9 Drukkerij mag nog even open blijven Avondwii ikeis komen er toch Niets is compleet in de Bovenkamer van V&D Kluiters heeft weer een winkel in het centrum W Meeste belangstelling in Vlaardingen, elders nog geen kandidaten I 4 Beroep tegen dwangsom afgewezen 'De vakbond of anders schop onder je kont' Scouting weer onderdak Lawaai-motie van tafel !1|§|||liil Dronken vrouw botst tegen taxi Vingers klem Wateroverlast in café Met drank op doorgereden Muziekspeler uit kerk weg Tweewielers botsen Bromfïetsdief opgepakt Autokraken Papieren weg bij inbraak Drie auto's gestolen Rotterdams Dagblad Maandag 12 oktober 1992 Door Nathalie Lans Schiedam - „Toen ik 14 jaar was kwam ik als ketel binkie te werken in de zuivelindustrie. De tweede dag dat ik er werkte kwam er een machinist naar me toe met de vraag of ik lid was van de vakbeweging. Tk antwoordde dat ik niet wist wat het was. Hij zei me dat ik lid moest worden want dat ik anders een schop onder m'n kont zou krijgen en eruit zou vliegen. Zo werd ik lid van de vakbond." vertelt Jacob de Jong tijdens het feest van Schiedam se FNV. Zaterdag werd namelijk het 100-jarig bestaan van de vakbond in Schiedam gevierd. Burgemeester Rei- nier Schoeros vertelde in feestzaal De Rank hoe aan het eind van de vorige eeuw de eerste vakbonden in Schiedam ontstonden. ..Het ging bergafwaarts met de branderijen, toen de meest voorkomende bedrij ven in. Schiedam en rond 1390 kwam het tot een dieptepunt in de economie. Binnen een jaar werden er vijf bonden opgericht." I)e leden van het huidige FNV luisterden en lieten merken, doordat zij steeds met hun hoofden zaten te knikken, dat. zij goed wisten wat de vakbond in Schiedam heeft gedaan. Jacob de Jong, één van de FNV-Ieden vertelt dat hij na zijn gedwongen lid maatschap altijd lid van de bond is gebleven en daar van na 54 jaar nog steeds geen spijt heeft. ..Toen ik als 14-jarige jongen thuis kwam met het verhaal over de vakbond'zei mijn vader: 'Prima jo chie'. Toen begreep ik het allemaal nog niet zo. maar later ging ik er de noodzaak van inzien." De nu 68-jarige De Jong is altijd een actief lid ge weest en doet in Schiedam en Rotterdam nog steeds veel voor de vakgroep uitkeringsgerechtigden van de bond. Bovendien is hij voorzitter van de Voe dingsbond FNV van de afdeling Schiedam,Vlaardin- gen/Maassluis. „Ik schaam me om te moeten zeggen dal drie plaat sen samen maar één afdeling hebben. Het is een ramp als jc een bestuurslid verliest. Er zijn geen ver vangers te vinden. Mensen gaan liever naar de film pfzo. Het is jammer dat er weinig mensen meer lid worden van de bond. Er is maar een kleine categorie die het van hui:* meekrijgt. Vroeger was het heel gewoon. Je werd als arbeider lid van de NW, van de Sociaal Democratische Arbei ders Partij en van de Vara. Het was een 3-eenheid. Tegenwoordig is dat natuurlijk allemaal veranderd. Ik moet zeggen dat ik zelf nu ook geen lid meer ben van de huidige arbeiderspartij, de Partij van de Ar beid. En ook de FNV is de NW niet. Ik heb namelijk dc gloeiende pest aan bemoeienissen van dominees en pastoors. Ze hebben altijd meer verpest dan goed gedaan. Eigenlijk mag je dit niet zeggen, maar ik voel het zo. Ik ben natuurlijk blij dat de verschillen de partijen hun krachten gebundeld hebben en een nationale vakbond vormen, maar ik blijf huiverig. Dat heb ik van vroeger meegekregen." Jacob de Jong vond het jammer dat Johan Stekelen burg niet naar het Schiedamse feest van