Waterweg Tuintjes in gedrang Offers van Maassluise burgers staan nu centraal Muziekkoilektief wacht al negen maanden op antwoord wethouder tr Hoek laat oog vallen op grond schooltuinen voor woningbouw TOTALE LEEGVERKOOP 'De campagne werkt, maar toch maar niet doorgaan' De 4MoIens jubileert Klaverjassers gezocht Barbara-school heropend Mini-playbackshow Info-centrum op Liesveld Feest op Scout-Hoeve Open huis kinderopvang Schipper op televisie De totale collectie o.a. najaar '92 voor sensationale prijzen! DIT MAG U ECHT NIET MISSEN!!! Rotterdams Dagblad Donderdag 8 oktober 1992 Schiedam In dienstencentrum de 4Molens wordt vanaf zater dag 10 oktober een week lang feest gevierd. Aanlei ding is het 20-jarig bestaan van hel dienstencentrum aan de Nieuwe Damlaan. Wethouder Bart de Leedc geeft zaterdagmiddag om 1100 uur het startsein voor de festiviteiten die de komende dagen plaats vinden. De gehele week kunnen de bezoekers deel nemen aan onder meer een klaverjastoernooi. bridge-drive, yoga-demonstraties. damsimultaan, handwerken en volksdansen. De week wordt zondag 18 oktober afgesloten met een grandioze feest markt voor jong en oud. Voor een volledig feestprogramma kan men terecht aan de balie van het dienstencen trum. In Kluphuis Zuid zit men dringend verlegen om mensen die op woensdagmiddag van 13.45 tot 16.30 uur willen klaverjassen. Er is wel een groepje dat we kelijks de kaarten schudt maar men kan nog wel wat nieuw bloed gebruiken. Per middag worden drio ron den van zestien beurten gespeeld en aan het eind van de maand wordt een prijs beschikbaar gesteld voor 'de beste van de maand'. Deelname kosi ƒ4,25 per maand, inclusief de toernooien die zo nu en dan aan de Dwarsstraat 42 worden georganiseerd. Vlaardingen Met een gezellig ontbijt, een lach-spektakel-show voor de leerlingen en een bijeenkomst voor de ou ders cn genodigden is gisteren de Barbara-school aan de Seringenstraat feestelijk heropend. Hel schoolgebouw dateert uit 1954 en werd in 1975 door middel van een nieuwe gemeenschapsruimte en twee lokalen verbonden aan de nabij gelegen kleu terschool Pmocchio. Doch. doordat het aantal kinde ren in de wijk de laatste jaren aanzienlijk is afgeno men en dus ook de hoeveelheid leerlingen is ge daald, was de school genoodzaakt een stuk van het gebouw af te stoten. De verbouwing die daarop volg de, nam vier maanden in beslag. De sectie Klupvvcrk van de Christelijke Jongelings vereniging Liefde en Vrede houdt zondag li oktober een mini-playbackshow voor alle clubs en aangeslo ten groepen. Plaats van handeling is Triangel aan de Fransenstraat, Het festijn begint om 14.30 uur en de toegang is gratis. De toeschouwers krijgen naast de playback-acts diverse tekenfilms en een live optre den van een band voorgeschoteld. In het Vlaardingse stadshart zal de komende jaren een aantal ingrijpende veranderingen plaatsvinden. Belangstellenden die op de hoogte willen blijven van die ontwikkelingen, kunnen vanaf maandag 12 okto ber terecht in een informatie-centrum dat is geves tigd op het Liesveld 135-137. Het centrum wordt vrij dag 9 oktober om 16.00 uur door wethouder Van Ar- denne geopend. Maassluis Na maanden hard werken is het vrijdag 9 oktober dan eindelijk zo ver voor de scouts van de Karei Doormangroep. Dan wordt hun opnieuw van de grond af opgebouwde onderkomen, de Scout-Hoeve, heropend door burgmeester Van Es. In de nacht van 11 april 1990 brandde het verblijf van de scouting groep aan de Vlaardingsedijk als gevolg van vermoe delijk brandstichting geheel af. De rowans, verken ners, welpen en bevers zaten niet bij dc pakken neer. sloegen de handen ineen en gingen lot actie over. Dankzij een flinke dosis zelfwerkzaamheid en de no dige financiële steun is de Scout-Hoeve in ere her steld. De officiële opening vindt plaats op vrijdag avond om 19.00 uur. Omdat volgens de Stichting Kinderopvang Maas sluis lang niet iedereen op de hoogte is van de vele mogelijkheden die kinderopvang biedt, wordt er za