Waterweg 13 Gemeenteraad schrapt extra OGB Aktie tegen hardrijders Dure woningen aan de Kerkweg Politiesurveillanten zijn niet bang voor Schiedam Niet dicht, maar weg College Maassluis moet voor 1993 nog op zoek naar zes ton Verdeling woonruimte nog niet naar behoren Loïs Lane met diepte op het Leuvehoofd Grond-onderzoek in gebied Betuwelijn Politie op zoek naar getuigen van aanranding Botbreuken mogelijk te genezen door schokgolven Valse collecte voor KW-fonds Autokrakers slaan toe Hond oorzaak botbreuken Controle op snelheid Voorstelling afgelast Kurden vrijgesproken Rotterdams Dagblad Woensdag 28 oktober 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Met een orgie van geluid en beeld pro beert Philips de audio- en videofreaks van Rotter dam en omgeving voor zich te winnen. Van morgen tot en met maandag staat de 'Philips in Motion Road show' op hel Leuvehoofd in Rotterdam. De toegang in drie paviljoens met een totale oppervlakte van bij na 1500 meter is gratis, De show wordt gehouden van donderdagavond half acht tot tien uur en vanaf wij dag elke dag van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds. ïn vier andere steden was de show een suc ces met meer dan 350.000 bezoekers. Philips ver wacht in Rotterdam tienduizenden bezoekers. Op de show presenteert Philips twee uitvindingen: de digitale compact cassette (DCC) en de compact disc interactive (CD-I) terwijl ook alles over 'breed beeldtelevisie' te zien is. Bij de ingang begint het spektakel al. De bezoeker wordt welkom geheten door een inmense wand van 288 CD-spelers waarvan de laatjes wisselende figuren vormen, waarbij pas sende licht- en geluidseffecten. Het eerste paviljoen staat in het teken van de nieuwe DCC, die een digitaal cassettebandje opneemt en af speelt met de kwaliteit van CD. Oude (analoge) cas settebandjes zijn er ook op afspeelbaar. Een akoesti sche straat van DCC's zorgt ervoor dat de bezoeker zich achtereenvolgens waant in een kathedraal, bui ten op straat, in een muziektheater en bij een pop concert. Hierna volgt een bijna levensechte driedi mensionale projectie (met diepte) van de Nederland se groep Lois Lane. Morgen overhandigt Philips offi cieel de eerste voor de verkoop bestemde DCC aan een consument die het apparaat heeft besteld. In net tweede paviljoen wordt de breedbeeldtelevisie gepresenteerd. De bezoekers worden zelf ook in het 'breedbeeld' opgenomen. Zo wordt de suggestie ge wekt dat zij door het Himalaya-gebergte wandelen, over het oppervlak van de maan zweven of aanwezig zijn op de baan van een Formule 1-race. In het derde paviljoen wordt kennisgemaakt met de wereld van CD-I: een combinatie van alles wat moge lijk is in beeld en geluid opeen schijfje dat er hetzelf de uitziet als een gewone CD. Naast muziek kunnen grafische afbeeldingen, foto's, bewegende beelden, animaties en tekst op de plaatjes worden vastgelegd en opgeroepen. CD-I is uitermate geschikt voor cur sussen. spelletjes en presentaties. Zo is er een pro gramma waarbij een bezoek kan worden gebracht aan Sesamstraat. De kinderen kunnen als het ware zelf door Sesamstraat lopen en onderwerpen kiezen. Zo kunnen zij bijvoorbeeld een putdeksel openen of de huisdeur van Bert en Emie. Rotterdam - De bedrijven Grondmechanica Delft en Grontmij-de Weger zijn vandaag begonnen met grondmechanisch onderzoek in het gebied van het voorkeurstracé van de Betuweroute. Gekeken wordt naar het draagvermogen van de ondergrond, de zet- tingsgevoeiigheid en meer van dit soort aspecten. De onderzoeksresultaten worden in