Waterweg 11 Ranshuijsen nijdig op Amsterdam Cency ziet toch af van nieuwbouw Spitsuur straks netjes geregeld Blind vertrouwen goed voor diamanten huwelijk Waardenberg ziek: deze week geen voorstelling WD-raadslid: vragen over optreden politie-arts Burgemeesters: 'A16 snel verbreden' Van Vollenhoven bij Flipse-concours Eis twaalf jaar voor opdracht moord op ex OM wil hogere straf voor Dordtse porno-koning Vernielingen in stadskantoor Geen voorrang gegeven Tegenvallende bedrijfsresultaten dwingen Jan Anderson tot pas op plaats 'Acties tegen stort komen er' Korter wachten bij stoplichten Kinderboeken week in teken van reizen Spijker door leiding geslagen Brandstichting bij snackbar Brand aan de Boterstraat Steunfraude Acties tegen door rood rijden Ook controle Polderweg Pols gebroken I Rotterdams Dagblad Dinsdag 6 oktober 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De voorstellingen van Waardenberg de Jong. die van woensdag 7 tot en met zaterdag 10 oktober in het Luxor Theater zouden worden gege ven. gaan wegens oogletsel van Martin van Waarden berg niet door. De directie van het theater gaat er van uit dat de voor volgende week geplande voorstellin- gen wel door gang kunnen vinden. Wie kaarten in zijn bezit heeft voor de voorstellin gen van mor gen. donder dag of vrij dag. kan met deze kaarten volgende week in Luxor te recht. De mo gelijkheid bestaai ech ter wel dat andere plaat sen worden toegewezen. De voorstelling die zaterdag 10 oktober zou worden gegeven, is verplaatst naar maandag 19 oktober. De gekochte kaarten zijn voor die dag geldig. Rotterdam - WD-raadslid mr. H. C. ter Kuile vraagt aan burgemeester Peper opheldering over de manier van werken van een Rotterdamse politie-arts. Ze doet dat naar aanleiding van berichten in een blad voor geüniformeerde vrouwen, waaruit volgens haar blijkt dat de betrokken arts zijn patiënten - onder wie slachtoffers van misdrijven - 'onheus en vol min achting' behandelt. „Door zijn manier van werken barsten zijn cliënten vaak in tranen uit. Hij zegt dan dat ze overspannen zijn, en maar naar huis moeten gaan. En dat terwijl die mensen zich vaak in het be lang van een onderzoek bij hem moeten melden," zegt mevrouw Ter Kuile. Ze wil tijdens de vergade ring van dc commissie voor polilie-aangelegenhe- den. volgende week. tevens de kritiek van het Rot terdamse Buro Slachtofferhulp op de Rotterdamse politie ter sprake brengen. Het bureau vreest dat de toch al moeizaam verlopende slachtofferzorg bij de politie in de toekomst nog meer op de tocht komt te staan. WD-raadslid mr. S.E. korthuis: „Dat is een belangrijk item. De politie heeft te maken met een capaciteitsprobleem, een groot aanbod aan werk. Rotterdam is tenslotte moordstad nummer één. Dat vraagt allemaal veel menskracht. Dat belemmert het om op het gebied van slachtofferzorg goed öp te tre den." Breda Verbreding van de A16 van Moerdijk tot Breda is op zeer korte termijn noodzakelijk. De bur gemeesters van de gemeenten langs de A16 dringen hier op aan in een brandbrief aan Gedeputeerde Sta ten. Volgens de burgemeesters van Breda, Etten- Leur, Hooge- en Lage Zwaluwe, Zevenbergen, Nieuw-Ginneken, Prinsenbeek, Rijsbergen en Ter- heijden moet er zo snel mogelijk iets gedaan worden aan de gevaarlijke situatie op de A16. Ze verwijzen hierbij naar het rapport van de Raad voor de Ver keersveiligheid over het mistongeval van 6 novem ber 1990 bij Breda. Rotterdam - Mr. Pièter van Vollenhoven za! op za terdag 31 oktober in de Doelen de finale van het vier de Eduard FJipse Internationaal Pianoconcours bij wonen en tevens de prijzen uitreiken. Het concours wordt om de twee jaar gehouden en heeft tot doel professionele pianisten tot on met 27 jaar in de gele genheid te stellen podiumervaring op te doen en tij dens de finale met orkest op te treden in de Doelen. waarden berg (bo ven) «s ziek: deze week geen voor stellingen in Luxor. Foto Hans v.d. Pol Den Haag - Tegen een 29-jarige Rotterdamse die de cember vorig jaar haar ex-man door een aanbidder zou hebben laten doodslaan in Heinenoord, is giste ren voor het Haagse gerechtshof twaalf jaar gevange nisstraf geëist wegens uitlokking tot moord. De vrouw werd in juni door de rechtbank in Dordrecht tot eenzelfde straf veroordeeld, maar zij ging in be roep. Want hoewei zij ooit bij de politie een volledige bekentenis aflegde, beweert de vrouw thans on schuldig te zijn. Haar raadsman, mr. G. Szegedie, vroeg het hof om vrijspraak. Hij zag fouten in de wijze waarop het openbaar ministerie de feiten in de dagvaarding ten laste had gelegd. Het hof doet op 19 oktober uitspraak. Dordrecht - Procureur-generaal mr. II. den Os van het Haagse gerechtshof is van plan een hogere straf te eisen tegen een voormalige porno-gigant uit Dor drecht dan tot welke de rechtbank in die stad hem heeft veroordeeld. Dat bleek gisteren in Den Haag, waar hel gerechtshof een begin maakte met de hoger bcroepzaak van de Dordtenaar. Deze wordt ervan verdacht zijn drie dochters seksueel te hebben mis bruikt en kinderporno te hebben verspreid. De Dordtse rechtbank sprak hem eerder grotendeels vrij. Hij werd wel tot 21 maanden veroordeeld voor het hebben van seksuele gemeenschap met zijn toen 11-jarige dochtertje. De verdachte zelf ontkent iede re beschuldiging. Aanklager Den Os liet weten het niet eens te zijn met het vonnis van de Dordtse rechtbank. Volgens hem had de Dordtenaar niet voor de incest met het li-jari ge meisje moeten worden veroordeeld, maar juist vooralle andere zaken. Besloten is de zaak uit te stellen tot 18 november. Schiedam - Een 55-jarige Schiedammer heeft gistermorgen vernielingen aangericht in het stadskantoor. Hij kwam binnen en trapte vervolgens een ruit van de kantine in. Verder beschadig de hij een bureau. Het motief van de man is nog onduidelijk. Schiedam - Op de Westfranke- iandsedijk zijn gistermorgen twee auto's op elkaar gebotst. Er werd geen voorrang verleend door een 66-jarige automobiliste uit Schiedam die wilde afslaan. De andere auto werd bestuurd door een 41-jarige Schiedammer. Niemand raakte gewond. Vlaardingen - De Vlaartiingse wethouder John Ranshuijsen (Fi nanciën) wil dai hot rijk het spe ciale stadsvemi cuwi ngs a k k oo rd met Amsterdam opzegt. De ko mende twintig jaar ligt voor de hoofdstad 675 miljoen gulden klaar, geld dat wordt onttrokken aan de stadsvernieuv.ingsgelder. voor dc rest van Nederland. Ranshuijsen is danig ontstemd door uitlatingen van zijn Amster damse collega Frank de Grave. Die heeft publiekelijk laten we ten dat er in Amsterdam nog een 'stroppenpot' van 800 miljoen gul den is; met anderewoorden, het geld van het rijk was eigenlijk niet nodig. Vlaardingen mist de komende twintig jaar door de speciale rege ling voor de hoofdstad jaarlijks twee ton. Schiedam, om een an der voorbeeld te noemen, mist zefs 1.3 miljoen gulden. In Maas- sluis komt de klap minder hard aan. De buurgemeenten van Vlaardin gen onderschrijven de actie van Ranshuijsen. Hij vraagt overi gens alle groltj t-i. middelgrote ge meenten in Nederland zijn pro test bij het rijk te ondersteunen. Ranshuijsen: ..Ik heb ondertus sen al meer positieve reacties ge had." 