11 Taxisysteem voor gehandicapten I 'Vuilaanvoer per schip niet door oeverbos' Protocol betekent beetje verlagen werkeloosheid Westnederland kan plannen al volgend jaar invoeren Opruimen van resten begonnen in Sheii-compiex Achterdocht jegens regiobestuur blijft Inval na tip over wapens Schiedams protest tegen regiokorps ROVER wil meer bussen van en naar Barendrecht Machinisten rijden 'op video' door de tunnei Diefstal in ziekenhuis Dronken rijder opgepakt Autokraken Meer caravans van straat af Gestolen auto weer terug Paspoort leek niet echt Rotterdams Dagblad Dinsdag 3 november 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Een team van de afdeling Bijzondere Geboeid Opsporing en Aanhouding (BOA) van de "Rotterdam- wordt een se politie heeft gisteren een inval gedaan in een pand verdachte aan de Snellinckstraat in het Nieuwe Westen. De po- afgevoerd litie drong binnen na een tip dat in het pand met door een vuurwapens zou zijn gedreigd. Er waren echter geen politieman wapens aanwezig. De twintig aanwezigen zijn kort ïn kogelvrij na hun arrestatie weer vrijgelaten. vest." Foto Jasper Juinen Schiedam - De Schiedamse gemeenteraad heeft grote moeite met de wijze waarop de reorganisatie van de politie tot regiokorpsen verloopt. De raad vreest dat de democratische controle op de politie verloren gaat De kritiek van de raad wordt onderschreven door burgemeester Reinier Scheeres, die de schuld legt bij de Tweede Kamer. Volgens Scheeres heeft het parlement de reorganisatie slecht 'en met weinig res pect voor de wet' voorbereid. „Hei komt er op neer dat de politie nu zo'n beetje zijn eigen wetgeving schrijft." stelde hij gisteravond vast. ïn de oude situatie, die officieel nog niet is opgehe ven, was de korpschef verantwoording schuldig aan de gemeenteraad. In de nieuwe kan de gemeente raad echter alleen nog indirect invloed uitoefenen op het politiebeleid. In het convenant dat met de dis trictschefs wordt gesloten, zal worden bepaald dat het hoofd van de politie alleen verantwoording hoeft af te leggen aan de burgemeester. Zijn, waarschijn lijk in 1894, de regiokorpsen eenmaal een feit, dan houdt een regionaal college van burgemeesters en de hoofdofficier van Justitie toezicht op de politie. Dat is een kwalijke zaak, meent de Schiedamse ge meenteraad, die de installatie van Eric van der Horst als districtschef aangreep om 'het gebrekkige demo cratische karakter van dit proces' aan de kaak te stel len. Feitelijk heeft Van der Horst nu de leiding van het korps, terwijl hij niet meer door de gemeenteraad op zijn beleid kan worden aangesproken. Vooral PvdA- fractievoorzitter Hans Bakker ziet in deze construc tie de voorbode van een autoritair geleide politie. Hij bracht de omstreden uitspraken van de Rotterdamse burgemeester Peper over met-uitkeringen fraude rende Turken in herinnering. Peper baseerde zich op uitlatingen, van regiokorpschef Hessing, maar kon zijn aantijgingen volgens Bakker niet hard ma ken. Dat bracht hem tot de vraag of Peper en Hes sing wel de juiste personen zijn om een zo belangrij ke instelling als de politie te leiden. Volgens burgemeester Scheeres is het verstandiger de leiding van de politie straks onder te brengen bij het regionale bestuur van de toekomstige 'stadspro vincie' Rotterdam. Het ligt in de bedoeling dit be stuur rechtstreeks door de bevolking te laten kiezen. Op die manier zou de democratische controle op de politie kunnen worden hersteld. Rotterdam - De Vereniging Reizigers Openbaar Ver voer (ROVER) afdeling Rijnmond heeft bij de RET en bij Zuid-West-Nederland (ZWN) gepleit voor meer bussen op de lijn 167 van Rotterdam-Zuidpiein naar Barendrecht en terug. De reden voor dit verzoek is het voorstel van de RET om de route van bus 76 te wijzigen, zodat over de Pascalweg in Rotterdarr al leen nog de bussen 187 en 187 van de ZWN rijden. Volgens ROVER is het aantal bussen op lijft 167 op bepaalde tijden onvoldoende om als volledige ver vanging van bus 76 op de Pascalweg te kunnen die