden. Volgens bewoner G. Don is er slechts een hoorzitting ge weest en dat is volgens hem iets heel anders. Wethouder Ton van der Steen (Stadsontwikkeling) heeft inmid dels toegegeven dat het raadsbe sluit in formele zin onjuist is ge formuleerd. In het voorst-fl is de gemeenteraad de mdnti gege ven, dat de inspraakresultaten als ondersteuning beschouwd kun nen worden om het Liesveld op de voorgestelde wijze te vernieu wen. WD-raadslid Jan Bulva is het met de protesterende bewoners eens. „Er zijn geen inspraak avonden geweest. Naar mijn me ning kunnen er dan ook geen in spraakresultaten zijn. Als een raadsbesluit gedeeltelijk op vaise informatie is gebaseerd, dan is 't volgens mij ongeldig." Jan Bulva stemde enkele weken geleden als enige WD'er tegen de vernieuwing van het Liesveld. Groen Links. Burger Belangen en ning bedraagt in Maassluis acht jaar. Op de laatste vrije bouwkavel in de Steendijkpolder worden vol gendjaar 150 woningen gebouwd. Er komen veertig sociale huurwo ningen, twintig sociale koopwo ningen en 90 huizen in de vrije sector. De nieuwe toewijzings volgorde wordt gebruikt voor al deze typen. Als voorbereiding op het nieuwe toewijzingsbeleid heeft de ge meente enige tijd geleden een aantal woningzoekenden aange schreven. In een enquête werd de SP keerden zich ook tegen het bouwplan. Zij vinden de plannen voor de vernieuwing van het centrum te vaag en eisen een nadere uitwer king. Ondanks de verkeerde formule ring vreest wethouder Van der Steen niet voor vernietiging van het raadsbesluit. „De gemeente heeft ruim aan de eisen van de in spraakverordening voldaan. In eerste instantie zijn er twee in spraakavonden geweest over de Centrale As. Toen zijn de bewo ners reeds uitgebreid aan hun trekken gekomen. Later, toen het bouwplan enigszins was gewij zigd, hebben we de bewoners nog maals de kans gegeven om hun mening te geven. Formeel gezien is het ongelukkig geformuleerd, maar in materiele zin hebben we wel degelijk aan de inspraakver ordening voldaan." Bulva en bewoner Don trekken de beweringen van Van der Steen in twijfel. Volgens Don kwamen ook de eerste twee bewoners avonden allerminst in aanmer king voor het predikaat 'in spraak'. ,.De plannen werden destijds voor het eerst gepresenteerd. Als be woner hebben we niet de kans ge had om volwaardig op de plannen in te springen," zegt Don. „Ook bij de laatste bijeenkomst was dit niet het geval." deze groep, die voldoet aan een aantal van de nieuwe doorstro mingscriteria, gevraagd naar hun woonwensen. Zij .werden direct in de gelegenheid gesteld om zich voor de nieuwbouw aan te mei den. Samen met de andere geïn teresseerden staan er nu 500 be langstellenden voor de eenge zinswoningen geregistreerd. Uit landelijke gegevens blijkt, dat veel mensen met een inkomen rond modaal in een goedkope wo ning huizen. In Maassluis is dat volgens het gemeentebestuur niet anders. De gemeente zou Den Haag/Maassluis - De gemeen te Maassluis wil een hogere ver goeding voor het gebouw van de Koningin Wilhelminasehool aan de Bosboom Toussaintstraat. Daarom vocht de gemeente giste ren in beroep de vaststelling van de vergoeding door de staatsse cretaris van Onderwijs aan. Het beroep werd behandeld door de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Kern van het geschil is het op richtingsjaar van de school. Dit oprichtingsjaar is van belang graag zien dat deze groep ver huist om mensen uit de lagere in komensgroepen een betaalbare woning aan te kunnen bieden. Als stimulans om mobiel te wor den krijgt de groep die een huis met een huur van 490 gulden of minder heei voorrang bij de toe wijzing. Eis is wel, dat het betref fende huishouden een belastbaar inkomen heeft dat boven de 31.000 gulden ligt. Binnen deze groep hebben gezinnen weer voorrang boven alleenstaanden. Toch vreest het CDA, dat gezin nen in sommige gevallen het omdat volgens de normen van het ministerie van Onderwijs pas na veertig jaar geld voor ingrijpend onderhoud van de school be schikbaar wordt gesteld, Het ministerie neemt bij de ver goeding voor het gebouw 1964 als stichtingsjaar Dit betekent dat het ministerie ,-.s in 2004 geld slachtoffer kunnen worden van de nieuwe toewijzingsregeling, „Er zijn ook gezinnen met een te kleine koopwoning die misschien graag naar een nieuw en groter huis in de Steendijkpolder willen verhuizen In deze regeling leg gen zij het af tegen alleenstaan den, die een goedkope huurwo ning achterlaten Het is niet goed dat er verschil wordt gemaakt tus sen huurders en huizenbezit ters." Wethouder Wustrow (Volkshuis vesting) heeft beloofd, dat hij bij de verdeling van de woningen re kening zal houden met de gevoe lens van het CDA. „Maar toch is de door u geschetste