april volgend jaar veiwacht. De Nederlandse Spoorwegen stellen met nadruk dat met het laten uitvoeren van het grond mechanisch onderzoek en geen nieuwe of onom keerbare beslissing is genomen over de aanleg van de Betuweroute. Overigens wordt vanavond in ge bouw De Larekampin Rotterdam-Zuid een extra in gelaste, laatste, hoorzitting over het Betuwe-tracé gehouden. Rotterdam - De Rotterdamse politie is op zoek naar getuigen, die mogelijk kunnen helpen bij het opspo ren van twee nog onbekende mannen die vorige week donderdag een 26-jarige vrouw uit Hoogvliet hebben aangerand. Het slachtoffer liep met haar hond over het strand, toen zij ter hoogte van de Noordzeeboulevard in de Europoort werd vastgegre pen door de twee mannen die haar op de grond smakten pn aanrandden De politie is met name ge ïnteresseerd in een man, die donderdag samen mei twee kinderen over het strand liep en het slachtoffer tegenkwam. Hij is vermoedelijk de eigenaar van een witte W Golf, die vlakbij stond geparkeerd. Nu wordt nog druk gewerkt aan de op bouw van de pavil joens op het Leu vehoofd. Morgen avond gaat de beurs van start. FotoCees Kuiper/ Rotterdams Rotterdam - Twee artsen van het Academisch Zie kenhuis Dijkzigt in Rotterdam hebben een techniek ontdekt om de genezing te versnellen van botbreu ken die moeizaam helen. Volgens hen kan dat door het toedienen van schokgolven op botweefsels. Zij verwachten zelfs dat het in de toekomst mogelijk zal zijn met deze methode bepaalde vormen van reuma te behandelen. Op dit moment zijn drie patiënten met botbreuken m behandeling bij de artsen dr. D. Kaulesar Sukul en drs. E. Johannes. Met een speciaal ontwikkeld ap paraat. de van de niervergruizer afgeleide Qsteostar, worden bij hen kleine fraetuurtjes veroorzaakt. Die moeten het genezingsproces activeren. De resulta ten van dit onderzoek zijn na een week of zes be kend. Pas dan kunnen de effecten worden gemeten, meldt het blad Monitor van het ziekenhuis. Voor do behandeling komen mensen in aanmerking bij wie het lang duurt voordat de fractuur geneest. Maar ook patiënten die. doordat de breuk niet heelt, een 'schijngewvicht' krijgen. Bij normaal genezende fracturen is het volgens de artsen onzin de techniek toe te passen. Daarvoor is de behandeling te pijnlijk. De patiënten krijgen de schokgolven dan ook onder narcose toegediend. In principe kunnen heupen, ar men en benen worden behandeld. Vlaardingen - De werkgroep 'Am bacht is er ook voor kinderen' heeft vanmorgen aktie gevoerd tegen automobilisten die veel te hard over de Burgemeester Ver kadesmgel rijden en amper stop pen voor kinderen die willen oversteken. Enkele leden van de werkgroep uit V3aardingen-Am- bacht hebben passerende auto's aangehouden en de bestuurders met pamfletten van hun grieven op de hoogte gesteld. Sinds reconstructievverkzaamhe- den aan de Van Lmden van den Heuvellsmgel worden uitge voerd. wordt het verkeer afkom stig van de Van Hogcndorplaan via de Kethelweg in de richting van Schiedam omgeleid naar de Burgemeester Heusdenslaan. Niet iedere automobilist houdt zich aan die omleiding en veelal wordt er gekozen voor dc alterna tieve route over dc Kethelweg en Burgemeester Verkadesmgel. En dat nu steekt de bewoners, van wie kinderen dagelijks op hun weg naar school dc Verkadesmgel over moeten steken. „De Verkadesmgel." zegt initia tiefneemster van de aktie Marie ke over de Vest, „wordt overbelast door een grote stroom motorvoer tuigen. Er wordt veel te hard gere den en de kinderen die over wil len steken krijgen daarvoor zelfs