Waterweg 13 West bevreesd voor nieuwe horeca L Restauratie pand Vismarkt is rond tea'S Nieuwbouw Veerplein gestart mmw- Gehele stad in computer op kaart Banenplan verpleging is nog niet van tafel Bijzonder hoogleraar verslavingsziekten Bosniërs komen later naar 's-Gravendeel Kunsthal even in gebruik Vier jaar en TBS voor Krispijntunnelmoord Bewoners in geweer uit angst voor meer 'sekshuis-achtige gelegenheden' Patijn: 'Harmonie en Stadsgehoor zaal nu een geheel' »!üp 0/ «tV.V*,!, iiilS'ïstfA m Files in Vlaardingen Schoolkinderen sparen f2211,- Recht tegen boom gereden Gereedschap gestolen Hulp na incest Rotterdams Dagblad Vrijdag 2 oktober 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Het voorstel van vier grote werkgevers in de zwakzinnigenzorg in Rijnmond om samen met liet arbeidsbureau-nieuwe-stijl langdurig werklozen te scholen voor de verpleging is nog niet van tafel. Het bestuur van het Regionaal Bureau Arbeidsvoor ziening (RBA) Rijnmond, dat maandenlang niets van zich heeft laten horen, zal het plan in de volgen de vergadering (23 oktober) behandelen. De werkgevers in de zwakzinnigenzorg hebben het RBA in april voorgesteld binnen vijfjaar 'samen' 464 langdurig werklozen te scholen voor een baan. Van de benodigde 62,1 miljoen gulden zou het RBA de helft voor zijn rekening moeten nemen. Dat komt neer op circa ƒ67.000 per werkloze, terwijl het RBA normaal gesproken een 'plafond' van 15.000 tot 20.000 gulden per werkloze hanteert. ..Ik verwacht niet dat het bestuur zal besluiten af te wijken van die norm voor de scholing van een lang durig werkloze." zegt RBA-voorzitter R.M. Lubbers. De instellingen hadden openlijk vraagtekens gezet bij de slagvaardigheid van het RBA. De vertraging zou echter verband houden met de reorganisatie van de arbeidsbureaus, waardoor het voorstel in een bu reaula was blijven liggen Rotterdam - De Rotterdamse socioloog dr. H. fL. Garretsen, werkzaam bij de Rotterdamse GGD, is gisteren benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Garretsen vervult de door de Stichting Volksbond Rotterdam gevestig de bijzondere leerstoel in de verslavingsziekten. Hij werd ook benoemd lot directeur van het Instituut voor Verslavingsonderzoek (IVO), dat zich bezig houdt met onderzoek naar verslaving. Garretsen (41) blijft parttime verbonden aan de Rot terdamse GGD. waar hij hoofd van de afdeling epide miologie is. Eerder werkte de socioloog bij de rijks overheid in de gemeente Helmond. In 1983 promo veerde hij op een proefschrift over problcemdrin- ken. 's-Gravendeel - De komst van Bosnische vluchtelin gen naar 's-Gravendeel is vertraagd. Volgens een woordvoerster van het ministerie van WVC zal het nog drie a vier weken duren voor de eerste vluchte lingen op de camping De Aalfuik arriveren. Tot nu toe werd er van uil gegaan dat er volgende week al ex-Joegoslaven caravans op de camping zouden be trekken. De vertraging wordt mede veroorzaakt doordat het ministerie en de 's-Gravendeelse huisartsen nog in overleg zijn over het rooster voor de medische zorg. De huisartsen willen 's nachts geen diensten draaien en stellen voor dat dezelfde regeling wordt gehan teerd als voor het toekomstige onderzoekscentrum voor asielzoekers, zoals De Aalfuik na april volgend jaar gaat dienen. Die regeling houdt in dat de nacht diensten gedraaid worden door artsen die door WVC zijn aangesteld en niet door 's-Gravendeelse dokters. De gemeente 's-Gravendeel wil dat eerst de medi sche zorg geregeld is voordat met de inrichting van de camping als opvangcentrum voor 160 vluchtelin gen wordt begonnen. ,.Wat ons betreft komen de ex- Joegoslavcn morgen, maar zolang er nog geen duide lijkheid is over de medische