Waterweg 13 Veel gegadigden voor winkelcentrum Architecten niet bij de presentatie Gat nog niet groot genoeg m Tijdelijk geldtekort voor PvdA acceptabel Plan voor Passage/Imelda valt goed in raadscommissie Onderzoek: meer aandacht voor markt Strandrace weer welkom in De Hoek Rotterdam betaalt mee aan terminal Glastuinders lonken naar de Eemsmond Kritiek van PvdA op groeiprognoses haven m Aanleg sluitstuk zuidelijke randweg begint in '93 Snoepdief opgepakt Onverzekerd en geen rijbewijs Gestolen auto weer terug Gewond door aanrijding Controle op snelheid Rotterdams Dagblad Dinsdag 20 oktober 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Gaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Hoek van Holland - „Ik zou op dit moment geen ele menten kunnen aangeven, waarom de strandrace in Hoek van Holland geen herhaling zou kunnen heb ben, Voor zover ik nu heb kunnen bekijken is alles uitstekend verlopen. Er hebben zich geen inciden ten voorgedaan en iedereen heeft zich gehouden aan de afspraken die vooraf zijn gemaakt," aldus deel raadsvoorzitter Willie Doorn-van der Houwen in een eerste reactie op de Veronica Strandrace van afgelo pen zondag. Het Hoekse deelraadsbestuur heeft bin nenkort een bijeenkomst met alle diensten en in stanties die bij de strandrace betrokken zijn ge weest. Daar zal duidelijk moeten worden of alles in derdaad zo vlot is verlopen als op het eerste gezicht lyki. De Hoekse deelraadsvoorzitter realiseert zich dat zij ook bij een volgende gelegenheid weer tegen stand zal moeten overwinnen. „We zullen bij de eva luatie ook de klachten en aanmerkingen van een aantal mensen bespreken. We bekijken dan of we er een volgende keer iets mee kunnen doen. Maar voor alsnog wachten we eerst de nabespreking af. We moeten ook maar afwachten of er inderdaad een aan vraag komt voor een tweede strandrace in Hoek van Holland." De omroepvereniging Veronica heeft aan gekondigd de strandrace niet meer te sponsoren. Or ganisator Bob de Jong onderhandelt met anderen over voortzetting van de strandrace. Rotterdam - De gemeente Rotterdam is van plan 8,8 miljoen gulden bij te dragen aan de nieuwe terminal van rederij North Sea Ferries in Europoort. Het geld is bedoeld voor een nieuwe afmeergeiegenheid aan de vorig jaar gereedgekomen steiger voor twee nieu we vrachtschepen van de rederij. Ook is het geld be deeld voor het omleggen van kabels en leidingen op het aan North Sea Ferries te verhuren terrein. De uit gifte van het bedrijfsterrein en de uitbreiding van de afmeergeiegenheid zijn het gevolg van een omvang rijk investeringsprogramma van de rederij voor de jaren '90. Naast de twee nieuw te bouwen vrachtsche pen wil NSF ook haar beide passagiersschepen ver vangen. Het investeringsprogramma levert voor ongeveer vijftig mensen werk op en verhoogt de toegevoegde waarde voor de regio met twintig miljoen gulden per jaar. Omdat de twee vrachtschepen in Nederland worden gebouwd neemt de toegevoegde waarde de komende jaren met ongeveer tweehonderd miljoen gulden toe, terwijl met de bouw duizend mensjaren werkgelegenheid gemoeid is. Tegenover de investe ringen staan extra opbrengsten uit onder meer huur, kadegeld en zeehavengeld, samen goed voor 9,6 mil joen gulden per jaar. Rotterdam - De Eemsmond is levensvatbaar als glastuinbouwgebied. Veel tuinders in het overvolle westen van Nederland blijken dit Groningse gebied een goed alternatief te vinden. Naar verwachting zul len tegen de eeuwwisseling vijftig glastuinders naar Groningen zij n verhuisd. Door