nen. ROVER wil daarom meer bussen op lijn 167, omdat ook Barendrecht hiervan zal profiteren. Als het aan ROVER ligt, gaan de ZWN-bussen van maandag tot en met vrijdag tot zeven uur 's avonds om het half uur rijden. Buiten de spits wordt nu ie der uur gereden. Op zondag zou er per uur een bus moeten rijden, stelt ROVER, in plaats van nu twee in het uur. ROVER heeft het college van B en W in Ba rendrecht gevraagd het verzoek bij de ZWN te onder steunen. Rotterdam - Wanneer de eerste treinen volgend jaar door de Wülemsspoortunnel rijden, zullen de machi nisten daarvan dat al vele malen gedaan hebben. Niet niet echte treinen, maar het een speciaal voor dat doel gemaakte video. Zo'n dertienhonderd ma chinisten gaan daarmee 'zwemmenop het droge'. Op de band wordt met een reizigerstrein door de tunnel 'gereden'. Daarbij worden alle seinbeelden getoond. Allerlei zaken, als inrijsnelheid, de snelheid op het diepste punt van de tunnel, de 'klim'-snelheid en de hellingen staan op de video. Vluchtroutes, nooduit gangen en hoe station Blaak te verlaten als het geslo ten is, komen ook aan de orde. De video geeft verder technische achtergrondinformatie over bijvoorbeeld de lengte van de tunnel en de lay-out van station Blaak. De Nederlandse Spoorwegen hebben voor een video gekozen, omdat aat ruim een half miljoen gulden be spaart in vergelijking met echt proefrijden door de tunnel. De produktïe van de video kost slechts één ton tot anderhalve ton. Alle machinisten ah proef een uur of vier echt in de tunnel laten rijden zou drie kwart miljoen gulden kosten. Bovendien is het rij den door tunnels voor een grote groep machinisten niets nieuws. Zij rijden al door de Schiphol-, Velzer- ofHemtunnel Schiedam/VIaardingen - Schiedam enVlaardingen krijgen naar alle waarschijnlijkheid een eigen taxisysteem voor gehandi capten. Busmaatschappij Westnederland, de initiatiefnemer, heeft aan de gemeenten offertes uitgebracht en is inmiddels met plaatselijke taxibedrijven in onderhandeling om het zoge noemde deeltaxi-projectte realiseren. Het systeem kan volgens Westnederlaad volgend jaar al worden ingevoerd. Gehandicapten voor wie het te moeilijk is om in de bus te stap pen, kunnen dan naar een centra le bellen. Binnen een bepaalde tijd worden zij thuis opgehaald door een taxibusje. Dit brengt de passagier naar de bestemming, waarbij onderweg mogelijk ook andere passagiers worden opge haald. De passagiers betalen voor deze rit minder dan voor een taxi, maar meer dan de strippenkaart van de bus. Deelnemers moeten beschik ken over een pasje. Een werk groep is nog bezig om het pasjes systeem uit te dokteren. Het is niet uitgesloten dat ook anderen dan gehandicapten een dergelijk pasje kunnen gaan gebruiken. Het taxisysteem wordt in januari 1993 geïntroduceerd in Zoeter- meer. Daar heeft Westnederland met het gemeentebestuur, dat er do beschikbare AAW-rijkssubsi- dies aan besteedt, een principe akkoord bereikt voor voorlopig driejaar. Per jaar verwacht West nederland in Zoetermeer uitein delijk zo'n 70.000 mensen met de bustaxi's te vervoeren. Perma nent worden dan twee taxi's be schikbaar gehouden. Naast Schiedam en Vlaardingen staan ook Delft, Rijswijk, Voor burg, Leidscheridam en de regio Westland op het verlanglijstje van de busmaatschappij. ..Het zogenoemde deeltaxi-sys- teem," legt Peter Dubbeling. ver- voerontwikkelaar bij Westneder land, uit. ..zit tussen het openbaar vervoer en de straattaxi in. Het ligt in de bedoeling ook anderen dan gehandicapten er gebruik van te laten maken. We denken ook aan scholieren die met een been in het gips moeten reizen, slechtzienden en ouderen die slecht ter been zijn. De gebrui kers van de deeltaxi moeten wel één keer de moeite nemen om het benodigde pasje aan te vragen." Westnederland heeft Vlaardingen en Schiedam een totaalpakket aangeboden waarin niet alleen de nieuwe wijze van personenver voer is opgenomen maar ook wordt voorgesteld om in de bus sen lage instapvloeren aan te brengen en de bushaltes aan