Rotterdam 13 Henderson: drugsprobleem is nog steeds beheersbaar Oplossing rietstunneltje laat nog op zich wachten NS schept onduidelijkheid over handhaven van de Hef Kunst op molenwieken Middelbare scholieren nemen kijkje op Erasmus VOP wil van wasserij af Inwoonster Schiedam eist hogere urgentie Kandidaat-agenten lopen 50 mille bij elkaar voor Sophia Pauluskerk viert lange Nacht van de Liefde Ex-Joegoslaven snel op camping D Stichting teruggefloten Verdacht van hasj-transport M Cl dr Sc; Op Rotterdams Dagblad Zaterdag 26 september 1992 Schiedam - De molens in Schiedam vormen altijd al een fraai decor voor de binnenstad, maar deze week leveren ze een extra spectaculair beeld op. Zestien kunstenaars hebben de wieken van vier van de vijf molens voorzien van kunst. Zo beschilderde politiek tekenaar Theo Gootjes een doek voor molen De Vryheid met zijn typerende grillige zwart-wït vormen. Illustrator Harr Wiegman schilderde een hand met opgestoken duim onder het woord Kunst, terwijl kunstenares Inge van Haastert het raster van de wieken overschilderde in blauw, wit en grijs. Andere kunstenaars bleven trouw aan hun 'normale* werk: Aad Riepsaame met elegante, grijze tulpen, Frits Kloppers met kleurige grafïki-achtige vormen en Martin Moesman met viool en vissen. Het molenproject 16x16 maakt onderdeel uit van de provinciale kunstestafette, die deze week Schiedam aandoet. Doelstelling van de manifestatie is zoveel mogelijk mensen met kunst in contact te brengen. Naast exposities in het Stedelijk Museum Schiedam, de Grote Kerk en diverse galeries, is er vanuit dat oogpunt tevens aanstaande zondag een atelierroute, waaraan meer dan twintig kunstenaars meedoen. Rotterdam - De Erasmus Universiteit geeft in de eerste week van oktober een ondcrwijsmanifestatie. Leerlingen uit hei middelbaar onderwijs kunnen verschillende voorlichtingsprogramma's volgen over de mogelijkheden op Erasmus. Voor alle studie richtingen zijn programma's samengesteld met alge mene informatie en een proefcollege. Aansluitend kunnen de scholieren bij allerlei stands informatie krijgen over studiefinanciering en huisvesting. Daarnaast zijn studenten, docenten, studie-advi seurs en decanen aanwezig. Voor de volgende studierichtingen zijn er voorlich tingsbijeenkomsten: economie op 5 en 6 oktober; Ja- pankunde, econometrie en bestuurlijke informatica op 6 oktober; rechten en wijsbegeerte op 7 oktober; sociologie, bestuurskunde, maatschappijgeschiede nis en kunst- en cultuurwetenschappen op 8 okto ber; en bedrijfskunde op 9 oktober. Belangstellen den kunnen voor aanmelding het studenten-infor matiecentrum van Erasmus bellen: 4681137. De molens Schiedam draaien bevolk,ng kust voor ogen. Foto Rotterdams Vlaardihgen - De afdeling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State moet een uitspraak doen in het al jaren slepende conflict tussen de ver eniging Wijkbelangen Vettenoordsepolder (VOP) en de Vlaardingse wasserij De Hoop aan de Landstraat. Gisteren werd in een bodemprocedure het verzoek van de wijkvereniging behandeld om de hinderwet vergunning uit november 1990 te vernietigen. De bezwaren van de omwonenden richten zich tegen de geluidsoverlast van radio-apparatuur. Volgens de richtlijnen van VROM valt wasserij De Hoop onder de categorie 'kleine lawaaimakers' waaraan een ge luidsnorm van 50 db{A) is gekoppeld. De inwoners van de Vettenoordsepolder begrijpen niet waarom de gemeente Vlaardingen in de vergunning een ge luidsnorm van 55 db{A) heeft opgenomen. Overigens maakten de bezwaarmakers er geen ge heim van dat zij het wasbedrijf, eigendom van Lips Textielservice, het liefst uit de buurt zien vertrek ken, Lips verklaarde