11 Petitie voor ander parkeerbeleid ii Jongeren klagen nood: 'Nergens is plek voor ons' Ondernemer na bekeuringen in actie tegen 'pure oplichterij' I Shoarma-schutter moet opnieuw voorkomen Miniatuurtreintjes trekken jong en oud Stadspanel op de lange baan Bij tweede huwelijk een zwarte bruidsjapon Maassluis schiet wasserij te hulp Bewoners 't Hoofd moet met verkeersoverlast teren leven SNOOKEREN 1 oo o._ ocoo I Spijkenisse r m Thurston f de Lijnbaan Met rolstoeS in de bus 'Eerlijkheid brak stamboomonderzoek op' Man bekent 42 autokraken Overvallers opgespoord Botsing auto tegen tram Vergeefse wisseltruc 'tasjesroof op klaarlichte dag Gestolen auto teruggevonden Rotterdams Dagblad Maandag 26 oktober 1992 Schiedam - Enkele honderden bezoekers zijn tij dens het Nederlandse Modelspoorweekcmde in het clubhuis van de Schiedamse modelspuorverenigmg Schiespoor over de vloer geweest. Op beide dagen viel in het gebouw aan de Schiekade van alles te be leven. De vernieuwde miniatuurbaan. compleet met industriegebied, werkende kolenmijn, rangeerter rein en rosse buurt., werd in gebruik genomen en voor de liefhebbers van mimatuurtreintjcs was er een beurs. Ook was een 'trein-dokter' aanwezig om kapotte of beschadigde treintoestellen te repareren. Voorzitter Cor Schiks sprak zaterdag al van een ge staagd weekeinde. ..Op de open dag die we elke vier de zaterdag van de maand hebben, stapt veel volk bij ons over de drempel. Maar vandaag hebben we echt een volle bak. Er kan niemand meer bij. Er raken overigens steeds meer mensen geïnteresseerd in het modelspoorgcbeuren. We hebben zelfs al oen leden- stop moeten invoeren." aldus de 61-jarige voorzitter. Vlaardingen - Het plan voor de invoering van een zo geheten stadspanel, een regelmatig terugkerend on derzoek naar de opvattingen van de Vjaardingse be volking over allerlei raken, is op de lange baan ge schoven. Anderhalf jaar geleden werd het plan aan gekondigd in dc nota 'Van voorlichting naar over heidscommunicatie', maar er is tot op heden nog niet één keer een dergelijk onderzoek gehouden. ..Wat mij betreft zou het snel kunnen." zegt sector- hoofd drs. E. Pet van de afdeling voorlichting op het stadhuis. „Maar het is helaas zover nog niet." De reden voor het uitstel vormt de vraag of er een af deling op het stadhuis moet komen die zich moet be zighouden met de onderwerpen statistiek en onder zoek. Daarop is nog geen antwoord gekomen. De ge dachte is de realisering van een stadspanel bij een dergelijke afdeling onder te brengen. „Maar daar over is nog geen uitsluitsel," aldus Pet. Het college van B en W meldde anderhalf jaar gele den giote bt-'hwue te hebben dan dul gelijk IVgtjlnla- tig terugkerend onderzoek. „Er is een voortdurende behoefte aan actuele informatie over de vraag of bur gers tevreden zijn over het beleid", heette het toen. Maasland - Een specifiek eigen klederdracht heeft Maasland nooit gekend. Toch zijn er zoveel in Maas land gedragen kledingstukken van rond 1900 be waard gebleven, dat daar een expositie van is samen gesteld onder de noemer 'Dit droeg men toen'. Begin jaren '60 werd uit de nalatenschap van een in woonster van Maasland. Diederika van der Kaaden. een aantal kledingstukken uit het begin van deze eeuw aan de gemeente geschonken. Toen twintig jaar later de stichting De Schilpen in het leven werd geroepen, gaf de gemeente dit legaat door aan het museum. Dat was het begin van de vorming van een museale kledingcollectie, die door aankopen en vooral schenkingen tot een hele verzameling is uit gegroeid. Toch leende dat bezit zich nog niet direct voor een