13 Schiedam verhoogt belastingen jaarlijks Sombere toekomst voor Schiedam se monumenten ife Maassluis pakt vervuilers aan Veel zakelijker 0?' Hulptransport gaat vanavond de weg op Vier jaar celstraf in grote XTC-zaak Belgen verbaasd over onderzoek flitstrein Provincie: 120.000 gulden voor alternatief vervoer Controle op hondebezit van start Investeringen gepland in Nieuwland, Groenoord, Spaland en Centrum Ook BB valt uit elkaar nieuwe waterweg noord informatie over poiio- herhafingsvaeeïnaties Loos alarm Potloodventer gesignaleerd Winkeldief bekent Hardrijders bekeurd V Rotterdams Dagblad Donderdag 29 oktober 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055-Tax 4349754 Rotterdam - Een hulptransport van de Rotterdamse Stichting Hulp aan Bosnië en Hercegovina vertrekt vanavond vanaf Arnhem naar de geteisterde Bosni sche stad Zenica Gisteravond werd de vrachtwagen, ter beschikking gesteld door het Rotterdamse be drijf Runner, geladen met meel, olie en boter. zout. melkpoeder, medicijnen, luiers en kleding; bij eikaar ruim 30 ton hulpgoederen die afgelopen we ken in Rotterdam en omgeving zijn ingezameld. De vrachtwagen wordt gereden door twee Hollandse chauffeurs. Zij hebben zich onlangs als vrijwilligers gemeld. Een van hen is de 41-jange Harry Sanders uit Enschede. Hij is fotograaf, werkt bij een theater, studeert en heeft een deeltijdbaan als buschauffeur tn Enschede. „Ik hoorde op de Vara dat de stichting chauffeurs nodig had. Omdat ik een spannend uit stapje wel zie zitten en graag wat voor Bosnie-Herce- govma wil doen. ga ik mee. Ik heb echt geen flauw idee wat ons te wachten staat maar ik heb mijn ca mera al ingepakt." Het transport wordt begeleid door stichtingsvoorzit ter Telalovic, die in een personenwagen meerijdt. Vrijdag verwachten de mannen in Kroatië aan te ko men. waar ze de boot naar Split nemen. Daar worden de hulpgoederen dit weekeinde overgeladen in klei nere. Bosnische vrachtwagens die Zenica makkelij ker kunnen bereiken. Direct na het overladen keren de Hollanders terug. Telalovic wil echter doorrijden naar Zenica om te controleren of de hulpgoederen op de juiste plek aankomen. De vracht wagens met hulp goederen kon giste ren dan toch wor den ingela den. Foto Ingnd var» Beek' Rotterdams Rotterdam - De 45-jarige hoofdverdachte van een bende die zich bezighield met produktie, handel en export van XTC en hasjsmokkel is vanochtend door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot vier jaar celstraf en een verbeurd verklaring van een aantal goederen, waaronder een vuurwapen, blanco pas poorten, blanco rijbewijzen en communicatiemidde len. De rechtbank acht hem schuldig aan deelname aan een criminele organisatie. Officier van Justitie R. van der Hoeven eiste veertien dagen geleden acht jaar cel en een miljoen gulden boete tegen de man, die tijdens de verhoren de ka ken stijf op elkaar heeft gehouden. Een 33-jarige handlanger is veroordeeld tot drie jaar celstraf. Te gen hem is zes jaar cel en verbeurdverklaring van al le in beslag genomen goederen geëist. De rechtbank zei over hem dat hij de verbindingsman was tussen de hoofdverdachte en de rest van de organisatie, Een andere 33-jarige verdachte werd vrij gesproken van deelname aan een criminele organisatie, maar voor handel in drugs veroordeeld tot een halfjaar gevan genisstraf. De XTC-bende had een laboratorium in Standdaar- buiten en een opslagruimte aan de Adrianalaan in Schiebroek. De pillen werden geëxporteerd naar Groot-Brittannié