echter geen vertrekplannen te hebben. Het bedrijf schetste hoe het in de probleme. is gekomen door het gemeentelijk woningbeleid om elke open plek met woningbouw op te vullen. Strengere geluidsnormen kosten zeven tot acht ton, afgezet tegen een jaaromzet van rond de vijf miljoen gulden. De uitspraak volgt over enige tijd, Schiedam - Rechter H. Polak had gisteren tijdens een hoorzitting by de Raad van State weinig kritiek op het urgentieheleid, dat de gemeente Schiedam hanteert bij de toewijzing van woningen. De rechter behandelde het beroep dat mevrouw A. Rink instel de tegen de gemeente, die volgens haar te weinig re kening houdt met haar handicap. De 46-jarige Schiedamse heeft last van een ge- wrichtsaandoening en astma. Ze wil daarom verhui zen naar een nieuwe fiat met lift en centrale verwar ming. Volgens mevrouw Rink. die overigens niet op de hoorzitting verscheen, heeft de gemeente haar te weinig urgentiepunten toegekend. Volgens de ge meente kan Rink geen enkele medische verklaring overleggen, die aangeeft dat de gemeente het bij het verkeerde eind heeft Gemeentewoordvoerder A. Doom liet de rechter gisteren weten dat de gemeente Schiedam inmiddels al zeventien keer een geschikte woning heeft toegewezen. Het rechtscollege zal over enkele maanden uitspraak doen. Door Martij n Verwaaijen Rotterdam - Het besluit van wethouder Johan Henderson (So ciale Zaken) om alle experimenten rond de drugsverslaving voorlopig op te schorten, kan betekenen dat alle op het pro gramma staande projecten een vertraging van enkele maanden oplopen. Henderson kwam tot zijn besluit, nadat er nogal wat commotie was ontstaan over de Rotterdamse plannen om in en kele tientallen probleemgevallen onder streng toezicht gratis heroïne te verstrekken. ..Ik stop er voorlopig mee. omdat ik samen met allerlei hulpverle ningsinstanties steeds weer va rianten aandraag, die dan door onthutste ministers van tafel wor den geveegd," aldus de wethou der gistermiddag. „De spanning ketst ervanaf. alsof ik oneerbare voorstellen doe. terwijl ik niets meer doe dan pogen om het pro bleem beheersbaar te houden." Bovendien wil Henderson ook eerst de communicatieproblemen met vooral burgemeester Peper, maar ook met korpschef Hessing, oplossen. De wethouder, verant woordelijk voor het verslaving s- bcleid, heeft zich er nogal over verbaasd dai - zonder dat hij van tevoren in kennis was gesteld Peper en Hessing de nog vage plannen over de aanpak van de overlast door drugsverslaafden in het openbaar hebben gebracht. „Net zoals ik verbaasd was dat mi nister Hirsch Ballin destijds een bezoek bracht aan Perron 0. Ik was daar niet in gekend en dat vind ik toch vervelend." Henderson, aanwezig bij de offi ciële presentatie van het rapport 'In grote hjnen' van het buro In terval over de aard en omvang van cocaïnegebruik in Rotter dam. zei zich te ergeren aan alle met gevoerde discussies rond de Rotterdamse methode voor de aanpak van drugsgebruik. ..Een aantal incidenten is buiten pro porties uitgemeten, terwijl over het inhoudelijke nauwelijks wordt gepraat." aldus de wethou der. „Zoals het probleem rond Perron 0. Wij hebben moeten kiezen tus sen een concentratie van drugs verslaafden bij het Centraal Sta tion of in de woonwijken. Die keu ze was voor mij eenvoudig: liever op Perron 0 dan in de woongebie den. Als er dan actie door Mari niers gevoerd wordt, laait de dis cussie tot ongekende hoogte op. Maar ik blijf erbij dat ik eventuele overlast liever heb voor reizigers dan voor bewoners van bepaalde wijken." Waarbij Henderson overigens mededeelde, dat dc overlast op Rotterdam CS niet alleen scherp in de gaten zal worden gehouden, maar ook de bewaking