14 Waterweggemeenten willen de "gulden middenweg' voor OOR Geweld uitzondering in Rotterdamse rechtbank Geboycotte 'Crna Gora' ligt nog altijd voor kust Blijdorps olifanten wachten op nieuw verblijf m&M I Indiaantje spelen in het Maritiem Museum Schoolmuseum krijgt Ton Elias Archief Sint Franciscus Gasthuis viert 100-jarig bestaan Burgemeester sluit vier koffieshops Opnieuw grote onzekerheid voor bewoners Vlinderbuurt Donderdag 1 oktober 1992 Rotterdams Dagblad RW RV RZ Rotterdam - Museumbezoek saai? Niet een bezoek aan bet Maritiem Museum in Rotterdam. Vanaf van daag is daar de tentoonstelling 'Veertienhonderd ne gen twee, Columbus zeilde over zee' te zien. En die verschilt in heel veel opzichten van een gewone ten toonstelling én van alle andere evenementen in dit Columbusjaar. Opvallend is dat hier niet de ontdek king, op 12 oktober precies 500 jaar geleden, centraal staat, maar moer de ontmoeting tussen Indianen en Europeanen en de gevolgen daarvan. De tentoonstelling is in de eerste plaats bedoeld v> kinderen van tien tot veertien jaar. Maar hier geen vitrines met voorwerpen en tekstbordjes, waarlangs zij een speurtocht moeten maken, zoals in zovele musea het geval is. Van de kinderen wordt, meer ac tie gevraagd. In een decor compleet met zee. strand en een schip en onder begeleiding van museum me dewerkers. in de rol van Columbus en een Taino leen Indiaan), spelen zij de geschiedenis na, De kinderen verkleden zich in speciaal ontworpen historische kostuums. Een groep 'Spanjaarden' maakt eerst kennis met het leven op het schip Santa Maria, ter wijl een groep 'Taino's' leert hoe het er op het eiland Guanahani toeging. Daarna wordt de historische ontmoeting tussen Europeanen en Indianen nage speeld. Hoewel de kinderen veel plezier zullen beleven aan dit spel, gaat hel hier niet alleen om de lol. Na de ont moeting spelen de kinderen het balansspel en probe ren zij erachter te komen welke positieve en negatie ve invloeden de twee culturen op elkaar hebben ge had. Ze bekijken de voor- en nadelen van de ontmoe ting tussen twee zo verschillende werelden. Behalve het spel program ma is er een gewone ten toonstelling die ook voer volwassenen interessant is, Spaanse en Latijsamerikaansc voorwerpen zijn er te zien. naast zeldzame kaarten en verzamelingen kin derboeken en postzegels rond het thema 'Colum bus'. De tentoonstelling is te bezichtigen tot en met 21 maart 1993. Columbus zet voor de eer ste maal voet aan wal in Amerika en krijgt ge schenken van de inwoners. Foto Jean Korft/ Maritiem Museum Rotterdam - Het Nationaal Schoolmuseum bezit sinds gisteren een uniek onderwijs-archie!' Met de overhandiging van het omvangrijke Ton Elias Ar chief is de collectie van het schoolmuseum opnieuw uitgebreid. Ton Elias - tot 1980 onderwijsrcdacteur van het NRC Handelsblad - hield tijdens zijn werk een archief bij van kleine kattebelletjes tot officiële toespraken. Nadat Elias in 1980 overleed, is zijn ar chief geschonken aan het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Omdat het ministerie vond dat het archief meer op zijn plaats is in het Nationaal Schoolmuseum, werd hel geschonken. ..Elias zette toon voor een nationaal debat over on derwijs. Hij was een nestor vuor de onderwijs]ournu- Listiek maar ook een gevaarlijk man op het departe ment. E'iias wist altijd veel en hij wist daar op journa listieke manier gebruik van te maken." sprak staats- seereataris J. Wallage die het archief symbolisch overhandigde. Onder instemmend gek nik van Elias' vrouw vervolgde hij: ..Het archief dat hij bijhield was compleet en toegankelijk. Hij heelt er vee! tijd inge stoken." Het archief in het schoolmuseum is. even als boeken en documenten, na afspraak toegankelijk voor belangstellenden. Elias stierfin 1980 op 59 jarige leeftijd nadat hij bij het knippen van klimop aan zijn huis van de ladder viel. In 1974 kwam hij in dienst van het NRC Han