Waterweg 13 Industrielawaai bedreigt Gorzen Schiedam wil geld van Rotterdam om huizen te isoleren •r 'Vrijdagavond gaan we lekker gek doen' Pïaimen voor gedenksteen hij Joodse Begraafplaats Inbraken in kelderboxen Zweep als protest voor Erasmus-rector Vakbond verwerpt openbreken CAO's Zwakbegaafde kinderen slachtoffer ontucht 'Laat rijk Bijstandswet zelf maar uitvoeren' Bankovervaller snel aangehouden Ex-Joegosiaven medio november in De Aalfuik Zelfs Bassie had geen kaartjes meer Autokraken Foppenpias: bodempje in grote badkuip Tasjesroof op fietspad Man (70) overvallen In de slip Hardrijders krijgen bon Rotterdams Dagblad Woensdag 21 oktober 1992 Regio Waterweg West havenplaat s 22 3131 BT Gaardingen Tel 01 fJ-2340055'fax 4349754 Rotterdam - Demonstrerende studenten bieden rec- tor-magnificus prof. dr. C. J. Rijnvos van de Erasmus Universiteit Rotterdam morgenmiddag een zweep aan. De actie, onder het motto 'tempo, of ik sla je beurs' is een protest tegen de aangekondigde maat regel om studieresultaten te koppelen aan een stu diebeurs. Als minister Ritzen (Onderwijs) zijn zin krijgt, wordt bij studenten die er niet in slagen om zestig pro cent van hun tentamens te ha len de studiebeurs omgezet in een lening met rente. ..Onaanvaardbaar." vindt woordvoerder Sijbrand Tieleman van de Algemene Rotterdamse Studentenbond. De studentenbond, die zo'n ze ventig leden telt, heeft een zweep gekozen om het opjagen van studenten te symbolise ren. De zweep wordt aan Rijn vos overhandigd omdat de uni versiteiten zelf de maatregel moeten uitvoeren. De actie vormt een voorloper van een grote manifestatie in Utrecht, volgende week. Net als andere studentenbonden en -verenigingen is de Rotterdamse Studentenbond het er niet mee eens dat de studiebeurs als stok achter de deur wordt ge bruikt. „De beurs mag nooit als instrument worden gebruikt om iemand harder te laten studeren," ver volgt Tieleman. „De overheid kan beter de kwaliteit van het onderwijs verhogen. Dat vijfhonderd studen ten in één ruimte colleges moeten volgen, komt de studieresultaten niet bepaald ten goede. We hopen dat Rijnvos dat inziet, maar verwachten dat hij mor gen alleen stilstaat bij de problemen die de invoering van deze maatregel zal hebben. En mochten onze ac ties geen succes hebben, dan mag die uitvoering wat ens betreft op een gigantische chaos uitdraaien." Rotterdam - Als het tot een centraal akkoord over cle arbeidsvoorwaarden komt, dan mag er absoluut niet gekomen worden aan de al vastgelegde tweejarige CAO's bij olieopslagbedrijven Paktank, Van Omme- ren en Panocean. Dat hebben de kaderleden van de Vervoersbond FNV bij deze bedrijven gisteren kenbaar gemaakt. Voor de CAO's van Paktank en Van Ommeren (voor- heen Matex) werd in april nog door de leden van de Vervoersbond FNV langdurig gestaakt. „De kaderte re den gaan er niet mee akkoord dat deze CAO's zouden worden opengebroken. Niet alles mag vloeibaar wor den." aldus vakbondsbestuurder Kees Marges. Dc andere vakbonden en werkgevers worden opgeroe pen zich zo spoedig mogelijk ook uit te spreken te gen het openbreken van reeds afgesloten CAO's. Prof. dr. C, J Rijnvos krijgt een zweep aangeboden. Die dient als symbool voor de uitvoering van de zoge naamde Tem pobeurs. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Niels van aer Hoeven Schiedam - Een 46-jarige Schiedammer heeft tegen over de politie bekend dat hij meermalen ontucht heeft gepleegd met twee zwakbegaafde minderjarige kinderen. De man had een relatie met de moeder van de kinderen, meisjes van 6 en 11 jaar oud. De vrouw heeft inmiddels gebroken met de verdach te. Voor haar wordt een gezinsvervangend tehuis ge zocht. De kinderen zijn op verzoek van de Raad voor de Kinderbescherming onder toezicht gesteld. Ze wonen tijdelijk in een 'kortverblijftehuis'. Het verhoor van de twee meisjes werd op video vast gelegd. Het verhoor vond plaats in een volgens de politie 'kindvriendelijke videoruimte' van een Rot terdams