op korte termijn verscherpt zal worden. „Bovendien," relativeerde de wethouder „wordt het steeds kouder en dus minder aantrekke lijk om bij Perron 0 rond te han gen." Henderson zei verrast te zijn door de groeiende populariteit van het gebruik van cocame. maar zich daarover geen zorgen te maken. „Het probleem is beheersbaar, het gaat tenslotte om zo'r. drie duizend verslaafden van wie mis schien de helft voor overlast zorgt. Ik oen dan ook niet van plan om direct rigoureuze maat regelen te nemen. Eerst wil ik eens rustig in discussie gaan met allerlei instanties om tc kijken hoe wij dat aan kunnen pakken. Want door al die commotie wordt ineens wel vergeten, dat wij ei genlijk heel nuchter en realis tisch omgaan met het drugspro bleem. Drieduizend probleemver- slaai'den lijkt veel, maar ik blijf erbij dat wij het tot nu toe goed in de hand hebben." Terwijl de Hermandad-dïrigent onverstoorbaar de maat aangeeft, vieren detoekomstige politiemensen een eigen feestje, blij datde 105 kilometer achter de rug is. FotoCor vos Rotterdam - Een ethische hap pening, zo typeerde dominee Hans Visser de Nacht van de Liefde, die vannacht plaats vond in de Pauiuskerk. De vreugdevolle beleving van lief de, seksualiteit en relaties stond hierin centraal. Allerlei seksuele minderheidsgroepen kwamen aan bod, „Omdat de heteroseksuele re latie, gebaseerd op geestelijke liefde, nog steeds de norm is, vallen mensen die een andere geaardheid hebben buiten de boot. Maar het is belangrijk de ze uit het taboesfeertje te ha len, zodat iedereen kan genie ten van zijn of haar gevoelens en seksuele belevingen," leid de Visser de nacht in. Hij be riep zich daarbij op de funda mentele seksuele rechten van de mens, zoals Herman Mu- saph die opgesteld heeft. Vol gens deze geldt het recht op vrijheid van elke seksuele ge dachte, fantasie en verlangen en het recht op seksueel genie ten. „De kerk moet daarin meedenken, moet geen uit spraken doen over wat mag en wat niet mag. De Bijbel moetje daarbij ook niet zien als een seksueel wetboek." In een redelijk gevulde kerk gaf prof. dr. Tteke Weeda het publiek vervolgens een ge schiedenisles over liefde en seksualiteit. Van een relatie waarbij de man superieur was ten opzichte van de vrouw en alleen hij van seks genoot, zijn we nu op weg naar de zoge naamde vriendschapsnetwer ken, waarbij alles kan. „Eigen lijk is dit niet echt iets nieuws, Jezus had ook een vriend schapsnetwerk om zich heen." Wat seksualiteit betreft heeft de bi-seksuele relatie de toe komst, Als we in 2010 nogwil- len meetellen, moeten we nu alvast gaan oefenen," raadde ze de toehoorders aan, „Hoe wel, je mag tegenwoordig ook a-seksueel zijn. Uit onderzoek blijkt dat acht procent niet zo nodig hoeft." if Maar we leven nog lang niet in mevrouw Weeda's tijdperk, waarin iedere vorm van seksu aliteit geaccepteerd is en ie dereen ook voor zijn of haar geaardheid uit durft te komen. De Nacht van de Liefde was daarom lang. Afgewisseld met zang en dans, kregen homo sekse rieii, travestieten, trans- seksuelen, sado-masochisten, bi-seksuelen, pedofielen, pros tituees en prostituanten de ge legenheid hun zegje te doen en van gedachten te wisselen met het publiek. Rotterdam - Veertig politieagen ten in opleiding hebben gisteren een sponsorloop voltooid ten bate van het Sophia-kinderziekenhuis in Rotterdam. De lopers legden in totaal 105 kilometer af. Zij brach ten door van tevoren een inzame ling te houden bij bedrijven, col lega's». vilenden en wat grote sponsors, maar ook door onder weg geld op te halen vooralsnog een bedrag van 48.000 gulden bij een. Dat geld werd gisteravond overhandigd aan dc heer C.F.J. Minderop. medisch