15 'Geluid Groen Links moet gehoord worden' mm 'Wij worden gewoon geminacht' MRpr ■ma mm Mieder ambtenaren door financiële crisis Eenmansfractie heeft nadelen, maar óók voordelen, vindt Ben van der Velde Prijs voor beste slagzin Open dag ONS Cursisten op de planken Sleepvaartdag Jeugdproblematiek r MOOI WARM stneuef 11 AVR wil ook in Viaardingen en Schiedam papier ophalen I Rotterdams Dagblad Woensdag 28 oktober 1992 Schiedam; De 18-jarige Gcr Wolthuis uit Schiedam is winnaar geworden van het Olympisch Supporters Spektakel dat door frisdranken gigant Coca Cola werd georgani seerd. Wolthuis deed mee aan de wedstrijd waarbij het ging om een slagzin die iets te maken moest heb ben met het huismerk van supermarkt, sport én de cola die hij er had gekocht. 'Top en Coca Cola zijn hun gewicht in goud waard. En in plaats van mijn paard, trap ik veel liever een mountainbike op z'n staart' luidde de inzending van Wolthuis. Zijn slag zin werd door dc jury als de meest originele be schouwd. Bokser Arnold Vanderlijde overhandigde hem tijdens een feestelijke bijeenkomst in Utrecht de eerste prijs: een mountainbike. Bij het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam is het alge lopen jaar heel wat veranderd. Het nieuwe service centrum in de ontvangsihal van het gebouw aan de Van Heekstraat is er een voorbeeld van. Om nu de Schiedamse bevolking optimaal op dc hoogte te brengen van de reorganisaties houdt het nutsbedrijf vrijdag 30 oktober open huis voor het personeel, hun familieleden en alle andere geïnteresseerden. Van 15.00 tot 18.00 uur worden hel personeel, deoud- mederwerkers en genodigden in staat, gesteld om on der het genot van een drankje een k ij kjc te nemen op de nieuwe werkplekken in het ONS-bedrijf. Van 18.00 tot 21.00 uur zijn alle Schiedammers welkom die kennis willen maken met de mensen, de dienst verlening en dc outillage van het ONS. Op de ver schillende etages van het gebouw zijn informatie stands ingericht, worden videofilms vertoond en zorgt een wandelende band voor stemmige muziek. Aan dc open dag is ook nog een prijsvraag verbon den waarmee een reis voor twee naar Eurodisney in Parijs kan worden gewonnen. Viaardingen In de Stadsgehoorzaal vinden donderdag 20 oktober een tweetal presentaties plaats van de cursussen mi me en bewegingstheater die op de Vrije Academie aan de Oosthavenkade worden gegeven. Zowel de beginners als gevorderden laten zien wat ze het afge lopen jaar hebben geleerd. Met als aanleiding de ver schillende improvisaties die binnen de lessen ont stonden. wat onderzoek en een flinke dosis fantasie, zijn beide groepen tot een eigen voorstelling geko men. Beide voorstellingen zijn vanaf 20.15 uur te zien in de grote zaal en toegang kost 7,50 gulden. Na het vallen van het doek bestaat dc mogelijkheid om meer informatie te krijgen over de cursussen van dc Vrije Academie. Hoek van Hólland Agenda Schiedam nHet 11.1)0-21.(10 uur. Viaardingen woensdag 28 oktober Het Cor.cer donderdag 29 o! Lunchconcert. Cmte Kerk. 12,45-13 15 uur. Open Dag Ver. I tuis vrouwen. Triangel. 11.00 uur. Maassluis Harry's Jazz and Bluesband en zangeres Cobi Westorbeke. thea ter de Scnuurkerk. 20.00 uur. Ik neem u even mee terug in de geschiedenis. Vanaf het moment dat de Colijnschool aan de Vondelstraat er nog stond probeerde de jeugd zich te vermaken op het schoolplein. Dat lukte niet want alles werd dicht getimmerd, hermetisch afgesloten. Andere voorzie ningen waren er niet. Men sloot ailes af zonder naar dc jeugd te luisteren en te informeren naar hun eventuele wensen. Daarna, voor en tijdens de bouw van het woonblok Sdaavenburgh. werd door de zelfde jeugd een hut gebouwd. Dat mocht niet dus werd de hut afgebro ken. Een delegatie van de jongeren vroeg toen een onderhoud aan met de toenmalige burgemeester Van Lier en kreeg de mogelijkheid hun grieven te ui ten voor de microfoon van Omroep Viaardingen. Pappen en nathouden was echter het devies. Daarna hield de jeugd zich op op de trappen van