15 Reclanievliegtuigje verdeelt de oppositie 'Wordt er vanavond gebridged in de Messiaskerk?' 5#* PTT-Inlichtingen in Viaardingen krijgt soms vreemde vragen i STAATSLOTEN Amnesty op Hemaplein Feest op speelplaats Politiekorps op sterkte Campagne Hoek van Holland P. Vervenne Oud papier naar AVR Burgemeester Stam bij WD OGB-bezwaren in de Hoek Rotterdams Dagblad Dinsdag 13 oktober 1992 Schiedam Deze week is door Amnesty International uitgeroe pen tmjongeren-aktievveek en in dat kader staat Am nesty woensdag 14 oktober van 14.00 tot 16.30 uur met een kraam op het. Hemaplein. Bij de stand wor den sleutels ingezameld. De sleutels gelden als sym bool voor vrijheid van jongeren die gevangen zitten omdat ze hun mening hebben geuit. De opgehaalde sleutels worden tijdens het Nederlandse Amnesty Concert, op 17 oktober op het Amsterdamse Museumplein, gebruikt voor een kunstwerk. Viaardingen In Holy-Zuid wordt woensdag 14 oktober feest ge vierd op de speelplaats aan de Torenvalklaan. Op ini tiatief van de projectgroep Buurtbeheer Holy-Zuid is de speelplaats flink opgeknapt en dat is reden voor een opcningsspektakcl voor de kinderen. Na de offi ciële opening door wethouder Van Ardenne om 14.00 mr is er een sport- en spelmiddag voor de jeugd. Voor de avond staan enkele activiteiten op het pro gramma. Hoek vaii Holland Het Hoekse politiekorps, bestaande uit 24 mensen, blijft voorlopig op sterkte. Het lag in de bedoeling het korps terug te brengen tot 18 mensen, maar daar mee zou de mogelijkheid van een 24-uurs bezetting van het Hoek&e politiebureau onzeker worden. An dere afdelingen van de Rotterdamse politie hebben wel moeten inleveren. De maatregel geldt tot april 1993. Dan gaat een andere regio-indeling gelden. Hoek van Holland komt dan in een nieuwe regio en dat kan leiden tot een andere bezetting. Ingezonden brief Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Viaardingen Postbus 4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Hierbij wil ik reageren op de besehuldigingen die Eric Dijkhuizen, projectleider van de campagne "Schiedammers van overal en nergens', aan mijn adres heeft gericht {RD 7 oktober). Hij bestempelt mijn stuk in de 'Voorwaarts' als een „compilatie van domheden, verdraaiingen, verdachtmakingen en halve en hele leugens." Een hele niond vol. Voor mijn artikel heb ik gebruik gemaakt van de campagne-evaluatie en het werkplan voor de tweede fase. Omdat ik beide stukken moeilijk integraal kon overnemen, heb ik een aantal voorbeelden van akti- viteitcn uitgezocht. Ik heb daaruit zowel positieve als negatieve opmerkingen van de campagneleiding geciteerd en zeker niet lukraak of selectief. Het klopt dat ik het volgens de organisatoren ge slaagde Spektrumfestival niet heb vermeld. Een goede lezer kan zich waarschijnlijk wel voorstellen hoe ik daarover donk. Aangezien mij aangewreven wordt het festival over het hoofd te zien. wil ik er wel over kwijt dat zo'n feest niet in verhouding staat met de doelstelling: het dichterbij brengen van een atti tudeverandering. Alleen als men er in zou slagen een dergelijk feest meer kostendekkend te maken, voel ik er wat voor. Uit een bedrag van 56.000 gulden moei mijns inziens meer rendement te halen zijn. Dijkhuizen deelt mijn conclusie niet dat vooral kleinschalige projecten succesvol zijn geweest. Dan wil ik hem deze spiegel voorhouden: van de i6 kleine projecten oordeelt de organisatie in 12 gevallen dat er sprake was van. een waardevolle bijdrage, in vier gevallen was de opzet minder geslaagd. Van de vijf grote projecten (meer dan 5000 gulden) zijn er twee minder geslaagd, van één ontbreekt de verantwoor ding en over twee wordt ronduit positief gesproken. Deze twee {kindergemeenteraad en Spektrumfesti val» zijn juist die projecten waar mijns inziens de kosten in geen verhouding staan met de 'baton'. Dan blijft mijn conclusie dat met name dc kleine projec ten en goedkope activiteiten een vervolg