directeur van het academisch ziekenhuis Rot terdam. Met overigens de belofte dat er nog toezeggingen zijn ge daan voor een donatie, waardoor hst bedrag zeer waarschijnlijk zal oplopen tot ver boven de 50.000 gutden. Het geld gaat in dc pot voor dc bouw van een verblijf voor ouders van kinderen die in het ziekcn- nuis zijn opgenomen en buiten dc stad wonen. Gebleken is dat on geveer dertig procent van de pati entjes uit Rotterdam of directe omgeving komt, de helft uit West- Brabar-.. Zeeland en Zuid-Hol land en de rest, ongeveer twintig proeent uit de rest van Nederland en soms zelfs uit het buitenland. Het hianpunl van ue spunsoiluup was hij het Politie Instituut Open bare Orde en Veiligheid (PÏOV) m Hoogerheide. De lopers, begeleid door wagens van de Mobiele Een heid, de Verkeersdienst Drieber gen, auto's van plaatselijke korp sen en de Rotterdamse motorbri- gade. liepen via Bergen op Zoom, Wouw, Roosendaal, Zegge, Ou denbosch. Zevenbergen, Moer dijk. Dordrecht. Zwijndrecht en Ridderkerk naar Rotterdam. De groep werd gisteravond voor het ziekenhuis Dykzigt ontvangen door de politieharmonie Her mandad en een groot aantal fami lieleden. Rotterdam - Het platform Cen traal Station Veilig heeft gisteren geen oplossing ge\ r>nd c or passanten een veilige d' t;anr, te creëren bij het Cemn.ui omuon. De Nederlandse Spoorwegen, dc deelgemeente Noord en dc politie praten volgende week verder om een oplossing te vinden in het conflict, dat in augustus is ont staan. Toen kondigde de NS aan de reizigerstunnel in het CS 's nachts te sluiten, waardoor bewo ners van de Provenierswijk wer den gedwongen om te lopen via dc Schiekade of om van de 'enge' fietstunnel gebruik te maken. De deelgemeente Noord noemt de gisteren gepresenteerde uit komsten van het onderzoek naar onveiligheidsgevoelens van men sen bij het CS 'zorgwekkend'. „Wij hadden zelf een beeld van deze gevoelens, maar nu we de uitkomst van het rapport weten, is het volgens ons nog erger dan we aanvankelijk dachtenzegt voorlichter Frits Borcherts, die verder niet op het rapport wil in gaan. „Toch is bij alle partijen nog de wil aanwezig om tot een oplos sing te komen. Wij willen dat er binnen veertien dagen een voor stel bij het college op tafel ligt." „We hebben allerlei varianten be sproken voor een veilige door gang." zegt NS-rayonmanager J. Krijgsman na het overleg. „Maar helaas zijn we er niet uitgeko men. Alle partijen hebben hun wensen en natuurlijk moet er geld op tafel komen. Ik heb begre pen dat er op politiek niveau nog over gepraat moet worden." Net ais de andere deelnemers had Krijgsman vooraf hoop op een goede afloop van het overleg. „Ik hau het resultaat ook graag an ders gezien, maar we moeien nog verder proten. Meer kan ik er nu niet over zeggen." Rotterdam - De Nederlandse Spoorwegen kunnen en willen nog niet ingaan op het door de Rotterdamse gemeenteraad aan genomen voorstel om te kijken of de Hef eventueel kan worden be houden. ..De sioop van de spoor brug is contractueel vastgelegd." zegt eer. woordvoerder van de huidige eigenaar, de NS. waar mee hij een eerder standpunt her haalt. In het contract, dat de partijen in de aanleg van do spoortunnel hebben gesloten, werd geen reke ning gehouden met een mogelij ke ommeslag van de gemeente raad „Of de mogelijkheid bestaat om dat zomaar open tc breken, is niet aar. de NS om dat te beslis sen. De gemeente Rotterdam zal nu naar de aannemerscombinatie moeten stappen. Ik verwacht, dat dergelijke gesprekken op vrij korte termijn zullen plaatsheb ben," legt de woordvoerder van de Spoorwegen uit. Beleidsmedewerker G. Kester van de Onafhankelijke Neder landse Schippersbeurs heeft ni,et direct