de Pniël- kerk, Als gevolg van de telefoontjes van de kosteres van dc kerk naar de politie werd de jeugd wegge jaagd. Intimidatie werd door de politie-agenten niet geschuwd. Later is de jeugd verhuisd naar de Jacob van de Wintstraat. Daar ging het prima totdat de jeugd uit andere wijken zich eraan toevoegde. Ook toen werd grof opgetreden door de politie waarbij verschillende jongelui bij de keel werden gepakt. Ik heb hierover de wachtcommandant aangesproken en de betreffende wethouder informatie verstrekt. Zelf heb ik regelmatig de groep jongeren gecontro leerd. Van drugs is geen sprake en van meters bier ook niet. Wel werd er geflikflooid, maar welke jonge re heeft dat niet gedaan? Door alle bezuinigheden wordt de jeugd op een dood spoor gezet en als crimi neel bestempeld! Men denkt het probleem op te los sen met een sport-stimulator. Daar moet de jeugd smalend om lachen. Inmiddels hebben de jongeren zich gesplitst. Met de sociale vernieuwing in het ach terhoofd wacht ik de volgende ontwikkelingen af. ARNOLD VAN WEZEL Raadslid Burger Belangen, Viaardingen. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Caret van der Velden Westhaven- plaats 22 3131BT Viaardingen Postbus 4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 'Lekko' is de naam van de Vereniging van Belang stellenden voor dc Sleep vaart. De naam is ontstaan uit dc schcepvaartkrcct 'let go', die in de loop der ja ren vooral in Nederlandse sïeepvaartkringen is ver basterd tot 'lekko'. De vereniging organiseert op zaterdag 31 oktober in De Hoekstee een open dag met ruilbeurs van 11.00 tot 16.00 uur. Dc ruilbeurs begint met maritieme fo to's, boeken en andere artikelen die betrekking heb ben op de sleepvaart. Vanaf twaalfuur worden achter elkaar video films vertoond die interessant zijn voor een breed publiek. De toegang is gratis. Duor Jan Booister Viaardingen - „Meneer de voorzitter, gemeenteraad, u ziet maar." Op papier beëindigt Groen Links-raadslid Ben van der Velde vanavond zo zijn bijdrage aan de jaarlijkse begrotingsbehande ling in de Vlaardingse raad. Een wat ongewoon einde, dat zeker, maar Van derV elde weel,realist als hij óók is, dat zijn invloed op de besluitvorming in de gemeenteraad minimaal is. Eenmans fracties doen er nou eenmaal zelden toe als er knopen moeten worden doorgehakt. Sinds mei bezet hij het pluche dat daarvoor door zijn partijgenoot Arnold van Kalken werd bezet, want Groen Links heeft die ene zetel over twee man {geen vrouw! verdeeld. Daarmee is een meer fi losofisch ingesteld type. sommi gen spreken van 'zweverig', inge wisseld voor iemand die meer de handen uit de mouwen steekt, meer het actie-type is. Want opgerolde mouwen zijn Ben van der Volde niet vreemd. Als machinist op een havensleepboot van Smit doet bij 48 uur per week dienst .'..zo kon werkgelegenheid worden behouden"). Daarnaast steekt hij elke zeven dagen zo'n 20. 25 uur in hel raadswerk, los van de incidentele tijdrovende ac tiviteiten die daar doorheen lo pen. Dan blijft er weinig privé-tijd over. Het moet dus uiterst frustrerend zijn als al die inspanningen nau welijks ergens toe leiden. Hij ont kent dat niet. ..Het valt fysiek wat tegen. ja. Er gaat veel tijd cn ener gie in dat raadswerk zitten en de uiteindelijke invloed is heel mar ginaal. Zeg maar rustig dat die zich ach ter de komma beu'eccjt. ..Ja. maar daar wil ik niet badine rend over doen. Als je een goed doortimmerd verhaal afsteekt, niet te brallerig doet en niet te veel toestanden maakt, dan word je heus wel serieus genomen. Tenminste als je met individuele raadsleden praat. Als ze als groep je bij je staan clan doen ze anders, wat schamper meestal, en meewa rig. Nee. dat irriteert niet. Het is onze rol, onze stcliingnamc. en daar moeten dan vooral PvdA- raadsleden rekening mee hou den. Het is niet zo dat we het mo rele geweten zijn van de PvdA, maar ze willen toch ook niet te ver van ons verwijderd zitten. En wij omgekeerd niet van hen want ze moeten in de buurt kunnen