gebruik te maken van de goedkope warmte die de nieuw te bouwen Eems- cemrale zal leveren, kunnen zij een jaarlijkse bespa ring realiseren van vijftigduizend gulden per hecta re, Dit staat in de doctoraalscriptie 'Glastuinbouw in de Eemsmond' van H. J. Kieft voor de Rijksuniversi teit Groningen. Het onderzoek is verricht in op dracht van de gemeente Eemsmond en uitgevoerd in samenwerking met de Grontmij Groningen. Kieft sprak met 31 tuinders in het Westland, het Zuidhoilandsc Tussengebied (Blciswijk en omge ving), Aalsmeer en Vleuten-De Meern bij Utrecht. Verder werd de marktpositie van het Eemsmondge- bied onderzocht en vergeleken met vier alternatie ven: Zuid-Oost Drenthe, Almere. de Plukmadcse Polder (Brabant) en de Hoeksche Waard. Den Haag - De PvdA in Zuid-Hoiland vindt dat Rot terdam veel te rooskleurige prognoses hanteert in de discussie over de groei die het havencomplex nog zou moeten doormaken. Statenlid drs. C. Boerman wees gistermiddag tijdens een vergadering van de commissie Economische Zaken op verkeerde schat tingen uit het verleden. In 1981 verwachtte Rotter dam nog dat de totale aanvoer in 1995 zo'n 376 mil joen ton goederen zou bedragen. Maar volgens de meeste recente ramingen zal dat nog geen driehon derd miljoen ton zal zijn. ..Dat is een knots van een correctie." vond de PvdA'er. Bij de thans lopende discussie over ROM Rijnmond - het grote toekomst- en milieu scenario voor de Rot terdamse haven - wordt uitgegaan van uit 1990 date rende cijfers van het gemeentelijk Havenbedrijf. Die rijn volgens Boerman veertien tot achttien procent te rooskleurig. „Dat komt neer op een hoeveelheid lading, die correspondeert met twee volgebouwde Maasvlaktes." Boerman vroeg zich retorisch af of de Rotterdamse haven niet te veel aan 'wishfull thinking doet. Vol gens hem is het beter om uit te gaan van een al wat ouder, uit 1985 stammend scenario. Die planning is gebaseerd op een gemiddelde groei aan havenlading van een half procent per jaar. „Als je over een perio de van vijftien jaar kijkt, met pieken en dalen in de conjunctuur, dan is dat veel realistischer, dan het groeimodel dat nu wordt gebruikt," aldus Boerman. Schiedarr. - Vijfenzeventig landelijk opererende winkels heb ben belangstelling voor een stek in het nieuwe winkelcentrum Imelda/Passage. Dat vertelde woordvoerder Van Zijl van pro jectontwikkelaar MAB gisteravond tijdens de presentatie "ran de bouwplannen. De MAB heeft ongeveer tachtig nieuwe win kels gepland langs een verlengde Passage. Deze gaat in de toe komsteen nieuwe verbinding tussen de Broersvest en de Hoog straat vormen. Schiedam - Ontwerper Van Vugt van architecten bureau Ellerman was gisteravond de grote afwezi ge op de presentatie van winkelcentrum Imelda. Hij meed de bijeenkomst in de raadscommissie, omdat hem niet de kans werd gegund zijn ontwerp toe te lichten. „We hebben veel opdrachten, maar dit hebben we geloof ik toch nooit-meégemaakt," verklaarde zijn bureaugenoot Üan Bart Lucas later de afwezigheid van hem en zijn collega. „We moch ten bij de presentatie alleen in de zaal zitten. Het is niet zo leuk als je dan na afloop alleen de moeilijke vragen te beantwoorden krijgt." Volgens woord voerder Van Zijl van de MAB mocht Van Vugt niet spreken, omdat de architecten van het voor het wo ninggedeelte ingehuurde bureau niet aanwezig konden zijn. „Dan krijg je weer vragen waarom de een wel en de ander niet komt." Wethouder Zijdeveld had een an dere verklaring. „Het is een plan van de MAB, dus we vinden dat