terdag 10 oktober open huis gehouden m kinderdag verblijf Puk. Niet alleen ouders en grootouders van kinderen die naar opvangcentra gaan maar ook de genen die overwegen om in kinderopvang te gaan werken, worden uitgenodigd. Om 10.00 uur geeft dc heer R. P. Punt. voorzitter van de stichting, het start sein voor de dag boordevol informatie en activiteiten op het gebied van kinderopvang. Kinderdagverblijf Puk is gevestigd aan de Monseigneur Bekkerslaan 1. Hoek van Holland Reddingbootschipper Han de Blok is op maandag 12 oktober de hoofdpersoon in het Tros-programma TV Masqué van Ralph Inbar. De Blok was van 1975 tot 1988 schipper op het station Hoek van Holland voor de Koninklijke Zuidhollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. Hij is de laatste weken bij allerlei gelegenheden on gemerkt gevolgd door een TV-ploeg, waarbij diverse bemanningsleden van de Hoekse reddingboot waren betrokken. Onherkenbaar geschminkt brachten zij De Blok in een aantal komische situaties. Het resul taat is maandagavond 12 oktober op de televisie tc zien. De oud-schipper en zijn vrouw hielden aan hun tv-optreden een cruise over. Agenda Schiedam donderdag 8 oktober Caban-i Basterd. Teerstoof. 20 30 uur. Vlaardingen donderdag 8 oktober 9<X 20 00 uur/ Basic Instinct Ui im). Stadsgehoorzaal. 20 30 uur. Maassluis donderdag 8 oktober Bndge. Koningshof. 19 45 uur Inloopavond nieuwbouw Steendykpoider. Koningshof. 20 00 uur 1 J* r'+Ci nV^. J -<V VS* -r v-'ViiS-...-».- Ui» Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Ca rel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Kinderen ploeteren met over gave tussen dezelfgekweekte gewassen. Foto Richard Hogcveen Door Jan Booister De gemeente Vlaardingen heeft dit jaar een bedrag van twintigduizend gulden besteed aan een voorlichtingscampagne tegen discriminatie. Van het geld zijn affiches gedrukt, op negentig plaatsen opgehangen, en advertenties geplaatst in dc twee huis-aan-huisbladen; een toe te juichen initiatief. Het idee voor de campagne is afkomstig uit een 'breed Vlaardings anti- discrimi natieplatform' en de uitvoering ervan is toegejuicht door migrantenorganisaties. Hulde dus. Mogen we dan ook een herhaling van de campagne verwachten? Nee, dat weer niet. Want, zo is de ambtelijke conclusie. ..het meetbaar effect is niet dusdanig dat continuering van de campagne door het overlegplatform wordt voorgesteld." Vertaald: er is niet na te gaan of het nul heeft, dus maken we maar pas op de plaats. Dat is duidelijk. Maar toch wordt geconcludeerd dat de campagne „een positieve bijdrage heeft geleverd aan het voorkomen van discriminatie." Ontroerend. Als dat echt waar is. behoort er geen seconde meer te worden geaarzeld. Dan moeten er meteen tonnen in nog meer campagnes worden gestort, want het is nogaiwat als je mag concluderen dat er inderdaad resultaat kan worden geboekt bij het voorkomen van discriminatie. Dat lukt bijna nergens en als ze dat in Vlaardingen wel voor elkaar krijgen is dat een hele prestatie. Elders in de ambtelijke notitie wordt weer gemeld dat de campagne in elk geval is opgevallen (Bij wie? Bij hoeveel mensen? Hoe opgevallen? En hoe sterk?) en waarschijnlijk heeft bijgedragen tot 'kennisvermeerdering' (Welke kennis? Hoeveel kennis? Bij wie?) Toch, geen nieuwe campagne. Maar wel de constatering dat rond de opvang van voormalige Joegosiaven rellen zijn ontstaan bij Duitse asielzoekerscentra. En dat het dus „noodzakelijk blijft om in de preventieve sfeer begrip te kweken." Kortom, de ambtelijke notitie blinkt niet uit in duidelijkheid, Persoonlijk denk ik dat het effect van een dergelijke aanpak nagenoeg nul is, maar bewijzen daarvoor heb ik evenmin. Daar heb je weer dat onderzoek voor nodig. Zolang er niet iets beters kan worden geopperd, moet er toch ernstig over worden nagedacht om met dit soort campagnes door te gaan. Door Marjoke van der Wilk Hoek van Holland - „Als je niet hard genoeg werk* in je tuintje en het onkruid staat