moe- ten krijgen. Als Dijkhuizen concludeert dat ik beweer dat de 274.000 gulden alleen door de gemeente is opgebracht, adviseer ik hem het stuk in de 'Voorwaarts' nog 'ris te lezen. Dat staat er namelijk niet. Overigens wijs ik er op dat de 90.000 gulden aan andere inkomsten waarschijnlijk ook voor een belangrijk deel uit overheidssubsidies bi. staat en dus ook door de belastingbetaler meegefïnancierd wordt. Dijkhuizen zit er naast als hij zegt dat ik denk dat het geld alleen van de gemeente moet ko men. Ik constateer dat er een prijskaartje van 636.000 gulden aan de nieuwe plannen hangt. Daarmee sluit ik niet uil dat er meerdere fi nanciers zijn. Dijkhuizen zal echter moeten toegeven dat het leeuwendeel toch uit dc ge meentekas moet komen, gezien de aard van de voornemens. Daarom sla ik sceptisch tegen over de nieuwe voorstellen. Ik begrijp dat Dijkhuizen als campagneleider minder geluk kig is met mijn kritiek. Waarschijnlijk kan hij onvoldoende afstand nemen van z'n werk om zich voor te stellen dat anderen niet onver deeld enthousiast zijn over de opzet. Jammer dat ik als kritische voorstander van positieve integratie-ideeën zoveel niet hard te maken beschuldigingen naar mijn hoofd krijg. Jan-Willem Mennink, Schiedam Schiedam - In Schiedam heeft menigeen de indruk dat de op positie niet opvalt door een eensgezinde, krachtdadige aanpak van het rood/groene college. Die gedachte wordt versterkt door het geharrewar over een gemeentelijk reclamevliegtuigje. Het CDA heeft er vragen over gesteld. De andere oppositiepartij, de WD. vraagt zich af of het CDA niets beters weet om zich druk over te maken. Het draait om een rcelamevlieg- tuigje. (lal op zondag 20 septem ber tijdens de laatste dag van de Branders fee sten een uur boven de stad cirkelde. Op de sleep stond de tekst 'Dienst Sport en Recreatie in Beweging'. Het CDA vroeg het college hoeveel hinder de Schiedammers van het motor geluid hebben ondervonden. De belangrijkste vraag luidde of het college vindt dat deze manier van reclame maken vooreen gemeen telijke dienst past binnen het be leid op het gebied van het milieu in Schiedam. Het college heeft het CDA inmid dels geantwoord, dat het huren van een vliegtuig inderdaad in strijd is met hel gemeentelijk mi lieubeleid. hoewel voor de vlucht met het kleine vliegtuigje slechts 30 liter hoogwaardige brandstof nodig was. Of Schiedammers hin der van het vliegtuigje hebben ondervonden is niet bekend, maar navraag bij de DCMR heeft geleerd dat bij deze dienst geen klachten zijn binnengekomen. In haar serie vervolgvragen over dit onderwerp stelt de VAT) cy nisch. dat zij 'met grote belang stelling heeft kennis genomen van de buitengewoon interessan te vragen van het CDA'. De libera len vragen zich af hoeveel mensu ren er gemoeid zijn geweest met het beantwoorden van de vragen en wat daarvan de '"inanciële con sequenties zijn. Afkeuring De vraag diende uitsluitend om de afkeuring over het CDA-initia tief te laten blijken, getuige de op merking van de VVD'ers dat ze 'zich zeer goed kunnen voorstel len dat het college geen kans ziet deze vraag binnen de daarvoor gestelde termijn te beantwoor den'. De VVD'ers krijger, geen concreet antwoord, maar toch is hel college op dc inbreng van de liberalen ingegaan. ..Het recht van raadsleden om ons college schriftelijke vragen tc stellen achten wij een belangrijke demo cratische verworvenheid. Mede met het nog hierop wordt de be antwoording zeer serieus geno men." Ir. dit geval moesten ambtenaren van twee secretarie-afdelingen en de dienst sport en recreatie wor den geraadpleegd. Verder diende contact opgenomen te worden rnct hel verhuurbedrijf en de DCMR. Pas na het vaststellen van een compleet ambtelijk advies werden de vragen ter beantwoor ding behandeld in het college. Tussen de regels door valt wel te lezen, dat het college met de WD van mening is dat de CDA-vragen het karakter hadden van het schieten met een kanon op een mug. Het had minder omslachtig gekund, bij voorbeeld door het aan de orde stellen van de kwestie in de rondvraag van de raadsver gadering. „De vragenstellers hadden een doelmatiger handelwijze kunnen kiezen." aldus het college. I Schiedam dinsdag 13 oktober Bingo. Kluphuis Oost, GalilnstraiiL 110.20.00 uur. woensdag 14 oktober Du:;slffS voor 51)-plussers, do -Moli-ns. Nieuwe Damlaan Dnir,simultaan oil schaaktoernooi, de 4Mr>lens. Nieuwe Viaardingen dinsdag 13 oktober Informal ie-avond von inslaande ouders. Emmauskerk. 