te passen. Daartoe heeft de bus maatschappij bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat subsi die aangevraagd. Dubbeling ver wacht overigens niet dat de be sprekingen op niets uitlopen. „Zeker niet," zegt hij. „In Schiedam en Vlaardingen opere ren Eurotax en Holytax en beide zijn dochterondernemingen van Westnederland. De lijnen zijn dus zeer kort. Het gaat er eigenlijk al leen om wie het gehandicapten- vervoer voor z'n rekening gaat ne men. Westnederland of de plaat selijke taxibedrijven." Schiedam - In het Schieland Zie- kenhuis zijn één of meerdere die- ven actief geweest. Er zijn diverse telefoontoestellen en radio's ge- stolen. Van de vermissing is gisteren aangifte gedaan. Van de daderfsj ontbreekt elk spoor. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft vannacht een 37-jarige Schiedammer aangehouden omdat hij met teveel alcoholhou dende drank op achter het stuur van een auto zat. De man moest mee naar het bu reau om een blaastcst af te leg gen, waarna hij een rijverbod van tien uur kreeg. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Schiedam - Bedrijfskleding, een jas, een portemonnee, een tas en een CD-walkman vormden de buit uit slechts twee auto's die gisteren zijn opengebroken in Schiedam. Dat gebeurde aan de Emmastraat en de Vlaardinger- straat. Maassluis - In navolging van Vlaardingen moeten ook in Maas sluis de caravans van de straat af. Per 1 november, zo schrijft de Ai- gemene Politieverordening (APV) voor, moeten de recreatievoertui gen elders een plek hebben ge kregen. Het is, om precies te zyn, niet meer toegestaan de caravan langer dan twee dagen op de straat te laten staan. De politie treedt onherroepelijk op, zo is aangekondigd. Maasluis - In Den Haag is een in Maassluis gestolen auto gevon den. Dat leidde ook tot de arresta tie van de drie inzittenden. Voor de Haagse politie was een en ander aanleiding ook eens in de buurt van de Prinsenkade rond te kijken. Dat leidde tot de vondst van een in Vlaardingen gestolen OpelRekord. Vlaardingen/Maassluis - Het wordt moeilijk om de motie uit te voeren die Provinciale Staten vo rige week hebben aangenomen over het vervoer van afval naar de toekomstige stortplaats in de Lickebaert. De Staten willen dat de bulk van het vuil per schip wordt aangevoerd. Maar de indie ner van de motie, CDA-fractie- voorzitter Huub van der Meer, zegt m een toelichting det Je re creanten in. het oeverbos geen hinder van de vuilaanvoer mogen ondervinden. Van der Meer, die in Numansdorp woont, geeft toe dat hij de situatie in de Lickebaert nauwelijks kent. Hij hoort er van op dat het oever bos 's zomers een druk recreatie terrein is. In dat geval zal er een technische oplossing gevonden moetei worden om de overlast voor de recreanten zoveel moge lijk te beperken, zegt het Staten lid. „Er zou een koker, een pijp of een lopende band ontwikkeld kunnen worden om het vuil naar de stortplaats te transporteren," suggereert hij. De aanlegsteiger van de vuilschepen zou in elk ge val „zo kort mogelijk" bij de stort plaats moeten liggen. Van der Meer zegt dat de motie niet specifiek betrekking heeft op de Lickebaert. „Het gaat om een algemene richtlijn. Om het prin cipe dat we er nu eens van af moe ten dat aanvoer van afval per schip altijd op bezwaren stuit. Er zijn altijd wel argumenten waar om het niet kan, bijvoorbeeld dat je met een beschermd natuurge bied te maken hebt." Van der Meer houdt staande dat vervoer over water milieuvrien delijker is dan o\er de weg. Vrachtauto's maken herrie, ver oorzaken drukte op de wegen, sto ten uitlaatgassen uit en belasten de steden. Om die reden heeft ook de Proav (het Provinciaal Afval- verwijderingsbedrijf. dat verant woordelijk is voor de aanvoer) verklaard voorstander te zijn van vervoer per schip. Maar de Proav voert als tegenargument aan dat het verkrijgen van vergunningen voor het aanleggen van steigers zeer lange procedures vergt. Daardoor zou de aanleg van de stortplaats met jaren worden ver traagd. De Proav