delsblad. Daarvoor was hij redacteur vaw hei voor malige dagblad De Tijd. In de oorlogsjaren werd Eli as gearresteerd toen hij probeerde naai* Engeland te vluchten. Hij verbleef ruime tijd in het concentratie kamp Buchenwald. Rotterdam - Het Sint Franciscus Gasthuis viert zijn eeuwfeest de komende periode mei een open dag. een kerkelijke viering, een feestelijk diner voor alle opgenomen patiënten, een reünie voor oud-werkne mers en twee symposia. Op zaterdag 3 oktober ver wacht het ziekenhuis tussen 10.00 en 16.00 uur zes duizend bezoekers op de open dag. Kaarten voor de dag kunnen worden afgehaald bij de purtiersloge van het gasthuis. Tijdens de receptie, vandaag, wordt oekeitd gemaakt hoe het staal met de actie die het gasthuis voert om ter gelegenheid van het eeuwfeest een cadeau aan te bieden aan het Ziekenhuis voor Slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog in Sint Petersburg. Dit cadeau zal bestaan uit een medische en verpleegkundige bi bliotheek. een vertaalprogramma Engels/Russisch voor medische terminologie en oefenmateriaal voor de opleiding tot verpleegkundige. Monseigneur R. Ph. Bar. bisschop van Rotterdam, leidt op zondag 4 oktober samen met het team van de ziekenhuispastores de kerkelijke viering van hel eeuwfeest. Tijdens de reünie op zaterdag 10 oktober verwacht het gasthuis duizend personen die in ue af gelopen 72 jaar werkzaam waren in het ziekenhuis. De medische staf van het Sint Franciscus Gasthuis is op donderdag 15 oktober verantwoordelijk voor de twee symposia die gelijktijdig in De Dooien worden gehouden. Het ene symposium gaat over de samen werkingsverbanden binnen het ziekenhuis, de ande re belicht op aanschouwelijke wijze de oewegmgs- vormen die tot bevordering van het algemeen wel zijn kunnen leiden. i Rotterdam - Op last van burge meester Peper zijn gisteren vier koffieshops in de Drievriendc-n- straat in hel Nieuwe Westen voor één jaar gesloten. Dit naar aanlei ding van de handel in en het ge bruik van soft- en harddrugs, de directe betrokkenheid van exploi tanten bij de handel en de grote bekendheid ivaak tot in het bui tenland toe I. Omwonenden klaag den over overlast van drugsver slaafden. De sluiting moet de be kendheid en aantrekkingskracht van de panden opheffen. ..Het ging om vier panden bij elkaar, dus dat levert sowieso al meer overlast op. aldus een zegsman van de Rotterdamse politie. "Wc hebben een aantal gesprekken met die mensen gevoerd. Maar men heeft niet gereageerd op de waarschuwingen." Door Kor Kegel Vlaardingen - De Rijnmondgemeenten moeten financieel niet geheel afhankelijk worden van het toekomstige regiobestuur, maar een deel van hun inkomsten rechtstreeks ontlenen aan het rijk. Met deze gulden middenweg-variant is de Vlaardingse PvdA-wethouder John Ranshuijsen gisteren naar buiten getre den. Hij heeft hiervoor in zijn buurgemeenten Schiedam en Maassluis reeds de handen op elkaar gekregen en is nu be nieuwd naar de reactie van het Overlegorgaan Rijnmondge meenten (OOR). Ranshuijsen is zeer beangstigd dat de OOR-planncn stuklopen op de broeierige kritiek, die er in verschillende gemeenten bestaat tegen de OOR-nota "De inzet'. De ze nota beoogt een fin and erin gs- struetuur. die het regiobestuur de ruimte geeft om zelf de gemeen tegelden te verdelen, terwijl het daarvan ook een portie voor regio nale voorzieningen apart kan houden. Ranshuijsen noemt dat "ec-n monstrum'. Hij vindt dat de regio niet zichzelf middelen moet kunnen toebedelen, ook niet als de strategische bovenlokale pro jecten uiteindelijk ten goede ko men aan de gemeenten. Maar Ranshuijsen is eveneens vierkant tegen het alternatief uit de aanstaande kaderwet voor de binnenlandse bestuurlijke ver nieuwing, Daarin is bepaald dat de middelen uit het Gemeente fonds rechtstreeks naar de ge meenten (blijven) gaan. maar dat deze op hun beurt, een afdracht moeten doen aan het regiobe stuur. Ranshuijsen vindt dat niet