10 g 14 oktober Hugo, buurthuis de Pijpelaar. Willem Pij penstraat ■r Grutlïel. Marmol Maassluis dinsdag 13 oktober Bingo. Koningshof, 20.00 uur. woensdag 14 oktober Speel-n-thi-ek. Koningshof. 14.00 uur. "Sprookjes van Andersen i tentoonstelling], hal Gemeente- VERKOOPADRESSEN Hoek van Holland De Boekelier Prins Hendrikstraat 386. Tel. 01747-6327 Prins Hendrikstraat 2G5. iel. 01747-2516 Maassluis Sig.magazijn Hartelust Rembrandtlaan 1. Tel. 01899-13184 Schiedam De Blocktrent Groenelaan 99a. Tel. 010-4730525 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58, tel. 010-4703768 Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraat 55. Tel. 010-4267613 Schiedam B. P. H. Janse Broersvest 8a. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek P. J. Troelstralaan 31Tel. 010-4703037 Viaardingen Fa. Berco Liesveld 161Tel010-4349911 Viaardingen Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek De Loper 82. Tel. 010-4742997 GEEN MOOIER LOT DAN 'N STAATS LOT Rita van de Belt {op voorgrond): Door Locs Elshof 'Die vier uur ben je non-stop bezig'. Linksachter Sabine van der Mark. Foto Roe) Dijkstra Viaardingen - Het oogt als een doodnormale kantoorruimte: een tiental vrouwen achter compu ters. wat planten op de bureaus. Op behoorlijke geluidssterkte wordt gesproken. Maar vreemd genoeg niet onderling. De vrouwen kijken langs elkaar heen. naar een willekeurig punt in de ruimte of op het computer scherm. Ze spreken in een micro foontje. dat vastzit aan hun hoofd telefoons. Een mededelingenbord staat vol met telefoonnummers. Dit is de werkplek van de infor- matrices van 'PTT-inlichtingcn' in de Vlaardingse wijk Holy. Wie 008 of -sinds kort- 06-8008 draait, krijgt mogelijk één van hen aan de lijn. 'Operator Sabine van der Mark en Rita van de Belt zijn zes jaar in dienst bij de PTT als in form at rice, tegen woordig ook wel 'operator' gehe ten. Vanwege de zwaarte van hun beroep mogen zij maar maximaal vier uur per dag aan een bedic- ningspost zitten. Rita: ..Die vier uur ben je non stop bezig. Het is zelden rustig. Je werkt echt geconcentreerd: je moet telkens op nieuwe mensen inspelen en erop letten dat wat je intypt en zegt echt klopt." „En vooral goed blijven luisteren." vult Sabine van der Mark aan. De inlichtingendienst van het te- leibontlistrict Rotterdam heeft zes dependances, waarvan één in Viaardingen. Andere zijn onder meer in Schiedam {aan de Tuin- laan). Rotterdam en Cape He aan de IJssei. Het systeem met de dependances stamt uit de beginjaren '80. In Rotterdam kon de PTT niet ge noeg arbeidskrachten vinden. El ders in de regio bestond wel be langstelling voor het werk. Maar I dc nntentiele medewerkers, j meestal vrouwen die het werk combineren niet het huishouden. I vonden de afstand van huis tot werk te groot. Daarom werd be sloten 'het werk naar de mensen toe te brengen'. Misverstand Om een misverstand uit de weg te ruimen: wie in Viaardingen het nummer belt. krijgt niet per defi nitie de Vlaardingse afdeling aan de lijn. De telefoontjes komen op een centraal punt binnen en wor den daarna doorverbonden naai de dependance waar op dat mo ment een bedieninespost vrij is. Dit gebeurt door middel van een speciale vcrdelingsmachine. de 'distrivox'. De Vlaardingse afdeling heeft 13 bed ienings posten, waar 42 in for mat rices in roulatie werkzaam zijn, In Viaardingen zijn het alle maal vrouwelijke werknemers. Het