politiebureau. Daarvoor werd speciaal opge leid personeel ingeschakeld. Het voordeel van deze methode is volgens de politie dat de kinderen maar één keer hun verhaal hoeven te doen. Rotterdam - De wethouders van Sociale Zaken van Rotterdam. Den Haag en Amsterdam hebben staats secretaris Ter Veld (Sociale Zaken en Werkgelegen heid een brief gestuurd waarin zij stellen dat het rijk zelf maar de uitvoering van de Bijstandswet moet verzorgen. In de brief mauert zij bezwaar tegen 'net standpunt van Ter Veld dat gemeenten zelf moeten opdraaien vcor eventuele fraude en uitvoeringsfou- ten met bijstandsuitkeringen die bij aangescherpte rijkscontrole wordt ontdekt, brief. Rati kv\Y. - De politie heeft gistermiddag in R""'en- burg kort na een overval op een bank aan de Molen laan de 32-jarige dader kunnen aanholden. Dat was een eenvoudige klus, want hel bankfiliaal is precies tegenover het politiebureau gevestigd. De overvaller was de bank even voor één uur binnengekomen. Hij eiste geld en dreigde 'iets' te laten ontploffen. Met wat muntgeld verliet hij de bank en werd het direct aangehouden. 's-Gravendeel - De eerste vluchtelingen uit het voor malige Joegoslavië zullen niet voor medio november op. camping De Aalfuik in 's-Gravendeel arriveren. Dat is gisteren duidelijk geworden tijdens een over leg tussen de gemeente en het ministerie van WVC. Eigenlijk zouden de 160 voornamelijk Bosnische vluchtelingen vorig week al gehuisvest worden op de voormalige camping, maar dat tijdstip werd niet ge haald, omdat er nog geen overeenstemming bestond over de medische zorg en de scholing voor de ex- Joegoslaven. Die problemen zijn inmiddels uit de weg geruimd. Tijdens het overleg gisteren is ook af gesproken dat de maaltijden voor de vluchtelingen worden bereid in het asielzoekerscentrum in Dor drecht. Op het voormalige kampeerterrein komt een noodgebouwtje te staan dat als eetzaal dienst zal doen. De inrichting van het terrein is inmiddels in 'voile gang. Bassie SAdriaan, de twee kin derhelden uit Vlaardingen. traden tijdens de herfstva kantie op in eigen stad. Zowel maandag als dinsdag was de Stadsgehoorzaal uitverkocht. Al vier weke n geleden," glun- derde clown Bassie gisteren trots, „was er geen kaartje meer te krijgen. Vandaag nog werd me nog door weet ik hoe veel mensen gevraagd of ik voor kaartjes kon zorgen. Nou, daar kan ik dan echt niet aan beginnen. Zouden de kin deren ons dan écht leuk vin den?" Voor de vergulde Jacqueline, Jeroen, Wendy, Cindy en Raymonda, die met het Vlaar dingse duo op de foto moch ten, was dat geen vraag. Bas sie had tussendoor nog kritiek op een collega uit het vak: „Een optreden van Bassie Adriaan is bedoeld voor ieder een. Wij hoeven geen grove scheldwoorden te gebruiken om grappig te zijn. Zo'n Vpro- clown, die tegenwoordig elke zondagochtend te 'bewonde ren' is, vind ik werkelijk een schande voor ons vak. Laten we toch gewoon doen, dan doen we al gek genoeg." Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra. Schiedam - Het Schiedamse gemeentebestuur eist geld van Rotterdam om de verhoogde geluidsoverlast als gevolg van de herinrichting van het Waal/Eemhavengebied voor de industrie te bestrijden. Door de uitbreiding van de indus triële activiteiten in het havenge bied, dat recht tegenover De Gor zen ligt, krijgt Schiedam-Zuid in de nabije toekomst te maken met extra lawaai. Een onbekend aan tal huizen zal moeten worden ge- isoleerd. De kosten daarvan wil Schiedam verhalen op Rotter dam. De eis, die door de commissie Mi lieu van Provinciale Staten wordt gesteund, wordt opgenomen in een aparte bestuursovereen komst. De gemeente Albrands- waard heeft een zelfde claim bij de provincie gedeponeerd. In de ze gemeente komt, door de Rot terdamse plannen, de bouw van een woonwijk op de tocht te staan. In een brief aan dc bewoners van De Gorzen legt het Rotterdamse gemeentebestuur uit dat de her inrichting nodig is om ruimtepro blemen op te lossen. Rotterdam gaat bedrijven in de oude haven