situatie ei genlijk inherent aan de regeling. Bij de toewijzing gaat het in deze regeling met in eerste instantie om de persoon, maar om het per ceel dat hij achterlaat." vrij geeft voor een grondige op knapbeurt van de school. De ge meente zegt echter dat bij de ver goeding van het onderhoud 1955 als oprichtingsjaar moet worden gehanteerd. In 1964 zou slechts een bescheiden interne verbou wing hebben plaats gehad. Daar om zou de schooi recht hebben op vergoeding voor ingrijpend on derhoud in 1995. De gemeente vreest dat de school bouwvallig wordt als moet worden gewacht tot 2004. De geschillenafdeling doet over enige tijd uitspraak. Vlaardingen - Minister Aiders (Milieu) moet zijn besluit herzien om een vuilstort in het Licke- baertgebied mogelijk te maken. Dat 'dringend beroep' deed het Tweede Kamerlid Wilbert Wil- lems (Groen Links) deze week op de bewindsman by de behande ling van de Afvalstoffenwet. Wil- lems diende nog een motie in waarin om een ander besluit werd gevraagd. Het kamerlid vindt dat er door Ai ders 'lichtvaardig' wordt omge sprongen met de uitspraak van de Raad van State, die heeft gezegd dat de gevolgde procedure rond de stort de toets der kritiek niet kan doorstaan. Hij noemt dat kwalijk. Willems: „De Raad van State con cludeerde terecht dat er nogal wat gebreken aan de provinciale be sluitvorming kleefden." Schiedam - Het preventief aan wezig zijn op en nabij de busbaan heeft er volgens de politie voor gezorgd dat de opstootjes op het grensgebied van Schiedam en Vlaardingen niet zijn geesca- leerd. De afgelopen week werden er elf mindeijarigen aangehou den die in aanmerking komen voor de BAV-regelmg, een bijzon dere afhandeling bij vandalisme. De jongeren werden betrapt op verboden wapenbezit en vernie ling. Bij de ongeregeldheden is door de politie gebruik gemaakt van een videocamera. Vlaardingen - Een 44-jarige Vlaar- dinger heeft gisteravond op het politiebureau zijn rijbewijs in moeten leveren omdat hij met te veel drank op achter het stuur was gekropen. De man werd op de Van Beethovensingel aangehou den en moest mee naar het bu reau voor een blaastest. Hij kreeg een rijverbod van 22 uur en werd lopend heengezonden. Vlaardingen - In de Broekpolder, nabij de surfplas, zijn vannacht vier Rotterdammers tussen de 20 en 23 jaar aangehouden. Het vier tal werd aangetroffen in een auto met loshangende contact-bedra ding. Na onderzoek bleek de auto enige dagen geleden in Den Haag te zijn gestolen. De vier worden overgedragen aan de gemeente politie van Den Haag. Schiedam - Op de Churchillvveg is gistermiddag door de politie ruim een uur gecontroleerd op het door rood rijden. Tijdens dat uur werden 28 automobilisten be keurd wegens het negeren van het stoplicht. Twee bestuurders liepen tegen de lamp toen ze niet juist voorsorteerden. Schiedam - Doordat een groepje van zeven Vlaardingse jongens gisteravond rond 21.15 uur op sta tion Nieuwland opzettelijk de deuren van de trein openhield, werd de trein naar Hoek van Hol land een kwartier opgehouden. De jongens, variërend in de leef tijd van 14 tol 18 jaar, werden op gepakt door de politie en overge dragen aan de spoorwegpolitie, Ze worden voorgedragen voor een HALT-procedure. Tennist u graag en betreurt u het dat het zomerseizoen bijna is afgelo pen? Sport- en Evenementenhal Margriet biedt de mogelijkheid om te gen daluren-tarief binnen te tennissen, betaalt dan maar 20.- per uur per baan. Als u voor het hele winterseizoen een baan huurt (mini maal vier ma: '?n), dan ontvangt u nog een extra korting van tien procent. Wanneer: dinsdag, woensdag en donderdag van 12.00-17,00 u. Kosten: 20.- per uur per baan, buiten daluren 28.- Reservering: bij de sporthal op onderstaand telefoonnummer Nieuwe Damlaan 5 3119 KA Schiedam Tel, 4700791 Zondag'27 september geopend Kom dan eens voor een goed bed langs bij: BB5 slaapcomfort ff 1" beaaerspeciaoixjak slaapkamers siaopsystemen linnenshop Hoogslroq{2]6d8 3H1 Hj Schiedam tel OIO 426 37 17 Door Ben van Haren Fietsen langs de Vlaardingse Vaart kan dezer dagen niet meer zonder hobbels te nemen. De woningbouw langs t at water in Holy- Noord neemt zoveel ruimte in dat zelfs bouwmaterialen tot op het fietspad zijn geplaatst. De raadsfractie van het CDA ergert zich daar zo aan dat er schriftelijke vragen zijn gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. De CDA-raadsleden Henk van den Berg en Jan Jumelet willen onder meer weten of er aan de bouwers toestemming te gegeven om het fietspad (tijdelijk) in gebruik te nemen. Gevraagd wordt om in ieder geval een noodoplossing aan te leggen voor de fietsers en wandelaars, die nu door het gras moete,». Foto Roei Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2