en Canada, maar volgens de offi cier van Justitie ook afgezet in diverse discotheken en uitgaansgelegenheden in er. rond Rotterdam. Eerder werden vier andere verdachten in deze zaak veroordeeld tot straffen variërend van een halfjaar tot tweeèeneenhalf jaar. Ook werden er voor een to taalbedrag van 115.000 gulden aan boetes opgelegd. Vrijspraak was er voor een 29-jarige Rotterdammer tegen wie zes jaar was geëist. Den Haag - Het verrichten van milieu-effectrappor tages naai-alternatieve routes vuoi «ie flitstrein rich ting Belgie heeft totaal geen zin. Minister May {Ver keer en Waterstaat) liet dit gisteren in de Tweede Ka mer doorschemeren tijdens de behandeling van haar idee om een nader onderzoek te doen naar het nut van de rivierdijkversterkingen. De CDA-minister wees erop dat Nederland alleen staat in het 'meenemen' van alternatieve routes voor de Hoge Snelheidslijn, als het gaat om de bestude ring van de milieu-effecten. Gevolg is dat in ons land de effecten van een ander tracé kunnen worden ge meten, maar in de praktijk dient dat geen enkel doei. Want België onderzoekt de effecten van alternatieve routes niet. Maij heeft al van de Belgen te horen ge kregen dat 'de Nederlandse alternatieve trajecten voor een flitstrein bij de grens eindigen'. Rotterdam - De provincie Zuid-Holland stelt tot en met 1994 jaarlijks 120.000 gulden beschikbaar voor het opstellen van vervoersmanagementplannen om het woon-werkverkeer terug te dringen. De begelei ding van die plannen wordt overgedragen aan ver- voerregio's in Zuid-Holland, die hiervoor een provin ciale bijdrage kunnen aanvragen. Op korte termijn moeten zulke plannen van de grond komen in de Eu ropoort/Bollek, de Drechtsteden, Delft en Leiden. Vanaf januari zijn bij enkele grote bedrijfsgeleden in de Randstad vervoercoördinatoren bezig met het opstellen van plannen die alternatieve vervoermid delen in het woon-werkverkeer aangeven om het au togebruik terug te dringen. De werkgever legt daarin extra maatregelen vast die hij voor zijn mensen neemt om 'de overstap' te bevorderen. Het belang rijkste doel van een vervoerplar is een beperking van het aantal autokilometers met twintig procent ten opzichte van de huidige situatie. In 1995 moeten alle bedrijven met meer dan vijftig medewerkers een vervoermanegementplan hebben. Sinds het gebruik van dergelijke plannen in Zuid-Holland zijn in een half jaar tijd tien procent minder autokilometers al- gelegd in woon-werkverkeer en tijdens dienstreizen. Vlaardingen - Begin novem ber start in Vlaardingen de huis-aan-huiscontrole op het bezit van honden. De gemeen te wil daarmee exact in kaait gebracht hebben wie er één of meerdere honden bezit. Hoogstwaarschijnlijk start de actie op maandag 9 november. Al weer onget, eer een jaar gele den werd de actie aangekon digd. Dat leidde er al meteen toe dat alsnog een flink aantal mensen 'spontaan* opgaf een hond in huis te hebben. De ge meente kreeg daarmee een paar duizend gulden honden belasting extra in huis. Gehoopt wordt dat de actie van volgende maand ook geld in het laatje brengt. Een deel van het geld wil de gemeente be steden aan het terugdringen van de poepoveriast. De rest gaat naar de 'algemene midde len'. Houders van een of meer hon den moeten zelf binnen twee wc^en na de aanschaf op het stadhuis melden dat zij een viervoeter hebben. Voor elke eerste hond moet 72,60 wor den betaald. Elke volgende hond kost ƒ108,-. Wie niet heeft opgegeven een hond te bezitten wordt beboet