15 Fractieleiders toch niet ie forum |gjjbggE Nieuwe top leidt ingrijpende reorganisatie Onverwachte golfslag bederft visplezier Corrie Konings opent expositie Boom voor Unicef 'Duinen open houden' Zeepbel PvdA-jongeren teleurgesteld na afhaken van plaatselijke politici Alle 800 gemeente-ambtenaren moeten opnieuw solliciteren bij Vlaardingen- nieuwe-stijl Rotterdams Dagblad Woensdag 30 september 1992 Vlaardingen Omdat zijn expositie bestaat uit tekeningen van honden van bekende Nederlanders heeft de uit *s- Gravendeel afkomstige Wim van Antwerpen zange res Corry Konings uitgenodigd om zijn tentoonstel ling te openen. Haar honden zijn immers ook door Van Antwerpen getekend. Dat gebeurde vanmiddag in Zonnehuis, De expositie duurt tot cn met zaterdag 31 oktober en kan van dinsdag tot cn met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur worden bekeken. Op zaterdag cn maandag is de tentoonstelling geopend van 14.00 tot 20.00 uur. Wethouder Van der Windt plant morgen om 11.30 uur een boom bij de christelijke basisschool Open Vensters aan de Albertine Agneslaan in het kader van de Unicef-actie 'Een boom voor het leven'. De kinderen van de school hebben het afgelopen school jaar een bedrag van 2.211 gulden gespaard. Dit be drag wordt na het planten van een de boom door de minister van Ontwikkelingssamenwerking verdub- beid. Het nieuwe bedrag wordt gebruikt voor een in entingsprogramma in de ontwikkelingslanden. Hoek van Holland De Hoekse deelraadsvoorzitter W. Doorn hekelt de voorstellen van de natuurbeschermers om het nieu we duingebied voor recreanten af te sluiten. „Dit is oen wat zotte discussie. Het is in de zeventigerjaren opgespoten als recreatiegebied, maar meer nog omdat er een zandoversehot was. We moeten dc oude Boulevard blijven zien als de zeewering en het daar achter liggende Vinetaduin moet als beschermd na tuurgebied worden gehandhaafd. Zeker niet de nieuwe duinen," aldus Doorn. Agenda Schiedam donderdagoktober •Steven Edward, Vertekend spiegelbeeld (try ouü. Tl'er sloof'. 20.30 vrijdag 2 oktober Bridge-instuif, Blauwe Brug. 13.00-1'J.OO uur. •Margriet Eshuijs,TheaterconcertPassage theater. 20.15 uur. Steven Edward, Vertekend spiegelbeeld (première). Teerst out'. 20.30 uur. De ontkenning (film). Filmhuis, 21.30 uur, Vlaardingen «oensdag 30 september 'Gemeenteraad, stadhuis, 19,30 (eventueel vervolg op 1 tikt. 'Open dag Stadsgehoorzaal. 19.30-22.00 uur. donderdag 1 oktober Lunchconcert Aad Zoutendijk. Grote Kerk. 12.45 uur. Hoog Tijd (toneel mei met Mary Dresselhuijs en John Kraaij- kamp). Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. JFKifiimS. Stadsgehoorzaal. 20.30 uur. Rien ne va plusfmuziekvoors telling l, Harmonie. 23.00 uur. Maassluis donderdag 1 oktober Expositie Henk Fortuin (schilderijen stadhuis, lot eind oktober. Bridge, Koningshof. L9.45 uur. Contact-bijeenkomst Weerzien Overzee, Koningshoek. 20.00 uur. Ingezonden brief De opknapbeurt voor de Stadsgehoorzaal nadert haar voltooiing. Elke keer als ik het gebouw passeer, doet het een gemene aanslag op mijn netvlies. Het lijkt wel of het met de dag lelijker wordt. De dichtge metselde oude ingang is bordeelrood geverfd, de toe gangsdeuren zijn hard blauw. Bij mij wekt dc nieuwe entree associaties met een steenpuist. Druk erop cn er komt etterend pus en bloed uit. Op 1 oktober mag de commissaris van de koningin, mr. S. Patijn. de loftrompet steken over de opknap beurt, die ik eerder een daad van overheidsvandalis- me heb genoemd. Cultuur-wethouder drs. K. van der Windt zal wellicht betogen dat de verbouwing een 'redelijk' compromis is tussen het krappe budget en de eisen van dc moderne tijd. Misschien zal hij zelfs wel beweren dat de architect er 'redelijk' in geslaagd is aan tc sluiten bij de oorspronkelijke stijl. Dit laatste is natuurlijk flauwekul. De architect heeft twee halve cirkels aan het gebouw geplakt. Maar de 'ontwerper van dc Stadsgehoorzaal, de eigenzinnige architect Sybold van Ravestevn (1889-1983), werkte (behalve in sommige ramen) nooit met cirkelvor men. altijd met ovalen en licht gekromde lijnen. De nieuwe entree is een/remdfcörper. dat in alle opzich ten (vorm, kleur, materiaal) vloekt met de 'oude' Stadsgehoorzaal. Had het anders gekund? Natuurlijk. Waar oen wil is, is een weg. Een gemeentebestuur dat respect heeft voor het eigen verleden, had het gebouw laten res taureren. 