blij ven." Fietsen Ben van der Velde ziet als groot voordeel van een eenmansfractie dat hij ongebonden is. ..Ik kan in de raad overal doorheen fietsen. Zonder dikdoenerij of vliegen af vangen. Dat soort poppenkast, daar hoef ik niet aan mee te doen. Ik heb bijvoorbeeld de vrijheid om me aan te sluiten bij de Initia tiefgroep tegen Afvalberging. Een PvdA-raadslid kan dat niet. En Leo de Snaijer en Henk van den Berg van hei CDA, die tegen het coilegestandpunt over de vuilstort stemden, zie ik ook niet zo gauw lid worden van een actie groep." Maar het blijft in dc raad alle maal aclirer de komma. „Wij kunnen inderdaad niet met miljoenen schuiven. Maar kleine succesjes zijn ook belangrijk. Een motie van ons over 30 km-gebie- den is wél aangenomen. En we hebben een fictsnota uitgebracht die in ieder geval op één plek met een resultaat had. En de actie om de Oranjewijk groen te houden had ook resultaat," Dan komt Ben van der Velde op het chemisch bedrijf Elf Atoehem dat onder meer in Viaardingen Ben van der Velde: 'Wij moeten omge keerd niette ver bij de PvdA uit de buurt blij ven.' Foio Roet Dijkstra voor een aantal stankgolven zorg de. Groen Links vond toen dat de directie van Elf Atoehem de gele kaart moest krijgen en een Halt- procedure - een strafprocedure voor kleine vergrijpen - zou moe ten volgen. Zoiets wordt toch ai leen geopperd om stemmen te werven? .,Nee. niet waar. Dat is onze opzet niet. Wij hebben de boosheid wil len inventariseren." Dat doet de DCMR cd. Ja, maar daar kan je niets mee." Maar een gele kaart en een Halt procedure. non ja... „Nou ja. goed. het was wat lu diek." Nee. zo'n zaak ïs toch veel te ern stig hierroor. ..Dat weet ik niet. Het bedrijf moet zich toch realiseren wat het bewoners aandoet. En er wordt nu wet degelijk wat tegen het bedrijf gedaan. Er komen procedures voor schadevergoedingen." Terug naar hei raadswerkal,s Groen Links aan /iet woord komt, maar dat geldt voor elke één mans- fractie. dan neemt het geroeze moes in volume, toe. ..Dat is frustrerend, ja. En daarom is het ook een poppenkast, die he le begroting. Alles ligt al vast. De fracties hebben met de wethou ders erbij alles ai van tevoren be kokstoofd, Daar wijken ze tijdens de begrotingsbehandeling in de raad niet meer van af." Maar als Groen Links in hel colle ge had gezeten, had het toch ook zo aan dat vooroverleg deelgeno men? „Ja. daar stel je me vooreen gewe tensvraag. Als je wat wilt berei ken zal je het zo inderdaad moe ten doen. Maar het blijft frustre rend als je daar tegenop moet boksen. Daarom dienen we ook geen moties in die geld kosten. Die gaan zo de prullenbak in. Wij willen dat onze moties worden aangenomen. En dat andere ver tel ik dan wel. Als bijvoorbeeld blijkt dat een studiedag over het buurtbeheer 16.000 gulden kost en cr geen geld is voor een mi grantenmedewerker. die 20.000 gulden kost, dan wijs ik daarop. Dat stel ik dan aan de kaak." Zweet Het bevalt Ben van der Velde ove rigens goed in de gemeenteraad, laat daarover geen twijfel be staan. Het was even wennen, geeft hij toe, en hij heeft aanvan kelijk met wat zweet in zijn han den gezeten, maar het is heel leuk, dat raadswerk. „Ik vind het altijd jammer als mensen zeggen dat politiek stinkt en uit zakken vullers bestaat. Die lopen er wei bij. maar niet iedereen. De mees ten werken hard. En men moet niet vergeten dat alles politiek is. Daar moet jc aan meedoen. En het is dan leuk om in het centrum van die politiek te zitten. Vind ik persoonlijk." Ben van der Velde was lid var. de PPR voor hij toetrad tol Groen Links. Heel even was hij. tot deze werd opgeheven, ook lid van dc Evangelische Volkspartij. Want de Groen Linkser is van gerefor meerde huize. „Erger nog. ik kom uit een gereformeerd vrijgemaakt milieu." Naast alle nadelen die dat gelóóf hem bracht, noteert hij ook voor delen. „Je leert in dat gerefor meerde milieu wél debatteren, je zaak verdedigen. Ook om ergens voor te staan en daar dan alles voor te doen. Niet wegblijven als je verkouden bent of zo, niks geen Haarlemmerdijkjes. Consequent zijn. niet schuilhouden." Als nadeel van de eenmansfractie ziet Ben van der Velde dat hij ei genlijk nooit eens absent kan zijn in de raad. „Dan wordt het geluid van Groen Links niet gehoord. En dat is natuurlijk heel jammer." De buurtbewoners maken duidelijk dat ze hun huid duur zullen verkopen. Foto Roei Dijkstra Viaardingen - De Vlaardingse Zuid wijk verzet zich tegen plan nen van de gemeente om sommi ge flats te slopen en andere te ver bouwen tot dure appartementen. 