met een bedrag van 250,-. Door Ben van Haren Schiedam In de komende jaren worden alle Schiedammers geconfronteerd met een jaarlijkse verhoging van de gemeente lijke belastingen en tarieven. Ondanks forse bezuinigingen (sinds 1981 ruim 21 miljoen gulden), personeelsinkrimpingen (tachtig banen in 1993) en een verwachte forse toename van de inkomsten uit het Gemeentefonds (1,2 miljoen per jaar) is aan een lastenverzwaring niet te ontkomen, menen burgemeester en wethouders. In de pas verschenen meerjarenbegroting wordt melding gemaakt van een jaarlijkse 'trendmatige verho ging' van drie procent vanaf 1 januari 1993. Daarbij gaan fmancién-wethou- der A. Wiegman en de rest van het PvcA-D66-GL-collegc er wel van uit dat zc tevens elk jaar ruim een miljoen gulden meer dan tot nog toe kunnen halen uit de door erf pacht gevulde kas van het Grond bedrijf en ook nog eens 1.8 mil joen uit het reservepotje van de gemeente. AI deze maatregelen zijn nodig om de meerjarenbegroting 1993- 1997 sluitend tc krijgen. Na me dio 1994. als het voordelige con tract van Schiedam met NV VAM afloopt, is ook nog een verhoging te verwachten van de reinigingsh effing omdat de verwerkingsta- rieven van de NV Afval Verwer king Rijnmond aanzienlijk hoger liggen Uit de meerjarenbegroting blijkt ook. dat Schiedam in de komende jaren voor veel grote uitgaven staat. De verdere ontsluiting van Spaland (via de 's-Gravelandse- wegj, de bebouwing van het Stadserf. de revitalisering van Nieuwland en ophogingen m de verzakte na-oorlogse uitbrei dingsgebieden Groenoord en Nieuwland vergen miljoenen in vesteringen. Voor de bebouwing van het Stadserf met een nieuw bestuurs centrum. bibliotheek, theater en archief is vooralsnog veertig mil joen gulden gereserveerd. Het grootste deel hiervan zal in 1994 en 1995 worden besteed, zodat aangenomen kan worden dat de ingebruikname van dit al vele ja ren besproken gemeentelijke centrum in 1996 zal plaatsvinden. Andere grote uitgaven zijn nodig om dc na-oorlogse uitbreidings gebieden op te hogen. Zowel voor Groenoord als het Nieuwland zijn. evenals voor het Beatrix- park. plannen ontwikkeld en vele miljoenen guldens gereserveerd. Voor bodemsanering, o.a. aan de Galileistraat, is de komende jaren een gemeentelijke bijdrage van 2,8 miljoen gulden nodig. In 1993 worden voorts grote in vesteringen gedaan ten behoeve van het buurt- en jongerenwerk. In Centrum-Oost en Nieuwland komen nieuwe accommodaties, terwijl voor het efficiënt maken van de Blauwe Brug in Groenoord een half miljoen gulden aan ver bouwingskrediet is opgevoerd. De toenemende bewoning van Spaland vraagt voorts om de bouw van een basisschool met gymlokaal (6.5 miljoen) en de aan leg van wegen en een nieuwe rail- verbmding (via de 's-Graveland- seweg). die ongelijkvloers krui sen met de spoorlijn Delft- Schicdam. Bij elkaar staat hier voor ongeveer vijftig miljoen gul den genoteerd in de meerjarenbe groting. om tot 1995 te besteden. Beheerplan Een ander belangrijk onderdeel in de meerjarenbegroting is Je aanpak van dc wijk Nieuwland via het zogenaamde beheerplan. De komende jaren zuilen er tien tallen miljoenen guldens nodig zijn voor het verwerven van pan den en gronden, voor sloop, bouwrijp maken en verder ver nieuwen. Om dit proces goed te laten lopan is er ook geld gereser veerd vior een wijkontwikke- lingsmaatschappij. Schiedam - De toekomst ziet er somber uit voor de monumenten in Schiedam. Juist nu de stad de trauma's van het jeneververleden van zich