Rotterdam 13 Nieuw conflict in taxi-wereld Uit protest geketend aan bedreigde boom wKÊsm 'Was er nog maar zulke mooie XTC op de markt' Dealer voelt zich niet verantwoordelijk m Strenge controle politie wekt wrevel; rechter moet oplossing brengen Blussé van Oud Albias ontvangt Erasmusspeld Overeenstemming over komst Joegoslaven Boek 'Zwarte Zeeën' voor burgemeester Maassluis 'Afvalverwerking via provinciaal nutsbedrijf 'Manhattan aan Oude Maas' in Hoogvliet Be, wmöêêê, Brand in restaurant Spreekuur vreemdelingen keert terug Veroordeling Rotterdamse chauffeurs Rotterdams Dagblad Zaterdag 17 oktober 1992 Rotterdam - Pieter Blussé van Oud Albias heeft gis termiddag aan boord van de in het Haringvliet lig gende driemast-schoener 'Oosterschelde' van burge meester Peper de Erasmusspeld gekregen. Deze ge meentelijke onderscheiding is hem toegekend omdat hij veel voor Rotterdam heeft betekend op het gebied van maritiem-historische relaties. Blussé van Oud Albias is in het bijzonder betrokken geweest bij het Openlucht Binnenvaartmuseum aan de Oude Haven en de restauratie van de Oosterschelde. 's-Gravendeel - In de loop van de komende week wordt bekend wanneer de eerste Bosnische vluchte lingen arriveren op camping De Aalfuik in 's-Gra vendeel. De laatste hindernissen voor de komst van de vluchtelingen uit het voormalige Joeogoslavië zijn uit de weg geruimd. Zowel over de medische zorg als over het onderwijs aan de kinderen van de vluchtelingen is overeen stemming bereikt. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van WC gisteren gemeld. De 's-Gra- vendeeïse huisartsen wilden dat WVC tijdens de nachten voor de medische zorg van de vluchtelingen garant zou staan .JDe avonden nemen de huisartsen voor hun rekening. Het ministerie heeft hiermee in gestemd. Dinsdag vindt een laatste gesprek plaats tussen ge meente en het ministerie van WVC. Dan zullen de laatste details worden besproken. Bijvoorbeeld hoe de 41 caravans, waarin de vluchtelingen worden ge huisvest. zullen worden verwarmd en waar het eten voor de vluchtelingen wordt gekocht en bereid. Maassluis Burgemeester J. van Es van Maasluis heeft gistermiddag in het Nationaal SJeepvaartmu- seum het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het boek 'De vier Zwarte Zeeën'. Dit door drs. Cees de Haas (plaatsvervangend hoofd redacteur van het maritieme maandblad De Blauwe Wimpel) cn Dik Pilkes (scheepsbouwkundige) ge schreven boek behandelt in 328 pagina's de geschie denis van de vier sleepboten met de naam Zwarte Zee die in een periode van zo'n negentig jaar voor het Smit Internationale-concern hebben gevaren. Bij de presentatie van het door De Alk in Alkmaar uitgegeven boek waren ook de drie oudste nog leven de gezagvoerders die op de derde en vierde Zwarte Zee hebben gevaren aanwezig: Arie Slijp (met 92 jaar de oudste). Dirk Strijbos en Arie Poot. Den Haag - Milieugedeputeerde ir. J,C. van der Vlist wil dat er in de provincie een soort nutsbedrijf komt dat gaat over de afvalverwerking. Hij maakte die wens gisteren kenbaar tijdens zijn verhoor door de onderzoekscommissie afvalverwijdering Zuid-Hol land. De commissie onderzoekt het provinciale afvalbe leid over de afgelopen twintig jaar. In hel rapport dat over twee weken wordt aangeboden aan Provinciale Staten zullen kwesties als de vuilstort op Coupépol der en Krimpenerwaard aan de orde komen. Van der Vlist, die in 1987 gedeputeerde werd, is de laatste die door de commissie is gehoord. Om controle cn handhavingsbeleid op dc afvalstro men te verbeteren, uitte hij het idee om één organi satie in het leven te roepen die bepaalt waar en hoe afval verwerkt wordt. ..Ik zie het liefst een Afvalver werking Zuid-Holland: de AVZ", had Van der Vlist al als naam bedacht. Die zou bij voorbeeld het recht moeten krijgen om tarieven ran derden vast te stel len. Volgens de milieugedeputeerde