adequaat. ..Destijds moest het openbaar lichaam Rijnmond ook constant bedelen bij do gemeen ten en mede daarom is het niks geworden," waarschuwt hij. als oud-ambtenaar van Rijnmond. ..Vlaardingen is hartstikke vóór het OOR," zegt hij. ,Jk zou niet graag zien dat er zand in de ma chine komt en dat de OOR-plan- nen de mist ingaan, want dan zou de regio wel heel ver van huis zijn. Vandaar dit alternatief. Het is een variant waarbij het rijk zowel naar de gemeenten als de regio stort. Wie kan daar nou te gen zijn?" Door Cees de Graaff Rotterdam - Over precies een weck gaal de eerste paal voor het nieuwe dikhuiden verblijf in Dier gaarde Blij dorp de grond in. De bouw van dit 'Taman Indah'. of wel Prachtige Tuin. zal meer dan een jaar duren. Aan het buiten verblijf is de hele zomer volop ge werkt. zodat bomen en planten twee groeiseizoenen de tijd heb ben om goed te wortelen. Het nieuwe dikhuidenverblijf. dat naast de olifanten ook tapirs, neushoorns en enkele kleinere diersoorten als bewoners krijgt, is hard nodig. Het huidige verblijf var. de olifanten is bijna te klein voor de groeiende kudde. Zeker als olifant Raja. afkomstig uit de dierentuin van Rhenen. een ge zond jong ter wereld brengt, wordt het dringen. Het staat in middels vast dat Raja drachtig is. De verzorgers hebben het jong zelfs al zien bewegen in de moe der. Wanneer de geboorte zal zijn is nog allerminst zeker, ergens tussen Kerstmis en Pasen lijkt een goede schatting, aldus direc teur A. Dorrcstein. De amoerpanters van Blijdorp hebben weer jongen. Hoewel dc dieren tijdelijk zijn onderge bracht in de oude "kattenrotonde' in afwachting van hun nieuwe verblijf, zijn er toch twee welpen geboren. In 1990 hadden de amoerpanters vijf jongen, die in middels over dierentuinen in heel Europa zijn uitgezwermd. Het nieuwe verblijf van de panters, dat mei steun van dc Vrienden van Blijdorp tot stand komt. kan met Pasen in gebruik worden ge- Het wordt dringen bij de olifanten van Blijdorp. Zeker als ook Raja een jong krijgt, is een nieuw verblijf voor de kudde hard nodig. F Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad nomen. Na een periode van stag natie bij de bouw, is die nu weer in volle gang. Een ander bijzonder fokrcsultaat laten de jaguarundi's zien. Deze katten uit Midden- en Zuid-Ame- rika hebben vijftien jaar geleden voor het laatst voor jongen in Blijdorp gezorgd. Nu hebben twee vrouwtjes welpen gekregen. De jaguarundi wordt ook wel we- zelkat genoemd wegens zijn lang gerekte lijf. In het wild loopt het aantal sterk terug, terwijl ook in de dierentuinen slechts een zeer kleine populatie leeft. Door Fons Simons Rotterdam - Het opruimen van de vervuilde grond in alleen al de Vlinderbuurt gaat 250 miljoen kosten. Het schoonmaken van de Gerdesiabuurt. de Gashouder- buurt en het diepe grondwater in het hele gebied van de voormali ge gasfabriek Kralingcn gaat vol gens eerste schattingen nog eens driehonderd miljoen gulden kos ten. De kosten in de Vlinderbuurt zijn zo hoog, omdat minstens 110 woningen, dc gebouwen van de GEB en liet Medisch Kleuterdag verblijf moeten worden afgebro ken. Zo blijkt uit dc bewoners- brief, die vanmorgen bij de bewo ners is bezorgd. Gisteravond werd de bcwonersgroep geïnformeerd. Volgens mevrouw H. ten Hove van de bcwonersgroep ontstaat er bij dc bevolking in met name de Vlinderbuurt opnieuw grote onze kerheid. Het is voor hen duidelijk dat de geplande start in-1994 niet zal kunnen doorgaan. „Dit alles betekent alleen maar extra onge rustheid onder de bewoners. Het levert allemaal extra vragen op. Wat gaat er nu gebeuren mei die 126 nieuwbouwwoningen in do Dr. Zamenhofstraat. Daarvoor wordt eind dit jaar de eerste paal geslagen. Ze zouden beschikbaar komen als overloop-woningen voor mensen die door de sanering hun huis uit moeten. Dadelijk zet ten ze er andere mensen in. Mis schien is het maar het beste als ze de bouw uitstellen," vindt