15 'Winkelen in Imelda zal begrip worden' Kunstenaars op zoek naar roem Niek van Vugt vindt tekenen aan verlengde Passage een uitdaging a mi-%' Klaar-over Interculturele week Apenkooi in zwembad Bouwspeelplaats open Speurtocht in polder Minister opent expositie Nieuwe CD Stolkestein (- - MvO ■MK- jajia» 1 ..SuiÊÊïSÉSÈÊ 'Fietsverkeer langs Vaart niet ernstig gehinderd' Rotterdams Dagblad Dinsdag 20 oktober 1992 Deze week stond ik met de auto voor een rood verkeerslicht in de Van der Driftstraat in Vlaardingen te wachten om de Burgemeester Pruissingel op te rijden. Ik moest even naar Maassluis. Rechts van mij stond een vrouw, gekleed in de felle kleuren van een dienstbare klaar-over, te wachten op klanten. Die kwamen er want we zaten tegen de sluitingstijd van de scholen aan. Een moeder met kind meldde zich bij de klaar-over. Die wachtte ver volgens keurig tot het voetgangerslicht op groen sprong, hield haar bordje omhoog en begeleidde moeder en kind naar de overkant. Ik herhaal: bij een groen oversteeklicht! Ik wreef even in mijn ogen: een klaar-over die helpt oversteken bij een groen licht. Waar moet dat allemaal naartoe? Later hoorde ik dat de politie wat scherper controleert op het rijden door rood licht. JAN BOOTSTER Schiedam In wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avenues- straat wordt lot en met zondag 25 oktober een inter culturele week gehouden. Vanochtend is de week ge opend met een expositie van werken die zijn ge maakt door de deelnemers van diverse talencursus sen. Morgen vindt er een zogenoemde Derde Wereld- bingo plaats waarbij produkten uit de Derde Wereld als prijzen de deur uitgaan. De bingomolen draait van 19.30 tot 20.00 uur. Voor donderdag staat van 13.00 tol 15.00 uur een ouderenmiddag op hel pro gramma met als thema 'Ergens anders ouder wor den' en vrijdagavond is er vanaf acht uur een zuida- morikaanse dansavond met danslessen. Bij de We reldwinkel aan de Hoogstraat wordt zaterdagmiddag vanaf twee uur een poppenkastvoorstelling gegeven waarbij een gratis kopje koffie kan worden genuttig er; hei programma voor het slotfeslijn van zondag 25 oktober in De Erker wordt uitgedeeld. Rustig haantjes trokken in zwembad Zuid is er don derdagmiddag niet bij. Dan wordt van 13.00 tot 17.00 uur namelijk gespeeld door als dieren of clowns ge schminkte kinderen in de speciaal opgebouwde apenkooi. Alleen kinderen met een zwemdiploma mogen meedoen en ouders die willen helpen in de begeleiding zijn van harte welkom. Een toegangs kaartje kost 4.25 gulden. Vlaardingen Gedurende de herfstvakantie is de Bouwspeelplaats aan het Boerderijpad 5 elke dag geopend van 10.00 tot IGiOO uur. Vanzelfsprekend worden cr weer hut ten gebouwd maar er zijn ook speciale herfstactivi- teiten op touw gezet. Toegang tot de speelplaats is gratis, gereedschap kan in de winkel in de trein wor den geleend en daar zijn ook spijkers te koop. Om de h erf stad i vilei t on mee te kunnen maken moeten de kinderen wel 1,50 gulden neerleggen. Ook buurthuis De Haven organiseert deze week acti viteiten voor kinderen die niet weten wat ze in de herfstvakantie moeten doen. Morgen is er een speur tocht per fiets in de Broekpolder en donderdag wor den er collages gemaakt van de herfstspullen die tij dens de speurtocht zijn gevonden. Vrijdag komen de sportievelingen aan hun trekken. Dan wordt de sport- cn spelmiddag gehouden. Alle activiteiten beginnen om 13.00 uur in het buurt huis en deelnemen kost één piek per dag. Het werken. leven en de maritieme veiligheid in de hedendaagse zeevisserij. Dal staat centraal in de ex positie 'Veilig bedrijn" die vanaf morgen tot en met "23 februari 1993 in het Visserij museum aan de West- havenkade is te zien. Minister De Vries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid komt naar Vlaardingen om de expositie te openen. Het Visscrijmuseum heeft samen met het