de FNV kon komen, maai' was blij dat de vice-voorzitster van de FNV. wei aanwezig was. -De vakbond van vroeger werd eigenlijk een 'ouwe-mannen-sociéteit'. Ik vind het fijn dat. ook al zijn het er weinig, jongeren en vooral ook vrouwen zich aansluiten bij de bond. Vrouwen hebben meestal een hele andere kijk op de zaak. Zij zijn fanatiek tegen rassehaat. praten veel over kinderopvang en bijvoorbeeld drugsverslaaf den. Ik vind het fijn dat de vastgeroeste ideeën plaats maken voor andere opvattingen. Ik betrap mezelf er namelijk wel eens op dat ik ouderwets ben. Ja. ik werd met m"n veertiende jaar lid en ben nu achtenzestig. Er is natuurlijk veel veranderd." Maassluis - De Maassluise scoutinggroep Karei Doorman beschikt, nu ook officieel, weer over een ei gentijds onderkomen. Burgemeester J. van Es heeft vri jdagavond de Scout-Hoeve feestelijk heropend. Nieuwbouw was nodig omdat hel vorige onderko men door een brand op 11 april 1990 in de as werd ge legd. Nog steeds wordt aangenomen dat brandstich ting de oorzaak is voor het ontstaan van de brand. Het nieuwe onderkomen kon worden gerealiseerd dankzij de steun van onder meer de gemeente Maas sluis. hel Nationaal Jeugdfonds. de Maassluise mid denstand er. bedrijven. Verder zijn er veel leden die- hun vrije tijd in het gebouw hebben gestoken. Dat hebben ze, sinds Jack Meijer en mevrouw Hama kers in 1S45 de groep oprichtten, al meerdere malen moeten doen. De eerste huisvesting was een zolder van Gemeentewerken aan de Ankerstra at. Ook een tuinderswoning aan de Boonerviiet behoorde tol de vele onderkomens. Hoek van Hofland - De meerderheid van dc Hoekse deelgemeente-raad heeft geen behoefte aan een nieu we motie overhel terugdringen van de geluidsover last. De motie werd ingediend door Hoeks Welzijn omdat de lokale partij bezwaren heeft tegen de uit breiding van net geluidsniveau met vijf decibellen. „Het geluidslawaai krijgt van Rotterdam een andere naam en kan daardoor vijf decibellen sterker wor den." vond woordvoerder Dik van Wijngaarden. Maar de meerderheid van de deelraad is van mening dat de geluidsoverlast in Hoek van Holland niet on aanvaardbaar hoog is. Verhoging van nc-t aantal deci bellen biedt bovendien de mogelijkheid om in be paalde delen van het dorp weer woningen te bouwen. VuuiziUei Doorn vuim bovendien dal uo iaau m net recente verleden voldoende voorwaarden heeft ge steld die ertoe moeten leiden dat het geluid uit het industriegebied moet afnemen. Jacob de Jong: Toen begreep ik het allemaal nog met zo. maar later ging ik er de noodzaak van inzren Foto Elien den Ouden. Roel DijKstta Den Haag/Schiedam - De drukkerij van Bruno Cauwe in Schiedam mag nog even open blijven. Dat heeft de Raad van State in Den Haag besloten. Cauwe was in beroep gegaan tegen de daadwerkelijke slui ting van zijn bedrijf door dc gemeente Schiedam. De ge meente heeft herhaaldelijk aan Cauwe gevraagd een hin derwetvergunning aan te vragen voor dc drukkerij, maar volgens Cauwe valt zijn bedrijf niet onder de Hinderwet. In februari 1991 heeft de gemeente een sluitingsbevel uitge vaardigd. waartegen Cauwe bij de Raad van State in beroep is gegaan. Zijn beroep werd in april 1992 afgewezen waarop de gemeente het bedrijf sloot door de elektriciteit te verze gelen. Cauwe heeft ondertussen de Raad van State gevraagd de uitspraak te herzien. En omdat de uitspraak daarvan er nog niet is, vindt Cauwe dat de gemeente best nog even kan wachten met de daadwerkelijke