'Don Haag" hielp mee aan de spe ciale regeling voor Amsterdam in dc veronderstelling dal de hoofstad nagenoeg bankroet was. Maar kort geleden verklaarde de Amsterdamse wethouder van Fi nanciën dal zijn gemeente nog over een 'stroppenpot" van 800 miljoen gulden beschikt. Ranshuijsen: „Laat ik het voor zichtig formuleren: ik vind dat Amsterdam niet netjes heeft ge handeld. Op deze manier worden ten onrechte inkomsten verkre gen over de ruggen van andere gemeenten. Ik vai nic-t zo snel van mijn stoel, maai- mijn verbazing was toch wel groot toen ik de uit latingen van Dc Grave las. Dan denk ik: sorry, maar zo werkt het niet. Dit gaat me to ver." Ook dc Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) en de Raad voor de Gemeentefinaneiën is om steun gevraagd. ..Die heb ben zich ook niet echt lovend uit gelaten over Amsterdam." con stateert Ranshuijsen met gevoel voor understatement. De Vlaardingse wethouder zal ook op het politieke vlak actie on dernemen tegen de begunstiging van Amsterdam. De wethouder: ..Ja. 'I steekt, 't Steekt dat ik niet naar het rijk kan gaan voor extra hulp bij de stadsvernieuwing. En wij hebben toch ook grote tekor ten op dat punt." Ranshuijsen heeft laten uitreke nen dat in elk Vlaardings huis per jaar zes gulden op tafel moet wor den gelegd om Amsterdam aan zijn extra inkomsten te helpen. ..Dat is wrang." aldus Rans huijsen. ..Zeker voor een wethou der Financiën die de zaak pro beert weer financieel gezond te maken en weet dat ook zijn ge meente de eigen broek moet op houden." Door Carel van der Velden Vlaardingen - De uit Vlaardingen afkomstige drogisterijketen Cency heeft de bouw van een grootschalig magazijn en kantoor aan de Marathonweg afgeblazen. De komende jaren blijft het bedrijf met 53 filialen en 500 werknemers de bevoorrading ver zorgen vanuit de twee magazijnen in Ambacht en de Koningin Wilhelminahaven. Eigenaar en directeur Jan Anderson noemt de tegenvallende omzetontwikkeling als de belangrijkste re den om van de miljoenen-investering af te zien. Jan Anderson presenteerde zijn Hand haar systeem van erfpacht bouwplan %roor het 5000 vier kante meter tellende magazijn in janua ri. Cency zou aan de Marathon- weg gaan bouwen op een voorma lig voetbalveld van CI ON en DSS. De tussen de gemeente Vlaardin gen en Cency afgesloten overeen komst werd destijds als een door braak omschreven. Het was voor het eerst dat Vlaardingen buiten industriegebied De Vergulde op de helling zette. Jan Anderson kon dc grond in eigendom ver werven. „Ik ging met de gemeente praten op een moment dat de bomen weer tot in de hemel leken te groeien." zegt Anderson. ..In 1990 boekten we een omzetstijging van 15 procent. De omzet stijgt nog steeds, maar we hebben toch een stap terug moeten doen. Ik heb m'n geld nu hard nodig om te investeren in de filialen. In deze situatie is het ons onverantwoord om zo'n groot beslag op de midde len te leggen voor de bouw van een nieuw magazijn." Speciaal ten behoeve van de transactie met Cency heeft de ge meenteraad de voormalige voet balvelden aan de Marathon weg een bed rij Is bestemming gege ven. Anderson heeft wethouder John Ranshuijsen