15 Financieel beeld Maassluis somber Geoogst moet er worden, maar wat levert het op? Stadswandeling met Herman Paradies ^::Éjj:llgpénr'ü r?- ,1ievermetv' ■tin baf Goede Zaken Nieuwe bomen voor iBroersvest Oud Schiedam staat centraal Visserij in Streekmuseum VaiUanf L. LOHMANN B.V. Politie mogelijk snel op sterkte Rotterdams Dagblad Vrijdag 30 oktober 1992 Raadsleden buigen zich dezer dagen over het huishoudboekje van hun gemeente. Voor 15 november moet alle gemeentes sluitende stukken voor de komende vijf jaren inleveren bij het provinciebe stuur. Het gaat over begrotingen met eindgetailen van enkele hon derden miljoenen guldens. In Gaardingen gaat volgend jaar 331 mil joen gulden om, in Schiedam 308 en in Maassluis 117 miljoen gul den. Op het grootste deel hiervan hebben die raadsleden overigens geen invloed. Het rijk bepaalt voor negentig procent de hoogte van de in komsten en uitgaven. Toch beslissen de mannen en vrouwen in de gemeenteraad altijd nog over een respectabel aantal miljoenen. En over de manier waarop wij als bewoners ze bij elkaar moeten bren gen. Want wij betalen ze via leges, tarieven, abonnementen, rechten, heffingen, gelden, kosten voor verleende diensten en gemeentelijke belastingen. Het belangrijkste deel vormt de Onroerend Goed Belasting, die bij afschaffing van de Personele Belasting werd ingevoerd. Veel ge meentes hebben die OGB lang gebruikt om zelf iets te doen aan in komensbeleid ten gunste van huurders. Enkele jaren geleden be- sïoot de wetgever echter, dat zoiets niet mocht voortduren. Tot 1 ja nuari 1994 kregen de gemeenten de tijd om de zaak aan te passen. Met een meer dan dubbel tarief voor eigenaren van panden, die vol gens Den Haag hoogstens een kwart meer mogen betalen, loopt Schiedam op dit gebied nog ver achter. Andere nieuwe wetgeving zorgt er weer voor. dat het woord OGB moet verdwijnen. Het moet OZB, Onroerende Zaak-Belastingen, worden nu het nieuwe Burgerlijk Wetboek niet meer spreekt over onroerende goederen maar over onroerende zaken. Op dat punt zijn ze in Schiedam haantje de voorste. Als enige gemeente in deze regio heeft men nu al de term OGB uit zijn stukken geschrapt. Omdat de nieuwe Gemeentewet zulks voorschrijft, zegt een Schiedamse be grotingsambtenaar. Zijn collega in Vlaai-dingen ontkent dat niet maar wijst op het bestaan van een overgangsregeling. „Om de men sen eraan te laten wennen, hebben wij in de toelichting van dit jaar gemeld, dat volgend jaar de OGB OZB wordt op Haags gezag." De begroting van Maassluis vermeldt dat volgens een Staatsblad uit 1991 'niet eerder dan 1993' de nieuwe beiastingbepalingen {met de verplichting tot naamsverandering) in werking zal treden. Voor ons burgers i s te hopen, dat het alles bij elkaar wel tot goede za ken leidt. BEN VAN HAREN Op de Broersvest wordt maandag 2 november ge start met de uitvoering van een boomvervangings- plan Tussen de rijbaan en het fietspad van dc Broersvest staan populieren die de platanen het le ven zuur maken. Door de smalle berm drukken de populieren het plaveisel omhoog met als gevolg dat de platanen matig groeien. Om dat probleem te ver helpen worden de 36 populieren gerooid en vervan gen door platanen. In Trefpunt Oost aan de Cclciusstraat 2 wordt woens dag 4 november een dia-ochtend gehouden met als thema oud Schiedam. De vertoning van de diaserie begint om 10.09 uur en is omstreeks 12.00 afgelopen. De toegang is gratis, de koffie met. Mensen die wil len komen maar problemen hebben met vervoer, kunnen bellen met Anneke van Gurp van het Gecoördineerd Ouderenwerk m het 55-Plus- punt