bij het zebrapad ter hoogte van de Sportlaan niet eens de kans omdat de auto's gewoonweg niet stoppen. Wachtende kinderen worden vaak niet eens opgemerkt zodat er uiterst gevaarlijke situ aties ontstaan." De aktie, waarbij dc passerende automobilisten er door de werk groep op attent werden gemaakt dat viermaal per dag vele kinde ren van het zebrapad gebruik ma ken om naar school te gaan. werd gevoerd tussen kwart over acht en kwart voor negen en kwart over elf en twaalf uur. Maassluis - Tegen het indringende advies van het college in heeft de Maassluise gemeenteraad in de afgelopen nacht een voorgestelde extra verhoging van de onroerend-goedbelasting met drie ton geheel geschrapt. Wethouder Wustrow (financiën) heeft tot 1 februari de tijd gekregen om het door het veto van de gemeenteraad ontstane extra gat in de begroting voor 1993 te dichten. Mede als gevolg van enkele andere tegenvallers moet het college in dit tijdbestek van drie maanden nu 610.000 gul den zien op te hoesten. Aan het einde van de marathon zitting van de begrotingsbehan deling voor 1993 legde het college zich met grote tegenzin neer bij de wens vari de gehele gemeente raad. Wethouder Wustrow noem de de uiteindelijk weggestemde belastingsverhoging tot in laatste instantie 'onvermijdelijk'. „Het verhogen van belastingen is nooit leuk. Maar in het licht van de enorme bezuinigingsoperatie kan het niet anders. Wij zijn zeer creatief geweest in het schrappen van posten in de gemeentebegro ting. De burger draagt slechts vijftien procent bij in de totale ombuigingsoperatie. Dat lijkt ons alleszins redelijk." De raad maakte echter duidelijk dat er met haar op zijn vroegst in 1994 valt te praten over een sub stantiële verhoging van de OGB. De vier collegepartijen CDA, 1366, PvdA en WD en de oppositionele RPF/SGP stemden in met een motie, waarin het college pas m 1994 over het bedrag van drie ton kan beschikken. In eerste instan tie moet het college trachten dit bedrag met nieuwe structurele bezuinigingen te verdienen. Pas als dit niet of onvoldoende lukt. is de raad bereid de gevraagde ver hoging van de OGB door te voe ren. Reservepotje In 1993 mag de wethouder het door de raad geschrapte bedrag van drie ton eenmalig onttrekken uit een nader aan tc- wijzen reser vepotje. Het bedrag maakt onder deel uit van een totale structurele bezuiniging van 1,4 miljoen gul den voor 1993. De opbrengsten van de forse ingreep dienen ge deeltelijk om koningen op de uit kering uit het Gemeentefonds en enkele nieuwe tegenvallers te compenseren. De rest wordt gebruikt om de ge plande uitgaven voor het uitbag geren van de haven en het sane ren van de vervuilde bodem in de Steendijkpolder af te dekken. Eerder deze maand stelde de Maassluise gemeenteraad zeven tien miljoen gulden voor deze operatie beschikbaar. Dc ingreep van de gemeenteraad behoedt de Maassluizer - afhan kelijk van de waarde van zijn wo ning - van een extra tariefsver hoging van tussen de vijf en vijf tig gulden per jaar. Ook sport clubs hoeven minder te betalen dan aanvankelijk het plan was. De voorgestelde verhoging van de sporttaricven met tien procent werd gehalveerd. Echt gespaard worden de sporters echter niet, want de door het col lege voorgestelde bezuiniging van 36.000 gulden op de sportsec tor is onverkort aangenomen. Het ontstane gat van 18.000 gulden verdwijnt doordat de gemeente minder geld aan het onderhoud gaat uitgeven. Deze werkzaamhe den worden in het vervolg door de sportclubs zelf uitgevoerd. In Maassluis venvacht men. dat de controlerende