is er de laatste jaren veel verbeterd in de controle, de organisatie en het omgaan met afval. „Maar ik kom elke dag nog din gen tegen waauvan ik me afvraag hoe die mogelijk zijn'', relativeerde hij ook. Over zijn eigen taak zei hij: „Ik ben geen controleur op stortplaatsen. Ik heb een redelijk zicht op de organisatie. Als zaken niet lopen kan ik ingrijpen." Hij gaf toe dat er ook nog in zijn periode afval is geëxporteerd. „Ongetwijfeld. Maar niet met enig medeweten van de provincie." Rotterdam - De Rotterdamse wethouder Vermeulen (Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting) heeft giste ren de eerste paal geslagen voor het plan 'Park Vos- sendijk' op het voormalige zwembadterrein in de Hoogvlietse wijk Meeuwenplaat. Met schuine blik naar de ontwikkeling rond de Kop van Zuid wordt het Hoogvlietse plan 'Manhattan aan de Oude Maas' genoemd. Woningbouwvereniging Patrimonium heeft, in sa menwerking met de gemeente Rotterdam, een meer voudige studieopdracht voor dit plan afgerond. Het winnende ontwerp van de combinatie GN Bouw (aannemer) en Roeïf Steenhuis Architecten voorziet in vier woontorens en drie stadsvilla's. In totaal ko men er 307 woningen. Drie ran de vier torens (168 woningen) worden in de categorie 'beleggershuur woningen' gerealiseerd. De bouw wurut m de Ru- mende twee jaar gefaseerd uitgevoerd. De eerste paal luidde de start in de van de bouw van de eerste toren met 68 huurwoningen. Burge meester Peper kwam gis teren aan boord van de Ooster schelde om Pieter Blas- sé van Oud Albias de Erasmus speld uit te reiken. Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad Rotterdam - De Rotterdamse po litie blijft hard optreden tegen taxi-chauffeurs die te lang achter het stuur zitten, of niet netjes bij houden hoe lang ze op straat zijn geweest. ..En datzelfde geldt voor chauffeurs die hun werkboekje, hun geneeskundige verklaring of bewijs van goed gedrag niet bij zich hebben." zegt hoofdagent F. van den Berge, taxicontroleur van de politie. Chauffeurs van meer de Rotterdamse Taxi Onderneming (RTO) zijn boos op de politie, die naar hun mening onterecht chauffeurs van straat haalt. Vol gens mr. P. W. J. van der Spek. raadsman van de chauffeurs, is dit in strijd met een notitie van de Rijksverkeersinspectie (RVI), die voorschrijft dat zelfstandige chauffeurs niet onder de rij- cn rusttijdenregels van de rijtijden- wet vallen. Bovendien, zegt de ad vocaat. heeft de kantonrechter in 1991 bepaald dat 'eigen rijders' de zogenoemde werkmap, met daar in informatie over de ritten, niet bij zich hoeven hebben. „Ondanks dat alles," zegt de raadsman. blijft men beboeten, blijft men mensen naar huis stu ren. Het is nu afwachten tot de rechter er weer iets over zegt. En dat gaat binnenkort gebeuren, want er zijn boetes uitgedeeld. Ik heb de officier van Justitie ge vraagd deze zaken versneld aan te brengen." Commissaris Alba van de RTO verzet zich tegen de volgens hem 'onfatsoenlijke' controles van de chauffeurs. Hij zegt verder dat de politie niet met hen wil praten, ondanks een brief aan de korpschef en de hoofdofficier van Justitie. „Er ligt een uitspraak van de rechter, maar de politie blijft zeggen dat ze daarmee niets hebben te maken." klaagt Alba. Van den Berge, die meldt dai er begin deze week nog overleg is geweest met alle taxicentrales, zegt de RVI en de officier van Jus titie achter zich te hebben. Hij concludeert dat alle Rotterdamse chauffeurs, eigen rijder of niet. aan de gestelde eisen moeten vol doen. Zo niet. dan wordt de chauf feur van de weg gehaald. Sinds kort wordt één uitzonde ring gemaakt: zelfstandige chauf feurs, die zeven dagen per week achter het stuur hebben gezeten. krijgen een boete, maar mogen blijven rijden. Ook de politie wacht wat dit betreft af wat de rechter ervan vindt. Controle blijft moeilijk, zegt Van den Berge, omdat chauffeurs tel