zorg. gebeurt er niets," aldus een woordvoerder van de gemeente. Rotterdam - De aan het einde van deze maand te openen Kunsthal, het nieuwe gebouw voor groot schalige culiurele manifestaties, was gisteren al even in gebruik. Bezoekers luisteren hier naar een spreker van een mini-symposium in een van de hal len die de Kunsthal rijk is. Kunsthal-directeur Wim van Krimpen gaf de bezoekers na afloop van het svmposium een rondleiding. Behalve drie grote ex positiehallen U4O0.1200 en 700 vierkante meter) zal de Kunsthal een galerie (400 m2) een audiovisuele ruimte, een auditorium (capaciteit: 300 mensen) een kunstboekhandel en een kunstdrukshop herbergen. Nog met ge opend, maar al wet even in ge bruik: de nieuwe Kunsthal in Rotterdam. Foto Robert vos/ John de Pater Dordrecht - De 18-jarige Amsterdammer die betrok ken was bij de Krispijntunnelmoord in Dordrecht, is veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging. De officier had behalve TBS, zes jaar geëist. Een minderjarige mededader moet con form de eis een gedwongen behandeling ondergaan in een gesloten inrichting. De president van de rechtbank in Dordrecht, mr. M.M. Steenbeek. achtte het rnedeplegen van dood slag bewezen. „Het zijn juist dit soort delicten met zinloos en willekeurig geweld die de gevoelens van angst en onveiligheid versterken bij grote groepen mensen." zei de president. Hij voegde daaraan toe dat de rechtbank getroffen was door het gebrek aan medelijden van de daders voor het slachtoffer. Een 16-jarige Hagenaar moet een gedwongen behan deling ondergaan die tot zijn 21ste jaar kan duren. Tijdens de poging tot beroving in de Krispijntunnel op 7 april van dit jaar werd een 25-jarige Dordtenaar met twee keukenmessen doodgstoken. De zaak van een derde, en eveneens minderjarige verdachte is aangehouden tot 26 november. Vlaardingen - Op het Veerplein zijn de eerste achttien parkeer plaatsen geschrapt. Hekken mar keren de plek, waar de eerste nieuwbouw verrijst voor het m de komende jaren geheel te moder niseren stadscentrum. Gisteren kroop wethouder John Rans- huijsen op een heistelling om de eerste paal in de grond te slaan voor Brasserie Sehna. Het hore- ca-echtpaar Cor en Jet Kuisman, sinds het bestaan van het Lies- veld werkzaam in de Vlaardmgse binnenstad en nu nog actief in Pa viljoen "t Liesveld, noemen hun nieuwe zaak naar hun kleindoch ter. Hun verhuizing naar het Veer plein heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar was uiteinde lijk voor het gemeentebestuur een aanvaardbare concessie. Op het plein verdwijnen daardoor wat eerder dan gepland enige par keerplaatsen. Er komt echter een tijdelijk alternatief aar. de Van Riebeeckstraat met plaats voor dertig auto's. Uiteindelijk zal het gehele Veer plein autovrij worden, maar dat gebeurt pas als de nieuwe par keergarage aan de Joubertstraat gereed is. De eerste paal daarvoor zal. volgen? de gemeentelijke au toriteiten. in december de grond ingaan. Dn waarschijnlijk tege lijk met de eerste paal voor de wo ningen. die wonmgbouwverem- ging Samenwerking'77 aan u-opvrijden van het Liesveldvia duct langs de Markgraaflaan iaat bouwen. In het voorjaar moet de door h.rt architectenbureau Geluk ik Treurniet ontworpen en door aan nemer A. van der Lugt gebouwde Brasserie Selina gereed zijn. Di rect daarna zal het paviljoen op het Liesveld gesloopt worden ten behoeve van de bouw van nieuwe overdekte winkels en twee appar temententorentjes. Schiedam - De plannen zijn nog in een pril stadium, maar een flink aantal bewoners is reeds in het geweer gekomen tegen de komst van een horecazaak op de hoek van de Vlaardingerdijk en de Rembrandtlaan. Het bedrijf Multi-Action wil in het mar kante, halfronde