'Potjes' genoeg in Nederland. Een gemeen tebestuur dat gevoel heeft voor architectuur, zou het verbouwingsplan in de prullenmand hebben gesme ten. Voorbeelden van geslaagde uitbreidingen te over in Nederland (zie bijvoorbeeld het zeer transpa rante -wiljoen achter het museum Boymans van Beuningen). Maar de wil was er blijkbaar niet en de 'aanslagen op de goede smaak houden niet op getui ge de uitnodigingskaart voor de opening. Die kaart opent met drie regels van Nederlands grootste dichter Gcrrit Achterberg: "ik ben van zo veel glas dat elke harde stem een steen is en een barst'. Deze passage komt uit het gedicht Glas. voor het eerst verschenen in de bundel Limiet (1954). Je t. moet maar durven! Plaatsen ze in Rotterdam won derschone poëzieregels op smerige vuilniswagens wan de Roteb, hebben ze in Vlaardingen de brutali- teitom eerst een zeer karakteristiek gebouw van Van Ravestevn te verzieken en vervolgens de kritiek daarop te smoren met een volkomen uit zijn verband gerukt citaat. Uiteraard gaat dat gedicht niet overeen gebouw van glas c.q. de kritiek daarop: waar net wel over gaat, laat ik hier maar onbesproken. Ik zou de bedenker de raad willen geven het gedicht eens uit te lezen; zo lang is het niet. Want de laatste regel luidt: 'een zeep bel. groot; langzaam' en dat is precies de typering, die ik in mijn eerste bijdrage op deze plaats van de vandalistische opknapbeurt voor de Stadsgehoor zaal gaf. En meneer Van der Windt, wilt u mij niet op 1 okto ber een zure man noemen, zoals uw collega-wethou der woensdag 16 september bij de installatie van de nieuwe burgemeester deed. Want: wie geen argu menten heeft, scheldt (Tamar). Ik ben benieuwd wel ke argumenten u weet te bedenken voor de opknap beurt van ONZE Stadsgehoorzaal. Dick van der Lugt, Vlaardingen Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedam - In een poging de be staande barrière tussen politiek en bevolking te slechten, zijn de jongeren van de PvdA op het idee gekomen om aan de vooravond van de algemene beschouwingen een forum tc houden. De vijf frac tievoorzitters zegden medewer king toe, café 't Spul werd afge huurd, er werd een advertentie geplaatst en de persberichten vonden hun weg. En toen lieten de politici doodleuk weten dat ze toch maar niet zouden komen. „Uiterst onfatsoenlijk," foetert organisator Menno Siljee. „Politici klagen graag over het ge brek aan belangstelling dat de burger voor hun werk heeft," zegt Arthur de Ruiter, net als Siljee lid van de jon geren werkgroep van de PvdA. „Nu geven we ze de kans om in een laagdrempelige omge ving hun zegje te doen en dan ko men ze niet. 't Is uiterst verve- lend. Straks komen de belang stellenden voor niks. En het café moeten we nu ook afzeggen." Volgens de organisatoren werden de politici reeds in juli voor het eerst voor deelname benaderd. Aanvankelijk vilde men in sep tember het forum houden, maar dat werd later verplaatst naar donderdag 1 oktober. Aanvanke lijk zegden PvdA. D66. Groen Links en de WD hun deelname toe. CDA-fraetievoorzitter Daan Baart liet zich verleiden toen hij hoorde dat de anderen ook zou den komen. „Het idee voor het forum is pri ma," Het WD'er Will van Wijk gisteravond in een overleg tussen de organisatoren en de fractie voorzitters horen. „Maar we ko men in tijdnood in verband met de voorbereidingen voor de alge mene beschouvingen. Ik begrijp dat ik jullie daarmee in de gordij nen heb gejaagd." De fractievoorzitters trokken gis teren één lijn nadat CDA'er Daan Baart en WD'er Will van Wijk zich in het weekeinde hadden te ruggetrokken. In