problemen met een eventu eel blijven liggen van dc brug. „Hij ligt ons niet in de weg, wan neer er geen spoor meer over ligt en hij gelijk open kan met dc Ko- ningsbrug Nu komt het nog voor, dat de containerschepen die op Zuid zijn geladen, nog moeten wachten. Ook de duwboten heb ben er last vun. Hij spreekt daarmee havenwet houder drs. René Smit tegen, die op vragen van Francisca Rave- stem (D66> antwoordde dat de bo ten 'nul* keer per jaar last hebben van de Hef. ..Persoonlijk hoeft de Hei' van my niet weg." verklaart Kester nog. „Het is een soort mo nument voor Rotterdam en ge zichtsbepalend voor het stads beeld." Do directie Zuid-Holland van Rijkswaterstaat heeft nog geen zicht op de mogelijkheid of het contract kan worden opengebro ken „Dat zullen we moeten na gaan." legt ir. A. Noordegraaf uit. Hij denkt in het begin van de ko mende week met een antwoord te kunnen komen. De combinatie, die de spoortun nel bouwt, heeft nog geen stand punt op tafel liggen. De directeur, die daarover een beslissing zou moeten nemen, is pas begin van de komende week bereikbaar. Hel bedryije Vormgeving Rotter dam heeft geen plannen om op nieuw te komen met een T-shirt waarop de Hef domineert. „Ik weet wel dat we ooit een T-shirt hadden met daarop de spoorbrug en dc tekst 'Handhaaf dc Hef. Die is geloof ik uitverkocht,'" zegt een woordvoerster van het be drijfje aan de Maaskade op het Noordereiland, dat bekend staat als maker van een serie T-shirts met onderdelen van dc Rotter damse sky-line. „We gaan echt niet opnieuw zo'n shirt drukken. Dat geld voor de investering heb ben we eenvoudig met. Voor hon derd shirts ben je al gauw twee duizend gulden kwijt. Maar als er iemand opdracht geeft en betaalt, gaan wc zo aan de gang." Directeur Cees de Wijs van Ge meentewerken Rotterdam heeft inmiddels opdracht gekregen van burgemeester en welhuuders om te gaan onderhandelen met NS en Rijkswaterstaat. Samen met de gemeente Rotterdam zijn zij op drachtgevers aan de aannemers combinatie. die de spoortunnel bouwt en ook volgens contract de Hef dient te verwijderen. De Wijs denkt over enkele weken verslag te kunnen doen aan B en W over de te voeren onderhandelingen. De aannemerscombinatie heeft volgens De Wijs al laten weten 2,5 miljoen gulden over te hebben voor het niet uitvoeren van de sloop. De gemeente Rotterdam vindt dat dat geld dan ter beschik king zou moeten komen voor het verdere behoud van de Hef. On duidelijk is of het rijk en de NS als mede-opdrachtgevers het met de1 gemeente Rotterdam eens zijn, of zeggen dat degeen die de brug wil behouden dat maar zelf moet betalen. De onderhandelin gen moeten dat uitwijzen. NS en het rijk betalen samen het ovei- grote merendeel van de aanleg van de tunnel. 's-Gravendeel - Binnen enkele weken zullen de eerste vluchte lingen uit het voormalige Joegoslavië arriveren op camping De Aalfuik m 's-Gravendeel. Dat heeft de gemeente bekendge maakt. Als de gemeenteraad maandagavond de bestuursover eenkomst met het ministerie van WVC bekrachtigt, kan de inrich ting van het terrein beginnen. De afspraken met het ministerie houden in dat er maximaal I6ö vluchtelingen worden onderge bracht in maximcri 41 caravans De opvang duurt uiteibjk 'U april. Tot die tijd kunnen er geen asielzoekers worden onderge bracht op de capping, die in eer ste instantie voor dat doel be stemd was. Op het terrein komen ook zes caravans voor administra tie en medische zorg. Bovendien komt er een mobiele keuken. Tegen het asielcentrum is vanuit de bevolking fel geprotesteerd. Er zijn ondermeer anonieme bedrei gingen geuit tegen burgemeester J. Nederlof. Volgens hem is het idee om ontheemden uit hel voor malige Joegoslavië op te vangen juist uit de bevolking gekomen. Rotterdam - De Stichting Kle ding Inzameling .