Rotterdam 13 Smit ziet kansen voor nóg grotere Maasvlakte 4 Sportdorp wantrouwt kwaliteit van stort Vrouw één jaar dood In woning Rotterdam biedt tegenwicht aan 'tijdbom' van Bernisse Parkeerplaats of helikopterdek? Knaagkevers houden Hervormde kerk dicht Zwaardere straffen voor hasj-bende Zuidhollands huisvuil naar Frankrijk Controle bij bietencampagne Verkrachting bij Euromast Rechercheur besmet met tbc Rotterdams Dagblad Zaterdag 10 oktober 1992 ïiSlRl K'Jb.ll'ïHl S Parkeren in de omgeving van het winkelcentrum Zuidplein wordt er niet gemakkelijker op nu het gebied aardig voJraakt met kantoren en bedrijfsruimten. Vrijwel allemaal hebben ze eigen parkeerplaatsen en zorgen er angstvallig voor geen an dere dan eigen mensen er hun autQ neerzetten. In de Boer- haavestraat, tegenover de secretarie van de deelgemeente Charlois, is onlangs ook een bedrijfspand gereedgekomen. Daar i&men kennelijk wel héél erg bevreesd voor het inpikken van een plekkie. Aisof de slagboom al niet genoeg is, zijn erin de straat ook nog obstakels ingegraven. Of is het misschien toch, zoals een gerucht wil, een landingsplaats voor helikop ters? Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Qud-Beljerland - In de Hervormde Dorpskerk in Oud-Beijerland zal het morgen nog rustiger zijn dan op andere zondagen tijdens de preek van de domi nee. Zelfs geen gehoest of gekuch is er te horen, muisstil zal het er zijn. De monumentale kerk is mor gen namelijk gesloten voor het kerkvolk omdat deze week de strijd is aangebonden met de knaagkevers en boktorren die zich in het hout van de kerkbanken, preekstoel en doophek hebben gevreten. Om de in secten te doden is de afgelopen dagen een chemisch goedje in het hout gespoten dat alles uit moet roeien. De chemische stof zorgt echter vooreen zware lucht in de kerk die is te vergelijken met een verflucht. Omdat die lucht de kerkgangers ai binnen een half uur naar het hoofd kan stijgen, is besloten uit te wij ken naar een andere plek. De diensten worden nu gehouden in het kerkelijk centrum naast de Dorps kerk en in de aula van scholengemeenschap Willem van Oranje. Om alle mensen op te vangen worden zowel 's morgens als 's middags twee Wensten ge houden. De Dorpskerk behoort tot een van de karakteristieke gebouwen in het centrum van het Spuidorp en valt onder Monumentenzorg. Deze dienst betaalt daarom een groot deel van de kosten voor de opknapbeurt. Behalve de behandeling van het hout wordt ook de schimmel op het hout en in de kap van de kerk ver wijderd. Den Haag - Het gerechtshof in Den Haag heeft twee mannen, die kopstukken van een Dordtse drugsben de zouden zijn geweest, veroordeeld tot een celstraf van vier jaar. De mannen hebben volgens het Open baar Ministerie tussen 1987 en 1991 verschillende hasj-transporten naar Engeland. Zwitserland en De nemarken georganiseerd. Eerder veroordeelde de rechtbank de mannen (52 en 48 jaar) tot een straf van driejaar. Tijdens het hoger beroep twee weken gele den eiste procureur-generaal mr. H. van Maren de zelfde celstraf. Bovendien werd het vermogen dat beide heren uit dc handel verdiend zouden hebben, volgens schattingen ongeveer 1,8 miljoen, verbeurd verklaard. Eén verdachte gaf toe ooit hasj verhandeld te heb ben, maar dat speelde zich alleen af op lokaal niveau. De ander verklaarde nooit kopstuk van de bende ge weest te zijn. Een derde bendelid zou hem die rol in de schoenen hebben geschoven. Den Haag - Milieu-gedeputeerde