expositie, omdat met name bovenkleding, zowel van mannen als vrouwen, daarin slecht was vertegen woordigd. Daarin kwam nog niet zo lang geleden verandering, toen een originele Maaslandse trouwja pon aan de verzameling kon worden toegevoegd. Geen witte, maar een zwarte, die werd gedragen bij een tweede huwelijk. Gelijktijdig met die bruidsjapon werd hc-l museum een zwart satijnen rok met twee bijbehorende jack- jes en een uniform van de Maaslandse vrijwillige burgerwacht rijker. Die wacht fungeerde van de Eer ste tot de Tweede Wereldoorlog. Tevens kreeg het museum een gouden oorijzer in langdurig bruikleen. Nu de nieuwe aanwinsten zijn gerestaureerd, wil De Schüpen ermee exposeren. Langs de wanden nan- gen veel foto's van oude Maaslanders. In de oud-hol- landse keuken is in een was- en strijkhoekje onder- kleding tc bezichtigen. De Scfiilpen, tlm 10 april iedere zaterdag 10.00-17.00 uur; 'Dit droeg men toen'. Steeds meer mensen ra ken geïnte resseerd in modelspoor- bouw. Van jong tot oud. Bij Schiespoor is een leden stop inge voerd. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra Maassluis - De Maassluise wasserij Smccle aan de Zuidvliet krijgt,van de gemeente toestemming om een stukje groen op te offeren voor de uitbreiding van haar bedrijfspand. De uitbreiding is nodig, omdat de wasserij met ruimtegebrek kampt. Als ge volg van een bepaling in de hinderwet moet het olie- gestookte bedrijf overschakelen op aardgas. Smecle zegt dat dit alleen kan als het bedrijfspand een stuk je mag worden uitgebreid. De uitbreiding is in strijd met het bestemmingsplan voor de Sluispolder-West, waartoe de Zuidvliet ook wordt gerekend. Het te bebouwen terreintje heeft de bestemming 'groenstrook'. Volgens de gemeente be staat er vanuit stedebouwkundig oogpunt echter geen bezwaar tegen de uitbreiding. Voordat de bouwvergunning kan worden verleend, is eerst een zogenoemde artikel-19 procedure ge start. Tegen de gevraagde uitbreiding van het be drijfspand kunnen belanghebbenden bezwaar aan tekenen. Onder het voorbehoud dat geen zwaarwe gende bezwaren worden ingediend, kan Sraeele bin nen afzienbare tijd met de uitbreidings-werkzaam- heden starten. Vlaardingen - Aat van den Akker, eigenaar van bruidshuis Hen- riëtte aan de Westhaven kade, is een actie begonnen tegen het Vlaardingse parkeerbeleid dat naar zijn smaak "pure oplich terij' is. ..Als ik 2000 kaarten verkoop voor een bru ids show en er is maar plaats voor 500 mensen, ben ik een oplichter. De gemeente Vlaar dingen verkoopt parkeervergun- mngen zonder dat er ruimte is voor al die auto's. Dat is ook op lichterij. maar daar wordt niets van gezegd." zegt de getergde middenstander. Van den Akker deed eind vorige week bij een groot aantal adres sen langs de Westhavenkade een stencil m de bus waarop hij sym pathisanten oproept hun handte kening te zetten onder een petitie aan het gemeentebestuur. De on dernemer wil een ander parkeer beleid. dat plaats garandeert aan degenen die daarvoor betalen. Hij zogt al een groot aantal positieve reacties te hebben ontvangen. De Vlaardingsc middenstander heeft al twee keer een 'parkeev- zaak' voor de kantonrechter m Schiedam gewonnen Hij stond terecht, omdat hij weigerde de be keuringen te betalen die hij had gekregen toen hij zijn auto voor de deur van zijn winkel had ge stald. Van den Akker redeneerde dat hij zijn auto daar neer mocht zetten, omdat alle plaatsen waar zijn vergunning voor geldt, vol waren. De kantoni echter achtte hem desondanks schuldig, maar legde geen boete op. Volgens de middenstander deugt er geen snars van het Waardingso