Rijksinstituut voor Visserij On derzoek en de TU in Delft kans gezien om het thema 'Werken en veiligheid' op de moderne kotters te ver talen in een expositie die zowel de vakman als de ar geloze museumbezoeker moet kunnen boeien. - Maassluis Zanger Jaap Stolkestein werkt momenteel hard om door te breken in de artiestenwereld. Binnenkort verschijnt zijn nieuwe CD. Stolkestein had enkele ja ren geleden regionale bekendheid met zijn nummer 'Oh, oh. Wesland'. maar trad daarna vooral buiten het Westland op. Hij doet veel voorprogramma's voor bekende artiesten. De van Maasdijk naar Maassluis verhuisde zanger trekt onder meer door hel land met een roadshow van RTL 4. Onlangs zou hij optreden in Poeldijk, maar dat concert werd op het laatste mo ment afgelast. In de voorverkoop was niet één kaart je verkocht. ..Ja. dat had ik wel verwacht. Hier drie keer achter elkaar optreden, is teveel van het goede. Ik zei het nog tegen de organisatie, maar die wilde niet luisteren"" Bij een optreden met de Havcnzan- gers, ook in Poeldijk, hield de belangstelling even eens niet over. Maar bij het optreden op 7 november met Curry Konings verwacht Stolkestein echter 'een mannetje of achthonderd'. Van een 'come back' in 'net Westland wil hij niet spreken. Hij treedt nog maandelijks in het Westland op bij schuur feesten. Schiedam dinsdag 20 oktubcr Swmd Ni=ture ^ymfcnla woensdag 21 oktober -D^rai::iï-raüebortïtirt;.l Sneeuv.-AV.je e« tiv "i fixeer Spreek uur CNV. De Stuu: Vlaardingen café D'Oucle Sloep, 21-30 uur eek Blauwe Brug. 14.00 uur. uiertheuteri. Passage. I4.0ÏÏ uur. jhoi'fpltfin 10,14.00-15.0fluur. Maassluis ir vervoer ui en rond VIHardingen. Bist '■and, DiÜelkii.'.rgsingeL'ZO.üü uur. unischi- rock. café DOude Stoep, 21.30 u Stad s.gehwrr.aal, 14.00 uur i.ees Lesuis igemengue ledinieKeio, k ium- Olivier van Noorliaan 120. Redactie Waterweg: Jan Bootster Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Caref van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donaid Bax Telefoon 2340055 Door Card van der Velden Schiedam - De geplande bouw van het nieuwe winkelcentrum Imelda in het verlengde van de Passage heeft in Schiedam nog nauwelijks stof doen opwaaien. Dat mag opvallend heten, want net als bij bet ABC-comp]ex in de Lange Kerkstraat moeten er voor het grootschalige nieuwbouwproject van Imelda/Passage tal van pandjes worden gesloopt. „Tot dusver zijn de plannen positief ontvangen," zegt architect Niek van Vugt. „We wachten nu de reacties af." Van Vugt is firmant bij liet Rijs- wijksc architectenbureau Eller- man. Lucas Van Vugt. Dit bureau werd in 1988 door dc Haagse pro jectontwikkelaar MAB ingescha keld om een voorlopig ontwerp voor een verlengde Passage te maken. De gemeente ging op ba sis van de schets met de MAB in zee. Het grootste deel van het nieuwe winkelcentrum verrijst op het braakliggende terrein aan de ach terzijde van de Hoogstraat en het Broersveld. op de plek waar vroeger internaat De Uitkijk stond. Er komen in totaal 78 win kels en de totale oppervlakte wordt 17.000 vierkante meter. Sloop Dat is pak 'm beet drie voetbalvel den vol met winkels. Het is daar mee bijna drie keer zo groot als het omstreden ABC-eomplex, dat in de Lange Kerkstraat in een ver gelijkbare omgeving is gesitu eerd. Dc plannen zijn de tekenta fel inmiddels bijna ontgroeid, maar in tegenstelling tot bij het ABC-compiex werd de planont wikkeling in die jaren niet ver stoord door omwonenden, de poli tiek of een tegen sloop van pan den gekante historische vereni ging- Van Vugt houdt er rekening mee, dat er nog het nodige overleg met betrokkenen moet volgen. „Dat is hun goed recht. Dat moet zelfs. Van discussie wordt een plan al leen maar beter. Als het maar gaat om vragen betreffende de schaal, de invulling en de inpasbaarheid. Het is moeilijk om democratisch te beslissen over de kleur van een baksteen." Hoogteverschil