kens trucjes verzinnen om de po litie te misleiden. „Via de mobilo foon wordt dan omgeroepen dat we weer op straat zijn. En wie dat aangaat, zorgt dat'ie weg is, zo werkt dat. Ze moeten echter goed beseffen dat ze zelf de markt aan het verzieken zijn. Ze hebben ten slotte zelf gevraagd om tneer te controleren. Nu doen we dat, en dan krijg je dit weer." Rotterdam - In een restaurant in het complex De Coolsc Poort aan dc Coolsingel is gisteravond brand uitgebroken. Nadat dc grill in brand was gevlogen sloegen de vlammen via dc afzuiginstallatie naar buiten. De brandweer had het vuur bin nen een kwartier geblust. Er wa ren op hel moment 25 mensen in het restaurant aanwezig. In de er naast gelegen bioscoop dreigde rookontwikkeling te ontstaan, maar dit kon worden verholpen zonder dat de bioscoopbezoekers de zaal hoefden te verlaten. Rotterdam - Marcel Hoornweg wil voorlopig niet worden losge maakt. Als protest tegen de rooi- vergunning van het dagelijks be stuur van de deelgemeente Hoog vliet heeft hij zich letterlijk aan één van de 33 te rooien bomen in het winkelcentrum De Binnen ban geketend. Hij protesteert hiermee ook tegen de plannen voor de renovatie, die de aloude en kille winkelpromenade moet opkalefateren. Tegen de rooiver- gunning is bij de Raad van State een schorsingsverzoek inge diend. „Ze waren hier gisteren ineens begonnen met het weghalen van die bomen." legt bewoonster Els Vervuurt uit. „Waar zijn ze nou mee bezig. Weken geleden heb ben we al handtekeningen tegen •de plannen en het rooien opge haald en aan de deelgemeente ge geven. Maar ze zijn toch gewoon begonnen. We zitten al op de Shell en het beetje zuurstof van die bomen wordt nou ook wegge haald. Door onze protesten heb ben die mensen van het rooien wel gezegd dat ze geen zin had den om er mee door te gaan." Woordvoerder J. Alders van de af deling Ruimtelijke Ordening cn Beheer van de deelgemeente: „Deze zomer zijn de plannen ge presenteerd voor de uitbreiding en renovatie van de Binnenban. De bedoeling is het voetgangers gebied te verkleinen en de win keloppervlakte te vergroten. Daarvoor moeten de leidingen uil de grond en verplaatst. Alge lopen dinsdagavond is er een voorlich tingsavond geweest. Om nog voor de drukke weken rond sinter klaas en de kerst de straat weer dichtte hebben moest Gemeente werken nu beginnen met het ver plaatsen van dc kabels. Daarvoor moesten nok de bomen worden gerooid. Voor 39 bomen is een rooivergunning aangevraagd. Het dagelijks bestuur heeft er daarvan zes geweigerd, omdat die nu nog niet direct voor de uitvoe ring van de plannen weg hoeven." De bomen blijven nu in ieder ge val staan tot Raad van State een uitspraak over het schorsingsver zoek heeft gedaan. Marcel Hoornweg vormt met zijn protest-actie een attrac tie op zich in winkelcentrum De Binnenban. FoloCorVos Rotterdam - Het spreekuur van de afdeling vcrblijfsregeling van de Rotterdamse Vreemdelingen dienst. dat sinds 1 oktober was af geschaft. komt binnen een week toch weer terug. Daarmee pro beert dc politie de lange rij wach tenden die door de afschaffing van het spreekuur ontstond, te voorkomen. De afdeling vcrblijfs regeling beoordeelt aanvragen voor een verblijfsvergunning. Volgens commissaris T. Reitsma chef Regionale Ondersteunende Diensten van de politie, is de te rugkeer ran hel spreekuur moge lijk. omdat volgende weck zes mensen aan dc afdeling vcrblijfs regeling worden toegevoegd, Daarnaast zijn nog zeven menser: in opleiding. Op de langere termijn zal gewerkt worden aan spreiding van meld punten over Rotterdam West en Zuid en later over alle twaalf nieuwe districten. Door Marcel Potters Rotterdam - Het siert de 45-jarige hoofdverdachte dat hij geen krimp gaf, toen officier van Justi tie mr. R. van der Hoeven de zwa re eis formuleerde. Vrijwel onbe wogen hing hij onderuit op een stoel, recht tegenover rechtbank