J. van der Vlist "Jgüat Provinciale Staten voorstellen om een deel van •het Zuidhollands huisvuil af te voeren naar stort plaatsen in Frankrijk. Proav(het provinciaal afvalbe drijf in Schiedam) heeft daarvoor een ontwerp-con- tract gesloten met het Franse grindbedrijf BMS. Het vuil zal worden gedumpt in groeven van deze firma. Volgens Proav en Van der Vlist is de export-moge lijkheid nodig, om te voorkomen dat de provincie •met huishoudelijk afval blijft zitten, in tijden dat de regionale verbrandingsovens op topcapaciteit draai en. "Het contract, dat woensdag ter goedkeuring wordt •voorgelegd aan de milieu-commissie van Provinciale Staten, houdt in dat Zuid-Holland tot en met 1995 de -mogelijkheid krijgt om 300 miljoen kilo huisvuil per jaar uit te voeren naar Frankrijk. Dat is ongeveer vijftien procent van de hoeveelheid rommel die de provincie-inwoners jaarlijks produceren. Het gaat om een maximale uitvoerlimiet, waarvan niet per se gebruik hoeft te worden gemaakt. Er is echter wel een minimum-verplichting: Zuid-Holland dient ge durende de contracted in elk geval 12 miljoen kilo huisvuil per jaar af te voeren naar Frankrijk. Rotterdam - Samen met de rijkspolitie uit Middel- harnis, Brielle en Barendrecht houdt de Rotterdam se politie vanaf mandag 12 oktober tot het einde van de campagne extra toezicht op het vervoer van bie ten. In de politieregio Rotterdam-Rijnmond zullen vrachtauto's en tractoren worden gecontroleerd op overbelading en technische staat. Ook wordt er extra toezicht gehouden op door modder vervuilde wegen als gpvolw van 'lekkend*' voertuigen. In de Hoek- sche Waard, met de suikerfabriek in Puttershoek. wordt al sinds het begin van de campagne voor sui kerbieten in september extra gelet op het bietenver- Rotterdam - De Rotterdamse havenwethouder drs. R.M. Smit is van harte bereid om behalve over een tweede Maasvlakte over een nog gro tere kustuitbreiding voor Voorne-Putten na te denken. Zolang er echter geen zicht is op realisatie, is hij niet van plan om zijn beleid voor de Oranjepolder bij te stellen. Hij beoogt onder meer een tweede oeververbinding on der de Nieuwe Waterweg en intensivering van de spoor lijn Rotterdam-Hoek van Hol land. Smit ziet wel degelijk mogelijk heden voor een Oranjehaven m het gebied tussen Hoek van Hol land en Maassluis, met dien ver stande dat hij liever spreekt van een enkele kade, vergelijkbaar met die voor de Stena-line in Hoek van Holland. Een diep in het landschap snijdend haven complex wijst Smit van de hand. al geeft hij toe dat in het concept- Havcnplan 2010 van burgemees ter en wethouders van Rotterdam de indruk is gewekt dat de Oran jehaven een aanzienlijk opper vlak in beslag neemt. De Oranjepolder lijkt hem echter groot genoeg voor meer functies, waaronder een natuurcorridor vanaf het Staelduinse Bos naar Midden-Delfland. Met die woor den reageert de Rotterdamse CDA-wethouder desgevraagd op recente uitlatingen van de Zuid- hollandse PvdA-gedeputeerde J. van der Vlist in het Rotterdams Dagblad. Diens idecen over een Oranjetunne) (als verbinding tus sen Europoort en het noordelijke "Waterweggebied) worden door Smit m principe onderschreven, al is het haalbaarheidsonderzoek nog niet afgerond. ..De Oranjetunnel kan een goed alternatief zijn voor de Blanken- burgtunnel, waartegen Maassluis en Vlaardmgen immers fel ge kant zijn. Ik denk ook dat de Oranjetunnel meer perspectiei biedt dan de zogenoemde Rozen- tunnel-variant. waar