gebouw een eetcafé-achtige uitspanning be ginnen. Multi-Action is een bedrijf van Alain Breughelmans, een ondernemer die in Schiedam onder meer een groot aantal horecapanden bezit. In het pand was tot voor kort een loodgietersbedrijf gevestigd. Voor die tijd zat er een speelgoed winkel in het pand, dat in een wat verder verleden ook al eens een café herbergde. De omwonenden zien deze situatie met graag te rugkeren. Op bijna elke hoek van de Vlaardingerdijk zit reeds een café en van sommige onder/in den de bewoners de nodige over last. Tegen de komst van de hore cazaak hebben inmiddels 65 om wonenden bezwaar gemaakt. Een grote delegatie van deze bewo ners was eerder deze week aanwe zig op een hoorzitting, waai" zij de bezwaren tegen de aangevraagde horeca-vergunning wilde toelich ten. Dat lukte niet, want op het iaaistt moment had Multi-Action de ingediende vergunningaan vraag ingetrokken. „Toen had de bijeenkomst niet zoveel zin meer," zegt Else Poort vliet, hoofd van het bureau Alge mene Zaken. „Men heeft nog wat van gedachten gewisseld. Maar het wachten is op nu op het mo ment dat Multi Action een nieuwe aanvraag indient. Zij hebben aan gekondigd dat op korte termijn te doen." De vraag is. of de bewoners veel invloed op de besluitvorming over de horeca-vergunmng zullen kunnen uitoefenen. Vanaf 1 no vember geldt in Nederland een nieuwe Algemene Maatregel van Bestuur (AMVB), waarin de in spraakmogelijkheden van bewo ners bij de aanvraag van horeea- vergunningen sterk worden be perkt. Deze landelijke regeling betekent voor deze regio, dal de DCIVIR Milieudienst Rijnmond de aanvragen gaat toetsen aan de geldende normen op het gebied van geluidshinder en stankover last. Bewoners komen cr m dit systeem niet meer aan te pas. ..Wellicht kunnen wij nog nadere eisen formuleren," zegt Else Poortvliet. „Maar daar hebben we nog geen beslissing over geno men." De angst bij do bewoners wordt vooral gevoed door de erva ringen met café 't Hoekje cp de hoek van de Vlaardingerdijk en de Jozef Israelsstraat. Deze zaak veroorzaakt, na een verandering van eigenaar, op dit moment wei nig ergernis, maar in het verleden waren er veel klachten over ge luidsoverlast. Volgens de omwo nenden wilde of durfde de politie destijds niet tegen het café op te treden. Ook kijken sommige wijkbewo ners met een schuin oog naar een andere ontwikkeling in de wijk. Sinds enige tijd zijn er 'sekshuis achtige gelegenheden' te vinden aan de Rembrandtlaan en de Ge- nestetstraat. Toen voor het hoek pand Vlaardingerdijk/Rem- brandtlaan de vergunning-aan vraag voor een eafé/bar werd in gediend, vreesde dc buurt dat de nieuwe zaak ook een bordeel zou worden. Nu eigenaar Multi-Ac tion heeft aangekondigd dat er een petit-restaurant komt, is deze angst enigszins geweken. Vlaardingen - De romantiek van de Harmonie en de magie van de oude Stadsgehoorzaal zijn door architect Ton Hol op eigentijdse wijze knap met elkaar verbonden. Zo typeert wethouder Kees van der Windt (Cultuur) het resultaat van de opknapbeurt van het Vlaar- dingse theatercomplex. Com missaris van de koningin Schelto Patijn vindt ook dat de ruim honderd jaar oude Har monie en veertigjarige Stads gehoorzaal nu een geheel zijn geworden. Hij verrichtte giste ren de officiële heropening en feliciteerde Vlaardingen met „het etgen cultureel centrum, midden in de stad, aan de weg en met een ruime open toe gang". In een door genodigden matig bezette, van ruimzittende nieuwe stoelen voorziene en verder ook opgeknapte zaal traden de wethouder en de Zuidhollandse commissaris gistermiddag op. In het voor programma had directeur Martin Putman de mensen ge huldigd, die de verbouwing voor minder dan de begrote 