zij de presentatie zelf moeten doen. Het ging vanavond ook om zaken als de branche verdeling en de organisatorische opzet. De archi tectonische discussie volgt pas in een later sta dium." Tot de belangstellenden behoren landelijke winkelketens als Bru- na, De Lampenier, Luigi Lucardi en parfumerie Douglas. Een grote afnemer van vloeroppervlakte moet de Hema worden. Als de plannen doorgaan, verhuist de winkel binnen twee jaar van de huidige stek naar Imelda. Het KBB-concern, waartoe de Hema behoort, wil zich ook met enkele speciaalzaken in het Schiedamse centrum vestigen. Da MAB presenteerde haar ingrij pende plannen met het stadshart gisteravond in de raadscommis sie voor stadsontwikkeling. De raadsleden reageerden enthousi ast. „Dit is het meest uitgewerkte plan in decennia," prees WD'er en Ho ogstra at-winkelier Gerard Verhulsdonk. „Ik ben alleen be nieuwd wanneer de bouw be gint." Van Zijl wil dat de eerste paal voor het winkelcentrum in april 1993 de grond in gaat. Of dat lukt is nog de vraag, want aan het Broersveld en de Grofbaan moet de gemeente nog verschillende panden verwerven. „We hebben derhalve niet alles in eigen hand," liet verantwoordelijk wet houder Chris Zijdeveld weten. Jolie Hakkert (Groen Links) toon de zich tevreden over de architec tonische prestaties van Niek van Vugt en de visie van architecten bureau Kokon op de woning bouw. ,,'t Is prachtig hoor. Maar aan de Grofbaan zie ik een woon blok direct naast de expeditie ruimtes. Wie wil daar nu wonen?" Hakkert vroeg zich ook af wat voor gevolgen de omwonenden van het vrachtverkeer zullen on dervinden. Bovendien venvacht zij problemen bij de aan- en af voer van automobilisten, die hun voertuig in de toekomst in een parkeergarage moeten stallen. Die garage komt op de plaats van het huidige Passage-theater en wordt bereikbaar door een tun nel, waarvan de ingang pal naast café 't Vierkantje op de Koemarkt staat ingetekend. „Dat moet kun nen," aldus de zegsman van de MAB. „Overlast geeft het niet. Gemiddeld venvachten we van het vrachtverkeer elke 15 minu ten een beweging. Ook dat valt mee." Hema Op de bovenverdieping van het twee vloeren tellende Imelda-ge- bouw wil de MAB naast de Hema enkele kledingzaken en schoe nenzaken vestigen. Beneden is ruimte voor slagers, bakkers-: en groenteboeren. Vooraf staat vast, dat niet alle be langstellenden uiteindelijk in het centrum terechtkomen. De MAB wil naast de landelijke filiaalbe drijven in Imelda ook een plaatsje inruimen voor 'goede, ervaren plaatselijke ondernemers.' „Dat is de jus die we nodig hebben." Tot hun ontevredenheid werden de op dit moment in de Passage gevestigde winketiers gisteren pas voor het eerst officieel inge licht. „Die nieuwkomers hebben de plannen al lang gezien," be klaagde eigenaar B. L. Weij van stempelfabriek Schiedam zich. „Wij worden overgeslagen, terwijl wij toch het nauwst betrokken zijn. Met m'n bedrijf zil ik ai 46 jaar in de Passage." Weij denkt niet, dat hij zijn zaak kan aanhouden als de gemeente de Passage aan dc MAB heeft overgedaan. „Met 25 vierkante meter kan ik niet uit de voeten. En als de huur 3000 gulden wordt, dan ga ik wel -een hengeltje ko pen." Het gat in de bebouwing tus sen de Singel en de Emma- straat in Schiedam wordt steeds groter. Een groot aan tal oude panden is de afgelo pen weken al gevallen onder de slopershamer en nog steeds gaat de afbraak door. Alsof een rotte kies wordt uit geboord. De 'vulling' is op papier al klaar. Die bestaat uit 48 wo ningen en een bedrijfspandje. In