president mr. R. C. Lensink-Bos- man, en zweeg zoals hij tijdens het langdurige onderzoek conti nu had gezwegen. Alhoewel, hij mompelde één keer 'Den Haag', toen de rechter vroeg waar zijn vorige zaak had gediend. Want. zo betoogde advocaat mr. J. L. A. M. Le Cocq d'Armandville later ter verduidelijking, zijn cli ënt was al eerder veroordeeld we gens koppelbazerij en BTW-frau- de. „Hij moet nog drie jaar uitzit ten," zei de raadsman. ..in ver band met een 2aak uit '87. Hij ziet daar als een here tegenop." Vandaar ook dat hij de rechtbank, mocht het niet tot de door hem verlangde vrijspraak komen, vroeg een eventuele vrijheids straf beperkt te houden, want de eis van mr. Van der Hoeven - acht jaar cel en een miljoen gul den boete - had op hem wél in druk gemaakt. De laatste in de lange rij verdach ten in het grote Rotterdamse XTC-proces was volgens hel Openbaar Ministerie, en dat bleek ook wel uit de strafeis, een van dc grootste jongens in deze lucratieve pillenhandel. „Een lei dinggevende rol," zei mr. Van der Hoeven over dc 'taak' van deze verdachte. ..U bepaalde wat er moest gebeuren, u bepaalde wie wel en wie niet mee mochten doen." Hij was betrekkelijk snel klaar. Raadsman mr. Le Cocq d'Armandville niet. Die deed nog eens dunnetjes over wat alle ad vocaten tot dusver hadden, ge daan. namelijk hel foeteren op onvolkomenheden in de tenlaste legging, het laken van de arrogan te houding van het politieteam t 'Vertelt u maar, vrij weten toch al les al', werd deze taktiek eerder samengevat! en het speuren naar onvolkomenheden in het onder zoek. „Er werd constant toege werkt naar de conclusie, die de basis was van hel onderzoek." Volgens hem stond bij de politie al bij voorbaat vast dat zijn cliënt de baas was van de pillen produ centen. handelaren- en expor teurs. Met enorme hoeveelheden roiden ze uit een machine in een loods in Standdaardbuiten. om vervolgens via een opslagruimte aandeAdrianalaan in Schiebroek hun weg te vinden naar onder meer Groot-Brittannië - één transport van 100.000 pillen stond op de rol - en de discotheken in en rond Rotterdam. Daarnaast hield de bende zich bezig met im port en export van hasj. Alle raadslieden hamerden op de term 'criminele organisatie', de rode draad in deze zaak. De ver dediging was van mening dat die organisatie helemaal niet be stond. althans niet voldoende was omschreven in dc tenlasteleg ging. „Het waren telkens clubjes personen, die dingen regelden. Mijn cliënt participeerde daar zo nu en dan in," legde mr. Le Cocq d'Armandville uit. Over het gevaar van het gebruik van XTC, waarop het Openbaar Ministerie telkens afstuurde, was de raadsman kort. „Het nare is, dat er nu allerlei rotzooi op de markt komt. Daar zou men voor zichtig mee moeten zijn. Waar we in deze zaak over praten zijn pil len van goede kwaliteit, een bui tengewoon mooi cn zuiver pro- dukt. Wc zouden willen dat dit soort XTC nog op dc markt was..." Officier van Justitie mr. Van der Hoeven hield voet bij stuk: „Er wordt in dit soort handel ver schrikkelijk veel geld verdiend, op een vrij simpele manier, zon der dat er enige controle van ho gerhand op is. Daarom wordt er in heroïne, cocaïne en dus XTC ge handeld. Er komt op deze manier veel te veel geld terecht op een nlek. waar hot niet thuishoort, bi' mensen die er verderfelijke idee- en op nahouden." Uitspraak in deze zaak op 29 okto ber. Rotterdam - In het grote Rotter damse XTC-proces dat gisteren voor de Rotterdamse rechtbank is afgerond stonden alleen de 'grote jongens' terecht. Mannen die de pillen met duizenden te gelijk maken en verkopen. Voordat de pillen bij de gebrui ker terechtkomen, zijn ze al door veel handen gegaan. Uit eindelijk is een groep jongeren met een gemiddelde leeftijd van rond de twintig verantwoorde lijk voor de laatste verkoop, die aan de gebruiker. Plaats van handeling: 'discotheken in