'Uit de wijk? Over mijn lijk!' en andere spandoeken maken dui delijk dat de buurt zijn huid duur zal verkopen. „Wij worden gewoon geminacht." zegt een van do actievoerders. .„Al zeven, acht jaar dringen wij aan op renovatie van de 780 PLN- fïats. Ai die tijd zijn we aan het lijntje gehouden. Wij hebben der tig jaar huur betaald, zonder dat de gemeente ook maar iets aan onze woningen heeft gedaan. Wij zijn de enige Vlaardingse wijk die nooit is gerenoveerd. En nu wil len ze opeens slopen. Nou, daar komt niks van in." Het Rotter damse architectenbureau Stad heeft een tijdje geleden met de bewoners gepraat over het op knappen van de wijk. Van de uit komst van die gesprekken heeft de buurt nauwelijks iets terugge vonden in de herinrichtingsplan nen van de gemeente. Wel dook opeens liet woord slopen op. Dat er iels moois van de PLN-flats te maken valt hebben dc huur ders met eigen ogen vastgesteld tijdens excursies naar onder an dere Delft en Schiedam. „Daar zijn soortgelijke huizen keurig opgeknapt. Waarom kan dat hier niet?" vragen zij zich af. Zaterdag gaat het actiecomité de straat op om zoveel mogelijk wijkbewoners te mobiliseren. Voor volgende week zijn enkele 'harde acties' aangekondigd. ff® gashaarden CALLENBÜRGSTBAAT 80 VIAAROIHGEN - TEL. 010-4343096 Door Carol van clcr Velden Maassluis - Maassluis kan wel licht met veel minder ambtena ren toe. Met uitzondering van de PvdA komt de gemeenteraad tot die conclusie op grond van een vergelijkende analyse van VB-ae- countants naar de omvang van het ambtelijk apparaat in ver schillende gemeenten. Uit deze studie komt naar voren, dat de ambtenarij in Maassluis ruim in haar jasje zit. Volgens VB werken er in Maassluis twintig ambtena ren meer dan op grond van het in wonertal verwacht zou mogen worden. Volgens D6 6-fractie leider Leny van Duijn kan een jaarlijkse be sparing van 1.5 miijuen gulden worden bereikt als Maassluis zich aan net landelijke gemiddelde- aanpast. Tijdens de begrotingsbe handeling werd haar motie aan genomen, waarin het college wordt opgedragen op korte ter mijn een studie naar een dergelij ke inkrimping in te stellen. De nieuwe ombuiging is volgens haar nodig om dreigende belas tingverhogingen te voorkomen en ruimte te scheppen voor nieuw beleid. Wethouder Wustrow (financiën, personeelszaken) ziet bij voor baat weinig heil in dc studie. „We houden een onderzoek naar wat we goed doen en wat beter kan. De vraag is of we van Maassluis een eenheidsworst willen maken of dat er ruimte blijft voor eigen beleid. Vergelijkingen tussen ge meenten zijn bovendien hache lijk. Sommige gemeenten hebben geen eigen reinigingsdienst of plantsoenendienst. Dat scheelt in dc bezetting, maar dat wil niet zeggen dat het goedkoper is," De opmerking van Wustrow ty peerde de houding die het college gisteravond ten opzichte van be zuinigingsvoorstellen van de raad innam. Na eerdere bezuinigings rondes en de op dit moment lo- pende ombuigingsoperatic van 1.3 miljoen gulden is volgens het college de rek er bij de gemeente grotendeels uit. Wustrow acht het daarom noodza kelijk. dat ook de bevolking van Maassluis een offer gaat brengen voor de grootscheepse investerin gen in de Steendijkpolder cn de haven. Als gevolg van deze inves tering daalt het eigen vermogen van de gemeente van 44 naar 29 miljoen gulden. Er zijn raadsle den die vrezen, dat Maassluis op zwart zaad zit als de gemeente de bewoners van de Steendijkpolder