de loop van januari begint aannemerTiemstra West met de bouw. Tiemstra is gelieerd aan projektontwikkelaar Am- steïland, de toekomstige bouwer van een deel van het in het verlengde van de Singel gelegen Stadserf, In het stadsvernieuwingsplan Singel-Noord zijn naast sociale koopwoningen en vrije sectorwoningen met een eenmalige bijdrage tien bijzondere vrije sector woningen opgenomen. In deze huizen bevindt de woonkamer zich op de eerste verdieping, omdat de begane grond min of meer is gereserveerd voor bedrijfsruimten en winkeltjes. De gemeente Schiedam verwacht dat verschillende ko pers in de loop der tijd een zaak zuilen beginnen. „Dat zal de levendigheid van de Singel, een belang rijke route naar hetstatïon, ten goede komen," wordt op het stadskantoor hoopvol gezegd. Om het nieuwbouwplan te realiseren heeft de sloper forse 'happen' uit de gevelfront van de Singel geno men. Behalve een fors aantal woningen en een en kele winkel, verdwijnt ook het garagebedrijf op de 'kop'van de straat. De shoarma-zaak keert na de ver nieuwingsoperatie waarschijnlijk terug aan de Sin gel. Foto Roel Dijkstra Schiedam - De vrijdagse week markt in Schiedam-Centrum heeft de beste kans op een ge zonde toekomst als die verhuist naar de parkeerplaats achter de Hema. Dat staat in een rapport waarvan de wethouders Chris Zijdeveld en Aad Wiegman gis teren de eerste exemplaren kre gen overhandigd door F.H.M. Zappeij, voorzitter van de afde ling markt-, straat- en rivierhan- del van het Hoofdbedrijfsschap detailhandel. Het rapport is uitgebracht door het Centrum van Retail Re search, onderdeel v§n het Eco nomisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf. Aanlei ding: de kooplieden ervaren de situatie van de weekmarkt niet als optimaal. Zij vinden dat de 130 standplaatsen over een grote afstand zijn verspreid. Op ver schillende plaatsen is er onvol doende loopruimte voor de be zoekers. Meer aandacht Omdat straks de binnenstad een gedaanteverwisseling ondergaat willen de opdrachtgevers van het onderzoek dat meer aan dacht wordt geschonken aan de markt die wekelijks aan de Lan ge Kerkstraat, het Hemaplein en het Broersveld haar tenten op slaat. Z« willen dat de markt wordt verbeterd. 'De markt ver dient meer', luidt dan ook de ti tel van het rapport dat is samen gesteld door drs. A. Bruins. „De markt is prima afgestemd op het publiek," vindt Bruins. „Met de veiligheid en ordente lijkheid is het minder goed ge steld. De markt heeft goede, maar ook uitgesproken slechte delen." Het raport gaat er vanuit dat na de herstructurering van het centrum een nieuwe locatie moet worden gevonden voor de markt. Als de meest voor de hand liggende plek wordt de par keerplaats achter de huidige He ma genoemd. Alternatieven zijn de Grote Markt in combinatie met de Lange Kerkstraat en de Broerswest. Bruins verwijt de ge meente Schiedam dat in de de binnenstadsplannen te weinig rekening is gehouden met de markt. Vlaardingen - In het derde of vier de kwartaal van 1993 wordt be gonnen met de aanleg van het laatste stuk van de zuidelijke randweg, het gedeelte ten noor den van de Koningin Wilhelmina- haven dat de schakel vormt tus sen de Vulcaanweg en de Delta weg. De weg, die een breedte krijgt van ruim zeven meter, is al leen bestemd voor het snelver keer. Hel overige verkeer moet straks gebruik blijven maken van de bestaande route langs de KW- haven. Voorafgaand aan de aanleg van de weg begint hel Hoogheem raadschap Delfland nog dit jaar met het ophogen van de naastge legen