Rozenburg geloof ik meer in. ziet als alterna tief voor het Blankenburgtracé Nadeel van de Rozentunr.el is echter dat deze op de noordelijke oever nabij de Steendijkpolder van Maassluis zou uitkomen. En het grote voordeel van een Oran jetunne! is volgens Smit. afgezien van de ligging ver buiten de be bouwde kom. dat deze verbinding meteen de filevorming kan ver minderen bij de Calandbrug (tus sen Rozenburg en de Europoort). Smit betwijfelt echter of de komst van een Oranjetunne) ook kan lei den tot het afzien van een trans portcentrum voor de Westlandse tuinders nabij Maassluis, te meer omdat het spoor hierbij beter kan worden benut. Niettemin is hij bereid een eventuele aanleg van zo'n distributiecentrum op de zui delijke Waterweg-oever in te brengen in het ROM-project Rijn mond, waar overheden en be drijfsleven studeren op samen hang tussen ruimtelijke ordening en milieu. Over de suggestie van Van der Vlist dat de tweede Maasvlakte ook geschikt kan zijn voor afval- stort. zegt Smit ..Je kunt daar al les wel willen. Daarvoor lijkt de Maasvlakte me echter te kostbaar en te uniek. Industriële haven- ontwikkel ing lijkt me een beter perspectief. Aan de andere kant, ais je voor de kust een volkomen natuurlijke vorming van zand banken ziet ontstaan, kun je er on een eenvoudige manier ruimte scheppen voor natuur en voor de claims van gedeputeerde Van der Vlist. Maar dan is er echt een veel grotere Maasvlakte nodig Dal plan moeten we maar snel uitwer ken." Over de Rozen tunnel /egt overigens ook de Rozcnburgse wethouder Maart i na Sonne vu ld. dat deze haar geen haalbare kaart lijkt. ..Maar dan spreek ik mis schien voor mijn beurt Rozen burg blyft opteren voor de Blan kenburgtunnel." Een interview met wethouder Smit op pagina 15 Door Rein Wolters Rotterdam - Gif in de grond of loos alarm? Onderzoek van water monsters. gistermorgen genomen door het waterschap Hollandse Eilanden en Waarden in Dor drecht. moet uitwijzen of er iets mis is in wijkpark Dc Twee Heu vels in de Rotterdamse deelge meente IJsselmonde. Binnen en kele dagen verwacht M. de Vet. secretaris van de Bewonersorga nisatie Sportdorp (BOS), de uit slag van het onderzoek. Zijn woonbuurt grenst aan het wijk park. De Vet en de medebestuursleden H. M. van der Vlies, J. Meijdam en G. M. Duiker denken dat het niet al te positief uitvalt. „Wij vrezen een nieuw, groot gifschandaal." zegt hij. En waarnemend voorzit ter Van der Vlies: „In de jaren '70 is het wijkpark aangelegd op een belt, waarop jarenlang allerlei troep is gedumpt. Het water in de sloten en boezem is al heel lang zwart van kleur." Smerig water De Vet: „Zelfs by een graad of tien vorst bevriest het water niet. Bij herhaling heb ik dat vastge steld en dat is een veeg teken. Juist nu, met in het achterhoofd het bodem schandaal in de Vlin- derbuurt, zijn wij zeer alert. Dage lijks spelen veel kinderen in het park. Dat doen ze direct bij de plaats waar een pijp smerig water in de greppel loost." Bij die afvoerpijp tapte een func tionaris van het Waterschap twee liter water af. Uit de pijp vloeit ogenschijnlijk schoon regenwa ter. Maar het valt wel in een vieze, bruinkleurigc poel. Elders in het park, bij soortgelijke afvoerpij pen. komen dergelijke verkleu ringen niet voor. Het water in de greppels en boezem heeft inder daad een zwartachtige kleur en ruikt ook niet al te fris. „Dus daarom is het toch niet vreemd dat wij aan de bel hebben getrokken?" stelt