af heeft geschud en zich opmaakt voor een systematische restauratie van de vele monu menten, draait het Rijk de geld kraan dicht. „Met de subsidies is het droevig gesteld. De middelen zijn schaarser dan ooit," klaagde burgemeester Reinier Schceres gisteren. Sceptici vragen zich volgens Scheeres af of er in het jaar 2000 nog wel geld voor de monumen tenzorg zal zijn, zeker nu het mi nisterie van Welzijn. Volksge zondheid en Cultuur ook de sub sidie op de monumentenzorg in de stadsvernieuwing dreigt in te trekken. En het was al geen vet pot, zei Scheeres: „Zelfs het tien voudige van de 310.000 gulden die Schiedam jaarlijks voor zijn mo numenten ontvangt, zou ontoe reikend zijn om ze allemaal op te knappen." Schiedam telt 180 offi ciële monumenten en ongeveer 200 beeldbepalende panden. Scheeres stak dit betoog afin aan wezigheid van mr. Pieler van Vol lenhoven, die naar Schiedam was gekomen voor de ondertekening van een overeenkomst tussen de gemeente en de stichting Natio naal restauratiefonds, waarvan Van Vollenhoven voorzitter is. Met gelden uit dit fonds kunnen particuliere eigenaren van een monument hun bezit tegen aan trekkelijke voorwaarden opknap pen. Ze hoeven daarvoor niet meer verschillende instanties af, maar kunnen terecht bij één lo ket. Schiedam is de twaalfde ge meente die zich als klant van het fonds heeft aangemeld. Haarlem was in 1988 de eerste. Ook Van Vollenhoven klaagde «teen en been over het monumen tenbeleid van de overheid. Door te korten op de uitgaven maakt WVC zichzelf ongeloofwaardig, zei Van Vollenhoven. Hij "Wt voor de instelling var. een com missie. die op een rijtje moet zet ten hoeveel geld er in Nederland nodig is voor de monumenten zorg. ..Want zoals het nu gaai, kan het niet langer." Tijdens een tochtje door de Lange Haven met aan weerszijden zijn vele historische panden kon de in Schiedam geboren hoge gast met eigen ogen aanschouwen dat de stad nog geweldige inspanningen zal moeten verrichten om zijn monumenten in oude glorie te herstellen. Vooraf had Van Vol lenhoven al bekend dat het weer zien mot Schiedam hem .motio- neel veel deed. Veel belangstelling voor het be zoek van het lid van het konin klijk huis legde Schiedam overi gens niet aan de dag. Er stonden nauwelijks toeschouwers op de kade en slechts een enkeling slaagde er in een glimp van de echtgenoot van prinses Margriet op te vangen. Afgeschermd door zijn vaste gevolg zat Van Vollen hoven het grootste deel van de tijd in het warme roefje van het schip. Verscheidene gemeente raadsleden moesten genoegen nemen met een staanplaats aan dek. Op een open schuitje van de Havendienst volgden op enige af stand de genodigden van het tweede garnituur. Bij het opendraaien van de Appelmarktbrug verscheen mr. Pieter van Vollenhoven even aan dek om te zwaaien naar de schaarse toeschouwers op de kade. Zijn belangstelling ging voornamelijk uit naar de historische panden langs de waterkant. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen - De tweemansfractie van Burgerbelan gen (BB) heeft het niet lang uitgehouden in dc Vlaar- dmgse gemeenteraad. Gisteravond werd bekend ge maakt dat de twee leden elk een eigen politieke kant opgaan en dat het is gedaan met de samenwerking. Dc breuk werd gisteravond aangekondigd door Joke Fial-van Wingerden Zij meldde dat de samenwer king mei Arnold van Weezei was opgezegd „omdat zijn doelstellingen niet dezelfde zijn als die van Bur gerbelangen". Van Weezei kondigde aan vanavond zijn versie op