2,5 miljoen gulden hebben uitge voerd. Hij schilderde hun werklust en vakmanschap, ci teerde in het Fries en jargon uit conversaties op de werk vloer en overhandigde ca deau's aan Henk van de Burg van het ABC-bouwteam en Rob van Leeuwen van aanne mingsbedrijf A. van der Lugt. ABC was ingehuurd om ervoor te waken dat de gemeente raad niet met extra krediet aanvragen zou worden gecon fronteerd. Ook niet voor de re kening van de kostenbevva- kers. Van der Windt, die kort na zijn aantreden de knoop doorhakte om af te zien van de vervan ging van Harmonie en Stads gehoorzaal door een splinter nieuwe theatervoorziening, constateerde met Putman, dat die opzet was geslaagd. Wel er kende hij: „Er blijven wensen over, maar dat komt een vol gende keer." Verder kondigde hij aan, dat de gemeente de theatervoor ziening wil privatiseren door het in een aparte stichting on der te brengen. De provinciale subsidie mag niet verminde ren en sponsorsteun is onont beerlijk om het cultuuraanbod op peil te houden, aldus Van der Windt, die de SGZ een re gionale theatervoorziening noemde. Patijn reageerde prompt. „Ga praten met gedeputeerde Brouwer, want de vaste thea- tersubsisidie is weliswaar ge schrapt maar daar staat een verdubbeling van de participa- tiesubstdie van eigen culturele initiatieven tegenover." Vlaar dingen is volgens de commis saris een voorbeeld voor veel gemeenten met zijn gemoder- nioectue theatercomplex. Door Carel van der Velden Schiedam - De rotste kies in het gevelbeeld van de Lange Haven wordt binnenkort opgeknapt. De Stichting Beschermd Stadsge zicht Schiedam (SBSS) begint naar verwachting in december met het herstel van het in abomi nabele staat verkerende pand op de hoek van de Vismarkt en de Walvisstraat. Het stadsvernieu wingsfonds draagt in totaal 250.000 gulden bij in de herste loperatie. Het bewuste pand vormt reeds vijftien jaar een doorn in het oog bij de liefhebbers van het stede lijk schoon aan de Lange Haven. Plannenmakers liepen in het ver leden regelmatig stuk op het pro ject. De bijzonder hoge kosten van de hersteloperatie vormden in het verleden een bijna niet te nemen barrière. Initiatiefnemers werden ook gehinderd door de relatief hoge vraagprijs voor het krot. Pas na lang onderhandelen wist de SBSS het pand voor 60.000 gul den te verwerven. Met het herstel is een veelvoud van dit bedrag ge moeid. De totale kosten van het project schommelen rond de 750.000 gulden. Zonder forse subsidies zou het project nooit van de grond kun nen komen. In het pand worden twee appartementen gebouwd. De totale opbrengst van de ver koop zal volgens een voorzichtige inschatting ongeveer vijf ton gaan bedragen. Tot voor kort gaapte er nog een gat van 1,5 ton op de begroting van het project Vismarkt. Een ex tern calculator had aanvankelijk berekend, dat de zogenoemde ka le aanneemsom op basis van het voorlopige verbouwingsplan zou uitkomen op 4 ton. Zaken als de architcctenkosten, de bouwren en en de btw waren daarbij nog Stroppen „Wij hebben een ton moeten be zuinigen om het haalbaar te ma ken," zegt coördinator W. Hage. Zo hebben we al het stucwerk uit het plan geschrapt. In plaats van luxe bouw is het nu gewone bouw geworden. Wij hanteren nu reno vatienormen, terwijl we m eerste instantie waren uitgegaan van restauratienormen." Bewoners van de Lange Ha ven halen op gelucht adem. Na ja ren van verva wordt de rots te kies van de Lange Haven binnenkort opgeknapt. foto Roel Dijkstra j' t»>'£3», «i Het nog ontbrekende bedrag van 50.000 gulden werd uiteindelijk op tafel gelegd door de gemeente Schiedam, die tn een eerder sta dium reeds twee ton fourneerde. „Het plan is nu haalbaar, maar we moeten het alleen nog