provincie Zuid- Holland ondanks het voorlopige tekort van zes ton voor 1993 ak koord gaat met de door de ge meenteraad aangenomen begro ting. Hel meerjarenperspectief is wel sluitend en dat is volgens hoofd René Holman van de afde ling Financiën het belangrijkste criterium. Schiedam - Op afwijkend schoei sel (de dienstschoenen knelden nog teveel), zonder pistool, porto foon en handboeien, maar verder volgens de regels geüniformeerd, gingen gisteren de eerste vier po litiesurveillanten van Schiedam de straat cp. Burgemeester Rei- nier Scheeres sprak hen moed in. Bang voorde confrontatie met de bevolking, of voor opmerkingen in de trant van 'niks mee te ma ken, jullie zijn maar hulpagent- jes' zijn ze niet. „De mensen zul len zich wel afvragen, wat is dit nou weer, maar het publiek zal snel aan ons wennen,"' zegt de 31- jarige Rob Boute vol zelfvertrou wen. Zijn vrouwelijke collega's Sandra Bons (19), Marja Servaas (18) en Tanja van Schaik (19) denken er al net zo over: „We zien wel wat het wordt. Misschien is het een gok. Maar het is in elk geval leu ker dan kantoorwerk van negen tot vijf." De politiesurveillanten zijn aan getrokken om het Schiedamse korps, dat grote moeite heeft met het vervullen van vacatures, te versterken. Na een problemati sche start zit er nu enige schot in het werven en opleiden van hulp agenten: behalve het viertal dat De eerste vier Schiedamse politiesurveil lanten trek ken de stad in. 'Dit is leu ker dan kan toorwerk van negen tot vijf.' Foto Roel Dijkstra gisteren een eerste weekje stage kwam lopen, gaat in november de tweede groep van vier kandidaten de opleiding volgen in Rotter dam. De surveillanten hebben, leggen praktijkbegeleiders Kees van Haaften en Gerard Huiskens uit, na voltooiing van hun opleiding dezelfde bevoegdheden als gewo ne agenten. Ze mogen straks mensen aanhouden en bekeurin gen uitdelen. Alleen hun salaris ziet er anders uit. want de surveil lanten beginnen helemaal onder aan de ladder, op een speciaal voor hen gecreeerde rang. In som mige gevallen kunnen ze door stromen naar hogere rangen. Dat is ondermeer afhankelijk van de wil om door te leren. Rob weet wel bijna zeker dat hij bij de politie zijn draai heeft ge vonden. Sandra, Marja en Tanja kijken nog even de kat uit de boom. „Maar het is wel fijn dat we buiten zijn. Want alles gebeurt op straat. Dat is wel spannend." Schiedam - De verdeling van woonruimte in Schiedam gaat nog niet soepeler. Het experi ment waarmee zes maanden gele den door de dienst Gemeentelijk Woningheheer. de Woningbouw vereniging Schiedam en Bureau Huisvesting werd begonnen, heeft nog niet het gewenste resul taat opgeleverd. Omdat er nog geen conclusies kunnen worden getrokken heeft het Delftse on derzoeksbureau QR. dat het expe riment uitvoert, de opdracht ge kregen de proef met zes maanden te verlengen. Het experiment van de Stichting Experimenten Volkshuisvesting (SEV) waarin voornoemde instan ties zijn gebundeld, richt zich op de mogelijkheid om woningvraag en -aanbod aan elkaar te koppe len. Dat moet leiden tot een effi ciënt en effectief functionerend woonruimteverdelingssysteem, Bij het oude vcrdeelsysteem kre gen woningzoekenden volgens een aantal urgentiepunten door het Bureau Huisvesting een wo ning aangeboden. Aan de passie ve rol die de woningzoekenden daarbij spelen, moet met de proef een einde worden gemaakt. Bij het huidige systeem mogen ze zelf de woning 'uitkiezen'. Met eer. advertentie in een huis-aan- huisblad worden de woningen aangeboden en kunnen belang stellenden door