de raadszaal cir culeerde gisteren een uitnodiging voor het forum, waarop de namen van hel oppositionele duo waren doorgekrast. De coalitie-partners PvdA. D66 en Groen Links zeg den gisteravond in navolging van de oppositie hun medewerking op. „Het was vermoedelijk toch een vrijblijvende bijeenkomst ge worden." trachtte Will van Wijk de verontwaardigde PvdA-jonge- ren te sussen. „Met het oog op de algemene beschouwingen hou den de partijen hun kruit toch droog. Als we het forum later hou den. is het spectaculairder." Volgens Menno Siljee is een fo rum na de begrotingsbehande ling mosterd na de maaltijd. ..Die algemene beschouwingen zijn toch al niet de meest populaire uitgaansavond in Schiedam. Een forum vooraf zou niet slecht zijn. Dan kun je nog voordeel doen met watje in dc zaal hoort." Ondanks de bezwaren zwichtten de jonge PvdA'ers uiteindelijk voor het voorstel om het forum te verplaatsen naar 26 november, kort na de algemene beschouwin gen. Voor die datum moeten ze wel op zoek naar een nieuwe fo- rumvoorzitter. Deze week zou verslaggever Carel van der Velden van het Rotter dams Dagblad de bijeenkomst voorzitten, maar hij heelt de orga nisatie inmiddels laten weten dat hij geen heil meer in het evene ment ziet. Het weer is heerlijk, aan de overkant van de Waterweg wordt een boorschip versleepten naast je staan watvissers rustig te wachten tot er gebeten wordt. En ach, dat loodsbootje dat voorbij komt, watzou datvoorkwaadkunnen? (linksboven) Maar datblijkt dan toch een vergissing. Er komtiets teveel golfslag, dus moeten snel de benen omhoog. En dan verdwijnen er ook nog wat hengels in het water! Die natte schoenen drogen wel weer, maar de visapparatuur is foetsie, (finks onder) Krachttermen voigen.Degebaldevuistonderstreept de verwensingen richtingdeschippervan het loodsbootje. Een dagje vissen ïs verpest, (onder) Kortom, zomaar een tafereeltje ter hoogte van Schiedam, langs de Waterweg. Foto's Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen - Dc burger van Vlaardingen komt, als alles goed gaat, straks niet alleen een nieu we burgemeester tegen, maar ook een sneller handelende gemeen te. Lange wachttijden voor loket ten, wandelingen van de ene naar de andere gemeentelijke functio naris en het enkele malen achter elkaar openbreken van dezelfde straat door verschillende ge meentewerkers moeten dan voor bij zijn. In ieder geval is dat dc op zet van de totale reorganisatie van het gemeentelijke apparaat, die samenvalt met de komst van Bert Stam naar Vlaardingen. Het is een ingrijpende operatie, die al voor 1 januari zijn beslag moet krijgen. Uitgangspunten zijn dat de dienstverlening naar de burgers verbetert, de organisa tie duel matiger werkt en de amb tenaren dat ook met plezier kun nen doen. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan een beschrijving van alle functies bij de gemeente Vlaardingen-nieuwe-stijl. Het gaat om 800 banen. Niet alleen op het stadhuis, maar ook bij andere gemeentelijke instanties zoals bijvoorbeeld plantsoenendienst, reiniging of Kolpabad. De topplaatscn zijn inmiddels wel verdeeld. Zo'n 25 ambtenaren we ten nu waar ze aan toe zijn. De rest krijgt binnenkort het nieuwe organigram thuis met een formu lier waarop elke ambtenaar kan invullen in welke functie hij of zij verder bij de gemeente wil wer ken. Nieuwe managers Met de benoeming per 1 septem ber van de 41-jarige Hagenaar F.A.M. Schreiner tot directeur Maatschappelijke Dienstverle ning is het nieuwe manage mentteam van de gemeente com pleet gemaakt. Frits Schreiner komt uit Den Haag. waar hij twee jaar bij de gemeente werkte als di recteur Economische Zaken. Daarvoor was hij in dienst bij de gemeente Groningen. In juni zijn de 35-jarige J. de Kra mer en de 38-jarige J. Brinkman als directeur aangesteld voor res pectievelijk de vakdiensten Wo nen Werken en Milieu. Natuur, Sport en Recreatie. Jan de Kra mer komt van de Dienst Gemeen telijke Verzorgingshuizen in Leidsehendam. waar hij