stellen zonder stroppenpot. Daarom gaan we de komende tijd verder met het zoeken van sponsors." Het project aan de Vismarkt is het derde grote bouwproject van de stichting, die enkele jaren gele den in het leven werd geroepen om de restauratie van panden in het historische centrum van de grond te tillen. Het eerste project betrof het uitgebrande pand aan dc Lange Haven 95. De gevel van deze voormalige burgemeesters woning is in oude luister hersteld en in het pand zijn zeven apparte menten aangelegd. Aan de Schie werd verleden jaar een tot twee appartementen en een atelierruimte verbouwd pak huis opgeleverd. Voor de nabije toekomst heeft de Stichting pro jecten aan de Lange Haven en de Korte ttavcn op stapel staan. Vlaardingen - Op oe Holysingel, Burgemeester Heusdenslaan r.i Burgemeester Verkadesingel in Vlaardingen zijn gistermorgen verkeersopstoppingen ontstaan in de ochtendspits. De toegang naar Rijksweg 20 was geblok keerd door een lading klei die van een vrachtwagen was gevauen. De grootste problemen ontston den omdat vervolgens automobi listen overal de kruisingen blok keerden. Vlaardingen - De kinderen van de christelijke basisschool Open Vensters van de Alberline Agne- slaan in Vlaardingen hebben in het afgelopen jaar 2211 gulden ge spaard voor Unicef. Het bedrag is door de minister van Ontwikke lingssamenwerking verdubbeld. Om een en ander te vieren zijn gisteren twee bomen geplant bij de school. Onderwijswethouder drs. Kees van der Windt kivam daarvoor de officiële handelingen verrichten. Bovendien overhan digde hij namens het gemeente bestuur een bedrag van 250 gul den aan de aanwezige Unicef-me- dewerkster. Al het geld wordt ge bruikt voor een inentingspro gramma in een aantal ontwikke lingslanden. Vlaardingen - Om onduidelijke redenen is een 70-jarige vrouw gistermiddag met haar auto op de Van Leeuwenhoekstraat in Vlaar dingen tegen een boom gereden. De vrouw sloeg op de kruising met de Dirk de Derdelaan niet af) maar reed rechtdoor tegen de boom. Ze raakte aan benen, hals en handen gewond en is voor be handeling overgebracht naar het Holy-Ziekenhuis. Eerder op de dag, rond half ne gen, botsten een RET-bus en een personenauto op de kruising U- trechtlaan en Abcoudehoeve. Een voorrangskwestie lag ten grond slag aan de aanrijding. De chauf feur van de bus raakte door rond springend glas aan zijn gezicht gewond. Vlaardingen - Uit een container, staande op de Haringbuisweg tc Vlaardingen, is gisternacht een hoeveelheid gereedschap gesto len. Gisteren is aangifte gedaan. Dat gebeurde ook met een in braak in de kelderbox van een wo ning aan de Primulastraat. Daar uit werden een personal compu ter en een printer ontvreemd. Ingebroken is cr ook in een snoo kercafé aan de Dijksteeg. De kel derdeur werd verbroken, vervol gens het inbraakalarm uitgescha keld waarna uit twee speelauto maten geld werd weggehaald Schiedam - De Stichting Maat schappelijk Werk Schiedam (SM- WS) wil vrouwen bij elkaar bren gen die het slachtoffer zijn ge weest van incest en er over willen praten. Door de wouwen bij elkaar herkenning en steun te la ten vinden wil de SMWS probe ren de vrouwen uit hun isolement te halen. De groep kan een be langrijke steun zijn bij de verwer king van de ervaringen en het is geen bezwaar als de deelnemers aan de gespreksgroep therapie of begeleiding hebben. Er kunnen acht vrouwen in de groep worden opgenomen, de bij eenkomsten zijn één keer in dc twee weken en de deelnamekos ten bedragen 35 gulden. Door Ben van Haren Vlaardingen - De nieuwe dis trictschefvan de regionale politie in Vlaardingen hoeft straks niet lang te zoeken als hij zich wil ori ënteren op de omgeving van een straat, die hij hoort noemen