mikt daarom lie ver op aanvoer per spoor. De CDA'er wenst die houding te bekritiseren. Want als dat argu ment (tijdsdruk) zwaarder weegt dar het milieu, komt er van vuil- vervoer per schip nooit iets te recht. Tegelijkertijd echter zegt Van der Meer dat de aanleg van de stortplaats tussen Vlaardingen en Maassluis geen vertraging mag oplopen. De provincie zit te springen om die stortplaats. „We kunnen niet wachten." aldus het Statenlid. Desnoods, zegt Van der Meer, moet het vuil voorlopig maar op een andere manier naar de Lickebaert worden gebracht, bij voorbeeld per spoor („ook een heel goede oplossing"). Ondertus sen kunnen dan de procedures voor de bouw van steigers bij het oeverbos worden doorlopen. De provincie wil de stortplaats omstreeks '96 in gebruik nemen. Nog ontdaan door de geestelijke klap die de brand veroorzaakte, zijn medewerkers van de diverse verenigingen van de Shell al de dag na dat een brand hun verenigingsgebouw aan de Mr. L.A. Kesperweg vernielde, aan het oprui men van de rommel begonnen. Ze trotseren de stank, die door brand en blus werk veroorzaakt is. Van het interieur is weinig heel gebleven. In ieder geval is zo goed als alles onbruikbaar geworden. De oorzaak van de brand is mogelijk kortslui ting. Er zijn geen aanwijzingen voor brandstich ting. De personeelsvereniging van de Shell telt 10.000 leden en 25 sportafdelingen. Foto Roel Dijkstra Hoek van Holland - Bij de Koninklijke Marechaussee meldde zich dit weekend een man die, voor g? uitreis naar Engeland, een paspoort overlegde met dt gege vens: Duitse nationaliteit, 1 meter 84 lang, faiond haar, blauwe ogen. De wachtmeester die het pas poort aanpakte moest eerst zijn ogen uitwrijven, want tegenover hem stond: een 1 meter 55 lange, donkere huidskleur en zwart kroeshaar hebbende Ethiopiër die geen woord Duits sprak! De man bleek het paspoort even te voren in Amsterdam voor 300 gulden te hebben gekocht. Het paspoort is ingeno men en de man is voor uitzetting overgedragen aan de Vreemdelingendienst. Schiedam - Zes moties maakten gisteravond duidelijk dat de Schiedamse gemeenteraad wan trouwig blijft staan tegenover de vorming van een regiobestuur. De raad stelde na lange beraad slagingen verschillende harde ei sen aan verdere deelname aan het OOR (Overlegorgaan Rijnmond gemeenten). De twijfel „of we niet bezig zijn in een val te lopen", zo als PvdA-fractievoorzitter Hans Bakker de angst voor een te grote Rottei Jamse inbreng verwoord de, kon niet helemaal worden weggenomen. Unaniem stelde de gemeenteraad drie keiharde voorwaarden. Hei toekomstige regiobestuur moet zich houden aan de stelregel dat zoveel mogelijk beslissingen op plaatselijk niveau genomen blij ven worden en dat alleen over puur regionale zaken ook regio naal wordt beslist. Verder gaat Schiedam alleen akkoord met de oprichting van een 'stadsprovin cie' als tegelijkertyd de provincie Zuid-Holland haar bevoegdheden overdraagt en zich terugtrekt uit de Riinmond. Tenslotte eiste de raad dat de vorming van het nieu we bestuur de burger voorlopig geen cent extra mac kosten. Brede steun was ook voor de motie van D66 dal de voorzitter van de toekomstige nieuwe pro vincie direct door de bevolking gekozen moet worden. Een motie van dezelfde partij om de Schiedamse bevolking via een re ferendum over de regionalisering te raadplegen, haalde hel niet, Ook een motie van WD en CDA om een speciale raadscommissie in het leven te roepen om het OOR kritisch te volgen, sneuvel de. De raad is zich er wel van be wust dat de bevolking grondig moet worden 'bijgepraat' over de regiovorming. Volgens verschil lende raadsleden begrijpen veel burgers nauwelijks waar de poli tiek mee bezig is. Door Ben van Haren Vlaardingen - Meer dan de helft van de nu ongeveer drieduizend ingeschreven Vlaardmgse werk lozen is langer dan twee jaar zon der werk. Vooral vrouwen en migranten be horen tot de groep langdurig werklozen, die van het gemeente bestuur en net arbeidsbureau ex tra aandacht krijgt. Een al enkele