Als uitgangspunt van het plan fungeert de vooroorlogse Passa ge. Deze sinds jaren verlopen overdekte winkelstraat wordt over het Broersvcld heen doorge trokken naar het Ui tk ij k ter rei n waarna de nieuwe Passage met een bocht naar links op de Hoogs traat uitkomt. Dc bestaande Pas sage en de Hoogstraat liggen en kele meters hoger dan dit terrein, dat bekend staat als Imelda. Dit heeft de architect de kans gege ven een winkelcentrum in twee lagen te ontwikkelen. „Dat natuurlijk hoogteverschil heb je bijna nergens." zegt Van Vugt. „Het is heel leuk om dat als architect uit te buiten. We vinden hel zo aardig, dat we dit idee nu gebruiken voor een nieuw win kelcentrum in Apeldoorn. Het na tuurlijk hoogteverschil is daar slechts 1.40 meter. We hebben het zo geforceerd, dat daar nu ook twee lagen met winkels komen." Van Vugt heeft gepoogd een plan te ontwikkelen dat past bij het kleinschalige karakter van Schiedam, Het gemeentebestuur heeft deze visie in de plannen herkend. Sommigen beweren echter dat er met een winkelop pervlakte ter grootte van drie voetbalvelden in ieder geval qua omvang nooit sprake kan zijn van een subtiele ingreep in het klein schalige stadshart. „De angst voor de omvang is wel begrijpelijk," zegt Van Vugt. „De grote bouwmassa zit echter ver scholen achter het Broers veld en dc Hoogstraat. Toch past de archi tectuur ons inziens bij het karak ter van Schiedam. We hadden domweg een groot, vierkant blok kunnen plaatsen. Met de afgeron de daken en de hoogteverschillen is daar nu zeker geen sprake van.'" Broers veld De meest ingrijpende verande ring zullen Schiedammers erva ren in het Broersveld. Als opval lendste trekker zal een glazen brug fungeren, de verbinding tus sen het bestaande en het nieuwe gedeelte van de Passage. „Dat wordt heel bijzonder." voorspelt Van Vugt. „Het is een heel mooi moment als je daar overheen loopt." De door glas omgeven wandelaar krijgt een geheel veranderd Broersveld te zien. De noordelij ke gevelwand van het Broersveld wordt tot puin vermalen en maakt plaats voor nieuwe winkels. „Het winkelcentrum moet op het Broersveld uitstraling krijgen aan de straatzijde. Een dergelijke levendigheid dient aan de andere zijde een antwoord krijgen. Daar om komen er tegenover de Blau we Steeg ook nieuwe winkels, waarvoor drie panden verdwij nen." De sloop van de betrokken pan den is volgens Van Vugt overmij- delijk. „Ze zijn niet in te passen in het nieuwe winkelcentrum." Zijns inziens hoeven Schiedam mers niet te treuren om de sloop van in totaal twintig panden. „Het Broersveld wordt in de toekomst intiemer. De straat wordt aan bei de zijden voorzien van een arca de. Daarmee wordt de wandeling tussen de Hoogstraat en de Lange Kerkstraat weer aantrekkelijk." De sloop van enkele panden in het Broersveld aan de zijde van «a*#»***:; i1 'v t De toekomstige situatie in het Schiedamse winkelcentrum. Een kijkje in de Hoogstraat, met links in het midden de toegang tot de verlengde Passage. Tekening van vugt/MAB de bestaande Passage wordt ook veroorzaakt door de bouw van een parkeergarage op de plaats van het huidige Passage-theater. „De parkeergarage loopt door boven de nieuwe winkels aan het Broersveld. Hij wordt wellicht twee of drie verdiepingen, maar wandelaars zullen hem. nauwe lijks ervaren. Daarvoor is de straat te smal." De nieuwe gevelwand tussen de Boomgaardstraat en de Blauwe Steeg valt op door z'n strakheid. Boven de winkelluifel komt de gevelwand op de tekening over als een groot, rechthoekig blok. Van Vugt gelooft niet dat dit on derdeel van het plan te streng is voor een binnenstad, die juist wordt gekenmerkt door de bonte verscheidenheid in bebouwing. „Dit ontwerp is niet streng, maar eerlijk. Er zit nu eenmaal een groot gebouw en dat mag je in de architectuur niet ontkennen. „Met de details, dc maatvoering en de ritmiek hebben we aanslui ting gezocht