de scheiding te zullen geven. Burgerbelangen ontstond ongeveer anderhalf jaar geleden als afsplitsing van de Socialistiese Partij, die met drie zetels verder ging. De melding van de nieu we splitsing kwam vooralle raadsleden als een totale verrassing. Maassluis - De Maussiuise politie gaat sa men met enkele gemeentelijke diensten de vuiJovcrlast aanpakken Er zal de komende tijd scherper worden gelet op het naleven van de regels die gelden vooi het op de stoep zetten van huisvuil. Ook wordt een poging gedaan het hondepoep-probleem in te perken. Bij de actie, een vervolg op de miheumani- festatie die enkele weken geleden m Maas sluis werd gehouden, worden ook bewo nersorganen zoals wijkveremgmgen en buurtcommissies ingeschakeld Het project gaat uit van een wijkgerichte aanpak. Dc start vindt volgende week plaats m Maas sluis-Oost. Overtreders lopen het risico een bekeuring tc krijgen, heeft de politie gewaarschuwd. Bekeuringen volgen bijvoorbeeld als inwo ners van Maassluis hun vuilniszakken op de stoep zetten dagen voordat de vuilnisau to langs komt. In de wijken waar mini-con tainers zijn uitgegeven mogen geen vuilnis zakken meer buiten worden gezet. Het niet naleven van zulke regels veroorzaakt vol gens de overheid veel zwerfvuil m dc stad. Hondebezitters die hun dier opzettelijk de straat laten vervuilen kunnen ook rekenen op een hartig woordje van oom agent of op een bekeuring. Hetzelfde geldt voor jonge ren die de stad met graffiti beuuien. geneeskundige- en gezondheidsdienst De GGD-Nieuwe Waterweg Noord nodigt de volgende personen uit voor een herhalingsvaccinatie in de GGD- vestiging in hun woonplaats: Personen tussen 20 en 40 jaar, die in de afgelopen weken een eerste vaccinatie hebben gekregen in één van de GGD- vestigingen en waarmee is afgesproken, dat zij na een maand voor een tweede vaccinatie zouden terugkomen. wanneer: -dinsdag 3 november 1992 - donderdag 12 november 1992 van 15.00-18.00 uur van 15.00-18.00 uur waar: - voor inwoners van Vlaardingen: GGD-vestiging, Cincir nati-gebouw, Mr. L. A. Kesperweg 44 te Vlaardingen; - voor inwoners van Schiedam: GGD-vestigirig 's-Gravelandseweg 567 te Schiedam; - voor inwoners van Maassluis: GGD-vestiging Gezondheidsgebouw, De Vloot 206 te Maassluis. Een volgend herhalingsspreekuur wordt gehouden op woensdag 18 november 1992, van 13.00-15.00 uur, alléén In de vestiging Vlaardingen, voor inwoners uit de gehele regio. Belangrijk: - Personen jonger dan 20 jaar krijgen een uitnodiging thuisgestuurd, waarop de afspraak is vermeld. - Personen ouder dan 41 jaar komen NIET in aanmerking voor een herhalingsvaccinatie, gezien de richtlijnen van de Geneeskundige Hoofdinspectie. - Personen die in de afgelopen weken ter voltooiing van het vaccinaueschema een éénmalige vaccinatie ontvingen zonder dat een herhaling daarvan is afgesproken, zijn voldoende beschermd. Voor vragen kunt u bellen: 010-4345555. Schiedam - Zakelijkheid is troc-f in de begrotingsstukken, die hei gemeentebestuur van Schiedait dit jaar heeft samengesteld In de toelichtingen op het finan ciele beleid voor 1993 en de voi- gende jaren klinkt de waarschu wing door van wethouder Aad Wiegman, dat het voorgoed afge lopen moet zijn met oversehrr- dingen van de geplande uitgaver. Hij wenst bijvoorbeeld geen ver hoging van de personele koster, via de achterdeur van uitzend krachten bij afdelingen en dien sten. die arbeidsplaatsen hebber moeten inleveren. Voorts krijg?» ondernemende raadsleden, dit met