15 Stadsvernieuwing Zuid nog tang niet klaar' aktieve jongeman Idaiib 'Midden-Delfland moet heiligdom blijven, ook na 2000' Wij zorgen dat u er warmpjes bij te zitten Borden Schiedam in boekvorm Voorzitter Bons van jarige bewonersvereniging wil beroepskrachten behouden Milieucursus Natuurvrienden gezocht bbSi:! EFABER smeden kg m i Vaillant sriK-xic :-r i i Rotterdams Dagblad Vrijdag 23 oktober 1992 „Rook jij nog?" De vraag verbaasde me. Een kleine vijftien jaar na dat ik mijn laatste peuk uitdrukte, rekende ik er niet meer op. Ze kwam ook io onverwacht. Middenin het telefoongesprek deponeer de een goede relatie haar, tqgn we het. hadden over een oandje aan de oude Hoogstraat in Vlaardingen. Hij, een erkend kenner van de his torie van zijn geboorteplaats en onze gezamenlijke woonplaats kon me op dat moment niet verder heipen. Zijn belletje, dat doorgaans snel rinkelt bij het horen van oude Vlaardingse straat-, winkel- of fa milienamen, bleef nu stil. Hij wist het niet en maakte van de gelegenheid gebruik mijn aan dacht op iets anders te vestigen. Wat de man me eigenlijk duidelijk vilde maken, was dat hij zich dood ergert aan de kolossale reclame- uilingen voor sigaretten waarop hij de laatste tijd m de stad is gesto ten. Hij stoort zich aan die indringende propaganda voor het roken, die de plaatselijke overheid toestaat op zogenaamde 'bill-boards' van enkele vierkante meters groot. Dezelfde dag las ik in een ingezonden brief in onze krant de weerzin van een andere Vlaardinger tegen een bankreclame op zo'n glad gelakt reclamebord in het plaatselijke landschap. Ik herinnerde me hoe al weer geruime tijd geleden het gemeentebe stuur bij het zoeken naar nieuwe inkomsten, ter beperking van de onvermijdelijke bezuinigingen, over de mogelijkheden van reclame uitingen had gesproker Op het stadhuis kon ik achterhalen dat dit halverwege dit jaar heeft geleid tot een overeenkomst tussen de ge meente en Mediamax, die al de bushuisjes van de RET exploiteert. In Vlaardingen komt als gevolg hiervan bijna 500 vierkante meier aan reclame-uitingen in het straatbeeld en jaarlijks bijna 150.000 gulden in kas. Eerder betaalde buitenreclame-exploitant Publex slechts twaalfduizend gulden per jaar voor in totaal 250 vierkante meter reclame door de gehele stad. De opdringerigheid van de nieuwe borden is echter groter dan een verdubbeling van de reclame-omvang. In het nieuwe contract ko men namelijk 'rook-vrije1 ruimtes voor. Op de bijbehorende teke ning zijn belangrijke groengebieden en historische delen van de stad als verboden terrein aangewezen voor deze borden. Overigens zijn daar toch ook nieuwe borden te vinden. 2e zijn van de ANWB en minder opvallend. Ze geven informatie over het pand waaraan ze zijn bevestigd of wijzen in de richting van bijvoorbeeld stadhuis, visserijmuseum of, onder zwart plakband, de (nieuwe) weekmarkt. BEN VAN HAREN Schiedam Over de rijke geschiedenis van Schiedam is al veel gezegd en geschreven. Schiedammer H. Kiela staat bekend om zijn fotoboekjes en komt op vrijdag 30 oktober met nummer vijf voor de dag. In het nieuwe boekje staan 110 nog niet eerder in boekvorm gepu bliceerde foto's en Kiela heeft ze voorzien van uitge breide onderschriften. Wat het boekje moet kosten en waar het verkrijgbaar is, is niet bekend. De Schiedamse Vrouwenemancipatie Organisatie (SVO) begint dinsdagavond 27 oktober met de cur sus 'Vrouw en milieubeleidsplan'. De cursus bestaat uit zes lessen en kost 30 gulden. Voor aanmeldingen of informatie moet worden gebeld met de SVO: 4734545. Binnenkort starten ook de cursussen Spreken in het openbaar (28 oktober) en vergader- en gesprekstech niek (2 november). vlaardingen De werkgroep Delfland is naarstig op zoek naar mensen die willen helpen bij het knotten. Elke win ter moeten de knotwilgen langs de Vlaardingse Vaan tot aan Schipluiden en bij enkele boerderijen ten noorden van Holy worden gekortwiekt. Momen teel zijn er te weinig vrijwilligers om de werkzaam heden volgens planning te laten verlopen. Daarom worden mensen tussen de 15 en 05 jaar die houden van werken in de natuur, verzocht zich aan te mel den bij mevrouw W. Nierop-Ketting (4352156). - De eerste werkdag is zaterdag 21 november en er wordt gewerkt van 9.00 tot 15.00 uur. Voor meer informatie kan men terecht bij Carolyn Vermanen, telefoon 01820-24500 of 08370- 12352. Agenda Schiedam vrijdag 23 okf ol»?r Vokaal Hert-nkwartet Intermezzo, Passage. 20.15 uur. Hester MacramJer (cabaret) 20.30 uur. JFK ifilmj. Filmhuis, 21.3D uur. zaterdag 24 oktober Open dag modelspoorvereniging Sehiespoor. Westerka de. 10.00-16.00 uur. Poppentheater Anneke Strack. Tecrstoof. 14.00_uur. Inloopconcert Lutherse Cantorij, Grote Kerk. 15.00 uur. Orgelconcert. Grate Kerk. 15.00 uur. Tsjechov i musical'. Passage. 20.15 uur. Fred Flore sse (cabaret). Teerstool. 20.30 u ur. zondag 25 oktober Open dag modelspoonerenifiing Schiespoor, Westerka de. 10.00-16.00 uur. Rommelmarkt. Klubhuis Zuid. dwarsstraat 42. 12.00- 16.00 uur. Klaverjassen. Buphuis Oos.i, Gaüleïstraat 86.13.00 uur. Ruilbeurs, dienstencentrum de-5Molens, Nwe. Damlaan 766,13.30 uur. Pianorecital door René Eakier. Stedelijk Museum, 14.30 uur. Kamerkoor Musica Sacra. Dorpskerk Kethel. Noordein de 50.19.00 uur. maandag 26 oktober Volksdansen. Kiuphuis O 20.00-22.00 uur. Vergadering CNV Schiedam, gebouw de Ark. Ha rg plein, 20.00 uur. dinsdag 27 oktober Berenspreekuur voor kinderen. Blauwe Brug. 14.00-17.00 Vlaardingen vrijdag 23 oktober c Hei web van de spin (toneel). Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Philip Eian. Harmonie, 20.30 uur. Hook (film), Stadsgehoorzaal. 14.00 en 21.30 uur. zaterdag 24 oktober Opening expositie Aad van Rijnsbergen (schilderijen), galérie "t Podium. Van Sehravendijkplein 13, tot en met 4 november. Bazar, kerkcentrum Holy, 9.30-16.00 uur. Vlooienmarkt. Lijnbaanhallen. 10.00-17.00 uur. Russisch dans-, muziek- en zangfestival. Stadsgehoor zaal. 14.00 en 20.15 uur. Wandelconcerï. Grote Kerk, 15.00 uur. East Meets West. wereldmuziek met popinvloeden. Mad- dox. 22.00 uur. zondag 25 oktober Militariabeurs. Lijnbaanhaüen. 10-00 uur. Pianoconcert Ineke Kok._Visserijmuseum, J5.0ö uur. CulivvJ lDiiu TlipiK)ui:. v LascnJjïïÜócüin, 1 J.Jw Uür. Redactie Waterweg: Jan Booïster Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4O08 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Carcl van der Velden Schiedam - Vooreen woning in de Gorzen sta je tegenwoor dig tien jaar op de wachtlijst. Sommige nieuwkomers zijn binnen een jaar weer vertrok ken, maar de meeste bewo ners zeggen dat ze de wijk al leen 'tussen vier plankies' zullen verlaten. Het zegt veel over de