jaren geleden begonnen samen werking is verder uitgebreid en afspraken zijn gemaakt over werkwijze en •'getallen. Het is echter oni" veronderstel len, dat hierdowi .miereen ook aan werk geholpen kan worden. Daar voor zijn er veel te weinig banen beschikbaar. Directeur Jan Hut.' van het Regionaal Bestuur uw de Ar beidsvoorziening (RBA) Rijn mond zei het gisteren m het stad huis van Vlaardingen onomwon den: „Het aantal arbeidsmoge lijkheden in deze regio is ontoe reikend voor de omvang van de werkeloosheid hier. We kunnen deze hoogstens een beetje verla gen." Volgens hem zal men in het Rijnmondgebied de komende ja ren met 60 a 70.000 werklozen blij ven zitten. Daar tegenover staat een aanbod van slecnts 4.000 va catures. ,.De materie wordt steeds com plexer. De opbouw van de werk gelegenheid en het arbeidsaan bod lopen te sterk uit elkaar." Het probleem wordt, aldus Huljens, dus niet opgelost met het inrich ten van een 'werkcentrum' of 'lo kale supermarkt voor werk en «{holing', waar politici voortdu rend over praten. Hutjens zei dit tijdens een specia le bijeenkomst, die de gemeente had georganiseerd om de onder tekening van het zogenaamde Protocol 1992 door de directeur van het RBA en wethouder Aart Kool luister bij te zetten. Alle twintig bij de2e sp\,ciale arbeids bemiddeling betrokken ambtena ren en trendvolgers waren er ge tuige van. Ze kregen bovendien gebak bij de koffie, deze verte genwoordigers van de Gemeente lij ke Sociale Dienst, van het Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, van het Permanent Educa tief Centrum, de Stichting Wel zijn en de gemeentesecretarie. Feiten Toch klonken de feiten die over tafel kwamen helemaal niet fees telijks. In het bewuste protocol staat bijvoorbeeld dat er dit jaar gestreefd wordt naar het aan een baan helpen van 125 personen. Tot nog toe (twee maanden voor het einde van het jaar) hebben pas zeventig langdurig werklozen hiervan kunnen profiteren. Ook is men niet toegekomen aan alle van de 500 beoogde ontmoetingen met langdurig werklozen. Welis waar zijn er in totaal 1500 ge sprekken gevoerd, maar bijna 1200 daarvan waren vervolgge sprekken. Directeur Van Lent van het a beidsbureau in Schiedam er kende ook: ,.De situatie op het ge bied van arbeidsbemiddeling is niet rooskleurig. Ons clientenbe- stand is in de laatste maanden weer met driehonderd Vlaardin- gers gegroeid." Hij voegde er aan toe: „Maar er zijn wel zeventig mensen, die lange tijd uit het ar beidsproces waren, aan werk ge holpen en tweehonderd anderen zitten in het traject van scholing." Werkcentrum Wethouder Kool zei te hopen dat dit eerste protocol het begin van een serie is. De voorbereiding voor Protocol 1993 zouden al in volle gang zijn. Wat Kool betreft wordt daarin wel de oprichting van een 'werkcentrum' of 'super markt voorwerk en scholing' ge regeld, waarin ook de werkgevers meedoen .Helaas hebben we het nu met kunnen realiseren. De contacten met IKV en OVO heb ben geen resultaat gehad." Vlaardingen wil weer een arbeids bureau binnen haar grenzen. Ket RBA ioopt daar niet zo warm voor. Voorlopig komt er twee jaar na dc ingebruikstelling van een directe telefoonlijn nu een directe data lijn van de Vlaardingse GSD, waar de extra begeleiding van langdurig werklozen nu wordt ge geven. met het arbeidsbureau waardoor in het computerbestand van de RBA-vestiging in Schiedam kan worden gekeken. Die protocollen hebben wel waar de, meent Kool. „Het is een belof te van twee instanties om te strij den, dat het gezamenlijke werk in kracht toeneemt. Er staan aantal len in en extra voorzieningen op het gebied vn p^nnee] en mid delen, die elk der partijen ervoor beschikbaar stelt." Bn overleg j over nieuwe protocollen zal uv gens de wethouder telkens beoor- /.AA Q. 1Ü deeld worden hoe een en ander de praktijk werkt. Maa echt Tim zet c gmr 17, c Tim gen mev den acht den met Zuic huw mee Sch dundi B'rii Vla dojidt 'Lur, 'Kiec *lhii Ma VM*n< Bnd i Ti

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2