Centrum-Oost, telefoon: 4264195. Vlaardingen Door Carel van der Velden Maassluis - De prestaties vaneen college worden doorgaans af gemeten aan de wijze waarop men de bij het aantreden gedane beloftes in de praktijk brengt. In dat opzicht doet het brede col legevan CDA. PvdA, D66 en WD het in Maassluis zo :lechtnog niet. Tot de belangrijkste doelstellingen van het college werden bij het aantreden het oplossen van de grote milieuproblemen in de Steendijkpolder en de haven genoemd. Dit lijkt zowaar nog voor de volgende verkiezingen in 1994 te gaan lukken. Met het vinden van de benodigde gelden heeft het college in ieder geval een belangrijke hindernis voor het uitvoeren van de werkzaam heden weggewerkt. De vraag is echter of de oogst van dit college niet wrang gaat sma ken. Wethouder Wustrow ge bruikte deze week bij de begro tingsbehandeling voor 1993 de beeldspraak dat 'de financiële schuit met rotte appelen inmid dels in Maassluis is afgemeerd'. Hij wilde daarmee zeggen, dat de tijd van 'leuke dingen voor de mensen' in Maassluis voorbij is. Eigenlijk is dat gek, want het is juist aan een ingrijpende bezuini gingsoperatie te danken dat Maassluis de komende jaren het lieve sommetje van 17 miljoen gulden te besteden heeft. Het lot van dit college is. dat het met de geplande investeringen zelfs in het beste geval maar een klein deel van de bevolking blij zat kunnen maken. Slib In de eerste plaats zouden dit de bewoners van de Steendijkpolder moeten zijn. Velen van hen wo nen al bijna tien jaar op de ver vuilde sliblokatie. Van meet af aan strijdt de bewonersorganisa tie voor het afgraven van de wijk, maar sinds enkele jaren staat al vast dat het niet zal worden zoals de bewoners wensen. Veel bewoners vinden het inte graal afgraven van het shb tot een diepte van 1,70 meter nog steeds de beste oplossing, al zijn de meesten eventueel bereid om ge noegen te nemen met 1,30 meter. Dat laatste is met het beschikbare budget van 52 miljoen gulden {het Rijk neemt hiervan 40 mil- 56 jaar in SCHIEDAM Omdat de geschiedenis van de visserij al vol doende aan bod komt in het Visserijmuseum aan de Westhavenkade is het niet gebruike lijk dat in het Streekmuseum iets wordt ge daan met de visserijcollectie. Daar wordt dit keer echter een uitzondering op gemaakt. Vanaf zaterdag 31 oktober tot en met januari '93 worden elk weekeinde attributen tentoon gesteld die in de visserij werden gebruikt. Zo vindt men m het museum aan de Kethelvveg 2 onder andere een model van ccn houten vis serssloep, een scheepskachel, zeilmakersge reedschap en reddings- en navigatiemate- naal. Bovendien is van de Vlaardingse kun stenaar Leen Droppert een groot aantal teke ningen te zien van het leven aan boord van een Vlaardingse stoomlogger. •Exclusieve maatkleding en confectie •Ruim 100 /aar kleermakers •In onze etalage steeds speciale aanbiedingen!! •Ook voor confectie naar de |/l CCDRJIAVCD riolterdamsedijk409a.' fVLCCnIVIMixCnjet.4268i.6<--Schiedam, Schiedam vrijdag 3D oktober Dons D het nooit roeerfclajbmusicaii Pav-ago -0 15 uur Niet uit het taam L kabdret). TeersUiot, 21) 30 uur Les amants du pont neul (liïmi Filmhuis. 2130 uur zaterdag 31 oktober FantvFair De Ooievaars Westmo tolstraat 26 9 00 uur Taptoe. Sporthal Margnei 10 00- 1300 uur Dim Poppentheater. Teersiouf. 14 00 uur Inloopconcert m in Letter des Hei Is. Grote kerk, 15 00 uur Pension, toneelvereniging Intermezzo. Scholenge meenschap Spienngshoek 20 00 uur Dons D hul nooit meer idansmusml). Passage. 20 15 uur. Vicenl Bijloo teabareti, Teorstoof. 