op het bestaande. In de detaillering van de gevel keert een ritme van 4,80 meter terug. Dat is de maat van de bestaande panden. Het is een harmonieuze wand in een intieme straat." „Schaalverschilien zeggen ons niet zoveel," wordt Van Vugt bij gevallen door zijn compagnon Jan Bart Lucas. ..De kerken en het museum staan in het centrum, van de stad ook groot te wezen. En neem het gebouw waar C A nu zit. Het is best mooi, maar het doet geen enkele moeite om zich in de omgeving tc voegen. Dat ge beurt bij ons ontwerp wel." Restauratie De ingang van de Passage aan de zijde van de Hoogstraat verrijst pal naast dc winkel van Hij-he renmode. Geïnspireerd op de in hammen in de Hoogstraat bij café 't Weeshuis en het museum heeft Niek van Vugt ook hier een klein pleintje ontworpen. Dit is bedoeld om een soepele overgang tussen de winkelstraat en het nieuwe winkelcentrum te bewerkstelligen. Drie pandjes op de Hoogstraat moeten voor het plan wijken. Hieronder bevindt zich het winkeltje, waarin wet houder Chris Zijdeveld zijn idee ën over het nieuwe stadscentrum de laatste jaren soms toelichtte. Ter verhoging van de sfeer wil Van Vugt op deze plek replica's laten aanbrengen van de lampen, die in beter tijden op de kop van de gevel van de bestaande Passa ge als lokkertje dienden. „De con sument moet het winkelcentrum als eenheid gaan zien," zegt hij. „In de gevel van de bestaande Passage moet daarom oók iets te rug te zien zijn van de nieuw bouw," Van Vugt beschouwt de in het project verweven restauratie van de bestaande Passage als een eer volle opdracht. „Met Den Haag is dit de laatste vooroorlogse Passa ge in Nederland. Dat is heel bij zonder. Hij verkeert in goede staat, cr is weinig aan verprutst." De grootste aanpassingen zullen plaatsvinden aan dc zijde, waar de langgerekte gevel van het Pas sage-theater nu het beeld domi neert. „Vroeger zaten er vier win kels en dat beeld wordt hersteld. Boven de wankels hebben we kan toor- of opslagruimtes geprojec teerd. De dichtgemaakte ramen van de Roo Roosenzaal worden weer opengemaakt. We leveren daar een nieuwe, kale ruimte op, die geschikt is als restaurant of galerie." Hamvraag Tussen MAB en de gemeente Schiedam bestaat een principe overeenkomst over de komst van het winkelcentrum. Of het er komt. staat echter nog niet defini tief vast. Eerst moet de gemeente raad een bouwvergunning afge ven. Dc MAB heeft vei volgens huurders voor het complex vin den. Pas als die er zijn, vormt hei winkelcentrum een interessant object voor een institutionele be legger of een andere investeerder. „Dat is een ingewikkeld proces." zegt Jan Bart Lucas. „Maar de MAB zou er niet aan zijn begon nen als het niet verantwoord is. Zij raken hun projecten altijd kwijt. Er is goed marktonderzoek verricht. Voordeel voor de beleg ger is, dat de MAB zich nog en kele jaren bemoeit met het direc te management van het geheel. Dat is interessant voor beleg gers." De Hema ga:r f4reden als trek ker voor het nieuwe winkelcen trum. „Daarna is het zaak om het hele niveau wat op te krikken.'- zegt Lucas. „De Hoogstraat heb je de laatste jaren zien inzakken. Ér zit daar teveel discount. Dit nieu we centrum geeft een fikse op waardering in het Schiedamse centrum. Winkelen in Imelda zal een begrip worden." Als dc laatste hobbels volgens planning worden genomen, be gint de bouw voor het nieuwe winkelcentrum op 1 april 1993. Een maand of vijf later is dan de sloop van het Passage-theater aan de orde. Het geheel moet worden opgeleverd in 1995. Vlaardingen - Iedereen wil graag een beetje bered zijn. Ook de fotografen die i mdheden fo tograferen. Dc Viaurdingse foto kunstenaar Auke Bergsma steekt zijn eerzucht niet onder stoelen of banken. „Wij willen met beroemd worden niet wachten lot we dood zijn." Of zijn Hal] of Fame-project hem de gewenste roem zal opleveren, moet worden afgewacht, maar dat hij