gebieden verplaatsen naar het Waal/Eemhavengebied. In de ou de havengebieden komt dan ruimte vrij voor woningbouw en moderne bedrijven. „Als uw huis een goed onderhou den gevel heeft, zuil u hiervan binnenshuis niets merken." be weert Rotterdam over de toename van het lawaai. Het Schiedamse gemeentebestuur is daar niet zo zeker van. Dat wil onderzoeken hoeveel huizen hinder gaan on dervinden van de herinrichting 'aan de overkant'. Alleen in be paalde woonwijken in Rotterdam zal door de hcrinrichtingsopera- tie de geluidshinder afnemen, schrijven B en W van Schiedam aan de Gorzen-bewoners. Dat De Gorzen straks met herrie van het Waal/Eeemhavengebied te maken krijgt, staat voor Schiedam vast. ,.0p verzoek van de gemeente Rotterdam is in dc Wet geluidhinder de zogenaamde 'zee haven norm' geïntroduceerd. Deze norm zal met ingang van J januari 1993 in werking treden en houdt in dal de maximale geluid belasting aan de gevel van wonin gen aanzienlijk kan worden ver hoogd." waarschuwen B en W de bevolking van Schiedam-Zuid. Vlaardingen/Schiedam - Het grote feest moet nog komen maar op passende wijze werd gisteren al door Gerrit van der Hoek en zijn vrouw Lena van der Hoek-Noord- am geproost op hun 65-iarig huwelijk. Want Gerrit en zijn vrouw mogen dan res pectievelijk 87 en 84 jaar oud zijn, de nog opvallend levenslusti ge Vlaardingers laten geen gelegenheid on benut om een feestje te vieren. Een dag niet gelachen is een dag niet geleefd, rede neert het echtpaar. Gerrit, vader van drie kinderen, opa \an ze ven kleinkinderen en overgrootvader van negen achterkleinkin deren, heeft thuis dui delijk het hoogste woord. „We leerden elkaar kennen in de win kel van mijn vader," vertelt hij. „Die man verkocht van alles. Mijn vrouw, toen nog een meisje natuurlijk, kwam er als klant tot dat wij elkaar ontmoetten en ver liefd werden. En nu, 64 jaar later, zijn we nog steeds dol op elkaar." „We zijn gezond," neemt zijn vrouw het woord. ..Onze kinderen zijn gezond, pa doet alles nog op zijn brommertje en 's zomers ver toeven we altijd in ons vakantie huisje in Oostvoorne. Wat wil je nog meer?" „Een jonge meid van een jaar of achttien," doet haar man de visite in lachen uitbar sten. Plezier, zo laat het stralende paar weten, staat hoog in het vaandel. „Daarom," zegt Gerrit met pre toogjes. „vieren we vrijdagavond een groot feest. Dan gaan we met z'n allen lekker gek doen." Rust In huize Kester, in Schiedam, was het gisteren aanzienlijk minder druk. Adrianus Kester (85) en zijn vrouw Wilhelmina Kester-Olsl- hoorn (81) hebben dertien kinde ren en 39 kleinkinderen en die weten wat hun ouders en grootou ders willen. Daarom werd het op de trouwdatum rustig gehouden. Geen visite. Het 60-jarig bruids paar kreeg alleen loco-burge meester Chris Zijdeveld op be zoek en bracht de dag verder in alle rust door. „Zaterdag gaan we eerst naar de rnis en hebben daarna nitl ite fa milie een gezellige avond. We vie ren het wel natuurlijk, maar niet al te uitbundig. Verder worden we het liefst met rust gelaten." Gerrit van der Hoek en Lena Noordam zijn 65 jaar getrouwd en hebben nog steeds dikke pret. Burgemeester Stam hielp een handje, toen het Vlaardingse echtpaar gisteren voor het dage lijkse 'ommetje' op de brommer stapte. Foto Roei Dijkstra. Wethouder Chris Zijdeveld, in de hoedanigheid van loco-burge meester van Schiedam, bracht Adrianus Kester en Wilhelmina Olsthoorn een taart ter gelegenheid van hun 60jarig huwelijk. Foto Roel Dijkstra. Adrianus en Wilhelmina Kester hebben ruim 38 jaar een veehou derij gehad aan de Woudweg en stonden altijd voor dag en dauw op. Er werd keihard gewerkt. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Daarom geniet het echtpaar in hun aanleunwoning aan het Sint Liduinehof met volle teugen van dc welverdiende rust. „Nog dagelijks ga ik op de fiets naar het natuurgebied achter de Woudhook, vertelt de heer des huizes. „Omdat ik daar het groot ste gedeelte van mijn leven heb doorgebracht kan ik er nog altijd van genieten," Schiedam - Ondanks een breed opgezet preventie-project van de politie, blijven autokrakers en - dieven actief in Schiedam. Giste ren kwamen meldingen binnen van autokraken in de Nieuwe Ma- thenesserstraat, de Colijnstraat en de Juliana van Stolbergstraat. Gestolen werden radio-cassette spelers en een hoeveelheid spaar punten. Aan de Westfrankelandsedijk werd gisteravond een grijze Opel met het kenteken KN-18-BT ge stolen. Door Ben van Haren Vlaardingen - Het Nederlands Is- raëlietische Kerkgenootschap (NIK) heeft het Vlaardingse ge meentebestuur laten weten, dat zij geen behoefte heeft aan liet uitbreiden van de bestaande Joodse Begraafplaats tot de oor spronkelijke omvang. We! zou ze het op prijs stellen als de gemeen te Vlaardingen de begraafplaats aan de Schiedamsewcg meer aan zien wil geven. Op het stadhuis bestaat nu het plan om op deze plek een gedenk steen te plaatsen ter herinnering aan de Joodse gemeente, die Vlaardingen heeft gekend. Moge lijk zal daarbij tegelijkertijd her innerd worden aan de jodenver volging in de Tweede Wereldoor log, waarvan ook Vlaardingers het slachtoffer zijn geworden. In het Historisch .Jaarboek 1,991 onthulde, een jaar geleden, plaatsvervangend stadsarchivaris Harm Jan Luth, dat de hekken in het plantsoentje aan de Schiedamseweg slechts een klein deel van de oorspronkelijke Jood se begraafplaats omvatten en dat naar alle waarschijnlijkheid on der het als trapvel tje gebruikte gras bij de Park:. ;g ook nog res ten liggen van overleden joden. De omheinde driehoekige punt was volgens Luth uitsluitend het voor kindergraven bestemde deel. Teruggegeven Het gemeentebestuur zat met die onthulling danig in de maag. Im mers, kort voor de Tweede We reldoorlog had de Joodse ge meente het gebruiksrecht van het bewuste stuk grond teruggege ven aan de gemeente, die al twin tig jaar daarvoor onderhandelin gen hierover was begonnen. De gemeente wilde de grond hebben om de toen vol te bouwen Oost- wijk te kunnen ontsluiten. In de in 1938 uiteindelijk getekende overdrachtsovereenkomst werd onder meer de speciale voorwaar de opgenomen, dal ais later mocht blijken dat er wel graven lagen in dat deel van het terrein, de begraafplaats weer zijn oor spronkelijke grootte zou krijgen. Een andere bijzonder voorwaa rde was, dat de gemeente zou zorgen voor het plaatsen van een ge meenschappelijke steen voor alle daar begraven kinderen. In tie toen al veel belaagde joden- gemeenschap bestond destijds veel onzekerheid over de juiste omvang van de begraafplaats. Dat werd mede ingegeven door hel al tientallen jaren in onbruik zijn van dc in 1862 geopende begraaf plaats aan de Schiedamseweg. Bij onderzoek naar de omvang van de Joodse gemeenschap in Vlaardingen ontdekte Luth ech ter, dat zeker twintig en waar schijnlijk zelfs 29 joden tussen 1862 en 1901 hier zijn begraven. Burgemeester Pruis had echter in 1918, toen hij probeerde de grond in gemeentelijke handen terug te krijgen, geschreven dat slechts vier kinderen en één volwassene er hun laatste rustplaats hadden gevonden, En van dat gegeven is alle jaren daarna uitgegaan. Voornemen Na de onthulling in het Histo risch Jaarboek 1991 heeft de ge meente nader onderzoek gedaan en overleg gevoerd met het Ne derlands Israëlietisch Kerkge nootschap. Daarbij kwam ook vast te staan, dat na verschillende ophogingen de oude graven nu minstens vier meter onder hel grasveld zouden liggen. Het vnnjwmen van de gemeente om alsnog een gedenksteen te la ten vervaardigen met de namen van alle joden, waarvan nu is vast gesteld dat ze er zijn begraven, is goed ontvangen door het NIK. De Historische Vereniging Vlaardin gen heeft voorts gevraagd om een gedenkplaat voor alle Vlaar dingse joden, die een halve eeuw geleden slachtoffer zijn geworden van de Holocaust. Haar verzoek om die aan het stadhuis te laten bevestigen, is afgewezen. De Werkgroep Beeldende Kunst on derzoekt nu dc mogelijkheid om een joodse kunstenaar een ge denksteen te