sluiting van zijn bedrijf. Het is voor Cauwe een principe-zaak. Hij vindt dat een drukker vrij moet zijn om te drukken, zonder ovezheidsbf- moeienis. Anders is de persvrijheid in het geding, stelt hij. Daarom heeft hij zelf een bouwstroom-voorziening getrof fen zodat hij toch nog door kan werken. Raad van State-rechter Leytcn heeft de uitspraak in deze zaak uitgesteld tol de uitsiag van het herzieningsverzoek er is. Daarmee heeft Cauwe de ruimte om zijn principezaak uit te vechten, zonder er zelf financieel aan onderdoor te gaan. Als de Raad van State toch vindt dat Cauwe een hin derwetvergunning moet hebben, dan zal hij die wel aanvra gen, belooft Cauwe. Maar hij vvii wel eerst van de noodzaak overtuigd zijn. Vlaardingen - Vijf ondernemers hebben zich op het Vlaar- dingse stadhuis gemeld om volgend jaar een avondwinkel te kunnen beginnen. Dat wordt mogelijk omdat op 1 januari 1993 een wijziging van de Winkelsluitingswet van kracht wordt. In Schiedam en Maassluis zijn nog geen aanmeldingen binnenge komen. Aanvankelijk verkeerde men in het Vlaardingse stadhuis in de veronderstelling dat dit jaar al avondwinkels mogelijk zouden zijn. „Maar daan-an is nooit spra ke geweest." aldus een woord voerder van het ministerie van Economische Zaken. „Vaak denkt men dat iets al wet is, op het moment dat het naar de Twee de Kamer gaat. Maar dan duren de zaken nog even." De wetswijziging maakt het mo gelijk voor elke 15.000 inwoners één avondwinkel toe te staan. In Vlaardingen en Schiedam zouden er dus zo'n vier a vijf kunnen ko men. In Maassluis twee. Op het departement wordt er van uit ge gaan dat de gemeenten zelf toe zien op een goede spreiding van deze voorzieningen over de stad. In Vlaardingen wordt eraan ge dacht in elk geval in het winkel centrum Holierhoek een avond winkel gevestigd te krijgen. De avondwinkels kunnen openb lijven van 's middags vier uur tot 's nachts één uur. Omdat de hui dige winkels een koopavond ken nen. komt er voor de avondwin kels cons per week een koopoch tend. Er mogen overigens alleen levensmiddelen worden ver kocht. Met de wijziging van de Winkel sluitingswet mogen de huidige winkels de deuren ook langer openen. Momenteel is het toege staan om 52 uur open te zijn. Dat worden er 55. De winkels mogen nu doorde weeks tot zes uur open zijn en op zaterdag tot vijf uur. Die regeling wordt verruimd tot respectieve lijk half zeven en zes uur. De huidige Winkelsluitingswet trad in 1978 inwerking. Omdat er sindsdien op maatschappelijk ge bied veel is veranderd (andere eetgewoonten, werkende part ners) ontstond ook de behoefte aan andere openingstijden van winkels. In 1983 inventariseerde de toenmalige staatssecretaris Van Zeil de wensen op dit gebied en vroeg de Sociaal Economische Raad om advies. Veel veranderin gen leverde dat niet op. Bij het aantreden van de huidige minister Andriessen van Econo mische Zaken is er wel schot in de zaak gekomen. De bewindsman zette, populair gezegd, werkge vers en werknemers bij elkaar met de verplichting hem een voorstel te doen. Dat had resul taat. Het bereikte compromis werd verwerkt in de wijziging van de Winkelsluitingswet, die 1 ja nuari 1993 van kracht wordt. Door Marictte Olsthoorn Vlaardingen - Het is vrijdag avond. koopavond. Werklui in witte overalls bewegen zich op- en-neer en heen-en-weer door V &D. Rond acht uur belanden zij via de roltrap op de derde verdie ping van het warenhuis, waar zij worden opgewacht door