De Vet die be nadrukt dat zijn door de deelge meente nict-erkende organisatie beslist niet uit is op een publici teitsstunt. Zijn bewering tijdens een persconferentie dat het sport complex Varkenoord. woonhui zen en bedrijven langs de Olym- piaweg vrijelijk zouden lozen in het singelcircuit, blijkt met op waarheid te stoelen. De door hem bedoelde öe be uwen zhn we! dege lijk aangesloten op het rioolnet. In de watergangen stroomt wel het drainagewater van de sport velden. Onrust wegnemen Deelgemeente-bestuurslid C. H. van Kapel over een mogelijk ver vuiling van De Twee Heuvels: „Bij ons werkbezoek aan de wijk Rotterdam - Voorzitter T. Ei kenbroek van de deelgemeente Noord begrijpt er ook geen snars van. Hoe kan het in een wyk. waar sociale controle als een groot goed wordt be schouwd, gebeuren dat een 56- jarige vrouw onopgemerkt één jaar lang dood in haar woning kan liggen. „Ik heb er, voor zover ik nu van de zaak af weet, geen enkele verklaring voor," verzucht hy. De Rotterdamse politie ging gis termiddag rond drie uur pools hoogte nemen in een woning aan de Van der Sluysstraat in de Provenierswijk. Op advies van de woningbouwvereniging, die constateerde dat de bewoner niet meer reageerde op aanma ningen, en geen reactie gaf als er werd gebeld. De agenten trof fen na binnenkomst het stoffe lijk overschot van de vrouw aan. Ze had vermoedelijk al een jaar dood op bed gelegen. „Vreemd, want we hebben het hier over een straat die al een tijdje klaar is met stadsvernieu wing," zegt Eikenbroek, verwij zend naar een soortgelijk geval eerder dit jaar in een renovatie- buurt in Bloemhof. „Bovendien hebben we hier een zeer actieve buurtgroep. Toch kun je niet venvachten dat iedereen op ie dereen let. Sommige mensen leiden nu eenmaal een zeer te ruggetrokken leven. Maar toch schrik ik hiervan, ja." De Provenierswijk kent onder meer het project buurtpreven tie, waardoor burgers een oogje in het zeil houden en eikaars ei gendommen als het ware bewa ken. Op korte termijn, zegt Ei kenbroek, wordt daar nog aan toegevoegd het zogenoemde 'eye-to-eye-project', het opzet ten van een netwerk van straat contactpersonen. Die moeten dan, namens een straat, optre den naar allerlei organisatie toe. „Ook dit soort dingen." zegt hij over de gebeurenis van gisteren. „moet daarbij ter sprake komen. Ik kan wel gaan roepen dat mensen elkaar vaker moeten zien, maar zoiets moet zich toch in een wijk zelf organiseren. En je moet natuurlijk oppassen dat zoiets niet omgekeerd gaat wer ken. Dus als er iemand een maandje op vakantie is. dat met een de buurt in rep en roer is." Aan de hand van de post en kranten, die achter de deur hoog lagen opgestapeld, constateerde de politie dat de vrouw waar schijnlijk al een jaar dood moest zjjn. De waakvlam onder een potje koffie was nog aan. „Het feit dat die vrouw zo lang dood in die woning heeft gele gen, is volgens mij geen typisch stadsprobleem. Dit soort dingen is afhankelijk van de persoon. Ik ga er vanuit dat ze geen fami lie of vrienden had, want die wa ren vast wel eens een keertje een kijkje komen nemen," zegt een woordvoerster van de poli tie. Eikcnbroek tot besluit: „Na tuurlijk kan het zo zijn dat ie mand erg teruggetrokken leeft, of misschien nog niet zo lang in een straat woont. Maar één jaar? Op een gegeven moment moet dat toch gaan opvallen, lijkt me, als zo'n pand zo lang niet wordt gebruikt, er niemand in- of uit gaat." Rotterdam - Een 27-jarige