laten weten dat hij over twee jaar eventueel op nieuw over de investering wil pra ten. Dit onder de voorwaarde dal de bedrijfsresultaten dat toe staan. In de tussentijd slaat het de gemeente uiteraard vrij andere gegadigden voor het bedrijfster rein te vinden. Cency speelt al jaren met de ge dachte om een nieuw centraal magazijn en kantoor te bouwen. Aanvankelijk had Jan Anderson zijn oog laten vallen op een ter rein achter Cincinnati. Het onder één dak brengen van de magazij nen en het kantoor zou de doel matigheid van het bedrijf volgens Anderson ten goede komen. Het terrein aan de Marathonweg zag ue ondernemer uiteindelijk als de ideale plek. In tegenstelling tot de huidige magazijnen is de Ma rathonweg goed en snel bereik baar vanaf de rijksweg. Het afblazen van dc nieuwbouw is ongetwijfeld een tegenvaller van de bewoners van Ambacht. In het wijkje met de smalle straatjes wil men graag worden verlost van de grote vrachtwagens, die de aan- en afvoer van de door Cency ver kochte produkten verzorgen. Ook de komende jaren zullen de bewo ners de bakbeesten moeten gedo gen. Jan Anderson ontkent ten ene male dat het schrappen van de in vestering op financiële proble men bij Cency duidt. „Maar als een gigant als Ter Meulen uitstel van betaling aanvraagt, ga je je wel achter de oren krabben. In Vlaardingen ben ik ondernemer van het jaar. Aan zo'n aai over mijn bol heb ik niet zoveel als ik mijn bedrijf in 1994 te koop moei zetten." Het afzien van de miljoenenin vesteringen in Vlaardingen schept voor Cency de ruimte om geld te pompen in nieuwe en be staande winkels. Verleden week opende het bedrijf een nieuwe vestiging in Woerden en binnen kort is Leerdam, aan de beurt. Acht filialen van het bedrijf zijn de afgelopen tijd ingrijpend ver bouwd. Vlaardingen De 'Initiatiefgroep tegen Afvalberging' betreurt het dat de gemeenteraad van Vlaar dingen besloten heeft het bestem mingsplan West zo aan te passen dat er een vuilstort kan worden ingericht. De gemeente neemt zo een 'planologische blunder' zelf ter hand, zo luidt de beschuldi ging. De initiatiefgroep meent dat de burgers van Vlaardingen en Maassluis actie moeten gaan voe ren tegen de komst van de afval berging. „En dan ontstaat de zot te situatie dat de bestuurders daar blij mee zijn," aldus een ver klaring van de groep, die er in dit verband op wijst dat ook de ge meenteraad geen vuilstort wil. Toch wordt gesproken van 'colla boratie'. De initiatiefgroep laat weten nog deze maand met groot scheepse plannen te komen om te vuilstort te voorkomen. Donderdag is er een zitting van de Raad van State over de afval berging. Die behandelt dan de be zwaren die zijn ingebracht door de SGP/GPV/RPF-fractie en het college van B en W tegen de reeds verleende vergunningen. Zie ook pagina J 3. Vlaardingen - Door het anders af stellen van verkeerslichten moet de verkeersregeling in Vlaardin gen op een aantal punten aan zienlijk worden verbeterd. Zo doende moet ook onnodig wach ten voor verkeerslichten worden voorkomen. Het gaat om een viertal wijzigin gen. Bij de voetgangersoversteek plaats aan de Holysingel wordt een een zogenoemd geelknipper- svsteem geïnstalleerd. Dat sys teem biedt voetgangers de gele genheid op eigen risico over te steken, ook als het verkeerslicht voor rijbaangebruikers op groen staat. Beveiligd oversteken is ook mogelijk. Dan moet de wandelaar een knop indrukken waardoor het voetgangerslicht groen wordt