middel van het invullen van een bon hun interes se voor kenbaar maken. Zodoen de moeten er zogenoemde 'ver- huisketens' worden gevormd. De werkwijze is als volgt: een wo ning wordt aangeboden en daar voor meldt zich een geïnteres seerde. Diens woning komt ver volgens ook vrij en wordt even eens aangeboden. Daar meldt zich dan ook weej een gegadigde voor. Op die manier ontstaat een keten van mensen die naar eikaars woningen willen verhui zen. /lis het woningbedrijf de tijd rijp acht wordt aan alle huurders in zo'n keten permissie gegeven om te verhuizen Met het experi ment moeten de lange wachttij den die momenteel bestaan en de lijst van ruim 8000 woningzoe kenden aanzienlijk slinken. Met name de daadwerkelijke uit voering van het experiment heeft een langere aanloopperiode ge vergd dan was voorzien waardoor de proef met het nieuwe systeem pas in een later stadium daadwer kelijk van start ging. Inmiddels is wel vast komen te staan dat het nieuwe systeem in theoretische zin wél werkt. Het is mogelijk ke tens te formeren en uit te zoeken bij welke de meeste woningen aan de man/vrouw worden ge bracht. Het is echter nog te \Toeg om te kunnen concluderen of het systeem praktisch ook werkt. Verder is het model voor het se lecteren van de ketens zoals dat in de toekomst moet gaan wer ken. nog onvoldoende ontwik keld. Het experiment wordt overi gens met alleen verlengd maar hier en daar ook bijgesteld. Het onderzoeksbureau wil gaan wer ken met een nieuw urgentiesys- teem en meer informatie gaan verschaffen betreffende de wo ningmarkt. Verder moet er een versnelling van het verhuurpro- ces wordt ingevoerd. De verwachting is dat na de ver lenging van een halfjaar de ge meente en verhuurders voldoen de inzicht hebben in de situatie waardoor weloverwogen een be leidsbeslissing genomen kauwor den over het al dan niet invoeren van het woonruimteverdelings model. Met het totale experiment, inclusief de nieuwe termijn, is zo'n 70.000 gulden gemoeid. „Ik wil dicht," werd er enige tijd geleden op deJulianabruggekalkt. Vermoedelijk het werk van een ontstemde fietser die gedwongen was om om te rijden omdat de brug de laatste tijd continu open stond. Daarin komt pas volgende zomer verandering. Gisteren werden de verrotte brugdelen met een hijskraan weggehaald. Binnen enkele weken ku nnen voetgangers gebruik maken van een tij delijke oeververbinding tussen de Parallelweg en de le Van Leyden Gaelstraat. De noodbrugdoet dienst tot er een nieuwe beweegbare brug voor fietsers en voetgangers ligt; naar verwachting be gin juli. Folo Roel Dijkstra Vlaardingen - Twee mar.nen un Vlaardingen van 8 en 19 jaarbé kenden op het politiebureau dal zij een aantal stadgenoten heb ben opgelicht. Het tweetal reed in een busje van het Koningin helminafonds de huizen langs015 geld in te zamelen. Een bewoner van de Abel Tas- manlaan die het zaakje niet ver trouwde waarschuwde de politie Het duo bleek geen toestemming te hebben om te collecteren. Hei geld dat zij hadden opgehaald dertig gulden - werd door de poli tie op de rekening van het KW- fonds gestort. Schiedam/Maassluis - Ij Schiedam werden in het voorbije etmaal drie auto's gekraakt. De dieven verzamelden een jas, eei tas. een cd-speler. een schroe- vedraaier en een zonnebril. Inde stad werden twee auto's gestolen een bruine Opel en een rode Su zuki. In Maassluis zijn dinsdag nacht negen auto's opengebro ken. In alle gevallen werd het por- tierslot vernield en geprobeerd de bedrading door te verbinden. Dal lukte bij twee auto's. Een grijzi Opel en