laten vervaardigen, die op de vroegere begraafplaats herinnert aan het een zowel als het ander. Burgemeester en wet houders willen volgende week over deze kwestie een beslissing nemen. Vlaardingen/Schiedam - In Schiedam zijn wederom verschei dene kelderboxen opengebroken. De politie kreeg meldingen van bewoners van de Rotterdamse- dijk en de Alexander Numan- straat. Gestolen werden een fiets en een wasautomaat. In Vlaardingen rukte gisteravond om half elf cle brandweer uit om een vuurtje te blussen in twee kelderboxen aan cle Koninginnc- laan. De brand was vermoedelijk aangestoken. Maasland - In de badkuip, die de lege Foppenpias met omlig gende dijken als het ware vormt, was tot gistermiddag bijna 200.000 kuub water ge stroomd. In totaal is er volgens de laatste berekeningen 700.000 kuub nodig om van de polder een plas te maken. Met het onder water zetten van de polder werd vrijdag begonnen. De werkzaamheden lagen gis teren langdurig stil, omdat een noocldijkje in de polder was gaan lekken. Het nooddijkje vormde een drempel voor een oude dijk. die door aantasting van het klotsende water zou kunnen verweken en bezwij ken. Lekkage De lekkage ontstond rond middernacht en is gisteren rond drie uur verholpen. De vijf grote hevels, waardoor maximaal veertienduizend kuub water per. uur kan stro men. begonnen toen weer wa ter toe te laten. In de polder staat nu een flin ke laag water. De Grontmij verwachtte dat het water van middag een hoogte van onge veer 1.50 meter zou bereiken. In de nacht van donderdag op vrijdag zal volgens plan de be oogde waterstand van 2.40 me ter zijn bereikt. In de winter maanden zullen de nooddijk- jes en enkele oude. overbodige dijken nog worden verwijderd. Energie De Grontmij, die de directie voert over de werkzaamheden, is tevreden over het verloop tot dusver. „Dat we voor het inla ten van het water hebben ge kozen voor hevels, blijkt goed uit te pakken." aldus woord voerder B. Brinkman. Gewoon de dijk doorsteken of een pijp door de dijk trekken, was te riskant geweest, „Door het wa ter simpelweg door de buizen van de hoger gelegen vaarten naar de polder te laten stro men, kost geen: energie en de dijkwering blijft mtabt." De inundatie van de polder wordt dagelijks gevolgd door tientallen belangstellenden. Velen filmen of fotograferen de polder, die een prachtig moerasachtig beeld te zien geeft. De eerste watervogels, zoals meerkoeten en zwanen, hebben al bezit genomen van de nieuwe waterpartij, die bin nenkort vooral bestemd is voor zeilers en surfers. Vlaardingen - Op het Hargapad is dinsdagavond omstreeks kwart voor zeven een 26-jarige vrouw uit Vlaardingen beroofd. De vrouw liep op het fietspad toen een on bekende man vanaf zijn fiets de tas van haar schouder trok. De Vlaardingse was le verbijsterd om snel te reageren. Van de dader is geen signalement bekend. Met haar tas is liet slachtoffer ook haar rijbewijs kwijl. Schiedam - Een 70-jarige Schiedammer is afgelopen nacht in zijn woonplaats overvallen. De man liep om tien over twee over de Rotterdamsodijk. toen er plot seling een auto naast hern stopte. F.r zaten twee- mannen in. Zij vroegen de wandelaar om zijn portemonnee, die hij afgaf. De au to verdween daarna met hoge snelheid richting Rotterdam. Schiedam - Op de Havendijk raakte gisteravond een auto in de slip. De bestuurder, een 62-jarige Schiedammer, ontmoette op zijn weg onverwacht een baal stro. Hij probeerde het obstakel te ontwij ken en raakte in een slip. De auto kwam ongeveer 15 meter verder en een paar meter beneden het wegdek in de berm terecht. De au to moest worden weggetakcld. De bestuurder bleet' ongedeerd. Schiedam - Op de Churchiilweg heeft de Schiedamse politie gis teravond een snelheidscontrole uitgevoerd. Tussen vijf en acht uur werden in totaal 70 overtre dingen geconstateerd. De hoogst gemeten snelheid was 90 kilome ter. Op de Churchiilweg geldt een maximum snelheid van 50 kilo meter per uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2