parkeerbeleid. Het aantal par keerplaatsen voor vergunning houders is veel tc krap en vooruit lopend op de bouw van de nieuwe parkeergarage aan de Joubert- slraat zijn in de binnenstad alvast een groot aantal plaatsen ge schrapt. ..De omgekeerde we reld." vindt Van den Akker. In de petitie die hij het gemeente bestuur wil aanbieden, zal de Vlaardinger pleiten voor een sys teem met twee soorten vergun ningen. Een voor bewoners van het centrum, die tegen betaling van een klein bedrag, nu onge veer 7 gulden, hun auto tn de buurt van hun huis kunnen stal len. En een voor werkers en onderne mers in de binnenstad, die voor circa 250 gulden een jaar lang een plaats in de buurt van hun bedrijf moeten kunnen kopen. Verschil lende Nederlandse steden ken nen al zo'n systeem en Van den Akker vraagt zich af waarom Vlaardingen daar nooit aan heeft gewild. „Want zoals het nu gaat, kost het de middenstand alleen maar geld." Door Peter de Lange Vlaardingen - Zestien zijn ze. ze ventien. De jongens dragen petjes met dc klep in de nek. de meisjes zijn zwaar ongemaakt. Sommigen werken, anderen zitten nog op school. Van de vaste groep van 15 zijn er elke avond wel een paar te vinden op het pleintje bij dc Ja cob van der Wintstraat en dc Ja cob van Dijkstraat in Vlaardin gen. Soms komen er vrienden langs en zitten er wel 30 jongeren. Tot woede van een aantal buurt bewoners, die klagen over over last en slaapgebrek: Tien dagen geleden stapten en kele bewoners naar het stadhuis om te klagen bij burgemeester Bert Stam en politiecommissaris Gijs Bierling. Ze maakten duide lijk dat ze zich bedreigd voelen. De jeugd schopt herrie, laat rot zooi achter, pest de buurtkinde ren. „En er worden drugs ge bruikt." beweert de buurt. Het idee van de gemeente om voor de jongeren een schuilhok te bouwen werd weggehoond. ..Zorgt u er liever voor dat ze hele maal wegblijven." Bij de groep, die het plein aJ een half jaar als ontmoetingsplaats gebruikt, hebben dc beschuldi gingen kwaad bloed gezet. „Zwaar overdreven." stellen zij. „Wij maken niets kapot en we hebben nooit iemand bedreigd. Wel zijn wij zelf regelmatig be dreigd. Verschillende keren is ge zegd dat ze ons op onze bek zou den slaan." Een meisje: „Ik werd thuis opge beld door een man die zei dat er doden zouden vallen als we nog 'ns op hel plein kwamen.*' Over de bewering dal zij drugs ge bruiken, zegt een jongen: ..Wat 'n onzin. Iedereen neemt wel eens een palïïe Maar pillen of spui ten? Flauwekul. Er is 'n keer een jongen Jangsgeweest in dc Por sche van z'n broer. De buurt denkt dan meteen dat hij een dea ler is." „Gewoon een beetje bluffen met auto's." oordeelt jongerenwerker Cok Paarde kam. die de groep al een tijdje onder zijn hoede heeft. Jongeren bij de Jacob van der Wintstraat: 'Wij maken niets kapot en we hebben nooit iemand bedreigd. Wel zijn wij zelf regelmatig bedreigd.' Foto Roel Dijkstra Hij vindt zijn pupillen beslist geen heilige boontjes. Maar ook hem gaan dc beschuldigingen veel te ver. „Er is gewoon geen to lerantie in die buurt." Dat de buurtbewoners een keer een spuit hebben gezien, klopt. Een van de meisjes zegt dat zij suikerpatiënt is. En inderdaad, er heeft een keer een brommer in de fik gestaan. „Dat ging per onge luk, die lekte benzine." Maar. zegt dc groep eensgezind, voor dat afgebrande klimhuisje zijn zij niet verantwoordelijk. „Dat de den kinderen van een jaar of ne gen. Maar wij krijgen wél de schuld." „Ze zeggen dat wij daar om twee uur 's nachts liggen te ncuken. Nou. daar heb ik mijn bed voor," roept een jongen stoer. Gelach. „Van ons." zegt de groep, die