project manager was. De Vlaardinger Jan Brinkman was algemeen secreta ris van het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité. Onder leiding van dc in april aan getreden gemeentesecretaris, mcvr.ir. Th. A. A. van Miltenburg- Kraakman, moet deze top van vier {elk goed voor ongeveer 10.000 gulden per maand bruto) ervoor zorgen, dat het totale ge meentelijke apparaat efficiënter en klantvriendelijker werk gaat afleveren ten gunste van de Vlaardingse burgers. Hun naaste adviseurs en assistenten zijn ook aangewezen. Bij de selectie van de nieuwe Vlaardingse ambtelijke top heeft het gemeentebestuur headhun ters en andere externe adviseurs ingeschakeld, die uok interne sol licitaties beoordeelden. Trees van Miltenburg (46) werd uiteindelijk niet alleen de hoogste en enige vrouwelijke baas in het toptcam van managers. Zij is ook de enige, die niet van buiten is gekomen. Haar benoeming lag overigens voorde hand. De met haar man in Bleiswijk wonende nieuwe ge meentesecretaris/voorzitter van het managementsteam is name lijk ook de enig overgeblevene van het trio, dat in 1989 tot dc con clusie kwam dat er nodig iets moest gebeuren in Vlaardingen. Nieuwe taken Met de nu gepensioneerde burge meester Fred van Lier en de naar Leiden vertrokken drs. Anja van Gorsel (toen directeur Centrale Personeelsdienst) stelde dc in die lijd nog als directeur bij de Ge meentelijke Sociale Dienst werk zame Van Miltenburg ruim drie jaar geleden vast. dat ook hier niet kon worden volstaan met de hark halen door de verschillende onderdelen van het gemeentelij ke apparaat. Een totale herschik king van taken zou nodig zijn om de gewenste doelmatigheid en service-verbetering van de ge meente te bereiken. „Er waren reorganisaties en her oriëntaties geweest bij alle dien sten en op alle niveaus, maar het geheel was nooit bekeken. De maatschappij was echter wel an dere eisen aan de overheid gaan stellen. Een grondige herziening Het nieuwe topteam van gemeentelijke managers in de deurvan het oude Vlaardingse stadhuis. Van rechts naar links Trees van Miltenburg-Kraakman, Jan Brinkman, Jan de Kramer en Frits Schreiner. Foto Roe) Dijkstra is gewenst, zo concludeerden we. Landelijk stond dc maakbaarheid van de samenleving al ter discus sie, overheid en politiek zijn niet langer in staal die samenleving vorm te geven. Als je dat weet, moet je dus erover nadenken wat dan wel je nieuwe taken zijn en hoe je die invult." Trees van Miltenburg laat mer ken. dat ze ervaring heeft met het analyseren van knelpunten in or ganisaties. Na het afronden van haar studie bedrijfskunde aan de Universiteit van Wagoningen werkte ze als organisatie-advi seur bij het toenmalige ministerie van Landbouw en Visserij. In die tijd werd ze ook lid van de Partij van de Arbeid en koos na een paar jaar voor een nieuwe carrière. Ze ging eerst naar de Sociale Dienst in Leiden en kwam in 1979 naar de GSD Vlaardingen. waar ze be gon als hoofd van de sector dienstverlening en vervolgens di recteur werd. Na vastgesteld te hebben dat bij de gemeente Vlaardingen ook het roer om moest, werd de initiatief groep uitgebreid met de politiek en a m bieli j k ve ra n two >r d el ij k e mensen; toenmalig wet hou dei- voor o.a. Personeelszaken Bas Goudriaan en gemeentesecretaris mr. Piet Franken. Nieuwe politiek Van Miltenburg vindt dat de pe riode van (ruim) drie jaar tussen hel moment van. ontdekken dat het anders moet en de daadwer kelijke invoering, eigenlijk wel kort is. „Natuurlijk, Vlaardingen was niet de eerste gemeente, die lot aanpassing van het gemeente lijk apparaat besloot. Er lagen tal rijke voorbeelden in het land. maar die kan je niet zomaar over nemen. Gemeenten onderling zijn namelijk moeilijk vergelijk baar. Ook. daar waren we het snol over eens, kon niet volstaan wor den met alleen veranderingen in de ambtelijke sfeer. In het gehele proces past tevens een heroriën tatie van de bestuurlijke werkwij ze. Behalve de ambtenarij moet ook de plaatselijke