mevrouw Ten Hove. In de bewonersbrief zegt tijdelijk wethouder van Milieu, Buiten ruimte, Verkeer en Vervoer mr. J. van den Muijsenberg nogmaals dat het inmiddels bekend is dat er geen direct gevaar voor dc volks gezondheid te verwachten is. ..We beseffen echter dat de boodschap in deze brief opnieuw onzeker heid voor u kan betekenen. Die onzekerheid kunnen we nu niet wegnemen. Daarom zullen we de minister van Vrom vragen om zo snel mogelijk een uitspraak te doen over het vervolg van de sa nering. Het college van B en W wil tempo houden in de besluitvor ming." Mevrouw Ten Hove vindt de brief aan de bewoners van de wethou der te afstandelijk. „Wij willen als bcwonersgroep graag zo dicht mogelijk betrokken blijven bij de plannen rond de sanering. In de brief staat niets over dc bewoners en hun betrokkenheid. Tot nu toe hadden we het steeds samen ge daan. Je kunt er op rekenen, dat we met lastige vragen komen." Rotterdam - Zelden komt het tot geweld in dc Rotterdamse recht bank. Zo nu en dan een knokpar- lijtje misschien, zoals vorig jaar toen een verdachte van fraude met gestolen cheques in de rechtszaal een nietsvermoedende rechercheur te lijf wilde gaan. Of verbaal geweld, als een verdachte het niet eens is met de straf die een rechter hem oplegt. Het was vuor de meeste mensen in de rechtbank gisterochtend daarom temeer oen zeer onge woon gezicht, het roodwitte poli tic-lint rondom de plek des on heil s in dc hal achter de draai deur. de entree tot de oostvleugel van het gerechtsgebouw aan de Noordsingel. Bloedsporen op ae vloer, verband om -het bloed te stelpen en rondslingerende kle dingstukken herinnerden aan het misdrijf dat even daarvoor had plaatsgevonden. Het 28-jarige. zwaargewonde slachtoffer was toen reeds afgevoerd. De man wilde scheiden, van zijn 29-jarige vrouw, die samen met haar broer en vader naar dc Noordsingel was gekomen. Er ontstond een woordenwisseling, waarna de 24-jarige broer - waar schijnlijk uit boosheid over de aanstaande scheiding - een pi stool trok en driemaal op zijn zwa ger vuurde. Het vuurwapen blok keerde. waarna de schuttel' een mes trok en op het reeds gewonde slachtoffer instak. Een bode. d ie het drama voor haar ogen zag voltrekken: „Ik zag dat de man in het hoofd was geraakt Na het schieten trok de man een mes en begon te steken. 'Ik moet het doen van God', riep hij tel kens. Een parketwacht heeft sa men met twee rechercheurs de man met veel moeite overmees terd." Nóg was het niet voorbij, In de worsteling met de politiemensen liet de man het mes vallen, waar na de vrouw het wapen in de hand nam en de gewonde te lijf ging. Ook zij moest uiteindelijk het on derspit delven. Samen met haar 58-jarige vader en haar broer werd ze afgevoerd door de Rotter damse politie. Publiek Probleem was dat het tijdens dc kleine minuut, die het misdrijf in beslag nam. bomvol was in de rechtbank. Het publiek stoof alle kanten op, onder meer naar de kamer van rechter mr. L. de Bruin, die op dat moment zitting had. „Die hele menigte kwam hierheen om dekking te zoeken," blikte ze later terug. ..Eerst had ik niet door wat er aan de hand was. Ik werk nu 25 jaar bij de rechter lijke macht, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt." Zodra de directeur gerechtelijke ondersteuning beschikbaar is, be loofde ze, zal er gesproken wor den over mogelijke maatregelen om herhaling van dit soort inci denten te voorkomen. „Het zal op z'n minst ter sprake komen. Wat daaruit voortkomt, daar kan ik nu nog geen zinnig woord over zeg- Een rechercheur knielt bij het pistool, dat na de dramatische gebeurtenis werd aangetroffen bij de balie in de rechtbank aan de Noordsingel. Foto Paul stoiKANP gen. Het is allemaal nog te vers. Detectiepoortjes? Zou kunnen. Maar nogmaals: we moeten hier over nog praten," zegt mr. De Bruin. Voor politie en Justitie is het voorval aanleiding om nogmaals het uit de hand lopende vuunva- penbezit- en