20 30 uur zondag 1 november LI mn.,l.r.arkt Kluphuis Oost. Ga- üleislraat 6(5.1100-16 0ö uur Heemiutncxcusne. start: Duuenpad. 14 00 uur maandag 2 november Spreekavund over vrijheid, Vrij- winigeGulootsgenvenschap NPB Wesivest 90.20 00uur dinsdag 3 november Berenspreekuur voor kinderen. Blauwe Biuj;, 14 00-.7 00 uur. V laardingeri vrijdag 30 oktober Bazar. Ichlus- kerk. Var. Maerlanthari 2,19 00-21 00 uur Orgelconcert Peter T!nmiai Grote Kerk. 20 00 uur Lezing over surrea lisme iSyhia Hagers). Vnje Academie. 20 00 uur.'Wij bebben samen een paard blijspel van Annie MG Schmidt) Stadsgehoorzaal. 20 15 uur De eetkamer {blij spel toneelgroep de Fakkel) Harmonie. 20 30 uur Kleine Vera l film i. Stadsgeheim zaal. 2130 uui zaterdag 31 oktober Opening expositie Elizabeth van den Akker (beeldende kunst 1. muziekinfotmatie en docu- mentaütcenuu m Ton Slolk, Westhavenkade 45 1400uur Andere Markt {thema, milieu en Derde Wereld). Lies veld. 12 00 16 00 uu: Fie\ el in hel wilde westen (teken- nlm) Ti lange!. 13 30 uur en Leger des Heils. 14 30 uur Be eetkamer cblijspei toneelgroep de Fakkel). Harmonie, 14 30en 20 30 uur Opening expositieruimte Maddox. Ko ningin Wilhelminaha\en 2.16 00 uur My girl ifilml. Tri angel. 1830 en 2045 uur Kleine Vera ïfilmj. Stadsge hoorzaal 20 30 uur Maddox band. Maddox Koningin n'iihulrnmahaven 2 22 00 uur zondag 1 november Porselein- en aardewerkbeurs. Lijn- taanhalien, 20 00 uu. 'Daniël Stmkkvjrtei Maddox. Koningin Wilhelmmaha- ^,2, IC 00 uur dinsdag 3 not ember Kennismakingsdag Intercultureel rouwen Netwerk wijkgebuuw De Gioene Stip, Oleander- KfaalT 13 30 uur Maassluis Saterdag 31 oktober Speel-o-lheek. Mnm^hoi. 10 00 uur baandag2 november Bridge Koningshof 19 45 uur dinsdag 3 november Speel o-theek. Koningshof 13 30 Warm water overal in huis, wat een weelde! Samen met Vaillant maken wij voor u de beste warmwatervoorziening. Met een geyser, een boiler of een gecombineerde CV/warm- waterketel die ook beter voor buiten is. Meer weten, over subsidies bijvoorbeeld? Kom langs of vraag het- - - - - gratis Vaillant Comfort- boekje aan. vakmstafötaB' HET COMFORTABELSTE ADRES VOOR WARM WATER. WARM WONEN: LOODGIETERS- en INSTALLATIEBEDRIJF Callenburgstraat 32 -V! aarding en Telefoon 010-4345312 joen voor haar rekening) niet mo gelijk. Volgens de laatste gegevens kan de u-ijk voor dit geld slechts ge deeltelijk worden afgegraven. Op veel plaatsen tot een diepte van 0,70 centimeter, op andere, meer vervuilde plaatsen tot een diepte van 1,30 meter. Van eerdere bewo nersavonden weet het college, dat de handen van de bewoners voor een dergelijk idee met bepaald op elkaar gaan. In bewonerskringen bestaat zelfs een flinke stroming die vindt dat er onder de gegeven omstandig heden beter niks kan gebeuren. Ze hebben weinig geloof in het ef fect van de sanering en zien daar om extra op tegen de rommel, die als gevolg van de sanering jaren lang in de wijk zal ontstaan. Aversie Geconfronteerd met zoveel scep sis moet de verleiding in Maas sluis groot zijn om die sanering maar te vergeten. Het beschikba re geld kan dan net als in buurge meenten worden uitgegeven aan zaken die de bevolking meer aan spreken. Zo presenteerde Rotter dam een begroting waarin miljoe nen guldens extra worden uitge trokken voor zaken ais wijkbe heer, alfabetisering en werkgele genheid. En Schiedam kondigde eerder deze week voor 1993 de bouw van een nieuw theater, een biblio theek, wijkgebouwen en een grootscheepse opknapbeurt van de wijk Nieuwland aan. Toegege ven: alleen vanwege de omvang van de gemeenten gaat de verge lijking al mank. maar deze week viel