braaf zijn mond houdt als de jon gerenwerker of de interviewer aan het woord is. „gaat absoluut geen agressie uit. Het is dc buurt die agressief op ons reageert. Als wij om een schuilhok vragen zeg gen ze: dat komen wij persoonlijk in de fik steken. Wie bedreigt dan wie? Ze zeuren over brommers, maar zelf scheuren ze in grote au to's voorbij." De wijkagent vinden ze tol", met andere agenten hebben ze het re gelmatig aan de stok. Een jongen vertelt dat hij onlangs een bekeu ring kreeg, omdat hij niet direct gehoorzaamde op het bevel om weg te gaan. Een andere jongen: „Ik had een wétte broek aan. Toen zei een agent: opschieten, of moet ik je broek soms zwart maken?" Een derde: „Er stonden acht agenten om ons heen. Alsof wc criminelen zijn." De omgeving van de Jacob van der Wintstraat is niet de eerste ontmoetingsplaats van de groep. Zc hebben al op allerlei plekken gebivakkeerd, maar ze werden overal weggejaagd. „En wat doen we nou helemaal? Wc willen ge woon met elkaar pralen na school, na 't werk of als we uit de disco komen. Thuis zit je je maar te ver velen. Vroeger kon je naar 't La byrint. maar dal is dicht. Er is ge woon nergens plek voor ons." „De gemeente gooit het Holybad dicht en wil villa's bouwen bij hel Kolpabad. In het Weeshuis ko men dure appartementen, rijke stinkerds kunnen naar de Stads gehoorzaal, maar de jeugd kan verrekken. Ze zeggen dat we maar naar de Lickobaert moeten gaan, of naar dc Broekpolder. Ze gunnen ons gewoon niks," zegt een jongen namens de hele groep. Jongerenwerker Cok Paardekam kan niet anders dan hun klachten beamen. Het beste is volgens hem de groep volgens afspraak een ei gen honk te geven in de buurt. „Daar zitten ze droog en doen ze niemand kwaad. Ze overal weg- i uren lost niets op." Maassluis De bewoners van de wijk 't Hcofd in Maassluis moeten leren leven met ver keersoverlast. De gemeente ziet geen mogelijkheden dc files en parkeerproblemen die 2ich re gelmatig in de wijk voordoen aan te pakken. Dat is de uit komst van recent overleg tussen wijkbewoners en ambtenaren. Op 't Hoofd wordt al jaren ge klaagd over de nadelen die de veerpont tussen Maassluis en Rozenburg voor de wijk met zich meebrengt. Bij mooi weer staan er al snel files bij de pont. omdat voor veel recreanten het veer de aantrekkelijkste verbin ding vormt met de Zuidholland se en Zeeuwse eilanden. Voor de bewoners betekent dit dat zij maar met moeite hun eigen wijk inen uitkunnen. Ook gebeurt het regelmatig dat de speciaal voor wijkbewoners aangelegde parkeerplaats ach ter de De la Reystraat vol staat met auto's van pontpassagiers die te voet de oversteek maken. Buurtbewoners moeten dan lang zoeken om een parkeer plaats te vinden. Daarover is re gelmatig geklaagd bij de ge meente. Het enige resultaat dat het jong ste overleg met de gemeente heeft opgeleverd, is de toezeg ging dat er een betere verwij zing komt naar de parkeerplaats speciaal voor pontpassagiers. Van die voorziening wordt wei nig gebruik gemaakt, omdat de parkeerplaats achter de De la Reystraat veel beter in het zicht ligt. Een woordvoerder van de ge meente zegt dat meer maatrege len er niet in zitten. ,.'t Hoofd is maar een kleine wijk. Veel ruim telijke mogelijkheden hebben we daar niet. En aan files voor de pont is gewoon niets te doen." Strengere controle op de par keerplaatsen is niet mogelijk, gezien het Maassluise beleid cm parkeerruimte niet voor bepaal de groepen te reserveren. ,.Dat gebeurt nergens in dc gemeen te, dus ook niet op 't Hoofd." Vlinderveen 217 Winkelcentrum Waterland tel. 01880-41622 Westersingel 20 Rotterdam tel. 