manshoog, dan schoffelt de meester alles om," verzucht Antoon Bokx (10 jaar). Enkele van de schooltuinen in Hoek van Holland komen voor zo'n ingreep wel in aanmerking. Acht kinderen van de protes tants-christelijke Lichttorenschool doen echter hun uiterste best dit te voorkomen. Zij houden hun eigen tuintje bij. i. echte de vraag voor hoe lang. De deelgemeente Hoek van Holland heelt haar zinnen gezet up het stukje grond waarop de schooltuinen staan. Het is de be doeling dat er woningen op wor den gebouwd. De kinderen heb ben al protest aangetekend bij de gemeente en hebben nu, tot dal de bouwplannen officieel zijn. toestemming om te blijven zitten. „Het is misschien dit jaar wol voor het laatst en dat vinden wij en met ons die andere school tuinhouders van Hock van Hol land heel erg." zegt Suzanne. De kinderen hebben besloten het er niet bij te laten zitten en zullen nog gaan protesteren wanneer de gemeente de boel wil ontruimen. Een andere plek voor het school- tuinencomplex zal een moeilijke zaak worden en bovendien heeft de gemeente ook problemen met de hoge exploitatiekosten ervan. In het voorjaar wordt weereen be gin gemaakt met de tuintjes. Een ieder die er zin in heeft mag zich opgeven voor een lapje grond. De meester legt zelf ook een voor beeldtuintje aan en er wordt een begin gemaakt met het teeltnjp maken van de grond. „We telen onze groente 111 bed den." vertelt de 10-jarige Deborah van den Ham. „Het is de bedoe ling dat er natuurlijk alleen groente opkomt en zo min moge lijk onkruid." Chemische middelen om de ge wassen te beschermen zijn uit den boze. „Alles wordt milieu vriendelijk geteeld." aldus Susanne Veldhoen (10) uit groep zeven. Opgedoekt Voor de elljarige Jolanda van Uf- felen zit het bijhouden van een schooltuintje er bijna op. „Deze herfst wordt mijn tuintje opge doekt. want nu zit ik in groep acht en de tuintjes zijn alleen voorkin deren in dc groepen zes cn zeven. Ik vind het best jammer, want ik heb toch regelmatig een goede oogst gehad." Vooral de peen schijnt goed tc groeien op het school tuinencom- plex. Toch is de grond vrij arm. Vooral de droge zomer heeft veel van dc planten doen mislukken. Ho Ming Tang (11) is een klasge nootje van Jolanda cn heeft ook een tuintje dit jaar. Haar bloemen hebben prachtig gebloeid. „Dahli a's. strobloemen en goudsbloe men. En ik had één hele grote ra dijs, maar die kon je niet eten. want hij was niet lekker." Dc kinderen betalen per seizoen een bedrag van zo'n negen gulden om het tuintje te 'huren'. Gereed schap. zaad. plantjes en begelei ding van de school is allemaal bij de prijs inbegrepen. Het is wel de bedoeling dat de kinderen twee keer per week een uurtje werken in de tuin. Voor de kinderen van de Lichttorenschool is dit op dins dag- en op vrijdagmiddag van vier lot vijf uur. Marieke van der Eist (11) krijgt regelmatig hulp van haar zus. „Het is soms best wel hard wer ken en zoals bij mij soms voor niets. Het spinaziezaad. dat ik had gezaaid, is helemaal niet goed opgekomen. Dan is dat na tuurlijk niet leuk." Antoon's voorliefde gaat voorna melijk uit naar komkommers. Plij is ook de enige die over eigen ge reedschap beschikt. „Ik heb zo'n klein harkje met daaraan een schepje. Alle kinderen willen dat altijd van mij lenen, omdat het zo handig is. Je kunt er makkelijk mee tussen de plantjes komen." Ho Ming zou graag eens experi menteren met rijstplanten. Ze is een geboren Chinese cn is dol op rijst. Soms krijgen dc leerling- tuinders stekjes van omwonen den. om weer eens met wat an ders ic experimenteren in de tuin. Door Cart'l van der Velden Maassluis - Een voordeel hebben de raadscommissies van Finan ciën en Algemene Zaken van avond, Als zij knopen doorhak ken met betrekking lot de finan ciering van de bodemsanering in de Steendijkpolder en het uitbag geren van de haven, behoeft de voor het eind van deze maand ge plande begrotingsbehandeling weinig voorbereiding. Het grote geld is dan reeds uitgegeven cn daarmee is clc