talloze nieuwsgierigen. De eerste ten toonstelling van het kunst- en cultuurproject 'Beroering in de bovenkamer' beleeft zijn ope ning. De mimegroep van Hadewiena Scholten sjouwt en sicept met ij zeren stellages. Halverwege stopt liet openingsritueel. Alle ogen zijn gericht op een fel verlichte box van doorzicht: i plastic. Maar de box blijft leeg. Einde per formance. Aarzelend begint één van de toeschouwers te applaudi- seren. De begin(opbouw)aet is typerend voor de moeizame start van het project. In anderhalve week moest dc tentoonstelling worden opgebouwd. Tijd schoot tekort. Materiaal onibrak en sommige werken waren gewoon nog niet klaar. Het tweede gedeelte van de openingsvoorstelling volgt dan ook pas volgende week. Niet gepland, maar achteraf ge zien wel toepasselijk. Een halve openingsact. halfvolle 'kijkdozen' en deelnemende instellingen die op de expositie nog ontbreken. Onbedoeld sluiten deze 'schoon heidsfoutjes' aan bij het thema van de tentoonstelling. De exposi tie op de derde etage van V&D is in "beweging": „Niets is af." zegt Annette Braad, één van de vorm gevers. „Elke week komt er iets bij." 'Beroering in de Bovenkamer' is ontstaan naar een idee van Stads gehoorzaal-directeur Marten Put man. Gedurende vier maanden zijn er steeds wisselende exposi ties te zien rond een bepaald the ma. De tentoonstellingen worden wekelijks opgesierd met concer ten, lezingen, optochten, work- Beroering in de Bovenkamer: 'Wat af is moet mooi zijn en wat nog niet af is moet geheimzinnigheid oproepen'. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra shops en performances. Wie zich met de roltrap naar de bovenkamer laat voeren, loopt als eerste tegen de kijkdozen aan. Hierin worden permanent voor werpen tentoongesteld uit de col lecties van Vlaardingse culturele instellingen. 'Op een andere ma nier'dan gebruikelijk. Zo is de bibliotheek aanwezig in de vorm van een vooroorlogs huiskamertje. Uit de radio klinkt hel eentonige stemgeluid van Ge rard Reve die voorleest uit eigen werk. De stoel nodigt uit even te gaan zitten om te genieten van De Avonden, Vraagtekens te over bij de andere dozen. Waar gaat het om? De helft is nog niet af. Het onderwerp ir. de maand okto ber is theater en theaterkos tuums. Verspreid over de ruimte staan etalagepoppen in uitbundi ge pakken, gemaakt door Con stance van Diunen en Annette Braad. In dc hoek twee giganti sche schilderijen van de Vlaar dingse kunstenaar Joop van Esch. De overige kunstwerken ogen wat rommelig en vaag. Annette Braad legt uit hoe wc de tentoonstelling moeten zien: „Wat af is moet mooi zijn en wat nog niet af is moet geheimzinnig heid oproepen." Een warenhuis is makkelijk toegankclyk, stelde dc wethouder van cultuur Kees van der Windt in zijn openingswoorden. De ten toonstelling heeft echter, onbe doeld wellicht, het tegenoverge stelde effect. De kunst, gepresen teerd op de bovenverdieping van V&D, bleek helemaal niet zo toegankelijk voor het 'gewone' publiek. De mimespelcrs wisten de warenhuisbezoekers dan wel naai1 boven te lokken, maar zagen veel belangstellenden weer snel afhaken, om datgene voort tc zet ten waarvoor zij in eerste instan tie waren gekomen; winkelen. In de maand november verandert het thema in 'dans op drift' en on dergaat de tentoonstelling voor een deel een gedaantewisseling. Door Ben van Haren Vlaardingen - Bea Kluiters nam enkele maanden geleden af scheid als middenstander in dc Vlaardingse binnenstad. De