en zijn Zweedse partners er opzien mee zullen baren staat wel zo goed als vast. Vooral een ten toonstelling in de watertoren van Vlissinger. volgens Bergsma wegens h- nimentele karak ter ervan vt i publiek trekken. Hij wil er de vloer van de kelder bezaaien met foto's van 'gevallen sterrenk acteurs, zangers en an dere personalities uit de jaren vijftig en zestig. Heel herkenbaar voor de generaties van toen. Een installatie met spiegels, tlistlicht en kleuren filters moet de bezoe kers het gevoel gevc-n dat zij een bühne betreden. De tentoonstelling in Vlissingcn is maar één onderdeel van Bergs- ma's project, waarvan delen ook te zien zullen zijn in het Hollan- diagebouw in Vlaardingen en in Scandinavische steden als Gote- borg, Malmö en Stockholm. Er wordt verder gewerkt aan een ma quette die de "most famous city in town" voorstelt (want ook steden V* cu ij velen mei eikaai uju be roemdheid), er komt een vervolg op een beroemde campagne over drankmisbruik in Zweden en een expositie over oude fotografische In het atelier van Auke Bergsma werken de Vtaardingse fotograaf, Maria Isakson en Hannelore Rap waarvan zij hopen dat het hen roem zal opleveren. FotoEiien den oudea-Roei Dijkstra technieken. Een levende be roemdheid zal in 1993 de opening van liet totale project verrichten. Bergsma heeft nog geen speciale 'eelebrcty' op het oog. De Vlaai ilingae fotograaf kreeg het idee voor dit omvangrijke kunstwerk, dat door de gemeente Vlaardingen met 7000 gulden wordt gesubsidieerd, tijdens een van zijn reizen naar Scandinavië. Daar ontmoette hij de 83-jarige Kary Lasch. een fotograaf die be roemd werd om zijn foto's van be roemde personen. In gesprekken met andere vakgenoten Victtl hel idee verder uitgewerkt. Voor Hannelore Rap uit Malmö. een van Bergsma's Zweedse col lega's die in Vlaardingen liet pro ject helpt vorm tc geven, houdt het begrip roem meer dan enkel een plaatje in een veelgelezen roddelblad. „Het is ook," zegt zij. ..een hang naar liefde. Je wilt dat iedereen van je huuul." In haar vaderland krijgt zij maar weinig kans die droom te realise ren. „Kunstenaars hebben het moeilijk in Zweden, kunst is daar aan het Hall of Fame-project, een vies woord. Als jc niet tot een bepaald kliekje behoort, sta je overal buiten. Kunstenaars in Holland zijn veel opener. Met hen kun je praten over je werk en ook goeu samenwerken. Misschien heeft dat verschil in opvattingen te maken met het klimaat, dat in Scandinavië toch een stukje kou der is dan hier." Vlaardingen - Het fietsveikcet langs de vaart zal van de woning bouw in dat gebied geen perma nente hinder ondervinden. Er zijn verschillende aanvullende fiets voorzieningen getroffen en bovendien komt er een nieuw fietspad tussen de brug over de Vaart en de Hoüërhoeksepolder. Dit antwoorden burgemeester en wethouder op vragen van het CDA-gemeentcraadslid Henk van den Berg. Het raadslid vroeg on langs opheldering over het feit dat de bouwer met materialen en gereedschappen het fietspad langs de Vaart blokkeert. Volgens B en W heeft de aanne mer daar weliswaar geen toestem ming voor, maar is er evenmin sprake van een ernstige situatie. Het door Van den Berg bedoelde fietspad is altijd maar een nood oplossing geweest cn eigenlijk ook nooit goed berijdbaar ge weest. En het - smallere - pad dat een klei" stukje verderop laags de Vaart ligt, kan nog steeds zon der problemen worden gebruikt. Het college wijst er verder op dat er onlangs een fictsverbinding is gelegd vanaf de Albert Schweit- zersinge! naar de brug oyer de Vaart en dat er een koppeling tot stand is gekomen tussen de Al- bert Schweitzcrsingel/Olmer- dreef en de Holyweg. „Wellicht kunnen deze alternatieven niet als 100 procent optimaal vomer, aangemerkt maar, gelet op de om standigheden, vormen zij naar onze mening een acceptabele op lossing."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1