vrouw is donderdagnacht door een nog onbekende man op de Baden Poweliaan vlakbij de Euromast verkracht. Het slachtoffer fietste in de richting van dc fiets- en voetgangstunne! van de Maastun nel. waar zij werd klemgereden door een man op een bromfiets. Hij trok de vrouw de bosjes tn, waarna zy werd verkracht. De da der ontvluchtte in de richting van het centrum. De politie vraagt mensen, die over dit misdrijf informatie kun nen verschaffen, zich te melden bij de Jeugd- en Zedenpolitie, te lefoonnummer (010)4242690 Vervuiling of niet in Sportdorp. Twee bewoners kijken met gemengde gevoelens naar de afvoer pijp. Foto Jaap Roiema/Rolterdams Dagblao troonde De Vet ons woensdag mee naar de bewuste pijp. Er bleek nogal wat onrust door ont staan Een door hem voor onder zoek gevulde pot met het water kon ik bij het Waterschap niet kwijt. Daarom zijn nieuwe mon sters afgetapt. De onrust onder de bevolking moet snel worden weg genomen." Overigens heeft het Waterschap nog met zo heel lang geleden al water uit het park onderzocht. Toen bleek, aldus Van Kapel, dat er niets mee aan de hand was. „Maar natuurlijk weet je maar nooit, vandaar dat zo snel om een nieuw onderzoek is verzocht." Rotterdam - Een rechercheur van bureau F,endrachtsplein is besmet geraakt met tbc. vermoedelijk als gevolg van het verhoren van een ai- restant met 'open' tuberculose. De Rotterdamse GGD heeft m de naast omgeving van de politieman inmiddels vijftig mensen gecontroleerd, waaruit bleek dat er mogelijk nog een agent is besmet. Volgens de poli tie heeft de besmette rechercheur zeil" geen open tbc. en kan anderen dus niet aansteken. Wel moet hij gedurende zes maanden medicijnen gebruiken. Door Kor Kegel Rotterdam - Waar sommige Rijn mond gemeenten huiverig begin nen te doen over een al te machtig regiobestuur, daar kiest de ge meente Rotterdam nadrukkelijk voor een regio die nóg meer te vertellen krijgt. Gisteren besloot het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam om met alleen de plannen van het Overlegorgaan Rijnmondge- meenten (OOR) te omarmen, maar om er zelfs nog een schepje bovenop te doen. Daarmee wil Rotterdam nadruk kelijk tegenwicht bieden aan ge meenten zoals Bernisse, Baren drecht en Ridderkerk. In die ge meenten is er een voorkeur waar neembaar, dat de rijksoverheid ook in de toekomet rj* financien verdeelt over de gemeenten. Zij vrezen dat als het regiobestuur die bevoegdheid krijgt, er te veel geld opzy zal worden gelegd voor strategische, regionale projecten - zodat er minder over blijft voor de gemeenten. Bernisse legde de ze week zelfs een 'tijdbom' onder het OOR. Rotterdam nu helt helemaal over naar de andere kant. Het regiobe stuur moet volgens B en W juist de bevoegdheid krijgen om ook andere gelden te verdelen, te we ten alle doeluitkeringen die nu door de verschillende ministeries worden verstrekt. De Rotterdamse wethouders Ver meulen (PvdA) en Smit (CDA) zei den gistermiddag in een toelich ting: „Laten we nou als regio toch zorgen dat we één grote gebun delde geldstroom naar dit gebied toe kunnen sluizen. Waarom zou het rijk de verdeling nou moeten doen? Hier zijn we er zelfbij." Dat betekent dat Rotterdam ook niets voelt voor het voorstel van Schiedam, Vlaardmgen en Maas sluis om een 'gulden' middenweg te bewandelen. Het idee van dc Vlaardingse PvdA-wethouder Ranshuijsen om het rijk een ver deling te laten maken in dc finan ciële afdracht aan regio én ge meenten. wordt