in de Maassluis se gemeente raad te beluisteren dat vergelijk bare initiatieven op een beschei- Vlaardingen - Burgemeester Bert Stam hoopt dat het Vlaardingse politiekorps volgend jaar weer op \olle sterkte is Dat wordt het hem en de politie gemakkelijker gemaakt om tegemoet te komen aan de wens van de gemeente raad voor meer veiligheid. Het politiekorps telt momenteel zo'n 25 vacatures. Er zijn op dit moment 26 agenten in opleiding voor Vlaardingen. Stam noemt dit 'verheugend'. ,.Als ze volgend jaar allemaal voor hun examen slagen, is het korps voor het eerst sinds jaren weer op sterkte," al dus de burgemeester. Stam zei tijdens de begrotingsbe handeling in de gemeenteraad dc zorg van de raad over de veilig heid in Vlaardingen te onderstre pen. Hij erkende dat de politie steeds minder zaken oplost, maar voegde daar wel aan toe dat de raad indertijd heeft uitgesproken dat het accent meer op de openba re orde en de handhaving van de veiligheid op straat gelegd moest worden. „Dal gaat ten koste van andere zaken en zal dus ongetwij feld ook te maken hebben met het oplossingspercentage van za ken." De burgemeester zei verder te streven naar meer samenwerking van de brandweer in dit gebied Hij wees er. ter illustratie, op dat de aanschaf van een ladderwagen tegenwoordig al een miljoen gul den kost. „Dit soort zaken moeten we meer gaan afstemmen op an dere gemeenten." aldus Stam. ..En dan is Schiedam als buurge meente een voor de hand liggen de partner." Maar Stam wil na drukkelijk verder kijken, zei hij. Hij reageerde daarmee op sugges ties vanuit de SGP/GPV/RPF- hoek. Over de komst van een ombuds man naar Vlaardingen kon de burgemeester niet concreet zijn. Hij zei eerst de discussie in de Tweede Kamer over de Nationale Ombudsman af te willen wach ten. omdat die mogelijk ook op gemeentelijk niveau actief kan gaan worden. Hij wil wel in de cember een voorlopige discussie hebben met de commissie Alge mene Zaken. dener schaal ook daar welkom zouden zijn. Het zal er niet van komen, want alleen al op grond van de Interim- wet Bodemsanering (IBS) is de gemeente verplicht, haar bijdrage te leveren in de vanuit milieu oogpunt noodzakelijke bodemsa nering. Datzelfde geldt voor de binnenhaven in het oude stads hart. Deze is tegenwoordig bijna onbe vaarbaar omdat hij is dichtge slibd met het goedje, dat in de Steendijkpolder zoveel proble men veroorzaakt. Ook hier wordt sanering noodzakelijk geacht. De investering zou een economische impuls kunnen opleveren voor de haven, maar zeker is dit nog aller minst. Er net als in de Steendijk polder hebben de investeringen m de haven in financieel opzicht geen enkel rendement. De op brengst aan havengelden stijgt volgens de gemeentebegroting ook na de investering van 4,4 mil joen gulden niet of nauwelijks. Burgers De raad is unaniem akkoord ge gaan met dc twee financiële slok- ops. Dat de oplossing van de twee slepende affaires daarmee in ie der geval in financieel opzicht binnen handbereik ligt, is op zich een compliment waard. Een partij als het CDA heeft zich de laatste jaren fel tegen tariefsverhogin gen verzet, maar zelfs fractievoor zitter Harm Woudstra werd door de geslaagde speurtocht naar geld mild gestemd. Hij stelde de ze week, dat de burgers best een offer mag worden geraagd om de uitvoering van de plannen te be talen. In 1993 bijven dergelijke extra ta riefsverhogingen nog uit, maar de vraag is of de burgers van Maas sluis de voor een jaar later aange kondigde greep in hun portemon nee wel als rechtvaardig zullen beschouwen. Wellicht zouden ze meer willen