politiek zich aanpassen." „Te lang is vastgehouden aan de oude structuur binnen de ge meente. Alles komt bij burge meester en wethouders terecht. Dat kost veel lijd, want dan hou den zich ook verschillende amb tenaren met dezelfde zaak bezig." „Besturen op hoofdlijnen en enn- irad-managemont." zijn de kern woorden. Politici moeten zich minder met futiliteiten en inci denten bezighouden en ambtena ren de ruimte geven om hun taak naar behoren uit te voeren. Daar over is men het eens. In overeen komsten komt te staan, wat er verwacht wordt van elk van de drie vakdiensten, waaivoor men nog naar korte karakteristieke namen zoekt, en van de bestuurs dienst, die een coördinerende functie heeft. Drie a vier keer per jaar moeten ze achteraf verant woording afleggen. Het manage mentsteam als geheel moet er voor zorgen, dat in de door de po litiek uitgestippelde lijn de Vlaar- dingers tevreden zijn over de ge meentelijke diensten. Van Miltenburg beseft dat een en ander makkelijker afgesproken is dan uitgevoerd omdat politici toch altijd dc neiging zullen hou den om een goede beurt te maken bij de bevolking. „Het is een moeilijk leerproces, want zoiets gaat natuurlijk niet automatisch nadat je het hebt af gesproken. De intentie is echter duidelijk aanwezig. Aan de ande re kant moeten wij als ambtena ren er natuurlijk wel rekening mee houden dat de politiek ook een ombudsachtige functie heeft en door burgers aangesproken wordt over gemeentelijke zaken. Voorheen kwam zoiets dan ter sprake in commissies, maar het is natuurlijk helemaal niet nodig om altijd gelijk de hoogste baas aan te spreken. Er moet wel een aanspreekpunt zijn. Voor zulke gevallen moeten dus gewoon spelregels gemaakt worden. Ambtenaren en politici moeten mei elkaar hiervoor een weg zien te vinden, De arnbtenaieij duiden tenslotte niet door het pubück ter verantwoording geroepen en om de vier jaar door de kiezers tegen het licht gehouden" Nieuwe banen De gemeentesecretaris heeft niet de verwachting, dat op 2 januari van hel volgend jaar de Vlaardin- gers direct veel merken van de gemeente nieuwe stijl, met min der afstand lussen degene die maatregelen bedenkt cn degene die ze uitvoert. Veel hangt nog af van beslissingen, die de komende maanden genomen moeten wor den. Vart Miltenburg hoopt dat er nog geld beschikbaar komt om enkele verbouwingen door tc voe ren. „Kijk. aan gebouwen, aan ruimtes hebben we op zich wel genoeg, maar het gaat erom dat we ze pas send krijgen bij de nieuwe organi satie. Een grote slag in do richting van de burgerij zouden we kun nen maken door de verschillende publieksfuncties ie concentreren en daarmee het aantal loketten direct te verminderen, maar zo'n verbouwing kost veel geld en on ze opdracht is. dat alle kosten van het reorganisatieproces binnen vijf jaar worden terugverdiend door besparingen.'" Een andere onzekerheid is de in vulling van de ongeveer achthon derd banen, die uiteindelijk bij de vakdiensten en de bestuursdienst beschikbaar komen. Na de top, grotendeels dus van buiten ko mend. is het tweede echelon geheel uit eigen kring benoemd cn een aantal directie-adviseurs, die om hun specifieke kennis bij zondere taken hebben gekregen. De meeste ambtenaren moeten echter vanaf oktober als het ware opnieuw solliciteren bij de ge meente. „Iedereen krijgt straks te zien welke functies er beschikbaar zijn en kan dan aangeven waar naar zijn belangstelling uitgaat. De zekerheid die we bieden is, dat er werk voor iedereen is plus een goede werkplek en dat we zorg vuldig omgaan met ieders rechts positie. Het maken van de omslag is dus een zware taak, vooral voor mensen die zo in onzekerheid zit ten over hun toekomstige eigen plek. Maar ik heb er vertrouwen in dat het lukt. want de afgelopen jaren hebben we al gezien dat on ze ambtenaren tot veel in staat zijn, Iiimiuueis is iedereen er wei van overtuigd, dat het anders moet." aldus Van Miltenburg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1