hele district kent 76 bedie ningposten met in totaal 240 operators. Kenmerk van de telefoonge sprekken met '06-8008' is dat ze vluchtig zijn. ..Alle contacten zijn vrij kort. maar juist de contacten die net wat langer duren, maken het werk extra leuk." vindt Rita van dor Belt. ..Gisteren belde nog een oude vrouw: 'Wordt er van avond gebridged in dc Messias kerk?' Ik zoek dan hel nummer op van de Messiaskerk. praat even. maar zeg wel dat ze gewoon zelf even kan bellen." De huidige databank van de PTT heeft zeer uitgebreide zoekmoge lijkheden. Drie letters van een naam is voldoende voor het juiste telefoonnummer. Maar van be lang is wel dat op de juiste naam in de computer kan worden ge zocht. „We zijn eens drie dagen op zoek geweest naar de Ski-baan in Rotterdam. Niet te vinden. Bleek die te staan onder 'Indoor-activi teiten'." Toch zijn er soms echt onmogelij ke verzoeken. Sabine van dei- Mark: ..Een dame belt voor het nummer van een kapper in Ou denhoorn. Nergens te vinden. Ik vraag: 'Weet u het wel zeker? Heet die kapsalon niet anders, zit die niet in een andere plaats?' En zij maar volhouden: Tiet moet er zijn'. En ik maar zoeken, tot zij in eens zegt: 'Oh. het is in Nieuwen- hoorn'. Maar ze zei niet eens even sorry of bedankt voor het zoe ken." ..Als bellers onvriendelijk zijn. ben je zelf ook wat kort." vertelt Sabine van der Mark. Vervelende omringen laten de in forma trices van zich afglijden of ze praten er over mot collega's. Maar de meer derheid van rle enn!anten is ple zierig en beleefd, is hun ervaring. Hijger En hoe zit het met hijgers aan de lijn? „Sinds de komst van de 06- scxlijnen is het gelukkig een stuk minder geworden." zegt Sabine van der Mark. „Je hebt het niet meteen door. maar toch wel vrij snel. Ook kan het natuurlijk ie mand zijn die astmatisch is. dat moe: je even afwachten. Blijkt het een hijger, dan zeg ik Verzin eens wat anders, joh' en druk de knop in om de verbinding te ver breken. Dat gaat nu beter dan bij hei. vroegere systeem. Toen moes ten we opslaan en naar de chef lo pen. die alleen voortijdig het tele- fooncontact kon verbreken." Er zijn ook leuke reacties zoals 'wat heeft u een jonge stem'. Een collega kreeg van een beller een baan aangeboden als receptionis te omdat haar stem zo goed be viel. In de aanvragen zitten vaste pa tronen: in het weekend willen mensen nummers van de horeca en sportclubs. Op zondagochtend bellen kinderen, van wie de ou ders uitslapen, voor de grap - vaak met onderdrukt gegiechel - om het eigen telefoonnummer. Doordeweeks zijn er de hele dag bedrijven die bedrijven willen bellen. Op maandagochtend wordt vaak gebeld om de num mers v<m huisartsen. Rita van der Bell: „En als de dokter in gesprek is. bellen ze ons terug met "heeft u wel hei juiste nummer gegeven?" Heel vaak gevraagde telefoon nummers zijn die van het open haar vervoer. Schiphol en het na tionaal thoaterbesprcckbureau. of nummers die zijn genoemd in een televisie-uitzending. In de re gio Rotterdam wordt zo nu en dan ineens opvallend veel om het nummer van de DCMR Milieu dienst Rijnmond gevraagd. Dan is er waarschijnlijk weer stank overlast. concludeert hel Inlich tingen-team. Het telefoondistrict Rotterdam, waar de netnummers: 010 en die beginnend met 018 deel van uit maken, is met 900.000 aansluitin gen het grootste van Nederland. In dit district worden elke dag dertigduizend telefoonnummers verstrekt. Dat zijn per jaar zo'n 8,5 m i Ij (jen iele lbo n n urn m er sDe ge middelde wachttijd bedraagt 3-5 seconden. De meeste klanten noemen hun naam. Dat vinden Sabine en Rita zelf prettig, omdat dat aan het ge sprek een persoonlijk tintje geeft. Sabine van der Mark: ..Son)mi- gen realiseren zich ineens dat dat eigenlijk niet nodig is en zeggen: 'Eh. met niemand'." Aan het geven van nummers zijn vaste regels verbonden, be doel cl om de privacy van de abonnees te beschermen. De operators mogen zonder naam geen nummers ge