wijzigingsvoorstellen willen komen, bij voorbaat dc waarschu wing dat ze het totaal aan uitga ven niet kunnen verhogen en du: gelijk aan zullen moeten geven wat ze, om hun doel te bereiken, bereid zijn te schrappen. De So ciale Dienst zal, aldus de begro ting „zich in 1993 verder ontwik kelen tot een zakelijke organisa tie." Bovendien doet de Onroerende Zaak Belasting zijn intrede. Die OZB is een nieuw woord voor dt- oude OGB (Onroerend Goed Be lasting), die grondig verandert ui Schiedam en met name huurden meer geld zal kosten. Uiterlijk 1 januari 1994 moet hiei namelijk voldaan gaan worden aan de al enige jaren geleden door het rijk gestelde eis, dat de ver houding in de tarieven voor ge bruiker en eigenaar van het pand 1:1.25 wordt. Nu nog is die ver houding 1:2,18. waardoor per drie duizend gulden van de economi sche waarde van een pand de ge bruiker (bijvoorbeeld huurder; 3.55 betaalt aan belasting en de eigenaar 7,75. Volgens de richt-, lijn van het rijk behoort de ge bruiker 1.47 per 3000- meer te; betalen, met welk bedrag de aan slag voor dc eigenaar van het be-, wuste pand dan wordt verlaagd. De eerste aanpassing 2al al plaats vinden in 1993. hetzelfde jaa waarin Schiedam ook zijn OZB wil verhogen om de financiering van het Milieubeleidsplan te be kostigen. Schiedam - De politie var. Schiedam trekt haar waarschu wing in voor het echtpaar da: meisjes mee vraagt voor het ma ken van fotosessies. Eerder deze week werd een 17-ja- rig meisje aan de Keetstraat me! een dergelijk verzoek aangespro ken. Het paar zou voor een ds-; mesblad werken en beloofde he: meisje 275 gulden. Ze vroeg ech ter om een telefoonnummer dal bij controle niet bleek tc kloppen Gisteren kwam de politie er ach ter dat het nummer wél juist was en het echtpaar wel dc-gelijk werkzaam is voor een tijdschrift Schiedam - Aan de Prinses Bea- trixlaan bij het voormalig zwem bad Groenoord is gisterochtend een potloodventer actief geweest; De man, ongeveer 30 jaar en met een klein sikje, droeg een lange regenjas met daaronder alleer sokken en schoenen Hij toonde zijn geslachtsdelen aan dc passe rende fietsers en rende op een ge geven moment zelfs een jonger, achterna. Het geschrokken fiet-,. sc-rtje belandde van de schrik u\* de sloot waarop de exhibitionist de kuierlatten nam. Vlaardingen - Een 21-jange Rot terdammer die dinsdag naar aan leiding van een diefstal m winkel centrum De Loper werd aange houden. heeft bekend meer op zijn keristok te hebben. De win keldief gaf toe bij veertien andere winkels in Vlaardingen te hebben ingebroken. Zijn buit bestond on der andere uit scheermesjes, le vensmiddelen. videobanden, tijd schriften en wekkerradio's. Dele vensrr.iddelen waren voor eigen gebruik. De andere spullen wer den doorverkocht. Vlaardingen - Bij een snelheids- controle aan de Floreslaan zijt gistermiddag 60 automobiliste: op de bon geslingerd wegens te hard rijden. De tWitie hield de controle ter hoogte van de de Riouwlaan ei" het Fortunapad omdat daar vee jeugd op weg naar de voetbaltrai ning oversteekt. De hoogste ge meten snelheid bedroeg 95 kilc- meter. Si Orr. doe aan lijk daa kce Var '93- ges vm< ond sers ree( ma ster nini een Scl meer 'tabd luim z ater lenst IS 00 Inloo leaba zond. Itlcisl Duim maar zinmi dinsd BJain Vla kerk. Peler fcsme hebbt Schm speH; Verat zalen den A menu And veld. filir.) Dc eei hSfit ningir angel, boors Wlihci zonda baanh 'Dan. ten 2. dinsd; Vrouw Ma: Konn maam dinsd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2