Rot terdam en natuurlijk dc house party's waar zeer veel geslikt en gehandeld wordt. Zulke Tiuisdealers' zien elk weekeinde weer wat de XTC-pil- len met hun klanten doen. Ze kopen een pil, nemen deze in met een glas Spa blauw en kij ken vervolgens op hun horloge, want na een half uur begint de roes. Op den duur wordt het slikken van een pil een vaste ge woonte op zaterdagavond. Uit gaan zondereen pil te slikken is niet leuk meer. Ze hebben het gevoel iets te missen, Wat beweegt scholieren - want de meeste dealers zitten over dag gewoon op school - om die drugs te verkopen? De 20-jarige 'Peter' (een schuilnaam) ver koopt ruim een jaar pillen. Hij begon toen enkele vrienden hem vroegen een pil te 'regelen'. Via-via kwam hij te weten waar hij de XTC kon kopen en begon hij met een voorraad van enkele pillen. Dat werd al snel meer. omdat de grote dealers kortingen geven bij grote afname. Zo stimuleren ze mensen als Peter om veel tc verkopen cn zo hun winstmar ge, ongeveer vijf tot tien gulden per pi1, te verhogen. Peter vindt het wel een 'uitdaging' om de pers te woord te staan. Kenne lijk heeft hij zich vaak moeten verweren tegen kritiek op z'n lucratieve bijverdienste, want op de vraag of hij zich verant woordelijk voelt, antwoordt hij direct en zonder te twijfelen 'nee'. „Ze slikken die pillen toch zelf; ik duw ze niet in hun strot. Ik koop alleen goede pillen. Ik ken het effect en de bijwerkingen. Dat vraag ik aan de persoon van wie ik mijn pillen koop. Ik heb ze ook een paar keer laten tes ten." Maar ook goede XTC is slecht voor je lichaam. „Ik vix. me niet rot als ik zie dat iemand te veel van mijn pillen slikt. Als ik besluit ze niet meer aan die jongen of dat meisje te verko pen, gaat hij of zij gewoon naar een ander." Peter is gestopt met het verko pen van pillen in discotheken en handelt alleen nog in grotere aantallen, omdat het verkopen risico's met zich meebrengt. De kans om gepakt te worden door de portiers is klein, maar het is vooral de onderlinge concurren tie die dealen gevaarlijk maakt. „Er zijn tenslotte een hoop men sen die weten dat je met pillen in je zak rondloopt en als ze kwaad willen kunnen ze je ver linken of ze kunnen alle pillen uitje zak trekken." De verdiensten voor de kleine dealers zyn goed, maai' het ech te geld wordt verdiend door gro tere handelaren. Veel kleintjes hebben dezelfde leverancier. Deze stelt vaak een minimum- prijs vast die gewaagd moét worden. Als de prijs te laag is, gaan veel gebruikers zeif mei handelen beginnen om de kos ten voor het eigen gebruik terug te verdienen. Zo is Peter ook be gonnen. Den Haag - De politierechter in Den Haag heeft gisteren dertien taxichauffeurs uit Rot terdam en Den Haag veroor deeld tot boetes van vijfhon derd gulden cn twee weken voorwaardelijke gevangenis straf wegens versperring van de openbare weg. De chauf- feurs blokkeerden in april een deel van de Utrechtsebaan in Den Haag. Zij voerden actie te gen het provinciale vergun ningenbeleid. Twee chauffeurs werden wij gesproken wegens gebrek aan bewijs. De officier van justitie had naast de 500 gulden boete vier weken voorwaardelijke celstraf geëist. Volgens politierechter mr. M. Loth leverde de collectieve ac tie gevaar op voor de overige weggebruikers. .Automobilis ten probeerden via andere we gen de stad in en uit te komen en namen het in de chaos niet zo nauw met de verkeersre gels." Ongelukken zijn even wel niet gebeurd. De komende maanden moeten nog 36 andere taxichauffeurs voorkomen bij dc politierech ter vanwege hun aandeel aan andere blokkades tijdens de actiedag. De advocaat van vijf gisteren veroordeelde Rotterdamse chauffeurs, mr. Van der Spek. heeft al aangekondigd in ho ger beroep tegen het vonnis te gaan. Hoek v talvoc deninj zwaar markt gende meiier baan. overla. perma vierka gelijk}

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1