rek in de begroting er voor jaren uit. Of hel zover komt is echter de vraag, want dc verschillende frac ties hebben vermoedelijk toch wel het een en ander af tc dingen op de voorstellen van het college van B W. In een optimistische bui heeft wethouder Wustrow zijn financieringsoperatie van 17 mil joen gulden reeds geagendeerd voor de raadsvergadering van aanstaande dinsdag. De kans is echter groot dat de gemeenteraad zich pas bij do begrotingsbehan deling definitief over de voorstel len zal willen uitspreken. Over de noodzaak van de investe ringen is iedereen in politiek- Maassluis het eens Sterker nog: het was de gemeenteraad die het college in de zomermaanden dwong om na jaren praten in een klap met een degelijke financie ring van de drie hete hangijzers op de proppen te komen. De totale kosten kunnen geen verrassing vormen. Dat de sane ring van de Steendijkpolder de gemeente 11,9 miljoen gulden gaal kosten, is een logische uit komst van een door de gemeente raad gesteunde motie. Daarin werd bepaald dal Maassluis naast de wettelijk verplichte bijdrage nog eens 7.5 miljoen gulden in de sanering van de Steendijkpolder gaat investeren. Voor de investeringen in de ha ven (het uitbaggeren kost 4,1 mil joen gulden) en de sanering van de voormalige vuilstort in de Steendijkpolder (1 miljoen) geldt een vergelijkbaar verhaal. Investering Naast een bijdrage van 2 miljoen gulden moet Maassluis dus ook 15 miljoen gulden van haar reser ves gaan spenderen aan de 17 mil joen gulden kostende operatie. De te betalen rente gaat ten koste van het vrij besteedbare geld. Be rekend is dat Maassluis als gevolg van deze investering jaarlijks 8 ton moet interen. Het is nog er ger, want als gevolg van andere tegenvallers raakt Maassluis in totaal zelfs 1,3 miljoen gulden kwijt. In het verleden kregen CDA, D66 en ook de WD het regelmatig met wethouder Wustrow aan de stok over de invulling van bezui nigingen. Het verwijt luidde, dat de PvdA-wethouder tegenvallers wat al te gemakkelijk wilde beta len uit tariefsverhogingen. De Woudstra's cn dc Scheerstra's hebben ongetwijfeld gezien, dat dit element nu opnieuw een be langrijke rol speelt in de boek houding van de wethouder. De gemeente heeft voor dc burger een tariefsverhoging van ruim vijf ton in petto. Tegelijkertijd verkleint Maassluis haar dien stenpakket in de vorm van subsi dies eveneens met tonnen. „DU bedrag moeten we bezuinigen,'' zegt wethouder Anton Wustrow „Als de raad bepaalde maatrege len wil schrappen, zal men zelf met alternatieven moeten ko men," Ook in het verleden steunden de wethouders van CDA, D66 en WD wethouder Wustrow met zijn fmancieringsvoorstellen voor be zuinigingen. Destijds hinderde dat de raad niet om de voorgestel de tar iels verhogingen van tafel te vegen, waarop de wethouder hel geld in eigen (stad)huis moest zien te bezuinigen. Of de geschiedenis zich vanavond zal herhalen, zal vooral afhangen van de wijze waarop de politici de huidige financiële positie in schatten. Beschouwen zij dc- Maassluise overheid na de aan staande krachtsinspanning ah arm en uitgeknepen, dan zullen ook de raadsfracties geen moeite hebben met het vragen van een offer aan de burger. Maar wellicht zien zij het roos kleuriger en houden zij het colle ge aan de stelling in de bezuini gingsnota. dat de burger in finan ciële zin niets van de operatie mag merken. In dat geval kan ambtelijk Maassluis zich vermoe delijk opmaken voor een nieuwe bezuinigingsronde. GROTE SENSATIE VOOR ROTTERDAM E.O. a.s. vrijdagochtend 9 uur start de JEANS, div. bekende merken! 98,00-149,00 NUv.a. 29,90 KOSTUUMS 398,00 - 498,00 NU v.a. 98,00 SHIRTS, viscose-katoen-jeans 89,90-119,00 NUv.a. 19,90 PANTALONS, bekende merken! 