daarmee impli ciet verworpen. Smit en Vermeulen denken dat de twijfelende Rijnmondgemeen- ten een grote denkfout maken, als ze van het rijk betere en meer objectieve criteria verwachten voor de verdeling van gemeente- fin ancien dan van het nieuwe re giobestuur, waarvan de oprich ting voorlopig gepland is op 1 ja nuari 1995. Vooral de voor be stuurlijke vernieuwing verant woordelijke wethouder Smit laat zich zeer beslist uit: „Als de ge meenten uit angst voor de regio het OOR-voorste! laten afketsen, nou. dan doen we het toch ge woon niet? Dan blijft Rotterdam als gemeente bestaan. Dan houdt iluin-juu,., jjCi. »U«Jl ilCv ZCggCll. ook als er een kaderwet komt die de regionale samenwerking van bovenaf oplegt. Ik denk dat een Bernisse dan verder van huis is." Smit heeft dat overigens veel lie ver met: „Wy mogen als regio nu een eigen wet maken. Die kans moeten we met beide handen grij pen. We kunnen beter - en daar zijn de omliggende gemeenten zelf bij - beter een ?o krachtig mogelijk regionaal bestuur van de grond zien te tillen. In de spe ciale wet komen echt wel objectie ve criteria te staan, zodat de ge meenten met bang hoeven te zijn voor wankele inkomsten." Geheel in deze lijn ligt de voor keur van B en W van Rotterdam, dat het zwaartepunt van de belas tingheffing vanaf 1995 wordt ge daan door de regio, en slechts nog voor een klein deel bij de gemeen ten. Ook dat zal in de omliggende gemeenten ongetwijfeld op weer stand stuiten, maar Vermeulen zegt: „Ze kijken in die gemeenten tot.li uuk uel eens m de spiegel? Dan zien ze toch hun eigen func tioneren? Doen ze het dan nu zo goed? En toch is het mooie van het OOR-voorstel dat het wil toe werken naar vitale en sterke ge meentebesturen: dat verhoogt de kwaliteit van de democratie." Smit vult aan: „Bernisse wil toch ook greep hebben op het regiona le milieubeleid? Op de havenont wikkelingen? Op woningbouw plannen en bedrijvigheid? Ik kan me nauwelijks voorstellen dat ze dan die kans laten lopen. Denken ze echt bij het rijk méér gedaan te krijgen dan bij een dichtbij huis functionerend regiobestuur? Moetje dan nu eens kijken: als de burgemeester van Bernisse iets gedaan wil krijgen in Den Haag, dan moet hij eerst maandenlang antichambreren. Dan staat hij ge woon in de wachtkamer, want daar zeggen ze: héb je weer 2o'n kleine gemeente." Big Brother De iwee Rotterdamse wethouders zijn vrij optimistisch over de kans van slagen van het OOR-voorstel voor een regionaal bestuur. Zo ge loven niet dat er een buurge meente zal zijn, die het regiopro ces zal willen vertragen Smit. met een knipoog naar de Euiopu- se ontwikkelingen: ..Er is maar écn Denemarken in de Rijnmond die het proces kan tegenhouden" - en daarmee bedoelt hij Rotter dam. Vermeulen- ..Rotterdam is bereid zichzelf als gemeente op te heffen. In het belang van de regio. Onderschat dat niet. Big Brother verdwijnt! Daar gaan de omlig gende gemeenten toch zeker geen voorwaarden aan stellen?" Een standpunt van betekenis is ook. dat burgemeester en wethou ders van Rotterdam het ambtelijk a: .iraat van de nieuwe regio voor namelijk willen doen bestaan uit (grootstedelijk denkende) Rotterdamse ambtenaren. Hun deskundigheid mag met verloren gaan. aldus B en \V. Uiteraard moeten regio en gemeenten als een goed huisvader omgaan met het totale bestand van 40.000 ambtenaren, die nu m de Rotter damse regio werken, aldus het college.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2