liefde die de Gorze- nees voor zijn wijk voelt. Deze instelling verklaart wellicht het succes van de Bewoners vereniging Schiedam-Zuid. Twintig jaar na de oprichting is een meerderheid in de wijk nog immer lid. Elders in de stad beschouwt men de Gorzenezen wel als kritisch en eigenwijs. De in de wijk woonach tige arbeiders van Gusto en Wil ton stonden aan de basis van veel havenstakingen. Die opstandige houding is de wijk nooit helemaal kwijtgeraakt. De laatste 20 jaar wordt de roep om verbeteringen gecoördineerd door de BVSZ. Albert Bons is voorzitter en heeft de meeste ja ren van het bestaan van de bewo nersvereniging actief meege draaid. De club leverde harde ge vechten en niet zonder succes. Zuid ontwikkelde een stevige lob by, waardoor in de wijk relatief vee! stadsvernicuwingsaeti vitci- ten werden ontwikkeld. Er werd gestreden voor het be houd van het kleinschalige ka rakter van de wijk en tegen de aanwezigheid van Tanker- cleaning, dat op 200 meter af stand van woonhuizen bezig was met het reinigen van tankauto's en -schepen. Behalve stank kwam er bij de schoonmaakwerkzaam- heden ook benzeen vrij. De vrees voor explosiegevaar kon bij de be woners pas worden weggenomen toen het bedrijf tien jaar na het begin van de actie haar biezen pakte. „Uiteindelijk hebben ze zich te ruggetrokken. al geloof ik nog steeds niet dat dat in de eerste v ""v'r - Albert Bons: 'Het probleem is dat de BVSZ te weinig kader heeft. We hopen dat meer mensen actief willen worden.' Foto Roel Dijkstra plaats aan onze inspanningen was te danken. Tankerdeaning draaide gewoon niet meer. Wij kregen wel de schuld van de slui ting. Mijn muren werden beklad door een werknemer die ook dacht dat wij schuldig waren aan de sluiting van het bedrijf." Tevreden Ook in het stadskantoor zal men de Gorzenezen soms als lastig er varen. Sommige bewonersclubs leunen tevreden achterover als de gemeente instemt met een mede door de wijk ontwikkeld nieuw- bouwplan. Ambtenaren en pro jectontwikkelaars hebben in de Gorzen regelmatig ondervonden Hosman Freres Wijnkoperij Vlaardingen Voor onze afdeling ge-vdienkpakkutten zoeken wij voor dire kt een: voor magazijn- en expeditie-werkzaamheden gedurende ue maanden oktober, november en December. Knip organisatietalent en een rijbewijs zijn vereist! Informatie: tel. 434.30.06 Wijnkoperij Hosman Frcres b.v. - Nieuwst raat 1. Vlaardingen. dat de bewoners van Zuid willen meepraten over alle aspecten van een project. Neem het voormalige GTB-ter- rein. „Het was een moeilijke bouwlokaüe. want er zat gif in de grond. De gemeente wilde er flats bouwen, maar die passen ons in ziens niet bij de kleine huisjes in de wijk. Uiteindelijk hebben we de gemeente kunnen overtuigen. Projectleider Jan Goed zei later dat hij blij was dat de gemeente naar ons heeft geluisterd," De doelstelling om te bouwen voor de buurt werd daarna be reikt. „Het was een gevecht om woningen voor Gorzenezen, We hebben weinig behoefte aan flats voor yuppies. Gelukkig zijn we daar in geslaagd. Op het GTB-ter- rein is bijna iedereen Gorzenees. Deze mensen hebben binding met de wijk." Dumpprijs Albert Bons meent dat de bewo nersvereniging soms meer leert van woningbouwprojecten dan de gemeente. „Bouwer Wilma zorg de op het GTB-terrein voor ber gen klachten. Er is gebouwd voor een dumpprijs. Over een bouw