waterkering. Er is een spe ciale werkgroep opgericht om de ingewikkelde grondoverdrachten tussen de NS. het hoogheemraad schap en de gemeente te regelen. De aanleg van de weg heeft ook gevolgen voor de directe omge ving. De spoorwegovergang aan de Oosthavenkade wordt enigs zins aangepast en de weegbrug bij de - straks te slopen - Prinses Julianabrug wordt opgeheven. De weegbrug staakt zijn activiteiten op 1 juli volgend jaar. De bedoe ling van de gemeente was meteen het hele gebied opnieuw in te richten, maar voor het terrein op de hoek van de Oosthavenkade en de le Van Lcyden Gaelstraal is een uitzondering gemaakt, omdat de bestemming van dit terrein nog onduidelijk is. Het is volgens de gemeente niet nodig extra ge- luidwerende maatregelen te tref fen om de woningen langs de Spoorsingel te beschermen tegen het verkeerslawaai. In de plannen was al een geluidsscherm opgeno men om de Oostwijk te vrijwaren tegen het lawaai van de passeren de treinen, die over een tracé rij den dat dichter bij de huizen ligt dan voorheen. Voor het totale pro ject, inclusief de vervanging van dc Prinses Julianabrug, werd in 1986 door de gemeenteraad een bedrag van ruim 16 miljoen gul den beschikbaar gesteld. Het mi nisterie van Verkeer en Water staat heeft een subsidie van bijna 7 miljoen gulden toegezegd. De aanleg van de randweg, het ver leggen van de spoorlijn en het op hogen van de waterkering staan al een paar jaar op het prioritei tenprogramma van de gemeente. Het project liep vertraging op door de besluitvorming rond de bouw van de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg Maassluis - De PvdA in Maas sluis is bereid in 1993 genoegen te nemen met een gat van enkele tonnen in het gemeentelijke huis houdboekje. Volgens de sociaal democraten is het zaak dat de burgers ook nog iets positiefs ver nemen van het stadsbestuur, dat onder meer worstelt met een on kostenpost van 17 miljoen gulden voor de sanering van de Steen- dij kpolder en de binnenhaven. Het creëren van een tijdelijk te kort is een ideetje dat de PvdA volgende week bij de begrotings behandeling van 1993 zal inbren gen. Het verlicht de taak van het college, want dat is op dit moment nog naarstig op zoek naar ruim 2 ton om aan de bczuinigingsop- dracht te voldoen. Nadeel van het PvdA-plan is dat opnieuw moet worden ingeteerd op de financiële reserves van de gemeente. De burger kan er zijn voordeel mee doen, want als het aan de PvdA ligt worden de door het college aangekondigde ta riefsverhogingen gedeeltelijk ge schrapt. De PvdA wil onder meer af van de extra verhoging van de onroe- rend-goedbelasting (geraamde opbrengst 3 ton). En onder druk van de sportlobby willen de so ciaal-democraten de aangekon digde verhoging van de sportta- rieven halveren tot 5 procent. Ver der meent de PvdA dat er geld moet komen om het Sociaal Fonds op peil te houden. Uit dit potje krijgen langdurige minima bijdragen voor contributies of on verwachte uitgaven. Over de financiële positie van de gemeente is fractiespecialist Pie- ter Hoogenraad 'buitengewoon somber.' De voor 1993 aangekon digde bezuiniging van 1,3 miljoen gulden loopt op tot 2.2 miljoen gulden in 1996. De bezuinigingen zullen een enorme aanslag doen op het voorzieningenniveau. En ondanks het forse interen ziet de PvdA'er weinig kans op verbe teringen. Als gevolg van dc inves teringen in de Stcendijkpolcer en de haven daalt het eigen vermo gen van de gemeente van 44 naar 29 miljoen gulden. En volgens Hoogenraad is de kans aanwezig, dat deze resterende