betalen als hen een nieuwe bibliotheek, een opknap beurt van de wijk of een beter werkgelegenheidsbeleid in het vooruitzicht kan worden gesteld. In de Maassluisse praktijk ge beurt echter het omgekeerde. Er wordt volgend jaar gekort op za ken als het welzijnsprogramma, de speelvoorzieningen in de wijk en als het tegenzit moeten de kin deren het volgende zomer zelfs zonder de traditionele speelin- stuif stellen. Onder die verslechterende om standigheden in de wijken, zal de politiek nog een hele kluit'krijgen om de bijna onafwendbaar gewor den verhoging van de onrocrend- goedbelasting uit te leggen. Een bewoner met een minimuminko men aan het Ferdinand Bolplein zal wellicht maar tien gulden per jaar extra moeten gaan betalen. Dat is een relatief klein bedrag, maar toch. In de krappe portiekwoning zou het beroep op de portemonnee verkeerd kunnen vallen als de be woner hoort dat zijn tientje ei toe moet bijdragen dat het welgestel de deel van de Maassluise bevol king m de toekomst weer onbe kommerd radijsjes kan verbou wen in de tuin achter het huis van twee ton. Die bewoner zou ook nog op de formele toer kunnen gaan On langs bepaalde de Hoge Raad der Nederlanden, dat de gemeente verantwoordelijk is voor de scha de, die is ontstaan door het bouwen van woningen op gif. In rond Nederlands mag hij zich af vragen. waarom hij moet bloeden voor het feit, dat de gemeente tien jaar geleden zo stom was om in de Steendijkpolder huizen neer te zetten. Mededogen Enig mededogen met de armere Maassluizers viel tijdens de be grotingsbehandeling wel te be speuren. Zo bevestigde de raad nog eens, dat het voor krepeerge- vallen m het leven geroepen So ciaal Fonds ook in de toekomst voldoende blijft gevuld. De uit spraak behoort in de categorie magere kruimels, die het college de bevolking in de laatste ander half jaar van zijn zittingsperiode nog te bieden hoeft. Tot de weinige leuke dingen die de bevolking van de gemeente kan verwachten, behoort een nieuw zwembad. Op belangrijke beleidsterreinen is het college echter niet tot grootse prestaties in staat. De bedoelingen waren goed. Bij zijn aantreden gaf het college aan dat het voor het weg werken vim maatschappelijke achterstanden gebruik zou ma ken van instrumenten als sociale vernieuwing en allochtonenbe leid. De resultaten zijn volgens de raad met om over naar huis te schrij ven. Van de langdurig werklozen in de stad zijn er tot dusver slechts vijftien geholpen aan een banenpoolplaats. En voor het be leid ten opzichte van de omvang rijke Turkse en Marokkaanse ge meenschap m Maassluis moet zelfs de nota nog het levenslicht zien. Pogingen om de lokale economie te versterken, verlopen ook moei zaam. Mede als gevolg van de re cessie lukt het vooralsnog niet of nauwelijks arbeidsintensieve be drijven naar Maassluis te lokken. Maassluis zou haar inkomsten ook kunnen vergroten door de bouw van nieuwe woonwijken, maar het ontbreekt eenvoudig weg aan ruimte. Men kijkt bege rig naar het Maaslandse deel van de Dijkpolder. maar tal van hin dernissen staan een spoedige uit voering van de stadsuitbreiding in de weg. Echt populair zal het college der halve niet meer kunnen worden, maar als schrale troost voor de po litiek mag dienen dat alle grote partijen in hetzelfde schuitje van het college zitten. Dit maakt het voor de kiezer reeds bij voorbaat onmogelijk om de club af te straf fen. Al zullen de betrokken be stuurders een eventuele lage op: komst bij de verkiezingen in 1994 wellicht wel als zodanig moeten ervaren. Door Nathalie Lans Schiedam - „Daar ben ik menig keer geweest. Daar