win keliersvereniging Winkelhart Vlaardingen verloor daarmee een enthousiaste voorzitter, vlak voordat de vernieuwing van hun vestigingsgebied. waarvoor zij ook zo ijverig heeft gestreden, daadwerkelijk wordt aangepakt. Sinds vrijdag is Bea Kluiters weer terug in het stadscentrum, dank zij de gemeente. Zij runt, op tijde lijk contract, het info-centrum Stadshart dat de gemeente samen met project-ontwikkel aar Multi- Vastgoed en woningbouwvereni ging Samemvcrking'77 heeft in gericht op het Liesveld. De komende tijd zal de oud-eige naresse van een modemagazijn aan de Korte Hoogstraat toelich ting geven aan belangstellenden bij de plannen, die voor het nieu we stadscentrum zijn ontwikkeld. Ze heeft nog niet de beschikking over alle ontwerpen van architect Jan Decker en zijn collega's bij AGS Heerlen. Voorlopig moet ze het doen met een inmiddels ver ouderde maquette en voorlopige schetsen van beeldbepalende nieuwe gebouwen, zoals de 21- etages tellende torenflat (Lange Jan) op de kruising van Liesveld en Veerplein, de driehoekige to- Oen Haag/Schiedan - Het transportbedrijf van der Kooy in Schiedam moet een dwangsom van dui zend gulden per dag betalen, bij overtreding van de afvalstoffenwet. Van der Kooy had de Raad van State in Den Haag gevraagd de dwangsom te schor sen. Maar die heeft dat verzoek vrijdag afgewezen. Van der Kooy heeft een bedrijf waar bouw- en sloopafval wordt bewaard en bewerkt. Volgens de Dienst Water en Milieu van de provincie Zuid-Hol land overtreedt Van der Kooy regelmatig de voor schriften van de afvalvergunning. Daarom legde de dienst een dwangsom op een aantal overtredingen. Van der Kooy was tegen de dwangsom in beroep gegaan omdat hij stelt dat in zijn bedrijf een aantal tijdelijke overtredingen niet te voorkomen is, zoais het morsen van grint of houtsnippers. Dat wordt volgens hem zo snel mogelijk opgeruimd. Hij vreest het einde van zijn bedrijf als hij dan elke keer een dwangsom moet betalen. Maar de Raad van State bleek niet gevoelig voor zijn pleidooi en wees zijn verzoek tot schorsing af. Dat is een tijdelijke beslissing tot de bodemproce dure over ruim een jaar voorkomt. rentjes op het Liesveld en de woongebouwen aan de Mark graaflaan. In de vroegere winkel van Papoen-mode. onder het Lies veld viaduct, kan ze overigens wel enthousiast praten over de vernieuwing. Van begin af aan is zeals lid van de stuurgroep, waar in het gemeentebestuur ambte naren. winkeliers en andere be langhebbenden de plannen liet ontwikkelen, betrokken geweest bij de vormgeving. Ook over de plotselinge wending in haar per soonlijke situatie praat ze boei end. „Geheel onverwacht kwam enkele maanden geleden een col lega-winkelier bij me met het voorstel om mijn bedrijf over te nemen. Thuis daarover pratend met mijn man kwam ik tot de con clusie. dat dit een goede oplossing zou zijn. De situatie was niet flo rissant en met twee moeizame ja ren vol bouwactiviteiten in het centrum voor de boeg was de keu ze snel gemaakt. Ik ben daarna als tijdelijk telefoniste bij het Ge meentelijk Woningbedrijf terecht gekomen. Later kwam het ver zoek of ik het info-centrum zou willen bemannen." Drie dagen per week is de nieuwe winkel van Bea Kluiters open. Elke woens dag van 13 lot 16 uur. op vrijdag van 15 tot 21 uur en op zaterdag van 11 tot 17 uur. Behalve de nieuwbouwplannen zijn er ook. in vitrines van de ar cheologische vereniging Helini- ura. voorwerpen te zien die bij op gravingen langs