gebruik in Rotter dam ter sprake te brengen. Alleen maandag al vonden in één etmaal tijd drie schietpartijen plaats. ..Dat is een grote zorg." zegt een politiewoordvoerder. ..maar wat doe je eraan? We voeren in Neder land wat betreft het verkopen van wapens een vrij stringent beleid. Maar als iemand een wapen wil kopen, dan kan dat. Voor ons staat vast dat iemand op z'n minst verdacht moet zijn, voordat wij hem kunnen aanpakken. Zomaar lukraak mensen fouilleren kan nu eenmaal niet in ons systeem." Rotterdam - De onder Maltese vlag varende bulkcarrier 'Crna Gora' ligt met een lading Colom biaanse kolen al sinds begin sep tember op 25 mijl van de Rotter damse haven voor anker. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat het schip de haven in mag om te tos sen. De "Crna Gora' is de dupe van VN-sancties tegen Servië en Mon tenegro. De bemanning voelt zich 'gevangen op zee'. Dc Economische Controle Dienst iECD.i van het ministerie van Eco nomische Zaken verbood het semp begin september de haven in te varen, omdat de eigenaar van het schip afkomstig is uit Montenegro. Dat oordeel middels in drie juridische proce dures bevestigd. Alleen wanneer de lading van 65.000 ton kolen gaat broeien, mag het schip los sen. Onderlussen zijn er volgens landsadvocaat mr. J. de Wij- kers'ooth tnamens dc EC Dl con tacten met zowel de VN-veilig- heidsraad in New York ais met de EG in Brussel over wat er verder moet gebeuren met het schip. De 24-koppige bemanning is er volgens de zich Joegoslaaf noe mende kapitein Anton Muk slecht aan toe. Het drinkwater raakt op en het proviand is karig. Zes bemanningsleden liggen ziek te kooi. „We zitten hier gevangen. we kunnen hel niei veel langer volhouden." vertelt Muk via de marifoon. De toestand aan boord is slecht en ook dc diesel voor raad vuur de verwarming en de elektri citeitsvoorziening raakt op. „Jul lie laten ons hier stikken, elke dag hoop ik dat cr hulp komt. maar er komt niets. Ze beloven van alles maar we worden verge ten." Volgens De Wij kers! ooth is er al een keer een arts langs geweest. Muk heeft die niet gezien. Er is al- kon een keer proviand gebracht, zegt hij. Volgens De Wijkerskiuth controleert de Rotterdamse Ha vendienst regelmatig de situatie aan boord, maar het Gemeente lijk Havenbedrijf ontkent dat: ..Het schip ligt buiten de territori ale wateren op een diepe anker plaats. Niemand heeft het Haven bedrijf gevraagd daar regelmatig langs te varen." Een woordvoerder van het minis terie van Economische Zaken zegt dat hot schip mag doen en la ten wat hel wil. zodra kan worden aangetoond dat de banden met Joegoslavië zijn doorgeknipt. „Dat is onlangs ook gebeurd met de bulkcarrier 'Skadarlija' die in de Amsterdamse haven aan de ketting lag. De Deense leasemaat schappij' overtuigde ons dat de banden met Joegoslavië zijn doorgeknipt. Dc 'Skadarlija' heet nu 'Lake Star' en is van de kete nen bevrijd." Volgens de EZ-woordvoerder mag dc 'Crna Gora" ook van de voor de bemanning noodzakelij ke mondvoorraad en van medica menten worden voorzien. Om de ze - gecontroleerd - aan boord te brengen moet wel ontheffing worden aangevraagd door de ei genaar. De ECD weel dat dit dc af gelopen periode één keer is ge beurd. De eigenaren van het schip bewe ren dal dc banden rnel Mon tenegro zeer dun zijn. Zij zeggen bij monde van hun Rotterdamse advocaat mr. A.J. van Stcendcren dat de Nederlandse staat een enorme schadeclaim wacht, wan neer deze kwestie tot in de klein ste juridische details is uitge vochten. Volgens mr. De Wij- kcrslooth zijn die banden er wc! degelijk. Intussen weet kapitein Muk niet meer hoe hij de bemanning nog moed in kan spreken. „De meeste opvarenden zitten al een jaar aan boord. We zouden worden afge lost maar degenen die onze plaats zouden innemen, kregen geen vi sum. Wat moet ik nu tegen m n bemanning zeggen hier midden op zee?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2