project van de SSN waren we ook niet tevreden. Dan komt de ge meente de keer erop doodleuk weer met dezelfde aannemer aan zetten. Dan zeggen wij dat we die niet meer willen." Ook in de toekomst ziet de bewo nersvereniging veel werk op zich if komen. „De woningbouwver eniging Schiedam heeft grote plannen om de wijk aan te pak ken. Het probleem is dat de BVSZ na het vertrek van enkele oud gedienden te weinig kader heeft. We hopen dat er meer bewoners actief willen worden." Of de stadsvernieuwing in Zuid nog een grootscheeps vervolg krijgt, waagt menigeen te betwij felen. Als gevolg van de bezuini gingen van het rijk is er minder geld beschikbaar. Bovendien vindt men in oude wijken als Oost, Centrum en West dat de Gorzen in hel verleden reeds rij kelijk is bedeeld. Bons denkt daar anders over. „Helaas legt de poli tiek nu alle prioriteit bij Nieuw- iand. Daar kan op dit moment ge scoord worden. Men dreigt alleen te vergeten dat we met de stads vernieuwing in de Gorzen nog niet eens halverwege zijn. Het proces is eigenlijk net bezig." Voor het activeren van de leden ziet Bons een belangrijke rol weg gelegd voor het opbouwwerk. Maija Soestbergen verricht deze taak nu op part-time basis, maar volgens de BVSZ verdient de wijk een volledige kracht. „Die zou de handen al vol hebben. In de stads vernieuwing weet de Gorzenees best zijn mondje te roeren, maar soms ageert hij tegen de verkeer de persoon. De opbouwwerker kan ze de weg wijzen." Conflict De BVSZ is weinig gerust op de toekomst van het opbouwwerk in de wijk. Het arbeidscontract met de huidige kracht loopt binnen kort af. En in het geruchtencir cuit hoort Bons dat het instituut voor de ondersteuning van bewo ners in stadsvernieuwingsgebie den (IOBS) het aantal uren op bouwwerk sterk wil reduceren. „Dat zou een slechte zaak zijn," zegt Bons. ..Toen Luub Hafkamp in de jaren tachtig het opbouw werk schrapte, hebben we keihard geknokt om het terug te krijgen. Dat er in Schiedam nog opbouwwerk is, hebben we uit eindelijk aan wethouder Van Kleef te danken. Die zag toen een gat voor de oprichting van het IOBS. „Voor die inspanningen zijn we maar karig gehonoreerd. Na een conflict met de opbouwwerker hebben we een jaar zonder geze ten. Korte tijd heeft Anna Mole naar het werk gedaan, 't Is dat we zelf het initiatief hebben geno men, anders hadden we nu nog geen beroepskracht gehad. Al met al hebben we van het IOBS meer tegenwerking dan mede werking gehad. De wijken zijn hun bestaansrecht, maar ze ver vreemden zich er van. Ze trekken zich terug op hun kantoor aan de Parkweg." Volgens Bons kan de BVSZ in de toekomst ook om andere redenen niet zonder professionele onder steuning. „Er komt een wijkon- derhoudsploeg. Banenpoolers gaan zich bezighouden met klein onderhoudswerk op straat. Dit project moet ook bewoners gaan activeren. We moeten er naartoe, dat mensen zelf hun eigen stoepje schoonvegen. „Wij zien dat erg zitten, want het kan de onderlinge contacten ten goede komen. Zonder de nodige hulp lukt het niet. Net als veel an dere mensen werk ik oven" dus ik heb dan geen tijd om amb tenaren achter hun broek te zit ten. Ook Ln het activeren van de bewoners gaat veel tijd zitten. Zonder opbouwwerk is dat onmo gelijk." Naast de wijkonderhoudsploeg worden in de Gorzen andere ini tiatieven voorbereid voor het wijk- en buurtbeheer