over het alarmnet. De uit Rotterdam afkomstige Henk dc Jong, die hier de poliliebaas wordt, kan vol staan met het intikken van tic straatnaam in de computer op zijn bureau. Prompt krijgt hij op een plattegrond te zien waar m de stad op dat moment politie nodig is. Op eenvoudige wijze kan hij nog meer details m beeld krijgen. Hetzelfde kan tegelijkertijd el ders in de stad gedaan worden op het stadhuis, bij het energiebe drijf of de brandweer. Overleg over te nemen maatregelen kan zo aanzienlijk versneld worden. De tijd is voorbij, dat op allerlei "em.eor.tclhkc bureau s platte- I gronden of detailkaarten bewaard I moesten blijven of in noodgeval- len verzameld moesten werden. Sinds woensdag beschikt Vlaar dingen over een digitale basis- kaart van de gehele stad. Straat namen. huisnummers, kadastrale gegevens, trottoirbreedte, de lig ging van leidingen en dergelijke, heel veel is erin verwerkt. Ook wie de eigenaar van een pand of stuk grond is, want ook gegevens uit het openbare register van het Kadaster staan erin opgenomen. Als enige gemeente in Nederland heeft Vlaardingen een samenwer- kingsovereenkomst met het Ka daster. waardoor eigcndornswis- sehngen automatisch in de com puter terecht komen. Ir. Luuk Heijboer van Gemeente werken vindt het operationeel worden van de digitale basiskaart een mooie afsluiting van zijn functie als chef van de landmeet kundige dienst van Vlaardingen. Vijf jaar geleden kreeg hij die taak. naast andere, toebedeeld bij Gemeentewerken. In de nieuwe gemeentelijke organisatie wordt hij hoofd van de afdeling Verkeer en Water, waartoe de zeven perso nen tellende landmeetkundige dienst niet zal behoren. 'Rijp gemaakt' Die dienst heelt als wettelijke taak binnen een jaar alle wijzigin gen in de stad in kaart te brengen. Nog geen tien jaar geleden hiel den elf mensen dat bij. maar sinds enkele jaren is hun aantal teruggebracht. In plaats van met drie gingen de landmeters voor taan met z'n twecen opmetingen doen. Ze kregen wel moderner materiaal en ontwikkelden het In 1987 begonnen de besprekin gen en aftastingen bij alle belang hebbende gemeentelijke en ande re overheidsdiensten. Verder werd het gemeentebestuur 'rijp gemaakt' voor het doen van in vesteringen. Dat was een moeiza me weg, zo lieten verschillende betrokkenen deze week weten. Na anderhalf jaar pas ging het licht toch op groen en sindsdien is vol enthousiasme aan een zo breed mogelijke toepassing ge werkt. Op alle. via de nieuwste glasvezel kabel. op het netwerk van de ge meente aangesloten computers is de digitale basiskaart van de stad oproepbaar. De landmeetkundige dienst zorgt ei-voor, dat hij steeds up-to-date is. „Het produkt staat," bevestigt Heijboer. ..We hebben inmiddels contracten met de PTT en het Nutsbedrijf, die voor de door ons geleverde diensten betalen. Over leg is gaande met andere leidin genbeheerders, zoals bijvoor beeld de Gasunie. Andere poten tiële klanten zijn architecten of Midden-Delfland. Particulieren kunnen straks ook terecht met een verzoek om afdrukken van onze kaart." Ook de bij het project betrokken particuliere adviseurs en leveran ciers van de software verzekeren: ..Vlaardingen mag trots zijn. Met wat het nu heeft, loopt het duide lijk voorop." Zelf hebben ze daar ook hun voor deel mee gedaan. De gemeente, bij dc ingebruikname door het volledige college vertegenwoor digd, kreeg ter gelegenheid van het operationeel maken van de di gitale stadskaart een kopergravu re van Hondius uit 1632, waarop de plattegrond van het toenmali ge Vlaardingen haarfijn staat ge tekend. Wethouder John Rans* huijsen (Automatisering) nam het geschenk in ontvangst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 3