en dat van de automobilist rood. De verkeerslichten-installatie bij de Oude Havenbrug krijgt groene lichten ais wachtstand en pas bij verkeersaanbod uit de zijwegen gaat het licht op rood. Voor het be- voorradingsverkeer op de Burge meester Pruissingel tussen de Burgemeester Heusdenslaan en de Van der Driftstraat wordt een groene golf ingevoerd. Dat ge beurt in combinatie met groene wachtstanden en het aanpassen van het busverkeer. Bij de ver keerslichten bij de Molen aan de kruising Delfseveerweg/West- landseweg wordt ook een groene wachtstand gehanteerd. De maatregelen worden in de ko menden maanden uitgevoerd en kosten ruim 27.000 gulden. Deverkeerslichtenstaaneral, maar de verkeerschaos is er tijdens de spitsuren nog niet minder om geworden. Logisch ook, want de verkeersregelaars werken nog niet. Maar de automobilisten die regelmatig gebruik maken van de kruispunten bij de op- en afritten van de A20 aan de 's-Gravelandseweg kunnen wel alvast aan het idee wennen dat de zaken straks beter geregeld zullen zijn. Naar aanleiding van de aanzienlijke hoeveelheid aanrijdingen die jaarlijks op het drukke verkeerspunt plaatsvinden, is besloten ver keerslichten neer te zetten die tevens een einde moeten maken aan de verkeersopstoppingen. Binnenkort treden ze in werking. Foto Roel Oijkstra Schiedam - Klaas en Marie Nie- waag mogen dan dik in de tachtig zijn en alles niet meer zo goed kunnen zien en horen, ze laten geen gelegenheid onbenut om oen feestje te vieren. Gisteren wa ren ze zelfde aanleiding voor een huis vol visite. Ze vierden hun diamanten huwelijk in huiselijke kring. Zaterdag doen ze het nog eens over in het groot. Met een re ceptie en een groot feest, ergens in een zaaltje. ..Waar weten wc niet." zegt Marie Nieswaag-Pool (86) lachend. ..Dat wordt geheim gehouden door de kinderen. Het moet nog een ver rassing blijven. Maar zin hebben we er in elk geval nu al in." Bij de familie Niewaag is sprake van een sterke familieband. Ie dereen weet alles van elkaar en ie dereen helpt elkaar als dat nodig is. ..Onze ouders." zegt één van de dochters. ..vormen de kurk waar op onze famiiie drijft." ..Ma vooral," vult haar broer aan. „Ze weet altijd alles. Als ik van Klaas en Marie Niewaag laten geen gelegenheid onbenut om een feestje te vieren. En dus zeker hun 60-jarige echtverbinte nis niet. Foto Roel Dijkstra toiletpapier ben veranderd, weet mijn moeder het." De vrouw des huizes kan er wel oin lachen. De telefoon is een be langrijke schakel in haar leven. Als gevolg van enkele operaties aan haar netvlies heeft ze nog maar vijftien procent zicht en ook het lopen gaat haar niet al te best meer af. ..Daarom ben ik zo blij dat er tele foon is." legt ze uit. „We hebben nog wel een autootje, maar de te lefoon is het enige middel om goed met mijn kinderen en klein kinderen in contact te blijven. Lange ritten maken we niet meer." Haar één jaar oudere man is aan de dove kant maar heeft 'gouden' handjes. Nadat hij op 69-jarige leeftijd zijn baan van werktuig kundig tekenaar vaarwel had ge zegd, sloeg hij thuis aan het schil deren. „Bij ieder kind en klein kind hangt wel een schilderij van mij," zegi hij trots. De wijze waarop Klaas zijn 'trou we' levenspartner ontmoette, kan hij nog helder voor de geest ha len. „Het was in het S te ito bos. Wc waien een jaar of achttien en lie pen er allebei onze hond uit te la ten. Op een gegeven moment vlo gen die beesten elkaar aan en