een Nissan bestelhui werden meegenomen. Vlaardingen - Een loslopende hond heeft gisterochtend een on geval veroorzaakt waarbij een 65- jarige vrouw uit Gaardingen een heup en een pols brak. De hond liep in de Boerhaavestraat tegen de fiets van de vrouw op. De be stuurster viel op straat en moes; naar het ziekenhuis worden ge bracht. Schiedam - Aan dc Burgemees ter van Haarenlaan is gisteroch tend tussen kwart voor acht er. half tien een snelheidscontrole gehouden. Daarbij kregen 44 tomobilisten een bekeuring. De hoogst gemeten snelheid was 9( kilometer. Vlaardingen - De voorstelling 'Een antieke soap opera' van he! Nieuw Symbolisch Theater in de Stadsgehoorzaal gaat niet door Het gezelschap heeft de voorstel ling om organ isatorischc redenen afgezegd. Het optreden stond ge pland voor morgenavond kwart over acht. Schiedam/Den Haag - De recht bank heeft gistermorgen drie Kurdische Turken vrijgesproken van dc hen ten laste gelegde af persing van oen Turkse kleding winkelier uit 's-Gravenzande. Te gen het drietal, afkomstig uit Maassluis, Schiedam en Tilburg waren celstraffen tot twee jaar ge- eist. Het slachtoffer zou op 9 januari in de 'Atabar' aan de Haagse Hoef- kade en twee dagen later in zijp winkel onder druk zijn gezet. Ge tuigen verklaren dat de verdach ten dreigend tegen de winkelier, zou hebben gezegd dal zij "~u moesten hebben, waaraan 20U zijn toegevoegd dat ze lid zijn van de gevreesde Kurdische organisa tie PKK. De drie, die al eerder waren vrij gelaten, verklaarden verongelijk! dat ze volstrekt ten onrechte door de officier waren gedagvaard Naar hun mening probeert dc winkelier onder een door cén van hen verstrekte lening van bijna 22.000 gulden uit te komen. Maasland - Op het vrijkomende terrein van de inmiddels leeg staande lagere land- en tuin bouwschool aan de Kerkweg, wil het Maaslandse gemeentebe stuur woningen laten bouwen. Inwoners uit Maasland krijgen het eerste recht van koop, maar zuilen voor een stulpje op vrij kleine kavels fiks in de buidel moeten tasten. Van de zes vrijblijvend ingedien de bebouwingsvoorstellen, waar onder twee van bouwbedrijven en één architectenbureau uit Maasland zelf, kwam het plan van Bouwfonds Woningbouw uit Delft als het aantrekkelijkste uit de bus. Desondanks zal de archi tect zijn creativiteit er nog op los moeten laten, want de Maasland- se gemeenteraad ging gister avond bepaald niet zonder slag of stoot akkoord. De verkoop aan het Delftse bedrijf vergde een lange discussie, met daarin twee schorsingen. Voorwaarden Uiteindelijk werd toch besloten om het perceel voor de pnjs van 401.000 gulden (exclusief btv) te verkopen. Bouwfonds kan a:is aan de slag. maar dient wel aai? een aardig lijstje van voorwaar den te voldoen. „Om aan al die eisen te voldoen," overzag ver antwoordelijk wethouder F. de Vos (CDA) de discussie, „zou wel eens kunnen blijken dat er on mogelijk tien. waringen zouden kunnen worden gebouwd, en het Bouwfonds de voorwaarden niet zou accepteren." Het plan Kerk weg, dat Berkenhof gaat heten omdat er enkele berken staan, voorziet in de bouw van in princi pe tien huizen. Het EHBO-ge- bouw zou kunnen blijven staan, maar de Maaslandse Harmonie dient wel naar een ander oefenlo kaal uit te zien. Worden het tien woningen, dan gaat het om ka vels van 214 vierkante meter. In clusief grond en bouwprijs zou de prijs beneden dc vier ton blij ven, Worden het eventueel acht woningen (plm. 240 vierkante meter per kavel) dan stijgt de prijs tot rond de 450.000 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2