schadeloos heeft moeten stellen voor de door hen geleden vermo gensschade. Óndanks dit dreigende taillise- ment voorde gemeente oordeelde de volksvertegenwoordiging gis teren. dat de bevolking van Maas sluis in de bezuinigingsoperaties moet worden ontzien. Zij ziet de komende jaren liever, dat in eer ste instantie hel gemeentelijk ap paraat het mes in eigen vlees zet. Dc meeste ideeën van de raad in die richting zijn volgens het colle ge echter onaanvaardbaar. Een door de PvdA voorgestelde bezui niging op het Gemeentemuseum is volgens het college onmogelijk omdat de uitleen van kunst en het beheer van de collectie 'de huidi ge adequate bezetting vereist'. Dezelfde partij opperde om 150.000 gulden te schrappen op hei wegenonderhoud. Volgens wethouder Storm is dat uit den boze omdat het budget al mini maal is. „Voor dit doel is er nu minder geld dan in 1982. Boven dien is Maassluis tegenwoordig sneller aansprakelijk als cr onge lukken ontstaan." Deze voorstellen en het plan tot reductie van het ambtelijk appa raat hadden met de moeste ande re door de raad ingediende ideeën gemeen, dat ze rtnnr het college als 'niet realistisch' werden afge schilderd. De raad nam er geen genoegen mee. In een motie werd het college opgedragen, alle aan gedragen alternatieven serieus te onderzoeken en te betrekken bij de begrotingsvoorbereiding voor 1994. Maassluis/Rotterdam - De Afval verwerking Rijnmond (AVR) in Rotterdam-Botlek heeft als inza melaar van oud-papier inmiddels niet alleen met Maassluis, maar ook met Hellevoetsluis, Berkel- en Rodenrijs. Bergschenhoek en Bleisvvijk contracten afgesloten. Gehoopt wordt dat ook Schiedam en Viaardingen zullen volgen. Het geprivatiseerde afvalbedrijf werkt samen met een grote pa pierhandelaar in Duitsland. De papierverwerkende industrie in ons land toonde geen interesse in een samenwerking met het Rot terdamse afvalbedrijf. Garantie Volgens woordvoerder L. Cheva lier van de AVR garandeert de Duitse papiergroothandel dat het ingezamelde papier ook daadwer kelijk bij de papierfabrieken te recht komt. Dat zijn in eerste in stantie Duitse bedrijven, maar het kan volgens Chevalier ook voorkomen dat een deel van liet oud papier 'via deze omweg' als nog wordt afgezet bij de Neder landse papierindustrie. De AVR streeft er naar om de in zameling van oud papier bij ge meenten in het overgrote deel van Zuid-Holland (waaronder heel Rijnmond) en Utrecht in handen te krijgen. Bij de inzame ling wordt nauw samengewerkt met de lokale oud-papierhande laars. In het verzorgingsgebied van de AVR komt op jaarbasis 150.000 ton afval pa pier vrij. Revolutionair De AVR noemt liet onlangs geïn troduceerde inzamelsysteem re volutionair voor ons land. In grote lijnen koint het er op neer dat de AVR de inzameling van 'het begin tot het eind* coördineert. Cheva lier: „Wij onderhouden bijvoor beeld de contacten met de vereni gingen. de scholen en kerkbestu ren over de plaatsing van de pu-j pierbakken. het ophalen daarvan en wij verzorgen ook de afreke ning." De AVR garandeert de plaatselij-; ke 'ophalers' een prijs van mini? maal vijf cent per "kilo. Dal is een nettobedrag. Er wordt geen cent in rekening gebracht voor de ge maakte administratiekosten. Die rekening wordt wel bij de deelne mende gemeenten neergelegd) Zij betalen 8,7 cent voor elke irv- gezamelde kilo. Volgens dc AVR zijn de gemeenten daarmee rela tief goedkoop uit. Verdubbeling Chevalier: „We streven naar een verdubbeling van liet aantal pa pier-kilo's. Een gezin heeft jaar lijks zo'n honderd kilo papier in huis, waarvan er gemiddeld der tig kilo naar de papierbak gaat) Die andere zeventig kilo gaat met de huisvuil wagen mee en ver dwijnt in de afvalovens. Om eert! kilo papier te verbranden moeten' de gemeenten zestien cent per ki*;- lo betalen. In ons systeem zijn zé:; dus bijna de helft goedkoper uit en zijn zij tegelijk van de organi-i satorische en administratieve'; rompslomp af,"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1