moest ik ze uit elkaar halen. Van af dat moment hebben we elkaar geen moment meer uit het oog verloren. Na zeven jaar verkering te hebben gehad, zijn we ge trouwd. Ons geheim van het 60-ia- rig huwelijk? Blind vertrouwen. We hebben nooit iets voor elkaar te verbergen gehad." Vlaardingen - De jaarlijkse kin derboekenweek borst morgen weer los. Het tien dagen durende boekenfostijn heeft als thema 'Land in ziichtü!' waarbij logi scherwijs veel reisverhalen ho- ren. De bibliotheken in Schiedam. Vlaardingen en Maas sluis hebben tal van activiteiten op poten gezet. In Schiedam wordt morgenmid dag in club- en buurthuizen en bi bliotheken voorgelezen en ge knutseld en woensdag 14 oktober is er een Zeeroversknalfuif in de Blauwe Brug. De Centrale Bibliotheek in Vlaar dingen begint morgenmiddag met een schrijversmarkl. Daar wordt voorgelezen en kunnen de kinderen boeken bekijken en ko pen en deelnemen aan een boeke- raaclsel. Tot en met 25 oktober is in het Ge meentemuseum van Maassluis een tentoonstelling over Hans Christiaan Andersen te zien. In de Koningshof is morgen een schrijf ster te gast woensdag 14 oktober worden er verhalen verteld. Schiedam - Aan de Hoogstraat te Schiedam is gisteren waterover last ontstaan toen de bewoner van een pand aan het klussen was. Hij was aan de slag gegaan met een waterleiding, maar sloeg per on geluk een spijker door de leiding. Het water spoot tevoorschijn en zorgde voor waterschade in de on der de woning gelegen winkel. Vlaardingen - Bij een snackbar aan de Madoerastraat te Vlaardin gen is vannacht geprobeerd brand te stichten. Er werd benzi ne tegen de gevel gegoten en ver volgens in brand gestoken. Dc brandweer doofde het vuur. De schade is nog niet bekend, even min als dc toedracht. Het was vannacht niet de enige brandstichting in Vlaardingen. In de Magnoliastraat werd een aan hangwagen in brand gestoken. Schiedam - In een bedrijf aan de Boterstraat te Schiedam is gister morgen rond half elf brand uitge broken. De brandweer bluste het vuur. Het is nog onbekend hoe het heeft kunnen ontstaan. Vlaardingen - Inde maanden juli. augustus en september heeft de sociale recherche van de gemeen te Vlaardingen veertien gevallen van steunfraude opgespoord. In de meeste gevallen ging het om mensen die naast hun uitkering een betaald baantje hadder., zon der dat ze dit hadden gemeld bij de sociale dienst. De ten onrechte ontvangen uitkeringen worden teruggevorderd. Schiedam - De Schiedam se poli tic heeft besloten op twee plaat sen in de stad frequenter te gaan controleren op het negeren van verkeerslichten die op rood staan. Met name op de kruisingen Boro- dinlaan/Mozartlaan en Bach plein/ Straussploin wordt veel door rood licht gereden. Ouders hebben daarover ge klaagd omdat op die plekken da gelijks veel kinderen oversteken om naar school te kunnen gaan. De politie onderkent het pro bleem en heeft al enkele malen gecontroleerd. Dat heeft geleid tot een aantal bekeuringen. Schiedam - De Schiedamsc poli tie heeft ook op de Polderweg het autoverkeer gecontroleerd. Hier ging het om sïuipverkeer tegen te gaan. De actie leverde 22 proces sen-verbaal op. Toch heeft de po litie de indruk dat het sïuipver keer afneemt over de Polderweg. Vlaardingen - Een 61-jarige vrouw is gistermiddag in winkel centrum De Loper gevallen en heeft daarbij haar pols gebroken. Zc is naar het Holv-Ziekenhuis gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2