010-436 37 19 Lijnbaan 67 J| Rotterdam 1 tel. 010- 404 79 35 Rotterdam - De zaak iuguu ut_- 33- jarigc Rotterdammer die op zater dag 20 juni bij een schietpartij m zijn Schiedam se shoarmazaak King David één Schiedammer doodde en twee verwondde, is aangehouden voor onbepaalde tijd: met een maximum tijdsduur van één maand. De man ver scheen vrij dagmiddag voor de Rotterdamse rechtbank, maar zal nog een keer moeten voorkomen omdat een psychiatrisch rapport ontbrak. Hel onderzoek nam meer tijd in beslag dan dc psychi ater verwachtte en het is inmid dels wel afgerond. Binnen een maand moet het rapport kba: zijn. De toedracht van de schif cpartii waarbij de verdachte 22 schoten loste, is nog steeds niet duidelijk. Gelu ui' di ugs spelen volgens de advocaat van de eigenaar van de shoarmazaak aan de Korte Dam geen rol. Op de bewuste dag wer den twee Schiedammers van 17 en 21 jaar. die *s ochtend rond zes uur in de zaak aanwezig waren, zwaar gewond toen de Rotter dammer plotseling het vuur opende. De jongens wisten te vluchten, maar een derde Schiedammer werd in dc kelder van de nachtzaak met pistool schoten om het leven gebracht. De schietpartij zorgde voor de no dige opschudding, omdat de schutter zich lange tijd in het oand verborgen hield en gedacht werd iat er iemand werd gegij zeld. De wdachte is moord en poging tot moord van een politie man ten laste gelegd. Maassluis - De bussen op de lijn tussen Maassluis-West en Naald wijk krijgen mogelijk aangepaste voorzieningen voor gehandicap ten. Dit traject is dooi- busmaatschap pij Westnederland bij het ministe rie van Verkeer en Waterstaat aangemeld voor subsidie. Als argumenten zijn aangevoerd de verbinding naar NS-station Maassluis-West en het gehandi capte n-vr i en del ij ke wi n kclcen- trum Koningshoek, Volgens busmaatschappij West nederland is de kans groot dat de subsidie wordt verleend. Daar mee kunnen haltes worden aan gepast voor rolstoelrijders en krij gen bussen bij voorbeeld een ver laagde instap-vloer. Schiedam - Het stamboomonder zoek dat de rode draad vormde van de campagne 'Schiedammers van overal en nergens', heeft met de verwachte resultaten opgele verd. Bedoeling van het onder zoek was aan te tonen dat veel Schiedammers een 'migranten verleden' hebben Bij slechts twee van de tien deelnemers aan het onderzoek bleek dat het ge val. Zij hebben Duitse en Belgi sche voorouders. De overigen zijn van puur iWHarHs»* ntV'>n-Kt Campagneleider Erik Dijkhuizen geeft toe dat de resultaten teleur stellend zijn. „We zijn gewoon te eerlijk geweest. Als we de deelne mers hadden geselecteerd op hun familienamen, zoals dc genealo gen ons hadden aangeraden, wa ren er heel andere dingen uit cle bus gekomen. Een naam verraadt dikwijls al jets van iemands af komst. Maar wij hebben heel ob jectief en willekeurig gewoon tien mensen uit de stapel aanmeldin gen getrokken." De campagne, die duidelijk wilde maken dat de verschillen tussen 'echte Schiedammers' en 'import Schiedammers' (Turken. Marok kanen en andere migranten) lang niet zo groot zijn als de moesten donVp'i, w- officieel a! eni°e tijd afgelopen. Hot stamboomonder zoek. dat ook na afloop van de campagne nog enige tijd doorliep, wordt op 5 november afgesloten met een talkshow m het Stedelijk Museum. Op deze avond wordt een boekje gepresenteerd met daarin de bevindingen van het onderzoek, een handleiding voor beginnende genealogen en be schrijvingen van verschillende hedendaagse migrantengroepen in Schiedam. Alle deelnemers aan het project krijgen een exem plaar van het boekje, dal is sa mengesteld door Rudolf Ven