98,00-149,00 NU v.a. 29,90 KOLBERTS 198,00-298,00 NUv.a. 49,90 1e Middellandstraat 21b vrijdagavond koopavond Door Sander Sonnemans Schiedam - Jan van Velzen, voor zitter van Muziekkoilektief 't Slachthuis, maakt zich zorgen over dc toekomst van zijn mu ziekvereniging. Nu het Passage- theater verdwijnt vraagt hij zich af of de club, die haar onderko men heeft in één van de kelder ruimtes. van het theater, in Schiedam op zoek moet naar een nieuw onderkomen. Meerdere malen verzocht hij wethouder Zij develd per brief om opheldering maar sinds zijn schrijven van de cember vorig jaar heeft de prae- vf- nog altijd geen antwoord van het stadskantoor ontvangen. .,Je zou zeggen dat we aan het lijntje worden gehouden," baalt de 35-jarige Van Velzen. „maar zelfs het lij nije is er niet eens. Me neer Zijdeveld heeft met eens de moeite genomen om een ont vangstbevestiging te sturen. Zo moeten we maar gissen naar dc toekomst." Muziekkoilektief 't Slachthuis huurt de kelderruimte sinds 1983 en gebruikt die als oefenruimte voor verschillende bij het koliek - tiel' aangesloten bandjes. Al ge ruime tijd is bekend dat op 'de plek waar nu het Passage Theater staat, bij de realisatie van de bin nenstad s plannen een parkeerga rage moet verrijzen. En dat is nu juist wat Van Velzen bevreemdt. Hij hoeft uit de media wel ver nomen dat het theater verdwijnt maar hoort of ziet nergens iets over het verblijf van zijn muziek vereniging. Van Velzen: „Ik ben begonnen mei twee brieven aan wethouder Zijdeveld en heb er, omdat ik maar geen antwoord kreeg, ook één de deur uit gedaan naar B en W en de gemeenteraad. Na die driemaandelijkse pogingen om informatie boven water te krijgen heb ik wederom een brief naar B en W en de gemeenteraad ge stuurd. En geloof me of niet. we hebben nog steeds geen antwoord gekregen. Dat is op z'n zachtst ge zegd onfatsoenlijk." Van Velzen maakt er geen ge heim van dat het Passage Theater steeds meer geluidsoverlast van zijn muziekvereniging onder dat toen 't Slachthuis in 1983 dc kelder van hel theater betrok, werd beloofd dat er iets aan de ge luidsisolatie zou worden gedaan. Tot op heden is daarvan niets te recht gekomen. Plannen omtrent de toekomst van de Passage heb ben waarschijnlijk aanleiding ge geven om hier geen investerin gen te plegen, meent Van Velzen. „En." gaat hij verder, „ondertus sen is het theater wel beter gaan draaien cn zijn er intern verbou wingen gepleegd. Het gevolg daarvan is voor ons dat op zater dagavond oefenen niet meer mo gelijk is, hel kantoorpersoneel overdag last heeft van ons en de directeur ook al heeft aangegeven dat hy dc donderdag-, vrijdag- en zondagavond ter discussie wil stellen." „In al de jaren hebben tientallen muziekliefhebbers gebruik ge maakt van ons onderkomen. Men heeft hier leren musiceren en de bekwaamheden verder uitge breid. Door de verschillende op tredens van de bands heeft 't Slachthuis in het verleden meer dan eens bewezen een broed plaats van Schiedams talent te zijn. Daarmee hebben we het be- bewezen." Het is inmiddels wel bij Van Vel zen opgekomen om zelf op zoek te gaan naar een vervangende ruim te maar hij twijfelt nog aan de noodzaak daarvan. „Daarom heb ben we nog niet gezocht. Mis schien is het helemaal niet no dig." Hoe dan ook, bij muziekkoilektief 't Slachthuis weet niemand hoe de vlag er voor staat. „Er zijn schitterende plannen aangaande de herinrichting van de binnen stad ontworpen maar er wordt met geen woord over ons gerept. Ook niet als er meerdere keren netjes en officieel bij meneer Zij develd naar wordt gevraagd. Daar heb ik Hink de pest over in." al dus Van Velzen. Wethouder Zijdeveld zegt pas vo rige week een briefte hebben ge zien en doet een dezer dagen een antwoord op de bus. „Hoe het komt dat ik niet eerder een brief onder ogen heb gekregen is mij niet bekend." reageert hij. „Maar eigenlijk moet de heer Van Vel zen zich niet tot de gemeenteraad richten maar tot de Stichting Theaters. Daarvan is hij huurder. We raden het muziekkoilektief overigens wel aar. op zeek te gaar naar een nieuwe ruimte want het Passagethcater verdwijnt. Gaat dat erg moeilijk, dan zijn we be reid te helpen zoeken naar een vervangend onderkomen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1