en de socia le vernieuwing. Bons heeft met belangstelling kennis genomen van een idee van PvdA-fractie- voorzitter Hans Bakker, die in navolging van D66 pleit voor de instelling van wijkraden. Een dergelijk gekozen wijkbe- stuur zou met een eigen budget aan de slag kunnen gaan met ty pisch wijkgerichte activiteiten, Bons is voorstander, maar hij stelt wel voorwaarden. „Je hebt ambtenaren nodig die het budget gaan verdelen. Als vrijwilliger voel ik er niets voor om verant woordelijk te zijn voor gemeen schapsgelden. Maar we hopen wel dat het er van komt." Hestia C ALLENBURGS'RAAT 8Q VLAARDINGEN - TEL. 010-4343096 (ADVERTENTIE) Maassluis vrijdag 23 oktober Spreekuur Ziekenfond», Koningshof. 14.00 uur. zaterdag 24 oktober Speel-o-(heek, Koningshof, 9.31) uur. zondag 25 oktober Excursie Oranjeplasjes, vertrek: station Maassluis-West, 10,10 uur. kraakt. Overal en heer- tijk warm m huis. Al vriest dat Met VaiHant CV-gaswandketels al of niet ge combineerd met warm water, zit u er jaren lang warmpjes dij. Vooral als u profiteert van de aantrekkelijke milieusubsidies op de Vaillant HR- en nieuwe Low MO^ gaswand- ketels. Vraag het gratis Vaillant Coinfortboekje bij ons aan of kom langs. HET COMFORTABELSTE ADRES VOOR WARM WATER, WARM WOMEN: C ALLE NBURGST flAAT BO VLAARDINGEN - TEL. 010-4343096 Door Kees Bos Vlaardingen - Zoveel mensen, zo veel wensen. Om- en inliggende gemeenten willen in Midden- Delfland graag woningen bouwen, ondernemers bedrijven, tuinders kassen, rijkswaterstaat wegen en natuurliefhebbers wil len er dolgraag meer natuur cre- eren. En de huidige veehouders willen eigenlijk niet weg. „De grote vraag is eigenlijk een paradoxale situatie, die we zelf in de hand werken," schetste D. Pol der, ambtenaar van het ministe rie van Landbouw en Natuurbe heer onlangs de toestand. „Omdat we allerlei activiteiten buiten de deur houden, ontstaat op de grens met Midden-Delfland een groot verschil in grondprijs en komt het gebied steeds meer in trek voor bouwplannen." Wellicht een onvoorzien effect van de idealistische plannen uit de jaren zeventig. Midden-Delf tand moest voorkomen dat ener zijds Delft en anderzijds Vlaar dingen. Schiedam en Rotterdam aan elkaar zouden groeien. Geen grauwe stadssluier, maar veel bossen, plassen en weidegebie den. Een speeltuin voor twee mil joen recreanten per jaar. De aanleg ging fanatiek van start. Anno 1992 is al voor vijftig mil joen gulden besteed aan het Lickebaert- en Gaag-gebied. Maar nu het slechter gaat met de econo mie, neemt het idealisme af. Het ideaalbeeld van de bestuur ders van weleer is vervaagd. Voor zitter Ton Verhagen van het bu- rt:au dat de voorzieningen in Mid den-Delfland aanlegt, constateert teleurgesteld dat de bestuurlijke kracht van de reconstructiecom missie lijkt af te nemen. „Het ei genbelang van de deelnemers klinkt steeds vaker door, in plaats van de boven gemeentelijke be langen." Verhagen wil de groene buffer zo veel mogelijk redden door het ge bied flexibel in te richten: „We moeten vast rekening houden met toekomstige wensen. Een ei gentijdse invulling van het ge bied is de beste garantie voor een bufferfunctie." Grenzen Anderen willen meer concessies doen. Oud-burgemeester van Schipluiden A. Bruggemans wil desnoods de grenzen van het be schermde groengebied verschui ven. Als ondernemers een