ven en ze mogen geen adressen noemen. Met die vaste regels kunnen ze zich 'aardig weren'. Smoesjes als 'het is mijn broer of zus' prikken de dames Vander Mark en Van de Belt snel door. Rita van de Belt: „Vaak wordt ge vraagd: 'Geef hel adres ook even. in de gids staat het er toch ook bij'. Dan zeg ik zoiets als: "Hel is de bedoeling dat na dit gesprek wordt gebeld.' Meestal is dat vol doende." Ook bij vragen over geheime nummers, die de informatriees zelf ook niet kunnen oproepen, kunnen ze kort zijn: 'Ik kan het iiiet get ei i. want ik heb hel niet' of: 'Een geheim nummer is ge heim'. Eenvoudige lugica. maar in de meeste gevallen afdoende. Maassluis - De eerste volle pa piercontainer is al weggehaald bij gebouw De Ark in Maasluis. Daar mee is de nieuwe ophaal methode al meteen een su<":es, constateert de gemeente Maassluis opgeto gen. Wethui' h..- Jan Storm (Milieu) was aangetrokken om gistermid dag het nieuwe ophaalsysteem of ficieel te introduceren. Dat ge beurde met de overdracht van de eerste ingezamelde partij oud pa pier aan de AVR. De methode houdt in dat scholen en verenigingen voortaan voor hun oud papier rechtstreeks za ken doen met de AVR. Die zorgt dan ook voor de afrekening van de vergoedingen en de gemeente Maassluis betaalt dit dan weer op haar beurt aan de AVR. De bedoe ling is zo de inzameling te intensi veren en de alzei ervan te bunde len. Het is een idee van de AVR om dc zaak zo aan tc pakken. Maassluis is de eerste gemeente die heeft la ten weten mee te willen doen aan het project. Viaardingen - Burgemeester Bert Stam is maandag 19 oktober gast spreker bij de WD, afdeling Viaardingen. Vlaardings nieuwe burgemeester zal op een leden vergadering van de plaatselijke li beralen in de Lijndraaier een in leiding houden over het OOR, de nieuwe bestuursstructuur voor de regio Rijnmond. Hij zal ook in gaan op vragen over deze materie. Stam maakt sinds kort deel uit van het dagelijks bestuur van het Overlegorgaan Rijn mondge meen len. dat de totstandkoming voorbereidt van een speciale wet die de weg voor een gekozen re giobestuur vrijmaakt. Voor zijn benoeming in Viaardingen was hij gedurende tien jaar als voor zitter van het Gewest Kop van Noord-Holland betrokken bij re gionale samenwerking en bij dis cussies over wijzigingen in de be stuurlijke organisatie in ons land. Hoek van Holland - De belasting rechter zal moeten beoordelen of dc gemeente Rotterdam zorgvul dig heeft gehandeld bij het opleg gen van de aanslagen voor de on- roorend-goedbelasting (OGBi in Hoek van Holland. Veel bewoners kwamen onlangs tot dc ontdek king dat de aanslagen niet alleen tussen twintig en vijftig procent hoger waren dan vorig jaar, maar dat bovendien bij volkomen ge lijkwaardige woningen een geheel verschillende taxatiewaar de was gehanteerd. Zo bedroeg bij drie naast elkaar gelegen woningen het waardever schil bijna twintigduizend gulden en dat is niet het enige voorbeeld. De OGB-aanslagen worden dit jaar voor liet eerst op basis van de 'grondslag' opgelegd door de ge meentelijke belastingdienst. Voorheen werd de OGB geïnd door de rijksbelastingdienst. Vakbondsman Luuk Bootsma heeft de laatste weken vele tien tallen kopieën van aanslagen over 1991 en 1992 ontvangen, na dat hij had aangekondigd de zaak verder te willen uitzoeken. Ook de woningbouwvereniging Rot terdam aan Zee heeft toegezegd de nodige gegevens over haar wo ningbestand te zullen verstrek ken. Na overleg met advocaten meent Bootsma nu genoeg gegevens te hebben verzameld om de zaak bij de belastingrechter aanhangig te maken. Hij hoopt daarmee in elk ge^al te bereiken dat er een "be hoorlijke taxatie komt van het Hoekse woningbestand en dat ve le aanslagen wellicht zullen wor den herzien'. Tevens wordt er een begroting op gesteld met betrekking tot de eventuele kosten. Voor de beta- ling daarvan moet Bootsman nog I een oplossing vinden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1