spaarpot nog te klein is om alle betrokken be woners van de Sleendij kpolder van een schade-uitkering te voor zien. De Hoge Raad bepaalde on langs. dat de gedupeerden bij de gemeente aanspraak kunnen ma ken op vermogensschade, die het gevolg is van de aanwezigheid van giftig havenslib in de Steen- dijkpolder. Met zoveel slecht financieel nieuws ziet de PvdA weinig mo gelijkheden om haar stokpaard jes te ontzien. Traditiegetrouw staan de sociaal-democraten ook in Maassluis op de bres voor za ken als emancipatie, cultuur, minderheden- en werkgelegen heidsbeleid. „Wc hebben ideeën," zegt Robert Punt. ..Maar we heb ben onszelf de taak opgelegd om de kosten ervan elders in de be groting tc compenseren." Volgens de PvdA kan geld wor den gevonden door meer uitga ven ter discussie te stellen. Men wil onderzoek naar de besteding van gelden voor het ouderenbe leid, liet Gemeente museum en scherpere controle van de bij stand. Een mogelijke meevaller van 120,000 gulden verwacht de PvdA bij het woningbedrijf. Schiedam - In een winkel aan de Broersvest is-gistermiddag een 27-jarige Rotterdammer aange houden nadat hij chocolade had gestolen. Bij zijn aanhouding bleek dat hij ook drie truien bij zich had. De kleding had hij el ders gestolen. De dief die in het weekeinde twee zakjes snoep stal uit een winkel in de Hof van Spaland, is nog voort- vluchtig. De dader gooide een steen door de winkelruit om de lekkernijen te bemachtigen. Vlaardingen - De Vlaar ding se po litie heeft gisteren drie automobi listen bekeurd voor het rijden zonder rijbewijs en/of verzeke ring. Op de Westhavenkade kreeg een 26-jarige Vlaaröinger moei lijkheden met de politie omdat hij geen rijbewijs had en zijn auto niet was verzekerd. Bovendien was de wagen niet APK gekeurd. Op rijksweg 20 kreeg een 37-jari- ge Vlaardinger een bekeuring voor rijden zonder rijbewijs en een 44-jarige stadgenoot op de Billitonlaan werd bekeurd omdat hij in een onverzekerde auto reed. Op de Dirk de Derdelaan werd een brommer in beslag genomen omdat de bestuurder er geen ver zekering voor had afgesloten. Maassluis/Vlaardingen - De eige naar die gisteren meldde dat zijn Suzuki-bestelauto vanaf de Rem- brandtlaan in Maassluis was ge stolen, had zijn auto korte tijd la ter alweer terug. Het busje stond geparkeerd op de Madridweg in Vlaardingen. Er was een ruit inge slagen en het stuurslot was ver nield. De grijze Opel, die vorige week dinsdag in de Amalia van Soim- slaan werd gestolen, is gistermid dag door de Vlaardingsc politie teruggevonden. De auto stond aan de Willem Frederikstraat. Schiedam - Een 25-jarige man uit. Rozenburg is gisterochtend ge wond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de De Brauw- weg en de 's-Gravelandseweg. De Rozenburger botste daar met zijn bestelbus op een personenauto, De bestuurder van de tweede au to, een 45-jarige Schiedammer, bleef ongedeerd. De Rozenburger liet zich in het ziekenhuis behan delen aan een hoofdwond. Hij kon daarna naar huis. Vlaardingen - Gistermiddag heeft de Vlaardingse politie op de Flo- ris de Vijfdelaan een snelheids controle gehouden. Tussen kwart over twee en kwart over drie pas seerden 290 auto's de meetappa ratuur. 25 bestuurders reden te hard. Zij kregen een bekeuring. De hoogst gemeten snelheid be droeg 72 kilometer per uur. Op dc Floris de Vijfdelaan is 50 kilome ter de limiet. Zondag deelde de politie bij een controle op rijksweg al 405 bekeu ringen uit wegens te hard rijden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2