had je een man die duiven hield, De Jong heette hij," vertelt een bezoeker van het Stedelijk Museum Schiedam. Ruim voor de ope ning loopt hij rond op de Para- dies-tentoonsteüing. Hij is niet de enige. De tentoon stelling Iaat Schiedamse stads gezichten van rond 1950 zien en dat is blijkbaar een onderwerp dat veel mensen interesseert. Educatief medewerker Pim Schenkelaars vertelt waarom de expositie zo aanslaat: „Iedere Schiedammer kan zich wel een van de plekken die Paradies schilderde herinneren. Dat is het leuke van zo'n tentoonstel ling. Vaak krijg je hele discus sies over wie waar woonde en via welke weggetjes je op een bepaalde plek kwam." In de entreezaal van het mu seum hangen ongeveer 40 aqua rellen. De tentoonstelling is zo opgesteld dat het net lijkt alsof je door hofjes en nauwe straatjes loopt. Schenkelaars: „Door de zaal in een soort straatjes te ver delen, kun je als het ware een stadswandeling door Schiedam maken. Aan weerskanten zie je steeds de oude stadsbeelden." De aquarellen, en ook de 40 te keningen die in een andere ex positieruimte van het museum te zien zijn, laten veel stukken van Schiedam zien die in de loop der jaren zyn gesloopt. Her man Paradies schilderde en te kende de werken 4ond de jaren vijftig. De kunstenaar deed dat in opdracht van een Rotterdam se gemeentearchivaris. Hij maakte een topografische atlas van Schiedam, Het Rotterdam se archief betaalde 40 gulden voor een aquarel en 25 gulden voor een tekening. De werken zijn echter niet saai. De op dracht was Schiedam topogra fisch in kaart ie brengen. Para- dies maakte er sfeervoile kunst werken van. Stadsgezichten Paradies kwam, evenals de kun stenaars Theo Wiegman en Oct ave DeConinck, na het bombar dement van Rotterdam in Schiedam wonen. Wiegman en DeConinck maakten ook veel Schiedamse stadsgezichten. De werken van Octave DeConinck waren vorig jaar nog in het mu seum te bezichtigen. Die ten toonstelling werd evenals de tentoonstelling van Paradies in samenwerking met de Histori sche Vereniging Schiedam ge maakt. Opmerkelijk is dat Paradies in tegenstelling tot DeConinck niet echt bekend is ecworden. „Herman Paradies trad niet naar buiten met z'n werken. De Coninck daarentegen moest zijn brood verdienen met schilderen en tekende iedere week voor de krant. Dan krijg je natuurlijk at een bekende naam." legt Pim Schenkelaars uit. Paradies maakte het merendeel van zijn kunst toen hij de zestig gepas seerd was. Hjj bezocht in zijn jonge jaren wel enkele jaren de kunstacademie maar werd niet een 'echte' kunstenaar. Hij werkte als stucadoor en huis schilder en was jaren als decora teur bij Wilton Fijenoord in dienst. Herman Paradies werd in 1883 geboren en stierf in 1966 kinder loos. Hij is een vergeten kunste naar, die Schiedam schilderde in de tijd dat daar nog veel au thentiek stadsschoen te vinden was. Paradies laat een stukje ge schiedenis zien. Hij liet een stadswandeling na die by iedere Schiedammer herinneringen oproept. De tentoonstelling wordt mor gen om 20.00 uur geopend en duurt tot en met 29 november. In het museum is een map met reproducties van 24 tekenin gen en aquarellen te koop voor 34,50. De map is een uitgave, van de Historische Vereniging Schiedam. Herman Para dies tekende en schilderde Schiedam in detijddat al les er nog stond." Het was kunst die bij toeval ont stond. Eigen lijk tekende de Schiedam mer in op dracht van de Rotterdamse gemeente archivaris, die bezig was met een stu die-project. Aquarel Herman Paradies/Fotorepro Roel Dijkstra.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1