het Liesveldvia duct zijn gevonden. Aardewerk, gespen en spelden liggen er on der meer als tastbare bewijsstuk ken. dat vele eeuwen geleden dit deel van Vlaardingen een cen trumfunctie had in het kustge bied. dat later Holland werd. Bij de officiële opening van het infocentrum Stadshart benadruk te wethouder Agnes van Ardenne- Van der Hoeven, dat het Liesveld op zulke historische grond ligt. Ze zei optimistisch te zijn over de toekomst en de voortgang van de gemeentelijke plannen. „Er is één bezwaarschrift binnen geko men met 123 handtekeningen. Als gemeente gaan we er echter vanuit dat op 17 december de eer ste paal de grond ingaat voor de parkeergarage aan de Joubert- straat." Vlaardingen - Een 32-jarige vrouw is in de nacht van zaterdag op zondag op de Westhavcnkade in Vlaardingen tegen een stil staande taxi gebotst. Hierop school' de taxi tegen een andere stilstaande auto. De vrouw bleek teveel gedronken te hebben. Schiedam - Een Schiedammer is vrijdag met zijn vingers klem komen te zitten op zijn werk bij een bedrijf aan de Admiraal Trompstraat. Hij had geprobeerd een pin uit een katrol te slaan. De man is naar het Schieland Ziekenhuis gebracht. Schiedam - In een café aan de Rotterdamsedijk is vrijdag water overlast ontstaan toen bovenbu ren bezig waren een douche aan leggen. Een deel van de afvoer was weggebroken, zo bleek. Vlaardingen - Een 54-jarige Vlaar- dinger heeft vrijdag op de Mara- thonweg in Vlaardingen een aan rijding veroorzaakt en is daarna doorgereden. Hij kon worden ach terhaald. In zijn woning consta teerde de politie dat de man te veel alcoholhoudende drank op had. Zijn rijbewijs werd afgenomen en hij kreeg een rijverbod van tien Vlaardingen - Uit een kerk aan de Philips de Goedcstraat in Vlaar dingen is een cassetterecorder ge stolen. Er werd een zijdeur gefor ceerd om binnen te komen. Vrij dag is aangifte gedaan. Uit een kclderbox aan de Speen kruidstraat is zaterdag een ATB- fiets gestolen. Men kwam binnen met een valse sleutel. Schiedam - Een 18-jarige Schiedammer is vrijdag met zijn bromfiets tegen een paaltje op de Westfrankelandsedijk gebotst. Hij kwam vervolgens tegen de paal van een verkeersbord en brak een sleutelbeen. Op de Stadshouderlaan werd een 14-jarige jongen met zijn fiets ge schept door een 49-jarige Schiedamse automobilist. De pre cieze toedracht is nog niet be kend. De jongen is met een her senschudding in het ziekenhuis opgenomen. Schiedam - Een 16-jarige Schiedamse brom fietsdief is za terdagavond tegen twaalf uur niet ver gekomen. Bij zijn poging een bromfiets te stelen werd hij ge pakt door de eigenaar, die de jon gen aan de politie overgaf. Schiedam/Vlaardïngen - In Schiedam zijn dit weekeinde au to's opengebroken aan de Lange Haven, Westl'rankelandsestraat, Nieuwe Damlaan, Kreupetstraat, Nolenslaan, Zusterstraat. Olym- piaweg en Stephensonstraat. In Vlaardingen is een auto ge kraakt nabij sportpark Vijfslui- Schiedam - Bij een inbraak in een woning aan de Schaperlaan in Schiedam zijn zaterdag waar depapieren weggenomen. Bij een inbraak in een woning aan de Heelmeesterstraat bestond dc buit uit sieraden en CD's. Schiedam - In Schiedam is dit weekeinde op drie plaatsen een auto gestolen. Een rode Opel (TF- 62-KK) verdween van de Laan van Spieringshoek, aan de Nolen slaan werd een grijze Üpei JH-56- PZ) ontvreemd en aan de Sem.Dresdenplein was een grijze BMW (SZ-17-JG) de buit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1