stuk grond willen overnemen, kunnen ze het ruilen voor een evengroot weidegebied elders. Voor de na tuurliefhebbers blijft alles het zelfde en de ondernemers zijn te vreden. Leuk, maar niet genoeg. De wensen van de ondernemers gaan verder. Secretaris drs. G. Zandsteeg van de Kamer van Koophandel in Delft wil lintbebouwing, met hoogwaardige bedrijven in een parkachtige omgeving langs we gen door het groengebied. Con creet wil hij de Toze hoekjes' tus sen de Schieen de spoorlijn Delft- Schieaam opvullen met een strook bedrijven. Lintbebouwing is best een goed pian, vindt de Delftse milieutech nisch ingenieur C. Duijvestein. „Voorzichtige bebouwing in Mid den-Delfland is misschien wel verstandig. Aan de randen van het groengebied ontstaat een vloeiende overgang van grond prijzen en dat vermindert de druk op het gebied," aldus Duijvestein. Trouwens, niet alleen vanuit Delft kijkt men begerig naar de weidegebieden. Landbouw-ex- pert A.J. Vijverberg houdt ook een slag om de arm als het gaat om de Westlandse glastuinders en de bestaande veehouders. Het rendement van agrariërs is vaak negatief en schaalvergroting ge- Midden-Delfland is hier en daar nog groen en landelijk. Maar het zal moeite kosten, die toestand te bewaren. Foto René Verleg wenst. „Ik zie hier geen groot schalige glas-, woning of indus triegebieden ontstaan, maar met het geld voor natuurontwikkeling moeten we zoeken naar optimale veehouderij". De huidige veehouders in Mid den-Delfland zelf zien de ontwik kelingen met lede ogen aan. Door de aanleg van de recreatieve voor zieningen durven zij praktisch niet te investeren. Uitbreiden of verplaatsen van boerderijen is praktisch onmogelijk. Dat heeft zijn weerslag. „De landbouw in Midden-Delf land loopt achter," constateert H. van 't Land namens het Land bouwschap. „Willen we landbouw in de bufferzone houden, dan moeten we hen kansen geven. Dus beter waterpeilbeheer en mo gelijkheden voor boerderijver- plaatsing en bedrijfsvergroting." Een rendabele veehouderij zou in de toekomst moeten beschikken over honderd tot honderdvijftig koeien en een automatische melkstal, zegt de landbouw-con- sulent Vijverberg. In Midden- Delfland voldoet bijna geen en kele veehouder aan deze norm. Kaasmaken Maar waarom zouden de boeren iiier alleen van de koeien moeten leven, vraagt de Delftse milieu; professor Duijvestein zich af. Hij ziet een prachtkans om van Mid den-Delfland een milieu-ontwik kelingsgebied te maken- Met kleinschalige ecologische boerde rijen. Waar mensen hun sociale dienstplicht kunnen vervullen met kaasmaken en wilgenknot- ten. „Gebruik de Fpppenpolder voor schoonwaterproduktie. In het voorjaar laat je het vol lopen en in de herfst heb je schoon wa ter," oppert Duijvestein idealis tisch. „Zo maken we van Midden- Delfland een milieuvoorbeeld voor heel Europa." De boeren zelf hebben daar voor alsnog weinig trek in. Wat er over tien of twintig jaar van de ooit zo idealistisch bedoelde groenbuffer tussen Delft en Schiedam over is. blijft kortom onzeker. De slotcon clusie van Zandsteeg. secretaris van de Kamer van Koophandel, is voor natuurliefhebbers hoopge vend: „We moeten het gebied ook na het jaar 2000 als een groen hei ligdom blijven beschouwen.^An ders kunnen we Midden-!" net zo goed nu al dichtgooien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1