(SKI) mag met langer gebruik maken van de woorden 'tot steun aan de kanker bestrijding in Nederland'. Dat heeft de president van de Rot- tetdamse rechtbank, mr. L.F.D. ter Kuile, bepaald. Hij deed giste ren uitspraak in het door het Ko ningin Wilhclmina Fonds (KWF) aangespannen kort geding. Ge bruikt de SKI het woord 'kanker bestrijding' toch in haar inzame lingsactie. dan staat daar boven dien een-dwangsom van duizend gulden boete per dag op. „Voor het KWF is dit een belang rijke uitspraak," reageert advo caat mr. H.W. Wefers Bettink „Het staat nu vast dat de naam beschermd is en niet zomaar ge bruikt mag worden. Althans, het woord 'kankerbestrijding' mag niet gebruikt worden als daarmee de indruk wordt gewekt dat het KWF erbij betrokken is. Het blijfl ook voor ons vervelend dat het tol een kort geding moest komen, want het doel van het KWF is geld- in te zamelen en niet om dit soort procedures te voeren." Dordrecht - Twee mannen, dielid zouden zijn geweest van een Dordtse hasjbende, hoorden gis teren bij het Haagse gerechthof driejaar cel tegen zich eisen. Eerder had de rechtbank hen de zelfde straf gegeven. Volgens de aanklaagster, procureur-generaal mr. H. van Maren, vormden zij de leiding van de internationaal ope- rende organisatie. Het tweetal zou tussen 1987 en 1991 verschillende hasjtranspor ten naar Engeland, Denemarken en Zwitserland georganiseerd hebben. Bovendien, aldus Van Maren, staken zij het grootste deel van de winst, een bedrag van ongeveer. 1,8 miljoen, in eigen zak. De aanklaagster baseerde: haar beschuldigingen vooral op verklaringen van een medever dachte. Volgens één van de verde digers, mr. I. Weski, had deze: kroongetuige helechter verdiend om als hoofdverdachte voor het hof te verschijnen. Hij zou de gro te regelaar van de transporten ge weest zijn en maakte daarbij ge wetenloos gebruik van het bloei ende autobedrijf van haar cliënt. De raadsvrouw had de kroonge tuige tevergeefs opgeroepen. Zijn afwezigheid legde zij uit als pure lafheid: bang dat zijn werkelijke rol in de hasjbende alsnog aan hei licht zou komen. De raadsvrouw verweet het open baar ministerie op een vooringe nomen manier onderzoek gedaan te hebben. De achtergronden van de kroongetuige waren onvol doende onderzocht. Bovendien was op ongeoorloofde wijze de te lefoon van haar cliënt afgeluis terd. De misstappen van het OM konden volgens de raadvrouw maar tot één conclusie leiden haar 58-jarige cliënt verdiende vrijspraak. De andere verdachte, een 48-jari- ge man, bekende actief geweest te zijn in de soft-drugshandel. maar dat had zich op lokaal niveau af gespeeld. Van drugstransacties over de grens wist hij niets Omdat het openbaar ministerie het tegendeel niet had kunnen bewijzen, verdiende hij een vee- lagere celstrat dan de door de rechtbank opgelegde drie jaar Maar de procureur-generaal dacht daar anders over. Zij schil derde de verdachte af als de grote j man achter de schermen. Het holj moet volgens haar het vergaarde, vermogen verbeurd verklaren- Uitspraak over twee weken die 'sA WOT. ten nog Vols staa de r met Bleis terd oak ever won cilel Het tornt negt diret digi een ng r zat. huis Defc de b aanj ben. dien hem man an gmg heef was. Rotte heeh ultra de di heeft ..We haler vredi werk ducts ren. i lerki geka voor( teem Deir direc koon KKi ter di voerc aldus dei u kercr Spijkc terav Demi De R. een r amst; been.. werd kenhi Vandi verwi De po dors voren oven hield Demi Rotter zen Vf daag iRottf- ter hu duurt Event rijks u. plaats Hottei verkei gevver

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1