nik. Hans van der Boom en Erik Dijk huizen. Radio Rijnmond-presen tatrice Licsbeth van der Kruit praat de avond aan elkaar. Zijin- het onderzoek en voelt Dijkhui zen aan de tand over het resultaat van de totale campagne. Over de kosten van de campagne en het voorgestelde "ervolg daarop, was onlangs felle kritiek ie lezen in het PvuA-blad Voorwaarts. Schiedam - Een 20-jarige Schiedammer heeft bekend dat hij 42 autokraken hc-cft gepleegd in zijn woonplaats en in Maas sluis. Hij bekende ook de diefstal van een brommer en twee fietsen in Maassluis. Het grootste deel van de buit, voornamelijk autoradio's en zon nebrillen. is teruggevonden en gaat retour eigenaars. De man liep vorige week tegen de lamp bij een autokraak in de Louis Raemaekerstraat. Hij pleegde meestal meer kraken in één nacht, eenmaal zelfs dertig. In ongeveerde helft van de geval len werd door de eigenaar aangif te gedaan. In Schiedam werden afgelopen weekeinde opnieuw vier gevallen van inbraak in auto's gemeld. Vlaardingen - Na een klopjacht heeft dc politie van Rijswijk za- terdavond vier mannen ingere kend die met geweld oen overval hadden gepleegd op een bewoner van de Zwaluwcnlaan in Vlaar dingen. Het viertal, afkomstig uit Den Haag en tussen de 15 en 18 jaar, drong omstreeks tien uur de wo ning binnen, bedreigde de bewo ner met een mes en dwong hem zijn pincode tc noemen. Mei geld, pas en betaalkaarten verdwenen dc overvallers per au to. Het slachtoffer werd vastge bonden en opgesloten in een kast. maar hij slaagde er in zich te be vrijden en dc politie te waarschu wen. Alle politiekorpsen uit omtrek maakten jacht op de vluchtauto. - Een van de inzittenden was, zo bleek na de arrestatie, al eerder met de politie m aanraking ge weest. -Schiedam - Op dc Rotterdamse- dijk is zaterdagavond een 40-jari- ge Schiedammer met zijn auto te gen de tram gebotst. Bij een blaastest kwam vast tc staan dat dc bestuurder meer had gedronken dan verantwoord was. Hij kreeg een rijverbod van 9 uur en zijn rijbewijs werd ingevor derd. Zijn auto moest worden weggeta- keld. Maassluis - Een automobilist probeerde dit weekeinde vergeefs de Maassluise politie om de tuin tc leiden. De man reed met zijn auto over de Industrieweg toen hij in zijn spie- gei een politieauto waarnam. Hij zette zijn wagen aan de kant en het zijn plaats achter het stuur in nemen door een meerijdende vrouw. Bij controle bleek dat de man geen rijbewijs had. Hij kreeg een bekeuring. Vlaardingen - Op het Hargapad. ter hoogte van de Van Hoorn beekstraat. zijn zaterdagmiddag twee vrouwen beroofd door twee mannen op een brommer. De vrouwen liepen over het pad toen zij door de brommer werden gepasseerd. In het voorbijgaan rukte een van de mannen de las uit handen van een vrouw. De overval gebeurde omstreeks drie uur. De politie zoekt getui gen. Van de daders is niet meer bekend dan dat een van hen een □eigc bromfletshelm droeg. Maassluis - In de nacht van vrij dag op zaterdag heeft de Maas sluise politie een in Leidschen- dam gestolen auto teruggevon den. De daders werden gesigna leerd. wisten eerst te ontkomen en werden later toch aangehou den. Tijdens de surveillance merkten agenten op dat een bestuurder van Opel zich vreemd gedroeg. De verdachte auto verdween uit zicht en werd even later terugge vonden op de Mgr. Bekkerslaan. De inzittenden waren verdwenen De bedrading van de wagen was doorverbonden. In cle omgeving werden even later twee mannen uit Rotterdam. 19 en 21 jaar oud. aangehouden. Zij zijn overgedragen aan de ge meentepolitie uit Lcidschendam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1